برترین فرانچایز صنعت بازی های ویدیویی از نگاه کاربران بازی سنتر (فینال)

فینال

• مجموع رای دهنده‌ها
    195
  • نظرسنجی بسته شده است .

voldmort

AʙʏsSw̶ᴀʟᴋεЯ
کاربر فعال
May 28, 2015
10,014
نام
ali
در میان انبوه فوق العاده و غیرقابل باور از محتوا که در طول سال های اخیر تولید شده، تعداد انگشت شماری از عناوین و بازی ها به موفقیت و شهرتی دست یافتند و در صد بالایی از بازی ها تنها می توانند رویای دست یافتن به آن را در سر بپرورانند.
رسیدن به این سطح از موفقیت به ترکیبی از لایه ها نه تنها برای ساخت بلکه برای بازیابی و فروش مجموعه نیاز دارد.
اگر همه چیز خوب پیش برود می تواند سرآغاز یک فرانچایز در دنیای بازی ها باشد!!
در واقع این شکل گیری یک فرانچایز است که از همان ابتدا در ذهن سازندگان بوده و با این وجود یافتن موفقیت در مقام یک عنوانِ تنها، در بازاری که از قبل اشباع شده و هر روز با عناوین زیادی تقویت می شود به یک معجزه شبیه است.
اتفاقی که معدود شماری از بازی ها در طول تاریخ این صنعت موفق به انجام آن شده اند

photo_2021-04-16_00-22-28.jpg photo_2021-04-16_00-22-48.jpg

حالا با این توضیح کوتاه به سراغ مبحث اصلی این تاپیک برویم :D
تک‌تک ما با ده‌ها فرانچایز مختلف از بازی‌های ویدیویی خاطره داریم که هریک به‌گونه‌ای سهمی در زندگی ما داشته‌اند و دارند!
در این تاپیک قصد داریم که به فرانچایزهای برتر و تحصین شده ی تاریخ که به نوعی سنگ بنا و پایه ای برای ساخت عناوین بزرگ امروزی هستند بپردازیم!
هریک از این عناوین دنباله ها و نسخه های مختلفی در طول سال های مختلف بر روی پلتفرم ها و سیستم عامل های مختلفی داشته اند بسیاری از این بازی ها زمینه ساز خلاقیت ها و نواوری های مختلف در صنعت بازیسازی امروزی هستند

به هر حال از ان جایی که بحث «ترین‌ها» همیشه در هر عرصه‌ای بین طرفداران داغ بوده است و بازی‌های ویدئویی نیز از این قضیه مستثنی نیستند، قراره در این تاپیک در موردش به بحث و گفتگو بپردازیم
پ.ن:مشابهه تاپیک های گذشت، اینجا هم قانون خاصی نداریم به غیر از اینکه به همدیگه توهین نفرمایید

توجه:
در صورت ایجاد شدن نظر سنجی فقط 3 فرانچایز اول لیستتون به عنوان انتخاب های شما محسوب شده و مابقی در آرای نظرسنجی تاثیری نخواهند داشت
پس لطفا بعد از معرفی n فرانچایزِ محبوب (یا منتخب تون) و توضیحاتتون راجب این انتخاب ها ، حتما 3 تای برتر رو با عدد مشخص کنید
تا در زمان جمع اوری آرا اشتباهی پیش نیاد و کمکی به تسریع روند شمارش کرده باشین

گاد بلس آس [-o<:D

THE END

111111 (1).png

آخرین ویرایش:

jujutala

کاربر سایت
Apr 27, 2011
234
این قضیه که بازی باید از اول قوی شروع کنه تا بهش بگن فرانچایز دیگه چه صیغه ایه؟ ?
? جمله ای که نوشتید از اساس غلطه و من هم یادم نمیاد چنین چیزی گفته باشم. اگر شما یک متن ساده رو متوجه نمیشید مجبور نیستید بحث و گفتگو کنید. بهرحال موفق و موید باشید.

Dreadlord

کاربر سایت
Apr 8, 2008
18,103
در مورد لست صدق میکنه ولی در مورد رد دد صدق نمیکنه چون نسخه های اولش ضعیف بود و امتیاز کلی رو میکشه پایبن.
دوست عزیز Red Dead Redemption 1 سال 2010 بازی سال شد. کی به شما گفته نسخه اولش ضعیف بوده؟ :D

• Like
Reactions: a.messi10

jujutala

کاربر سایت
Apr 27, 2011
234
دوست عزیز Red Dead Redemption 1 سال 2010 بازی سال شد. کی به شما گفته نسخه اولش ضعیف بوده؟ :D
نسخه اولش که red dead revolver نام داشت سال ۲۰۰۴ برای ps2 اومد. نمیگم بد بود ولی زیاد چنگی به دل نزد. ما داریم در مورد کل فرانشیز اش صحبت میکنیم و امیدوارم که نگید revolver ربطی به redemption نداره.

Price_One

کاربر سایت
Feb 28, 2015
519
نسخه اولش که red dead revolver نام داشت سال ۲۰۰۴ برای ps2 اومد. نمیگم بد بود ولی زیاد چنگی به دل نزد. ما داریم در مورد کل فرانشیز اش صحبت میکنیم و امیدوارم که نگید revolver ربطی به redemption نداره.
با منطق شما GTA رو هم نباید تو نظر سنجی بزاریم چون چند نسخه اولش چنگی به دل نمیزد.

jujutala

کاربر سایت
Apr 27, 2011
234
با منطق شما GTA رو هم نباید تو نظر سنجی بزاریم چون چند نسخه اولش چنگی به دل نمیزد.
خب بفرمایید راک استار بعد از نسخه اول و دوم که برای ps1 عرضه شده بود و افتضاح بود و ذهنیت همه رو هم نسبت به برند GTA خراب کرده بود، چند تا نسخه خوب ساخت؟ فقط ۵ تا نسخه خوب برای کنسول ps2 داد که san Andreas گل سرسبدشون بود و پرفروش ترین بازی این کنسول شد. این موفقیت در کنسولهای نسلهای بعد هم تکرار شد. درست مثل دانشجویی که ترم اول و دوم خراب میکنه و آبروش میره ولی ترمهای بعد تلاش میکنه و در نهایت با نمره خوب فارغ التحصیل میشه. اگه یادتون باشه گفتم باید میانگین گرفت. هیچ دشمنی با رد دد ندارم، اگر همینطور به موفقیتش ادامه بده، بعدها میشه بعنوان یکی از فرانچایزهای ممتاز ازش یاد کرد، ولی نه اینکه با یکی دو نسخه خوب بیاییم این مجموعه رو در حد gta یا mgs یا re که سالهای سال امید بسیاری از گیمرها بودند قرار بدیم.

آخرین ویرایش:

Kirk-Hammedd

Abandon the safety of mindless following
کاربر سایت
Oct 23, 2010
2,792
نام
حامد
خب بفرمایید راک استار بعد از نسخه اول و دوم که برای ps1 عرضه شده بود و افتضاح بود و ذهنیت همه رو هم نسبت به برند GTA خراب کرده بود، چند تا نسخه خوب ساخت؟ فقط ۵ تا نسخه خوب برای کنسول ps2 داد که san Andreas گل سرسبدشون بود و پرفروش ترین بازی این کنسول شد. این موفقیت در کنسولهای نسل بعد هم تکرار شد. درست مثل دانشجویی که ترم اول و دوم خراب میکنه و آبروش میره ولی ترمهای بعد تلاش میکنه و در نهایت با نمره خوب فارغ التحصیل میشه. اگه یادتون باشه گفتم باید میانگین گرفت.
خوب از نظر من هم نسخه های ریدمپشن یک و دو اونقدر شاهکار بودن که اون نسخه ریولور رو جبران کرده باشن

jujutala

کاربر سایت
Apr 27, 2011
234
خوب از نظر من هم نسخه های ریدمپشن یک و دو اونقدر شاهکار بودن که اون نسخه ریولور رو جبران کرده باشن
نظرتون محترمه، ولی به نظر من هنوز یه مقدار زوده که این تایتل رو بالاتر و حتی هم سطح بزرگانی چون mgs و gta و امثال اینها قرار بدیم. معتقدم باید یکی دو نسخه دیگر رو هم ببینیم. احتمال موفقیتش هم بسیار زیاده و این موضوع رو انکار نمیکنم، ولی هنوز زوده که بزاریمش کنار بزرگان تاریخ گیم.

Kirk-Hammedd

Abandon the safety of mindless following
کاربر سایت
Oct 23, 2010
2,792
نام
حامد
نظرتون محترمه، ولی به نظر من هنوز یه مقدار زوده که این تایتل رو بالاتر و حتی هم سطح بزرگانی چون mgs و gta و امثال اینها قرار بدیم. معتقدم باید یکی دو نسخه دیگر رو هم ببینیم. احتمال موفقیتش هم بسیار زیاده و این موضوع رو انکار نمیکنم، ولی هنوز زوده که بزاریمش کنار بزرگان تاریخ گیم.
قبلا هم گفتم بازم بحث سلیقه و علاقه میاد وسط. شخصا ماریو رو جزو یکی از بزرگترین فرنچایز ها میدونم ولی علاقه ای بهش ندارم و اگر بین این دوتا بخوام انتخاب کنم صد بار رد دد رو انتخاب میکنم.

jujutala

کاربر سایت
Apr 27, 2011
234
قبلا هم گفتم بازم بحث سلیقه و علاقه میاد وسط. شخصا ماریو رو جزو یکی از بزرگترین فرنچایز ها میدونم ولی علاقه ای بهش ندارم و اگر بین این دوتا بخوام انتخاب کنم صد بار رد دد رو انتخاب میکنم.
سوال تاپیک چی خواسته؟ گفته برترین رو بگید نه favoriteتون رو! پس شما در اینجا اگه بخواهی جواب صحیح بدی ناچاری برای همان ماریو ای که به نظرت خوبه ولی دوستش نداری هم اعتباری در نظر بگیری.

• Poker Face
Reactions: Kirk-Hammedd

Akiba

king of the majestic oceans of the world
کاربر فعال
Jan 18, 2009
22,253
نام
امیر حسین
چند سال اخیر یه جوی تو همینجا علیه کوجیما راه افتاد... دلیلش همونه
درست از زمان مولتی شدن MGS V و دیگه سر دث استرندینگ دوستان شمشیر رو از رو بستن
وگرنه MGS همیشه ابهت داشت و با ابهت و قدرت هم تموم شد
اگه نظرسنجی کلی هم بود بهترین IP تاریخ رو بایستی انتخاب میکردیم رایم فقط MGS بود
بشینی از MGS1 دوباره بازی کنی انقدر این سری قویه دوباره چیزای جدیدی توش پیدا میکنی... همون دیدن دوباره کات سینهای طولانیش لذت بخش ترین کاره
نه اتفاقا.... بعد از مولتی شدن MGS V کسی ضدش نبود...حتی MGS V تا قبل از عرضه هایپ به شدت وحشتناکی داشت!
همه داشتن برای اومونش لحظه شماری میکردن
ولی خوب...بعد از عرضه همه چیز عوض شد!

اون DS هم ربطی به MGS نداره:-" فکر نمیکنم کسی که با MGSهای قبل خلطره ها داره ولی مثلا با DS حال نکرده، از اونا بگذره...:-" شااااید به خاطر ناامید کننده بودن MGS V سری از تب و تاب افتاده باشه(و کونامی هم که ول کردش به امون خدا) ولی بهرخاطر DS بعید میدونم...
همین مظرسنجی رو قبل از عرضه ی MGS V اگر میداشتیم مطمئنم تو TOP3 میومد:D

به هر حال... :D

---

از RDR فقط نسخه ی آخرش خوب بود؟
شوخیه؟ RDR1 یکی از بهترین و گولاخ ترین بازی های نسل قبل بود، سال 2010 که از سال های شلوغ دنیای بازی بود ( GOW و بایونتا و ME2 و فکر کنم هیلو ریچ و هوی رین و ... ) میشه بهترین بازی سال
تو همه لییت های ملت جزو برترین ها بود

و این RDR2 هم که یک OW عجیب غریب تو جزئیات و شخصیتی شدیدا به یادماندنی بهمون داده...

به خاطر یک نسخه بگیم به درد نمیخوره؟ دو نسخه ی بعدی انقدر خفن هستن که بشه از اون اولی چشم پوشی کرد!

شوخی نکنید با RDR کلا:D

HIGH DEVS

Blanc
Loyal Member
Jul 18, 2011
4,113
نام
عارف
در مورد RD خیلیا نسخه اول (ریولور که برای PS2 اومد) رو حساب نمیکنن. با این حساب بنظرم با دو نسخه خیلی نمیشه تگ یک فرنچایز بزرگ در تاریخ رو داد. (هرچند خودم کلا نسخه های RDR رو از GTA ها بیشتر دوست داشتم و در کل مجموعه RD برام محبوب تره)
همین قضیه برای TLOU هست. جدای این کم بودن عناوین، TLOU بنظرم فعلا هیچجوره نمیشه داخل این کتگوری بهترین فرنچایز ها قرار بگیره (چون بنظرم "بهترین فرنچایز" عملا به معنی "بهترین بازی ها" نیست.)

Cait Sith

Dauntless Feline Hero
کاربر سایت
Jan 21, 2009
2,921
View attachment 204059
من شخصا 123 رو بازی نکردم
متای یک و دو پایین شد، اما گیم پلی خوبی داشتن از نظر من.
یکیم بود London 1961 اونم خوب بود.
گرافیکشم به علت محدودیت ها نمیتونستن اون همه جزییات رو سه بعدی خلق کنن و برای همین دو بعدی بود.

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,377
نام
سید محمد حسین
@jujutala
چی؟
یه فرنچایز خفن به ریشه و نسخه اولشه؟
ریلی؟ :D

حالا به غیر از Tlou و RDR که این به خاطر لطفی که بچه های این جا بهش دارن تا این جا اومدن بالا و خود GTA که اصن دو نسخه اولش مالی نبودن
من فقط یه سری مثال دیگه میزنم که این مورد رو نقض می کنن.

The Elder Scrolls: یه نظرسنجی عین همینی که ما این جا راه انداختیم رو گیم اسپات اگه اشتباه نکنم سال 2012 یا 2013 داشت. برنده کل رقابت آخرش الدر اسکرولز بود (رقیبش تو فینال GTA بود... یادش بخیر زلدا تنها فرنچایز انحصاری ای بود که تونست تا یک چهارم نهایی اون موقع بالا بیاد :D) نکته اینه، دو نسخه اول TES در بهترین حالت دانجن کراولرهای خیلی خوبی بودن (تازه در بهترین حالت... نمیشه این عبارت رو برای نسخه دوم خیلی به کار برد) الان بعیده این جا کسی با این حقیقت که TES یکی از خفن ترین فرنچایزهای WRPG تاریخه بحث کرد.

Mother:
اینو ممکنه اسمش رو نشنیده باشید. چون هم قدیمیه، هم از نینتندوئه هم از ژانر JRPG ـه. ولی ... ولی بازم بعیده از کسی که وارده به این وادی سوال بپرسید و نگه سری Mother یکی از تاثیرگذارتری سری های ژانر ـه. کل سری سه تا بازیه. بازی اول رو NES اومده... اصن خارج از ژاپن عرضه نمیشه، بازی خوبی هم نیست واقعا. از نسخه دومه که میترکونه. بازی تحت عنوان earthbound تو غرب عرضه میشه و هنوزم که هنوزه ازش به عنوان یکی از بهترین بازی های کل SNES یاد می کنن. خیلی از بازی های ایندی مثل Earthbound و Lisa مستقیم از بازی الهام گرفتن. جوری این بازی، کل سری رو به یه سری Cult Classic تبدیل می کنه که وقتی نینتندو 2004 تصمیم میگیره Mother 3 رو خارج از ژاپن عرضه نکنه، تقریبا درجا بازی فن ترنسلیت که میشه هیچی، تا 17 سال و همین امروز هم با این که هیچی بعد از mother 3 از سری عرضه نشده و عملا پرونده اش بسته شده، فن های بازی به نینتندو اصرار دارن بازی رو لوکالیزه کنه واسه بقیه دنیا.
همین تری کروز خودمون دیشب به شوخی توییت شو زد :D هنوزم کالت بازی زنده است :D

Uncharted:
این یکی که بقیه از منم واردترن. نسخه اول بازی خیلی خوبیه، ولی همه میدونیم چقدر سری به لطف نسخه های بعدیش علی الخصوص نسخه دوم، به همچین سری غول تشنی تبدیل شده و رسما گایدلاین کل جریان بازی های بلاک باستری سونی شده. اهمیت نسخه اول؟ Eh :D

Civilization: اینم مثل آنچارتد، نسخه اولش ایده های نابی و خوبی داشته، ولی از نسخه دوم و علی الخصوص سومه که بازی به یکی از کالت کلاسیک های کل ژانر استراتژیک نوبتی تبدیل میشه و از قبل اش سری هایی مثل Rise of Nations سبز میشن. البته برخلاف آنچارتد بچه های این جا خیلی لطفی به سری ندارن :D

Warcraft: شما میدونید وارکرفت 1 و 2... علی الخصوص وارکرفت 1 چه شکلی بوده؟ من مطمئنم دولوپرهای بلیزارد هم اکثرا ایده خاصی نداشته باشن :D تا یه حدی با وارکرفت 2، ولی کلا جریان انقلابی سری با وارکرفت 3 کلید خورد و به یه نحو دیگه با World of Warcraft ادامه پیدا کرد و هیچ احدالناسی تو کامیونیتی PC Gaming نمیتونه پشت سرش بد بگه و ارزش شو بیاره پایین.

Street Fighter: این خیلی داستان خاصی نداره نسخه دومشه که میترکونه زمین و زمان رو. دیگه همه قصه اش رو میدونیم تو ژانر فایتینگ

Tekken:
این ولی قصه اش جالبه. دو نسخه اول بازی، مخصوصا تکن 1 رسما جلوی هیولایی که Virtual Fighter سگا داشت واسه فایتینگ های سه بعدی اون موقع دیکته می کرد شبیه جوک بود... جوک! الان بازی راحت و با اختلاف مهم ترین و کلیدی ترین سری بازی فایتینگ سه بعدی تاریخه. کل جریان هم با تکن 3 شروع شد و از همون نقطه پلی استیشن 1 یهو جای سگا سترن رو برای پلتفرم جادویی بازی های فایتینگ گرفت و خیلی طول نکشید تا میراث Virtual Fighter کمرنگ و کمرنگ تر شه. میخوای بگی تکن در حد GTA و امثالهم نیست؟ کلا کدوم سری تو ژانر فایتینگ هست؟ :D چیزی از ارزش و اهمیت سری کم نمی کنه

به غیر از اینا میتونم در مورد ویچر و دراگون کوئست و مانستر هانتر و پرسونا و... هم بنویسم. هیچ کدوم از اینا بعید میدونم فرنچایزهای کم و کوچیکی باشن. همشون یه جورایی کالت کلاسیک اند تو حیطه خودشون.

===============================

من الان پیام ها رو رد کردم یادم رفت نقل قول کنم، ولی یه تیکه گفتید که دلیل این که GTA با دو نسخه معمولی اولش باز هم فرنچایز قابل احترامیه واسه چندین و چند شاهکاریه که بعدش عرضه شده و نه چیز دیگه.
ببین
حرفت خیلی اشتباه نیست. ولی دو تا نکته
اول این که GTA با چندین و چند نسخه به همچین فرنچایز کالت کلاسیکی تبدیل نشده. عملا GTA III بیشتر پی کاری ها رو انجام داد. با عرضه San Andereas دیگه وضعیت فرنچایز جوری بود که توپ نمی لرزوندش. IV و بعدش هم V فقط همون جریان رو ادامه دادن. با عرضه San Andereas رسما GTA جزو فرنچایزهای کلاسیک کل تاریخ ویدیو گیم بود. (عملا تو 4 سال این اتفاق افتاد یعنی)
یکی این

یکی هم این که ما الان تو یه دوره متفاوت هستیم. عرضه دو تا رد دد خفن پشت هم خیلی تاثیرش بالاست.
الان ساخت یه بازی AAA خفن عملا 4 الی 6 سال وقت می گیره.
تو مدت زمان مشابهی که ناتی داگ طول کشید تا از دلست 1 برسه به 2 (که 7 سال طول کشید) خود ناتی داگ از کرش 1 رسید به جک اند دکستر 2 (1996 تا 2003) عملا تو همون مدت مشابه دو تا سری کلاسیک تو ژانر پلتفرم اینا ساخته بودن و تبیین کرده بودن. که جمعا میشه روی هم شش تا بازی.

شاید رد دد کلا سه تا نسخه داشته باشه. ولی دو تاش بین سال های 2010 تا 2018 بودن.
ما از سال 2010 تا 2018 کلا سه تا بازی زلدا داشتیم! که یکیش مال 3DS ـه. (همین سری از سال 2001 تا 2009 پنج تا بازی داشته که دو تاش مال کنسول های دستی بوده)
اگه شما جریان همه استدیوهای بازیسازی رو در نظر بگیرید راکستار دو بار زده وسط هدف. وسط ها. دلیل داشت من الان از نینتندو مثال زدم.
نینتندو از این سه تا زلدایی که تو این 8 سال ساخت فقط یکی اش زمین و زمان رو لرزوند و شد Breath of the wild...
راکستار دو بار معادل این حرکت رو با سری زد.
اگه برث آو د وایلد همزمان هم پرفروش ترین و پرافتخارترین بازی سری 35 ساله زلدا میشه و عملا میشه گفت مهم ترین بازی سری محسوب میشه بعد از ALttP
چرا سری ای که دو بار تو همون بازه زمانی بازی هاش معادل همون کار رو کرده ارزش یه فرنچایز تاریخی رو نداشته باشه.

حرفم اینه تو این دوره، دو تا نسخه شاهکار برای حک کردن خودت تو ذهن بقیه کافیه. کسی به غیر از میازاکی، وقت و توان سه چهار تا بازی دادن واسه تبیین خودش به عنوان یه فرنچایز کلاسیک رو نداره.
از یه طرف دیگه هم کلا بازی ها خیلی سریعتر جریان ساز تر میشن. هم چون اینترنت جای بزرگتریه و صحبت خیر بازی های سریعتر پخش میشه، هم این که بازی ها، کلا بازی های بزرگتر و خفن تری شدن و کمتر کسی میتونه جلوی جذابیت شون مقاومت نشون بده.

آقا من یه طومار نوشتم که بگم
سری رد دد واقعا سری کالت کلاسیکیه تو ژانر اوپن ورلد
با گذر زمان اتفاقا بیشتر این موضوع نمایان میشه.

ولی بازم GTA خفن تره :D
رای من واسه GTA ـه... Wild Cars go Vrrrrrrrrrrrrooooom :D
بریم نظرسنجی بعدی >:)

CriRo7

کاربر سایت
Sep 10, 2010
10,580
نام
حسین
بهترین فرنچایز تاریخ بازی های ویدئویه؟
بی شک GTA اصلا رد دد قابل مقایسه نیست با GTA
بحث بحثه کیفیت نیست رد دد خداست
بحثه اینه که GTA مثله یه فرهنگه و culture نه یه بازی علاوه بر اینکه خیلی خاطره ساز بوده و اکثرا کودکیمونو باش گذروندیم یچیز دیگه اینه که GTA نزدیک ترین بازی موجود با واقعیت زندگیمونه جوری که تو دنیای واقعی نمیتونیم باشیم میتونیم تو GTA زندگی کنیم
الانم که آنلاینش اومده واویلا ملت میرن بیف هاشونو بجایی دنیای واقعی اونجا میدن یه سر به توییچ بزنید :D
بازم میگم GTA یه فرهنگه اصلا بازی نیست که بخواد با بازی های دیگه مقایسه بشه

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر