اطلاعات رسمی و شایعات PlayStation 5 (قوانین بالای پست اول مطالعه شود)

توجه: ارسال پست در مورد قیم تو پیش فروش PS5 در ایران به هر شکلی ممنوع است. تاپیک مربوطه کلیک کنید
توجه: هر گونه پرسش در مورد کنسول PS5 فقط در
تاپیک مربوطه کلیک کنید
PlayStation-Showcase-2021-shapes-image-block-01-en-02sep21.png
172648


سری اول کنسول پلی استیشن ۵، با پارت نامبر های زیر در دنیا فروخته می شود:
CFI-1015A
CFI-1015B
CFI-1016A
CFI-1016B
CFI-1018A
CFI-1018B
CFI-1000A
CFI-1000B

CFI سه حرف جدید ثبت شده برای مشخص شدن محصول PS5 در پارت نامبر می باشد.
1015 ریجن آمریکا یعنی ریجن ۱
1016 ریجن اروپا و خاورمیانه ریجن ۲
1018 ریجن آسیا ریجن ۳\
1000 ریجن ژاپن
حرف A در پارت نامبر، اشاره به نسخه حاوی درایو دارد و حرف B اشاره به نسخه دیجیتال.

محتویات PlayStation 5 در هر دو نسخه :

۱- یک‌ عدد کنسول!
۲- یک عدد کنترلر
۳-پایه‌ کنسول
۴-کابل HDMI
۵- کابل USB از نوع Type C
۶-کابل برق
۷- دفترچه راهنمای کنسول
179909
بازی‌های کنسول PS5 به صورت Region-Free عرضه خواهند شد؛ این نگرانی دیگر وجود ندارد بازی ای که خریداری می کنید چه منطقه ای را شامل می شود، تمامی بازی ها به یک شکل Region-Free خواهد بود و دغدغه ای که برای ریجن بازی های PS4 وجود داشت در کنسول PS5 دیگر وجود ندارد.

172609
هنگامی که کنسول پلی استیشن 5 در ماه نوامبر منتشر می شود بیش از 99 درصد بازی ها یعنی بالغ بر بیش از 4000 هزار بازی موجود پلی استیشن 4 در کنسول پلی استیشن 5 قابل اجرا هستند. ما اطلاع داریم که در مورد نحوه عملکرد بازی های PS4 در PS5 پرسش هایی ذهن شما را درگیر کرده است . بنابراین در اینجا یک بررسی اجمالی از برخی پرسش های متداول که در انجمن PlayStation مشاهده کرده ایم گردآوری کرده ایم و به آن پاسخ داده ایم .


چه بازی هایی از نسل های مختلف بازی های ویدیویی با ویژگی backward compatibility در کنسول پلی استیشن 5 پشتیبانی می شوند؟

ما بر روی آرشیو عظیمی از بازی های PlayStation 4 تمرکز کرده ایم و همچنین خوشحال هستیم که بیش از 99 درصد بازی های PS4 در روز اول در پلی استیشن 5 قابل بازی خواهند بود. این شامل بازی هایی است که در نسل کنسول پلی استیشن 4 ساخته شده اند . از بازی های انحصاری های پلی استیشن 4 مانند The Last of Us Part II و Ghost of Tsushima بگیرید تا بازی های بلاک باستر و بازی های تیرد پارتی کمپانی های مختلف


تفاوت بازی های پلی استیشن 4 در کنسول PS5 Digital Edition در مقایسه با کنسول PS5 با درایو دیسک Blu-ray Ultra HD چیست؟

تجربه بازی در هر دو مدل این کنسول یکسان خواهد بود. با این حال نحوه دسترسی به محتوای مورد نظر برای اجرا شدن متفاوت خواهد بود:

کنسول پلی استیشن 5 دیجیتال

 • شما می توانید نسخه های دیجیتالی بازی های پلی استیشن 4 سازگار خود را در کنسول PS5 Digital Edition بازی کنید. این بازی های دیجیتالی پلی استیشن 4 که قبلاً خریداری کرده اید یا قصد خرید آنها را دارید از طریق فروشگاه PlayStation در PS4 و PS5 ، وب یا برنامه تلفن همراه PlayStation کاملا سازگار خواهند بود.
 • از آنجای که در پلی استیشن 5 دیجیتال disc drive وجود ندارد ، شما نمی توانید بازی های فیزیکی کنسول پلی استیشن 4 خودتان را در نسخه دیجیتال پلی استیشن 5 انجام دهید.
کنسول پلی استیشن 5 دارای Ultra HD Blu-ray disc drive

 • شما میتوانید بازی های دیجیتالی backward compatibility کنسول پلی استیشن 4 را که از فروشگاه PlayStation دانلود کرده اید در برنامه تلفن همراه PS4 ، PS5 ، وب یا PlayStation بازی کنید.
 • همین طور شما می توانید از دیسک های بازی فیزیکی پلی استیشن 4 استفاده کنید.
توجه : وقتی شما با حساب PlayStation Network خود وارد پلی استیشن 5 می شوید به طور خودکار library محتوای پلی استیشن 4 خود را از طریق منو مشاهده خواهید کرد. همین طور حتما کنسول پلی استیشن 5 خود را به آخرین ورژن نرم افزار سیستم عامل این کنسول به روز رسانی کنید و تمام game patches موجود را بر روی بازی های خود به روز کنید و به آخرین ورژن آن ارتقا دهید .


تجربه بازی PS4 در PS5 چگونه است؟

بازی های PS4 در PS5 حتی بهتر اجرا می شوند. عناوین PS4 با افزایش سرعت زمان بارگذاری ( Loading ) در کنسول PS5 مشاهده خواهید کرد و همچنین از Game Boost هم بهره می برند که نرخ فریم بهتر یا پایدارتری را به شما ارائه می دهند. برخی از عناوین با نرخ فریم قفل نشده یا dynamic resolution تا 4K ممکن است وفاداری بالاتری داشته باشند. علاوه بر این بازی های PS4 همچنین از برخی از ویژگی های UX features در PS5 بهره مند می شوند ، اما بعداً موارد بیشتری ارائه می شود و توضیحات دقیق تری در آینده به شما داده خواهد شد .

آیا بازی های PlayStation VR با backward سازگار هستند؟

بله ، بازی های PlayStation VR در میان هزاران بازی موجود در پلی استیشن 4 هم میتوانید در کنسول پلی استیشن 5 بازی کنید . البته به این نکته توجه داشته باشید که انجام بازی های PS VR روی کنسول پلی استیشن 5 به یک PS VR headset و DualShock 4 wireless controller و یا PlayStation Move controller و PS Camera (مخصوص PS4) نیاز دارید که جدا از کنسول PS5 به فروش می رسد. همچنین PS5 HD Camera با PS VR در پلی استیشن 5 سازگاری ندارد و برای استفاده از PS VR در پلی استیشن 5 باید از PS Camera (برای PS4) و آ PS Camera adaptor (بدون نیاز به خرید) استفاده کنید.

در مورد بازی های پلی استیشن 4 در PS Now و PS Plus چه توضیحاتی دارید ؟

ویژگی Backward compatible پلی استیشن 4 که در بخش های PS Plus یا PS Now موجود هستند نیز در پلی استیشن 5 اجرا می شوند.

آیا من قادر به اجرای بازی های پلی استیشن 4 در پلی استیشن 5 به صورت stream هستم ؟

بله شما به صورت کنترل از راه دور( Remote ) از پلی استیشن 4 به پلی استیشن 5 به صورت streaming در PS Now پشتیبانی می شود. مزیت اجرای بازی به صورت streaming این است که شما قادر هستید بازی هایی خود را در storage کنسول پلی استیشن 5 ذخیره ( Save ) کنید . لطفا توجه داشته باشید که بازی های پلی استیشن 4 از طریق streaming ویژگی Game Boost در کنسول پلی استیشن 5 را پشتیبانی نمیکند .

چگونه انتقال بازی های پلی استیشن 4 و ذخیره سازی ( Save ) بازی ها بین دو کنسول کار می کند؟

شما با اتصال بی سیم (WiFi) می توانید بازی های دیجیتالی - دیتای بازی ها و همین طور Save بازی های خود را از کنسول استیشن 5 به کنسول پلی استیشن 5 منتقل کنید. اگر قبلاً بازی ها و دیتای بازی های PS4 را در external USB storage متصل شده به پلی استیشن 4 خود ذخیره کرده اید شما می توانید آنها را با external USB storage device به PS5 برسانید. و اگر عضو PS Plus هستید می توانید Save بازی های پلی استیشن 4 را در پلی استیشن 5 از طریق cloud storage همگام سازی کنید.

توجه : لطفا به این نکته توجه داشته باشید که توانایی انتقال ذخیره سازی ( Save ) بازی بین نسخه پلی استیشن 4 و نسخه پلی استیشن 5 همان بازی سازنده آن بازی مربوطه باید بگیرد و این قابلیت را باید برای شما فراهم کند و همین طور متذکر میشویم که برای بازی های میان نسلی ( cross-generational games ) این داستان متفاوت خواهد بود.

برای Marvel's Spider-Man: Miles Morales ، وقتی بازیکنان تصمیم می گیرند کنسول خود را پلی استیشن 4 به پلی استیشن 5 ارتقا دهند آن ها باید Save بازی را منتقل کنند . همین طور بازی Sackboy: A Big Adventure همچنین از انتقال Save از پلی استیشن 4 به پلی استیشن 5 در روز بروزرسانی پشتیبانی می کند که این به روز رسانی کمی بعد از زمان انتشار بازی ارائه خواهد شد . ما جزئیات بیشتری را در مورد هر دو بازی نزدیک به انتشارشان با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

من چگونه باید متوجه شوم که کدام بازی های پلی استیشن 4 در کنسول پلی استیشن 5 قابل اجرا نیستند؟

بازی هایی که فقط در پلی استیشن 4 قابل اجرا هستند در PlayStation Store به عنوان یک بازی قابل اجرا فقط در پلی استیشن 4 مورد توجه قرار می گیرند. ما لیستی از بازی هایی را برای شما تهیه کردیم که فقط در پلی استیشن 4 قابل اجرا است و همین طور همراه با اطلاعات اضافی در مورد backward compatibility که در این لینک میتوانید مشاهده کنید :

Backward compatibility: PlayStation®4 games playable on PlayStation®5

بازی های PS4 در کنسول های PS5 قابل اجرا هستند
? اکثریت قریب به اتفاق بالای 4000 بازی پلی استیشن 4 در کنسول های پلی استیشن 5 قابل اجرا هستند.

 • بازی های پلی استیشن 4 وقتی از ویژگی Game Boost کنسول پلی استیشن 5 بهره مند می شوند ممکن است باعث شود بازی های PS4 با نرخ فریم بالاتر یا نرم تری اجرا شوند.
 • اگرچه بسیاری از بازی های PS4 بر روی کنسول های PS5 قابل بازی هستند اما برخی از ویژگی های موجود در کنسول پلی استیشن 4 ممکن است در کنسول های پلی استیشن 5 فعال نباشد. علاوه بر این برخی از بازی های PS4 هنگام بازی در کنسول های PS5 ممکن است خطا یا رفتار غیرمنتظره ای از خود نشان دهند.
 • قبل از خرید لوازم جانبی برای بازی با بازی های PS4 در کنسول های PS5 ، لطفا سعی کنید بازی های PS4 خود را بر روی کنسول PS5 خود بوت کرده و بازی کنید تا ببینید از تجربه بازی راضی هستید یا خیر.
 • لطفا به این نکته توجه داشته باشید انجام بازی های PS VR روی کنسول PS5 به هدست PlayStation VR و PS camera (جدا از کنسول PS5 فروخته می شود) و PS camera adaptor احتیاج دارد. (نیازی به خرید آن نیست).
 • همیشه کنسول PS5 خود را به آخرین نسخه نرم افزار سیستم به روز کنید.
?محدودیت هایی که در PS5 backwards compatibility وجود دارد :

 • منوی SHARE در هنگام بازی های PS4 در کنسول های PS5 قابل نمایش نیستند. برای گرفتن عکس شما می توانید با فشار دادنcreate button در DualSense wireless controller عکسبگیرید. علاوه بر این شما می توانید از میانبرهای دکمه برای start/stop ضبط فیلم یا ذخیره ( save ) تصاویر صفحه نمایش به شرح زیر استفاده کنید:

 1. یک فشار بر روی ( Single press the create ) را بر روی دکمه SHARE فشار دهید تا create menu نشان داده شود
 2. برای گرفتن عکس از صفحه Press and hold the creat بر روی DualSense و SHARE button بر روی DUALSHOCK4 را فشار داده و نگه دارید
 3. دو بار بر روی create روی DualSense فشار دهید تا ضبط فیلم به صورت دستی شروع و یا متوقف شود.

 • دوربین HD با بازی های PS4 سازگار نیست - لطفاً یک دوربین PlayStation را از طریق PlayStationCamera adaptor متصل کنید.
 • HDR به طور خودکار برای کنسول های PS5 روشن می شود. برای خاموش کردن HDR ، به تنظیمات (Settings) ◀ صفحه و ویدئو (Screen and Video) ◀ خروجی ویدئو (Video Output) ◀ و (HDR) ◀ و سر آخر SDR را انتخاب کنید.
 • ویژگی tournaments پلی استیشن 4 در کنسول های PS5 پشتیبانی نمی شود.
 • In-Game Live از PlayStation در کنسول های PS5 پشتیبانی نمی شود.
 • کنسول های PS5 از برنامه PS4 Second Screen یا app همراه بازی پشتیبانی نمی کنند.
169056
کنسول PS5 سریعترین بارگذاری اطلاعاتی را که تاکنون در دستگاه های مصرف کننده در بازار انبوه در دسترس است داشته و ما فکر می کنیم ممکن است حتی از آنچه که قبلا از کارایی های این ویژگی ها شنیده اید بهتر باشد. آنچه این امکان را برای شما فراهم میکند یک SSD سریع است. یک پشته IO عالی که به طور کامل مستقل از پردازنده مرکزی کنسول عمل میکند و این ویژگی رمزگشای سخت افزاری Kraken نام دارد . فشرده سازی Kraken به عنوان ضریب سرعت IO و ظرفیت دیسک عمل می کند و به عبارتی دیتاهای بسیار بیشتری را ذخیره می کند و متناسب با نسبت فشرده سازی سریعتر بارگیری می شود.

سونی قبلاً اطلاعاتی برای ما منتشر کرده بود که SSD قادر به سرعت انتقال 5.5 گیگابایت بر ثانیه است و انتظار می رود پهنای باند آن حدود 8-9 گیگابایت بر ثانیه باشد . با این حساب بر اساس اندازه گیری نسبت فشرده سازی متوسط بازی ها در حدود 1.5 تا 1میشود اندازه گیری کرد . در حالی که Kraken یک کمپرسور عمومی فوق العاده عالی است ، برای یافتن الگوهای قابل استفاده در نوع مهم محتوایی آن میشود گفت بافت های GPU که بخش عمده ای از محتوای بازی ها را تشکیل می دهند از آن زمان ما با پیشرفت Oodle Texture که آنها را به گونه ای رمزگذاری می کند که فشرده سازی بعدی توسط Kraken می تواند الگوهایی را پیدا کند که می تواند در بهنیه سازی باز ها و سرعت انتقال داده ها مورد استفاده قرار گیرد ، در پیشرفت نسبت فشرده سازی GPU پیشرفت چشمگیری داشته ایم. نتیجه این است که ما انتظار داریم میانگین نسبت فشرده سازی بازی ها در آینده بسیار بهتر و نزدیک به 2 به 1 باشد.


1.png


میتوان گفت Oodle Kraken یک فشرده سازی داده های بدون ضرر است که ما در RAD Game Tools آن را اختراع کردیم. که نسبتهای فشرده سازی بسیار بالایی دارد و رمزگشایی آن نیز بسیار سریع است. Kraken به طور منحصر به فردی برای فشرده سازی محتوای بازی و مطابقت با سرعت مورد نیاز SSD های سریع بسیار مناسب است بدون اینکه اصلا گلوگاه برای کنسول و معماری سخت افزاری آن ایجاد نکند . ما در ابتدا Oodle Kraken را به عنوان نرم افزاری برای پردازنده های به روز مدرن طراحی کردیم و توسعه دادیم. پس 2 هدف اصلی ما در کراکن اصلاح فرم و شکل فشرده سازی برای به حداکثر رساندن میزان موازی سازی سطح دستورالعمل در پردازنده مرکزی با کار کردی تماما مستقل در همه زمان ها بود. و حداقل وابستگی ها و شاخه های این روند و تطبیق آن برای سخت افزار مورد نظر چالش جدیدی بود. اما میتوانیم بگوییم مشخص شد که تصمیماتی که در مورد طراحی Kraken در پردازنده های مدرن گرفته بودیم دقیقاً همان چیزی بود که برای یک سخت افزار با کیفیت لازم بود.

رمز گشا و یا همان دکودر ( decoder معنای رمز گشایی چیزی رو داره که از انتقال یک ویژگی به ویژگی دیگه میتونه رمز گشایی کنه و در بخش های مختلف سخت افزاری میتونه معانی کم و بیش مختلفی داشته باشه ولی کلیت کار همین معنی هست که برای شما انجام دادم . ) ویژگی Kraken به عنوان یک ضریب سرعت بسیار موثر برای بارگذاری داده ها عمل می کند. داده ها بر روی SSD فشرده شده و در زمان بارگذاری بر روی PS5 به صورت شفاف رمزگشایی می شوند. آنچه شما در بازی ها مشاهده می کنید میزان دریافت داده های فشرده شده است برابر است با سرعت SSD ضربدر نسبت فشرده سازی که بر روی آن صورت گرفته است .

فشرده سازی خوب داده ها همچنین زمان بارگیری بازی را بهبود می بخشد و به شما این امکان را می دهد بازی های بیشتری را روی دیسک خودتان ذخیره کنید. بازهم نسبت فشرده سازی به عنوان یک ضریب موثر برای سرعت بارگیری و ظرفیت دیسک عمل می کند. به طور مثال یک بازی ممکن است از 80 گیگابایت فشرده نشده استفاده کند . اما با فشرده سازی 2 تا 1 فقط 40 گیگابایت بر روی دیسک شما ذخیره میشود و به شم این امکان را می دهد دو برابر بیشتر بازی ها را ذخیره کنید. دیسک کوچکتر با فشرده سازی بهتر می تواند بازی های بیشتری نسبت به دیسک بزرگتر با فشرده سازی بدتر در خود جای دهد .

هنگامی که یک بازی به داده های PS5 نیاز دارد درخواستی را به سیستم IO ارائه می دهد. که داده های فشرده شده را از SSD بارگیری می کند. سپس به رمزگشای ( Decoder ) سخت افزاری Kraken تحویل داده می شود که داده های فشرده شده بازی را به RAM منتقل می کند. تا آنجا که به بازی مربوط می شود آنها فقط داده های فشرده شده خود را دریافت میکنند . اما با عملکرد بالاتر در سیستم عامل های دیگر Kraken می تواند در نرم افزار اجرا شود و همان سود ها و بهینه سازی ها و کارایی های مثبت در بخش فشرده سازی را بدست می آورد اما تفاوت این است که هسته پردازنده برای رمزگشایی استفاده می کند. هنگام استفاده از نرم افزار Kraken ابتدا داده های فشرده شده را بارگیری می کنید سپس پس از اتمام IO و رفع فشار بر روی پردازنده را انجام می دهید.

اگر نسبت فشرده سازی دقیقاً 1.5 به 1 باشد ، حداکثر پهنای باند 5.5 گیگابایت بر ثانیه SSD به 8.25 گیگابایت بر ثانیه بایت خارج از فشرده سازی از رمزگشایی Kraken از حالت فشرده سازی خارج می شود. سونی برای بازیهای فاقد Oodle Texture نسبت فشرده سازی بین 45/1 به 1 و 64/1 به 1 را تخمین زده است و در نتیجه پهنای باند پهنای باند 8-9 گیگابایت بر ثانیه را انتظار دارد.

از آن زمان سونی اجازه فن آوری جدید Oodle Texture ما را برای همه بازی های PS4 و PS5 داده است. Oodle Texture به شما این امکان را می دهد که بازی ها بافت خود را رمزگذاری کنند تا توسط Kraken به شدت فشرده شوند و از کیفیت بصری بالایی برخوردار باشند. بافت ها غالباً بیشتر محتوای بازی های بزرگ را تشکیل می دهند و فشرده سازی آنها برای کمپرسورهای عمومی مانند Kraken بسیار دشوار بود.

ترکیبی از Oodle Texture و Kraken می تواند در نسبت فشرده سازی سود بسیار زیادی به دست آورد. به عنوان مثال روی بافتی که از یک بازی اخیر تنظیم شده است:

2.PNG


Kraken plus Oodle Texture تقریباً دو برابر فشرده سازی Zip به تنهایی روی این مجموعه بافت را بدست می آورد.

Oodle Texture یک کتابخانه نرم افزاری است که سازندگان بازی در زمان تولید محتوا از آن برای جمع آوری هنر منبع خود در قالب های آماده GPU BC1-7 استفاده می کنند. همه بازی ها از رمزگذارهای بافت GPU استفاده می کنند. اما رمزگذارهای قبلی بافت های کامپایل شده را برای فشرده سازی بهینه نمی کنند مانند بافت Oodle. همه بازی های هنگام عرضه PS5 از Oodle Texture استفاده نخواهند کرد زیرا این یک فناوری بسیار جدید است ، اما ما انتظار داریم که در بیشتر بازی های PS5 در آینده باشد. به همین دلیل ما انتظار داریم که نسبت فشرده سازی متوسط و در نتیجه سرعت IO موثر حتی بهتر از برآورد قبلی باشد.

کراکن چگونه این کار را انجام می دهد؟

متداول ترین گزینه برای Kraken کمپرسور Zip شناخته شده (معروف به "zlib" یا "deflate") است. رمزگشاهای سخت افزاری Zip به راحتی در دسترس هستند . اما Kraken مزایای ویژه ای نسبت به Zip برای این برنامه دارد. فشرده سازی Kraken بیشتر از Zip است زیرا می تواند الگوها و افزونگی را در داده هایی که Zip نمی تواند مدل کند. همچنین رمزگشایی Kraken ذاتاً سریعتر از Zip است. که در سخت افزار به بیشتر بخش بایت پردازش شده در هر چرخه تفسیر می شود.

ویژگی Kraken یک نوآوری در فشرده سازی فرهنگ لغت برای دنیای مدرن و امروزی است. کمپرسورهای سنتی مانند Zip در حدود نیاز جریان با تأخیر کم ساخته شده اند. در گذشته برای کمپرسورها بسیار مهم بود که بتوانند چند بایت ورودی پردازش کرده و بلافاصله چند بایت دیگر تولید کنند. به طوری که رمزگذاری و رمزگشایی می تواند به صورت تدریجی انجام شود. این به دلیل میزان RAM بسیار کم و کانالهای ارتباطی بسیار کند مورد نیاز بود. و اندازه داده های معمولی بسیار کمتر از حال حاضر بود. هنگام بارگیری از HDD یا SSD ما همیشه داده ها را به صورت تکه ای بارگذاری می کنیم. بنابراین از حالت فشرده سازی با افزایش های کمتر نیازی نیست. Kraken اساساً در اطراف رمزگشایی قطعات کامل توسعه و ساخته شده است. و با تغییر این نیاز Kraken توانایی این را دارد به روش های مختلفی کار کند که برای سخت افزار بسیار کارآمدتر و مفید تر باشد .

همه کمپرسورهای موجود در بانگ اطلاعاتی برای تولید مجدد بایت های فشرده نشده فرامین را به رمزگشا ارسال می کنند. اینها یا مطابقت با زیر رشته قبلی با طول مشخص شده ( برای جبران کارکرد ها ) از نشانگر خروجی فعلی در جریان فشرده نشده است.

کمپرسورهای قدیمی مانند Zip جریان بیت فشرده را بصورت سریال به سریال تجزیه می کنند. عمل بر روی هر بیت به روش های مختلفی که به شاخه های زیادی در رمز گشایی احتیاج دارد . و آیا این بیت به شما می گوید که این جریان های شاخه به شاخه بر یکدیگر مطابقت دارد یا به معنای واقعی هیچ مشکلی در این بین وجود ندارد . و همین طور این حالت میگوید که چند بیت باید جبران کنم و بگیرم و از این قبل مسائل . این نیز وابستگی ذاتی یک داده را ایجاد می کند. که در آن رمزگشایی هر رمز به آخرین نشانه بستگی دارد. زیرا باید بدانید که نشانه قبلی به کجا ختم می شود تا مورد بعدی را پیدا کند . این بدان معناست که پردازنده مرکزی قبل از شروع مرحله بعدی باید منتظر هر مرحله از رمزگشا ( Decoder ) باشد. Kraken می تواند تمام نیاز ها و پیچ و خم های های مورد نیاز برای تشکیل خروجی را از قبل رمزگشایی کند . سپس همه را یک باره یک شاخه کرده و یک انتخاب بدون شاخه برای تشکیل بایت های خروجی انجام دهد. ( یعنی دیگه دردسر های فشرده سازی در فایل های زیپ قدیمی از بین میره و بخش فشرده سازی شاخه به شاخه و گرفتاری هایی که این وسط داشت فراموش میشه و کراکن به صورت یک تک شاخه و بدون هیچ دردسر و گرفتاری داده ها رو انتقال میده )

3.png

Kraken جریانهای بهینه شده ای را برای رمزگشا ( Decoder ) ایجاد می کند

یکی از نکات جالب توجه در مورد Kraken این است که قالب جریان بیت رمزگذاری شده مدولار است. ویژگی های مختلف رمزگذار را می توان روشن و خاموش کرد. مانند حالت های کدگذاری آنتروپی برای اجزای مختلف تبدیل داده ها و حالت های منطبق رشته ای که میتوان آن ها را روشن و خاموش کرد . از اهمیت بسیار مهم رمزگذار Kraken می تواند این حالت ها را بدون رمزگذاری مجدد کل جریان انتخاب کند. بنابراین می تواند نحوه کار رمزگذاری را برای هر بخش داده ای که می بیند بهینه کند. Orthogonality گزینه های جریان بیت یک تغییر دهنده بازی است. این بدان معناست که می توانیم با اندازه گیری مستقل سود هر گزینه ، گزینه های بولی را فقط در زمان o - n امتحان کنیم. اگر مجبور بودید برای هر مجموعه گزینه مجددا کدگذاری کنید (مانند کمپرسورهای یکپارچه سنتی) برای یافتن بهترین تنظیمات زمان O 2 ^ N طول می کشد.

گزینه های مختلف جریان بیت در انواع مختلف داده ها به خوبی کار می کنند. و آنها از نظر سرعت رمز گشا ( Decoder ) در مقابل نسبت فشرده سازی محاسبات متفاوتی دارند. در کنسول پلی استیشن 5 ما از این مورد برای ایجاد بیت های رمزگذاری شده استفاده می کنیم که می توانند در اوج پهنای باند SSD مصرف شوند تا رمزگشای Kraken هرگز گلوگاه ایجاد نکند . تا زمانی که رمز گشای Kraken با سرعت بیشتری از ورودی 5.5 گیگابایت بر ثانیه کار کند. می توانیم حالت های کندتر را که فشرده سازی بیشتری دارند روشن کنیم. این به ما این اجازه و توانایی را می دهد تا جریان را برای استفاده حداکثر از بودجه زمان تنظیم و تعیین کنیم. برای به حداکثر رساندن نسبت فشرده سازی تحت محدودیت همیشه خواندن بیت های فشرده از SSD با سرعت کامل بدون ایجاد هیچ مشکل و گلوگاهی . بدون این توانایی تنظیم جریان سرعت رمزگشایی بسیار متغیری خواهید داشت. بنابراین مجبورید بیش از حد از رمزگشا ( Decoder ) استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که هرگز گلوگاه ایجا نمیشود و این اغلب باعث اتلاف ظرفیت محاسباتی می شود.

تعداد زیادی جریان فشرده ممکن وجود دارد که همه به همان بایت های فشرده نشده رمزگشایی می شوند. ما فکر می کنیم رمزگشای Kraken به عنوان یک ماشین مجازی است که دستورالعمل هایی را برای ساخت بایت های خروجی اجرا می کند. و جریانهای فشرده شده برنامه هایی برای آن ماشین مجازی هستند. رمزگذار Kraken سپس مانند یک کامپایلر بهینه ساز است که سعی می کند بهترین برنامه ممکن را برای اجرا در آن ماشین مجازی (رمزگشای) پیدا کند. کمپرسورهای قبلی فقط سعی داشتند اندازه جریان فشرده را بدون در نظر گرفتن تأثیر گزینه ها بر زمان رمزگشایی تا جایی که میوانند به حداقل برسانند. وقتی برای رمزگشای نرم افزار رمزگذاری می کنیم. رمزگذار Kraken ترکیبی از زمان و اندازه رمزگشایی را هدف قرار می دهد. هنگام رمزگذاری برای رمزگشای سخت افزاری کنسول پلی استیشن 5 ما به دنبال کوچکترین جریانی هستیم که سرعت مورد نیاز را برآورده کند.

ما Kraken را طراحی کردیم تا ذاتاً عملکرد متغیر کمتری نسبت به کمپرسورهای سنتی مانند Zip داشته باشد. تمام کمپرسورهای سنتی با کپی کردن موارد منطبق در زیر رشته هایی که اغلب اتفاق می افتند کار می کنند. بنابراین هنگامی که تعداد زیادی تطابق رشته ای دارند حالت سریع فشرده سازی دارند و می توانند تعداد بسیار زیادی بایت در هر مرحله از رمزگشای را خارج کنند. کمپرسورهای قبلی مانند Zip در حالت فشرده سازی سخت داده ها با چند تطابق در یک حالت بسیار کندتر قرار می گیرند که در آن واحد فقط یک بایت در هر بار خروجی تولید می شود و حالت آهسته دیگری که باید بین مسابقات واقعی و کوتاه جابجا شوند. در Kraken ما رمزگشایی را مرتب می کنیم تا کار بیشتری برای تولید مسابقات طولانی انجام شود ، زیرا این یک مسیر بسیار سریع است و ما اطمینان می دهیم که بدترین حالت سریعتر است. داده های دارای تطابق کوتاه یا بدون تطابق یا سوئیچ های مکرر بین این دو را می توان در یک مرحله رمزگشایی کرد تا حداقل سه بایت در هر مرحله خروجی بگیرد. این اطمینان می دهد که عملکرد ما بسیار پایدارتر از قبل است . این بدان معناست که سرعت ساعت رمزگشای سخت افزاری Kraken برای رسیدن به حداقل سرعت مورد نیاز لازم نیست آنقدر زیاد باشد .


4.png


Kraken plus Oodle Texture می تواند نسبت فشرده سازی قبلی را دو برابر کند

Kraken یک کمپرسور عمومی قدرتمند است که می تواند فشرده سازی خوبی روی داده هایی با الگوها یا ساختار تکرار شده پیدا کند. برخی از انواع داده ها به گونه ای با هم آمیخته می شوند که یافتن قابلیت فشرده سازی برای Kraken دشوار است . مگر اینکه داده ها به روش صحیح و درستی تهیه شده و آنها را به شکل قابل استفاده قرار دهد. مورد مهم این مورد در بازی ها و کلید اصلی کار در بافت های GPU است.

Oodle Kraken حتی اگر با Oodle Texture ترکیب شود مزایای بزرگتری را نیز برای بازی ها فراهم می کند. غالباً بیشتر محتوای بازی در بافتهای BC1-BC7 وجود دارد. بافت های BC1-7 فرمت زیان دهی برای GPU است که بلوک های 4x4 پیکسل را به بلوک های 8 یا 16 بایت کد می کند. Oodle Kraken برای مدل سازی این نوع دانه بندی طراحی شده است . اما با رمزگذارهای قبلی بافت BC1-BC7 ، هیچ الگویی برای یافتن وجود نداشت . تقریباً با Zip و Kraken قابل تطبیق نبودند. Oodle Texture بافت های BC1-7 را به گونه ای ایجاد می کند که الگوهایی در داده ها دارد که Kraken می تواند برای بهبود فشرده سازی پیدا کند . اما برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. Kraken می تواند ببیند که برخی ساختارهای خاص داده ها تکرار می شوند ، طول تطابق ها و جبران ها و فاصله بین تطابق ها را به تصویر بکشد و آنها را در بیت های کمتری کد می کند. این کار بدون عملیات گران قیمت مانند کدگذاری متن یا کدگذاری حساب انجام می شود.


5.png


واقعاً لذت کار با سونی در زمینه پیاده سازی سخت افزاری Kraken برای کنسول پلی استیشن 5 بسیار جالب بوده است. مدت طولانی است که ماموریت ما در RAD این است که بهترین فشرده سازی ممکن را برای بازی ها ایجاد کنیم . بنابراین ما خوشحالیم که ناشران و پلتفرم ها بخش بارگیری دیتا ها ( Loading ) و اندازه دیتا ها را جدی میگیرند و این موضوعات برایشان بسیار مهم است .
172642
 • DualSense wireless controller و DUALSHOCK4 wireless controller و کنترلرهای ساخته شده دارای مجوز PlayStation با کنسول های پلی استیشن 5 سازگاری دارند و همین طور این کنترلر ها بازی های پشتیبانی شده پلی استیشن 4 سازگاری دارند و کار خواهند کرد .
 • وسایل جانبی ویژه مانند racing wheels دارای مجوز رسمی و arcade sticks و flight sticks که با PS5 سازگاری دارند بازی های پلی استیشن 4 را هم ساپورت میکنند .
 • هم PS Move Motion Controller و هم PlayStation VR Aim Controller با بازی های PS VR پشتیبانی شده در کنسول های PS5 کار خواهند کرد.
 • برای داشتن بهترین تجربه ممکن هنگام بازی کردن بازی های پلی استیشن 4 و بازی های PS VR بر روی کنسول PS5 ، از کنترل کننده بی سیم DUALSHOCK 4 استفاده کنید.
 • بازی های پلی استیشن 5 با کنترل کننده بی سیم DUALSHOCK 4 سازگار نیستند.
 • برای تنظیم قدرت لرزش کنترلر در کنسول های PS5 ، به تنظیمات ( Settings ) ◀ لوازم جانبی ( Accessories ) ◀ کنترلرها ( Controllers ) ◀ شدت لرزش ( Vibration Intensity ) بروید
 • هدست های بی سیم Platinum و Gold و همچنین هدست های ساخته شده توسط کمپانی های دیگر ( Third-party Headsets) که از طریق پورت USB یا جک صوتی به هم متصل می شوند روی کنسول های پلی استیشن 5 کار خواهند کرد . ( برنامه همراه هدست *headset companion app* با کنسول های PS5 سازگار نیست ).
 • نحوه کار کردن بازی‌های PSVR بر روی پلی استیشن 5 برای مدتی سوال برانگیز بود، به‌خصوص پس از اینکه سونی تأیید کرد دوربین HD پلی استیشن 5 از PSVR پشتیبانی نخواهد کرد. اما حال جزئیات رسمی بیشتری در مورد این موضوع منتشر شده که کمی برای طرفداران ناامید کننده است.
  یکی از نمایندگان سونی در صحبت‌های خود با وب‌سایت Upload VR با ذکر این نکته که این شرکت تاکنون هیچ عنوان مخصوص PSVR را برای PS5 معرفی نکرده، اعلام کرد که اگر قصد تجربه عناوینی مانند Hitman 3 به‌صورت VR بر روی پلی استیشن 5 را دارید، باید نسخه PS4 بازی را تهیه کنید. به عبارت دیگر، علی‌رغم این نکته که هیتمن 3 به‌صورت بین نسلی برای هر دو کنسول PS4 و PS5 عرضه می‌شود، اما کاربران PSVR بر روی پلی استیشن 5 تنها از طریق قابلیت پشتیبانی از نسل قبل به این عنوان دسترسی دارند.
  استودیو Hello Games نیز پس از معرفی ورژن نسل بعدی No Man’s Sky به‌طور مشابهی اعلام کرده بود که دسترسی کاربران PSVR این عنوان بر روی PS5 از طریق پشتیبانی از نسل قبل خواهد بود. در حال حاضر جزئیاتی مانند چگونگی انتقال سیو در این عناوین و اینکه آیا در نهایت PS5 به‌طور کامل از بازی‌های PSVR پشتیبانی خواهد کرد یا خیر مشخص نیست. اما سونی تأیید کرده که برخی از بازی‌های مشخص PSVR بر روی نسل بعد با نرخ فریم بهتری اجرا می‌شوند.

174592
از فلز مایع ( Liquid Metal ) که برای PS5 استفاده شده ، هدف اصلی کاهش هزینه ها است

مسئول طراحی مکانیکی و حرارتی آقای Yasuhiro Otori در مورد جداسازی قطعات PS5 صحبت می کند

وقتی به کالبد شکافی کنسول پلی استیشن 5 نگاهی اجمالی میکنیم به خاص‌ترین بخش آن یعنی فلز مایع (Liquid Metal) میرسیم . قسمتی که قصد و منظور آن خارج کردن گرمای شدید از سمت پردازنده‌ی مرکزی و SoC به سمت هیت سینگ است. برای دو سال اخیر شرکت سونی تمام تمرکز خود را برروی آزمون خطا - تایین برنامه ها و استراتژی‌های سخت‌افزاری در مبحث فلز مایع بوده است. سونی در طول این برنامه دوساله خود برنامه های بسیار زیادی برای روند تولیدی این کار داشته است . آقای Yasuhiro Otori اشاره کرده که تقریباََ دو سال پیش آزمایش‌های لازم را پیرامون فلز مایع را در تیم طراحی کنسول شروع کرده بودند و به طراحی و تست های فراوان در بخش استفاده از فلز مایع مطالعات بسیار زیادی را انجام داده بودند و بعد از تمامی این مراحل روند کاری از فلز مایع را در کنسول پلی استیشن 5 استفاده کردند .

من واقعاً می خواستم از فلز مایع (ماده رسانای گرما یا heat conductive material ) استفاده كنم. این تصمیم گیری نیاز به بررسی های دقیقی داشت . این ها گفته های آقای Yasuhiro Otori مسئول طراحی مکانیکی و طراحی حرارتی کنسول پلی استیشن 5 است . این کنسول قرار است توسط Sony Interactive Entertainment در نوامبر سال 2020 منتشر شود . Yasuhiro Otori درباره ایده ها و افکار خود در رابطه با فناوری مهم صحبت می کند و نقشی که این طراحی در کنسول پلی استیشن 5 محقق شد و سر آخر اجرایی شد . Otori از دوران کنسول پلی استیشن 2 درگیر طراحی پلی کنسول های استیشن بوده و در ویدئویی که به تازگی منتشر شده درباره جدا شدن قطعات کنسول پلی استیشن 5 ( که در 7 اکتبر سال 2020 توسط SIE منتشر شد خواهد شد ) نشان داده و این شخص را در ویدئو دیدیم و درباره طراحی کنسول پلی استیشن 5 توضیحاتی داد .

آقای Yasuhiro Otori گفته : کنسول پلی استیشن 5 از فلز مایع ( liquid metal ) به عنوان ماده رسانای گرما (TIM) استفاده می کند که گرمای تولید شده توسط پردازنده اصلی (SoC) را به مخزن انتقال می دهد. بدون استفاده از این فلز مایع TIM محفظه بزرگتر و گرانتر در میامد و فن خنک کننده پر سر و صدا تر میشد . صدای فن خنک کننده در طول بازی بسته به شرایط متفاوت است اما پلی استیشن 5 به طور کلی ساکت تر از پلی استیشن 4 است .

1.jpg

آقای Yasuhiro Otoriمدیر کل بخش طراحی مکانیکی - بخش طراحی سخت افزار و همین طور سرگرمی تعاملی سونی در سال 1993 از گروه مهندسی مکانیک دانشکده مهندسی در دانشگاه علوم توکیو فارغ التحصیل شد و به Ricoh پیوست . او در سال 1998 به Sony Computer Entertainment ( هم اکنون Sony Interactive Entertainment از آن یاد میشود ) پیوست و در طراحی PS2 ، PS3 ، PS4 و toio مشغول بود.


کنسول پلی استیشن 5 در دو مدل عرضه خواهد شد . یکی با درایو دیسک نوری و دیگری بدون آن . قیمت ها به ترتیب 499 و 399 دلار است که می توان گفت ارزان تر از مشخصات طراحی شده بر روی کنسول در آمده است. طراحی حرارتی که صورت گرفته به میزان قابل توجهی در کاهش هزینه ها در دستیابی به این قیمت نقش داشته است. در این مقاله براساس مصاحبه با آقای اYasuhiro Otori توضیح داده خواهد شد.

2.jpg

آقای Yasuhiro Otori که در ویدئوی مربوط با جدا کردن قطعات کنسول پلی استیشن 5 که با او آشنا شدیم .


دلایل استفاده از فلز مایع ( TIM )

آقای Yasuhiro Otori گفته : آماده سازی برای استفاده از فلز مایع TIM حدود دو سال پیش هنگامی که تقریباً پیکربندی و شکل سخت افزار PS5 تصمیم گیری شد روند آن آغاز شد. علاوه بر طراحی ما مطالعات جامع و گوناگونی در رابطه با استفاده از TIM برای فلزات مایع از مراحل تولید تا تهیه آغاز کرده ایم. دلیل تلاش ما برای استفاده از فلز مایع TIM این است که پردازنده اصلی (SoC) دارای فرکانس عملکرد بالایی میباشد . اما قالب آن کوچک است و چگالی گرما بسیار زیاد است . وی همچنین ادامه در ادامه صحبت های خودش گفت : به طور خاص چگالی گرمای SoC در طول بازی "بسیار بیشتر از PS4 است. این به این دلیل است که SoC کنسول پلی استیشن 5 اساسا در طول بازی تقریبا با تمام قدرت کار می کند. بنابراین مقدار TDP (قدرت طراحی حرارتی یا Thermal Design Power) و میزان گرمای تولید شده در طول بازی تقریبا یکسان است. از طرف دیگر ، SoC کنسول پلی استیشن 4 به ندرت در حد TDP کار می کنند و گفته می شود که میزان گرمای تولید شده حتی در طول بازی چندین درصد TDP است.

3.jpg

برد اصلی کنسول پلی استیشن 5 و پردازنده اصلی این کنسول که در مرکز برد قابل مشاهده است .

سایز SoC کوچک است . زیرا اندازه قالب مستقیماً با هزینه و عملکرد ارتباط دارد. یعنی هرچه اندازه پردازنده کوچک تر باشد هزینه آن کمتر و احتمال ورود نقصی ها به قالب کاهش یافته و منجر به بهبود عملکرد می شود.

4.jpg

پردازنده اصلی کنسول پلی استیشن 5

آقای Yasuhiro Otori گفته : فلز های مایع TIM گران تر از مواد رسانای گرمایی سنتی مانند گریس حرارتی ( thermal grease ) هستند. با این حال هنگام در نظر گرفتن طراحی حرارتی دستگاه های الکترونیکی هرچه تلاش بیشتری برای خنک سازی نزدیک تر به منبع گرما انجام شود عملکرد بهتری نیز با خود به همراه خواهد داشت دلیل این امر این است که اگر بتوان گرما را به طور موثر در نزدیکی منبع گرما بازیابی کرد مخزن گرما و فن خنک کننده هزینه زیادی نخواهد داشت. و اما برعکس آن اگر از گریس حرارتی استفاده شود یک Heat Sink گران قیمت با عملکرد خنک کننده بالا مورد نیاز است. به عبارت دیگر حتی اگر فلز مایع TIM که منجر به افزایش هزینه می شود از آن استفاده شود در نتیجه می توان هزینه کل خنک کننده را کاهش داد . از آنجا که سرعت چرخش فن خنک کننده نیز می تواند کم تر شود به همین میزان می توان سر و صدای ایجاد شده از آن تنزل داد . به عبارت دیگر استفاده از فلز مایع TIM از نظر هزینه و کم صدا بودن منطقی است .

اما آیا فلز مایع TIM در آینده در سایر دستگاه های الکترونیکی گسترش می یابد؟ در این مورد آقای Yasuhiro Otori توضیح داد : من نمیدانم . اما من به عنوان یک مهندس می خواهم هزینه کلی این کنسول را کاهش دهم . به نظر می رسد فلز مایع TIMبسیار موثر باشد وقتی میتوان به صورت کلی کاهش هزینه بر روی قیمت خنک کنندگی سخت افزار را پیاده سازی کرد .

سازنده مواد و دانش در مورد نحوه استفاده از آن

آقای Yasuhiro Otori گفته : TIM یک فلز مایع با مزایای فراوان است اما ماده ای است که اتصال ها و نگه داری آن مشکلاتی را دارد . به عنوان مثال به دلیل عامل رسانایی این ماده اگر فلز مایع مایع اعمال شده به سمت بخش های دیگر دستگاه الکتریکی نشت کند ممکن است یک اتصال کوتاه در مدار داخل بستر دستگاه ایجاد شود و باعث مشکلاتی شود . علاوه بر این فلز مایع نسبت به آلومینیوم بسیار واکنش پذیر است و باید از آلومینیوم دور نگه داشته شود.

5.jpg

فلز مایع TIM

با توجه به این مسائل اگرچه از فلز مایع TIM در base stations تلفن همراه استفاده می شود . اما نمونه های بسیار کمی از کاربرد آن در قطعات مصرف کننده وجود دارد . علاوه بر پی سی ، نوت بوک های بسیار محدودی که در راندمان کاری نوت بوک هایی که عملیات پردازنده سنگین فرکانس بالا انجام میدهند به نام overclockers فقط توسط علاقه مندان به overclocker استفاده می شود که فرکانس را افزایش می دهند و فلز مایع برای این نوع دستگاه ها بازدهی بالایی دارد .

آقای Yasuhiro Otori گفته : بنابراین ما برای مقابله با نشتی های این فلز مایع که میتواند مشکلاتی را به وجود بیاورد کار هایی اختراعی انجام دادیم تا بتوان از آن در کنسول های بازی که سالانه میلیون تا 10 میلیون واحد یا بیشتر تولید می کنند استفاده کرد. به عنوان مثال ما یک ساختار مهر و موم شده را در نظر گرفتیم که از نشت فلز مایع TIM جلوگیری می کند. این ساختار ( من می دانم که جدا خواهد شد و در آینده این اختراع دیده می شود ) ثبت اختراع شده است. بیش از همه ساخت دانش فنی مانند استفاده از TIM فلز مایع و اتوماسیون و بسیار موارد دیگر فقط با نگاه کردن به آن قابل درک نیست و پیچیدگی های بسیاری در این رابطه وجود دارد . به عنوان مثال فلز مایع TM توسط دستگاه اتوماتیک اعمال می شود ، اما با روشی متفاوت از گریس معمولی این کار صورت میگیرد . برای انجام این کار ما با تولیدکنندگان مواد همکاری کرده ایم و سفارشی سازی هایی بر اساس محصول موجود صورت میگیرد .

پایان مقاله .

پی نوشت : از صحبت های ماه های اخیر و نشر اخبار و اطلاعاتی که تونستیم هممون به دست بیاریم مشخصه میشه به طراحی کلی کنسول پلی استیشن 5 پی برد . سازندگان کنسول سونی برای نسل نهم قصد داشتن تمامی بخش های این کنسول رو به صورتی هم تراز پیشرفت بدن و روش کار بکنن . از دوباره طراحی کردن کنترلر کنسول پلی استیشن 5 بگیرید که هم شکل ظاهریش و هم بخش های درونی این کنسول دچار تغییرات فراوانی شده و هم خودکنسول پلی استیشن 5 که طراحانش قصد داشتن تمامی بخش های این کنسول رو مورد بازبینی و پیشرفت قرار بدن . به طور مثال حتی بخش صدای این کنسول هم دچار بازبینی های اساسی در این بخش صورت گرفت . مارک سرنی به شدت از این که بخش طراحی صدای کنسول پلی استیشن 4 نسبت به کنسول پلی استیشن 3 تغییرات اساسی نکرده بود ناراحت بود و بار ها به این موضوع اشاره کرد .پس در کنسول پلی استیشن 5 این بخش ها مورد بازبینی اساسی قرار گرفت و چیپ صدای جداگانه سخت افزاری برای کنسول پلی استیشن 5 در نظر گرفت . پس این کنسول در این بخش هم دچار تغییرات فراوانی شد .

در دیگر سو کنسول پلی استیشن 5 با دیدگاه و نظرات سازندگان کل جهان توسعه داده شده و به نظراتشون گوش داده شده ( گفته های خود مارک سرنی هستش ) و به خصوص استودیو های فیرست پارتی سونی برای تولید کوتاه مدت تر بازی هاشون کنسولی میخواستن که پروسه تولید بازی ها باید روی زود تر و سریع تر صورت بگیره تا بازی های بیشتری رو در این کنسول ببینیم و صد البته کیفیت بازی ها هم دچار مشکل نشه . این وسط مارک سرنی به فکر استفاده از SSD های مخصوصی برای کنسول پلی استیشن افتاد و یک SSD فوق سریع ( در کنار طراحی کراکن و ... فشرده سازی های که صورت گرفته ) و همین طور یک چیپ طراحی شده برای از بین بردن ایجاد گلوگاه در هنگام نقل و انتقالا SSD به دیگر بخش های کنسول تعبیه شد . تمامی این موارد وقت گیر و هزینه بر هستش برای هر کمپانی ای . ولی مارک سرنی و تیمش این ریسک رو کردن و چنین کار هایی رو انجام دادن . حال اینا باید هم از سخت افزار های قدرتمندی در دیگر بخش های کنسول هم استفاده میکردن . هم قدرت بالایی داشته باشن و هم راندمان بالایی داشته باشه و بتونه این کنسول ها 5 الی 6 سال ( چند سالی این ور اون ور ) در صنعت گیم کیفیت و ثبات خودش رو بتونه حفط کنه و بشه بازی های با کیفیتی رو روش توسعه داد . سی پی یو جی پی یو و ... باید از قطعات سخت افزاری مدرن استفاده میکردن . سونی در این هنگام یا باید یه کنسول ساده رو انتخاب میکرد و سی پی یو و جی پی یوی به شدت قدرتمندی رو در کنسول تعبیه میکرد و یک SSD عادی در کنسول پیاده سازی میکرد و راه ساده تر رو میرفت . ولی این کار رو نکرد و راه سخت تر ولی جذاب تر رو انتخاب کرد . پیشرفت در تمامی بخش های کنسول که توضیح دادم . ( اون طراحی کنترلر dualsense این کنسول هم انقدر جذاب هستش و طراحی داخلی سخت افزاریش هزینه بر هستش .. قیمت کنسول و هزینه این کنسول با کنترلر این دسته هم باید حساب کنید . سونی میتونست سی پی یو قوی تری رو با واحد محاسباتی خامی قوی تر رو بر روی کنسولش بذاره ولی دیگه باید بیخیال پیشرفت های این کنترلر و SSD فوق سریع بر روی این کنسول میشدید . قدرت سی پی یو و جی پی یو رو هم برای جبران از بالا بردن فرکانس ها جبران کردن که این وسط یک مشکلی بود و گرم شدن کنسول بود و باید از سیستم خنک کنندگی قدرتمندی استفاده میکردن که توضیحات در ادامه مقاله خواهم داد )

حالا برای این که بتونن قدرت سخت افزاری سی پی یو و جی پی یو رو بتونن بالا تر ببرن ( به میزانی باید بالا میرفت که استاندارد های یه قطعه نسل نهمی رو داشته باشه ) میزان فرکانس رو بالا تر باید میبردن . پس مجبور بودن از طراحی خنک کنندگی مخصوصی استفاده میکردن که خب در این مقاله بخشیش مشخص شد و مشخص شد ثبت اختراعی هم کردن در بخش نشت ندادن فلز مایع به دیگر بخش های کنسول و این طراحی باعث شد کنسول قدرت بالای خودش رو در راندمان و کارایی حفظ کنه و همین طور هزینه این کنسول پایین بیاد که این مهم ترین بخش طراحی در یک کنسول هستش و حالا شاید متوجه بشید سونی به چه راحتی اومد کنسول پلی استیشن 5 دیجیتال خودش رو 400 دلار تایین کرد . کنسول در عین قدرتمند بودن در تمامی بخش ها قیمت متعادل و خوبی رو هم داره . در بخش استفاده از ثبت اختراعی که تو بخش نشتی فلز مایع در نظر گرفته شده این رو دوستان بدونن وقتی میاین از استفاده این قطعات روی پی سی صحبت میکنین و از نشتی این موارد صحبت میکنین مهندسین سونی و .. خودشون هم به این موارد واقف هستن و راه حلی هم براش پیدا کردن . درسته قطعات پی سی و کنسولی رو میشه یه میزان براودری کرد ولی این طوری نیست که دقیقا همون قطعات در کنسول به کار رفتن . کاستوم های به شدت زیادی روشون انجام میشه و معماری خاصی روی تمامی بخش های کنسول ها طراحی صورت میگیره و سر آخر هم میبنیید که بازی هایی مثل TLOU 2 میبینید که برای همه سوال پیش میاد چه جوری این بازی با این گرافیک و .. خیره کننده داره روی یه کنسول 1.84 TFLOPS داره ران میشه ( البته اگر ترافلاپس برای یه سری همه چیز باشه که واقعا این طور نیست و فقط بخشی از قدرت یک قطعه سخت افزاری میتونه باشه )

صحبت زیاده و میشه به خیلی از موارد دیگه اشاره کرد . این معماری و طراحی که صورت گرفته بر روی این کنسول هم باید با آمدن بازی های نسل بعدی و .. دید که طراحی کنسول پلی استیشن 5 که بر روی آن صورت گرفته واقعا در عمل به چه گونه هستش و آیا سونی سر بلند بیرون میاد از این طراحی که صورت داده و یا خیر و ما فقط میتونیم تجزیه و تحلیل کنیم با توجه به اخبار ، گفته ها و خروجی هایی که تونستیم به دست بیاریم . باید در عمل دید کنسول های نسل بعدی در عمل چه راندمانی از خودشون به جا میذارن و زمان همه چیز رو مشخص میکنه .
172654

 
آخرین ویرایش:

Tommy Vercetty

Remember the Name!
کاربر سایت
Nov 18, 2010
5,291
نام
ROULY
ببین حرفت درسته کاملا و شرایط بطور کلی خیلی خوبه .

اما در مورد این ایونت شدت هایپ بسیار زیاد بود و همه انتظار داشتن که مثلا تکلیف Abandoned قطعا مشخص بشه.
تلو 2 فکشن معرفی بشه.
اگه Bluepoint رو واقعا خریدن ، اعلام بشه
نمایش GOW پیشرفت خیلی بیشتری رو نشون بده.
GOW ریلیزدیت داشته باشه.

وقتی اینا نبود، با توجه به شدت هایپ و اینکه خود سونی هم میزان هایپ رو کنترل نکرد، باعث کمی نا امیدی شد.

کلا انتظارها خیلی بالا رفته ، همین شوکیس اگه سال اول PS4 بود الان همه جامه دریده بودیم. ولی به شکل عجیبی فن بیس سونی پرتوقع شده و انتظار داره که همیشه بترکونه.

اگه منطقی و در قیاس با رقبا بخوایم بسنجیم شرایط الان عالیه.

در مورد انتشار بازیها روی PC من قبلا هم گفتم که اگر با فاصله باشه بنظرمن هیچ ایرادی نداره ، یعنی اینکه U4 بعد از 6 سال برای PC منتشر میشه چه اشکالی داره ؟ ولی بعضیا تعصب زیادی دارن و این موضوع
اون هایپ دادنها که خب اشتباه بود و اصلا بیشتر اوضاع رفته بود سمت آرزوها و رویاها تا توقعات واقعی ولی واقعا باید گفته میشد من که اون یک هفته خیلی لذت بردم 😂
کاملا درست میگی از نظر محتوا در مقایسه با نسل قبل و حتی نسل هفتم الان پلی استیشن روی ابرهاست و این برتری را حتی از نظر موارد دیگه مثل خود سخت افزار کنسول و میزان تقاضا هم میشه گفت بهتر از دو نسل قبل هست.
بهرحال سونی رسما گفته ۲۵ بازی جدید انحصاری بزرگ در دست توسعه داره..
و همین سونی بازم گفته قراردادهای بازیهای غیر فرست پارتی هم زیاد داره..
واقعا نسل خوبی خواهد بود اگر مسائلی مثل اینترنت و قیمت ارز اذیتمون نکنه..
راستی یه ذره این زمان بندی ریلیز بازیها بنظرم ایراد داره که البته بنظر میاد مقصرش سونی و استودیوها نیستن و بخاطر کرونا هست
اینکه Kena و Deathloop و DSDC و Jet the Far Shore و Solar Ash رو تو یه بازه زمانی بدی و بعدش دوباره تو بهمن و اسفند Horizon و Sifu و GT7 و احتمالا Stray هم پشت سر هم بدی و پاییز رو خالی بذاری یه مقداری ناجوره
البته ناجور نیستا سونی توقع رو بالا برده که هر فصل همش بازی جدید میخواییم
 
آخرین ویرایش:

armintn

کاربر سایت
Jan 11, 2012
1,538
نام
Armin
خب بعد از فروکش کردن اون حال اولیه و قدری تامل منم نظرمو راجع به ایونت می گم .
معرفی کوتور ریمیک اونم انحصاری کنسولی به تنهایی از صدتا بمب مخرب تر بود . فقط ای کاش فوتیج گیمپلی نشون میدادن . یکی از بهترین بازیهای تاریخ قراره روی کنسول سونی ریمیک بشه . اصلا کم چیزی نیست .
معرفی ولورین و اسپایدرمن 2 به شدت انتظارو سخت می کنه واسه این دو تا بازی . با توجه به چیزی که از اسپایدرمن دیدیم میشه گفت مرز CG و گرافیک ریلتایم این نسل از بین میره . به راحتی چندین لول از تمام بازیهای معرفی شده واسه نسل جدید بهتر بود .
گوست وایر توکیو تو این نمایش جدید واسم جذاب بود و نسبت بهش کنجکاو شدم . چیز خوبی می زنه
فورسپوکن زباله ی محضه به نظرم و هیچ نکته جذابی نداره
اون اسپین آف بوردرلندز به شدت جذاب بود .
GT7 فتوریلستیک ترین بازی هست که تا الان صنعت گیم دیده . مدلینگ اتوموبیل ها و نورپردازی کاملا تو یه لیگ دیگه نسبت به کل صنعت سیر می کنه . عجیب هایپم براش و خداروشکر خیلی هم واسه تجربه اش نباید صبر کنیم و همین اسفند میاد .
راجع به گاو و با توجه به چیزهایی که از هورایزن فوربیدن وست دیده بودیم توقعات بالا بود . انتظار تغییرات گرافیکی و ... داشتیم که برآورده نشد . اما داستان به شدت جذاب می زنه و واسه تجربه اش لحظه شماری می کنم و با وجود اینکه انتظاراتمو برآورده نکرد همچنان مورد انتظار ترین بازی سال بعدمه .

راجع به فرمت برگزاری ایونت هم به نظرم سونی از اون اصالت خودش دور شده و نمایش یه سری بازیها جاش اینجا نبود و کاش دست چین شده تر این ایونت رو برگزار می کرد .
در کل من انتظار دیدن نمایشهای تمام نسل بعدی داشتم که خب نشد و این آدمو نا امید می کنه یه مقدار از مسیری که سونی داره طی می کنه ولی خب چاره ای جز صبر نیست و یه مقدار دیگه هم منتظر می مونیم ببینیم کی قراره از شر بازیهای کراس جن راحت شیم . سیاست های جیم رایان اصلا به مزاق یکی مثل من خوش نمیاد و اون روح پلی استیشن رو تو خودش نداره و چیزهایی که باعث شد ما عاشق این برند بشیم رو عملا داره کنار می ذاره

ولی جدای ازین مسائل سونی تا اینجای نسل خیلی خوب کار کرده و دست پر تر از رقیب بوده تو عرضه ی بازیهای با کیفیت . چندین و چندتا انحصاری گردن کلفت بیرون داده و نگرانی من ازینجا به بعده که امیدوارم بی مورد باشه و تا آخر نسل همینجوری قدرتمند جلو برن .
 

AMIN-SCORPION

پشت سیاهی های دنیامان سیاهی بود ...
ناظم انجمن
Oct 29, 2011
3,590
نام
امین
ببینید دوستان من خودم سونی و تو ساخت بازی انحصاری سرامد میدونم و بقیه حالا حالاها باید تلاش کنن تا به لول بازیاش برسن.
ولی بحث اینه که من سونی و فقط با خودش و گذشته ش مقایسه میکنم.
اون تنوع ژانر داره کمتر میشه و ریسک تو ساخت بازیهای متنوع به نسبت نسل های قبل کمتر شده.
همین الان جز دوال سنس چه محرکی وجود داره واسه خرید ps5 با این روند کراس جین بازیها؟
درسته هنوز اول نسله و کلی راه هست تا اخر نسل ولی حداقل یه چشم انداز کوچیک یا یه اشاره یا روشن کردن ذهن ها راجب شایعه ها بشدت میتونه این بلاتکلیفی و ایجاد هایپ کاذب رو کنترل کنه.
اینکه هی هوادار داد بزنه فلان ای پی و... تو هر مراسمی چشمش دنبال یسری ای پی باشه و خبری نشه جالب نیست.
شفاف سازی میتونه خیلی موثر باشه تو این موارد... بحثم این نیست بیان و برنامه 8 ساله بدن ولی تکلیف ای پی های قدیمی و روشن کنن و حداقل بیان بگن برنامه ای نداریم و خلاص.
 

noctis-sm3

کاربر سایت
Jul 23, 2014
2,001
نام
mohammad
این تصویر رو ببینید...

IMG_20210911_115314_158.jpg

این کمی از حقیقت دنیای امروزی که توش هستیم رو نشون میده...

سلیقه اکثریت بازار و مخاطب عام گاها صدوهشتاد درجه با ماها که عملا جزو اقلیت ها هستیم متفاوته...


بعد طرف میاد بدو بیراه میگه که سونی چرا کیلزون نمیسازه؟ ببخشید همین مخاطب ها کجا بودن که کاری کنن فروش بازی به زور به دو میلیون نرسه؟!

همین الانش دو تا عنوان شوتر در دست ساخت دارن... و اگه موفق بشن کی گفته سونی دیگه شوتر داستانی نمیسازه؟

تو مستند هورایزن هم هرمن هم بقیه تیم خودشون گفتن ما ip جدید می خواستیم... تیم تنوع میخواست... تو این مورد هم حتی سونی مجبورشون نکرده بوده!!! اما تاکید داشتن که کیلزون برای ما عزیزه شاید یکروز بهش برگردیم... فراموشش نکردند... اما باید خوده استدیو هم بخواد!(تو مستند میگه جلسه گزاشتیم...فقط یک نفر موافق بود باز شوتر بسازیم، اما اکثریت تجربه جدید می خواستن... اما گفتن نظر اون یک نفرم برامون محترمه و ممکنه ازش تو بازی های آینده استفاده کنیم!)

کی گفته دیگه سونی سراغ آنچارتد نمیره؟!
هر فیلم و سریالی که قراره سونی برای پلی استیشن تولید کنه... یعنی به طور موازی نسخه ای از بازی و فیلم یا سریالشم در دست تولیده...(مثل شایعه twisted metal)

BB میخواید؟ خوب خوده هرمن چندین بار تو مصاحبه اش تاکید کرده به داشتن رابطه با FS و KP...!


قرار نبوده سونی همه چیزو تو یک شب معرفی کنه... همین شماها اگه تو مراسم های بعد چیزی جدید معرفی نمیشد میگفتید سونی داره هر چیزی رو که قبلا معرفی کرده چند سال نوشخوار می کنه... و آینده ای برای ps نمی بینید...!
 

Tommy Vercetty

Remember the Name!
کاربر سایت
Nov 18, 2010
5,291
نام
ROULY
.
ببینید دوستان من خودم سونی و تو ساخت بازی انحصاری سرامد میدونم و بقیه حالا حالاها باید تلاش کنن تا به لول بازیاش برسن.
ولی بحث اینه که من سونی و فقط با خودش و گذشته ش مقایسه میکنم.
اون تنوع ژانر داره کمتر میشه و ریسک تو ساخت بازیهای متنوع به نسبت نسل های قبل کمتر شده.
همین الان جز دوال سنس چه محرکی وجود داره واسه خرید ps5 با این روند کراس جین بازیها؟
درسته هنوز اول نسله و کلی راه هست تا اخر نسل ولی حداقل یه چشم انداز کوچیک یا یه اشاره یا روشن کردن ذهن ها راجب شایعه ها بشدت میتونه این بلاتکلیفی و ایجاد هایپ کاذب رو کنترل کنه.
اینکه هی هوادار داد بزنه فلان ای پی و... تو هر مراسمی چشمش دنبال یسری ای پی باشه و خبری نشه جالب نیست.
شفاف سازی میتونه خیلی موثر باشه تو این موارد... بحثم این نیست بیان و برنامه 8 ساله بدن ولی تکلیف ای پی های قدیمی و روشن کنن و حداقل بیان بگن برنامه ای نداریم و خلاص.
عزیز یه کم فرصت بدید
هنوز یکسال هم نشده
چقدر عجله ؟
• میگفتن بازی آر پی جی نداره دیمن سولز و Kotor و نسل قبل BB گل سرسبد
• میگن fps نداره دثلوپ و استودیوهای دیگه هم دارن میسازن
• ریترنال رو داشتیم سبک روگ
• رچت اکشن پلتفرمر
• جی آر پی جی فاینال و کلی بازی دیگه
• سک بوی پلتفرمر
• اکشن ار پی جی هورایزن ، کینا و..
• اکشن ادونچر هم که نگم دیگه گفتنی نیست یه کتگوری پر از بازیهای AAA
• ریسینگ GT
• سبک Game Creation دریمز رو داشتیم
• سبک Horror قطعا چیزهای جالبی خواهیم داشت
• بازیهای VR که برنامه های فوق العاده ای دارن با PSVR2
• اسپرت MLB

در چه مرحله ای از تاریخ سونی این همه تنوع ژانر داشته؟ اگه هست بگید خب
اینکه فقط بگی چون کیلزون نمیسازه پس تنوع نداره عین بی انصافیه
 
آخرین ویرایش:

rezvideo

کاربر سایت
Oct 3, 2005
1,211
نام
رضا چشمی
دو سه تا از بچه ها دیدم در خصوص ضرورت خرید پلی استیشن 5 صحبت کردن گفتم شاید تجربه خودم از خرید پلی 5 به درد بخوره.
من این کنسول رو دقیقا شب عید خریدم و الان 6 ماه هست که دارم ازش استفاده می کنم اجازه بدید از چند زاویه نظرم رو بگم:
1-محتوا:
بازی های انحصاری پلی استیشن 5 که کاملا مشخص هستن من به غیر از ratchet و Returnal مابقی رو بازی کردم و به استثنای دو مورد به نظرم بیشتر با بازی های میان نسلی مواجه بودم تا نسل بعدی.در کنار اینا یه هارد اکسترنال 4 ترابایت هم وصل کردم به کنسول و تا خرخره با بازی های پلی 4 پر کردمش.در نتیجه از نظر محتوا کمبودی حس نمی کنم.

2-قابلیتهای کنسول:
دوال سنس و هارد SSD بزرگترین جهش کنسول هستن که در مورد دوال سنس به استثنای بازی آسترو و یه بازی اول شخص (که الان یادم نیست چی بود:D) کاربرد شاخصی ندیدم.البته عملکردش تو مایلز مورالز جالبه ولی خیلی کاربردی نبود.امید می ره بازی های آینده بهتر بتونن از این قابلیت استفاده کنن که در نتیجه تجربتون رو از گیم متحول می کنه.مورد آخر اینکه دقت دوال سنس در بازی های شوتر خیلی بالاتر از کنترلر دوا شوک 4 هست و تقریبا با کنترلر های حرفه ای بازار مثل ریزر یا نی کان برابری می کنه.

3-سیستم عامل دستگاه:
پیشرفت شگرفی کرده در عین اینکه ماهیتش رو حفظ کرده ولی بعد از کمی کار کردن متوجه خواهید شد که به مراتب کارآمدتر از سیستم عامل پلی استیشن 4 هست.گرچه هنوز جای پیشرفت داره و باید یه سری قابلیت بهش اضافه بشه.به عنوان مثال شاید برای خیلیا مهم نباشه ولی برای منی که دائم نیاز به تعویض تنظیم شبکه دارم امکاناتش خیلی عالی و بهتر از پلی 4 هست.

4-سایر موارد:
یکی از بهترین نقاط قوت کنسول صدای کم دستگاه است(تقریبا بدون صدا است) به قدری پلی 4 پرو من صداش زیاد بود که عصبیم می کرد.اصلا روانی می شدم به خصوص زمانی که pes 2021 رو بازی می کردم انگار جارو برقی تو خونه روشن می شد.همین که پلی 5 من رو از شر اون صدای ناهنجار نجات داد خدا رو شکر می کنم.

5-جمع بندی:
پلی 5 از هر جهات که نگاه کنید نسبت به پلی 4 برتری داره.فقط بحث قیمت و محتوای انحصاریش بیشتر بشه خریدش جزء واجبات خواهد بود و آخر اینکه من از پولی که بابت این کنسول هزینه کردم واقعا راضی هستم ولو اینکه قیمتش بالاتر از حد واقعیش بوده باشه.

پ.ن:
تو بند 2 اون بازی اول شخص یادم اومد : رزیدنت اویل 8:D
 

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
13,621
نام
ماکان
در مورد خود نمایش هم 3 تا بازی انحصاری سونی + ریمیک استاروارز خوب بود و بقیه نمایش صرفا پر کردن تایم نمایش بود. با اینهمه به خاطر همین چهار تا، نمره قبولی رو می گیره نمایش.

مراد من میگم نمیگیره، بحث غر زدن نیست، ربطی به شوخی های دوم ترین و این هایچ کاذبی که منباب عوض شدن فضای فروم راه انداختیم هم نداره، مشکل این نمایش سونی نبود گیم پلی درست حسابی و عدم نشون دادن یه چیز واقعا نسل بعدی بود.

هرکی هم میگه نه خوب بود چون تو فولان فروم یه سری فن نشستن بهش نمره بالا دادن درک صحیحی از ویدئو گیم ندارن. همین امروز تو خود شرکت ما، تقریبا همه بچه ها میگفتن بعد دیدن کنفرانس سونی با خیال راحت قید خرید PS5 رو زدن و فهمیدن که تا 23 با همین PS4 کارشون راه میفته. مگه هدف از نمایش ها فروش کنسول نیست؟ خوب سونی داره صریح و واضح میگه آقا ما تا 23 به بعد هیچ بازی نسل بعدی نداریم، کنسول رو هم دو سال زودتر دادیم بیرون و فعلا باید همون بازی های نسل قبلی رو 60 فریم و 4K بازی کنید. مشکل نمایش سونی اینه نه اینکه چرا همزمان Uncharted و Killzone و Resistance و SH و MGS و ... رو نشون نداد! جدی جدی خودمون که باورمون نشده قرار بود معجزه بشه IP های کونامی رو انحصاری برامون بسازه!

من شخصا اگه یه گیم پلی خوب از KotOR و SM2 و Wolverin و GT7 میدیدم، GoW هم واقعا بازی نسل بعدی بود، به نظرم این نمایش سونی با اختلاف یکی از بهترین ها میشد. منتها حالا درست یا غلط با CG حال نمیکنم و از اینکه میبینم PS5 حتا بعد یه سال هنوز بازی نسل بعدی نداره احساس حماقت میکنم. به هر حال 20 میلیون پول کنسولش رو دادم.
 

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
2,578
بنظرم تنها بازی که واقعا ارزش داره همون روز اول خریداری بشه هورایزن هست
واقعا پیشرفت بازی چشگیر بوده و کلا بازی هست هفته ها میشه انجام داد و جذابیتش کم نشه

اما بازی های دیگه ای که معرفی شد میشه صبر کرد که تخفیف مناسب بخوره یا قیمتش در بازار مناسب بشه
 
 • Like
Reactions: db07

HalfLife G

کاربر سایت
Feb 21, 2009
3,112
نام
مراد حلیمی
این تصویر رو ببینید...

View attachment 224212

این کمی از حقیقت دنیای امروزی که توش هستیم رو نشون میده...

سلیقه اکثریت بازار و مخاطب عام گاها صدوهشتاد درجه با ماها که عملا جزو اقلیت ها هستیم متفاوته...


بعد طرف میاد بدو بیراه میگه که سونی چرا کیلزون نمیسازه؟ ببخشید همین مخاطب ها کجا بودن که کاری کنن فروش بازی به زور به دو میلیون نرسه؟!

همین الانش دو تا عنوان شوتر در دست ساخت دارن... و اگه موفق بشن کی گفته سونی دیگه شوتر داستانی نمیسازه؟

تو مستند هورایزن هم هرمن هم بقیه تیم خودشون گفتن ما ip جدید می خواستیم... تیم تنوع میخواست... تو این مورد هم حتی سونی مجبورشون نکرده بوده!!! اما تاکید داشتن که کیلزون برای ما عزیزه شاید یکروز بهش برگردیم... فراموشش نکردند... اما باید خوده استدیو هم بخواد!(تو مستند میگه جلسه گزاشتیم...فقط یک نفر موافق بود باز شوتر بسازیم، اما اکثریت تجربه جدید می خواستن... اما گفتن نظر اون یک نفرم برامون محترمه و ممکنه ازش تو بازی های آینده استفاده کنیم!)

کی گفته دیگه سونی سراغ آنچارتد نمیره؟!
هر فیلم و سریالی که قراره سونی برای پلی استیشن تولید کنه... یعنی به طور موازی نسخه ای از بازی و فیلم یا سریالشم در دست تولیده...(مثل شایعه twisted metal)

BB میخواید؟ خوب خوده هرمن چندین بار تو مصاحبه اش تاکید کرده به داشتن رابطه با FS و KP...!


قرار نبوده سونی همه چیزو تو یک شب معرفی کنه... همین شماها اگه تو مراسم های بعد چیزی جدید معرفی نمیشد میگفتید سونی داره هر چیزی رو که قبلا معرفی کرده چند سال نوشخوار می کنه... و آینده ای برای ps نمی بینید...!
البته به عنوان حامی حقوق ip هف لایف تو این فروم :D:Dباید عرض کنم نتیجه این نظرسنجی به این دلیل هست که بخاطر فاصله زیادی که بین انتشار نسخه ها بوجود اومده (شماره جدیدش هم چون vr بود خیلی پرمخاطب نشد) طبیعیه که جامعه طرفدارای بازی گسترش پیدا نکردن و از بین طرفداراشم خیلی هاشون دیگه الان اصلا بازی نمی کنن و کم کم وقتشه بچه هاشون راهشونو به عنوان گیمر ادامه بدن:D
در نتیجه این 40 درصد رایی رو هم که آورده بنظرم خیلی خوبه و فک میکنم از بین این 41 درصد هم بعضی ها بازی رو انجام هم ندادن و صرفا اسم و بزرگی بازی رو شنیدن

+

کسی از سونی انتظار نداره بیاد بازی 20 سال پیش رو ادامه بده، ولی با توجه به سابقه ای که از سونی به یاد داریم و به همین دلیل دوسش داریم میخواهیم که بازیهای متنوع بسازن و این موضوع تو کاراشون کمتر دیده میشه
این روندی بود که خود سونی یادمون داده و خودش سطح توقعمون رو بالا برده و حالا که تغییر رویه داده طبیعیه که به مزاج خیلی ها مخصوصا طرفدارای قدیمی تر ps خوش نیاد.

مراد من میگم نمیگیره، بحث غر زدن نیست، ربطی به شوخی های دوم ترین و این هایچ کاذبی که منباب عوض شدن فضای فروم راه انداختیم هم نداره، مشکل این نمایش سونی نبود گیم پلی درست حسابی و عدم نشون دادن یه چیز واقعا نسل بعدی بود.

هرکی هم میگه نه خوب بود چون تو فولان فروم یه سری فن نشستن بهش نمره بالا دادن درک صحیحی از ویدئو گیم ندارن. همین امروز تو خود شرکت ما، تقریبا همه بچه ها میگفتن بعد دیدن کنفرانس سونی با خیال راحت قید خرید PS5 رو زدن و فهمیدن که تا 23 با همین PS4 کارشون راه میفته. مگه هدف از نمایش ها فروش کنسول نیست؟ خوب سونی داره صریح و واضح میگه آقا ما تا 23 به بعد هیچ بازی نسل بعدی نداریم، کنسول رو هم دو سال زودتر دادیم بیرون و فعلا باید همون بازی های نسل قبلی رو 60 فریم و 4K بازی کنید. مشکل نمایش سونی اینه نه اینکه چرا همزمان Uncharted و Killzone و Resistance و SH و MGS و ... رو نشون نداد! جدی جدی خودمون که باورمون نشده قرار بود معجزه بشه IP های کونامی رو انحصاری برامون بسازه!

من شخصا اگه یه گیم پلی خوب از KotOR و SM2 و Wolverin و GT7 میدیدم، GoW هم واقعا بازی نسل بعدی بود، به نظرم این نمایش سونی با اختلاف یکی از بهترین ها میشد. منتها حالا درست یا غلط با CG حال نمیکنم و از اینکه میبینم PS5 حتا بعد یه سال هنوز بازی نسل بعدی نداره احساس حماقت میکنم. به هر حال 20 میلیون پول کنسولش رو دادم.
این مسیله بی نیاز کردن مخاطب به خرید ps5 رو که خودم هم تو ادامه همون پست نوشتم و بشدت هم با حرفت موافقم (وقتی خود سونی میگه مهمترین ip من رو کنسول نسل قبلی میاد و بازیهای خفن دیگم هم قبل 2023 نمیان یعنی اونایی که تا 2023 کنسول میخرن صرفا بخاطر 4k و 60 فریم کنسول خریدن)
و اگر از این زاویه نگاه کنیم به نمایش آره باید خیلی بهتر از اینا بود.

.
 
آخرین ویرایش:

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
1,758
نام
milad
دوستان تعداد دقیق کارمند های استودیو های سونی مشخصه ؟؟
_______________________________________________________
کاش سونی چند تا استودیو دیگه مثل sucker punch و insomniac game داشت
من به عنوان کسی که مراسم سونی رو دیدم و ازش راضی نبودم اما ترغیب شدم ps5 رو اوایل یا اواسط 2023 بخرم
------------
پیش بینی من واسه متای deathloop پایین تر از 80
 
آخرین ویرایش:

Nima

مدیر انجمن
Feb 25, 2007
7,483
نام
نیما
من شخصا اگه یه گیم پلی خوب از KotOR و SM2 و Wolverin و GT7 میدیدم، GoW هم واقعا بازی نسل بعدی بود، به نظرم این نمایش سونی با اختلاف یکی از بهترین ها میشد. منتها حالا درست یا غلط با CG حال نمیکنم و از اینکه میبینم PS5 حتا بعد یه سال هنوز بازی نسل بعدی نداره احساس حماقت میکنم. به هر حال 20 میلیون پول کنسولش رو دادم.
ببین موضوع اینه که اولا بازی داشته و نمیدونم چرا میگید نداشته ؟! Demon's Souls - R&C و Returnal فقط برای PS5 هستند در سال اول. (Astro هم در نظر نمیگیریم با اینکه بنظرمن یه بازی خیلی خوب و قابل اعتنا هست)

حالا اینو در نظر نگیریم و حتی اگر فرض کنیم که بازی نداشت بقول تو (احتمالا منظورت یه AAA خفن و خیلی معروف از آیپی‌های اصلی هست)
PS4 اگر بازی انحصاری داشت و کراسجن نبودند دلیلش معماری شخمی PS3 بود که نه با نسل قبلش سازگار بود و نه با نسل بعد و نمیتونستن براحتی بازی کراسجن بسازن وگرنه شک نکن تو سال اول نمیومدن 70 میلیون PS3 رو بیخیال شن و فقط برای PS4 بازی بدن.
قطعا خیلی براشون دردسر داشته که مثلا Infamous رو برای PS3 هم منتشر کنن.
تازه PS3 با اینکه با بازیهای انحصاری خفن تونست تا حدودی نجات پیدا کنه ولی در کل یه نقطه ضعف برای سونی محسوب میشه و باید با تمرکز تمام و کمال روی PS4 جبران میکردن و بیخیال PS3 میشدن که اتفاقا هم موفق بودن.

حتی با این حال آیا سال اول PS4 از سال اول PS5 از لحاظ انحصاری برتر بود ؟

سال اول PS3 چی ؟ با اون مقایسه کنیم که جالبتره . GOW 2 برای PS2 اومد ولی برای PS3 نه . فکر کن الان مثلا Miles Morales برای PS4 میومد و برای PS5 نمیومد!

کلا نمیدونم معیار این مقایسه چیه ولی واقعا چرا توقع داریم سونی بیاد الان بیخیال 120 میلیون PS4 بشه و این کنسول بسیار موفق رو نادیده بگیره ؟!! مگه الان مایکروسافت چیکار داره میکنه ؟

اوکی نمیخوایم با MS مقایسه کنیم کلا ، ولی آیا یه کمپانی بزرگ باید تمام و کمال خبردار یه بخشی از گیمرها مثل ما باشه ؟ انگار امثال من و تو یه کالت هستیم که سونی باید از ما دستور بگیره :D

و اینم در نظر بگیرید که قطعا خیلی زمان میبره تا این 120 میلیونی که PS4 دارن ، PS5 هم بخرن و مثلا منتشر نشدن GOW روی PS4 اگه مثلا 10 میلیون دارنده PS5 رو خوشحال میکنه ، یه جمعیت خیلی بیشتری رو ناراحت میکنه چون PS5 ندارن و نمیتونن الان داشته باشن.

البته منظورم همین یکی دو سال اول هست ، اگر این روند ادامه دار باشه اون موقع آزار دهنده ست. ولی الان بنظرم سونی نه اشتباهی کرده ، نه تغییر مسیر داده تا الان ، نه آرمانهاش عوض شده. (تاکید میکنم تا الان)
 

MrElectricWizard

The Hawk Is Howling
کاربر سایت
Nov 6, 2011
2,021
نام
Mehrdad
من خودم هنوز PS5 نگرفتم. دلیلمم واقعا ربطی به دلایل دوستان (بازی نسل بعدی و قبلی اینا نداره)
خیلی ساده فکر جیبم و خرج مهلکی که این 2 کنسول و بازی هاش (+در اینده استیم دک) قرار رو دستم بذارند رو میکنم که هنوز صبر کردم. همین الان به اندازه کافی رو مخم هست که تجربم از دیمنز و ریترنال عملا شده تست رو کنسول دوست هام. و قرار با +یک سال تاخیر بازی کنم.

وگرنه قطعا اگه محدودیت مالی نداشتم همون روز اول هر دو کنسول پی اس و اکس باکس رو دو تا 50 میلیون هم شده میخریدم. حداقل برای اینکه این حدودا 600 700 ساعتی که از نوامبر پارسال تا حالا رو PS4 بازی کردم، با پرفورمنس بیشتر انجام بشه. با دوال سنس پلی بشه. از TVیم بلاخره استفاده واقعی رو بکنم. ولی اره معلومه که برای خریدار کژوال عملا دلیلی برای خرید کنسول نیست.
بماند که حداقل من دوروبرم زیاد دیدم کژوال هایی که برای پرفورمنس بیشتر و نفس "جدید" بودن رفتن 20 25 میلیون پول کنسول دادن. کوچکترین توجهی هم به نسل قبلی بودن و نبودن بازی ها ندارن. البته همشونم کژوال نیستن و یک سری فیفا پلیر های حرفه ای هستند. که 25 میلیون پول دادن زمستون پارسال PS5 گرفتن فقط برای فیفا. فیفا+ پلاس. منفجر هم میکنند. دمشونم گرم به نظرم.

به نظرم سونی مجموع این شرایط و شرایط استودیوهاش + فضایی که رقیب در 1-2 سال اینده با بازی هاش ایجاد میکنه رو در نظر گرفته و این مراسم و رونمایی ها رو تنظیم. کارت هاشو عملا نگه داشته تا شدت دمیج کار های احتمالی مایکرو رو کنترل کنه.

در واقع باید بگم عملا تنها بازی مورد علاقه من در نمایش GT 7 بود. ولی خب سعی میکنم با شرایط و واقعیت ها کنار بیام. گیم پلی فوراسپوکن رو دوست داشتم. اسپایدرمن هم بازی بسیار خفنیه و تقریبا مطمئنم به زودی میاد تو لیست عزیزانم. ولورین هم مشابه اسپایدرمن.
با این حال امیدوارم تا اخر نسل بازی هایی که تو رویاشون بودیم رو ببینیم. حداقل بخشیشون رو. این انتظار نیست. صرفا یک علاقه است که اولویت هم نداره. من برای سایلنت و رزیستنس و کیلزون نمیخوام و نمیخواستم که PS5 بگیرم.
 
آخرین ویرایش:

SiminSecret

کاربر سایت
Sep 7, 2010
2,373
نام
مهراد
اما ترغیب شدم ps5 رو اوایل یا اواسط 2023 بخرم

2023 هم نخری 2024 نسخه پرو رو میخره آدم که مطمئن باشه 4K 60FPS Ray-Trace ON دیگه به استاندارد صنعت تبدیل شده باشه، یکی نیاد بگه شما RDNA1.5 هستید و این داستانا.
 
 • Like
Reactions: milad.ps4

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

Top
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر