برترین روایات و داستان های صنعت بازی های ویدیویی از نگاه کاربران بازی سنتر

voldmort

AʙʏsSw̶ᴀʟᴋεЯ
کاربر فعال
May 28, 2015
10,014
نام
ali
بزرگ‌ترین رسالت یک بازی، سرگرم کننده بودن آن است اما بازی‌های ویدیویی به راحتی می‌توانند توسط داستان‌های روایت محور و عمیق‌شان، انواع موقعیت‌ها و احساسات را برای بازیکنان‌شان به ارمغان آورند.

در ابتدا بازی‌ها فقط برای سرگرمی و فاقد سیر داستانی به خصوصی بودند و بیشتر آن‌ها از گیم پلی ناب تشکیل می‌شدند اما با گذشت زمان گیم‌ها همانند داستان‌های بلند و فیلم‌های سینمایی، سیر داستانی خود را پیدا کردند و حتی گاهی به دلیل کاراکتر‌ها و شخصیت پردازی خوبشان، از فیلم‌های سینمایی جذاب‌تر شدند

بارها شاهد این بودیم که داستان یک بازی تا چه حد توانسته در موفقیت آن تاثیرگذار باشد. بر همین اساس اگر به دنبال بهترین بازی های داستانی بگردیم عناوینی را پیدا می‌کنیم که از همه منظر حتی می‌توانند با برخی فیلم‌های سینمایی و رمان‌ها نیز از منظر روایت داستانی رقابت داشته باشند. بازی‌هایی که حتی با وجود گیم‌پلی و گرافیک نه‌چندان دلچسب، تنها به واسطه ارائه یک داستان درگیرکننده تواسته‌اند تا ارزش درونی بازی را تاحدی بهبود بخشند.

در طول تاریخ بازی‌های ویدیویی ثابت کرده‌اند که در داستان‌سرایی و خلق دنیایی جدید پر از کاراکترهای رنگارنگ، چیزی کمتر از فیلم‌ها و سریال‌ها ندارند و اگر پایش بیفتد حتی می‌توانند بسیار قوی‌تر از رسانه‌های دیگر هم ظاهر شوند. درست است که رسالت اصلی یک بازی کامپیوتری سرگرم‌کردن مخاطب است، اما باید قبول کنیم این سرگرمی بدون وجود داستانی قوی و تاثیرگذار خالی از لطف خواهد بود؛ داستانی که بتواند روزها و ماه‌ها یا حتی سال‌ها ذهن‌مان را درگیر خود کند و گاهی ناخواسته چنان تغییر بزرگی در زندگی‌مان ایجاد کند که تا عمر داریم خود را مدیونش بدانیم

photocollage_1674797621417_copy_819x819_9x.jpg

photocollage_1674748888887_copy_819x819_05ky.jpg

به صورت کلی دلایل زیادی برای ماندگار شدن بازی‌ها در ذهن مخاطبان وجود دارد.
برای برخی گیم پلی اهمیت بالایی دارد، عده‌ای گرافیک را ملاک قرار می‌دهند و افراد زیادی هم هستند که داستان بازی ها حرف اول و آخر را برای آن‌ها می‌زند
اما ما اینبار و در این تاپیک به دنبال انتخاب برترین روایات و داستان های ویدیو گیم از دید شما عزیزان هستیم
به هر حال از آن جایی که بحث «ترین‌ها» همیشه در هر عرصه‌ای بین طرفداران داغ بوده است و بازی‌های ویدئویی نیز از این قضیه مستثنی نیستند، قراره در این تاپیک در موردش به بحث و گفتگو بپردازیم

پ.ن:مشابهه تاپیک های گذشت، اینجا هم قانون خاصی نداریم به غیر از اینکه به همدیگه توهین نفرمایید
توجه:
در صورت ایجاد شدن نظر سنجی فقط 5 انتخاب اول لیستتون به عنوان انتخاب های شما محسوب شده و مابقی در آرای نظرسنجی تاثیری نخواهند داشت
پس لطفا بعد از معرفی N داستان محبوب (یا منتخب تون) و توضیحاتتون راجب این انتخاب ها ، حتما 5 تای برتر رو با عدد مشخص کنید
تا در زمان جمع اوری آرا اشتباهی پیش نیاد و کمکی به تسریع روند شمارش کرده باشین

گاد بلس آس:D

last of amir

کاربر سایت
Sep 3, 2014
2,160
نام
Amir
سری The Last of Us
به نظرم مشخصه. عیارش رو ثابت کرده و تو یه مدیوم دیگه هم داره می‌درخشه.
Red Dead Redemption 2
مگه میشه شخصیتی مثل آرتور رو فراموش کرد و ته بازی اشک نریخت؟ یه شخصیت درخشان که قطعا جز 3 شخصیت برتر ویدیوگیم هست.
The witcher 3
حقیقتش من این عنوان رو درست حسابی بازی نکرده بودم و با آپدیت نسل نهمی گرفتمش و بیشتر از یک ماه بازی کردم و بازی کردم. جدا از بازی اصلی به نظرم دی ال سی هارت او استون و شخصیت منفیش یکی از بهترین‌های ویدیوگیم هستن و شایسته تقدیر.
Shadow of the colossus
چیزی ندارم راجبش بگم جز اینکه حقیقتا الگو هستش. به نظر من معدود بازی‌ای پیدا میشه که به طور مستقیم یا غیرمستقیم ازین شاهکار الگوبرداری نکرده باشه.
Silent Hill 2
درخشان

voldmort

AʙʏsSw̶ᴀʟᴋεЯ
کاربر فعال
May 28, 2015
10,014
نام
ali
در 35 امین زادروزم (:D) گفتم‌ به یاد قدیم یه "ترین ها" آماده کنم، دور همی به بحث بپردازیم

فقط یه نکته اینکه کالج پست اول از 40 عنوان زیر گردآوری شده:
Life is Strange
BioShock: Infinite
Shadow of the Colossus
Metal Gear Solid
Final Fantasy

Bloodborne
Dark souls
Silent Hill
Red Dead Redemption
The Last of Us
God of War
Uncharted
The Witcher
Telltale’s The Walking Dead
Nier: Automata
Tomb Raider
The Wolf Among Us
Alan Wake
Mass Effect
Persona
Half-Life
Call of Duty
Grand Theft Auto

Mafia
Warcraft
Fire Emblem
Metroid Dread
Xenoblade Chronicles
Little Nightmares
Max pin
Halo
Zelda
Assassin’s Creed
Fahrenheit
Dead Space

Disco elysiom
Heavy rain
Journy
Rime
Resident Evil

پیشاپیش اگر شاتی از عنوان مورد نظرتون در کالج قرار نگرفته، بر من خرده نگیرید و به بزرگی خودتون ببخشید:D

Madridista

کاربر سایت
Feb 2, 2008
2,875
نام
حسين
۱. Death Stranding ( اسفند ۹۸. تاثیری که این بازی روی من زمانی که با کرونا به سختی در حال مبارزه بودم گذاشت هیچ فیلم و گیمی نذاشت)

۲. Journey ( واقعا نمیدونم چجوری حسم رو بیان کنم.)

۳. Valiant Hearts ( لعنت به جنگ. لعنت به جدایی)

۴. Walking Dead Season 1 ( شخصیت لی و کلمنتاین و اون پایان تراژیک ...)

۵. Bioshock infinite ( لحظه لحظه قدم زدن کنار الیزابت توی کلمبیا خاطره انگیز بود)

سایر انتخاب ها:

Gears 2
Witcher 3
TLou 1
Life is Strange Season 1
What remains of edith finch
Silent Hill 1&2
Resident Evil 2
RDR 1&2

Sobhan_23

کاربر سایت
May 31, 2009
4,156
نام
سبحان
1-Metal Gear Solid 3: Snake eater
به پایان فوق العاده احساسی و غم انگیز داشت توی یک محیط فوق العاده که هنوز که هنوزه بهش فکر میکنم

2-Nier Automata
داستان بازی واقعا تاثیر گذار بود و به شدت دوسش داشتم

3- The Witcher 3
یکی از بهترین ها با داستانی غنی و یه یاد موندنی
رابطه گرالت و سیری واقعا عالی کار شده بود

4-Bloodborne
داستانی پیچیده و به شدت خفن که تا مدت ها متن میخوندم برای درک کامل ازش😁

‌5- The Evil Within 2
این بازی برای من خیلی جذاب و خوب بود و مخصوصا داستانش اواخر بازی به شدت من رو جذب خودش کرد

آخرین ویرایش:

Vesemir

A WITCHER ON THE PATH
کاربر سایت
May 29, 2014
1,428
نام
کیوان
این از اون لیستهاست که هر انتخابی بکنی به یه سری بازی دیگه ظلم بسیار کردی.:D هر کی رو بالاتر بزاری عذاب وجدان میگیری که چرا اون یکی رو بالاتر نذاشتی؟ ولی خب با تامل بسیار...:D
1- Mass Effect Trilogy
این سه شماره رو نمیشه از نظر داستان از هم جدا کرد چون در واقع یک داستان تو 3 بازیه. داستان دوستی برادری قهرمانی فداکاری و ... به بهترین شکل. زندگی من به بعد قبل و بعد از مس افکت تقسیم میشه.:D
2- The Last of Us
داستان مرد خسته و بچه دوست داشتنی و پر شور از اون داستانهایی که همیشه جذاب و لست بهتر از هر اثر دیگه این کار رو انجام داده.
3- Life is Storage
داستان دوستی کلویی و مکس از فراموش نشدنی ترین و پر احساس ترین داستانهایی هست که تا حالا گفته شده.
4- Red Dead Redemption 2
بهترین شخصیت خلق شده در صنعت گیم، حضرت آرتور مورگان، 100% داستان رستگاریش جزو بهترینهاست.
5- The Witcher 3 Wild Hunt
چی میشه گفت جز اینکه تموم شخصیتهای این بازی رو جزو دوست داشتنی ترین کاراکترهایی هستن که تا حالا دیدم با یه داستانی که هم کاملا شخصی و هم حماسی با روایتی عالی.
-------------------------
یه سری عناوین هم که دلم نمیاد ازشون اسم نبرم، ولی به اجبار از 5 تای اول خارج شدن:
The Walking Dead Season 1
Bioshock Infinite
The Last of Us Part II
What Remains of Edith Finch
Mafia
Deus Ex Human Revolution
Yakuza 0
و دیگه ادامه نمیدم زیاد میشه.:D

آخرین ویرایش:

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,371
نام
سید محمد حسین
هاع یه همچین تاپیکی تو Reset Era هم بود
همونا رو مینویسم پس
البته طبق معمول از ویژوال ناول ها میگذرم وگرنه که خیلی زیاد میشن

Red Dead Redemption 1/2
فوق العاده احساسی. هر نسخه، هر پایان هر سفر. محشره داستان این بازی ها

God of War 2018
داستان پدر پسری بهتر از این نداریم واقعا

Portal 2
من متاسفم فرام سافتور ولی بعد از ده سال و اندی هنوزم بهترین داستانگویی محیطی برای این بازیه

Xenoblade Chronicles 2/3
بازم شدیدا احساسی. بهترین روایت کارهای انیمه ای تو مدیوم ویدیو گیم

Max Payne 1/2
تا جایی که به کارهای نوآر مربوط میشه چیزی بهتر از این دو تا بازی تو تاریخ ویدیو گیم نداشتیم و نخواهیم داشت

VITAMIN2X

کاربر سایت
Jul 8, 2021
316
Tlou

شاهکار

Shadow of the Colossus

گیمی که اشکمو در اورد.

Call of duty modern warfare 1.2.3

خلق شخصیت هایی کم نظیر و فراموش نشدنی.

Halo

رابطه ی پیچیده انسان و هوش مصنوعی.

GOD OF WAR

داستان حماسی و پر از نفرت.

آخرین ویرایش:

Terova

No Trolls
Gold User
Dec 1, 2007
12,955
نام
محمد امین
نمیدونم منظورت کلیت داستان هست یا نحوه روایت داستان در اون بازی؟
یکسری بازی ها داستانشان از کتاب ها و کمیک ها وام گرفتن مثل بتمن نمیدونم تکلیف اونها چی میشه؟

• Like
Reactions: riden.17

MrElectricWizard

The Hawk Is Howling
کاربر سایت
Nov 6, 2011
3,369
نام
Mehrdad
به به به :D

دلم برای تاپیک های اسمشونبری تنگ شده بود :D

حقیقتا اومدم فقط یک سر به سایت بزنم ببینم چه خبره چون این روزا به شکل عجیبی سرم شلوغه
برای همین یک لیست با حضور ذهنی که الان زیاد هم نیست، میدم، اما بعدا حتما میام دونه دونه بازشون میکنم،

به ترتیب انتشار تا جایی که یادم میاد،

The Last of Us Part 2

اسم تروفی پلتینیوم یا تریلر اصلی بازی یادتونه؟ Every Last One of Them

این دقیقا حسی هست که نیمه اول بازی داشتم، با تمام وجودم میخواستم تک تکشون رو از بین ببرم، اما فقط ناتی داگ و دراکمن و تیم خفنش میتونست کاری کنه که از نیمه بازی، برای "تک تک" شون ناراحت شم و به شکل عجیبی به تک تک شون اهمیت بدم، این روایت 8 مانند یکی از خفن ترین تجربه های عمر گیمینگم هست...

The Witcher 3

این بازی کلا یک گنجینه از روایت و داستانه، مخصوصا (Bloody Baron) نمیدونم اما به نظرم مجموع ویژگی های خفن این بازی از طراحی تا موسیقی، به شدت رو این روایت خفن اثر مثبت دارند،

Bloodborne - Dark Souls 1-3

الدن رینگ هم همینطور، اما قشنگ یادمه اولین بار که سولز بازی میکردم (دیمنز پی اس تری) به معنای واقعی احساس میکردم بازی یک دنیای ناشناخته است، و منم یهو پرت شدم وسط این دنیا، و "خودم" در حال پیدا کردن سرنخ ها از اینکه اصن این "دنیا" چه چیزی هست، چه چیزی میخواد، چه بلایی سرش اومده... هستم، در واقع سولزبورن ها به نظرم محتوا رو اماده و پخته دست ادم نمیدند، یعنی برخلاف اکثریت بازی ها، بلکه این خودت هستی که باید محتوا رو تشخیص بدی و بپزی، خودت باید درکش کنی، حتی الزام به تحقیق خارج از بازی هم به نظرم مشکلی نداره حتی این حس "خودت باید بفهمی" رو تقویت هم میکنه، حالتی شبیه یک باستان شناس که برای درک محتوای کشف شده، نیازمند به کتاب های گوناگون و اینترنت هست، مگه میشه باستان شناس اتوماتیک همه چیز رو درک کنه؟(=> شبیه روایت مرسوم بازی ها که محتوا رو اماده و پخته دست ادم میدند) خب نه، قطعا یک باشتان شناس برای درک اکتشافش، نیاز به محتوایی خارج از قلمرو مورد اکتاف هم داره، این حسیه که من به شخصه وسط سولزبورن ها داشتم، حالا محتوای خارج از بازی میتونه سایت ها باشه میتونه امضای Half Life G در مورد داستان بلادبورن باشه یا حتی میتونه پست یک نرد در بازیسنتر باشه (پست یک نرد در بازیسنتر >>>>> توضیح روایت توسط ان پی سی) حقیقتا هیچ بازی مثل سولزبورن ها، بهم حس "غرق" شدن در یک دنیای ناشناخته و کشف ان دنیا توسط خودم، رو نداده...

Fallout 3/Vegas/4 TES V Skyrim

حقیقتا مکانیسم انتخاب ازادانه نحوه روایت توسط فکشن های مختلف، یعنی ساخت روایت خودت، به شدت لذت بخشه هرچند یگانه و مختص به بتزدا نیست، اما در کل به شدت عاشقشم، دروغ نمیگم عشق وافرم به دنیای بازی های BGS در این انتخاب اثر زیادی داره... :-" ابلیوین هم دوست دارم اما این 3 تارو خیلی بیشتر...

Bioshock 1 - Infinite

وووووف، چند تا بازی میتونند همزمان یک شبیه ساز تاریخی از رویداد های مهم سیاسی معاصر، ارمان شهر و ایده ال ها و رویاهای نابود شده، ملی گرای افراطی در حال سقوط توسط طبقه کارگر، منطق گرایی افراطی، خفن ترین حالت شکل گیری رابطه بین کارکتر و... رو به تصویر بکشند و در کنترل ما قرار بدند؟ پاسخ معلومه، بایوشاک، بازی که اولین بار رو 360 با کنترلر سیمی و کابل AV بازی کردم، و از ان موقع تا حالا شاید +10 بار تمومش کرده باشم (رو تمام پلتفرم های موجود) مکانیسم روایت توسط نوار صوتی هم به شدت خفن و به یادموندنی بود

Oxenfree

بازی شناخته شده است اما تا حدی مظلوم واقع شده، جزئیاتش یادم رفته اما خوب یادمه که روایت بسیار خفنی داشت، یعنی یک حالت "چیده شده و برنامه ریزی و اسکریپت شده" به ادم نمیداد، به شدت احساس میکردی که بازی زنده است و در نتیجه احساس میکردی خودت داری روایت رو پیش میبری، چون به جواب شوال هات میرسیدی، طوری نبود که انگار یک سری مسیر مشخص وجود داره و شانسی بینشون حرکت میکنی، همچنین بازی اتمسفر سورئال به شدت خفنی هم داره که با داستان و روایتش شدیدا همخونی داره، یادش افتادم و باید برم یک دور دیگه بازی کنم :-"

Life is Strange - Heavy Rain

نمیدونم شاید تو سینما چیز عجیب غریبی به حساب نیاد، اما تو بازی ها، برای من به شدت لذت بخش بودند، طوری که باعث شد اینتراکتیو و ناول های تصویری جز سبک های مورد علاقه ام شه.... جفتشون از اونان که بعدا باید در پست های جداگانه بازشون کنم و به جزئیات بپردازم...

Alan Wake

بهترین بازی جناب لیک برای من ایشونه، حتی بهتر از مکس 2، یادش بخیر، همش بین ایشون و انچارتد تو TV عوض میکردم ببینم گرافیک کدوم بهتره :D اتمسفرش... اخ اخ اخ... جزئیاتش یادم رفته و ریمستر هم هنوز نزدم، هر وقت زدم میام اینجا باز میکنم... قبل از نسخه دوم باید حتما ریمستر رو بزنم...

Uncharted 2
البته نسخه سوم هم روایت خفنی داره، اما به شخصه، نسخه دوم رو به شکل عجیبی دوست دارم، جدا از داستان و روایت، یکی از معدود بازی هایی هست که هنوزم حس خفن عاشق بازی شدن رو بهم میده، حسی که قدیما با امثال کرش وارپد میگرفتم، احتمالا این باعث شده بین 4 نسخه، شماره 2 رو انتخاب کنم :-"

Warcraft 3
کسی هم هست اخر کمپین هیومن در رین اف کی اس، و اخر کمپین در فروزن ترون، پرهاش نریخته باشه؟ :D ایشونم بعدا باید با جزئیات باز کنم

Silent Hill 2
هر چی بگم خطر اسپویل برای ریمیک داره، فقط اینکه، ایشون جز تاپ 5 بهترین بازی های زندگیم هستند

Resident Evil 1-2-3-4

نمیدونم، شاید بچگی و بی تجربگی هم اثر داشته، اما فکر کنم اولین بازی بود که دهن منو به شدت درگیر کرد، به شدت دنبال کتاب های راهنمای داستان براش بودم، یادمه عاشق تیکه های استوری تو لودینگ RE5 بودم که حقایق گذشته رو توضیح میداد، حقیقتا RE های کلاسیک، به شدت منو یاد بازی های فرام سافور میندازند، یا شاید بهتر باشه بگم فرام سافور منو یاد RE های کلاسیک میندازه، اولین بار هایی بود که به شدت علاقه پیدا کردم که "خارج از بازی" در مورد داستان تحقیق کنم، انصافا روایت خفنی هم دارند، یاد اینترنت دایال اپ هم بخیر :-"

فعلا کافیه، یک سری ایندی و بازی هایی مثل مترو و بازی های راک استار هم هستند که بعدا جداگانه بهشون میپردازم...

آخرین ویرایش:

Muhammadreza

The High Priest of Chaos
Gold User
Oct 24, 2020
256
1. ما فریب خورده بودیم ...
header.jpg
فکر میکنم بعد از این همه بازی داستان‌محور که تجربه کردم، هنوز کارکتری توی این مدیوم عمیقتر و با کارکتر-استادی بهتر از تیئلر آرانتیل ندیدم.

2. در بیابان خدا، شلیک‌ها پی‌در‌پی است!
header_2.jpg

3. سرنوشت بدتر از مرگ، با مرگ تعبیر پیدا میکنه؟

header_3.jpg

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر