اطلاعات تحقیقات دوساله بر روی شرکت اکتیویژن بلیزارد منتشر شد

WonderMahdi

کاربر سایت
Mar 21, 2020
609
نام
مهدی قربان‌زاده
پس از شکایت رسمی سازمان DFEH کالیفرنیا از شرکت اکتیویژن بلیزارد، جزئیات تحقیقات دو ساله این سازمان منتشر شده است. لازم به ذکر است که اطلاعات تحقیقات DFEH بسیار تکان‌دهنده هستند و خواندن آن به همه توصیه نمی‌شود.

e3-activision-blizzard-presentation-1.jpg

سازمان DFEH ناشر World of Warcraft و Call of Duty را متهم به حقوق و فرصت‌های نابرابر، فضای کاری جنسیت‌زده و آزارهای فراوان کرده است. تحقیقات گسترده DFEH مشکلات کارکنان اکتیویژن بلیزارد را به طور مفصل توضیح داده است. در یکی از بخش‌ها آمده است که کارمندان مرد در فضای کاری مقدار زیادی نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند و سپس به آزار و اذیت زنان می‌پردازند. کارمندان مرد ساعت‌های مختلف به بازی می‌پردازند، درباره موضوعات جنسی و اندام همکاران خود صحبت می‌کنند و زنان را تهدید به تجاوز می‌کنند. همچنین زنان اکتیویژن با وجود کار و تلاش دو برابر هیچگونه ترفیعی دریافت نکرده‌اند. اما این پایان اتهامات بر علیه اکتیویژن نیست.

در بخش وحشتناکی از تحقیقات آمده است که یکی از کارمندان زن در حین سفر کاری با سرپرست مرد خود به دلیل روابط جنسی خودکشی کرده و جان خود را از دست داده است. پس از وقوع این حادثه، پلیس محلی در میان وسایل آن سرپرست مرد، چندین وسایل و اسباب‌بازی‌های جنسی کشف کرده است. یکی از همکاران او تایید کرده که کارمند متوفی تحت فشار آزارهای جنسی شدید در محل کار خود بوده است و عکس‌های خصوصی او در یکی از مهمانی‌های شرکت دست به دست شده است.

سازمان DFEH در بخش دیگری گفته است که چندین بار به اکتیویژن بلیزارد پیشنهاد همکاری برای رفع مشکلات داده است اما آن‌ها هرگونه تخلفی را انکار کرده‌اند. شرکت اکتیویژن بلیزارد هم در پاسخ بیانیه‌ای را صادر کرد که اتهامات واردشده را غلط خواند اما مدعی شد که در سال‌های اخیر برخی مشکلات بوجود آمده را برطرف کرده است. در قسمت دیگری از بیانیه، این شرکت به سازمان DFEH به علت اتهامات مبنی بر خودکشی یکی از کارمندان حمله کرد.

پس از انتشار تحقیقات، بسیاری از فعالان صنعت بازی مانند کوری بارلوگ حمایت خود از کارمندان آسیب‌دیده اکتیویژن بلیزارد را اعلام کردند و بسیاری دیگر خواستار بایکوت محصولات اکتیویژن بلیزارد شدند.

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,370
نام
سید محمد حسین
آدم میخونه حالش بد میشه خدایی

این از بلیزارد... اون از اینسومنیاک و قبلشم که ارباب همشون یوبیسافت که دوباره دارن ازش فرت و فرت آدم میریزه بیرون. تازه باید کلی بیشترم باشه مخصوصا تو دولوپرهای چینی و ژاپنی که دست اینا به لحا تحقیقاتی بهشون نمیرسه

Arima Kishou

Kuro no Shinigami
کاربر سایت
Jul 14, 2014
5,257
نام
محمد
به اکتی باشه الان بعد این خبرا، برای PR مثبت میان‌ کل کرکترای Overwatch رو LGBT میکنن.:D
----
متاسفانه با توجه به بزرگ و وسیع بودن این کمپانی ها بنظرم یکم غیر قابل اجتنابه اینطور مسائل... طبیعتا همه کارمندا در همچین محیط هایی قرار نیست راضی باشند.
مواردی هم که گفته شده جدا حال بهم زن هستن. توییتر هم متاسفانه بجای اینکه به فکر راه حلی باشن، بیشتر به فکر ارزش والای بانوان بر جنسیت دیگه هستن.:|
---
یکی بانجی رو از منبر بیاره پایین. حال بهم زن تر از اکتیویژن نباشه خیلی بهتر هم نیست.:|

Arth@s

کاربر سایت
Aug 26, 2011
1,131
نام
Arthas
جالبه که به محض خوندن این خبر یاد شرکتهای خودمون افتادم...
تو این تقریبا 10 سال سابقه کاری که تو زمینه CGI دارم خیلی مثل این موارد رو تو محل کارهام دیدم، با این تفاوت که جای خانمها و آقایون برعکس بود. (شاید واسه همینه که اونا این کارا رو میکنن و خروجی هم دارن و ما این کارا رو میکنیم و خروجی نداریم:D)
اما در نهایت همش به این نتیجه ختم میشه که آرتیست جماعت مغزش مریضه دیگه...

آخرین ویرایش:

XsmokeX

کاربر سایت
Sep 24, 2012
2,954
نام
احمد
کارمندان مرد ساعت‌های مختلف به بازی می‌پردازند، درباره موضوعات جنسی و اندام همکاران خود صحبت می‌کنند
در این حد که فکر می کنم همه جای دنیا انجام میدن :-"
در کل خبر خیلی شوکه کننده نبود کل دنیا رو این گند برداشته و مشکل هم کلا خود بشریته :D

m.d.makan

کاربر فعال
Apr 14, 2007
9,075
نام
مــاکــان
Production on World of Warcraft Halted Due to Ongoing Lawsuit
اوه اوه همینطوری ملت مشکل داشتن با WOW
بخاطر این شکایتها توسعه WOW متوقف شده.
اونهم تو مهمترین زمان که دارن به شدت با new world و XIV رقابت میکنن و همینطوری دارن پلیر از دست میدن.

خبر رسمیه، خود Jeff Hamilton از اعضای توسعه WOW توییت کرده.
Capture.JPG
==============
حساب کنین خروجی این مشکلات در آینده چه خواهد بود.
همینطوری در عرض 3-2 سال اخیر هرچی آدم درست حسابی و متفکر و کاردرست بوده از بلیزارد رفته، از این خروجی ها نزدیک به 5-4 استودیوی کله گنده تشکیل شده.
فکر کنین اون استودیوها قرار هست چی بسازن؟
RTS, MMO
استودیوها :Frost Giant Studios ، Uncapped Games و چندتا دیگه که حضور ذهن ندارم.
خروج استعداد به حدی بوده که بلیزارد گفته هیچ برنامه ای برای استارکرفت 3 نداریم، شما بخونین کسی نمونده که بخواد RTS بسازه.

شاید تنها استعدادهای کاردرست باقیمونده ، یکسری از اعضای تیم توسعه WOW هستن، حالا با این شرایط بلیزارد چطوری میخواد اینهارو نگه داره؟

آخرین ویرایش:

Sterben

Shinu made
کاربر سایت
Dec 14, 2007
2,090
نام
هومن
Production on World of Warcraft Halted Due to Ongoing Lawsuit
اوه اوه همینطوری ملت مشکل داشتن با WOW
بخاطر این شکایتها توسعه WOW متوقف شده.
اونهم تو مهمترین زمان که دارن به شدت با new world و XIV رقابت میکنن و همینطوری دارن پلیر از دست میدن.

خبر رسمیه، خود Jeff Hamilton از اعضای توسعه WOW توییت کرده.
View attachment 218539
==============
حساب کنین خروجی این مشکلات در آینده چه خواهد بود.
همینطوری در عرض 3-2 سال اخیر هرچی آدم درست حسابی و متفکر و کاردرست بوده از بلیزارد رفته، از این خروجی ها نزدیک به 5-4 استودیوی کله گنده تشکیل شده.
فکر کنین اون استودیوها قرار هست چی بسازن؟
RTS, MMO
استودیوها :Frost Giant Studios ، Uncapped Games و چندتا دیگه که حضور ذهن ندارم.
خروج استعداد به حدی بوده که بلیزارد گفته هیچ برنامه ای برای استارکرفت 3 نداریم، شما بخونین کسی نمونده که بخواد RTS بسازه.

شاید تنها استعدادهای کاردرست باقیمونده ، یکسری از اعضای تیم توسعه WOW هستن، حالا با این شرایط بلیزارد چطوری میخواد اینهارو نگه داره؟
تنها چیزی که میشه گفت اینه:
no king rules forever
فکر کنم از ۴یا۵ سال پیش سقوط بلیزارد شروع شد بجای افزایش خلاقیت، نیرو و...برای توسعه بازی هاشون از wow گرفته تا Ow.... که شدیدا پول ساز بود براشون اومدن فقط فقط جیب خودشون رو یه نگاه کردن که‌ چطوری هر روز چطوری سودمون رو افزایش بدیم و ضرر هامون رو کمتر کنیم!!
اون از OW که هر اپدیت بدتر از اپدیت بعد میشه رسما بازی شد شیلدینگ هیرو همه یه خراوار شیلید دارن و شده شبیه شلیک به شیلد ۲ ساعت به طرف تیر میزنی انگار نه‌انگار...که‌کاری کرده بازی شدیدا خسته کنند بشه!
از اون طرف WC:reforge که بازم بودجه اینا بهش تخصیص ندادن و فکر کردن هرچی بدن بیرون مردم قبول میکنند و حرف در نمیارش که یه افتضاح به تمام معنا در اومد جوری که نسخه اصلی بازی که واسه ۱۵ سال پیش بود بهتر از نسخه ریمیک بود
و میرسیم به WOW که پر سودترین بازی بلیزارد هست که اونم بعده نسخه لژیون هی بدتر و بدتر شده رسما!اومدن کلی از کارکنان این بخش رو اخراج کردن بخاطر سود بیشتر بعد گفتن نترسید ما نگاه ویژه سری این عنوان داریم فلا بهمان بعد سیاست های اشتباه یکی یکی پیاده کردن اومدن گیم تایم بازی رو از ۱ ماه برداشتن تبدیل به ۲ ماه کردن یعنی اگه ۱ ماه اول بازی خسته شدید و خواستی از بازی بکشی بیرون اون پول ماه دیگت میسوزه و حق نداری۱ ماه بخری! و از طرفی قشنگ از ریخت بازی معلومه که چیزه جدید برای ارائه ندارن و هی بدتر بدتر میشن! نسخه shadowlands هم بعده ۷ ماه تازه یه اپدیت به خودش گرفت که فقط فقط واسه ۲یا۳ هفته سرگرم‌کننده وسلام!!این همه پول مسگیرن بعد میان مانت استور درست میکنن که میتونی با خرید ۶ ماه گیم تایم بدست بیاری که فقط فقط دنبال گول زدن پلیر ها هستن
.میری فروم از مشکل x y میگی بعد نتنها گوش نمیدن که هیچ میان یه یه مشکل دیگه هم ایجاد میکنن از عمد که واسه هرکاری که تو بازی میکنی وقتت تلف بشه و وقتی میخوای از بازی بکشی بیرون خیلی با سیاست کثیف میان میگن فیکس کردیم اون رو در حالی که اینجور چیزا باید از روز اول تو بازی میبود
خلاصه امیدوارم با کله بخورن به زمین خودم بیشترین خاطره رو از بلیزارد دارم و کلی وقتم رو مخصوصا سره wow گذاشتم ولی واقعا دیگه شورش رو در اوردن و نمیشه اینهمه ندانم کاری طمع کاری و...رو تحمل
الا هم معلومه چرا اینا نمیتونن یه گیم درست کنند بخاطره اینه که داشتن به غلط دیگه میکردن وقت نداشتن برسن به...

Adam

عضو تحریریه
Jun 27, 2009
4,507
نام
alireza
۲۶۰۰ نفر از کارمندا نامه امضا کردن و فردا کارمندا جلوی ساختمان اصلی تجمع میکنن....فردا کار نمیکنن....امسال منتظر کال او دیوتی نباشید😁😁

• Like
Reactions: m.a.t

buggetz

کاربر سایت
May 25, 2021
368
اطلاعات تحقیقات DFEH بسیار تکان‌دهنده هستند و خواندن آن به همه توصیه نمی‌شود.

اتفاقا متخصصان این امور در بازیسنتر زیاده سوسول بازیا چیه توصیه نمیشود . دوکتور خودمون الان بررسی میکنند و توضیح میدهند

کارمندان مرد ساعت‌های مختلف به بازی می‌پردازند، درباره موضوعات جنسی و اندام همکاران خود صحبت می‌کنند

قسمت دومش که ما هرجا میریم میبینیم از ادارات تا بانک و.... والا ما از بچگی تو هر جمع مذکر یی که بودیم از مدرسه بگیر تا دانشگاه و محل کار و.. این مباحث همیشه رویت میشد . هرکی هم میگه نه اینجوری نیست داره شوخی میکنه باهامون . خواسته یا ناخواسته . غریزی یا اراده میپردازن به این مسئله بالاخره .ما هم گلایه ای میکردیم به این مباحث و گفتمان به چیز دیگه متهم میشدیم:D

Arth@s

کاربر سایت
Aug 26, 2011
1,131
نام
Arthas
کلا فکر کنم اکثریت دوست ندارن بازیهایی مثله WoW - Diablo - CoD - OW (و در اصل کمپانی Acti-Blizz) بخاطر این مسئله نابود بشن. (و نخواهد شد)

البته امروز CEO نچسب اکتی-بلیز Bobby Kotick حرف زد بالاخره با همچین مضمونی:

Our initial responses to the issues we face together, and to your concerns, were, quite frankly, tone deaf
:D

بعدم گفته میسازمت وطن و هرکی هر مشکلی داره آزاده که بره به فلان جا گزارش بده و از این حرفا...

تنها چیزی که میشه گفت اینه:
no king rules forever
فکر کنم از ۴یا۵ سال پیش سقوط بلیزارد شروع شد بجای افزایش خلاقیت، نیرو و...برای توسعه بازی هاشون از wow گرفته تا Ow.... که شدیدا پول ساز بود براشون اومدن فقط فقط جیب خودشون رو یه نگاه کردن که‌ چطوری هر روز چطوری سودمون رو افزایش بدیم و ضرر هامون رو کمتر کنیم!!
اون از OW که هر اپدیت بدتر از اپدیت بعد میشه رسما بازی شد شیلدینگ هیرو همه یه خراوار شیلید دارن و شده شبیه شلیک به شیلد ۲ ساعت به طرف تیر میزنی انگار نه‌انگار...که‌کاری کرده بازی شدیدا خسته کنند بشه!
از اون طرف WC:reforge که بازم بودجه اینا بهش تخصیص ندادن و فکر کردن هرچی بدن بیرون مردم قبول میکنند و حرف در نمیارش که یه افتضاح به تمام معنا در اومد جوری که نسخه اصلی بازی که واسه ۱۵ سال پیش بود بهتر از نسخه ریمیک بود
و میرسیم به WOW که پر سودترین بازی بلیزارد هست که اونم بعده نسخه لژیون هی بدتر و بدتر شده رسما!اومدن کلی از کارکنان این بخش رو اخراج کردن بخاطر سود بیشتر بعد گفتن نترسید ما نگاه ویژه سری این عنوان داریم فلا بهمان بعد سیاست های اشتباه یکی یکی پیاده کردن اومدن گیم تایم بازی رو از ۱ ماه برداشتن تبدیل به ۲ ماه کردن یعنی اگه ۱ ماه اول بازی خسته شدید و خواستی از بازی بکشی بیرون اون پول ماه دیگت میسوزه و حق نداری۱ ماه بخری! و از طرفی قشنگ از ریخت بازی معلومه که چیزه جدید برای ارائه ندارن و هی بدتر بدتر میشن! نسخه shadowlands هم بعده ۷ ماه تازه یه اپدیت به خودش گرفت که فقط فقط واسه ۲یا۳ هفته سرگرم‌کننده وسلام!!این همه پول مسگیرن بعد میان مانت استور درست میکنن که میتونی با خرید ۶ ماه گیم تایم بدست بیاری که فقط فقط دنبال گول زدن پلیر ها هستن
.میری فروم از مشکل x y میگی بعد نتنها گوش نمیدن که هیچ میان یه یه مشکل دیگه هم ایجاد میکنن از عمد که واسه هرکاری که تو بازی میکنی وقتت تلف بشه و وقتی میخوای از بازی بکشی بیرون خیلی با سیاست کثیف میان میگن فیکس کردیم اون رو در حالی که اینجور چیزا باید از روز اول تو بازی میبود
خلاصه امیدوارم با کله بخورن به زمین خودم بیشترین خاطره رو از بلیزارد دارم و کلی وقتم رو مخصوصا سره wow گذاشتم ولی واقعا دیگه شورش رو در اوردن و نمیشه اینهمه ندانم کاری طمع کاری و...رو تحمل
الا هم معلومه چرا اینا نمیتونن یه گیم درست کنند بخاطره اینه که داشتن به غلط دیگه میکردن وقت نداشتن برسن به...
این که خیلی بحث آف تاپیکی هست، واسه همین میزارمش تو اسپویلر
راستش این همه تنفر رو نمیفهمم. من یکی از پلیرهای بلیزارد هستم (یه 12 سالی میشه) و بنظرم بجز قسمت WC:Reforge دارید اشتباه میکنید و خیلی خیلی سلیقه ای دارید به قضیه نگاه میکنید.
کلا بلیزارد از نظر مالی سقوط که نداشته هیچ، صعود هم داشته. نمودار مالی این شرکت (از زمان ادغامش با اکتیویژن) کلا همش روند صعودی داره. مدارکش هست و خوده acti-blizz معمولا هر 6 ماه منتشر میکنه.
در رابطه با OW که احتراما نظر شخصی شماست، مطمئنا پلیرهایی هم هستن که دوست دارن بازی انقدر سریع نباشه، یا حتی اینکه بلیزارد داره تستش میکنه ببینه فیدبک چیه.
WC:Reforge خیلی شرایط مالی خوبی رو تجربه کرد تو فاز پیش فروشش ولی بعد که بازی اوومد و داغون بود (چون بصورت outsource ریمیک شده بود) بلیزارد ریفاند گذاشت واسه هر کی که ناراضیه
WoW:Shadowlands زمان لانچش تونست رکورد پر فروشترین بازی تاریخ PC رو بزنه (اون هم بعد 10 سال)، مسلما بازی که بیشتر از 15 سال قدمت داره و هنوز وقتی اکسپنشن میده بیرون (اون هم با یه تیم کاملا جدید که شاید فقط 2-3 نفرشون از اون 15 سال پیش موندن) و اینطوری میترکونه، نمیشه اون تیم رو زیر سوال برد. اگر هم طبق گفته های شما بنا به گول زدن پلیر باشه که نمیتونه 15 سال این بازی دووم بیاره یا اگه نه که پس پلیراش خیلی ساده لوح باید باشن (من جمله خودم). بعد هم آخه یعنی چی اون قسمت زرد رنگ؟ مگه تروجان تو مغزمون کار گذاشتن که میفهمن کی میخوایم بکشیم بیرون؟! کلا قبول دارم که سر فیکس کردن یه مقدار شل میزنن ولی اگه قرار باشه که به ساز همه برقصن که بازی هیچ ثباتی پیدا نمیکنه. میری فروم هم میخونی خندت میگیره، اکثرا اوومدن از پرفومنس کلاساشون نالیدن. خب داداش قرار یه سری کلاسا خوب باشن تو این پچ.
در رابطه با نیروهاشون هم که من فقط یادم میاد یه بار تعدیل نیرو کردن که البته هم به نسبت زیاد بود (100 نفر بود؟) ولی کلا در رابطه با این که وقتی یه تیم عالی داره رو یه پروژه کار میکنه و اینا میان تیم رو عوض میکنن (مثلا زمان WotLK) قضیه ش اینه که اینا اینجوری فکر میکنن که طرف علی دایی هم که باشه بعد یه مدت باید عوضش کنی و جاش حتما یه نیروی تلنت بزاری. حتی نیروی تلنتش مهمتر از وترنش هست و بهش خیلی بها میده. حالا بلیزارد میاد علی داییش (Ben Brode) که یه Environment Test Lead بود رو از WoW میاره بیرون و جاش یکی که فکر میکنه تلنت هست میاره، و Ben Brode رو یه پروژه "جدید" دیگه lead designer میشه. که هم اون پیشرفت کنه و هم استعدادیابی کرده باشه و هم خودش درآمدش بره بالا. این کار تو کمپانی های درست و حسابی جزو روتین هست که نتیجه این کارها میشه پروژهای جدید موفق مثله: Heartstone - Overwatch.
در رابطه با گیم تایم هم بشدت باهاشون موافقم، چون بنظرم WoW یکی از بهترین کامیونیتی های تو دنیای گیم رو داره، و اگه این گیم تایم نباشه پر میشه از یه مشت بچه کم سن و سال و آدم تاکسیک که هم تجربه گیمینگ و هم اعصاب خود پلیر رو داغون میکنن. ایضا که ما تو ایران هم هستیم و اینجوری از نوسان دلار هم بیشتر در امانیم :D و من هروقت پول گیم تایم رو میدم فکر میکنم که دارم هزینه نگهداری از این کامیونیتی رو میدم. خوشحال میشم اگر بهم بازی آنلاینی معرفی کنید که هزینه ماهانه نداشته باشه و کامیونیتی سالمی هم داشته باشه وگرنه اگر شما بری کامیونیتی یه بازی مجانی مثله دوتا2 رو ببینی که کلا ویدیو گیم رو میزاری کنار.

در آخر بله، اکتی-بلیز هم مثل هر کمپانی دیگه ای محض خاطر خدا کار نمیکنه و دنبال پول هست! که تنها کاری هم که بلده بازیسازی هست. و مطمئن باشین که بیشتر از من و شما نگران بازی هاش و نگه داشتن پلیرهاش هست :D

m.d.makan

کاربر فعال
Apr 14, 2007
9,075
نام
مــاکــان
@Arth@s
البته حمید جان پیرو حرفت که بلیزارد از لحاظ مالی همچنان موفق هست کاملا درسته ولی فقط یک نکته اضافه کنم اینکه بلیزارد خودش چندماه پیش گزارش داد که در عرض چندسال اخیر حدود 30 درصد پلیرهاش (نزدیک به 2میلیون نفر) از دست داده.
که البته میگن بخاطر منتشر نکردن بازی جدید بوده.
ولی اون گزارش خیلی قبل تر از ریزش های اخیر پلیرهای WOW هست.

در مورد فرار اعضای استودیوها هم این مسئله تو این کمپانی واقعا جدی هست، تغییر رویکرد این کمپانی (شاید جدای تیم WOW که خودت صاحب نظری) بقدری بوده که اسم های خیلی گنده ای ازش جدا شدن، و این مثل شرایط روتین استودیوها نبوده که چرخشی از این استودیو به اون استودیو برن.

مصاحبه هارو که بخونی عملا میگن آینده ای برای خودشون تو کمپانی نمیدیدن، مثلا نابغه های RTS ساز کمپانی که اومدن بیرون دلیل اصلی این بوده که بلیزارد دیگه نمیخواد عنوان RTS بسازه! (Warcraft 4, StarCraft 3و... همش پر)
حتی اونهایی که از تیم WOW اومدن بیرون، دنبال جایی بودن که بتونن فقط تو یک فضای جدید بازی توسعه بدن و درجا نزنن.
================
صرفا جهت یادآوری به اون استودیوهایی که بالاتر گفتم Dreamhaven هم اضافه کنیم که دیگه گل سرسبدشون هست و Mike Morhaime موسسش هست. (موسس و رییس اسبق بلیزارد به مدت 28سال) .
که در واقع یک ناشر هست که خودش 2تا استودیو مجزا داره و احتمال زیاد رقیب آینده بلیزارد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر