برسي مشخصه هاي احتمالي نسل اينده كنسول مايكروسافت

ramin cybran

کاربر سایت
Mar 1, 2009
901
نام
رامین
مشخصه هاي نسل اينده كنسول مايكروسافت: XBOX surface

(يك تاپيك با عنوان مشابه و دريافت غلط اطلاعات ارائه شده كه ضمن عذر خواهي از دوستمون و اهميت موضوع ناچارم يك تاپيك مستقل به برسي اون بپردازم)

ايا تركيبي شبيه wii U يا تنها smart glass اي با حداقل تاخير؟؟

درود بر طبق عكس جديدي كه به بيرون درز كرده اطلاعات حياتي از نسل اينده سرگرمي هاي مايكروسافت بدست اومده

برخلاف گفته هاي خيلي از وب سايت ها اين دقيقا ميتونه نسل اينده كنسول هاي خانگي مايكروسافت باشه چون عقلاني هم در نظر بگيريم دوسخت افزار حتي با فاصله ٢ سال اونم براي سرگمي خانگي بعيد هست.

چيزي كه محتمل هست اينه كه اين تبلت زودتر از بخش stationary (در ادامه توضيح ميدم) منتشر ميشود و با كنسول نسل بعد كه ميتواند همون بخس stationary باشد هماهنگ هست(شايد لزوم لتنسي خيلي. پايين و هماهنگي كامل اين تبلت با نسل بعد ايكسباكس)​

اگر اين تصوير صحيح باشد مشخصات نسل اينده كنسول مايكروسافت هيجان اور است

مهمترين مطلبي كه در spec درز كرده كه سيستم از دوبخش

1 : )بخش tablet (همراه)

2 : ) بخش ايستگاهي (ساكن) تشكيل شده كه محاسبات اصلي اونجا انجام ميشه(قطعا منظور نسل بعد كنسول مايكروسافت هست)

كه تا حدي شباهاتي به عملكرد wii U داره

براي اينكه براي ما گيمر ها بخش ثابت و قدرت كنسول مهم هست اول از برسي مشخصات بخش ايستگاهي صحبت ميكنم:

اStationary computing device:​
CPU:

دستگاه از دو SMT ماژول POWER7 تشكيل شده كه هركدام شامل ٦ هسته فعال هستن و مجموعا ١٢ هسته پردازنده رو تشكيل ميدن و هر هسته توانايي انجام نزديك به 33 GFlops به ازاي هر هسته بسته به فركانس كمتر و بيشتر رو داره(دقت كنيد بر خلاف cell كه ٨ هسته تنها شكل واحد اجرايي execution unite داشتن و شامل front end نبودن اين پردازنده به ازاي هر هسته front end مخصوص به خود رو داره كه حقيقتا اون رو تبديل به يك ١٢ هسته اي واقعي ميكند مثل ٣ هسته واقعي xenos)

اطلاعات تكميلي: معماري power7 كه بهينه شده نسل هاي قبل IBM هست بر اساس معماري POWER هستن كه از جنس RISC ISA ها هستن كه به علت تعداد كم و بهره وري تعداد ISA اين پردازنده ها سرعت بسيار بالاتري نسبت به CISC هايي مثل X86 type ISA ها دارن و ميتونن با كم بودن حجم Microcode هاي front end بسيار موثرتر و سريعتر براي بازي ها كه ISA حجيم نياز ندارن عمل كنن)

١٦ مگابايت PSRAM و٢.٦ مگ كش سطح ٣ FLR و ٢٥٦ كيلوبايت كش به ازاي هر هسته و... كه ملزومات اين ابر پردازنده هستن

پردازنده در فركانس ٣.١ گيگاهرتز هست از vectorize processing پشتيباني ميكند و...

بريم سر بخش بسيار مهم و حياتي

GPU:​
اcustome 28 nm gpu by AMD
اGCN architecture
همين كافيه تا به هيولايي كه ميتونه نسل بعد باشه اعتقاد پيدا كنيم - استفاده از معماري قدرتمند GCN كه توضيح مفصلش اينجا هست

http://forum.bazicenter.com/thread45013/

اين معماري كه اولين تغيير بنيادي بعد از نسل r600 تا به حال هست كلا بنياد معماري AMD كه بر اسا VLIW4-5 way بود و چينش SIMD هاي رشته بلند 5D و در سري ٦٩٠٠ هم 4D بود تغيير داد و براي ايجاد قدرت محاسباتي مهيب با يك front end كارامد همانند رقيب ديرينه خود انويديا 1D شد و حالا توانايي اجراي دستورات ناهمگون رو براي عملوند هاي مختلف در يك كلاك براي compute unite هاي اون فراهم اورده.

همين كافيه بدونيد به لحاظ قدرت خام محاسباتي طبق ادعاي AMD به خاطر Asynchronous بودن CU ها و واحد ACE ميتونه تا ٧ برابر نسل هاي پيش از سري ٧٠٠٠ قدرت محاسباتي داشته باشه.

دربازي هاي PC كه بازي ها براي اين پلتفرم بهينه سازي نميشن ١٠٢٤ هسته GCN core ميتونن خيلي خيلي بيشتر از ١٦٠٠ هسته چينش VLIW5 و يا برابر و بيشتر از ١٥٣٦ هسته VLIW4 قدرت ايجاد كنن)
در اينده با بهينه سازي هاي دولوپر ها ميتونن تا ٧ برابر معماري هاي خيلي خيلي پيشرفته تر از xenos كه اون هم شبه VLIW5 با ٤ پايپلاين گرافيك بوده توان ايجاد كنن.

از يگر مشخصه هاي ذكر شده ١.٢GB رم GDDR5 اختصاصي براي گرافيك هست كه ديگه اين باعث شك من شد اين مسخصات زيادي براي يك كنسول نسل بعد فضايي هست و باعث ميشه قيمت تمام شده كنسول خيلي بالابره(در ادامه ٥ گيگابايت رم هم براي كل سيستم در نظر گرفته شده كه با اين بحران اقتصادي مايكرو بايد با كلي ضرر هميچين سيستمي رو عرضه كنه)

فركانس كاري gpu برابر ٨٢٥ و فركانس حافظه ٧٩٥ ذكر شده.
System memory:

سيستم 5gigabyte ddr3 memory داره كه از نوع LRDIMM هست​

عبارت LR-Dimm مخفف load reduce - dual line memory module هست كه نوع جديدي از مموري ها هستن كه با داشتن يك چيپ بافر همراه سرعت لود رو تا حد بهينه اي كاهش ميدن.(نيازه كنسول هست ديگه دي)

اينها از نظر من خيلي عالي هست اما قيمت تمام شده كنسول؟؟؟

System storage:

٢٥٠GB هارد ديسك با 10k. Rpm :دي الان با هارد هاي ٧٢٠٠ rpm صداي .... توليد ميشه انشالا اين از نوعي باشه كه ...... بگزريم به علاوه امكان استفاده از حافظه خاجي

Video out put format:

Up to 1440p

System power consumption:

خوب اعلام كرده 380w كه براي همچين سخت افزاري بعيد نيست.

بخش tablet و مشخصه هاي اون:

Tablet computing device​

تبلت از يك صفحه ٧ اينچي برخوردار.

تبلت از رزولوشن HD يعني 1280*720 پشتيباني ميكند.

از ماژول هاي ارتباطي ٢.٤ GHZ واي فاي و بلوتوث .

مهمترين بخش ذكر شده custom engine for scale out workloads هست كه همين اون رو شبيه به WII U كرده چون عملا چنين چيپ هايي براي حداقل كردن Latency حياتي هستن.

اگر قرار به اين باشه كه اين كنسول با مشخصاتي چنين عرضه بشه (اميدوارم) اگر تعداد واحد هاي محاسباتي GPU كه اطلاعي ازش عنوان نشده از ٢٠ فروند تجاوز كنه(بالاي ١٢٨٠ هسته) شما ميتونيد انتظار AVATAR LIKE رو از نسل بعد با بهينه سازي هاي زياد داشته باشيد.( اينو شخصا بهتون قول ميدم دي )

سوالي بود در خدمتم

منبع

آخرین ویرایش:

samiradin

کاربر سایت
Jan 26, 2012
1,980
نام
sami
من که فکر میکنم نسل بعد مایکروسافت بیشتر بازارو تو دست بگیره.چون شرکتیه که به ایده های جدید خیلی اهمیت میده و فقط یه مسیرو دنبال نمیکنه

z2s sas

Fear Inoculum
کاربر سایت
Jun 15, 2008
1,712
این مشخصات بیشتر شبیه نوت بوک های alien ware هستش تا یک کنسول بازی!!!
فکر کنم با این اوصاف یه 2،3 هزار دلاری باید فی بخوره...
من که میگم اگر یک سوم چنین مشخصاتی هم باشه باید کلاهمونو بندازیم بالا :D

Terova

No Trolls
Gold User
Dec 1, 2007
12,955
نام
محمد امین
به جون ماکروسافت فقط میخوایم بازی کنیم موشک که نمیخوایم بفرستیم فضا..!؟

به نظر من با توجه به گلایه اکثر سازنده های این مشخصات فیکی بیش نیست..

r.t.1.n

کاربر سایت
Dec 4, 2008
2,934
نام
آرتین
من احتمال میدم بخش تبلت یا همون Surface همین تبلتی هست که چندی پیش ارائه کرده
بخش Stationary هم قرار تو E3 معرفی شه کنار همدیگه میشن Xbox Surface

HosseinBrusli

کاربر سایت
Jun 19, 2010
3,265
نام
حسین
ممنون :

=============

ایرادات :

1- منبع باز نمیشه
2- علاوه بر اینکه باز نمیشه ، نامعتبر هست و طبقشایعات اینها رو گفتن
3- شما در جایی اشاره کردی که CPU نسل بعدی X360 حدود 33 گیگافلاپس پردازش اطلاعات برای هر هسته رو داره . این در صورتی هست که همی الان کنسول WIIU هر هسته اش قادره 33 گیگا فلاپس پردازش اطلاعات داشته باشه . ( پس تقریبامیتونم بگم که این اطلاعت اشتباه هست ، چون 100% باید توانی بیش از این داشته باشه . )

4- لااقل در باره اصطلاحات به کار بردهخ شده توضیحات درست میدادی و همینطور اعدادی که بدست اوردی .

مثلا فاصله ماه تا زمین 1000000 ملیون کیلومتر هست !!! خوب بهتر نیست بگیم : ( مسافت ماه تازمین به اندازه قرار گرفتن 3000 تا تریلر 18 چرخ هست ! )

بهتره برای بعضی از چیزا از معادل های استفاده کنیم که تو ذهن عموم مردم درکی ازش وجود داره . این طوری بهتره .

ramin cybran

کاربر سایت
Mar 1, 2009
901
نام
رامین
ممنون :

=============

ایرادات :

1- منبع باز نمیشه
2- علاوه بر اینکه باز نمیشه ، نامعتبر هست و طبقشایعات اینها رو گفتن
3- شما در جایی اشاره کردی که CPU نسل بعدی X360 حدود 33 گیگافلاپس پردازش اطلاعات برای هر هسته رو داره . این در صورتی هست که همی الان کنسول WIIU هر هسته اش قادره 33 گیگا فلاپس پردازش اطلاعات داشته باشه . ( پس تقریبامیتونم بگم که این اطلاعت اشتباه هست ، چون 100% باید توانی بیش از این داشته باشه . )

4- لااقل در باره اصطلاحات به کار بردهخ شده توضیحات درست میدادی و همینطور اعدادی که بدست اوردی .

مثلا فاصله ماه تا زمین 1000000 ملیون کیلومتر هست !!! خوب بهتر نیست بگیم : ( مسافت ماه تازمین به اندازه قرار گرفتن 3000 تا تریلر 18 چرخ هست ! )

بهتره برای بعضی از چیزا از معادل های استفاده کنیم که تو ذهن عموم مردم درکی ازش وجود داره . این طوری بهتره .

١: گويا از همه جا برداشته شده

٢:دوست عزيز فعلا با همين نا معتبر همه جا روش برسي انجام دادن- شما به بزرگي خودت ببخش (اگر هم نا معتبره از خون ما بگذر)

٣:با اين اوصاف من دست بالارو گرفتم دوست عزيز عدد theorical اين مقدار قدرت محسباتي Execution unite با معماري power7 با فركانس 4.14 ghz عنوان شده كه ٣٣٪ از فركانس اعلامي منبع 3.1 ghz بيشتر هست پس به ازاي هر هسته توان خيلي كمتري حدود ٢٤.٨٦ ميتونه به ازاي اون فركانس باشه اما چون اطميناني از فركانس نهايي نيست بنده هم عرض كردم بسته به فركانس ميتونه تا حد 33gflops توان محاسبه fp داشته باشه.

This gives the following theoretical performance figures (based on a 4.14 GHz 8 core implementation):
max 33.12 GFLOPS per core
max 264.96 GFLOPS per chip
[edit]

منبع

نكته مهم ديگه

دوست من با مطالعه بيشتر روي پردازنده ها و نقششون متوجه ميشديد كه قدرت محاسباتي پردازنده در كارامدي و پيشرفته تر بودن اون عامل اصلي نيست بلكه اجزاي كارامد front end هست كه ميتونه حداكثر بازدهي و نقش اصليشو ايفا كنه)و از اين بابت power7 از پيشرفته ترين risc processor ها با اخرين معماري دستورالعمل ibm power isa V2.06 هست كه از همه نظر بهترين چيزيه كه ميشه براي نسل بعد در نظر گرفت در وصف پيشرفتگي اون ميشه كلي نوشت)​

توانايي خام محسباتي پردازنده در پايين درجه خودش الخصوص با منش HSA كه طبق نظر AMD كه برنده قرارداد هاي ساخت تراشه هاي كنسول هاي نسل بعدهست قرار داره و قدرت محاسباتي خام بر دوش تراشه هايي با شكل Fully execution unite بودن هست (همون GPU ها) و توانايي كنترل پزيري ارجاع و برسي دستورات بر عهده پردازنده اي با front end كارامد هست

پردازنده به خاطر نقشش طوري طراحي شده كه FE بزرگي داشته باشه و همين باعث شده كه بخش كمي از DIE تراشه به Execution resource ها اختصاص داشته باشه براي همين عموما پردازنده ها قدرت محاسباتي خيلي كمتري نسبت به GPU ها دارن.(مهم هم نيست بيشتر از اون به حدي كه از پس نياز هاي اعمال microcode هاي سريالي بر بياد محاسبات سنگين به عهده gpu هست )

قدرت محاسباتي خام رو به اندازه كافي يك GPU قدرتمند تامين ميكنه cpu اينجا بايد با حجم مناسبي از ISA ها و FE كارامد نقش مديريتي خودش رو به نحو احسنت انجام بده(كه اخرين نسل معماريpower تا الان به نظر از پسش بر مياد)

٤: توضيحات بيشتر در مورد لاقل GPU در لينكي كه كه دادم موجوده اين اصطلاحات كار ٢-٣ خط نيست توضيحشون دوستان علاقه مند بودن براي عبارات بيشتر توضيح ميدم اما جاش اينجا نيست​

آخرین ویرایش:

8030

کاربر سایت
Dec 10, 2010
2,445
نام
mohammad
هر چی میگردم حتی شایعه ش هم نیست که بخوام حداقل شایعه رو بخونم فقط تنها چیزی که هست و رسمیه الان روزنامه تلگراف انگلیس گفته فقط یه تبلت 7 اینچیه برای بازی همین:
Microsoft 'building Xbox Surface tablet' for gamers - Telegraph

The specifications for the Xbox Surface tablet were leaked in June in the run up to Microsoft's Surface RT and Surface Pro announcement.

These included an ARM-based Texas Instruments processor and a screen resolution of 1280 x 720.

The Verge reports that sources have confirmed the specifications, although they could be altered to accommodate an unannounced Intel System on Chip.

ramin cybran

کاربر سایت
Mar 1, 2009
901
نام
رامین
هر چی میگردم حتی شایعه ش هم نیست که بخوام حداقل شایعه رو بخونم فقط تنها چیزی که هست و رسمیه الان روزنامه تلگراف انگلیس گفته فقط یه تبلت 7 اینچیه برای بازی همین:
Microsoft 'building Xbox Surface tablet' for gamers - Telegraph

The specifications for the Xbox Surface tablet were leaked in June in the run up to Microsoft's Surface RT and Surface Pro announcement.

These included an ARM-based Texas Instruments processor and a screen resolution of 1280 x 720.

The Verge reports that sources have confirmed the specifications, although they could be altered to accommodate an unannounced Intel System on Chip.

اذيت نكن ديگه :d اتفاقا محمد جان اكثر سايت ها از روي اينكه جديد هست برداشت كردن- من هم صحبت هام بر اساس اين هست

Xbox-Surface-Specs1.jpg

در گذشته يك تصور مشابه با مشخصاتي مشابه اما در نقاطي متفاوت ارائه شده بود كه اين مشخصا نميتونه صحيح باشه.علتش هم تعداد sp هاي ذكر شده هست كه عدد ١١٠٠ عنوان شده _ اگر دوستان مقاله من حقير رو مطالعه كرده باشن GCN architecture از واحد هاي محاسباتي به نام compute unite تشكيل ميشه هر كدام ٦٤ واحدALU دارن و تراشه ها كوچكترين عضو تشكيل دهنده محاسبتيشون COMPUTE UNITE هايي است كه اون رو تشكيل ميدن

عدد ١١٠٠ عنوان شده مشخصا فيك هست چون بايد ضريب صحيحي از ٦٤ باشه پس اينجوري ١٧.٣ واحد محاسباتي داره كه غلط هست.بايد عدد صحيحي باشد( البته از اونجايي كه كنسول ها استاندارد wavefront هاي ٦٤ تايي نياز ندارن ميتون به صورت كاستوم cu هايي با ١٠٠ ALU بسازه كه اينجوري به خاطر اشتراك Resource هاتعداد ترانزيستور كمتري براي طراحي gpu نياز ميشه كه در نهايت effeciency تراشه خيلي بالا ميره)

Xbox-Surface-Specs2.jpg

نكته مهم ديگه اينه كه اخرين منبع براي ps4 با قطعيت بالايي تراشه اي تماما HSA ساپورت هست كه liverpool نام داشته اما چون بحران اقتصادي موجب شد ارائه و تحقيقات روي steamroller به٢٠١٤ موكول شه فعلا A10 رو براي دولوپر ها در نظر بگيرن اگرنه كنسول نسل بعد سوني هم هيولايي با تراشه اي تمام HSA ساپورت عرضه ميكنه كه اگر اون چيزي باشه كه AMD قول داده بود نسل بعد وحشتناك خواهد بود.

آخرین ویرایش:

HosseinBrusli

کاربر سایت
Jun 19, 2010
3,265
نام
حسین
موضوع غلط یا درست بودن این اطلاعات نیست دوست عزیز. موضوع نامعتبر بودن منبعه . وگرنه که این اطلاعات پرده تو وب .

===========

ولی ارزش یه مقاله به این نیست که تا میتونی مقاله رو پر از اصطلاحات فنی و تخصصی کنی !!! ( چون همه متوجه نمیشن ) . اگه میخوای مقاله بنویسی باید بتونی به زبانی شیوا و صریح تمامی چیزهای نامفهوم مقاله رو شرح بدی !

جاش اینجا نیست و ..... معنایی نداره . ( ننویسی بهتره ) :d

ramin cybran

کاربر سایت
Mar 1, 2009
901
نام
رامین
موضوع غلط یا درست بودن این اطلاعات نیست دوست عزیز. موضوع نامعتبر بودن منبعه . وگرنه که این اطلاعات پرده تو وب .

===========

ولی ارزش یه مقاله به این نیست که تا میتونی مقاله رو پر از اصطلاحات فنی و تخصصی کنی !!! ( چون همه متوجه نمیشن ) . اگه میخوای مقاله بنویسی باید بتونی به زبانی شیوا و صریح تمامی چیزهای نامفهوم مقاله رو شرح بدی !

جاش اینجا نیست و ..... معنایی نداره . ( ننویسی بهتره ) :d

عزيز هر جا سوالي هست خوب بپرس تقسير من چيه خوب؟؟ :d

حسين جان - عزيز دل :d به جدت قسم توضيح هركدوم از اصطلاحات زمان بسيار زيادي ميبره براي همين مثلا لينك برسي معماري GCN رو دادم

شما اين مقاله برسي معماري كپلر رو ببين

http://forum.bazicenter.com/thread59200/

خوب اينها سرشار از اصطلاحات هست - هر قسمتش كلي جاي بحث داره دوستان بايد بخونن سوال كنن چه چيز هايي متوجه نشدن من توضيح بدم.

((يادش بخير براي كنكور ارشد برق كلاس هاي كنكور الكترومغناطيس ميگفتن استاد هيچي بارش نيست نميتونه درس بده:d اخه عزيز مثل انشتين هم قبول- اما تا شما هنوز انتگرال گيري رو خوب بلد نيستي چجوري انتظار داري استاده طوري بهت ديورژانس و كرل رو درس بده كه بفهمي : دي))

رفقا هر سوالي داشتن بپرسن من تا تهش خدمتتون ميگم :d سوال بپرسيد من سعي ميكنم به راحت ترين شكل ممكن اون قسمت رو توضيح بدم .(مخلص رفقا هم هستم)

KRATUS

کاربر سایت
Aug 17, 2008
360
نام
Ashkan
اگه این مشخصات حقیقی باشه که با یه ابر رایانه طرفیم! یه سوال سیستم عامل داره یا نه؟ در مورد GPU که هیچ ایرادی نمیشه گرفت, پردازنده هم فوق العادس فقط دو تا ایراد داره: 1.فرکانس پایین 2.حافظه کش کم. که فک نمیکنم با این تعداد هسته و نخ پردازشی مشکلی پیش بیاد.
ببینم واقعا هاردش 10000 دوره؟! مشخصات سرفیس هم عالیه فقط خدا کنه یه ویندوز 8 هم بزنه تنگش!:d

HosseinBrusli

کاربر سایت
Jun 19, 2010
3,265
نام
حسین
عزيز هر جا سوالي هست خوب بپرس تقسير من چيه خوب؟؟ :d

حسين جان - عزيز دل :d به جدت قسم توضيح هركدوم از اصطلاحات زمان بسيار زيادي ميبره براي همين مثلا لينك برسي معماري GCN رو دادم

شما اين مقاله برسي معماري كپلر رو ببين

http://forum.bazicenter.com/thread59200/

خوب اينها سرشار از اصطلاحات هست - هر قسمتش كلي جاي بحث داره دوستان بايد بخونن سوال كنن چه چيز هايي متوجه نشدن من توضيح بدم.

((يادش بخير براي كنكور ارشد برق كلاس هاي كنكور الكترومغناطيس ميگفتن استاد هيچي بارش نيست نميتونه درس بده:d اخه عزيز مثل انشتين هم قبول- اما تا شما هنوز انتگرال گيري رو خوب بلد نيستي چجوري انتظار داري استاده طوري بهت ديورژانس و كرل رو درس بده كه بفهمي : دي))

رفقا هر سوالي داشتن بپرسن من تا تهش خدمتتون ميگم :d سوال بپرسيد من سعي ميكنم به راحت ترين شكل ممكن اون قسمت رو توضيح بدم .(مخلص رفقا هم هستم)

اقا رامین مشکل من نیستم . من اگر هم متوجه نشم ، اصطاتحات رو از منبع پیدا میکنم و میفههم چی به چیه . ولی خوب خیلی بهتر میشه اگر بتونی یه سری از اصطلاحات مهم رو همون اول تو یه باکس 8 تا 10 خطی خیلی خلاصه توضیح بدی .

به عنوان مثال :

همین مقاله ای که من نوشتم رو ببین :

راهنمای خرید همیشگی انواع CPU AMD : با توجه به نوع SOCKET

سعیم این بوده که زیاد تو بخش فنی سخت افزار وارد نشم . سعی کردم مثالهام گویا باشه و خیلی بار تخصصی و فنی نریزم تو مطلب . ( هر چند مطلب تخصصی واقعا لذت دیگه ای داره . ) اما به نظرم تو یه باکس حداقل 10 تا اصطلاح رو توضیح بده !

============================

باور کن اگه این کار رو نکنی قاطی میکنم و یه فرهنگ لغت اصطلاحات تخصصی سخت افزار تو همین بخش سخت افزار میزنما :d

===========================

به هر حال ناراحت نشو . من فقط نظر خودم رو دادم . مقاله ات حرف نداشت . هر 3 تاشون ! بعضی هاشون رو هم کپی کردم بره تو ارشیو مقالاتم :d

===========================

اما اینی که تو تایپیک اول نوشتی خیلی درهم و برهمه :d

موفق باشی .

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر