اطلاعات رسمی و شایعات PlayStation 5

kourooshkabir25

کاربر سایت
Apr 4, 2017
498
2,612
درود بر همه ای دوستان

اطلاعات رسمی و شایعات در مورد ps5

APU

مواردی که سونی رسما تایید کرده
CPU: 7nm Zen 2, 8 cores
GPU: custom Navi, including raytracing support

چند ماه پیش اطلاعاتی از APU جدید AMD منتشر شد بر اساس شایعات این APU با کد رمز Gonzalo شناخته می شه همون apu کنسول های نسل بعد
با بررسی کد این apu مشخصات احتمالی PS5

پردازنده 8 هسته با کلاک پایه 1.6 و بوست کلاک 3.2
GPU NAVI با کلاک پایه 1.0 و بوست کلاک 1.8

1561630898384.pngAnnotation 2019-04-22 044830.jpgAnnotation 2019-04-22 044621.jpg
باتوجه به اینکه زمان زیادی تا عرضه PS5 مانده احتمال افزایش کلاک GPU و CPU وجود داره
چند روز بیش اینسایدر به نام APISAK بنچمارکی از Gonzalo منتشر کرد

Annotation 2019-06-27 021838.jpg

بر اساس این بنچمارک نسخه اولیه Gonzalo قوی تر از 1080

Annotation 2019-06-27 033913.jpg

SSD

مارک سرنی معمار ارشد PS5 تایید کرده که PS5 از درایو فوق سریع بهتره می بره از سریع ترین SSD های بازار هم سریعتر و نسل بعد دیگه شاهد صفحات بارگذاری نخواهیم بود
نحوه ی نصب و حذف بازی ها متحول شده در صورت دلخواه فقط یک بخشی از بازی را نصب یا حذف کنید (می تونید فقط بخش داستانی بازی دانلود و نصب کنید یا چند نفره ی آنلاین )

PoorGenerousHamster-size_restricted.gif

3D audio

PS5 با بهره گیری از صدای سه بعدی انقلابی در تجربه صوتی گیمر ها به وجود خواهد اورد

110185

backward compatibility

نسل 8 سخت افزار پیچیده PS3 مانع اجرای بازی های PS3 روی PS4 شد اما نسل بعد PS5 در روز عرضه از تمام بازی های PS4 پشتیبانی و اجرا خواهد کرد

PlayStation-consoles-Sony.jpg

dualshock 5

نسخه اولیه دسته PS5 شباهت زیادی به dualshock 4 داره اما تغییر بنیادی بی نظیری کرده
پورت USB-C و باتری بهتر و وزن بیشتر
میکروفون در دسته برای تعامل با دستیار صوتی هوشمند پلی استیشن تعبیه شده
Adaptive Trigger و سیستم ویبره تجربه بازی با دسته متحول کرده ( R2 و L2) درجات مختلفی از نرمی و سفتی دارن حس شلیک با کمان یا اسلحه اتوماتیک یا شاتگان کاملا متفاوت
به گفته خبرنگاری که نسخه PS5 بازی Gran Turismo Sport تجربه کرده وقتی ماشین از جاده خارج می شه یا بر روی لبه های کنار جاده قرار می گیره کاملا حس متفاوت و جذابی نسبت به تجربه با دوال شاک ۴ داره
Astro Bot Rescue Mission هم تست کرده به لطف دسته PS5 حس هر محیط ماسه /گل /یخ کاملا متفاوت بوده
با پریدن به استخر ، حتی مقاومت آب کاملا حس کرده

119220
برگ برنده

سونی در مورد تمام قطعات PS5 اطلاعات کلی منتشر کرده به جز یکی RAM. مایکروسافت استفاده از GDDR6 در کنسول نسل بعدی تایید کرده اما سونی در این مورد سکوت کرده
به این معناست که احتمال داره سونی به سراغ نسل بعدی hbm رفته

Samsung-HBM3.jpg

HBM3
HBM3 در سال 2016 معرفی شد و به احتمال زیاد 2020 به تولید انبوه خواهد رسید
hbm 3 با قیمت بسیار پایین تر نسبت به نسل قبل (hbm2) با پیشرفت دو برابری در بخش حجم و پهنای باند کلی مصرف پایین تر و برتری کامل نسبت به GDDR6 به برگه برنده سونی در نسل بعد تبدیل خواهد شد

Last edited by a moderator:

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
7,829
18,464
نام
مازیار
البته بازار کنسول اصلا وفادار نیست و خیلی چیزا لازمه که فروش کنسول تضمین بشه
صف هم واسه همه کنسول ها روز عرضه میکشن ولی مهم اینه تا آخر نسل چقدر فروش کنه
این بازاری که توش حرف میزنی تنها کنسول شکست خورده سونی توش ویتا بوده ، اونم خود سونی ولش کرد ! پس همه اینا که گفتی داستانه!

بعدشم نفهمیدم ربطش به حرف من چی بود ! کنسول ارزون تر همیشه اولین و اصلی ترین شرط فروش و موفقیت کنسول تو لانچ بوده !

Rezahajizadegan

کاربر سایت
Oct 1, 2005
1,880
1,390
امیدوارم این پشتیبانی از PS4 به صورت یک شبیه ساز داخلی باشه یعنی وقتی دیسک PS4 رو توی دستگاه میذاریم راحت اجرا بشه و توی این نسل هم مثلا از PS2 یا X360 پشتیبانی میشد ولی به صورت آنلاین و شبیه ساز مخفی.
یه خوبی هم که این حرکت داره اینه که دیگه سونی نمیره دنبال ریمیک ها و بازی جدید میسازن این نسل آمار ریمیک ها بالا بود.

kourooshkabir25

کاربر سایت
Apr 4, 2017
498
2,612
این چیه پس ؟

چون اطلاعاتی ندادن به این معنی نیست که از اون استفاده کرده باشن. تازه HBM همش هم حسن نیست یک سری معایب هم داره. همین که خود AMD توی نسل جدید کارت های گرافیکیش رفته سراغ GDDR6 احتمال اینکه سونی هم از این روش استفاده کنه را بیشتر میکنه.

در ضمن هیچ اطلاع موثقی مبنی بر قوی تر بودن هرکدوم از این کنسول ها فعلا وجود نداره.
HBM 3 تمام معایب دو نسل قبل برطرف شده
AMD چند سال گذشته همیشه در گرافیک های میان رده و پایین رده از GDDR استفاده کرده
110394
RX 5800 به بالا از HBM 3 استفاده خواهد کرد

مارک سرنی برای PS4 بهترین و گران ترین رم موجود اون زمان GDDR5 استفاده کرد به خاطر هزینه بالا کیت اولیه PS4 چهار گیگ رم داشت اما در اواخر توسعه سونی حاضر شد ضرر بده اما رم به 8 ارتقا پیدا کرد
Sony expects to recoup PlayStation 4 hardware loss at launch
PS4 - Developers Were Speechless When 8GB GDDR5 Ram Was Announced

سخت افزار نهایی بشه و دو کنسول به مرحله تولید برسن زمان زیادی باقی مونده طبیعیه منبع موثق وجود نداشته باشه

آخرین ویرایش:

gamer123456

کاربر سایت
Feb 27, 2019
250
325
این بازاری که توش حرف میزنی تنها کنسول شکست خورده سونی توش ویتا بوده ، اونم خود سونی ولش کرد ! پس همه اینا که گفتی داستانه!

بعدشم نفهمیدم ربطش به حرف من چی بود ! کنسول ارزون تر همیشه اولین و اصلی ترین شرط فروش و موفقیت کنسول تو لانچ بوده !
من نگفتم سونی شکست میخوره فقط گفتم مشتری کنسول خیلی وفادار نیست و هر جا شرایط بهتر باشه میره اونجا
پلی 3 هم به نوعی شکست خورد ولی سونی به هر شکلی بود تونست خودشو به 360 برسونه
فقط هم قیمت پایین لازمه فروش بیشتر نیست و ممکنه تاخیر توی عرضه کنسول نسل بعدی به PS5 ضربه بزنه ممکن هم هست از این نسل هم بهتر عمل کنه سونی
کل صحبت من اینه که نمیشه از الان نسخه نسل بعد پیچید مخصوصا که مایکروسافت خیلی قوی و با استراتژی داره عمل میکنه
لانچ کنسول همیشه موفق هست ولی ادامه روند مهمه!
حتی wii-u هم لانچ خوبی تجربه کرد ولی نتونست اصلا به موفقیت نزدیک بشه

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
7,829
18,464
نام
مازیار
من نگفتم سونی شکست میخوره فقط گفتم مشتری کنسول خیلی وفادار نیست و هر جا شرایط بهتر باشه میره اونجا
فقط هم قیمت پایین لازمه فروش بیشتر نیست و ممکنه تاخیر توی عرضه کنسول نسل بعدی به PS5 ضربه بزنه ممکن هم هست از این نسل هم بهتر عمل کنه سونی
کل صحبت من اینه که نمیشه از الان نسخه نسل بعد پیچید مخصوصا که مایکروسافت خیلی قوی و با استراتژی داره عمل میکنه
الان مگه من نسخه نسل بعد رو پیچیدم ، یا گفتم کی برنده میشه؟؟؟ :-??:-?
بیشتر از این تاپیک رو به حاشیه نبریم! موفق باشی

The End Of Ps

کاربر سایت
Apr 5, 2012
2,153
12,083
نام
علی
110401

امیدوارم خیلی قیمت بالا نباشه و این اشتباهو نکنن ، منظورم کنسول خیلی قوی ولی خیلی گرون هست . عجیبه که با توجه به موفقیت PS4 همچین اشتباهی کنن

آخرین ویرایش:

mohsenebrahimi

کاربر سایت
Apr 5, 2019
1,895
1,713
نام
محسن
سونی مطمنا نسل بعد با قدرت بیشتری هم جلو میبره از الان دنباله یکسری انحصاری تاپ اسون تو نسل فعلی در دست ساخته کم کم ۵-۶ تا بازی درست حسابی دارن که تا 2021 2022 اماده اس ، مهمترین موضوع برای یک کنیول همون داشتن انحصاری های قوی و پشتیبانی خوب ازش هست

• Like
Reactions: power-6-sense

benjohn

کاربر سایت
Jun 19, 2012
4,423
7,165
نام
ehsan
شایعه :

View attachment 110401

امیدوارم خیلی قیمت بالا نباشه و این اشتباهو نکنن ، منظورم کنسول خیلی قوی ولی خیلی گرون هست . عجیبه که با توجه به موفقیت PS4 همچین اشتباهی کنن
توی مصاحبه بیشتر صحبت سر اینه که سونی برای PS5 تمرکزش رو صد در صد روی انحصاریهای AAA میزاره و اینکه با سازنده های TP هم قراردادهای زیادی رو برای انحصاریهای دائمی و زمتنی میبنده. نسل بعدی برعکس نسل فعلی که سونی در لانچ تمرکز زیادی رو ایندی داشت سونی زیاد از ایندی ها حمایت نمیکنه یا حداقل روشون تمرکز اصلی نداره

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
12,844
25,206
نام
ماکان
توی مصاحبه بیشتر صحبت سر اینه که سونی برای PS5 تمرکزش رو صد در صد روی انحصاریهای AAA میزاره و اینکه با سازنده های TP هم قراردادهای زیادی رو برای انحصاریهای دائمی و زمتنی میبنده. نسل بعدی برعکس نسل فعلی که سونی در لانچ تمرکز زیادی رو ایندی داشت سونی زیاد از ایندی ها حمایت نمیکنه یا حداقل روشون تمرکز اصلی نداره
اتفاقا میخواستم بپرسم منظورشون از رابطه قوی با ناشرهای بزرگ چیه؟ یعنی به چه شکل که مقادیری جوابم رو از این پستت گرفتم. پس شاید شایعه انحصاری بودن زمانی GTA6 هم درست باشه.

به نظر من سونی ایندی ها رو ول نمیکنه برعکس به قول خودت تمرکز جدی دیگه نداره روشون، چون ایندی ها دیگه مسیرشون رو پیدا کردن. نسل قبل سونی اینکارو کرد، چون عملا لایو بهترین پلتفرم برای ایندی ها بود و اکثر بازی های ایندی خفن انحصاری لایو بودن. حداقل انحصاری زمانی. سونی با مانور دادن روی طرح Sony love Indies کمک کرد PSN تبدیل بشه به پلتفرم اصلی بازی های ایندی و این مسیر دیگه ادامه داره. الان وقتش هست که روی بازی های AAA بزرگ مانور بده و این نسل به نظر من عملکرد خیلی قوی نداشت. شاید حتی صحبت با رمدی هم در همین راستا بوده باشه.

پ.ن: سونی تا دیرنشده از شنمو 3 اعلام براعت کنه هم میتونه در راستای همین سیاست ها قرار بگیره.

Amin.AP

کاربر سایت
Dec 31, 2016
921
7,220
نام
امین
View attachment 110401

شایعه نیست. خود سونی رسما تایید کرده PS5 یک محصول ویژه خواهد بود که تمرکز اصلیش روی خلق بازی های AAA با کیفت و جذب مخاطب هاردکور گیمر هست. قیمت 500 دلاری PS5 رو صد در صد تایید شده بدونید. خود سرنی ام گفته بود با توجه به قابلیت های پیشرفته ای که کنسول داره قیمتش برای مخاطب راضی کننده است. من با کمال میل حاضرم 100 دلار بیشتر هزینه کنم و یک کنسول فوق العاده قدرتمند داشته باشم. صد دلار واقعا توی سال 2020 چیزی نیست.

mostafa682

FIFA 16 ULTIMATE TEAM
کاربر فعال
Aug 25, 2010
10,718
8,920
بعد مصاحبه سرنی در مورد ps5، یکی تو توییتر سوال میکنه قیمت کنسول چنده؟ سرنی جواب میده همه چیو الان نباید گفت ولی قیمت کنسول حدی هست که اکثر گیمرها بتونن بخرن

سرنی رو قیمت حساسه بعید هست بالاباشه

• Like
Reactions: artour-2198

Amin.AP

کاربر سایت
Dec 31, 2016
921
7,220
نام
امین
بعد مصاحبه سرنی در مورد ps5، یکی تو توییتر سوال میکنه قیمت کنسول چنده؟ سرنی جواب میده همه چیو الان نباید گفت ولی قیمت کنسول حدی هست که اکثر گیمرها بتونن بخرن

سرنی رو قیمت حساسه بعید هست بالاباشه
همچین حرفی نزده. توی مصاحبه با سایت WIRED به منتقد سایت گفته با توجه تکنولوژی های پیشرفته ای که توی کنسول به کار رفته قیمتش برای مصرف کننده جذاب خواهد بود. منتقد هم گفته یعنی با این اوصاف قیمت PS5 چیزی تو مایه های 500 دلاره که سرنی ام جواب داده فعلا تنها چیری که میتونم بگم همینه.
I believe that we will be able to release it at an SRP [suggested retail price] that will be appealing to gamers in light of its advanced feature set
Me: Meaning that it may cost a bit more but what you're getting is well worth it?
@cerny: That's about all I can say about it.

Play4Fun_0

کاربر سایت
May 2, 2019
189
266
اگر منظورت از شرایط بهتر قدرت سخت افزار بیشتر یا کمی قیمت بهتر هست که اشتباه میکنی (البته اگه منظورت این دو تا باشه)
مطمئنا خیلی ها هستن که سخت افزار کمی ضعیف تر یا قیمت کمی بالاتر رو می پردازن که ادامه ip مورد علاقشونو بازی کنن حالا چه ps5 چه xbox بعدی، طرفدار مثلا gow به این راحتی بیخیال بازیش نمیشه بره بشینه geow رو بازی کنه یا برعکس
تا زمانی که بازیه انحصاری وجود داره، برگ برنده کنسول ها بیشتر همون انحصاری ها هستن

• Like
Reactions: Kratos-_-0_0

mostafa682

FIFA 16 ULTIMATE TEAM
کاربر فعال
Aug 25, 2010
10,718
8,920
همچین حرفی نزده. توی مصاحبه با سایت WIRED به منتقد سایت گفته با توجه تکنولوژی های پیشرفته ای که توی کنسول به کار رفته قیمتش برای مصرف کننده جذاب خواهد بود. منتقد هم گفته یعنی با این اوصاف قیمت PS5 چیزی تو مایه های 500 دلاره که سرنی ام جواب داده فعلا تنها چیری که میتونم بگم همینه.
سرنی دقیقا جواب اون یارو گیمر رو توی توییتر داده بود این قسمتی گذاشتی مال یه جریان دیگه هست
برامن مهم نیست اتفاقا هرچی قیمت کنسول بالاتر باشه برامن بهتره چون بچه مچه کمتر کنسولو می‌خره و میاد Psn گرچه جلوی اکانت هکی گرفته بشه کار تمومه کنسول 400 دلارم باشه بچه مچه اطراف Psn نمیاد

Kratos-_-0_0

کاربر سایت
Sep 10, 2012
439
158
نام
ارین
سرنی دقیقا جواب اون یارو گیمر رو توی توییتر داده بود این قسمتی گذاشتی مال یه جریان دیگه هست
برامن مهم نیست اتفاقا هرچی قیمت کنسول بالاتر باشه برامن بهتره چون بچه مچه کمتر کنسولو می‌خره و میاد Psn گرچه جلوی اکانت هکی گرفته بشه کار تمومه کنسول 400 دلارم باشه بچه مچه اطراف Psn نمیاد
موضوع اینه سرگرمی باید برای همه باشه چ بچه چ پیر چ نوجوون فقط مسءله این psn plus قیمتش تو این مملکت واسه من جوونی که کار میکنم با ۲۶ ۲ سال سن زیاده از ۳۰۰ تا ۸۰۰ تومن واقعا شوخی نیست حالا نمیخوام بحثو ببرم به جای بیراهه
عجیب واسم
به طور مثال iphone xs max با ۱۱۰۰$ عرضه شد
یا s10 plus نسخه 5g نزدیک ۱۳۰۰$ بود
یا مثال دیگه اخرین گوشی سونی xperia 1 که همین ماه عرضه شد ۹۰۰$
بعد کسی دم از گرونیشون نمیزنه اولا یخورده به قیمتا اعتراض کردن ولی الان فروش بعضیاشون با همین قیمتا ۴۰m رسیده تازه به نظر من گوشی نصف کنسولم نمیصرفه کافیه الان یکی از کنسول ها برچسب قیمتی 600$ بزاره اونجاست که موجی از اعتراض ها سرازیر میشه

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند (کاربران: 0, مهمان: 1)

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟