تاریخچه و داستان سری Halo به طور مختصر

Dreadlord

کاربر سایت
Apr 8, 2008
17,887
سايت رسمي مجله GI که قرار بود هر چند روز يکبار اطلاعاتي از Halo: Reach منتشر کند، بعد از چندين آپديت همچنان به ندادن اطلاعات جديد از اين بازي ادامه مي دهد!

اما در آپديت امروز، اين مجله تصميم گرفته تا معرفي کوتاه و مختصري از دنياي Halo براي کساني که هيچ آشنايي با آن ندارند انجام دهد. از اونجايي که خيلي از گيمران ايراني هم از اين دسته هستند تصميم گرفتم اين مطلب را در اختيارتان بگذارم.

8867.Halo-front-image-610.jpgمقدمه

قرن 26 ام است و انسانها به سختي مشغول اکتشاف سياره ها و تصاحب و به استعمار گرفتن آنها هستند. اختراع تکنولوژي به نام SlipSpace باعث شده تا انسانها با سرعتي بالاتر از سرعت نور در کهکشان سفر کنند و به همين دليل جمعيت انسانها به صورت بسيار گسترده و پراکنده در سطح کهکشان پخش شوند. سازماني به نام United Nations Space Command يا به اختصار UNSC جمع بسيار عظيم و گسترده اي از سيارات و انسانها را کنترل و حفاظت مي کند.


3036.spartans.jpg


اسپارتان ها چه کساني هستند و Master Chief کيست؟

حتي بعد از پنج قرن، هنوز بشريت نتوانسته با خود کنار بيايد. بسياري از سيارات دور افتاده مي خواهند که حکومت خود را داشته باشند، و شورش هاي بر ضد UNSC به يک مشکل بزرگ تبديل شده است. براي مقابله با اين تهديدها، ارتش ابر سربازاني به نام اسپارتان را خلق مي کند.
سربازان اسپارتان چه از نظر فکري و چه فيزيکي بسيار برجسته بودند. اما آنها از يک سري پيامدهاي جانبي که بر اثر تقويت هاي ژنتيکي که بر روي آنها انجام شده بود رنج ميبردند.

سرانجام دانشمندي نابغه به نام Dr. Catherine Halsey پروژه ي اسپارتان II را خلق ميکند. او کودکاني استثنايي و برجسته را دزديد و از همان ابتدا براي اين پروژه آماده کرد. او آنها را از همان سنين کودکي تحت يک سري عمليات ژنتيکي ارتقا داد و آنها را با زره اي فوق العاده پيشرفته به نام MJOLNIR مجهز کرد. سربازان اسپارتان II ابر سربازان و قهرمانان انسان ها بودند و اين را در جنگ هاي بي شماري ثابت کردند. ابتدا مقابل انسانهاي شورشگر، و بعدها در برابر Covenant ـها.

Master Chief رهبر و فرمانده سربازان اسپارتان II بود و به همين دليل تقريبا هميشه با مقام خود شناخته مي شد. نام او John-117 بود که کمتر به اين نام صدا زده مي شد. John نام اصليش و 117 شماره او در ليست اسپارتان ها بود.


1200.Covenant-Halo-Wars.jpg


Covenant ـها چه کساني يا چه چيزهايي هستند؟!

يکي از دو دشمن يا به اصطلاح "آدم بدهاي" سري بازيهاي Halo هستند و تقريبا هميشه در مقابل انسانها قرار مي گيرند. کاونانت ها يک نژاد خاصي نيستند بلکه سازماني تشکيل يافته از چندين نژاد بيگانه هستند که با يکديگر کار مي کنند. آنها بخش بزرگي از کهکشان را در کنترل خود دارند و نژادي بيگانه و بسيار قديمي و از بين رفته به نام Forerunners را مي پرستند. آنها بشريت را مانعي در مقابل اعتقادات ديني خود (!) ميبينند و سعي در نابودي آنها دارند!

پس فوررانرز ها چه کساني هستند؟!

سوال خوبي است! آنها نژادي بسيار قديمي و در حدود 100 هزار سال پيش بودند که تکنولوژي و فن آوري هاي بسياري را از خود به جاي گذاشتند. آنها بر کهکشان راه شيري حکومت مي کردند تا زماني که خطري فوق العاده بزرگ به نام Flood ظاهر شد.


2134.flood-halo1.jpg


Flood ـها آدم بدهاي ديگر هستند، درست است؟!

دقيقا. Flood گونه اي انگل مانند است که تمدن عظيم فوررانرز ها را تقريبا از بين بردند. آنها مي توانند به سيستم اعصاب موجودات زنده نفوذ کنند و ضمن آلوده کردنشان، آنها را در کنترل خود بگيرند. براي مقابله با آنها، فوررانرز به ناچار مجبور شد از جان گذشتگي کند و کاري خطرناک انجام دهد. آنها سلاحي فوق العاده عظيم به نام Halo ساختند. در واقع 7 هيلو که وقتي با هم فعال شوند با يک شليک تمام موجودات زنده در کهکشان از بين مي روند! و در نتيجه با اين کار Flood هم از بين مي رفت. آنها براي نگه داشتن هر گونه حياتي، پناهگاهي بسيار دورتر از Halo ـها ساختند و در آن انواع مختلف از موجودات را مخفي کردند تا در امان باشند. در نهايت فوررانرز ها Halo را شليک کردند و تمام موجودات هستي از جمله Flood از بين رفت. سپس آنها شروع به گسترش موجودات مختلفي که در پناهگاه نگه داشته بودند کردند، از جمله انسان ها!

7652.Halo-ring2.jpg


پس نام بازي از اينجا مياد نه؟

درسته. در بازي اول مستر چيف و يارانش ناخواسته و به شکل غير منتظره اي روي يکي از اين Halo ـها فرود مي آيند که شبيه يک حلقه بسيار بزرگ بود. اين موضوع که يکي از اين Halo ـها دوباره شليک شود و حيات در کهکشان به خطر بيفتد از مهمترين تهديدها و موضوعات در اين سري بازي به شمار مي رود. (لازم به ذکر است که فوررانرز ها، لايه ي داخلي Halo را طوري ساخته بودند که در آن شرايط آب و هوايي نزديک به زمين وجود داشت و موجوداتي شبيه به دايناسور در آن زندگي ميکردند!)


4745.Cortana-Halo-3.jpg


خوب ديگه تاريخچه کافي است! چه اتفاقي در داستان اصلي مي افتد؟

اممم! شايد يه مقدار پيچيده بشود.

عيب ندارد! بگو.

باشه. خب يادت هست که اسپارتان II ـها براي مقابله با شورشيان ساخته شدند؟
وقتي کاونانت ها به قلمرو و سيارات تحت کنترل انسان ها حمله کردند، اين اسپارتان ها براي مقابله با آنها برخواستند. با وجود شجاعت هاي بسيار اسپارتان ها، جنگ براي UNSC خيلي بد پيش مي رفت. تا جايي که سرانجام کاونانت ها سياره Reach را پيدا کردند. سياره اي که بعد از زمين مهمترين سياره انسانها از لحاظ استراتژيکي بود. اين سياره محل شمار بسيار زيادي از نظاميان بود و همچنين خانه ي اسپارتان II ـها محسوب مي شد. کاونانت ها Reach را ويران کردند و اين نبردي است که در بازي Halo: Reach دنبال خواهد شد.
بازمانده هاي بسيار کمي توانستند فرار کنند، از جمله مستر چيف و هوش مصنوعي پيشرفته اي به نام Cortana. آنها از طريق SlipSpace به مکان نامعلومي فرار کردند و کاونانت ها هم آنها را تعقيب کردند و همانطور که پيش تر گفته شد مستر چيف و به دنبال او کاونانت ها يکي از Halo ـها را پيدا کردند. بنايي که اهميت فوق العاده بالايي براي کاونانت ها دارد (داستان بازي Halo 1 از اينجا شروع شد). کاونانت ها به سفينه اي که مستر چيف و ديگر بازماندگان Reach درآن بودند حمله کردند و در نهايت آنها مجبور شدند روي Halo فرود بيايند. مستر چيف و يارانش در Halo به جنگ با کاونانت ها مي پردازند. در همين گير و دار بازماندگاني از Flood که بعد از هزاران سال هنوز در اين Halo وجود داشتند فرار مي کنند. آنها هر موجودي را که سر راه خود مي ديدند آلوده مي کردند، چه انسان چه کاونانت!

فوررانرز ها براي محافظت از Halo ، مانيتوري ربات مانند گزاشته بودند. مانيتور اين Halo به نام 343 Guilty Spark بود. اين ربات کوچک که در هوا پرواز مي کرد تلاش مي کند مستر چيف را وادار کند تا اين Halo را فعال کند. و اين به اين معني بود که حيات در کهکشان محو مي شد. بنا براين مستر چيف براي جلوگيري از اين اتفاق اين Halo را منفجر مي کند.

آهان! فکر کنم گرفتم!

خوب است. اين تازه مربوط به قسمت اول بود.

چي؟!

آره. بيشتر هم هست.


6607.Ark.jpg


بهتر است يه کم سريعتر بگي. چون مقاله هاي ديگري هست که بايد بخونم!

باشه. داستان Halo 2 و 3 بيشتر مربوط به ماجراي مستر چيف براي جلوگيري از نابودي زمين و بشريت است. کاونانت ها در نهايت زمين را پيدا و به آن حمله مي کنند. مستر چيف از زمين دفاع مي کند اما در ميان جنگ، او و يارانش مجبور مي شوند تا به دنبال يک سفينه کاونانت فرار کنند، چيزي که باعث مي شود آنها به Halo ـي ديگري برسند! در آنجا او منشاء Flood ـها را پيدا مي کند. موجودي چندش آور به نام Gravemind.

در اين ميان مشکلاتي بين کاونانت ها درمي گيرد و جنگي داخلي بين دو نژاد از آنها صورت مي گيرد (همانطور که گفته شد کاونانت ها سازماني از چندين نژاد هستند). Elite ها، يکي از اين نژادها، از کاونانت ها اخراج مي شوند و به انسان ها مي پيوندند. يکي از قدرتمندترين آنها Arbiter است. کسي که براي جلوگيري از نابودي کهکشان با مستر چيف همراه مي شود.

1212.Halo-with-arbiter-halo-3.jpg


مستر چيف و آربيتر به زمين برمي گردند تا SlipSpace ـي را که آنها را مستقيما به پناهگاه مي برد پيدا کنند. اما Flood و کاونانت ها نيز به آنجا مي روند. مستر چيف و يارانش آنها را دنبال مي کنند، رهبر کاونانت ها را مي کشند و پناهگاه و در نتيجه Flood را منفجر و نابود مي کنند. اين قهرمانان به زمين برمي گردند، اما در بين راه مستر چيف و کورتانا در فضا گم مي شوند!

نهايتا در زمين، آتش بسي موقت بين انسان ها و کاونانت هاي باقيمانده صورت مي گيرد.

خوب، پس چه اتفاقي براي مستر چيف و کورتانا افتاد؟

هيچي! آنها در فضا گم شدند و هنوز نميدونيم چه اتفاقي برايشان افتاده!

جدي؟!

ميزاري ادامه بدم يا نه؟!

ببخشيد. لطفا ادامه بده.

خواهش ميکنم. خوب اين بيشتر داستان بود. حداقل براي سه شماره اصلي Halo.

4572.humans-halo-wars.jpg


منظورت اينه که بازم هست؟!

خُب، آره. مثلا :

Halo Wars يکي از اولين رويارويي ها و جنگ هاي بين انسان ها و کاونانت ها را روايت مي کند.
Halo: ODST بين Halo 2 و 3 شکل مي گيرد و مربوط به سربازان ODST مي شود که در زمين به جنگ با کاونانت ها مي پردازند.

اولين رمان Halo، يعني Halo: The Fall of Reach درباره اينکه چطور اسپارتان II ـها به وجود آمدند و وقتي Reach مورد حمله قرار گرفت چه اتفاقي براي آنها افتاد توضيح مي دهد. يا رمان ديگري به نام Halo: The Flood داستان Halo 1 را بازگويي مي کند. سومين رمان، Halo: First Strike، اتفاقات بين Halo 1 و 2 را روايت مي کند که درباره ي اسپارتان II ـهاي ديگري است از که بازماندگان Reach هستند. رمان چهارم، Halo: Ghosts of Onyx اسپارتان III ـها را معرفي مي کند (نسل سوم از اسپارتان ها). دو رمان بعدي، Halo: Contact Harvest و Halo: The Cole Protocol ، هر دو Prequel هايي هستند که مربوط به اولين جنگ هاي بين کاونانت و انسانهاست. همچنين کتابي به نام Halo: Evolutions که به تازگي منتشر شده يک سري داستان هاي کوتاه از دنياي Halo را شرح مي دهد.
به جز اينها چند سري کاميک نيز منتشر شده است. يکي از آنها Halo: Uprising است که داستاني بين Halo 1 و 2 را روايت مي کند. ديگري Halo: Helljumper که داستاني مربوط به گروهي از سربازان ODST را شرح مي دهد. کاميک ديگري به نام Halo: Bloodline نيز هست که هنوز کامل نشده است.

فيلمي چيزي ازش نيست؟!

هم آره هم نه! تا همين يکي دو سال پيش يک سري صحبت هايي بود مبني بر اينکه Peter Jackson و Neil Blomkamp (کارگردان District 9) قرار است فيلمي BlockBuster از Halo بسازند اما به خاطر به توافق نرسيدن آنها با يک استوديو فيلم سازي پروژه متوقف شد. اما انيمه اي 7 قسمتي از اين سري ساخته شده، به نام Halo: Legends که قرار است در چند هفته ي آينده در قالب يک DVD منتشر بشود.

2086.Legends.jpg


خُب پس، من الان تو سري Halo حرفه اي شدم؟!

آره فکر کنم!
 
آخرین ویرایش:

Dragon

کاربر سایت
Jan 5, 2006
1,749
نام
آریا
فقط در یک کلام بگم برادر بابک(اگه اسمتون رو درست گفته باشم....) فوق العاده بود..ممنون و خسته نباشی.........;):biggrin1:
 

Dreadlord

کاربر سایت
Apr 8, 2008
17,887
ممنون از همه دوستان.:love:
البته داستان Halo 2 و Halo 3 رو دیگه خیلی بیش از حد خلاصه کرده بود! واسه همین ممکنه یه ذره هَردَمبیلی (:D) به نظر بیاد!
به نظرم انتقال پیدا کنه به بخش معرفی بازی ها
پ.ن:فقط جاش یکم ضایع هست!:D
آخه من دیدم بچه ها Preview و اینا هم میزارن اینجا. گفتم شاید اینم بشه.:-":biggrin1:
مدیران اگه صلاح میدونن انتقال بدن.
 

NaViiDii

God Of War
کاربر سایت
Jan 4, 2009
14,235
نام
نـــــــویـــــــــد
ممنون بابي جون خيلي عالي بود .
ديدي گفتم تاريخچه ي HALO رو ميذارن تو اين آپديت جديدشون :biggrin1:
 

Persian Creed

همه تنها میمیرند
کاربر سایت
Jul 21, 2009
787
و پروژه رونمایی شد :eek:
از صبح داشته روی ترجمه این کار میکردی؟:)
خسته نباشی و دمت گرم :love:
ولی من نمیدونم چرا از تریپ و قیافه کاراکتر بازی خوشم نمیاد :sick::biggrin1:
 

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

تبلیغات متنی

Top
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر