جان کارمک: بازی های خشن نه تنها مضر نیستند، بلکه باعث تسکین و تخلیه انرژی می شوند

mahi58

کاربر سایت
Feb 19, 2007
1,985
نام
محمود
اخیرا با توجه به اتفاقاتی که در دنیای گیم افتاده، از جمله رای دادن دادگاه عالی بر علیه قانون سخت گیرانه ایالت کالیفرنیا در مورد گیم های خشن، بحث خشونت در گیم ها دوباره بالا گرفته است. ولی به نظر می رسد دنیای گیم دیگر مثل گذشته ها قربانی اشتباهاتی که در آن تقصیری نداشته نیست.

همونطور که می دونید، جان کارمک یکی از طراحان اصلی ID و سازنده اصلی بازی Doom (که در زمان خودش مدت ها خیلی ها به خاطر خشونتش ازش انتقاد می کردند) هستند.

john_carmack_photo_dnu.jpg

ایشون در مصاحبه ای با industrygamers گفتن: "من هیچ وقت بحث خشونت در بازی ها رو جدی نگرفتم. این قضیه همیشه یه بحث پرهیاهو بوده که بعضی ها برای راه یافتن به برنامه های CNN به عنوان یه بحث مهم ازش استفاده می کردند!"

ایشون ادامه میدن: "من واقعا فکر می کنم اگر بخوایم قضاوتی هم بکنیم، شواهد بیشتری وجود داره که نشون میده بازی های خشن باعث کاهش خشونت و رفتارهای تهاجمی میشن. مطالعاتی وجود داره که نشون میده این جور بازی ها مثل یک جور سوپاپ، باعث تسکین و تخلیه انرژی می شوند.اگر شما در نمایشگاه QuakeCon قدم بزنید، مردمی که اونجا هستند رو ببینید و با کسانی که در حیاط یک دانشکده هستند مقایسه کنید، در نمایشگاه بازی آدم های آرام تری رو خواهید دید. من فکر می کنم میشه گفت گیم ها در بدترین حالت بی اثرند، و حتی می تونند مثبت هم باشند."

منبع: industrygamers

li@

کاربر سایت
Sep 3, 2010
546
نام
علی
حرفش تقريبا درسته.
البته خيلي وقتا همين بازيها يه كاري مي كنن كه آدم مي خواد سرشو بكوبه به ديوار!:wallbash:

Paranormal

کاربر سایت
Jan 9, 2010
936
نام
علی
اون قسمتی که قرمز کردم شما درست میگی اما مگه این بده ؟؟ چه ایرادی داره ؟؟

بعدشم نوع صحبت کردن شما اصلا در حد این سایت نیست .
جان کارمک مگه کم کسیه که میگی شعر میگه ؟؟؟؟؟؟

به نظر من حرف ایشون کاملا درسته : چون خودم اگه چندروز بازی اکشن نکنم یا فیلم جنگی نبینم مریض میشم
نه اون قسمت که گفتم فقط جنبه ی رسوندن مطلب بیان شد. که بازی ها بی تاثیر نیستند. خودتونم قبول دارید این حرفو.
اصلاً مهم نیست جان کارمک کی هستن. حرفای عجیب از دهن هر کسی میتونه شنیده بشه.

شما که میای ESRB و... نشون میدی، میدونی این سازمان ها همشون رده سنی معلوم می کنند؟ این هیچ ربطی به خشونت بازی ها نداره :|. یه بچه 7 ساله Doom بازی کنه تا یک سال کابوس میبینه یه مرد 18 ساله بازی کنه ککش هم شاید نگزه. این که رده سنی معلوم میشه هیچ ربطی به ایجاد خشونت و... نداره :|.
برادر عزیز. ESRB و ... همگی دقیقاً به خاطر همین موضوعات تشکیل شدند و رده بندی سنی ترتیب دادند. اگر رده بندی سنی به خشونت و س*ک**س و این چیزا ربطی نداشت که اصلاً چرا رده بندی سنی؟ خوبه خودت هم داری مثالش رو میزنی. تاثیر داره که میگی یه بچه ممکنه فلان شه. درسته؟ خودت جواب خودت رو دادی. اما این بابا میگه تاثیر نداره. اگه نداشت این همه تشکیلات و رده بندی سنی ایجاد نمیشد. اصلاً حرف من این نبود که کی میتونه بازی کنه و کی وقتی بازی کرده چه قتل هایی انجام داده. بیشتر دقت کن قبل ارسال دادنت.

اگه به حرف شما باشه که پس تمامی پزشکان و زیست شناسان ، یه قاتل بالفطره هستن ! چون همیشه با دل و روده و گوشت و خون سر و کار دارن.
قطعا بازیها توی روحیات گیمرا تاثیر میذاره مثلا یه گیمر ممکنه با دیدن یه صحنه خشونت امیز واقعی، اون واکنشی رو که چندتا فرد عادی نشون میدن رو نده و اون صحنه براش عادی جلوه کنه ولی مسئله اصلی اینجاست که کسایی مثل اون عمو که میرن 90 نفرو میکشن یا امثال اون ، دارای انگیزه های خاصی هستن در واقع این انگیزه اون طرفه که باعث ایجاد این کار میشه نه روحیات اون فرد. گیم ها انگیزه توی فرد ایجاد نمیکنن بلکه فقط روحیاتشون رو تغییر میدن.انگیزه رو شرایط اجتماعی اون فرد ایجاد میکنه.
من نفهمیدم ارتباط این دو موضوع در چیه!! اتفاقاً برای اونها هم تاثیر گذاره و هر کسی رو برای این شغلها نمی پذیرند اگر نمیدونید بدونید. جالبه که شما هم داری میگی قطعاً یه بازی روی روحیات یه گیمر تاثیر میزاره و دقیقاً مخالف با نظر استادی که سنگش رو به سینه میزنی. من اصلاً منظورم قتل و کشت و کشتاری که راه افتاده نیست. تنها صحبت استاد شما تاثیر نداشتن بازی های خشن روی آدم ها بود که همه ی شما خودتون جواب خودتون رو دادید.
این یعنی استادتون مزخرف گفته و بس =)):|

در ضمن ایشون میگه حرف هاش بر مبنای تحقیقات هست که اگر این درست باشه و تحقیقات قوی در این مورد باشه نمیشه زیاد روی حرفش حرف زد (اصلا هم کاری نداریم که کارمک هست یا کس دیگه)...
بله گفتم که کل دنیا یه طرف استاد یه طرف. ایشون تحقیقات انجام داده. ESRB ... و اینا هم از روی شکم و این موارد رده بندی سنی انجام دادند. تحقیقات کجا بود!!! تاثیر بازی ها کحا بود!!!

منطق و دلیل های محکم و قانع کننده و تو گوش زنی از این پست داره سیل راه میندازه
بدجور دلشون پره از استاد
عجب
خیلی از مواقع صحبت نکردن بهتر از صحبت بی جا کردنه ;)

آخرین ویرایش:

mahi58

کاربر سایت
Feb 19, 2007
1,985
نام
محمود
بله گفتم که کل دنیا یه طرف استاد یه طرف. ایشون تحقیقات انجام داده. ESRB ... و اینا هم از روی شکم و این موارد رده بندی سنی انجام دادند. تحقیقات کجا بود!!! تاثیر بازی ها کحا بود!!!
بازی ها هم اثر مثبت دارند و هم اثر منفی، و کاری که ESRB انجام میده برای اینه که اون اثر منفی رو به حداقل برسونه!

حرف شما از پایه بی منطق هستش و مثل این می مونه که بگیم: "کی گفته توی دنیا آدم خوب هست؟ اگر آدم خوب وجود داره پس برای چی همه جا پلیس به وجود اومده؟" :blink:

• Like
Reactions: RoCoCo and shefer

NaViiDii

God Of War
کاربر سایت
Jan 4, 2009
14,920
نام
نـــــــویـــــــــد
این کاملا به میزان جنبه ی گیمر بستگی داره . یکی با همین خشونت بازی هم تخلیه میشه یکی نه دوست داره تو واقعیت هم تجربه کنه و ربطی به سازنده ی بازی هم نداره . طرف حس میکنه جنبه نداره بازی رو نخره یا میتونه به یه روانپزشک مراجعه کنه . یه وقتایی یه نفر کارایی که تو واقعیت نمیتونه انجام بده رو تو بازی انجام میده و یه جورایی تخلیه میشه !
در کل با حرفش موافق هستیم :d

Paranormal

کاربر سایت
Jan 9, 2010
936
نام
علی
بازی ها هم اثر مثبت دارند و هم اثر منفی، و کاری که ESRB انجام میده برای اینه که اون اثر منفی رو به حداقل برسونه!

حرف شما از پایه بی منطق هستش و مثل این می مونه که بگیم: "کی گفته توی دنیا آدم خوب هست؟ اگر آدم خوب وجود داره پس برای چی همه جا پلیس به وجود اومده؟" :blink:
خیلی خیلی جالب بود... . واقعاً تبریک میگم به شما
من که خودم یک گیمر هستم چنین عقیده ای نسبت به گیم دارم :|
حرف من سر تاثیر منفی داشتن یا نداشتن گیم بود. نه اینکه گیم ها نه تنها مضر نیستند بلکه دربدترین حالت! تماماً مفیدند!!. فعلاً ما داشتیم در رابطه با اینکه گیم ها آیا تاثیر منفی دارند یا ندارند بحث میکردیم نه چیزی که شما گفتی. You are genius
راستی دقت کردی که گفتی هم اثر مثبت دارند هم منفی!؟ پس نتیجتاً شما هم مخالف حرف استادت هستی. استادت گفته مطلقاً خوب. همه ی شما به نحوی توی ارسالتون منکر حرفش شدید اما تلاش بسیاری دارید که بگید حرف درسته! عجیبه واقعاً

GodFather

کاربر سایت
Jun 29, 2006
2,052
نام
امیرحسین
به نظرم کاملا نسبی هست و بسته به آدمش داره ولی به نظرم غالب قضیه این هست که اکثر گیمر های ایرانی بچه گوشه گیر عصبی و بی قراری هستن که تمام فکر ذکرشون رفتن به دنیای بازی هست و به هیچ چیزی اهمیت نمیدن خودم وقتی کوچیکتر بودم و الان دادشم را که میبینم که حتی غذاش را پای بازی میخوره خوب این شد زندگی مثلا دیگه اساسا توی بازی زندگی میکنن

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر