اطلاعات رسمی و شایعات PlayStation 5

LiFE iS 5TrAnG3

⏎千ㄖ尺 乇ᐯ乇尺
ناظم انجمن
Feb 22, 2011
14,595
نام
∂αнмα

ویژگی های کلیدی :

• CPU از خانواده Zen 2 سری پردازنده های AMD شامل 8 هسته و 16 رشته با لیتو گرافی 7nm
  • GPU از خانواده Navi سری GPU های AMD با پشتیبانی سخت افزاری از Ray Traycing
  • صدای 3D که گفته میشه به صورت عمده با تکنولوژی به کار رفته در PS4 تفاوت داره
  • به مانند Xbox جدید PS5 از یک SSD برا عمل ذخیره سازی استفاده میکنه به همین منظور از جدیدتر درگاه PCIe 4.0 استفاده شده و در مجموع زمان لودینگ رو میتونه از 15 ثانیه به 0.8 ثانیه کاهش بده (تست دموی Marvel's Spider-Man)
  • تا 8K 60/4K 120 خروجی تصویر
  • دیسک نوری بلو-ری 100 گیگی
  • به صورت کامل از سیستم بکوارد بازی های PS4 به دلیل مشابه بودن با معماری PS4 پشتیبانی میکنه (PS1-PS2-PS3 هنوز تایید نشدن)
  • بعضی بازی ها زمان لانچ کنسول بین دو نسل کراس جن خواهند بود
  • PS5 تماما دیجیتالی نخواهد بود
  • نحوه نصب بازی ها آزادی عمل بیشتری خواهد داشت به عنوان مثال بخش های مختلف یک بازی به صورت جداگانه از هم نصب خواهند شد (اگر سازنده این قابلیت رو ساپورت کنه)
  • حجم بازی ها به دلیل استفاده از SSD باید کمتر شود چون دیگر نیازی نیست به خاطر ضعف سرعت HDD داده ها چند بار تکرار شوند با این حال همه چیز به سازنده ها بستگی دارد که چگونه حجم بازی ها رو مدیریت کنند
  • پشتیبانی از قابلیت پردازش ابری
  • از قابلت VR به صورت کامل پشتیبانی میشود
  • صفحه Home Screen داینامیک تر خواهد بود به عنوان مثال در نشون دادن المان های لایو شما میتوانید هر لحظه به هر جایی که خواستید سرک بکشید و بدونه قطعی بین مکان های مختلف سویئچ کنید
مشخصات فنی کنسول :

screenshot-www.eurogamer.net-2020.03.19-20_40_03.png

آخرین ویرایش:

nihilnigritude

کاربر سایت
Feb 24, 2007
2,233
عجب:D کلا در هر صورت به سونی انتقادی وارد نیست چون باید تا جای ممکن ازش دفاع کرد و این ماهایم که باید طرز فکرمون رو عوض کنیم:D اگه قرار بود اینچنین باشه سونی همون نسل پیش از بین میرفت چون مشتریاش رو داشت از دست میداد با طرز فکر غلطش. در مورد بکوارد اتفاقا سونی هم در دوران PS3 (مدل اولش) و هم در دوران PS2 به طور کامل بکوارد داشتش فک کنم خبر نداشتی:D بعد از اینکه بکوارد رو از مدل های جدید تر PS3 برداشت خیلی ها شاکی شدن ولی اونموقع قضیه مثل الان جدی نبود. به هر حال اگه بکوارد کامل اضافه بشه چیزی از شما کم نمیشه و فقط بقیه ماها به خواستمون میرسیم و من نمیفهمم علت این دفاع تمام و کمال از نداشتن بکوارد چیه:D چه مشکلی برا شما پیش میاره اگه باشه!
شما دلیلت برای انتخاب پلتفرم بازیهای بروزش هست یا پشتیبانی از بازیهای قدیمی ؟
برای یکی مثل من بکوارد فقط یه اپشنه که ازش استفاده هم نمیکنم نه دلیل انتخاب پلتفرم

البته جا به جا گفتی سونی باید طرز فکرش رو تغییر بده سونی هست که باید به پای مشتری هاش بیوفته نه مشتری ها به پاش همه جا که ایران نیست
سونی چرا به پای مشتریا بیوفته وقتی با ریسمتر بازیهارو دوباره منتشر کرد کلی هم خریدن
از بازیهای ps3 مونده resistance و killzone که خود سونی باید دوباره با لیبل ریمستر بفروشه، mgs4 هم که تصمیمش با کونامی ِ باقی مواردم که رو ps4 هست درنتیجه رو ps5 هم میتونید بازی کنید
سونی هم اینطور بنظر مییرسه مشتری جدیدو با گیمهای جدید میخاد جذب کنه درست یا غلط براش جواب داد

آخرین ویرایش:

Sepi_60

کاربر سایت
Nov 25, 2009
905
برای یکی مثل من بکوارد فقط یه اپشنه که ازش استفاده هم نمیکنم نه دلیل انتخاب پلتفرم

سونی چرا به پای مشتریا بیوفته وقتی با ریسمتر بازیهارو دوباره منتشر کرد کلی هم خریدن
دلیل من مجموعه ای از مسائل مختلفه از بازیهای انحصاری و کیفیت ثرد پارتی گرفته تا سرویس هایی که میده و قیمت خود دستگاه. مجموع اینها تکلیف منو مشخص میکنه که چه کنسولی بگیرم
سونی نسل پیش با ریمستر داشت پول پارو میکرد ولی این نسل وقتی حریفش داره سرویس بهتر میده قطعا رو دید اینوریها هم تاثیر میزاره و خلاصه دیگه نمیشه مثل قبل برخورد کرد:D سونی سر PS3 هم فک میکرد به مشتریاش هر قیمتی بندازه همه با سر میرن میخرن ولی سنگین چوبش رو خورد و یاد گرفت دیگه کنسول گرون نده دست ملت. الانم همینطوره

nihilnigritude

کاربر سایت
Feb 24, 2007
2,233
دلیل من مجموعه ای از مسائل مختلفه از بازیهای انحصاری و کیفیت ثرد پارتی گرفته تا سرویس هایی که میده و قیمت خود دستگاه. مجموع اینها تکلیف منو مشخص میکنه که چه کنسولی بگیرم
سونی نسل پیش با ریمستر داشت پول پارو میکرد ولی این نسل وقتی حریفش داره سرویس بهتر میده قطعا رو دید اینوریها هم تاثیر میزاره و خلاصه دیگه نمیشه مثل قبل برخورد کرد:D سونی سر PS3 هم فک میکرد به مشتریاش هر قیمتی بندازه همه با سر میرن میخرن ولی سنگین چوبش رو خورد و یاد گرفت دیگه کنسول گرون نده دست ملت. الانم همینطوره
شما شاید سفارش پیتزا هم جزو دلایل خریدت باشه اما دلیل اصلی وجود کنسول گیم چیزی نیست جز گیمهای بروز و باکیفیت اگه کمپانی نتونه با این مورد کسیو جذب کنه مجبوره بیوفته پی موارد اضافی و بزک دوزک
من مخالف بکوارد نیستم دلیل خرید کنسول هم برام نیست.

آخرین ویرایش:

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
1,103
نام
محمد
از نظر من شما دو کنسول رو بزارید کنار هم و هر قطعه و مشخصاتی که در هر کدوم از کنسول ها ضعیف تر بود رو بردارید و باهاش یک کنسول جدید بسازید ( با همه محدودیت های موجود در دو کنسول )
قراره 85 درصد بازی ها ( مشترک ها ) بر اساس همچین کنسول فرضی ساخته بشه
چون بازی ساز نه از 12 ترافلاپ ایکس باکس میتونه استفاده کنه نه سرعت ssd مربوط به ps5 چون قطعا نمیان برای بازیهای مشترک طراحی و جزئیات جدا برای هر کنسول بزارن اونجوری فروششون هم روی یک کنسول ممکنه خیلی کمتر از فروشش روی کنسول دیگه بشه و به فروشش ضربه میزنه و باعث ایجاد نارضایتی توی یک سری از گیمرها بشه ( جدا از بحث زمان زیادی که طراحی دو بازی جدا میگیره ) و همین پتانسیل رو روی طراحی یک بازی مشترک اما با کیفیت بالاتر میزارن
کلا قراره داستان نسل قبلی دقیقا اجرا بشه یعنی الان دعوا سر بازی های انحصاری هست که خوب بازی های هر دو کنسول هم از هم جدا هست
یعنی این دعوا بی معنی هست در نهایت هر کنسول با داشته هاش میتونه بازی بهتر انحصاری نسبت به گذشته ارائه بده و از نهایت پتانسیل اش استفاده کنه

بنظرم تنها بحث حیاتی این وسط فقط کارکرد درست کنسول ها هست که مشکل حرارتی و نویز و سخت افزاری نداشته باشن چون برای خود من که می خوام ps5 بخرم با توجه به هزینه بالا اگر مشکل سخت افزاری جدی باشه مجبورم از خریدش دست بردارم تا مشکل شاید بعد چندین ماه و عرضه سری های جدید حل بشه
اختلاف 50 دلاری هم بنظرم ارزش بحث و جدل رو نداره ( اختلاف قیمت این دو کنسول بنظرم 50 دلار و ps5 ارزونتر خواهد بود )

آخرین ویرایش:

rezvideo

کاربر سایت
Oct 3, 2005
729
نام
رضا چشمی
یه بار تخفیف خورد 6 دلار شده بود... نمیدونم چرا به جای the last و انچارتد که همه خریدن اینا رو پلاز نمیکنه....
پس از دستم در رفته
اتفاقا لست و انچارتد رو قبلا خریده بودم که از شانس هر دو فری شدن

SNIPER II

کاربر سایت
Dec 9, 2011
296
نام
M@nsour
داداش این حرف شما خیلی بی معنیه مثل اینه که شما بگی تو موبایل رو واسه تماسش میخری یا واسه دوربینش
خوب یه موبایل خوب باید تمام این امکانات رو داشته باشه همینطور یه کنسول ها
شاید شما حال نکنی ولی خیلیا دوست دارن
من خودم به شخصه دوست دارم خیلی از بازی های PS1 و PS2 رو دوباره بازی کنم

FableBW

Writer In The Mind
کاربر سایت
Sep 4, 2016
1,289
نام
Sepehr
چرا پشتیبانی از بازی‌های قدیمی (Legacy) تاثیرگذار هست؟
  1. تجربه‌ی دوباره بازی با کمترین قیمت ممکن
  2. آسان‌تر شدن به‌روز کردن بازی به‌وسیله‌ی آپشن‌های شبیه‌سازی (مثال: بازی RDR بر روی Xbox One X و تنظیمات گرافیکی شبیه‌سازهای پی‌سی)
  3. تشدید حس نوستالژیک در طرفداران
  4. صرفه جویی در وقت و منابع صرف شده (اشاره به دلیل دوم)
یکی از نکات مثبت رایانه‌های شخصی که بسیاری از افراد بهش اشاره می‌کنند، همین هست. به‌طور مثال یک فرد نیازی نداره که به‌خاطر تعویض دستگاهش مجبور باشه بازی رو از اول بخره. هنوز می‌تونه دیسک قدیمی بازی‌اش رو استفاده کنه.

• Like
Reactions: ps3_360_wii

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
884
نام
milad
دوستان کسی میدونه حداقل تاریخ معرفی کامل کنسول کی هست تو یه مراسم دیجیتالی ؟؟؟

Madridista

کاربر سایت
Feb 2, 2008
1,920
نام
حسين
قرنطینه باعث شد بالاخره برم سمت Horizon Zero Dawn و حقیقتا پشمی برام نمونده! مادر بگرید برای نسخه بعدیش روی PS5 !!

133907

در راستای پست قبلی، این عکس رو امروز عصر روی Ps4 Pro کپچر کردم. مادر بگرید :D

Lions Gate

"Just Say Yes"
کاربر سایت
Feb 17, 2008
2,579
genDESING رفته با Epic Games قرارداد بسته واسه بازی بعدیشون.البته خوبیش اینه که واسه کنسول هم ریلیز میشه ولی دیگه انحصاری نیست. به نظرم سونی باید این استودیو رو میخرید. جواهری رو از دست داد. Remedy هم که دیگه معلوم شد قضیه اش چیه و نرفت زیر پرچم سونی :|

آخرین ویرایش:

Kratos-_-0_0

کاربر سایت
Sep 10, 2012
554
نام
ارین
genDESING رفته با Epic Games قرارداد بسته واسه بازی بعدیشون.البته خوبیش اینه که واسه کنسول هم ریلیز میشه ولی دیگه انحصاری نیست. به نظرم سونی باید این استودیو رو میخرید. جواهری رو از دست داد. Remedy هم که دیگه معلوم شد قضیه اش چیه و نرفت زیر پرچم سونی :|
حس میکنم سونی دیگه خرید استدیو خاصی نداره الان از همه شایعه ها
یه housemarque مونده با یه bluepoint که این ۲ تا استدیو هم خرید نخریدشون فرقی نداره همون مستقل باشن بهترن
در کل سونی از خبرهایی که اومده تیم و استدیو هاشو داره بزرگتر میکنه
استدیو bend و insomniac و
san diego بزرگتر شدن فعلا
--------------------------
در ضمن از اون شایعه جذاب
شوتر اول شخص ناتی داگ توسط تیم دوم به اسم رمز stray cross هم واسه ps5 هم باید به دوستان یادآوری کنم
امیدوارم حقیقت داشته باشه
خیلی ناب میشه >:)

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
6,495
نام
Alireza
هنوز هم نظرم از اون شایعه خریداری شدن :

ready at dawn

:D:D:D:D:D:D

که به زودی خبرش اعلام میشه . این وسط تنها چیزی که ناراحت کننده هستش از دست دادن Fumito Ueda بود امیدوارم اپیک ازادی عمل کافی بهش بده با بودجه موردنیازش واقعا چندتا از بهترین بازی های عمرم ساخته Fumito Ueda .

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند (کاربران: 10, مهمان: 4)

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟