مقایسه گرافیکی بازی های 1991 تا 2011

پیشرفت صنعت گیم راضی کننده بوده است..؟

• بـــلـــه

رای‌ها: 68 90.7%
  • خـــیـــر

رای‌ها: 7 9.3%

• مجموع رای دهنده‌ها
    75

Terova

No Trolls
Gold User
Dec 1, 2007
13,012
نام
محمد امین
سایت Gameranx در یک اقدام جالب اومده یک مقایسه گرافیکی بین بازی های که از سال 1991 تا 2011 منتشر شدن انجام داده که نشون میده تو این 20 سال صنعت ویدئو گیم چقدر پیشرفت داشته..

برای دیدن مقایسه کامل به سایت منبع مراجعه کنید..

http://www.gameranx.com/gallery/evolution-of-graphics-1991-2011/1/#gallery_main

v3jr6frk2a043v49xd6.jpg

3srq8m66plj8xuflk.jpg

dw7torrxqhapobyx8aju.jpg

hsg6kidw6w37yvzlcjv.jpg

mahi58

کاربر سایت
Feb 19, 2007
1,985
نام
محمود
بعضی وقت ها فکر می کنم ما خیلی خوشبخت تر از طرفدارهای موسیقی یا فیلم یا ... هستیم (هر چند خودم اونا رو هم به مقدار کمتر از گیم دوست دارم).

فکرش رو بکنید، بهترین موسیقی ها و بهترین فیلم ها همه مربوط به گذشته ها هستند و هر سال که جلو میریم کیفیت کارها یا پایین تر میاد یا پیشرفت محسوسی نداره، ولی دنیای گیم چی؟

هر روز که می گذره بازی های جدید با کیفیت بهتر از گیم های قبل میان (چه از لحاظ گرافیک چه گیم پلی). البته این نظر شخصی هستش که با نتیجه رای گیری تاپیک هم تا حدی تایید میشه... :)

آخرین ویرایش:

most-t36

کاربر سایت
Apr 10, 2011
537
بعضی وقت ها فکر می کنم ما خیلی خوشبخت تر از طرفدارهای موسیقی یا فیلم یا ... هستیم (هر چند خودم اونا رو هم به مقدارکمتر از گیم دوست دارم).

فکرش رو بکنید، بهترین موسیقی ها و بهترین فیلم ها همه مربوط به گذشته ها هستند و هر سال که جلو میریم کیفیت کارها یا پایین تر میاد یا پیشرفت محسوسی نداره، ولی دنیای گیم چی؟

هر روز که می گذره بازی های جدید با کیفیت بهتر از گیم های قبل میان (چه از لحاظ گرافیک چه گیم پلی). البته این نظر شخصی هستش که با نتیجه رای گیری تاپیک هم تا حدی تایید میشه... :)
صحبتتونو تا حدی قبول ندارم!! چون اولا موضوع تاپیک درباره ی پیشرفت کیفیه(گرافیک) که مسلما یه بچه ی 14-15 ساله هم در سطح شعور خودش اینو قبول داره ولی پیشرفت گیم پلی رو شاید خیلی ها قبول نداشته باشن(مثل خودم). بارز ترین نمونش سری resident evil .....

• Like
Reactions: Ayuna

Terova

No Trolls
Gold User
Dec 1, 2007
13,012
نام
محمد امین
بعضی وقت ها فکر می کنم ما خیلی خوشبخت تر از طرفدارهای موسیقی یا فیلم یا ... هستیم (هر چند خودم اونا رو هم به مقدار کمتر از گیم دوست دارم).

منظور از پیشرفت در هر زمینه ای فرق میکنه مثلا شما یک فیلم با جلوهای ویژه ای مثل آواتار رو با هر فیلیمی در دهه 90 مقایسه کنی اصلا قابل مقایسه نیست یا همین قابلیت Full Hd و 3D
در کل فیلم و موسیقی هم تو رده خودشون پیشرفتهای خوبی داشتن ولی چون اکثرا محتوا وداستان فیلم ها براشون مهمه احساس میکنن فیلم ها پیشرفتی تو این زمینه نداشتن که این به خاطر تغییر نکردن سطح اصلی فکر انسانها طبیعی هست

Tommy Fisher

Shit happens
کاربر سایت
Apr 5, 2009
5,954
نام
رضـا
این سایت اومده بالاترین گرافیک هر سال از سال 1991 تا کنون رو معرفی کرده, سال 2011 هم تا الآن زده LA Noire که انتخاب مسخره ای هست. بقیشون مشکلی نداره!

• Like
Reactions: гадюка

mahi58

کاربر سایت
Feb 19, 2007
1,985
نام
محمود
صحبتتونو تا حدی قبول ندارم!! چون اولا موضوع تاپیک درباره ی پیشرفت کیفیه(گرافیک) که مسلما یه بچه ی 14-15 ساله هم در سطح شعور خودش اینو قبول داره ولی پیشرفت گیم پلی رو شاید خیلی ها قبول نداشته باشن(مثل خودم). بارز ترین نمونش سری resident evil .....

منظور از پیشرفت در هر زمینه ای فرق میکنه مثلا شما یک فیلم با جلوهای ویژه ای مثل آواتار رو با هر فیلیمی در دهه 90 مقایسه کنی اصلا قابل مقایسه نیست یا همین قابلیت Full Hd و 3D
در کل فیلم و موسیقی هم تو رده خودشون پیشرفتهای خوبی داشتن ولی چون اکثرا محتوا وداستان فیلم ها براشون مهمه احساس میکنن فیلم ها پیشرفتی تو این زمینه نداشتن که این به خاطر تغییر نکردن سطح اصلی فکر انسانها طبیعی هست

متوجه حرف هر دو تون شدم و عقیده تون هم کاملا محترمه، ولی من فکر می کنم علاوه بر این که تحول بازی ها در زمینه گرافیک چشم گیر بوده، در زمینه گیم پلی هم ارتقای قابل ملاحظه ای رو داشتیم.

یه جمع کثیری از بچه ها هستند که فکر می کنند گیم پلی بازی ها به مرور زمان ضعیف تر شده و بازی ها دیگه حال نمیدن! در صورتی که به نظر من به خاطر بالا رفتن سن خودشون و سر رفتن حوصله شون دیگه اون حال اولیه رو با بازی ها نمی کنند!

اگر دقت کنید هم اونایی که بالای 30 سالند میگن گیم های سگا و نینتندو خیلی باحال بود و از بعد از پلی استیشن و 3D شدن خراب شد!
اونایی که 25 سال شونه و کودکی شون رو با PS گذروندن میگن از بعد از PS2 خراب شد و ...
اونایی که 20 ساله اند میگن دوران طلایی گیم دوره PS2 بود و نسل اخیر حال نمیده...

در هر صورت به نظر من با وجود این همه پیشرفت و کنترلرهای جدید و پیچیده تر شدن مکانیسم های بازی ها و ... میشه گفت پول فراوونی که توی این صنعت ریخته حال خودش رو به گیم پلی هم داده! می گید نه؟ بشینید Quake 2 بازی کنید ببینید می تونید تا آخرش برید؟

امیدوارم موضوع تاپیک رو منحرف نکرده باشم. :)

• Like
Reactions: DoppelGang3rX1

гадюка

کاربر سایت
Jul 21, 2008
3,979
نام
رضا
سال 2011 هم تا الآن زده LA Noire که انتخاب مسخره ای هست. بقیشون مشکلی نداره!
اره رضا!!منم با تو موافقم.انتخاب زیاد جالبی نیست!!میتونست کرایسیس 2 یا کیلزون 3 رو هم انتخاب کنه!!;)

• Like
Reactions: Tommy Fisher

Breaking Rules

کاربر سایت
Feb 4, 2011
486
یه جمع کثیری از بچه ها هستند که فکر می کنند گیم پلی بازی ها به مرور زمان ضعیف تر شده و بازی ها دیگه حال نمیدن! در صورتی که به نظر من به خاطر بالا رفتن سن خودشون و سر رفتن حوصله شون دیگه اون حال اولیه رو با بازی ها نمی کنند!

اگر دقت کنید هم اونایی که بالای 30 سالند میگن گیم های سگا و نینتندو خیلی باحال بود و از بعد از پلی استیشن و 3D شدن خراب شد!
اونایی که 25 سال شونه و کودکی شون رو با PS گذروندن میگن از بعد از PS2 خراب شد و ...
اونایی که 20 ساله اند میگن دوران طلایی گیم دوره PS2 بود و نسل اخیر حال نمیده...

در هر صورت به نظر من با وجود این همه پیشرفت و کنترلرهای جدید و پیچیده تر شدن مکانیسم های بازی ها و ... میشه گفت پول فراوونی که توی این صنعت ریخته حال خودش رو به گیم پلی هم داده! می گید نه؟ بشینید Quake 2 بازی کنید ببینید می تونید تا آخرش برید؟

امیدوارم موضوع تاپیک رو منحرف نکرده باشم. :)

منم جزو اون دسته از آدمایی هستم که میگم بازیهای سگا ونینتندو گیم پلی مهیج تری داشت
اصلا بحث حوصله نیست
خشونت تنها چیزی بوده که با پیشرفت گرافیک بازیها به اونا اضافه شده ، افکت خون بهتر ، کشتن طبیعی تر و.... البته نمیشه به سازنده ها خورده گرفت بچه هایی که با نسل ps شروع کردن ناخودآگاه درگیر این جریان خشونت بار شدن وازش لذت میبرن
نمیدونم چند تا GTA بازی کردی ولی تو GTA IV وقتی زیر یه آدم میزدی و ماشینت به طرز جالبی داغون میشد یه حسی بهت دست میداد که تو حداقل یه بار دیگه امتحانش میکردی
تو زمان سگا ومیکرو اصلا خشونت نبود ، بازیهای فانتزی فوق العاده زیاد بودن
دیگه اینکه الان بازیها واقعا آسون شدن تو اون زمان که نمیشد save کنی وقتی Game over رو میدیدی .... یادش بخیر
دقت کردید واژه جذاب Game over الان مدتهاست تو هیچ بازی نیست
فکر کنم اگه بخوام الان را با اون زمان مقایسه کنم میشه یه مقاله چند صفحه ای بنویسی
شاید بزرگترین مشکل تکرار باشه خیلی بازیهای شبیه بهم میاد وفاصله زمانی کم بین بازیها هم واقعا وقتی واسه لذت بردن از یه بازی نمیده شاید واسه همینه که بلیزارد و Valve موفقن هر چند سال یه بار یه بازی میدن که شاهکاره
و در آخر هم دیگه بازیها از مخت کار نمیکشن معماهای بازیهای نسل PS رو یادتونه الان RE شده
بکش و دررو .

• Like
Reactions: Ayuna

Javidmojallal

کاربر سایت
Nov 4, 2006
562
نام
جاوید
به نظر من پیشرفت گرافیکی بازیها خوب بوده تا الان(کاملا محسوس بوده)

دقیقا برعکس اینی که نوشتی صادقه الان
شاید بحث راجع به گیم پلی تو این تاپیک درست نباشه ولی از نظر گیم پلی روز به روز بازیها
کلیشه ای و یکنواخت میشن

اتفاقا پیشرفت گرافیکی در فیلمها(در مورد فیلم باید گفت جلوه های ویژه) خیلی خیلی محسوستر از بازیها بوده

mahi58

کاربر سایت
Feb 19, 2007
1,985
نام
محمود
منم جزو اون دسته از آدمایی هستم که میگم بازیهای سگا ونینتندو گیم پلی مهیج تری داشت
اصلا بحث حوصله نیست
خشونت تنها چیزی بوده که با پیشرفت گرافیک بازیها به اونا اضافه شده ، افکت خون بهتر ، کشتن طبیعی تر و.... البته نمیشه به سازنده ها خورده گرفت بچه هایی که با نسل ps شروع کردن ناخودآگاه درگیر این جریان خشونت بار شدن وازش لذت میبرن
نمیدونم چند تا GTA بازی کردی ولی تو GTA IV وقتی زیر یه آدم میزدی و ماشینت به طرز جالبی داغون میشد یه حسی بهت دست میداد که تو حداقل یه بار دیگه امتحانش میکردی
تو زمان سگا ومیکرو اصلا خشونت نبود ، بازیهای فانتزی فوق العاده زیاد بودن
دیگه اینکه الان بازیها واقعا آسون شدن تو اون زمان که نمیشد save کنی وقتی Game over رو میدیدی .... یادش بخیر
دقت کردید واژه جذاب Game over الان مدتهاست تو هیچ بازی نیست
فکر کنم اگه بخوام الان را با اون زمان مقایسه کنم میشه یه مقاله چند صفحه ای بنویسی
شاید بزرگترین مشکل تکرار باشه خیلی بازیهای شبیه بهم میاد وفاصله زمانی کم بین بازیها هم واقعا وقتی واسه لذت بردن از یه بازی نمیده شاید واسه همینه که بلیزارد و Valve موفقن هر چند سال یه بار یه بازی میدن که شاهکاره
و در آخر هم دیگه بازیها از مخت کار نمیکشن معماهای بازیهای نسل PS رو یادتونه الان RE شده
بکش و دررو .
باریکلا، خیلی عالی گفتی. :)

دقیقا بزرگ ترین تفاوتی که گیم های امروز از لحاظ گیم پلی با عهد سگا دارند همون سیستم Save و Load هستش. اون موقع سیستم سیو نبود و این باعث می شد هیجان و دلهره بازی ها بسیار بالاتر باشه و ترس از گیم اور شدن کلی باعث اضطراب بشه...

ولی قدر مسلم اومدن سیستم سیو، هر چند ترس و هیجان آدم رو کمتر می کنه، ولی پسرفت نیست، بلکه یک مزیت بزرگه. چون باعث جلوگیری از اتلاف وقت گیمر میشه، و نمیشه گفت چون هیجان ما رو کاهش داده پس گیم پلی ضعیف تر شده. بحث من هم همینه...
دقیقا برعکس اینی که نوشتی صادقه الان
شاید بحث راجع به گیم پلی تو این تاپیک درست نباشه ولی از نظر گیم پلی روز به روز بازیها
کلیشه ای و یکنواخت میشن
والله چی بگم، این هم نظری هستش، ولی با احترام به نظر شما، من فکر دیگه ای دارم. :)

به این هم باید توجه کنید که توی همون عهد سگا هم 90 درصد گیم ها مقلد بازی های بزرگ دیگه بودند و زیر 10 درصد نوآوری توشون بود...

-----------------------------------
باز خدا رو شکر از لحاظ بحث اصلی تاپیک که گرافیکه همه با هم توافق داریم. :)

ASYLUM MANAGER

کاربر سایت
Mar 17, 2011
1,329
نام
Milad
حدودا 19 سال پیش بود...دسته اتاری (که بیشتر شبیه گوشت کوب بود رو دستم میگرفتم و نقطه هایی که رو تصویر میومدن رو (تو ذهنم)دشمن و خودم رو خلبان میدیدم...تو یه ماموریت خطرناک با دوستم شرکت میکردم و همه ادم بدا رو نابود میکردم(کنترا)....وارد مسابقات فایتینگ میشدم و هنر مبارزه خودم رو به رخ دیگران میکشیدم(کمبت)....یه تنه جلوی کسایی که خیال کشور گشایی و خود کامگی داشتن مبارزه میکردم و پیروز میشدم(مدال)...با کمک دوستام تروریست ها رو به زانو در میاوردم(کانتر استریک)...بدون اینکه کسی متوجه حضورم بشه از کمپ دشمن عبور میکردم ودشمنا رو هم ناکار!!(splinter cell)...بر اثر گناهی که مرتکب شده بودم به مکانی نفرین شده فرستاده شدم و باید از خودم دفاع میکردم(سایلنت هیل)...بعد از برخورد یک بمب اتمی به زمین و نابودی تقریبی اون به دنبال خانواده خودم بودم وتا اخرین نفس جنگیدم(fall out)...ماهها زیر اب زندگی کردم و رپچر خونه ی من بود(بایو شاک)...

همه این (به ظاهر) چند خط تو این 19 سال اتفاق افتاد!!
حالا اگه من ترتیب این بازیا رو به هم بزنم به نظرتون چه اتفاقی میفته؟؟
به خدا هیچی!!
یا اگه اسم بازی ها رو نمیزدم متوجه میشدین(مخصوصا دوستای جدیدمون)من اینا رو به ترتیب از قدیم به جدید مرتب کردم؟

هدفم از این زیاده گویی ها این بود که :نه ما تغییر میکنیم نه لذتی که از گیم میبریم قابل تعویض یا مقایسه هست...تو این چند سالی که بازی کردم خودم رو زیر نظر گرفتم:وقتی الان کنسول (یا پی سی ) رو روشن میکنم دقیقا همون احساسی رو دارم که موقع روشن کردن اتاری یا میکرو داشتم:با همون ذوق وشوق...با همون خوشحالی...

دفعه ی بعد که خواستین بازی یا کنسول بخرید خودتون رو زیر نظر بگیرید

باز هم معذرت به خاطر پر حرفیم ;;)

koorosh sh

کاربر سایت
Dec 10, 2008
7,968
واقعا جهش بزرگي صورت گرفت در زميه ي گرافيك كه ناگهاني بود !!!
بازي ها يكنواخت پيش ميرفتن تا زماني كه ايدتك با دوم3 وارد عرصه شد !!
از همونجا بود كه جهش شروع شد و با هاف لايف 2 و فاركراي FEAR به اوج خودش رسيد !!!
كه تمام گيمرها و صنعت رو متحول كردن !
از اونجا بود كه كمپانيها شروع كردن با ارتقاء سطح كيفي گرافيكي بازيها و اين پيشرفت روندش مقداري كندتر شد ولي رو به اوج بود كه رسيد به گرافيكايي مثل بدكامپني و Alien VS Predator و كرايسيس و غيره !!!
و باز هم يك جهش عظيم در كرايسيس 2 به وقوع پيوست (دايركت 11) كه با بتلفيلد 3 و غيره ادامه پيدا مكينه !
ريج اين وسط تكنولوژي جديدي در طراحي گرافيكي ارائه داد ...
اين نسل هنوزم كشش پيشرفت داره !!!
--------------------------------
من ديگه خيلي قديم رو محاسبه نكردم ..
از زمان تحول دوم حساب كردم :d

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر