سیاست Trophy/Achievement و تاثیر آن روی فروش بازیها و لذت بردن از بازیها

شما جزء کدام دسته از گیمرها هستید؟

• دسته ی اول(به تروفی و اچیومنت اهمیتی نمیدهم)

رای‌ها: 31 15.3%
  • دسته ی دوم(بازیهای مورد علاقه ام رو تا حد امکان کامل میکنم)

رای‌ها: 147 72.4%
  • دسته ی سوم(تروفی و اچیومنت تمام زندگیم را در بر گرفته)

رای‌ها: 25 12.3%

• مجموع رای دهنده‌ها
    203

Captain_Black

کاربر سایت
Jan 6, 2008
890
نام
آرمان
PSN_trophies.png

با سلام خدمت دوستان

این تاپک رو ایجاد کردم که نظرتون رو در مورد تروفی ها و اچیومنت ها بگین.من چون خودم تا حالا خیلی تروفی گرفتم و با خیلی از کسانی که جز دسته ی سوم این طبقه بندی محسوب میشن صحبت کردم با توجه به تجربه ی خودم این مطلب رو مینویسم.

به نظر من این ایده که اول از همه مایکروسافت اونو توی X360 قرار داد ایده ی بدی به نظر نمیرسید ولی در مدت زمان طولانی باعث شد چند نوع واکنش مختلف نسبت به اونها پیش بیاد که خواستم بدونم شما از کدوم دسته از اینها هستین.

دسته ی اول کسانی هستند که کلا به تروفی ها و اچیومنت ها اهمیتی نمیدن و هدف اونها فقط بازی کردن و لذت بردن از بازیه که بیشتر گیمرها همچین واکنشی نسبت به تروفی ها و اچیومنت ها دارند.
دسته ی دوم کسانی هستند که اعقتاد دارند این تروفی ها و اچیومنتها باعث میشه که با بازیهاتون Challenge بیشتری داشته باشید و این دسته کسانی هستند که بازیهای مورد علاقشون رو تا حد امکان از نظر تروفی کامل میکنند
دسته ی سوم هم کسانی هستند که نسبت به تروفی ها به طور دیوانه واری عکس العمل نشان میدهند و حاضرن هر بازی خوب و بدی رو برای بالاتر بردن رنک و لول و تروفیهاشون انجام بدن که این دسته در اقلیت قرار دارند و عموما لذت زیادی از بازی ها نمیبرند.

این نکته رو هم بگم که تروفی گرفتن توی PS3 سخت تر از Achievement جمع کردن توی ایکس باکسه چرا؟
چون توی PS3 معمولا به کسی که تعداد تروفی پلاتینیوم بیشتری داشته باشه بیشتر توجه میشه تا کسی که لول بالاتری داره.توی 360 شما لازم نیست مثلا به خاطر یه اچیومنت 25 تایی خودتون رو به آب و آتش بزنید و یه اچیومنت 25 تایی تاثیری در گیم اسکور کلی شما نداره ولی تصور کنید همین فرد بخواد توی PS3 تروفی پلاتینیوم جمع کنه.طبیعتا کار برای اون بسیار سخت تره چون باید تک تک تروفی های یک بازی رو جمع کنه تا تروفی پلاتینیوم اون بازی رو به دست بیاره.

من از خودم شروع میکنم.من قبل از اینکه PS3 بخرم یه 360 داشتم که اصلا هم به اچیومنت اهمیتی نمیدادم ولی وقتی PS3 گرفتم به دلیل قیمت بالای بازیها مجبور بودم مدت زمان بیشتری رو با یه بازی خاص بگذرونم و همین نکته باعث شد که من تعداد انگشت شماری تروفی پلاتینیوم جمع کنم و این آغاز این کابوس بود :| باید اعتراف کنم که وقتی توی این راه پا گذاشتم نه تنها خیلی وقت و هزینه ی من به هدر رفت بلکه مهمتر از اون این بود که دیگه اون لذتی رو که قبلا از بازی کردن به دست میوردم رو از دست دادم.برای مثال وقتی بازی Terminator Salvation عرضه شد و خود سازنده های بازی هم میدونستند که این یه پروژه ی از قبل شکست خوردس دست به دامن این سیاست زدند و این بازی یکی از مصادیق استفاده از این سیاست برای فروش بیشتر بود.بازی ای که 11 تا تروفی طلا و یه پلاتینیوم داشت و بیش از حد آسون بود و این یعنی بهشتی برای تروفی بازها و اچیومنت بازها که همین نکته باعث شد فروشش تا مقداری بیشتر از حد انتظار شرکت سازنده تامین بشه.از نظر زمانی این بازی نه تنها ارزش 1 دقیقه وقت رو نداره بلکه ارزش 1 هزار تومنی هم نداره ولی این بازی باعث شد که من حداقل 7 ساعت از عمرم رو + 40 هزار توماناز دست بدم.البته برای مثال توی 360 بازی Avatar (منظور اونی نیست که از روی فیلم آواتار ساخته شده) حتی وضعش از TS هم بدتر بوده و شما میتونید در عرض 1 دقیقه و 30 ثانیه این بازی رو هزار کنید(کامل اچیومنت هاش رو بگیرید).و این تروفی/اچیومنت گرفتن برای من یه حالت وسواسی به وجود اورد که نمیتونستم ترکش کنم و باعث ضررهای زیادی برای من یکی شد.البته فقط من نیستم.افراد مثل من زیاد هستن.ولی وقتی شما یه بازی رو از دریچه ی تروفی بهش نگاه کنید ارزش اون بازی به قدری براتون کم میشه که بعد از پلاتینیوم کردنش دیگه حتی طرفش هم نمیرید حتی اگر اون بازی پتانسیل شدیدی برای دوباره بازی کردن داشته باشه.من وقتی به بازیهام نگاه میکنم میبینم که من بازیهایی مثل Wanted و TS و Saw رو پلاتینیوم کردم و وقت روشون گذاشتم در حالی که هنوز نرسیدم حتی 1 دور هم بازی Killzone 3 رو حتی تموم کنم ! و همین اعصاب من رو به هم میریزه.راستی به غیر از وقت و هزینه یکی دیگه از ابعاد تروفی و اچیومنت همین اعصاب خوردیش هستش که من یکی دیگه حوصله اش رو ندارم.وقتی میبینم سر یه تروفی بی ارزش چقدر اعصابم رو و وقتم رو هدر دادم واقعا به عقل خودم شک میکنم.مهمترین بعدی که همیشه ازش میسوزم اینه که اصلا از بازیهام لذت نمیبرم.وقتی میبینم قبلا ساعت ها مینشستم پای Burnout Paradise(بازی مورد علاقه ام) و لذت میبردم ولی الان حدود 2 ساله که گوشته ی دکور داره خاک میخوره واقعا ناراحت میشم.

در آخر باید بگم که من خیلی وقت بود که توی این تروفی گرفتن و اینا افتاده بودم و وقت و هزینه ی زیادی رو پاش تلف کردم ولی چند روز پیش واقعا با خودم فکر کردم و دیدم واقعا یه تروفی مگه چقدر ارزش داره که بخوام این همه اعصاب و وقتم رو سرش تلف کنم ولی وقتی به Gran Turismo 5 نگاه کردم و دیدم که فقط 1 تروفیش مونده گفتم بذار این یکی هم بگیرم که به همه ثابت کنم میتونم و این خداحافظی من باشه با این جایزه های کوچیک خوشگل لعنتی(برای کسانی که اطلاع ندارند بگم که درجه سختی این بازی 9.5 از 10 هستش و زمان لازم برای کامل کردن تروفی ها بالای 600 ساعته و این در حالیه که Ninja Gaiden Sigma 2 برای کامل کردن تروفی هاش حدود 150 ساعت زمان نیاز داره) و من بالاخره بعد از گذاشتن حدود 700 ساعت زمان و نابود کردن حوصله و اعصابم و لذت نبردن از بازی :(( تونستم این بازی رو پلاتینیوم کنم (درست مثل داستان پلات کردن Motorstorm Pacific Rift)و پشت دستم رو داغ کردم تا دیگه دور و ور این چیزها نرم :d

شما هم نظراتتون رو بنویسید.فرقی نمیکنه چه تروفی باز باشید چه اچیومنت باز

.: FRANKLIN :.

Tech Team
کاربر سایت
Jun 10, 2009
929
نام
علیرضا
من جز دسته دوم هستم ولی فکر میکنم بیشتر دوستان هم تو همین دسته باشند:d چرا ؟ :-/ چون طرف بازی روکه دوست داشته باشه رو دسته کم 2 بار 3 بار و 4 ... تموم میکنه وخب در اکثر موارد در صد تروفی های بازی بالا میره و با توجه به این موضوع کسایی که با تروفی اشنایی دارن یه کم وقت میزارن و پلاتش میکنن:d مگر اینکه اصلا تروفی براشون اهمیتی نداشته باشه;)

DoppelGang3rX1

کاربر سایت
Apr 17, 2008
1,726
نام
Ali

كه رفيقم كه portable Id شو گذاشتم از بچه هاي كرمان هم هست يه مدت فقط براي تروفي بازي مي خريد....الان يه مدته خسته شده ....يكباره در عرض 2 ماه 20 تا پلات اضافه كرد....كه جزو گروه 3 حساب ميشه...
ولي خودم به بازي كه علاقه داشته باشم رو سعي مي كنم پلات كنم...چون واقعا بعضي بازي ها واقعا اعصاب مي خوان براي پلات كردن

Attachments

• Untitled.png
    Untitled.png
    13.5 KB · مشاهده: 101

taker-sos

کاربر سایت
Jun 4, 2010
1,253
نام
وحید
من خودم به گزینه سه رای دادم چون تروفی را خیلی دوست دارم و از گرفتن اون لذت میبرم ولی باید ببینم بازی که میخوام پلات کنم ارزش داره یا نه از بازیهای که خیلی خوشم میاد پلات میکنم بقیه را فقط دوست دارم تمام کنم گرچه دوست دارم هر چی بازی میکنم پلات کنم ولی نمیشه دیگه :dکلا من با صدای تروفی خیلی حال میکنم:dارمان دیگه نمیخوای بازی دیگی را پلات کنی.

• Like
Reactions: ALit214

Captain_Black

کاربر سایت
Jan 6, 2008
890
نام
آرمان
من خودم به گزینه سه رای دادم چون تروفی را خیلی دوست دارم و از گرفتن اون لذت میبرم ولی باید ببینم بازی که میخوام پلات کنم ارزش داره یا نه از بازیهای که خیلی خوشم میاد پلات میکنم بقیه را فقط دوست دارم تمام کنم گرچه دوست دارم هر چی بازی میکنم پلات کنم ولی نمیشه دیگه :dکلا من با صدای تروفی خیلی حال میکنم:dارمان دیگه نمیخوای بازی دیگی را پلات کنی.

ببین وحید بحث سر این نیست که بگم کلا دیگه نمیگیرم و اینا.من میگم چون بعضی بازیهایی که پلات کردم رو چون دوست نداشتم و لذت نمیبردم زهر مارم شدن به دهنم واسه همین میگم از این به بعد فقط بازیهایی که خیلی دوستشون دارم رو پلات میکنم.این به نظر من بهترین راهه.به همه همین پیشنهاد رو میکنم.لذت بازی رو با تروفی عوض نکنید ! من تا حالا با خیلی از بچه های تروفی باز صحبت کردم.این حرفایی که من زدم فقط مال من نیست و کاملا مصداق پیدا میکنه.مثلا توی تاپیک Trophy Ranking نفر سوم که SALBER_DEMONLORD هستش این آقا سالبر یکی از دوستان نزدیک خودمه و با هم توی یه کوچه هستیم و خیلی همدیگه رو ملاقات میکردیم ولی حتی اون هم خودش اعتراف کرد که تروفی کلا لذت بازیها رو میگیره.غیر از اون هم من تا حالا با خیلی ها صحبت کردم که همشون موافق بودن.منظورم کسایی هست که حاضرن برای تروفی هر بازی ای رو بخرن.
ولی خب این تروفی و اچیومنت به یه استاندارد توی کنسول ها تبدیل شده و دیگه هم برداشته نمیشه(حتی توی PS Vita هم این سیستم هست) ولی تصمیم با شماست که چگونه با این سیستم برخورد کنید:d

• Like
Reactions: ULTIMATE TEAM

Amin 47

کاربر سایت
Jun 7, 2010
826
من که اهمیت نمی دم چون دوست دارم از بازی لذت ببرم نه که بشینم یک مرحله رو 10 بار باسه یک اچیمونت برم.
البته بدم نمیاد ، اگه شد از نسل بعد مثل آدم بازی می کنم :D

ULTIMATE TEAM

True Online Gaming
کاربر سایت
Aug 25, 2010
14,426
نام
مصطفی682سابق
ببین وحید بحث سر این نیست که بگم کلا دیگه نمیگیرم و اینا.من میگم چون بعضی بازیهایی که پلات کردم رو چون دوست نداشتم و لذت نمیبردم زهر مارم شدن به دهنم واسه همین میگم از این به بعد فقط بازیهایی که خیلی دوستشون دارم رو پلات میکنم.این به نظر من بهترین راهه.به همه همین پیشنهاد رو میکنم.لذت بازی رو با تروفی عوض نکنید ! من تا حالا با خیلی از بچه های تروفی باز صحبت کردم.این حرفایی که من زدم فقط مال من نیست و کاملا مصداق پیدا میکنه.مثلا توی تاپیک Trophy Ranking نفر سوم که SALBER_DEMONLORD هستش این آقا سالبر یکی از دوستان نزدیک خودمه و با هم توی یه کوچه هستیم و خیلی همدیگه رو ملاقات میکردیم ولی حتی اون هم خودش اعتراف کرد که تروفی کلا لذت بازیها رو میگیره.غیر از اون هم من تا حالا با خیلی ها صحبت کردم که همشون موافق بودن.منظورم کسایی هست که حاضرن برای تروفی هر بازی ای رو بخرن.
ولی خب این تروفی و اچیومنت به یه استاندارد توی کنسول ها تبدیل شده و دیگه هم برداشته نمیشه(حتی توی PS Vita هم این سیستم هست) ولی تصمیم با شماست که چگونه با این سیستم برخورد کنید:d
آرمان جون 100% با صحبتهات موافقم بنظرمن آدم نبايد واسه تروفي بازي بخره يا بازي كنه ولي اون بازيهايي كه بهشون علاقه داره رو اگه تونست پلات كنه مثلا من چون خيلي علاقه عجيبي به dead space داشتم هردوشماره +اكستراكشنشو پلات كردم
درضمن اون بازيهايي كه ممكنه شما دوست داشته باشيد ممكنه كسه ديگه دوست نداشته باشه و اين امر باعث ميشه پلات كردنش واسه شما اسون تر بشه بنظرمن پلات كردنه بازي اي كه شما علاقه اي از سبكش نداريد باعث ميشه بازي براتون زجر اور بشه
ضمنا اين رو هم بايد اضافه كنم كه يه طرز فكر اشتباه در بعضي از بچه ها هست كه كسي پلات نداشته باشه بازي بلد نيست فك ميكنم اينجور افراد بايد طرز فكرشونو اصلاح كنن چون باعث ميشه اونايي كه علاقه به اينكار ندارن زجر بكشن
كلا تاپيك خوبي بود ممنون آرمان جون;)

Emperor visari

کاربر سایت
Jan 5, 2011
1,553
من از ترافی به شرطی که منطق و نظارتی رو طراحای مغز فندقیش باشه راضیم کلی برنامه ریزی کرده بودم مورتال کامبت که اومد پلاتش کنم که دیدین چه استعدادهای درخشانی ترافیهاشو طرح کردند از طرفی بازی هایی مثل ترمیناتور و آپ و...... باعث میشن ترافی ملاک و معیار معتبری به حساب نیاد.ترافی باید طوری طرح شه که یه بازیباز حرفه ای حداکثر تو 10 روز پلاتش کنه و یه بازیباز آماتور تو 10 سال هم نتونه.چالشی باشه نه زمانبر.

Mehrdad

کاربر سایت
Nov 23, 2009
2,242
نام
Big Boss
دقیقا من از اونایی هستم که با بازی هایی حال می کنم که دوست دارم زیاد هم تروفی برام آنچنان مهم نیست که بخوام براش سر بشکنم .اما به اینم اهمیت می دم که بازی های که تروفی دارن حداقل طراحی درست حسابی داشته باشن نه مثل MK که جون بکنی که بخوای اون پلات ضایع رو بگیری
باید چیزی باشه که طراحی تک داشته باشه بهر حال کسایی که بازیی رو دوست دارن حداقل باید خودشونو تو یه جایی از اون بازی نشون بدن که بقیه راحت بفهمن که بهش علاقه داره:d
ولی از اون آدمایی که شده بازی آشغال بگیرن که فقط تروفی بگیرن دیگه بازیش گرافیک داره داستان داره ... براشون احمیت نداره حالم بهم می خوره.
دقیقا زمان PS2 همه بازی می کردن چون با بازی ها حال می کردن اما الان خیل ها فقط بخاطر اچیومنت یا تروفی بازی می کنن.
View attachment 19116View attachment 19115

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: ALit214

Mr.Ok

کاربر سایت
Nov 9, 2008
2,066
نام
معین
اصولا بازی هایی رو که دوس دارم خودمُ میکشم تا پلاتش کنم . هوی رین یکیش بود که سر یه تروفی kamikaze دهنم صاف شد تا بگیرم و بالاخره پلاتش کردم :d
خیلی وقتا هم شده که بازی ای تروفیاش گلابیه اما چون خوشم نمیاد حس گرفتنش نیس !

enayati11_ballack1

کاربر سایت
Dec 18, 2007
121
نام
Ramin
من چند ماه پیش زد به سرم این تروفیای آنچارتد 2 که میگه با فلان سلاح فلان تعداد دشمنو بکشو بگیرم،بعد از گرفتن چندتاشون نمیدونم چی شد که خدا را شکر بیخیال شدم.الان یادش میفتم حقیقتا خجالت میکشم.به جز اون چند روز هیچ وقت به خاطر تروفی یا اچیومنت بازی نکردم.جالبه واسم که مثلا تروفی 5 تا هدشات پشت سر همو تو فلان بازی بگیرم،ولی هیچ وقت به خاطر گرفتنش سعی نمیکنم 5 نفرو پشت سر هم هدشات کنم.

...hadi

کاربر سایت
Jan 27, 2011
132
نام
Hadi
سلام
ممنون آرمان جون عزیز به خاطر تاپیک;;)
به نظر من بازی های که خیلی دوست دارین پلات کنین ارزش داشته باشه براش وقت بزارین و از بازی لذت ببرین این ارزش داره وبه نظر من بازی های به عنوان مثال
uncharted Drake's Fortune
uncharted 2 among thieves
این دو عنوان ارزش دارن واسشون وقت بزاری و پلات کنی به نظر من..;)

.:AC MilaN:.

کاربر سایت
Sep 12, 2009
2,535
نام
ایلیا
سلام...
من خودم به شخصه یه چیزی بین گزینه اول و دوم هستم...یعنی زیاد به پلات کردن یه بازی اهمیت نمیدم ولی تروفی گرفتن رو دوست دارم...(خودمم نفهمیدم چی گفتم):d
ولی یه بازی بود که خیلی دوست داشتم پلاتش کنم : Fifa 11:((

ARK

کاربر سایت
Jul 16, 2011
156
نام
آرین
من گزینه دومم. تنها بازی که سعی کردم برای گرفتنش هوی رین بود. اصلا چیز بیخودیه ولی یه نکته خوبم داره اونم اینه که اگه با کسی قرار کل گذاشتید تروفی ملاک بهتری تا تموم کردن بازی.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر