معرفی و بررسی سری جدید کارت های ATI و Nvidia

farzadlion

کاربر سایت
Sep 30, 2005
2,085
سلام;)

چندی پیش شرکت Nvidia ، سه سری کارت گرافیک روانه ی بازار کرد ... Goforce 7900GTX و Geforce 7900 GT که بر پایه ی چیب G71 ساخته شده اند و برای بازار سطح بالا طراحی شده اند و همچنین Geforce 7600GT که بر پایه ی G73 طراحی شده و برای بازار سطح متوسط در نظر گرفته شده...

شرکت ATI که چنین عملی را از سوی انویدیا پیش بینی کرده بود بیکار ننشست و با ارائه ی یک محصول جدید به بازار به این عمل Nvidia پاسخ داد و Radeon X1800GTO را معرفی کرد که می توان این کارت را رقیبی برای Geforce 7600GT دانست .

The GeForce 7900 Series
r7umx2.jpg

بر پایه ی ساختار G70 ، انویدیا باز هم کارایی وعملکرد کارت های گرافیکش را بالا تر برد در حالی که اندازه ی کلی سیلیکون ها را کاهش داد . Geforce 7900 GTX و 7900GT و همچنین 7600GT همگی بر اساس فرآیند 90 نانو متری ساخته شده اند که سبب افزایش تعداد چیپ ها در هر Wafer و همچنین کاهش هزینه ی تولید هر چیپ شده است...
ويفر-ورقه نازک سيليکان براي ساخت مدارات مجتمع میباشد))

کاهش اندازه همچنین به چیپ اجازه می دهد که انرژی کمتری مصرف کند که به معنی تولید گرمای کمتر است . همچنین طراحی بهتر سیستم خنک کننده به Geforce 7900GT و 7600GT اجازه داده که ازسیستم خنک کننده ی کوچکتر و بی سر و صدا تری استفاده کنند.

r7unm9.jpg

انویدیا ساختار G70 که در ساخت کارت Geforce 7800 GTX استفاده شده بود را مورد باز نگری قرار داد و اصلاحاتی در عملکرد آن انجام داد که نتیجه ی آن G71 بود .... کارت Geforce 7800 GTX دارای 24-پیکسل Pipelines و 8 واحد Vertex بود و همچنین داری کلاک هسته ای معادل 430 MHZ و 302 میلیون عدد ترانزیستور بود ...G71 از بعضی لحاظ تا حدودی مشابه G70 است یعنی دارای 8 vertex shaders و 24 pixel shaders میباشد... در زیرعکسی از ساختار G71 را میبینید..

r7upn8.jpg

آنچه در مورد ساختار G71 جلب توجه می کند افزایش چشمگیر سرعت کلاک هسته ی آن میباشد ... G71 دارای سرعت کلاک هسته ای معادل 700 MHZ میباشد که در مقابل سرعت کلاک هسته ی 470 MHZ که در ساختار G70 ومنجمله کارت Geforce 7800 GTX وجود داشت حدود 200 MHZ بیشتر است...این افزایش بیشتر مدیون استفاده ار فناوری 90 نانومتر در سری G71 میباشد..

Nvidia همچنین سرعت حافظه را هم در مقایسه با Geforce 7800 GTX که حدود 600 MHZ بود افزایش داده است...با این دستاور انویدیا توانسته سرعت حافظه های GDDR3 را که از پهنای گذرگاه 256 بیتی بهره میبرند را به حدود 800 MHZ برساند..

r7vcyd.jpg

بطور شگفت آوری حرکت بسوی فناوری 90 نانومتر تنها باعث کوچکتر شده اندازه ی die (قطعه نازک مستطيلى از يک قرص نيمه هادى سيليکان که به هنگام ساخت مدارهاى مجتمع بريده شده يا لايه لايه مى گردد) به حدود 196 میلیمتر مربع نشده بلکه همچنبن باعث شده که انویدیا به ترانزیستور های کمتری نیاز داشته باشد... برای مثال ساختار G70 حدود 302 میلیون عدد ترانزیستور دارد در حالی که G71 تنها به 278 میلیون ترانزیستور نیاز دارد...

r7vd09.jpg

یک حقیقت مهم که باید بدان توجه کرد اینست که اندازه ی die در Geforce 7900 حدود 196 میلیمتر مربع میباشد در حای که اندازه ی die در Radeon X1900XTX حدود 352 میلیمتر مربع میباشد..
این بسیار متحیر کننده است که یک چیپ تقریبا نصف اندازه ی چیپ رقیب سطح بالای خود میباشد.....

r7vdiv.jpg

عکسی که در زیر مشاهده میکنید نمایان گر ابهت تعداد ترانزیستور های بکار رفته در سری جدید کارت های گرافیک انویدیا میباشد که حدود 302 میلیون عدد میباشد

r7veys.jpg
]

در زیر مقایسه ای بین ساختار معماری کارت های گرافیک انویدیا و ای تی آی را ملاحظه میکنید..

r7vfi9.jpg

GeForce 7600GT

r7vg2t.jpg

اما سری Geforce 6600GT که برای بازار سطح متوسط در نظر گرفته شده . این کارت از معماری G73 استفاده می کند . و دارای 178 میلیون ترانزیستور میباشد...این کارت شامل 5 vertex shaders و 12 pixel shaders میباشد. .در زیر نموداری از معماری Geforce 7600 GT را ملاحظه میکنید..

r7vgqx.jpg

7600GT از سرعت هسته ای معادل 560 MHZ برخوردار میباشد و حافظه ی GDDR3 آن هم دارای سرعت 700 MHZ میباشد و دارای گذرگاه 128 بیتی میباشد...این باعث میشود GT7600 دارای پهنای باندی در حدود 22.4 گیگابایت در ثانیه باشد درمقابل 7900GTX که دارای پهنای باند 51.2 گیگابایت در ثانیه است..

r7vig9.jpg

در زیر نمایی از مشخصات کلی سری کارت های گرافیک جدید Nvidia را میبینید..

r7vjol.jpg

r7vj1k.jpg
]

اما برویم سراغ کارت جدید ATI

Radeon X1800GTO

r85gs0.jpg

همانطور که قبلا گفتم در پاسخ به سری کارت گرافیک 7600GT شرکت ATI هم در رقابت با انویدیا کارت X1800GTO را برای بازار متوسط روانه ی بازار کرد.. این کارت از معماری R520 استفاده میکند..در زیر نمودار ساختار این معماری را ملاحظه می کنید...

r85dw4.jpg
[/CENTER

در زیر مقایسه ای بین مشخصات این کارت با دیگر کارت های شرکت ATI را ملاحظه می کنید

r7vlg4.jpg
]

در زیر شمایی از پشت X1800GTO را میبینید..

r7vm2u.jpg
]

ما هم اکنون به آزمایش عملی و مقایسه ی این کارت ها با اقلام دیگر میپردازیم

سیستمی که ما با آن به آزمایش پرداختیم مشخصات زیر را دارد..

[
r7vn2d.jpg

حال تست های انجام شده را ملا حظه کنید..

3DMark 2003​

r7voe9.gif

r7voqs.gif

r7vpr6.gif

r7vpts.gif

Far Cry​

r7vq52.gif

r7vrpl.gif

Doom 3​
r7vs3o.gif

r7vsc9.gif

Half-Life 2: Lost Coast​
r7vvi8.gif

r7vvht.gif

Black and White 2​

r7vwjm.gif

r7vw2b.gif

F.E.A.R​
.
r7vy8o.gif

r7vyih.gif

r7vzf6.gif

Frame Rate Tests - F.E.A.R​

r7vziw.gif

r7w107.gif

r7w183.gif

r7w1eb.gif

r7w1no.gif

r7w21j.gif

r7vzhd.gif

r7w5xz.gif

نتیجه گیری را بخودتون واگذار میکنم

ترجمه و تنظیم و نوشته شده توسط اینجانب...:cheesygri ;)

آخرین ویرایش:

B H Z

کاربر سایت
Sep 27, 2005
3,980
نام
Behzad
دست درد نکنه واقعا عالی بود من که کلی حال کردم به نظر باید امتیاز واقعی رو بدی به Ati چون بیشتر در تست ها اول بود به نظر من

farzadlion

کاربر سایت
Sep 30, 2005
2,085
دستت بی بلا فرزاد واقعا عالی بود
فرزاد جان من هم از شما تشکر میکنم ، چون این پست شما برای من خیلی مفید بود
:cheesygri :cheesygri :cheesygri

دست درد نکنه واقعا عالی بود من که کلی حال کردم به نظر باید امتیاز واقعی رو بدی به Ati چون بیشتر در تست ها اول بود به نظر من
خب واقعا بطور قطعی نمیشه نظر داد که کدوم کارت بهتره... و هر کدوم معایب و محاسنی دارند.....بنظر من این بیشتر به سلیقه ی خود افراد بستگی داره که برتری های انویدیا را بپسندند و یا برتری های ATI

البته در رده کارت های سطح متوسط به نظر من انتخاب یکمی آسونتره...و Geforce 7600GT میتونه انتخاب بهتری باشه چون سرعت و کارایی خیلی مناسبی داره و از همه مهمتر قیمت پایین تری نسبت به Radeon X1800GTO داره..
البته کارت Radeon X1800GTO هم ویژگی های زیادی داره که قسمتیش را در زیر میتونید ببینید..

DxaMsSsb.jpg

مثلا یکی از محاسنی که کارت Radeon X1800GTO و کلا کارت های گرافیک ساخت ATI داره اینه که میشه HDR و AA را همزمان با هم فعال کرد.....در حالی که در کارت های ساخت Nvidia نمی توان هر دو این گزینه را همزمان فعال کرد..نمونش را هم شاید در بازی Splinter Cell :Chaos Theory دیده باشید;) ..این یکی از ویژگی هاییه که ATI در تبلیغاتش خیلی اسفاده میکنه و باون میباله;)

آخرین ویرایش:

farzadlion

کاربر سایت
Sep 30, 2005
2,085
این عکسهای بنچ مارکها واسه من چرا باز نمیشن ؟
ا..فکر کنم با TinyPic مشکل داشته باشی...چون من ازین Host برای آپلود عکس هام استفاده کردم..اگر از طریق یک سایت ضد فیلتر استفاده کنی فکر نکنم دیکه مشکلی در دیدن عکس ها داشته باشی..منم سعی میکنم دیگه ازین هاست اسفاده نکنم چون اشکان جان هم با این هاست مشکل ذاره ;)

آخرین ویرایش:

farzadlion

کاربر سایت
Sep 30, 2005
2,085
سلام...من میبینم فعالیت قسمت اخبار بازی ها و کنسول ها بدک نیست اما قسمت سخت افزار چندان تعریفی نداره...امیدوارم با کمک دوستان بتونیم این قسمت را هم فعال تر کنیم :cheesygri

T0_-1_1353189.jpg

بدون شک وقتی صحبت از کارت گرافیک برای انجام بازی میشه اسم دو شرکت در ذهن میاد...ATI و Nvidia ...

همانطور که میدانید چندی پیش هر دو شرکت در رقابت با یکدیگر یکسری مدل کارت گرافیک جدید روانه ی بازار کردند...
Ati کارت های جدیدی مانند مدل Radeon X1300 Hypermemory 2 و همچنین X1800 GTO راهی بازار کرد..

Ati با ارائه ی مدل X1800 GTO سعی کرد با یک قیمت معقول و مناسب فاصله ی بین مدل X1600 که یک کارت گرافیک سطح متوسط محسوب میشود با مدل X1900 که یک کارت گرافیک سطح بالا محسوب میشود را پر کند...

در آنطرف قضیه خط تولید شرکت Nvidia نیز شاهد بروز رسانی هایی بود...و محصولات جدیدی مانند Geforce 6800 GS و Geforce 7800 GT با مقدار 512 مگابایت رم و در نهایت سری کارت های Geforce 7600 و 7900 از راه رسیدند... مدل 6800 GS در اصل جایگزینی بود برای مدل 6800 ultra ...

نکته ی جالب دیگری که در سال 2006 در رابطه با کارت های گرافیک شاهد آن بودیم ، تجدید حیات کارت های گرافیک بر پایه ی اینترفیس AGP بود...برغم تمام پیشبینی هایی که انجام میشد...دو بازیگر عمده و کلیدی صنعت گرافیک یعنی Ati و Nvidia یکبار دیگر تصمیم گرفتند که به کسانی که دارای سیستم های قدیمی تر هستند لطف کنند و چیپ های جدید خود را با اینترفیس AGP نیز تولید کنند...

در جدول زیر اطلاعاتی در رابطه با تعدادی از مدل های کارت های مبتنی بر چیپ های دو شرکت Nvidia و Ati را ملاحظه می کنید....

T0_-1_1353194.jpg

در جدول بالا از سمت راست به چپ اطلاعاتی در زمینه ی اسم رمز معماری هسته ، مقدار و نوع حافظه ، پشتیبانی از HDR ، مدل Vertex Shader و Pixel Shader ، فرکانس GPU و فرکانس حافظه ی مدل کارت گرافیک مورد نظر نمایش داده شده...
فقط توجه داشته باشید در مدل هایی که در جلوی اسم آن از OC استفاده شده به معنای مدل OverClock شده است...

اما اجازه دهید کمی در رابطه با مدل EVGA GeForce 7800 GS AGP صحبت کنیم...

شکل ظاهری این کارت را در زیر میبینید...در این کارت از یک خنک کننده ی آلومینیومی استفاده شده که روی هر دو قسمت GPU و حافظه را می پوشاند و یک فن بر روی آن قرار گرفته...این کارت از DirectX 9C پشتیبانی میکند که در نتیجه ی آن قابلیت پشتیبانی از سایه زنی پیکسلی 3 و همچنین HDR را دارد...حروف GS در نام مدل مخفف عبارت SuperClocked است ...قیمت این کارت با 256 مگابایت رم در حدود 299 دلار است...

T0_-1_1353195.jpg

این کارت همچنین شامل رابط DVI ، رابط VGA و همچنین Video Out میباشد که در زیر ملاحظه می کنید...

T0_-1_1353198.jpg

جالب است بدانید که درایور مورد استفاده ی این مدل کارت با درایوری که بر روی وب سایت انویدیا قرار داده شده است مشابه نیست و برای استفاده از کارت نیاز به نصب نسخه ی درایور ساخته شده توسط کمپانی سازنده ی این کارت هست.....که می توان آنرا از طریق سی دی همراه کارت گرافیک و یا وب سایت شرکت سازنده بدست آورد..

در این درایور قابلیت های زیادی گنجانده شده مثل تنظیمات مربوط به AGP ... و همچنین قابلیت OverClocking کارت که البته درمدل های SuperClocked چندان محسوس نیست...زیرا در این مدل ها قبلا میزان سرعت کلاک هسته و حافظه بالا برده شده...و در حالی که سرعت کلاک هسته و حافظه در یک 7800 GS معمولی بترتیب 375 و 1200 است در حالیکه مدل SC بترتیب دارای سرعت کلاک هسته و حافظه ای معادل 460 و 1350 مگاهرتز است...سیستم خنک کننده ی این کارت نیز به خوبی فعالیت خود را انجام میدهد و این کارت در حین فعالیت دمایی بین 52 تا 68 درجه ایجاد میکند...

در زیرقسمت هایی از تنظیمات درایور را مشاهده می کنید

T0_-1_1353199.gif

T0_-1_1353203.jpg

T0_-1_1353208.jpg

T0_-1_1353210.jpg

منتظر مطلب بعدی باشید ;)

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر