اموزش Opera

mt3691

کاربر سایت
Dec 10, 2005
740
نام
محمد
با درود به دوستان
تو این تاپیک قراره که در رابطه با کار کردن با اپرا مشکلات و خلاصه هر چی مربوط به اپرا میشه بحث کنیم
پس لطفا اینجا اسم فایرفاکس رو نیارید:evil:
از طرفدارای اپرا خواهش میکنم تا اونجا که میتونن چیزهایی که بلدن رو اینجا بگن حتی چیزهای ساده چون خیلی ها نمی دونن مثلا تا دیروز من نمیدونستم که مشکل فارسی اپرا تو شماره 9 حل شده!!!
-----------------------------------------------------------------------
Opera 9.0b2 for Windows
Download

pandora tomorrow

True Blue
مدیر انجمن
Sep 23, 2005
40,787
نام
امین
نوشته شده توسط behzadr:
سلام
فکر میکنم نیازی به تاپیک نبود...تو همون تاپیک هم دوستان مشکلاتشونو حل می کردند!
بابا بهزاد موافقم تازه اگه مشکلی هم بود با هم حل میکردیم ما که پدر کشتگی نداریم:)
اون بحث هم زیاد جدی نیستن بی خیال!!!!!!

mt3691

کاربر سایت
Dec 10, 2005
740
نام
محمد
اونجا راجب همه چی بحث میشه اینجا فقط اموزش هست و بحث رقابت نیست و فقط راجب اپرا اموزش داده میشه;)
------------------------------------------------------------------------
تو اپرا 9 وقتی موس رو روی tab ها میبری یه اسکرین شات از اون tab بعلاوه مشخصات اون رو نشون میده که برای اونهایی که تعداد زیادی tab باز میکنن بدرد میخوره;)
-------------------------------------------------------------
كليد هاي ميانبر اپرا !

Open a new page with ----- Ctrl+N

Duplicate your current page with ------ Ctrl+Alt+Shift+N

Reload all pages using -------- Ctrl+F5

Cascade pages by pressing ----- Shift+F5

Tile all pages horizontally to fill the workspace with --- Alt+F6

Tile all pages vertically to fill the workspace with --- Shift+F6

Restore focus on current page by pressing ---------F9

Switch view between open pages using ------ 2 or Ctrl+Tab

Minimize current page with ------- 5

Maximize current page with ------5

Close all open pages by pressing ------Ctrl+Alt+W

Undo closing of page with ------- Ctrl+Z

Open a new application window with ------ Ctrl+Alt+N

Close application window by pressing ------ Ctrl+Shift+W

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
بابا من به کل کل ها کاری ندارم.........من فقط نظرمو گفتم که مطالب این طوری پراکنده میشه..دو روز دیگه هم باز یکی می اد و در مورد آموزش فایر تاپیک می زنه همین
از زحمتی هم که می کشی ممنون

SUPERMHR

کاربر سایت
Nov 1, 2005
1,942
تو اپرا 9 وقتی موس رو روی tab ها میبری یه اسکرین شات از اون tab بعلاوه مشخصات اون رو نشون میده که برای اونهایی که تعداد زیادی tab باز میکنن بدرد میخوره
اییییییییییییییول!!!!!
عجب چیز توپی!!تا الان نمیدونستم.خیلی قشنگه.دستت درد نکنه!!
كليد هاي ميانبر اپرا !
البته این لیست واقعا کوتاهیه.
لیست کاملش رو میتونین برین توی بخش Help پیدا کنین.
اصلا این اپرا یک قابلیت داره که میتونین توی اینترنت فقط با کیبرد کار کنید و موس رو بگذارید کنار.حیف فعلا وقت ندارم وگرنه حتما این کاررو یاد میگرفتم.
دو روز دیگه هم باز یکی می اد و در مورد آموزش فایر تاپیک می زنه همین
اولا قرار شد حرفی از اپرا به میون نیاد.
ثالثا.فایرفاوکس در وهله اول مثل IE میمونه و چیز خاصی نداره که آموزش داده بشه.
اما ششما میتونین یک تاپیک برای معرفی اکستنشنها ارائه بدید.(حالا ببین من چقدر هواتونو دارم و بهتون ایده به این توپی دادم) خودم هم شاید کمکتون کردم.
_______
یک نکته دیگه در اپرا 9 حافظه History اون هست که به صورت طبقه بندی شده در اومده.آدرس و کش صفحات رو تا مدتها توی خودش داره.قابلیتی که هیچ مرورگری به خوبی اپرا نداره.

همینطور در اپرا 9 همیشه یک صفحه باز برای شما وجود دارد.
آموزشهای ابتدایی:
اگر دفعه اوله که با اپرا کار میکنید تبریک میگم.ار انتخابتون پشیمون نمیشید!
برای شروع بهتره به سر و وضع مرورگر برسید تا کمی دلچسبتر و کارآمدتر بشه.
به قسمت Tools/appearance بروید.
حال به قسمت Skin رفته و find more skins را انتخاب کنید.
حال شما آرشیو وسیعی از پوسته های زیبا برای مرورگر خود دارید.مرورگر قدرتمند اپرا این امکان را به شما میدهد که پوسته ها را بر اساس فوریتهای خودتون طبقهبندی و مشاهده کنید.
من به شخصه از TTT-Paper 5.6 استفاده میکنم.
حال میتوانید رنگ پوسته را عوض کنید یا بزرگنمایی آیکونها و پنلها را تغییر دهید.که برای مثال پوسته انتخابی من آیکونها و پنلهای کوچکی داشت که کار با آنها سخت بود و رنگ آنها هم جذاب نبود!!!
پس من رنگ اون رو آبی کردم.سپس Icon Size رو روی 160% قرار دادم تا به اندازه دلخواه رسید.
اکنون صفحه کمی خالی به نظر میرسد.
پس در همان پنجره به قسمت پنلها بروید و آنها را اکتیو کنید.
به نظر من همه آنها را فعال کنید.هرکدام در جایی که نمیدانید به کمکتان خواهند آمد.مخصوصا پنل سرچ که در اپرا 9 به آن یک سرچ Bittorrent اضافه شده.
حال به قسمت تولبارها رفته و همه آنها را یکی یکی فعال کنید.تنها پنلی که نیاز به آن احساس نمیشود Personal Bar است.اما شما شاید به آن نیاز دارید.
یک کار مهم که کارشما را واقعا راحت میکند قابلیت تعویض محل تولبارهاست که در مرورگرهای دیگر یا وجود ندارد یا بسیار محدود است.
در این مورد ما همگی قبل از استفاده از مرورگر جدید با IE کار میکرد و به کار با دکمه ها در پایین عادت داریم و من خودم هنگامی که تصمیم به تعویض صفحه دارم ناخودآگاه موس را به پایین صفحه میبرم.
اما هنگامی که بخواهید یک Tab را در بالای صفحه تعویض کنید با سختی مواجه میشوید و عادت کردن به آن خیلی مشکل است.
همچنین بعد از مدتی در دیگر کارها ممکن است خلل وارد شود.
به همین منظور Tab Bar را انتخاب کرده (تولبار مورد نظر روشن میشود).سپس گزینه Placement را به Bottom تغییر دهید.
حال این تولبار به پایین رفته و کار شما را بسیاد ساده و روان میکند.
این کار را با تولبارهای دیگر میتوانید انجام دهید که من به شما آنرا توصیه نمیکنم.
در اینجا گزینه های دیگری وجود دارد که چندان کارآمد نیست.اما همینها نشان میدهد با اینکه اپرا یک مرورگر کدباز نیست ولی تا چه اندازه قابلیت تغییر و بهینه سازی به نوع صلاحدید کاربر خود دارد.
اینها تغییراتی بود که در شروع میتوانید در مرورگر خود اعمال کنید.
امیدوارم استفاده کرده باشید.
باتشکر....

mt3691

کاربر سایت
Dec 10, 2005
740
نام
محمد
هیچ عیبی نداره یکی هم اموزش فایرفاکس رو شروع کنه;)
-----------------------------------------------------------------------------
شما اگه یه لغت رو بلد نیستین کافیه اونو سلکت کنین و روش دکمه سمت راست رو بزنین و گزینه dictinary رو انتخاب کنین و به راحتی معنی و توضیخات زیادی رو راجب اون لغت میبینین;)
-----------------------------------------------------------------------------
چند تا فایل فلش برای اموزش کارهای ابتدایی Opera
Efficient surfing
Fit to window width, ERA
Tabbed Browsing
Quick Search
Fast Forward
The Wand, Opera's password manager
Sessions
Notes
Trash Can
Customization
Skins
Setting up Opera
Import Bookmarks
Setting up an e-mail account
Subscribing to an RSS feed
----------------------------------------------------------

mt3691

کاربر سایت
Dec 10, 2005
740
نام
محمد
آشنایی با Zoom in/out , Fit to window width

با استفاده از Zoom in/out شما میتوانید عکس ها و حتی صفحات خود را بزرگتر و یا کوچکتر کنید !

البته با کیفیت خوب !

قابلیت دوم Fit to window width !
با استفاده از این قابلیت شما میتوانید صفحاتی که بزرگتر از حد معمول هستند و برایه شما مشکل ساز میشوند را به اندازه طبیعی و استاندارد بازگردانید !

مخصوصا صفحه هایی که دارای عرض زیادی هستند و شما هم از کار با Scroll خسته شدید با کلیک بر روی این بخش که در سمت راست بالای صفحه قرار داره صفحه رو درست کنید !
این عکس محل دقیق این هارو بهتر نشون میده :

یه قابلیت دیگه که Opera داره و شما با توجه به نیازتون میتونید از اون استفاده کنید نحوه نمایش عکس ها است !

که به 3 حالت Show Images , Cached Images , No Images !
با این 3 حالت شما انتخاب میکنید که تمام تصاویر مجددا دریافت و نمایش داده شوند !
تصاویری که قبلا دریافت شده و Cached هستند نمایش داده شوند !
هیچ تصویری نشان داده نشود که برایه بعضی از سایت ها و یا وقتی که سرعت کمی دارین بعضی وقتها بدرد میخوره !
:arrow:

mt3691

کاربر سایت
Dec 10, 2005
740
نام
محمد
اگر آدرسي كه ميخواهيد تايپ كنيد با .com به پايان ميرسد نيازي نيست آن آدرس را كامل تايپ كنيد
فقط كافي است اسم سايت را بنويسيد تا خود اپرا www و com را به اول و آخر آدرس اضافه كند

مثلا براي www.yahoo.com كافي است yahoo را نوشته و اينتر كنيد
بقيش با خود اپرا

اگر هم ميخواهيد اين قابليت را اصلاح كنيد مثلا اپرا آدرسهايي رو كه به org
ختم ميشوند را كامل كند ميتوانيد از
Tools\Preferences\Advanced\Network
روي Server name completion كليك كنيد و پيشوند و پسوند مورد نظر خود را وارد كنيد

Agent47

کاربر سایت
Oct 30, 2005
2,525
نام
Masood
سلام
تاپیک بسیار عالیه تنها مشکل من با اپرا 8 بخش هیستوری بود که نصف سایتهای اون قسمت رو اف لاین نمیتونید ببینید و نصف دیگه رو میتونید.بازی سنتر جزو اون نصفه اول هست.من این مشکل رو دارم نمیدونم همه همینطورن یا نه

یه چیز خوبی که تو فایر فوکس بود این بودکه یه لیست از username و pass های شما ذخیره میکرد ولی اپرا متاسفانه فقط use رو ذخیره میکنه که امیدوارم در ورژن 9 این قابلیت باشه

راستی یه چیز دیگه یادم اومد اپرا میتونه صفحات یک سایت رو به یه زبان دیگه ترجمه کنه؟ راجع به یه همچین قابلیتی درست یادم نیست ولی انگار یه جا خوندم:thinking: :thinking:

آخرین ویرایش:

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
واوی خیلی عالی بودش
من تا حالا این تاپیک رو ندیده بودم :-"

بعضی از اینها رو من بعد از این همه مدت کار کردن ندیده بودم

دستتون درد نکنه ولی من یه مشکل که دارم وقتی که یه صفحه داره لود میشه یه هو قطع میشه
و از نو شروع میکنه به لود شدن و یا اینکه آپلود کردن توی این ورژن نه برام سخت شده و همیشه
نصفه کاره ول میکنه اگه فایل های حجیم بهش بدم

من با سرویس Rss خیلی حال میکنم به کارم میاد ولی با تورینتش نه دستو پاگیره
اون حافظه سطل آشغالش هم که آخرشه هر صفحه ای که بستی رو در تعداد بالا رو نوشن میده

راستی همه از قدرت فایرکس توی زمینه امنیت وب صحبت میکنند ولی من چیزی در مورد اوپرا نشنیدم

آخرین ویرایش:

mt3691

کاربر سایت
Dec 10, 2005
740
نام
محمد
نوشته شده توسط Agent47:
سلام
تاپیک بسیار عالیه تنها مشکل من با اپرا 8 بخش هیستوری بود که نصف سایتهای اون قسمت رو اف لاین نمیتونید ببینید و نصف دیگه رو میتونید.بازی سنتر جزو اون نصفه اول هست.من این مشکل رو دارم نمیدونم همه همینطورن یا نه

یه چیز خوبی که تو فایر فوکس بود این بودکه یه لیست از username و pass های شما ذخیره میکرد ولی اپرا متاسفانه فقط use رو ذخیره میکنه که امیدوارم در ورژن 9 این قابلیت باشه

راستی یه چیز دیگه یادم اومد اپرا میتونه صفحات یک سایت رو به یه زبان دیگه ترجمه کنه؟ راجع به یه همچین قابلیتی درست یادم نیست ولی انگار یه جا خوندم:thinking: :thinking:
تکمیل فرم ها و به خاطر سپردن Password ها در Opera

برای تکمیل خودکار فرم ها و همینطور بخاطر سپردن Password سایت ها و صفحات مختلف شما میتونید از این امکان استفاده کنید !
برای این کار این مسیر رو دنبال کنید :
Tools > Preference > * Wand

ابتدا تیک گزینه Let Wand remember Passwords رو فعال کنید و سپس با کلیک بر روی Passwords اطلاعات مربوط به هر سایت رو وارد کنید !

در قسمت پایین تر هم اطلاعاتی که برای ثبت در فرم های عضویت مایلید استفاده بشه رو در اونجا وارد کنید !
اپرا میتونه حتی فرمهای عضویت رو پر کنه!!! پسودر که سهله:cheesygri
--------------------------------------------
اون خاصیت ترجمه کل صفحه رو من فقط تو maxton دیدم که حرف نداره ;)
اپرا لغات رو میتونه ترجمه کنه که بالاتر گفتم

mt3691

کاربر سایت
Dec 10, 2005
740
نام
محمد
براي عوض كردن زبان در اپرا ابتدا به مسير زير برويد
Tools\Preferences\General
در قسمت پايين بر روي Details كليك كنيد
سپس در بالاي صفحه بر روي Choose كليك كنيد و
فايل زباني را كه گذاشتم را انتخاب كنيد
و بر روي OK كليك كنيد
حالا شما صاحب اپرا به زبان مادري وشيرين خودتان شديد
البته این برای اپرا 8.5 هست

Attachments

• فارسي.zip
    39.5 KB · مشاهده: 8

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
یادمه یه مدت بودش که یه ارم اوپرا توی تکسبار کنار ساعت افتاده بودش که من از اونجا
اپرا رو Hide میکردم و یا یه نیو تب باز میکردم و یا به مینوی های برنامه میرفتم
حالا نمیدونم چرا اون بخش دیگه برام نیستش

کسی تا حالا این بخش رو دیده
++++++++++++++

راستی من این نسخه جدید رو دانلود کردم از اون نسخه قبلی خیلی بهتر شده بخصوص با صفحه
اول سایت . این بخش Widgets خیلی باحاله

چی میکنه این اوپرا

mt3691

کاربر سایت
Dec 10, 2005
740
نام
محمد
اینم چند تا widgets
Calendar
11cfgow.png

A Multilingual Calender! Currently supports Language for: Brazilian, Columbian, Czech, English, Espanol, Estonian, Francais, Frisian, German, Italiano, Japan, Latvia, Nederlands, Norwegian, Russian,...
download
------------------------------------------------------------------------
Multifunctional Analog Clock
11cfk86.png

This is a widget created by Frederic Larsen at the Gathering 2006 for the Widget Competition hosted by Opera Software ASA.btw its a great widget
download
GTranslation
11cfo0w.png

A translation widget! Allows you to choose between BabelFish and Google Translations, results show within the widget itself so no opening a tab to see the results! Enjoy Thanks to GreyWyvern fo...
download
اگه بیشتر می خواین برین اینجا

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر