اینترنت به مقدار لازم!

آیا از کیفیت سرویس اینترنتی خود در سال 94 راضی بوده‌اید

  • بله

    رای‌ها: 5 4.0%
  • خیر

    رای‌ها: 119 96.0%

  • مجموع رای دهنده‌ها
    124

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,198
نام
فرشید
این روزها به ندرت می‌توان کسی را یافت که از وضعیت سرویس اینترنتی خود شکایت نداشته باشد و با مشکلات عدیده‌ی آن دست به گریبان نشده باشد. در اینجا سعی می‌کنیم به تاریخچه و عواملِ احتمالی دخیل در وضعیت غیر منتظره‌ی اینترنت کشور نگاه مختصری داشته باشیم.

چند ماهی است که کیفیت عمومی سرویس‌های اینترنتی اعم از ADSL و سرویس‌های موبایلی در شهرها و مناطق مختلف رو به وخامت گذاشته و دردسرهای همیشگی کاربران ایرانی اینترنت را دو چندان کرده است. اگر به خاطر داشته باشید از حوالی اعلام رسمی اعطای مجوز به اپراتورهای همراه بود که تعداد کاربران اینترنتی با روند سریعی افزایش یافت و از سوی دیگر قطعی و اختلالات عمده و بسیار طولانی مدت اینترنتی یکی به زعم مسئولین به خاطر قطعی در شاهراه‌های اینترنتی خارج از کشور و دیگری به خاطر مسدود سازی سرویس‌های قاچاق VOIP اتفاق افتاد که پیش درآمد مشکلات جدید و افت کیفیت سراسری کاربران در طول روزهای بعد از آن شد و تا اکنون که با شما هستیم همچنان به قوت خود باقی است. با شواهد بدست آمده، گزارشات کاربران و مشاهدات شخصی، به نظر می‌رسد این مشکلات بیشتر ناشی از کمبود پهنای باند بین الملل باشند تا کمبود پهنای باند داخلی و خصوصا در ساعات شبانگاهی تا ابتدای صبح روز بعد رخ می‌دهد و پیامدش این است که در بیش از نیمی از ساعات شبانه روز و اوج ترافیک شبکه و البته اوقات فراغت از کار روزانه‌ی بیشتر کاربران، استفاده از اینترنت را عملا غیر ممکن می‌سازد. این مشکل در سالیان گذشته هم متناوبا وجود داشت، اما مقطعی بود و پس از مدتی خاتمه پیدا می کرد اما این بار نه تنها بهبود نیافته، بلکه وضعیت آن در طول این چند ماه پیوسته بدتر از قبل شده و چشم انداز دقیقی هم برای بهبود آن از سوی مسئولان ارائه نشده است.
شاید هر گروه از کاربران به شیوه ی متفاوتی با اینترنت سر و کار داشته باشند و کارکرد متفاوتی را هم نیاز باشند، اما در همین مدت بیشتر اعضای تحریریه و نویسندگان سایت ما هم با معضلِ کندی اینترنت مواجه بوده‌اند، به گونه‌ای که ویرایش و انتشار مطالب از بعد از ظهر به بعد بسیار دشوار می‌شود و زمان زیادی را تلف می‌کند. تصور کنید کاری را که مثلا باید در عرض ۶۰ دقیقه به اتمام رساند باید بین ۲ تا ۳ ساعت برای خاتمه‌ی آن وقت صرف می‌کردیم و این اتلاف وقت و مصرف بیهوده‌ی ترافیک برای دانلود یا آپلود مجدد فایل‌های ناقص یا ناتمام جزئی از زندگی روزانه‌ی بسیاری از ما شده است. به هر صورت اگر بخواهیم برخی از موارد فهرست خسارت‌های این‌چنینی به تمام کاربران را برشمریم باید در مقاله‌ای مجزا و مفصل به آن بپرداریم.

خوش‌بینی به رفع مشکلات شبکه
سال ۹۳ حوالی اردیبهشت ماه بود که مشکلی جدی به تدریج در سرویس‌های کاربران پدیدار شد و باعث می‌شد دسترسی به برخی سرویس‌های ارتباطی، استریم و آنلاین به فاصله‌ی تنها چند ثانیه از شروع ارتباط مسدود شود و پس از آن هم با تلاش مجدد برقرار نگردد. این مشکل بیش از دو ماه گریبان‌گیر کاربران و مخاطبان ما در انجمن‌های تخصصی بود و شکایاتشان آنقدر بالا گرفت که به صفحه‌ی رسمی وزیر در یک سایت اجتماعی کشیده شد. با التفات و تایید دکتر واعظی دیداری حضوری در وزارت ارتباطات ترتیب داده شد و با همراهی دوستان به عنوان نماینده‌ی کاربران در این جلسه شرکت کرده و مشکلات را بررسی کردیم و با مدیر فنی زیرساخت نیز گفتگوی بسیار خوبی انجام دادیم که بسیاری از ابهامات روشن شد و تصمیمات مربوطه در هر دو طرف اتخاذ شد. علت این اختلال نصب تجهیزاتِ هوشمند جدید با کارکرد فایروالِ پیشرفته‌ای بود که به علت نادیده گرفته شدنِ پیش فرض ارتباطاتِ تحت پروتکل UDP و عدم تعریف الگوی متناسب در این تجهیزات، ارتباط برخی برنامه‌ها یا بازی‌ها با برخی سرورها روی پورت‌های UDP به صورت خودکار مسدود می‌شد و اجازه‌ی برقراری مجدد را هم نمی‌داد. پس از جلسه هم پست جدیدی در صفحه‌ی وزیر با موضوع این دیدار ایجاد شد و در مورد رفع مشکلات و موانع گذشته توضیحاتی داده شد. بعد از آن ملاقات از یک طرف به خاطر رفع مشکل و بحث‌های تخصصی با کارشناسانِ‌ مجرب خوشحال بودیم و از طرف دیگر به خاطر ایجاد مشکلی این‌چنینی با علتی مشخص و به این مدت طولانی در مهمترین نهادِ متولی اینترنت کشور شگفت زده شده بودیم. از آن زمان به بعد سعی کردیم در این موارد محتاط‌‌تر باشیم و متاسفانه گذشت زمان نیز ثابت کرد که در مورد عدم خوشبینی نسبت به رفع همیشگی مشکلات اشتباه نکرده بودیم.
335bagiyc6dtgzajgii.jpg

وعده‌ی بهبود وضعیت شبکه به نقل از صفحه‌ی رسمی وزیر در تیرماه‌ سال ۹۳


روش آزمون و خطا
مشکلی که به عنوان نمونه شرح داده شد و مشکلات دیگر پس از آن بارها در شبکه به علل متفاوت دیگر بروز کرد و البته هر بار بر طبق قراری که با شرکت ارتباطات زیر ساخت گذاشته بودیم، سعی کردیم مشکلات ایجاد شده را با جزییات دقیق، هم در سایت‌های اجتماعی و هم در انجمن‌های تخصصی اطلاع رسانی کنیم و از کاربرانِ عمدتا ناراضی و عصبانی هم درخواست همکاری کنیم. اما پس از مدتی در مورد کارآمدی این شیوه تردید پیدا کردیم، چرا که هر بار برخی مشکلات تکرار می‌شد و عوامل متعددی هم در آن تاثیر داشتند و هر بار هم پس از اختلال باید مدت زیادی را به اطلاع رسانی و منتظر ماندن برای رفع مشکلات سپری می‌کردیم. با نگاهی به روند دو سال گذشته این فکر به ذهن خطور می‌کند که با این اوصاف چرا نباید متولیان مربوطه قبل از نصب یا پیاده سازی الگوهای جدید و سیستم‌های با کارکردِ تازه عملیاتی شده، از قبل آنها را آزمایش و شبیه سازی کرده و تاثیرات آن را بر شبکه ارزیابی و میزان موفقیت آن را امکان‌سنجی کنند؟ چرا نباید تکامل و گسترش سیستم‌های کنترلی شبکه قانونمند و با پیش بینی صورت گیرد و تنها روشِ ارزیابی کیفیتِ کارِ شبکه به سادگی عملیاتی کردن آنها و ایجاد اختلالات احتمالی باشد و تازه پس از مدت‌ها سردرگمی و شکایت بردن کاربران به سرویس دهنده‌ها و دریافت بازخوردِ آنها تصمیم به ریشه یابی و رفع مشکلات گرفته شود؟ به نظر می‌رسد که روش آزمون و خطا برای مدیریت شبکه‌ی دیتای کشور روش مناسبی نباشد و نباید عوارض این اقدامات دائما باید به کاربران تحمیل شود.

عدم انسجام و هماهنگی متولیان در عملکرد
از سال قبل و در موارد متعدد که در مورد مشکلات و عللِ رخداد آن از مسئولین زیرساخت سوال می‌شد با این پاسخ مواجه می‌شدیم که "مشکل از سمت ما نیست و ما تغییری در تنظیمات شبکه ایجاد نکرده‌ایم" ، اما در مورد اینکه طرف یا طرف‌های دیگر کدام‌ها هستند و بر طبق این پاسخ‌ها چرا تغییرات موازی یا مستقلی روی شبکه ایجاد می‌کنند پاسخ مشخصی دریافت نکردیم. با فرض وجود متولیان متعدد دارای دسترسی و تعدد سیستم‌های نظارتی پیاده شده، نمی‌توان بر تمرکز و هماهنگی اقدامات انجام گرفته روی شبکه اطمینان داشت و وقوع مشکلات غیر منتظره‌ای که نهاد رسمی متولی اینترنت کشور و وزارت ارتباطات نیز در جریان آن نباشد مثل گذشته غیر محتمل نیست.

حکایت پاس‌کاری متولیان و مغلوبیت کاربران اینترنت ایران
از سوی دیگر حتما دیده‌اید که در بسیاری اتفاقات این‌چنینی هر چهار ضلع شبکه‌ی دیتای کشور یعنی مخابرات، زیرساخت و وزارت ارتباطات تقصیر را به گردن دیگری می‌اندازند. مخابرات ادعا می‌کند که شرکت زیرساخت پهنای باند مورد درخواست را تامین نمی‌کند، زیر ساخت هم مدعی است که مشکلی از این نظر نیست و حتی تقاضای داخلی کمتر از پهنای باند در اختیارش است. سرویس دهنده‌ها یا همان ISP ها هم می‌گویند مشکل از سرویس دریافتی از زیرساخت یا بستر مخابراتی است، وزارت‌خانه و شخص وزیر هم سرویس دهنده‌ها را به رعایت ضریب اشتراک فرا می‌خوانند و شبکه‌ی توزیع را علت اصلی مشکلات قلمداد می‌کنند. حتی در همین اواخر شاهد بودیم که مشکل مالی ایجاد شده بین مخابرات و شرکت زیرساخت علنی شد و به خاطر اختلاف بر سر بدهی، برخی استان‌های کشور و در واقع کاربران نهایی با کندی اینترنت مواجه شدند، در حالی که مشتریان مقصر نبودند و همیشه تا آخرین ریال بهای خدمات اینترنتی را می‌پردازند.

کیفیت خدمات در قعر اولویت‌ها
حتما در جریان هستید که پس از اعطای مجوز بهره ‌برداری از آخرین فناوری‌های موجود و آزاد شدن ارائه‌ی سرویس‌های 3G و 4G توسط اپراتورها، نبرد بی پایانی برای فروش سیم کارت‌ها و سرویس‌های جدید به کاربران ایرانی آغاز شد و این شرکت‌ها از تمام امکانات خود برای جذب مشترکان بیشتر بهره گرفتند. اما هیچ وقت در مورد پیش بینی صورت گرفته برای تامین پهنای باند سرویس‌های مشترکان اینترنتی جدید که توقع سرعت بسیار بالاتری را هم داشتند توضیحی داده نشد و ما نشنیدیم که مسئولی در مورد این اتفاق جدید توضیحات یا برنامه‌ای را ارائه کند. در بسیاری از رخدادهای رسمی مثل نمایشگاه‌های تلکام و الکامپ نیز این شرکت‌ها با در اختیار گرفتن فضاهای وسیع هر چه در توان داشتند برای تبلیغ سرویس‌های پُر سرعت بهره گرفتند و حالا پس از چندین ماه هنوز می‌توان اثرات منفی افزایش تصاعدی پهنای باند لازم را در کنار عدم تامین میزان مورد نیاز روی تمام سرویس‌ها مشاهده کرد.
در واقع تنها اقدام اخیرعمده‌ی صورت گرفته در زنجیره‌ی توسعه و گسترش شبکه‌ی دسترسی و توزیع را باید تحقق درآمدِ بیشتر اپراتورها در نیمه‌ی دوم سال جاری ارزیابی کرد، اقدامی که بنا به شواهد با افزایشِ کافی ظرفیتِ شبکه و تامین پهنای باند متناسب با تقاضای جاری همراه نبوده و تمام کاربران را مخصوصا در ساعات پر ترافیک شبکه به شدت در تنگنا قرار داده است. هر چند که در روزهای اخیر نشانه‌های افزایش پهنای باند مشهود است، اما به نظر می‌رسد با فرضِ ثابت ماندنِ تقاضای کنونی هم باز به افزایش ظرفیتی بین ۲ تا ۳ برابر بیش از آن که تا کنون انجام شده نیاز باشد.

علاج واقعه قبل از وقوع
سوال این است که آیا قبل از اعطای مجوز به اپراتورها، برای این شرایط برنامه ریزی و تمهیداتی از سوی وزارت‌ ارتباطات در نظر گرفته شده بود یا تمام متولیان اینترنتی فقط به افزایش درآمدها و جذب مشترکین بیشتر تمرکز داشتند؟ واقعا اگر در این مورد برنامه ریزی‌هایی انجام شده بود و عملیاتی هم می‌شد، اکنون با این وضعیت بحرانیِ کمبود پهنای باند و ترافیک نا‌متعادلِ شبکه مواجه بودیم؟ شاید برخی پاسخ‌ها این باشد که افزایشِ مشترکین علت اصلی مشکلاتِ اخیر نبوده، اما در هر حال تنها چالش پیش روی شبکه در چند ماه اخیر همین بوده و به سختی می‌توان تاثیرات آن را نادیده گرفت. حتی قبل از اجرایی شدن این طرح هم برخی از کارشناسان و صاحب نظران این اتفاق را پیش بینی کرده بودند و در مورد پیامدهای آن هشدار داده بودند.
با این شرایط و عدم شفافیت ایجاد شده، کم فروشی یا عدم تامین پهنای باندِ متناسب با کاربران در هر یک از سرویس دهنده‌ها هم دور از انتظار نیست، چون پیدا کردن مقصر در بین آنها هم کار آسانی نخواهد بود و بدون وجود مرجعی برای یافتن مشکلاتِ این زنجیره، به سادگی هر یک از متولیان مشکل را به گردن بقیه خواهد انداخت. خیلی بعید به نظر می‌رسد که دست اندرکاران دولتی یا شبه دولتی شبکه‌ی دیتا در جریان وضعیت ترافیک و کاستی پهنای باندِ شبکه نباشند، اما هیچ یک هم طبیعتا در این میان مسئولیتِ مشکلی را بر عهده نخواهند گرفت و به علل واقعی مشکلات اشاره‌ای نخواهد شد. کاربر نهایی تنها متضرر واقعی در این روند خواهد بود و در عین حال درآمدِ شرکت‌های متصدی هم لطمه‌ای نخواهد خورد. تنها امری که می‌تواند اقدام مسئولین را در پی داشته باشد هنگامی است که درآمدهای مرتبط تحت تاثیر قرار گیرد، درست مثل داستان خودرو سازان داخلی که تا قبل از افت فروششان هیچ توجهی را معطوف خود نکرده بود و تازه پس از آن بود که تمهیداتی موقتی در جهت بازیابی درآمدِ کاهش یافته و اعطای تسهیلات به خریداران در نظر گرفته شد.

عدم اطلاع رسانی
یکی از مواردی که کمتر به آن پرداخته شده و یا صحبتی از آن به میان آمده، لزوم اطلاع رسانی در مواقع لازم و رخدادهای غیر منتظره است. اینکه چرا در مورد مشکلات ایجاد شده هیچ مجاری اطلاع رسانی مشخصی وجود ندارد، اینکه حتی در مواقع قطعی سراسری یا اختلالات بزرگ و چند روزه‌ی شبکه هم ممکن است تا مدت‌ها هیچ مسئولی در صدد آگاه سازی کاربران نباشد و یا اطلاعیه‌ی رسمی منتشر نمی‌شود و مردم هم با پشتیبانی شرکت‌های سرویس دهنده درگیر می‌شوند، همیشه برای من جای سوال بوده است. در آخرین قطعی سراسری اینترنت که به قطعی مسیرهای خارج از کشور منتسب شد هم تنها یک اطلاع رسانی دو سطری بعد از چند روز سردرگمی صورت گرفت و در مورد قطعی برخی سرویس‌های آنلاین روی پروتکل UDP هم که تقریبا همزمان و تا حدود یک ماه در ادامه داشت، تنها در پایان این مدت بود که مشکلات به قاچاقچیان VOIP نسبت داده شد، اما مشخص نشد که اگر قرار بود مظنونین این اقدام مشخص و به مراجع ذیصلاح معرفی شوند، پس چرا سرویس‌های اینترنتی باید به این مدت طولانی مختل می‌شد و تمامِ کاربران به خاطر این اقدام مجازات ‌شدند؟
در موارد دیگر هم کمتر اطلاع رسانی متمرکزی را شاهد هستیم و بیشترِ اخباری که محتوای پاسخ به چرایی اختلالات اینترنتی را در بر دارد، مربوط به پرس و جوهای پراکنده‌ی خبرنگاران از مسئولین مرتبط با اینترنت و در مناسبت‌ها و رویدادهایی مانند نمایشگاه‌ها است که بعضا هم پر ابهام و کلی است و نه اظهار نظرِ رسمی متولیان آن، در واقع از چیزی که نشانگر عزم آنها برای رفعِ سریع مشکلات و کم کردن نگرانی کاربران باشد خبری نیست. حتی در برخی موارد از این پاسخ‌ها چنین برداشت می‌شود که کاربران باید به همین وضعیت موجود قانع باشند و انتظارِ بیش از این هم منطقی نیست!

مرجع مانیتورینگ مستقل
همان‌گونه که قبلا هم پیشنهاد داده بودیم، یکی از راه‌های برون رفت از دورِ باطل مشکلات اینترنتی کشور، ایجاد یک مرکز مستقل و مجهز به عنوان واسط کاربران و متولیان اینترنت کشور است. این مرجع می‌تواند با بهره گیری از تجهیزات شبکه‌ای مدرن و اتصال به زیرساخت‌های شبکه‌ی دسترسی و شبکه‌ی توزیع، در سریع‌ترین زمان ممکن مشکلاتِ بروز کرده را ردیابی و شناسایی کند و از طریق مسیر ارتباطی اختصاصی ایجاد شده به شرکت یا نهاد مربوط به آن گزارش دهد و آنها هم موظف باشند مشکل را برطرف کرده و نتیجه را به مرجع مانیتورینگ کشور منعکس کنند.
هر چند که مشکلات اینترنتی معمولا به بخش‌هایی مثل سامانه‌ی پاسخ‌گویی وزارت ارتباطات و فناوری ارجاع داده می‌شوند، اما این نهادها اصولا برای پاسخ‌گویی به مشکلات خاص و موردی مناسب هستند و نه مشکلات عمده و سراسری که بخش بزرگی از کاربران را در بر می‌گیرد و معمولا رفع آنها بسیار زمان می‌برد. بسیاری از مشکلات هم معمولا به کمبود پهنای باند مرتبط نیست و با تغییرات و تنظیمات مسیریاب‌های اصلی شبکه ارتباط دارد، در این موارد ساز و کارِ طولانی و غیر فنی پیگیری مشکلاتِ سازمان‌های مربوطه نمی‌تواند جواب‌گو باشد.
با این ایده، مرکز مدنظر ما جایی است که تمام کاربران با هر مشکلی بتوانند برای رفع آن پیگیری کنند. فرضا نام اپلیکیشن یا نرم افزار مربوطه یا پروتکل، پورت یا IP سروری که دسترسی به آن با مشکل مواجه است را اعلام کنند و مرکز نیز به صورت آنلاین و در آن واحد صحت مشکل اعلام شده را پیگیری کرده و در صورت تایید آن را به شرکت زیر ساخت ، مخابرات یا سرویس دهنده‌ی مربوطه گزارش کرده و برطرف شدن آن را هم به کاربر اعلام نماید. این راهکار چیزی است که نه در ISP ها و نه نهادهای مسئول دیگر پیش بینی نشده و جزو وظایف سازمانی آنها هم تعریف نشده است. قبل از این هم به ما گفته شده بود که شرکت زیرساخت هم بررسی‌ چنین مشکلاتی را در دستور کار ندارد و رفعِ مواردی که در این مدت مستقیم به آنها گزارش می‌شده، در واقع با مساعدتِ وزیر ارتباطات و شرکت زیرساخت و یک همکاری اضافه بر سازمان در جهت رفاهِ حال کاربران بوده است.
شاید عنوان بشود که ایجاد چنین مراکزی در جاهای دیگر سابقه ندارد، پاسخ این است که در جاهای دیگر تا این اندازه دخل و تصرف در ساختار شبکه، لایه‌های متعدد پالایش و تعدد متصدیان دخیل در آن هم سابقه ندارد و ظاهرا چاره‌ای جز پیگیری از طریق یک نهاد بی‌طرف و مجهز به ابزارهای لازم و چارچوب کاری تعیین شده نیست.

واگذاری به شرکت‌های خصوصی
اگر آن‌گونه که در اخبار منعکس شده بود، قرار باشد که مجوز کل زنجیره‌ی دسترسی و توزیع در شبکه‌ی دیتا به شرکت‌های ذیصلاح واگذار شود، تغییر قابل توجهی در کیفیت و کمیت سرویس‌های مشتریان ایجاد خواهد شد و دیگر راه گریز و بهانه‌ای برای فرار از تعهد فرآهم کردن بهترین سرویس‌ها با کیفیت رقابتی در کشور وجود نخواهد داشت. چیزی که درست مانند آزاد شدن استفاده از فناوری‌های 3G و 4G در اپراتورهای موبایل می‌تواند انحصار را کنار بزند و کیفیت کنونی سرویس‌ها را که به اینترنت کوپنی و یارانه‌ای مشهور است ارتقا دهد.

جمع بندی
عواملی که در بالا شرح داده شد را می‌توان در کل نتیجه‌ی ناگزیر انحصار و عدم رقابت در این عرصه قلمداد کرد. مضافا بر این که روند دراز مدت شکل گیری نهادهای دست اندر کار پس از اینکه سال‌ها پیش سرویس دهنده‌ها مجبور به خرید پهنای باند از یک شرکت شدند به طرفی سوق پیدا کرد که کنترل کیفیت تنها در بخشی جزیی از این زنجیره که در اختیار ISP ها بود به شکلی محدود میسر باشد. شاید برخی از کاربرانِ قدیمی هنوز کیفیتِ سرویس‌های دایِل آپ آن دوران را که بر اساس E1 و خطوطِ معمولی استوار بود به خاطر داشته باشند و اذعان کنند که حتی در آن وضعیت هم برخی کارها سریع‌تر از سرویس‌های پر سرعتِ امروزی انجام می‌شد.
به هر حال امید این است که با توجه بیشتر مسئولین به یکی از زیرساخت‌های بسیار مهم و آتی ساز کشور و با پیش بینی‌هایی که صورت می‌گیرد، با هر تغییر و اتفاق جدیدی در شبکه‌ی دیتا، شاهد سونامیِ جدیدی از مشکلات و نارسایی‌های کیفی و کمی در شبکه نباشیم و رویکردی دائمی برای رفع همیشگی مشکلاتِ متناوب و کهنه‌ی اینترنت اندیشیده شود و دست کم در روزهای باقیمانده از سال ۹۴ برخی از وعده‌های داده شده محقق شود.

نویسنده: فرشید معتمد
 
آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: kv7_shadow

malek911

کاربر سایت
Aug 22, 2007
4,871
نام
malek
ممنون فرشید جان.حرف دل همه ما رو زدی.ولی همونجوری که تو متن هم اشاره کردی اوضاع هر روز بدتر میشه و منی که الان مثلا نت 10 مگا بایتی دارم ظهر به بعد دقیقا خاطرات نت دایال آپ برام تداعی میشه.
فقط میتونم بگم امیدوارم خداوند تو بهشت اینترنت اینا رو قطع کنه و بگه واسه استفاده از اینترنت باید تشریف ببرین جهنم.جالبه با پررویی هم میگن ما کسی رو به زور به بهشت نمیبریم
 

hosseincode

کاربر سایت
Dec 15, 2007
829
کاش نظرسنجی عمومی بود و می شد دید اون یه نفری که به بله رای داده کیه! یا سطح انتظاراتش خیلی پایینه یا هم هزینه براش مهم نیست و IP اختصاصی داره.

باور کنید ظلمی که اینا در زمینه اینترنت به ما می کنن یه چیز عجیبیه! ماها عادت کردیم و صدامون در نمیاد. بیشتری کاری که کردیم زنگ زدن به پشتیبانی اینترنت و فوقش چند تا داد و فریاده که آخرشم با بهانه نویز خط متقاعد می شیم و بازم صدامون در نمیاد. اگه همینایی که دارن این پست رو می خونن جمع بشیم بریم جلوی یکی از سازمان های مسئول تجمع کنیم بالاخره یه اتفاقایی میوفته. یه لحظه بهش فکر کنید.
 

AGENTkiler

کاربر سایت
Dec 13, 2012
191
هزینه ها که واقعا زیاده ازیه طرف هم اگه محدود داشته باشی خیلی زود حجم ات تموم میشه اکثر وقتها هم مشکل و اختلال داره واقعا در این مورد یه فرد دلسوز پیدا نمیشه که این مشکلات رو حل کنه
 

.::PUИK::.

کاربر سایت
Mar 28, 2014
6,486


واگذاری به شرکت‌های خصوصی
اگر آن‌گونه که در اخبار منعکس شده بود، قرار باشد که مجوز کل زنجیره‌ی دسترسی و توزیع در شبکه‌ی دیتا به شرکت‌های ذیصلاح واگذار شود، تغییر قابل توجهی در کیفیت و کمیت سرویس‌های مشتریان ایجاد خواهد شد و دیگر راه گریز و بهانه‌ای برای فرار از تعهد فرآهم کردن بهترین سرویس‌ها با کیفیت رقابتی در کشور وجود نخواهد داشت. چیزی که درست مانند آزاد شدن استفاده از فناوری‌های 3G و 4G در اپراتورهای موبایل می‌تواند انحصار را کنار بزند و کیفیت کنونی سرویس‌ها را که به اینترنت کوپنی و یارانه‌ای مشهور است ارتقا دهد.

جمع بندی
عواملی که در بالا شرح داده شد را می‌توان در کل نتیجه‌ی ناگزیر انحصار و عدم رقابت در این عرصه قلمداد کرد. مضافا بر این که روند دراز مدت شکل گیری نهادهای دست اندر کار پس از اینکه سال‌ها پیش سرویس دهنده‌ها مجبور به خرید پهنای باند از یک شرکت شدند به طرفی سوق پیدا کرد که کنترل کیفیت تنها در بخشی جزیی از این زنجیره که در اختیار ISP ها بود به شکلی محدود میسر باشد. شاید برخی از کاربرانِ قدیمی هنوز کیفیتِ سرویس‌های دایِل آپ آن دوران را که بر اساس E1 و خطوطِ معمولی استوار بود به خاطر داشته باشند و اذعان کنند که حتی در آن وضعیت هم برخی کارها سریع‌تر از سرویس‌های پر سرعتِ امروزی انجام می‌شد.
به هر حال امید این است که با توجه بیشتر مسئولین به یکی از زیرساخت‌های بسیار مهم و آتی ساز کشور و با پیش بینی‌هایی که صورت می‌گیرد، با هر تغییر و اتفاق جدیدی در شبکه‌ی دیتا، شاهد سونامیِ جدیدی از مشکلات و نارسایی‌های کیفی و کمی در شبکه نباشیم و رویکردی دائمی برای رفع همیشگی مشکلاتِ متناوب و کهنه‌ی اینترنت اندیشیده شود و دست کم در روزهای باقیمانده از سال ۹۴ برخی از وعده‌های داده شده محقق شود.

نویسنده: فرشید معتمد

بزرگترین اشتباه واگذاری به بخش خصوصیه
کلآ بخش خصوصی تو ایران فقط یه تعریف داره اونم اینه -> آزاد سازی قیمت
آزاد سازی قیمت -> افزایش قیمت
شما مثال واضحه و نگاه کنید اتوبوس های بلیطی با پولی فرقش چیه؟
هیچ فقط 1 سال اول کولر براتون میزدن الان برین سوار شین چی؟
کلآ تا با اقتصاد دنیا رابطه ی نباشه و از اونور رقابتی بینه اپراتور ها نباشه و شرکت زیر ساخت تنها سرویس دهنده پهنای باند باشه وضع همینه
جریان خطوط هوایمونه که بلیطا آزاد میشه ولی هواپیما هنوز همون هواپیماست
انگار بری رستوران پول کباب بدی بهت سوپ بدن بگن برای رقابت پذیری ما فعلآ با پول کباب سوپ میدیم
کلآ به نظرم در این مورد بحث نکرد بهتره چون اینجا تا گند چیزی در نیاد درست نمیشه مثه آلودگی هوای تهرانه بعضیا تنها چاری که برای رفع آلودگی بلدن یه سامانه بارشی وگرنه چیز دیگه مثه بنزین و کیفیت خودرو ها به ذهنشون نمیرسه
در کل وضع همینه اول پورت های UDP بهونه بود الان VOIP فردا TCP
الان من 3 روزه وضعم مسخرست همه چی واسم وا میشه الا تلگرام و کانک شدن به سرورهای R6
من هنوز تو کف اون دوتا رای موافقم احتمالآ این دو نفر استفادشون مثه وزیر قبلی ارتباطاته که میگفت 128 خوبه برای دانلود فایل PDF
دنیا در حال پیشرفت ما هنوز اندر احوالات یه کوچه ایم
http://www.entekhab.ir/fa/news/201951
قشنگ یاده مسلمونهای سنی مذهب مبفتم که بعضی از فقهاشون هنوز به شستشوی لباس با ماشین لباس شی اعتقادی ندارن
وضعیت بعضیا هم اینجا نسبت به دنیا همینه هنوز میترسن از پیشرفت
 

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
10,528
نام
Majid
در مورد پینگ و مشکلات دیگه رو بزاریم کنار امسال مخابرات گند زد توی سرعت اینترنتا :|
پارسالم مخابرات داشتم سرعت عالی، سرعت شبانه عالی، قیمت عالی امسال کلا پرداخت ماهیانه رو برداشته سرعت شبانه رو نصف کرده، طرحاش 2 ساله شده قشنگ میخواد یک چیزی بندازه به مردم :|
 

behbod

کاربر سایت
Aug 7, 2013
290
نام
بهبد
این حرفا و این نشست ها و دیدار ها همش فرمالیته
اینترنت ایران از پایه ویران است
هروقت پینگ اومد زیر 50 هر وقت تونستی یه پینگ به 4.2.2.4 بگیری تو 100 تا پکت یه دونه تایم اوت یا نوسان نداشتی اونوقت میشه امیدوارم بود.
اینترنت آلمان رو دیدم اوج نوسانش این بود که از پینگ 18 میشد 19 بعد دوباره میشد 18
حداکثر سرعت برای کاربرای عادی 50 مگابایت در ثانیه بود.
حالا ما دیشب داشتیم بتل میزدیم پینگ از روی 130 که خیلی عالیه از نظر ما یهو رفت رو 250 ، 300 ، 400
به نظر من ما مشکل پهنای باند نداریم مشکل مدیریتی داریم
متاسفانه یه فرد حرفه ای تو زیرساخت نیست که بفهمه الان این مشکل از کجاست
هرکی شبکه خونده باشه میفهمه چقدر زیرساخت اینترنت داغونه
من بعضی وقتا با کارشناسای آی تی این isp ها ( به قول خودشون کارشناس:))) صحبت میکنم اصلا طرف نمیفهمه من چی میگم چه برسه بخواد مشکل رو حل کنه.
مشکل اصلی شبکه ماینتورینگ شدید اطلاعات و فایروال های قوی که برای مسدود سازی برخی اطلاعات به کار میره و مسیریابی های کاملا افتضاحه ، شما میتونید یه trace از شبکه ISP تون بگیرید تا به عمق فاجعه پی ببرید.
به امید روزای بهتر.
 

slip_knot

کاربر سایت
Jun 6, 2006
2,501
نام
سپهر
تا وقتی از طرح های جالبی مثل 12 ماه 12گیگ یا روزانه 300مگ ایرانسل استقبال میشه وضع پینگ که هیچی وضع نت همین میمونه
.......
ذهنیت ها به کمترین چیز قانع شده چون بالاتر از این رو هنوز یه قشری اصلا تجربه نکردن و به همین راضی موندن !
 

S.A.E.E.D

کاربر سایت
Nov 3, 2015
47
نام
سعید
طرح جدید مخابرات آذربایجان شرقی
http://prntscr.com/9kdvlb/direct
(حجم دانلود رایگان شبانه)
یعنی خدایش با این وضع و درامدشون خیلی نامردن
یعنی تا زمانی که برای اینترنت اعتراضات سراسری صورت نگیره
اصلا کاری نمیکنن
 

wiwi13

کاربر سایت
Sep 20, 2015
23
وزیر ارتباطات با فوق لیسانس معماری اگه اشنباه نکرده باشم !!
اصلا نمیدونه اینترنت چیه ... وزارت رو دادن به یه آدم که اصلا تخصص نداره
بهتر از این میشه؟
 

Young Tiger

کاربر سایت
Apr 22, 2013
678
نام
li@
وضعیت خیلی بد شده این قبلا رایگان شبانه نیمه ی دوم سال از ساعت 1 بامداد به هفت و نیم صبح بود ولی الان نیمه ی دوم هم شده ساعت 2 بامداد مخابر.. امسال خیلی گذاشته رو قیمت های سرویس نامحدود بدبختانه
پ ن پ :سرویس درست و حسابی دست مردم میدن انتطار پول بیشتر هم دارن:-s به امید این باشیم از این بدتر نشه=((
 

Exotic

کاربر سایت
Mar 12, 2012
727
نام
علی
وزیر ارتباطات با فوق لیسانس معماری اگه اشنباه نکرده باشم !!
اصلا نمیدونه اینترنت چیه ... وزارت رو دادن به یه آدم که اصلا تخصص نداره
بهتر از این میشه؟

وضعیت اینترنت هیچ ربطی به وزیر و مدرک تحصیلیش نداره، بیشتر از اینم توضیح نخواه;)
 

sajjad++

کاربر سایت
May 9, 2014
1,680
نام
Sajjad
اما پس از مدتی در مورد کارآمدی این شیوه تردید پیدا کردیم، چرا که هر بار برخی مشکلات تکرار می‌شد و عوامل متعددی هم در آن تاثیر داشتند و هر بار هم پس از اختلال باید مدت زیادی را به اطلاع رسانی و منتظر ماندن برای رفع مشکلات سپری می‌کردیم. با نگاهی به روند دو سال گذشته این فکر به ذهن خطور می‌کند که با این اوصاف چرا نباید متولیان مربوطه قبل از نصب یا پیاده سازی الگوهای جدید و سیستم‌های با کارکردِ تازه عملیاتی شده، از قبل آنها را آزمایش و شبیه سازی کرده و تاثیرات آن را بر شبکه ارزیابی و میزان موفقیت آن را امکان‌سنجی کنند؟ چرا نباید تکامل و گسترش سیستم‌های کنترلی شبکه قانونمند و با پیش بینی صورت گیرد و تنها روشِ ارزیابی کیفیتِ کارِ شبکه به سادگی عملیاتی کردن آنها و ایجاد اختلالات احتمالی باشد و تازه پس از مدت‌ها سردرگمی و شکایت بردن کاربران به سرویس دهنده‌ها و دریافت بازخوردِ آنها تصمیم به ریشه یابی و رفع مشکلات گرفته شود؟ به نظر می‌رسد که روش آزمون و خطا برای مدیریت شبکه‌ی دیتای کشور روش مناسبی نباشد و نباید عوارض این اقدامات دائما باید به کاربران تحمیل شود.
از این دست بی برنامگی ها در همه سازمان ها و اورگان ها ادارات و... مملکت به وجود داره متاسفانه
 

helgast

کاربر سایت
Nov 30, 2014
230
نام
امرحسین
سرعت نت ایران مثل یه حلزون قعط نخاع شده و حامله تو سحرا های استرالیاست :-&
پول یه نت ۲۰ مگابایت یا شایدم بیشتر توو اونور اب رپ هم میگیرن
قعط هم که میشه
حجمی که هست
*****یگ که هست
پینگش که ادم یاد رتبه کنکور یه معلول ذهنی که فیزیک کوانتم امتحان داداه میندازه

فک کنم خدا ما رو برای نازل کردن به مغام پیامبری داره ماره ارمایش میکنه

بخدا یه قرون حلال باعث بانیش نیمکنم تو اون دنیا نمیگذرم ازشون :((
 

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

تبلیغات متنی

Top
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر