جان کارمک: بازی های خشن نه تنها مضر نیستند، بلکه باعث تسکین و تخلیه انرژی می شوند

mahi58

کاربر سایت
Feb 19, 2007
1,985
نام
محمود
اخیرا با توجه به اتفاقاتی که در دنیای گیم افتاده، از جمله رای دادن دادگاه عالی بر علیه قانون سخت گیرانه ایالت کالیفرنیا در مورد گیم های خشن، بحث خشونت در گیم ها دوباره بالا گرفته است. ولی به نظر می رسد دنیای گیم دیگر مثل گذشته ها قربانی اشتباهاتی که در آن تقصیری نداشته نیست.

همونطور که می دونید، جان کارمک یکی از طراحان اصلی ID و سازنده اصلی بازی Doom (که در زمان خودش مدت ها خیلی ها به خاطر خشونتش ازش انتقاد می کردند) هستند.

john_carmack_photo_dnu.jpg

ایشون در مصاحبه ای با industrygamers گفتن: "من هیچ وقت بحث خشونت در بازی ها رو جدی نگرفتم. این قضیه همیشه یه بحث پرهیاهو بوده که بعضی ها برای راه یافتن به برنامه های CNN به عنوان یه بحث مهم ازش استفاده می کردند!"

ایشون ادامه میدن: "من واقعا فکر می کنم اگر بخوایم قضاوتی هم بکنیم، شواهد بیشتری وجود داره که نشون میده بازی های خشن باعث کاهش خشونت و رفتارهای تهاجمی میشن. مطالعاتی وجود داره که نشون میده این جور بازی ها مثل یک جور سوپاپ، باعث تسکین و تخلیه انرژی می شوند.اگر شما در نمایشگاه QuakeCon قدم بزنید، مردمی که اونجا هستند رو ببینید و با کسانی که در حیاط یک دانشکده هستند مقایسه کنید، در نمایشگاه بازی آدم های آرام تری رو خواهید دید. من فکر می کنم میشه گفت گیم ها در بدترین حالت بی اثرند، و حتی می تونند مثبت هم باشند."

منبع: industrygamers

Muse

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,273
نام
عارف
عجب گیری کردیما ...
این نمیخواد دست از سر ما برداره ؟! هفته ای 8 روز میاد سخنرانی میکنه ! به خدا Rage و DOOM4 رو میخریم , دست از سرمون بردار ...
حرفای خوبی میزنه این بنده خدا اما هفته ای 2 , 3 خطشو میگه که تا چند ماه تو سرخط خبرا باشه ... :|

CriRo7

کاربر سایت
Sep 10, 2010
10,516
نام
حسین
کاملا اشتباه میگه این بازی ها با اعصاب روان بازی میکنن خیلی ها رو دیدم با چشم های خودم حتی بعضی وقتا خودم

Gartall

کاربر سایت
Nov 30, 2006
7,804
نام
فرخ
عجب گیری کردیما ...
این نمیخواد دست از سر ما برداره ؟! هفته ای 8 روز میاد سخنرانی میکنه ! به خدا Rage و DOOM4 رو میخریم , دست از سرمون بردار ...
حرفای خوبی میزنه این بنده خدا اما هفته ای 2 , 3 خطشو میگه که تا چند ماه تو سرخط خبرا باشه ... :|

شما راحت باشید ! وقتی از چیزی خبر ندارید بیخودی یه چیزی نگید ! این بابا خودش مصاحبه نمیکنه بلکه سایتها میان باهاش مصاحبه میکنن ! این اولا .
دوما نوع خبر رسانی غلطه جانکارمک یه مصاحبه طولانی با industrygamers داشته و سایت های خبر رسانی مثل n4g از هر بندش و هر پاراگرافش یه خبر ساختند ! پس وقتی میان از یه مصاحبه 100 تا خبر میسازن و هر روز یه بندش را میدن خورد مردم این تقصیر کارمک نیست !

• Like
Reactions: Miesam

Panther_X

کاربر سایت
May 31, 2011
1,204
کاملا حرف درستی زده کسی که میخواد با ادم کشتن عغدشو خالی کنه به جای ادم کشتن در جامعه میاد تو بازی آدم میکشه و عغدشو خالی میکنه

mahi58

کاربر سایت
Feb 19, 2007
1,985
نام
محمود
دوما نوع خبر رسانی غلطه جانکارمک یه مصاحبه طولانی با industrygamers داشته و سایت های خبر رسانی مثل n4g از هر بندش و هر پاراگرافش یه خبر ساختند ! پس وقتی میان از یه مصاحبه 100 تا خبر میسازن و هر روز یه بندش را میدن خورد مردم این تقصیر کارمک نیست !

بله درسته. مصاحبه اصلی (که لینکش رو گذاشتم) طولانی تر هستش.

اگر علاقه داشتید بخونید، ولی مطالب دیگه اش عمدتا ربطی به موضوع خشونت در بازی ها ندارند (توی همون ادامه مصاحبه در مورد بازی Doom صحبت شده و Dante هم فکر کنم همون رو میگن).

most-t36

کاربر سایت
Apr 10, 2011
537
اگر شما در نمایشگاه QuakeCon قدم بزنید، مردمی که اونجا هستند رو ببینید و با کسانی که در حیاط یک دانشکده هستند مقایسه کنید، در نمایشگاه بازی آدم های آرام تری رو خواهید دید.
این دیگه از اون حرفا بود ! :-/ یعنی یه مثاله دیگه واسه اثبات ادعا به ذهنه استاد خطور نکرد ؟ :d

• Like
Reactions: PAUSE

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,828
عجب گیری کردیما ...
آقا شمام گیر دادی ها. اصلا چه ربطی به rage و doom 4 داره آخه. حالا خوبه این بیچاره اصلا درباره ی بازی هاش صحبت نکرده. اگه میومد یه چیزی ازشون میگفت شما چی میگفتی. هر سری که ایشون میاد راجع به چیزی صحبت میکنه شما باید بیای این حرفارو بزنی؟
در کل درباره ی این خبر هم با اینکه احترام زیادی واسه ی حرف استاد قائلم ولی 100 در 100 نمیتونم حرفشون رو قبول کنم. به نظر من اونطور که اخیرا خشونت رو تو بوق و کرنا کردن و چمیدونم یارو میزنه 90 نفرو میکشه بعد میگه cod بازی کردم که یاد گرفتم چجوری آدم بکشم و.... خشونت تو یه بازی نمیتونه اونقدر موثر باشه. چون اساسا به بازیکننده و روحیاتش بستگی داره. ولی به هر حال از نظر من خیلی هم بی تاثیر نیست ، بعضی از بازی ها مثل manhunt یکم منزجر کننده هستند صحنه هاشون که میتونه آزار دهنده باشه ولی بازم به هیچ وجه نمیتونه عامل اصلی انجام رفتار های خشونت بار بشه. البته بازم میگم به بازیکن هم بستگی داره، به قول استاد بعضی ها هم تخلیه میشن اینجوری. یه جورایی مثل شمشیر دولبه هست.

• Like
Reactions: PAUSE and ARN31

shefer

کاربر سایت
Aug 27, 2009
2,365
نام
mazyar
عجب گیری کردیما ...
کاری نداره که ! شما تو تایپیک های مربوطه نیا . اینطوری نه شما ناراحت میشی نه ما !

Fallen Soul

کاربر سایت
May 15, 2009
1,656
نام
ali
احسنت احسنت افررییییین افریییییین .
خداییش منم یک روز بود اصابم خورد بازی cod4 انلاین راحت تخلیه شدم :d . فرگ اولم شدم :d .

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
7,163
نام
Alireza
به نظر من کارمک عوامل محیطی و شخصیتی رو در نظر نگرفته برای این صحبت وگرنه نظرش به صورت کلی درست هستش اما برای همه این جوری عمل نمیکنه .

فشار های روحی و زندگی بر فرد میتونه چاشنی باشه برای بروز همون رفتار ها در دنیای واقعیت هرچند خودم هم اعتقادی ندارم که 100% بازی موجب بروز خشونت میشه و میگم به عوامل زیادی بستگی داره .

• Like
Reactions: uriel

Paranormal

کاربر سایت
Jan 9, 2010
936
نام
علی
معلومه فقط داره از گیم خودش دفاع میکنه که فروش کنه
دیگه هر خری میدونه بازی خشن تو روحیه ی آدمها تاثیر میزاره. حتی خود شما که داری میخونی هم شده بعد از انجام بعضی بازی ها بخوای ادای شخصیت بازی رو در بیاری و یا گاهاً حرکات ناجور انجام بدی. نگید نکردید که آشکارا دروغه!
جالبه که دنیا همه یه طرف حرف ایشون یه طرف باز کاربران اینجا میگن ایشون درست میگه!
اگر به همین راحتی بود که پس ESRB,PGEI,CERO,ACB همه کشک دیگه. اینا سیستم های چرتی هستند. بازی ها همه بی اثرند !!! شعر گفته در حد تیم ملی.:)) من میگم این آقا وجود خدا رو هم منکر بشه بعضی ها تاییدش میکنند :))

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر