سریع , مرده , خسته کننده نقد و بررسی NFS : Most Wanted IOS

siavashgg

کاربر سایت
Dec 20, 2009
182
نام
سهراب
سریع , مرده , خسته کننده | نقد و بررسی NFS : Most Wanted IOS

این تیتری که برای عنوان در نظر گرفتم عنوان نقد بازی در IGN است.


عنوان : Need for Speed : Most Wanted
ناشر : EA Mobile
استدیو سازنده : Firemonkeys Studios
پلتفرم ها : IOS - ANDROID
زمان عرضه : October 30,2012
قیمت : 6.99$


کودک عنوان بزرگی که کمتر خاستنی هست!


در ماه دسامبر 2011 EA اعلام کرد که بازی Need For Speed : RUN برای IOS در همین ماه ریلیز خواهد شد اما در چند روز بعد EA در اقدامی عجیب در صورتی که حتی تریلر و عکس های بازی ریلیز شده بود این بازی را کنسل کرد !!nfs-therun.jpg


آنها تریلر و عکس های زیادی را منتشر کرده بودند که در آن صحبت از ادامه روند ساخت بازی برای iDevice ها بود ! در شبکه های اجتماعی مطرح شده بود که آنها سخت بر روی ساخت این بازی کار میکنند . اما آنها در 2 بازی خود شکست سنگینی از نظر فروش داشتند که آن بازی ها Need for Speed Shift نسخه 1 و 2 بود . EA به تازگی در صفحه فیس خود اعلام کرد :need-for-speed-run-ios-2.jpg

need-for-speed-run-ios-1.jpg


این بازی توسط EA Mobile منتشر نمیشود ! بهتر است تمرکز خود را بر روی بازی های حرفه تر بگذاریم که تمامی نیازهای بازی کنندگان را برطرف کند . به زودی با عنوان هیجان انگیزی برای موبایل باز خواهیم گشت !
بله این قسمتی از پستی بود که صفحه توییت EA اعلام شد ! به هر حال این خبر بسیاری از علاقه مندان به این سری را نا امید کرد .تا جایی که مدتی بعد EA در E3 2012 اعلام کرد که قصد ساخت بازی MOST WANTED را برای IOS و ANDROID دارد. با این خبر دوباره علاقه مندان به این سری امیدوار شدند.سپس بازی در اکتبر 2012 برای این دو پلتفرم ریلیز شد.
این بود مقدمه ای از پروسه ی ساخت بازیNeed For Speed : Most Wanted

البته ما در این مطلب قصد نداریم بازی را برای صفحه نمایش های بزرگ رایانه های خانگی و یا کنسول ها بررسی کنیم بلکه به سراغ نسخه مربوط به سیستم عامل های اندروید و iOS این بازی رفته ایم. با این که بازی کاملا به نسخه مربوط به کنسول های بازی شباهت ندارد اما در هر دوی آنها میتوان جام ها و مسیر های مسابقه یکسانی را دید که این بازی را به یکی از بهترین عناوین کنونی برای پلتفرم موبایل تبدیل کرده است.


گیم پلی و داستان13579222238127391134.jpg

71725898847903890521.jpgنسخه اصلی Most Wanted کاملا (Open World) است اما نسخه‌های مبتنی بر iOS این بازی این قابلیت را ندارند. شما وارد شهری می‌شوید که 10 راننده سرشناس و تحت تعقیب دارد. هدف شما از ورود به این شهر و انجام مسابقات رسیدن به ابتدای این لیست (یعنی تحت تعقیب‌ترین فرد) خواهد بود. با استفاده از نقشه شما به تعدادی مسابقه دسترسی دارید که با شرکت در آن‌ها و پیروز شدن، تعداد بیشتری مسابقه اضافه می‌شود. در نهایت زمانی‌که تجربه شما به حد معینی رسید و در مسابقات معینی پیروز شدید، امکان رقابت با نفر آخر لیست برایتان فراهم می‌شود. با شکست دادن آن دوباره همین پروسه تکرار می‌شود تا به نفر اول لیست برسید. مسابقات متنوع هستند و چندین نوع مختلف دارند، از جمله مسابقات معمولی که در آن‌ها باید به عنوان نفر اول از خط پایان عبور کنید، مسابقاتی که مسیر به چند قسمت تقسیم شده است و شما زمان معینی برای رسیدن به هر قسمت دارید که در این نوع اگر تصادفی انجام بدهید، زمانی نیز به عنوان جریمه از شما کم می‌شود، در نوع دیگری از مسابقات شما باید در نهایت و خط پایان مسابقه به میانگین خاصی از سرعت رسیده باشید. در انتهای هر مسابقه به شما مقداری تجربه و پول جایزه داده می‌شود. هرگاه تجربه شما به مقدار معینی برسد مسابقات و ماشین‌های جدیدی آزاد می‌شود که باید برای رسیدن به مراحل بالاتر در آن‌ها نیز شرکت کنید. در طول تمام مسابقات علاوه بر رقبا همراه دیگری نیز دارید که اتفاقا علاقه خاصی به شما دارد و دست از سر شما بر نمی‌دارد، یعنی پلیس!01.jpgمسابقات به کار رفته در بازی شامل چندین نوع مختلف میشوند. در حالت ساده باید نفر اول از خط پایان عبور کنید تا برنده اعلام بشوید. نوع دیگر مسابقات دارای نقاط مقابله (Checkpoint) میباشند و با عبور از هر یک از آنها زمان کسب میکنید و اگر دز زمان مقرر موفق به انجام این کار نشوید شکست خواهید خورد. در مسابقات زمانی نیز باید در زمان مشخصی به خط پایان برسید. هم چنین با انجام حرکات نمایشی میتوانید زمان بیشتری را به دست آورید. برای مثال در نوعی دیگر از مسابقه ها باید سعی کنید تا سرعت متوسط خود را بالاتر از یک محدوده معین بیاورید. بر اساس نحوه عملکرد شما در طی مسیر سه مدال طلا ، نقره و برنز را دریافت میکنید. به یاد داشته باشید که این مدال ها از نتیجه نهایی جدا هستند. ممکن است نفر اول از خط پایان عبور کرده باشید اما به دلیل از دست دادن زمان مدال برنز به شما تعلق بگیرید. و صد البته که مدال شما در رتبه بندی تاثیر میگذارد و موقعیت چیزی را مشخص نمیکند.
در هر مرحله علاوه بر دیگر رانندگان پلیس ها را نیز در کنار خود خواهید داشت. این پلیس ها شاید سخت گیرترین پلیس هایی باشند که در بازی ها هستند و نتوان نمونه ی آنها را در دیگر بازی ها دید. هدف اصلی آنها متوقف کردن خودرو شما میباشد و برای رسیدن به آن به هر کاری دست می زنند. یکی از مهم ترین ترفند های آن ها ضربه به گوشی خودرو شما میباشد تا کنترل آن را به طور کامل از دست بدهید. هم چنین در بعضی مواقع خودروتان را در گوشه ای از جاده گیر می اندازند تا سرعتتان به مرورگر کاهش یابد.
پلیس‌ها به طور اعجاب‌انگیزی بر روی شما تمرکز کرده‌اند و تقریبا بی‌خیال بقیه مسابقه دهنده‌گان هستند. آن‌ها مجهز به بهترین و سریعترین ماشین‌ها هستند و در طول پیشرفت شما در بازی، آن‌ها نیز پیشرفت کرده و سر سخت‌تر می‌شود. هوش مصنوعی بالایی نیز دارند و علاوه بر بستن راه شما از تجهیزاتی همچون Spikestrip نیز استفاده می‌کنند. البته صدمه و خسارت وارده به ماشین در حدی نیست که اصولا شما را مجبور به دوباره بازی کردن آن مسابقه کند و اصولا با کمی دقت می‌توانید با همان خسارات وارده نیز آن مسابقه را به اتمام برسانید.
خوشبختانه آسیبی که به خودرو شما وارد میشود کم است و فقط مقدار کمی از سرعتتان کاسته میشود اما با این حال باز هم میتوانید به مسیر خود ادامه دهید. در حالی که نسخه سال ۲۰۰۵ بازی در این مورد بسیار تفاوت داشت.02_0.jpg

mw_gamescom_gameplayscreenshot_01_960x640.jpg


پلیس های بازی کمی نیز ناعادل هستند و در بسیاری از مواقع موجب بازنده شدن شما در مسابقه میشوند در حالی که دیگر بازیکنان میتوانند به صورت آزاد و با سرعت دلخواه خودشان حرکت کنند. این مسئله حتی در نسخه اصلی بازی نیز وجود داشته و البته دلیل منطقی برای آن پیدا نشده است. بقیه رانندگان انواع قانون شکنی ها را انجام میدهند اما با این حال باز هم چشم پلیس ها همیشه به شما است.
یکی دیگر از قابلیت های بازی که بسیار به چشم می آید خسارت های وارده به وسیله نقلیه است. میتوان خسارت واقعی را در بازی مشاهده کرد و این مسئله دید کاربر را نسبت به Most Wanted تغییر میدهد. ولی در برخی دیگر از بازی ها خودرو با سرعت ۲۰۰ مایل بر ساعت به مانعی برخورد میکند ولی باز هم مثل روز اول صحیح و سالم به نظر میرسد. البته این میزان خسارت همانند کنسول های بازی چشم گیر نیست ولی برای یک بازی پلفترم موبایل مناسب به نظر میرسد. گاهی اوقات سپر خودرو از جای خود در میاید ، شیشه جلو آسیب میبیند ، آینه ها میشکنند و بدنه خودرو نیز تو رفتگی پیدا میکند. البته این خسارت ها بر روی عملکرد ماشین شما تاثیری ندارد و خودرو مثل قبل به حرکت خود ادامه میدهد که البته کمی عجیب به نظر میرسد.

باید اشاره کنیم که Codemasters سازنده بازی Colin McRae Rally برای سری N-Gage در سال ۲۰۰۴ بر روی بازی خود قابلیت آسیب به بدنه به همراه تاثیر بر روی عملکرد را قرار داده بود. اما فقدان این مورد را در Most Wanted حس میکنیم در حالی که چندین سال بعد ساخته شده است.


04.jpg


در هنگام رانندگی خودرو ها بیشتر شبیه به یک دیگر به نظر میرسند. ماشین های بزرگ و SUV نیز کمی بیحال به نظر میرسند اما این حالت به صورتی نیست که بر روی رانندگی شما تاثیر زیادی بگذارد. چیزی که فقدان آن کمی در بازی احساس میشود حالت سرعت است که در بازی ها اتومبیل رانی بسیار مهم میباشد. سرعتی که روی صفحه نمایش با آن حرکت میکنید با سرعتتان در کیلومتر شمار یکسان نیست. البته هر چقدر که سرعتتان افزایش یابد گوشه های صفحه کمی محو و تار میشود. با این حال برخی از این خودرو ها حس واقعی رانندگی را به کاربر منتقل نمیکنند. اما در بازی های دیگر مثل Asphalt 7 با استفاده از نیترو تغییرات سرعت بسیار مشهود تر است و فقط به عدد کیلومتر شما بسنده نمیکند.
هم چنین محدودیت های کنترل موجود در بازی کمی ناامید کننده است. دو حالت کلی در بازی وجود دارد. اول این که هدایت خودرو را با شتاب سنج دستگاه انجام دهید و در هنگام ترمز کردن نیز گوشه سمت چپ را لمس کنید. حالت دوم استفاده از یک فرمان در یک سمت بازی است و ترمز نیز در سوی دیگر قرار دارد. در هر دو حالت کنترل سرعت اتومبیل توسط خود بازی انجام میشود و بازیکن در این کار هیچ نقشی ندارد. بهتر بود که بازی از قابلیت تغییر سرعت دستی نیز بهره میگرفت. حالت دوم یعنی استفاده از فرمان نیز کمی خسته کننده است زیرا پس از مدتی انگشتان شما از چرخاندن فرمان خسته میشوند.02_0.jpg

درباره خود اتومبیل ها نیز EA باری دیگر با لیست تاثیر برانگیزی ظاهر شده است. تعداد خودرو های موجود در این بازی ۳۵ عدد است که البته با ۶۰ ماشین Asphalt 7 قابل مقایسه نیست ولی در نوع خود خوب و مناسب به نظر میرسد. مثل همیشه شاهد حضور خودروهایی مثل لامبورگینی ، بی ام دبلیو ، آوودی ، مک لارن ، استون مارتین ، مرسدس ، پورشه ، شورلت ، فورد ، جگوار ، نیسان ، بنتلی و میتسوبیشی هستیم. هم چنین در این بازی از خودرو تسلا (نوعی ماشین الکتریکی) نیز استفاده شده است.
همان طور که در بالا اشاره کردیم Most Wanted دارای تنوع خودرو بسیار خوبی است و بسیاری از افراد از وجود چنین ماشین هایی خوشحال میشوند. با رفتن به مراحل جدید خودرو های بیشتری باز میشوند اما برای خرید آنها باید از پول کسب شده در مسابقات استفاده کنید.
گاراژ شما در این بازی گلچینی از بهترین محصولاتLamborghinis ،BMWs ،Audis ،McLarens ،Aston Martins ،Mercedes ،Porsches ،Chevrolets ،Fords Jaguars ،Nissans ،Bentleys و Mitsubishis را در خود جای داده است تا بتوانید با اسمارت‌فون یا تبلت از رویایی‌ترین ماشین‌های روز دنیا سواری بگیرید!


mzl.wlbgptfm.480x480-75.jpg

قسمت دیگر مهمی که اینجا وجود دارد تیونینگ است. به این بخش انتقادهای کاملا جدی وارد است. شما در ابتدای هر مسابقه تنها 3 آپگرید می‌توانید انجام دهید و در صورت باخت در مسابقه این آپگریدها از شما گرفته می‌شود و باید دوباره برای آن‌ها هزینه کنید. در این بازی نیز هرگاه با کمبود پول مواجه شدید که قاعدتا با توجه به این قسمت باید بشوید! می‌توانید به صورت واقعی هزینه کنید و دارایی خود را در بازی افزایش دهید.need-for-speed-most-wanted-ios-1-54052987179234518628750343462915.jpg


اما برای انتخاب حالت شخصی سازی خود باید ذقت کافی را به خرج دهید زیرا ممکن است به مورد خاصی از آنها در هر مسابقه نیازمند باشید. بهترین حالت استفاده از نیترو های طولانی تر و موتور قوی تر میباشد که رتبه شما را در هنگام مسابقه به طور واقعی بهبود می بخشد. گاهی اوقات این گونه شخصی سازی ها هزینه زیادی را نیز در بر میدارند که بستگی به نوع خودرو دارد.
اما در اکثر اوقات خرج کردن این مقدار پول ارزش دریافت جایزه پایان مسابقه را دارد.92418272-medium.jpg


البته مسئله خنده داری در این میان وجود دارد که شخصی سازی های انجام شده دائمی نیستند و فقط به یک مسابقه محدود میشوند. پس از پایان هر مسابقه تمامی شخصی سازی های انجام شده به جزء نقاشی بدنه از بین میروند. اما نکته دیگر این است که اگر یک مسابقه را ببازید و قصد دوباره بازی کردن را داشته باشید باید دوباره برای شخصی سازی هزینه پرداخت کنید یا این که قید آنها را بزنید. البته اگر یک مسابقه را قبل از به پایان رسیدن ریستارت کردید میتوانید با همان تجهیزات قبلی خود به بازی
ادامه دهید.news_pic_1338975828423.jpg


بر خلاف شرایط و تنوعی که برای خودرو ها وجود دارد ماشین های بزرگ بسیار معدود هستند و بدتر این که شباهت بسیاری به یک دیگر دارند. دیگر نکته آزار دهنده بازی مربوط به ترافیک است. این ماشین های ترافیکی در سرعت های بالا به صورت ثابت به نظر میرسند و در یک لحظه از کنارشان عبور میکنید. هم چنین اگر در گوشی ای گیر کنید این ماشین ها شما را حسابی به دردسر می اندازند و اجتناب از آنها نیز کار سختی است. خوشبختانه تصادف در این مواقع آسیب زیادی به خودرو نمیزند ولی باعث کاهش سرعتتان میشوند.
بازی هم چنین از قابلیت مولتی پلیر یا همان بازی چند نفره بهره مند است و برای استفاده از آن به حساب کاربری Origin نیاز است. هم چنین در حساب کاربری خود باید دوستانی داشته باشید تا به بازی با آنها بپردازید. رتبه هر کاربر در بازی مشخص است و پس از آن میتوان به مسابقه با یک دیگر پرداخت. اگر از قابلیت Autolog نیز استفاده کنید امکان رقابت با کاربران دیگر پلتفرم ها برای شما فراهم میشود. نکته بد درباره بازی چند نفره این است که نمیتوانید با افراد غریبه به بازی بپردازید و حتما باید کاربری را از لیست دوستانتان انتخاب نمایید.

گرافیک و صدا گذاری


از نظر گرافیکی Need for Speed Most Wanted یکی از بهترین بازی هایی است که در حال حاضر برای پلتفرم های همراه در دسترس است. اتومبیل ها بسیار زیبا طراحی شدند طوری که از دیدنشان شگفت زده خواهید شد و باور این موضوع که این یک بازی موبایلی است را برای شما سخت میکند (مخصوصا اینکه اگه IPAD 2 به بالا داشته باشید فقط یه دسته نیاز دارید که تبدیل بشه به کنسول). افکت های گرافیکی که در جاده به کار برده شده بسیار زیبا هستند نظیر : تابش نور مستقیم خورشید . بدنه ی براق ماشین ها . خیس بودن بعضی از جاده ها و ... (البته این نکته را عرض کنم که در برخی از دیوایس های اندرویدی بازی برخی از افکت ها به کلی حذف شده اند).اما با این که گرافیک بازی بسیار خیره کننده است اما سرعت اجرای آن (framerate) عالی به نظر نمیرسد و به روانی اجرا نمیشود. البته این موضوع در نسخه ی اندرویدی بازی شدید تر میشود در صورتی که نسخه ی IOS بازی بسیار روان تر است.


05.jpgاز نظر صدا نیز باید گفت بازی خوب به نظر میرسد. صداهای متنوعی برای خودرو ها وجود دارد که تجربه بازی را بیشتر به کنسول ها شبیه میسازد. از نظر افکت های صدا ماشین ها قدرمتند و پر سر و صدا هستند که این امر در ماشین های بزرگ تشدید میابد. البته صدای موتور خودرو ها نسبت به سرعتشان کم به نظر میرسد.
موسیقی بازی نیز خوب کار شده و آهنگ‌های License شده زیادی در بازی وجود دارد که لذت مسابقات را برای شما دو چندان می‌کند.


نقاط قوت:

سیستم کنترل بدون مشکل و عالی بازی
گرافیک خیره کننده
مدت زمان و محتوای بازینقاط ضعف:

مشکل افت فریم در برخی دیوایس های اندرویدی
هوش مصنوعی ضعیف
درجه ی سختی نامساعد
سیستم تیونینگ
نداشتن احساس هیجان و سرعت در Speed های بالا


امتیاز کلی:


8.1


این بازی رو به همه ی دوستان عزیز پیشنهاد میکنم.
امیدورارم از نقد بازی خوشتون اومده باشه . کم و کسری هم داشت به بزرگی خودتون ببخشید.

منابع:
IGN . GSMARENA
 

Justiciar

کاربر سایت
Jul 13, 2012
1,128
ممنون گرچه خیلی وقته که این بازی منتشر شده و سری Asphalt بهتر است
در ضمن این بازی روی Nexus 10 دوست بنده از روی آیپد 3 من روان تر اجرا میشه و فریم بیشتری میگیره
خواهشا از این مقایسه های بی ارتباط به متن قرار ندید
 

siavashgg

کاربر سایت
Dec 20, 2009
182
نام
سهراب
ممنون گرچه خیلی وقته که این بازی منتشر شده و سری Asphalt بهتر است
در ضمن این بازی روی Nexus 10 دوست بنده از روی آیپد 3 من روان تر اجرا میشه و فریم بیشتری میگیره
خواهشا از این مقایسه های بی ارتباط به متن قرار ندید

دوست گرامی
اولا اینکه این بازی از همه لحاظ از اخرین نسخه ی اسفالت بهتره اینو من نمیگم تو تمام review ها و امار خرید ها و .. مشهوده (اصلا gameloft کجا EA کجا؟!)
دوما اگه شما به متن بنده دقت کرده باشید گفتم رو برخی از دیوایس ها
طوری که در کل فریم ریت بازی تو idevice ها بیشتر از دیوایس های اندروید هستش (البته به جز چند مورد خاص) اینو خودم دیدم پس رو هوا حرف نمیزنم اگه شما هم یه سری به انجمن های دیگه که در خصوص مشکلات این بازی گفته شده توسط کاربران بزنید کاملا این موضوع رو میفهمید.
سوما شما اگه خیلی ناراحت هستید که ایپدتون کمتر فریم میگیره کاری نداره ایپد رو بفروشید برید nexus 10 بگیرید.
 

Justiciar

کاربر سایت
Jul 13, 2012
1,128
دوست گرامی
اولا اینکه این بازی از همه لحاظ از اخرین نسخه ی اسفالت بهتره اینو من نمیگم تو تمام review ها و امار خرید ها و .. مشهوده (اصلا gameloft کجا EA کجا؟!)
دوما اگه شما به متن بنده دقت کرده باشید گفتم رو برخی از دیوایس ها
طوری که در کل فریم ریت بازی تو idevice ها بیشتر از دیوایس های اندروید هستش (البته به جز چند مورد خاص) اینو خودم دیدم پس رو هوا حرف نمیزنم اگه شما هم یه سری به انجمن های دیگه که در خصوص مشکلات این بازی گفته شده توسط کاربران بزنید کاملا این موضوع رو میفهمید.
سوما شما اگه خیلی ناراحت هستید که ایپدتون کمتر فریم میگیره کاری نداره ایپد رو بفروشید برید nexus 10 بگیرید.

عزیز بنده مگه چی گفتم که یکهو اینقدر عصبانی شدید؟
بنده نظر شخصی خودم رو عرض کردم که از نظر من مکانیسم گیم پلی Asphalt بهتر از این عنوان هست ولی گرافیک این بازی رو نداره همونطور که به نظر بنده هیچکدومشون به Real Racing نمیرسند نکته دیگر هم این که یکم از خوندن نقد شما و مقایسه ی آن با تیترش تعجب کردم (مرده و خسته کننده فکر نمی کنم برای این بازی بنابر نقد شما توصیفات درستی باشند 8.1
بعد راجب به آیپد و نکسوز10 قصدمن فقط این بود که خوانندگان عزیز فکر نکندد هر وسیله ایکه قبل از اسمش یک i هست ، باید حتما بهترین باشه
باز هم ممنون از شما
 

siavashgg

کاربر سایت
Dec 20, 2009
182
نام
سهراب
عزیز بنده مگه چی گفتم که یکهو اینقدر عصبانی شدید؟
بنده نظر شخصی خودم رو عرض کردم که از نظر من مکانیسم گیم پلی Asphalt بهتر از این عنوان هست ولی گرافیک این بازی رو نداره همونطور که به نظر بنده هیچکدومشون به Real Racing نمیرسند نکته دیگر هم این که یکم از خوندن نقد شما و مقایسه ی آن با تیترش تعجب کردم (مرده و خسته کننده فکر نمی کنم برای این بازی بنابر نقد شما توصیفات درستی باشند 8.1
بعد راجب به آیپد و نکسوز10 قصدمن فقط این بود که خوانندگان عزیز فکر نکندد هر وسیله ایکه قبل از اسمش یک i هست ، باید حتما بهترین باشه
باز هم ممنون از شما

شما درست می فرمایید من عذر می خوام
تیتر هم تیتر نقد بازی تو IGN هستش
نمره هم نظر شخصی بنده نسبت به بازیه
 

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

Top
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر