Akiba

king of the majestic oceans of the world
کاربر فعال
Jan 18, 2009
22,250
نام
امیر حسین
سوییچ حتی به PS4 هم نمیرسه، چه برسه به PS2.
اتفاقا به شدت خفن ناک میتونه چنین حرکتی بزنه!
بستگی داره خود نینتندو کی بخواد تغییر نسل بده...وگرنه چون دربند گرافیک و اینا نیست شاید بتونه عمر کنسولش رو بیشتر از چرخه ی معمول هم بکنه حتی:-"

Stephen Dedalus

کاربر سایت
Mar 18, 2020
82
بستگی داره خود نینتندو کی بخواد تغییر نسل بده...وگرنه چون دربند گرافیک و اینا نیست شاید بتونه عمر کنسولش رو بیشتر از چرخه ی معمول هم بکنه حتی:-"

سال بعد که PS5 و XSX امدن در این زمینه بیشتر با هم بحث میکنیم. نسل عوض میشه، تفاوت گرافیکی یه چیز وحشتناکی میشه، و اساسا توجه عموم گیمرها معطوف میشه به نسل بعد. در نتیجه فروش Switch خواه ناخواه افت میکنه و نینتندو هم باید به فکر نسل بعدش باشه. درسته که فن بیسش سلیقه متفاوتی دارن و اثبات کرده در ساخت بازی هایی که بازین و میتونن با گیم پلی مخاطب رو جذب کنن استاده، اما بالاخره خیلی هم نمیشه خلاف جهت آب شنا کرد. الان یکی از دلایلی که سوییچ خیلی خوب داره میفروشه اینه که آخر نسلیم و فروش کنسول های فعلی نزولیه و دیگه به سختی میتونه جهش داشته باشه. حتی امدن بازی هایی مثل TLoU2 یا FFVIIR هم نمیتونه بوست خوبی برای فروش PS4 باشه، چون هاردکور گیمرهایی که مخاطب این بازی هان یحتمل تا الان گرفتن، در نتیجه سوییچ که به نسبت رقبا سن کمتری داره بیشتر میفروشه. بازی هاشم به شدت خاصن و نظیرش رو نه سونی داره و نه مایکرو. پس میتازونه. البته فعلا.

من که این قرنطینه تموم شه بتونم برگردم کلا از اینجا خداحافظی میکنم و میرم و دیگه نیستم، اما شما یادتون باشه سال بعد همین موقع فروش هارو مقایسه کنید و ببینید آیا بازم سوییچ میتونه اینجوری بفروشه یا نه.

Un_Tlou

کاربر سایت
Jul 27, 2019
1,285
همین الان هم اکثر خریدارای سوییچ یه PS4 و ONE دارن
با عرضه نسل بعد توجه همه میره سر خرید اونا و فروش سوییچ به شکل چشمگیری سقوط میکنه

Akiba

کاربر فعال
Jan 18, 2009
22,250
نام
امیر حسین
با عرضه نسل بعد توجه همه میره سر خرید اونا و فروش سوییچ به شکل چشمگیری سقوط میکنه
دقیقا اینی که گفتی نقطه قوته سوییچه!
هرکی رو میبینی(نه ایران) در کنار کنسول اصلیش یه سوییچ هم داره میخره! پس فرقی نداره نسل عوض بشه یا نه، ملت باز سوییچ رو به خاطر خاص بودنش میخرن، PS5 و XSX جانشین سوییچی که میخواستن بخرن یا داشتن نمیشه، اینا جانشین PS4 و X1ها میشن! :D

Un_Tlou

کاربر سایت
Jul 27, 2019
1,285
دقیقا اینی که گفتی نقطه قوته سوییچه!
هرکی رو میبینی(نه ایران) در کنار کنسول اصلیش یه سوییچ هم داره میخره! پس فرقی نداره نسل عوض بشه یا نه، ملت باز سوییچ رو به خاطر خاص بودنش میخرن، PS5 و XSX جانشین سوییچی که میخواستن بخرن یا داشتن نمیشه، اینا جانشین PS4 و X1ها میشن! :D
حرفت درسته ولی نکته اصلی رو فراموش کردی :D
الان همه PS4 و ONE خودشون رو سال هاست خریدن حالا به فکرشون میفته کنارش یدونه سوییچ هم بخرن
ولی وقتی نسل بعد میاد دوباره همه این ملت باید از نوع شروع کنن XBOX PS خریدن اون جاست که دیگه فروش سوییچ ریزش میکنه:D

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,030
نام
مازیار
بعید بدونم هیچ کنسولی دیگه بتونه به ps2 برسه... جدا از فروش خوب ps2 زمان حیاتش، یکی از دلایل اون فروش طول عمر طولانی‌ بود، هیچ کنسولی دیگه عمرا بتونه اون همه مدت عمر کنه

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,377
نام
سید محمد حسین
لطفاً تو انتخاب کلمات بیشتر دقت کنید و به کاربران توهین نکنید، اون بخش از کامنت ویرایش شد.
سال بعد که PS5 و XSX امدن در این زمینه بیشتر با هم بحث میکنیم. نسل عوض میشه، تفاوت گرافیکی یه چیز وحشتناکی میشه، و اساسا توجه عموم گیمرها معطوف میشه به نسل بعد. در نتیجه فروش Switch خواه ناخواه افت میکنه و نینتندو هم باید به فکر نسل بعدش باشه. درسته که فن بیسش سلیقه متفاوتی دارن و اثبات کرده در ساخت بازی هایی که بازین و میتونن با گیم پلی مخاطب رو جذب کنن استاده، اما بالاخره خیلی هم نمیشه خلاف جهت آب شنا کرد. الان یکی از دلایلی که سوییچ خیلی خوب داره میفروشه اینه که آخر نسلیم و فروش کنسول های فعلی نزولیه و دیگه به سختی میتونه جهش داشته باشه. حتی امدن بازی هایی مثل TLoU2 یا FFVIIR هم نمیتونه بوست خوبی برای فروش PS4 باشه، چون هاردکور گیمرهایی که مخاطب این بازی هان یحتمل تا الان گرفتن، در نتیجه سوییچ که به نسبت رقبا سن کمتری داره بیشتر میفروشه. بازی هاشم به شدت خاصن و نظیرش رو نه سونی داره و نه مایکرو. پس میتازونه. البته فعلا.

من که این قرنطینه تموم شه بتونم برگردم کلا از اینجا خداحافظی میکنم و میرم و دیگه نیستم، اما شما یادتون باشه سال بعد همین موقع فروش هارو مقایسه کنید و ببینید آیا بازم سوییچ میتونه اینجوری بفروشه یا نه.

باورم نمیشه امیر آکیبایی که اوایل معرفی کنسول، محکوم به شکست می دونست اش داره از این قضیه دفاع می کنه :D

بگذریم... بهتره یه چیزایی رو روشن کنم که "حداقل" چجوری نینتندو نسل بعد قراره زنده بمونه تو این وضعیت
نوبت منه تحلیل هام رو پیرامون زنده موندن سوییچ تو نسل بعد بیان کنم :D (میتونن اشتباه باشن البته... صرفا تحلیل ـه)

راستش به نظرم همین وضعیت فعلی هم نشون میده اوضاع اوکی میمونه حقیقتا
شما رو نمیدونم ولی من قشنگ یادمه چجوری اخبار PS4 و XB1 به ثانیه نکشید که Wii U رو به جنازه تبدیل کردن تو بازار، مشخصا این اتفاق امسال تا الان که نیفتاده و الان میگم چرا :D

اول بریم سراغ تفاوت قدرتی... که اصن قابل درک نیست دلیلش. سوییچ کنسول خونگی نیست که... کنسول هیبریدی ـه. تفاوت قدرت تا حد زیادی بی اهمیت تره تو فروشش. مخصوصا این که قدرت سوییچ به نظرم جوریه که از اون حالت غیر مدرن 3DS و DS جدا شون می کنه.... آآآه گفتم 3DS و DS... :D تفاوت قدرتشون رو یادتونه... مخصوصا DS که 2004 اومد و 2006 کنسول های نسل جدید اومدن، نتیجه فروش اون...؟ چی!؟ کنسول دستی بود و قاعده اش فرق داشت؟ :D هاه سوییچ هم کنسول هیبریدیه... تکلیف چیه پس :D

حداقل دیگه نینتندو چند بار ثابت کرده تفاوت سخت افزاری سنگین رو تونسته با روش های خودش به مخاطبش بفروشه. تفاوت سخت افزاری فعلی سوییچ با کنسول های همین نسل به اندازه کافی به نظرم سنگین هست که مخاطب بخواد در نظر بگیره این موضوع رو. با اومدن نسل جدید تنها فرقی که این موضوع می کنه یه تفاوت قیمتی فاحش تره... که به نظرم تازه بیشتر به نفع نینتندوئه :-?

دوم این که با شروع نسل بعد نینتندو تازه هم فرصت کاهش قیمت داره هم فرصت معرفی نسخه جدید. این جور که نینتندو به سوییچ میگه "خانواده کنسول های سوییچ" یعنی احتمالا بازم ریویژن داشته باشه کنسول... اینا فقط در مورد خود کنسوله، اینا هنوز برنامه های Nintendo Select (مشابه همون Play Station Hits) رو در مورد بازی ها و تخفیف زدن شون و... رو به صورت جدی پهن نکردن
میتونن خیلی تو نسل بعد نقش "کنسول گیمینگ به صرفه برای همه" رو بازی کنن. هدف تجاری نینتندو اینه یه خانواده اگه بتونه چندتا سوییچ داشته باشه. شما می خندید که نصف سوییچ دارها یه PS4 یا XB1 دارن. ولی آمار خفن تری که من دارم اینه که یه درصد خوبی هم دو تا به بالا سوییچ دارن >:)

ولی راستش همه اینا به جهنم:D
یکم دوز نینتندو فن ام رو ببرم بالا، دلیل اصلی زنده موندن نینتندو رو هم تو موقعیت فعلی هم تو آینده بگم :D

راستش نینتندو صرفا میفروشه چون بازی داره. تنها حالتی که نینتندو بعد از عرضه نسل بعد نتونه درست درمون کنسول بفروشه اینه که بازی نده بیرون، چه حالا روبروی پلی استیشن 5 یا پلی استیشن 4... واقعا فرقی نمی کنه
وگرنه فرق بصری بین Animal Crossing و The Last of Us 2 رو ننه جون منم می فهمه و واقعا اگه به رنگ باختن باشه، نینتندو همون موقع عرضه اش، BotW اش به Horizon رنگ باخته تموم شده رفته. الان واقعا God of War بعدی مثلا میخواد چه بلایی سر لاین آپ نینتندو بیاره که بازی های این نسل نیاوردن؟ تکنولوژی های بهتر، گرافیک بیشتر؟ گیم پلی های پیچیده تر؟ داستان ها و روایت های خفن تر؟ همین الانم بازی های نینتندو تو این زمینه عقب اند خدایی به خاطر محدودیت های سخت افزاری سوییچ

سوال این جاست که چرا بازی هاش پس خوبن و میفروشن و در آینده هم خواهند فروخت؟
این یکم توضیحش سخت تره... بذا این جوری بگم: سیستم سلر ترین بازی ها، لزوما بهترین بازی ها نیستن :D
بازی سیستم سلر اساسا بازی خوبی باید باشه، ولی چیزی که فکر کنم از همین پروسه فروش Animal Crossing میشه فهمید اینه که خوب یا حتی بهترین بودن تنها موردش نیست، کاری سیستم سلر میشه که کامیونیتی دور خودش راه بندازه و بحث پشتش شکل بگیره. نینتندو فقط یه دایرکت از انیمال کراسینگ میذاره تو فوریه. خود کامیونیتیه که بازی رو جوری بزرگ می کنه که همه کنجکاو شن و بخرنش، اگه بازی خوب باشه این روند پخش شدن بازی از طرف کامیونیتی خیلی سریع تر و بهتر شکل میگیره، نباشه خب نه

بعد بازاریاب های نینتندو نابغه تر از چیزی اند که فکر می کنید. اینا Pokemon Sword/Shield رو تونستن اون جوری بفروشن. الان مازیار چند وقت پیش ناراحت بود به خاطر حواشی ناتی داگ بلایی سر دلست بیاد :)) الان همه قضیه ناتی داگ رو فراموش کردن... معلومه هیچ بلایی سر دلست نمیاد (و اصن قرار نبود بیاد) :)) گیم فریک رو "6 ماه تمام" تا خود عرضه بازی زیر گلوله گرفتن تو همه صفحات اجتماعی اش. خیلی رک میگم، هر اتفاقی نسل بعد بیفته نمیتونه خفن تر از حجمه شایعاتی که علیه یه پوکمون این نسل بود باشه :D فکر کن زیر تبلیغاتت تحریم کنن بازی ات رو :D

هر چند پوکمون سری خاصیه، ولی منظورم اینه اگه به فروختن کنسول با بازی هاش باشه، نینتندو کارشو بلده، این که چطوری پیچیده است یخورده. ولی خلاصه اش اینه:
1. بازی هاش خاص موندن هنوز و تنوع ژانری خیلی زیادی دارن با این حال
2. کیفیت شون هم بالاست هم ثابته
3. کامیونیتی بازی هاش شدید فعالن
4. اکوسیستم خیلی خوبی بین بازی هاش وجود داره

به همه ی اینا ذات خاص کنسول هم کمک می کنه. که یجورایی بازی رو بیشتر به کنسول نیتندو نزدیک می کنه صرف نظر از اسم ناشرش. چون قاب یه نقاشی همیشه جزوی از اون اثره و کلا قاب های نینتندو خیلی خاص اند.

در نهایت قضیه کنسول دوم بودن خیلی به نفع نینتندوئه راستش :D فکر نکنید کنسول های نسل بعد قراره به محض عرضه بازار رو قبضه کنن. برای هر کنسولی این کار بازار رو دستش بگیره طول می کشه، برای همین سوییچ هم طول کشیده برای PS4 و XB360 و... هم همین طور.
حداقل تا اون موقع نینتندو بازم میتونم گوشه خالی مخاطب های بازار رو دستش بگیره به همین واسطه
=====

خلاصه(:|

برای کشتن نینتندو بیشتر از قدرت خام لازمه و منظورم از بیشتر، خیــــــــــــلی بیشتره. تا بازی بده درست درمون ملت میخرن کنسولشو، گفتن این که بیای عین احمق ها بگی "هاه هر چی نینتندو بده ملت میخرن8-}" خیلی ساده انگارانه است :D در حقیقت داری میگی نینتندو از تمام شرکت هایی که فکر می کنید بازی هاش بهترن (و خب میشه گفت واقعا بهترن) سه برابر قدرت بازاریابی بهتر داره که کل اکوسیستم شو به مخاطب هاش میفروشه :-" که خب این نکته حرف من رو بیشتر اثبات می کنه

سوییچ عمرا اندازه PS2 بفروشه، چون PS2 به طرز وحشتناکی بعد اومدن PS3 هم عمر کرد که به نظرم بازم بیشتر منظورم حرفم رو میرسونه. مگه این که سوییچ از لحاظ طول عمر معجزه کنه... DS کرد به نوعی این کار رو، ولی هر چیزی یه بار دیگه :D
PS4 رو هم نمیدونم، شاید برسه شاید نرسه... به خود نینتندو این یکی بستگی داره که چقدر بازی بده تا آخر عمر سوییچ و چقدر هنوز تو چنته اش چیزی داشته باشه و چقدر اون بازی ها عمر کنند.
ولی مطمئنم حداقل از مرز 100 میلیون مطمئنا عبور می کنه

Last edited by a moderator:

Akiba

کاربر فعال
Jan 18, 2009
22,250
نام
امیر حسین
@Z-fan منم مثل دوستان بالا اون موقع صرفا به قدرتش فکر میکردم:-" و یا زاغارت ترین کنترلی که به عمرم دیدم:-" (سوییچ در حالت دستی منظورمه، واقعا خوش دست نیست:| )
کلا ایراد کم نداره...ولی...بازی داره:| و همینطور که گفتی همه بازی هاشم بفروشن:| عجیب هم میفروشن:D انقدر دندون گرد باشی و بازم ملت همیشه هوات رو داشته باشن خیلیه:-"
کلا از همون روز لانچ که زلدا بیشتر از خود کنسول فروخت و کرک و پرم ریخت، دیدگاهم نسبت بهشون عوض شد:|

اینکه به PS2 و یا PS4 میرسه کاملا بستگی به خود نینتندو داره که بخواد چقدر کنسولش عمر کنه:D

حرفت درسته ولی نکته اصلی رو فراموش کردی :D
الان همه PS4 و ONE خودشون رو سال هاست خریدن حالا به فکرشون میفته کنارش یدونه سوییچ هم بخرن
ولی وقتی نسل بعد میاد دوباره همه این ملت باید از نوع شروع کنن XBOX PS خریدن اون جاست که دیگه فروش سوییچ ریزش میکنه:D
خوب؟ همه ملت از PS4 و X1 کوچ میکنند به PS5 و XSX ... باز ربطی به خرید یک سوییچ کنار اون کنسول ها نداره:D
آره پول ندارن یه جا یهو 800~900 دلار پیاده بشن؟ درسته و قرارم نیست یک جا با هم دو کنسول بخرن ، ولی بعد از یه مدت همون ملتی که به نسل بعد کوچ کرده بودن باز میتونند برن سراغ سوییچ:D
کلا به خاطر کاملا فاز متفاوتی که با PS و X داره، گزینه خیلی خوبی برای کنسول دوم هست:D

33505775

کاربر سایت
May 17, 2013
711
نام
محمد علی
بعید بدونم هیچ کنسولی دیگه بتونه به ps2 برسه... جدا از فروش خوب ps2 زمان حیاتش، یکی از دلایل اون فروش طول عمر طولانی‌ بود، هیچ کنسولی دیگه عمرا بتونه اون همه مدت عمر کنه
دلیل اصلیش اینه که ps2 ارزونترین dvd player اون دوران بوده سر همین حدود یک چهارم خریداراش به عنوان dvd player گرفتنش

و میشه گفت هیچ کنسولی به خاطر همین یه نکته به فروش افسانه ای ps2 نم تونه برسه و سوییچم نم تونه برسه

ولی اگر تا سه سال دیگه ساپورت شه از ps4 قطعا بیشتر میفروشه

سوییچ کنسول هیبریدیه (شما بخون کنسول دستی) الان تو این بازار رقیبی وجود داره؟؟؟؟
نهههههه

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: m.a.t and Z-fan

AMIN-1399F

خوشا فریاد زیر اب
مدیر انجمن
Oct 29, 2011
5,458
نام
امین
دلیل اصلیش اینه که ps2 ارزونترین dvd player اون دوران بوده سر همین حدود یک چهارم خریداراش به عنوان dvd player گرفتنش

این درصد خرید به خاطر پخش دی وی دی تو ps2 یا پخش بلوری تو ps3 و از کجا میارید؟
که تو ps2 رسیده به یک چهارم و تو ps3 تا نصف هم میگید!

33505775

کاربر سایت
May 17, 2013
711
نام
محمد علی
این درصد خرید به خاطر پخش دی وی دی تو ps2 یا پخش بلوری تو ps3 و از کجا میارید؟
که تو ps2 رسیده به یک چهارم و تو ps3 تا نصف هم میگید!
من واسه ps3 مگه چیزی گفتم :|
این که یه بخشی از فروش ps2 به خاطر قضیه dvd پلیر بوده افتخار بخش بازاریابی سونیه و اتفاقا از موفقیتای ps2 هه که خانواده هایی که درکی از بازی نداشتن با خریدن این به عنوان dvd پلیر بعدا به دنیای گیم پیوستن

یادم نیست تو کدوم ویدیو یوتیوب دیدم ولی زمان لانچ ps2 قیمت ps2 از ارزون ترین dvd پلیر بازار هم ارزون تر بوده سر همین خیلی از خانواده ها به خاطر این موضوع خریدن (بهانه خوبی هم بوده واسه بچه خونه که خودش باهاش بازیشو می کرده خونواده هم فیلم می دیدن)
و متاسفانه xbox سری اولش چون این قابلیت رو نداشت و باید یه دانگل واسه پخش dvd می خریدی بازار این موضوع رو از دست میده

این حرف البته راجع به ps3 هم درسته ولی شدتش خیلی کمتره چون موج dvd غیر قابل مقایسه است با موج بلوری چون بلوری به خاطر قیمت زیاد تکنولوژیش نگرفت (مخصوصا این که خود ps3 هم زمان لانچ گرون بود و بلوری پلیر ارزون تا مدتها نبود)
وقتی هم تکنولوژی بلوری ارزون شد چون اینترنت جهان سرعتش پیشرفت کرده بود استریم و دانلود جای بلوری رو گرفت

لحنتون هم نفهمیدم چرا انقد خشنه انگار توهین به شان ps2 هه که یه بخشی از فروشش سر این موضوع بوده (که به نظر من افتخاره واسه سونی برای جذب افراد تازه به پلتفرمش)

• Like
Reactions: m.a.t and Z-fan

AMIN-1399F

خوشا فریاد زیر اب
مدیر انجمن
Oct 29, 2011
5,458
نام
امین
من واسه ps3 مگه چیزی گفتم :|
این که یه بخشی از فروش ps2 به خاطر قضیه dvd پلیر بوده افتخار بخش بازاریابی سونیه و اتفاقا از موفقیتای ps2 هه که خانواده هایی که درکی از بازی نداشتن با خریدن این به عنوان dvd پلیر بعدا به دنیای گیم پیوستن

یادم نیست تو کدوم ویدیو یوتیوب دیدم ولی زمان لانچ ps2 قیمت ps2 از ارزون ترین dvd پلیر بازار هم ارزون تر بوده سر همین خیلی از خانواده ها به خاطر این موضوع خریدن (بهانه خوبی هم بوده واسه بچه خونه که خودش باهاش بازیشو می کرده خونواده هم فیلم می دیدن)
و متاسفانه xbox سری اولش چون این قابلیت رو نداشت و باید یه دانگل واسه پخش dvd می خریدی بازار این موضوع رو از دست میده

این حرف البته راجع به ps3 هم درسته ولی شدتش خیلی کمتره چون موج dvd غیر قابل مقایسه است با موج بلوری چون بلوری به خاطر قیمت زیاد تکنولوژیش نگرفت (مخصوصا این که خود ps3 هم زمان لانچ گرون بود و بلوری پلیر ارزون تا مدتها نبود)
وقتی هم تکنولوژی بلوری ارزون شد چون اینترنت جهان سرعتش پیشرفت کرده بود استریم و دانلود جای بلوری رو گرفت

لحنتون هم نفهمیدم چرا انقد خشنه انگار توهین به شان ps2 هه که یه بخشی از فروشش سر این موضوع بوده (که به نظر من افتخاره واسه سونی برای جذب افراد تازه به پلتفرمش)

من دنبال منبع واسه این ادعا هستم همین.
اینکه شما چطور یک چهارم رو اوردید!
ps3 و شما نگفتید, از طرف عده ای داره مطرح میشه در راستای همین ادعای شما من باب ps2.

لحن من خشن نبود! صرفن سوال پرسیدم.

اگه ملاک فروش در حده یک چهارم پخش مدیا باشه پس میشه نتیجه گرفت یک چهارم فروش xbox تو نسل فعلی هم به خاطر پخش بلوری باشه که ps این قابلیت و نداره!

• Like
Reactions: Un_Tlou

33505775

کاربر سایت
May 17, 2013
711
نام
محمد علی
من دنبال منبع واسه این ادعا هستم همین.
اینکه شما چطور یک چهارم رو اوردید!
ps3 و شما نگفتید, از طرف عده ای داره مطرح میشه در راستای همین ادعای شما من باب ps2.

لحن من خشن نبود! صرفن سوال پرسیدم.

اگه ملاک فروش در حده یک چهارم پخش مدیا باشه پس میشه نتیجه گرفت یک چهارم فروش xbox تو نسل فعلی هم به خاطر پخش بلوری باشه که ps این قابلیت و نداره!
دقیقه سه ش من اولین بار اینجا شنیدم
نمی گم معتبره (امار دقیق هم هیچ کسی نمی تونه بده چون کسی از افراد موقع خرید سوال نپرسیده واسه چی میخوای)
ولی نکته ش اینه که با بقیه کنسول ها مقایسه اش می کنن تو زمان مشابه به طور عجیبی عددش بالاس که علتاش رو در میارن یکیش اون قضیه dvd پلیره
یکیش مدت زمان ساپورت زیادشه حتی بعد امدن ps3
و بازی های موفق زیادش

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر