وقتی آپدیت BIOS کارت 6950 به 6970 مشکل ساز می شود !!!

K A M B I Z

کاربر سایت
Aug 31, 2006
550
نام
کامبیز
سلام به دوستان

امروز می خوام از تجربه ای که در مورد فلش آپدیت کارت 6950 خودم داشتم براتون بگم. هدفم فقط اینکه اگر خدای نکرده کسی این کار من رو تکرار کرد راهنمایی داشته باشه که مشکلش رو حل کنه چون من راهنمای فارسی هیچ جا پیدا نکردم.:)

ماجرا از اونجا شروع شد که من وسوسه شدم برای باز کردن شیدرهای قفل شده و تبدیل 6950 خودم به 6970 آپدیت 6970 روی BIOS کارتم بریزم>:)

با شور و هیجان رفتیم گوگل رو سرچ کردیم نرم افزار ATIFalsh رو دان کردیم و فایل های مربوطه رو گرفتیم و طبق روشی که تو آموزش ها بود کار رو انجام دادیم و بعد سیستم رو ریبوت کردیم

اما...

چشمتون روز بد نبینه که سیستم بود میشد ولی تصویر نمیداد:((
ما هم که ییهو فشارمون افتاد گفتیم کارت رو به فنا دادیم رفت

ولی ... از اونجا که هیچ وقت نباید نا امید شد رفتیم دنبال راه حل گوگل رو زیر و رو کردم البته چند نکته به من خیلی کمک کرد وگرنه کارم تموم بود :

1- بک آپ ... بله یه بک ساده چند بایتی یک کارت چند صد هزار تومنی رو نجات داد
2- مادربرد با گرافیک آنبرد
3- روحیه شکست ناپذیری :d

خوب حالا ما چکار کردم :

الف- از طریق BIOS و ستاپ مادربرد سیستم گرافیک رو گذاشتم روی چیپ گرافیک آنبرد

ب- وارد ویندوز شدم و یک عدد usb flash رو به سیستم متصل کردم

پ- فلش بوت دار ویندوز 98 درست کردم. چه طوری؟ اگه نمیدونید میگم الان اول این نرم افزار رو دان کنید HPUSBFORMATTOOL , بعدش این فایل ها رو نیز USBBOOT حالا اینجوری که میگم عمل کنید

فایل های داخل win98boot رو یک جای دم دست اکسترکت کنید

HPUSBformattool روهم اکسترکت کنید

HPUSBFORMATTOOL رو اجرا کنید

تیک quick format رو بزنید

تیک Make MS-DOS bootable drive رو بزنید و آدرس فایل هایی رو که از تو win98boot اکسترکت کردید رو هم بهش بدید

ok کنید و بذارید فلش فرمت بشه حدود 30 ثانیه طول میکشه

ت- فایل بک آپی که از BIOS کارتم گرفته بودم رو داخل فلش کپی کردم ( اسمش bios.rom )

نکته : اگر بک آپ نگرفتید کارتون سخت میشه باید بگردید همون مدل و همون برند کارت رو BIOSش رو پیدا کنید ( مثلا MSI Radeon HD6950 2GB)

ث- نرم افزار atiflash_395 رو دان لود کردم از این لینک و کپی کردم تو فلش

ج- ریبوت کردم و از تو BIOS مادربرد اولین بوت رو گذاشتم روی usbflash و دوباره ریبوت کردم

چ- لوگوی ویندوز 98 (یادش بخیر:))) اومد بالا و CMD یا همون DOS

ح- بعد تایپ کردم :
atiflash -i

یکم صبر کردم یه سری اطلاعات اومد و بعد مشخصات BIOS فعلی رو داد

خ- و تایپ کردم :

atiflash -unlockrom 0

هست BIOS پیام آنلاک شدن اومد یعنی آماده آپدیت​

د- و تایپ کردم :

atiflash -f -p 0 bios.rom

دقت کنید bios.rom اسم بک آپ BIOS کارت که تو فلش بود هست یعنی اگر اسم دیگه ای باشه اینجا باید اون اسم رو تایپ کنید

ذ- پیام موفقیت آمیز بودن آپدیت اومد و ازم خواست ریبوت کنم و بعد از ریبود usb رو کشیدم و به ستاپ مادربرد رفتم و کارت اصلی رو برگردوندم روی PCI Express

و ویندوز بدون مشکل بالا اومد کارت هم بدون کوچکترین مشکل یا عیبی انجام وظیفه میکنه:d

امید وارم به کسایی که مشکل مشابهی دارند کمک کنه
موفق باشید

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر