مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
کیس کولرمستر و nzxt دیگه ایران پیدا نمیشه ؟!!

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

خیر، واردات کیس ممنوع شده، به بهانه‌ی تولید در داخل. البته هیچ کس هم تولید کیس رو در ایران با موفقیت انجام نخواهد داد به علت زد و بند و سیاست‌های دولت.

ممنون آقا فرشید عزیز.
مفهوم C و CL در مشخصات رم چیه؟
الان رم بنده C16 هست و بعضی رم ها CL16 و CL15 هستن.
امکانش هست یک توضیح مختصر در این زمینه بدید؟

همون CAS Latency هست. CAS مخففی از Column Access Strobe هست که یکی از مولفه‌های مهمِ زمانِ تاخیر در دسترسی به حافظه‌ی RAM هست. حافظه‌ی اصلی بر اساس دسترسی به ماتریسی از سطر و ستونها خوانده و نوشته میشه. در مورد CAS این زمان تاخیری هست که بین زمان درخواستِ آدرسِ یک ستون از حافظه و ارائه‌ی داده‌های مربوط به اون ستون از سمتِ حافظه طول می‌کشه که همون 16 یا 15 یا 14 هست و هر چی کمتر باشه حافظه و پهنای باندش سریعتر هست.
واحدش هم تیکِ ساعت هست، بر اساس زمان مانند نانوثانیه و غیره نیست. چون فرکانس کاری ماجول‌های مختلف باعث تاخیرهای زمانی متفاوت میشه. حافظه‌های با تاخیر کمتر هم گرونتر هستن و در ماجولهای گرون قیمت‌تر استفاده میشن. این به این معنی هست که ماجول 3200 مگاهرتزی ارزون قیمت با ماجول 3200 مگاهرتزی لوکس 3200 مگاهرتزی تفاوت سرعت محسوسی دارند! چون CL متفاوت و در کل تایمینگ متفاوتی دارند.

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
خیر، واردات کیس ممنوع شده، به بهانه‌ی تولید در داخل. البته هیچ کس هم تولید کیس رو در ایران با موفقیت انجام نخواهد داد به علت زد و بند و سیاست‌های دولت.

همون CAS Latency هست. CAS مخففی از Column Access Strobe هست که یکی از مولفه‌های مهمِ زمانِ تاخیر در دسترسی به حافظه‌ی RAM هست. حافظه‌ی اصلی بر اساس دسترسی به ماتریسی از سطر و ستونها خوانده و نوشته میشه. در مورد CAS این زمان تاخیری هست که بین زمان درخواستِ آدرسِ یک ستون از حافظه و ارائه‌ی داده‌های مربوط به اون ستون از سمتِ حافظه طول می‌کشه که همون 16 یا 15 یا 14 هست و هر چی کمتر باشه حافظه و پهنای باندش سریعتر هست.
واحدش هم تیکِ ساعت هست، بر اساس زمان مانند نانوثانیه و غیره نیست. چون فرکانس کاری ماجول‌های مختلف باعث تاخیرهای زمانی متفاوت میشه. حافظه‌های با تاخیر کمتر هم گرونتر هستن و در ماجولهای گرون قیمت‌تر استفاده میشن. این به این معنی هست که ماجول 3200 مگاهرتزی ارزون قیمت با ماجول 3200 مگاهرتزی لوکس 3200 مگاهرتزی تفاوت سرعت محسوسی دارند! چون CL متفاوت و در کل تایمینگ متفاوتی دارند.

خیلی ممنون برای توضیحات کاملتون.
امروز که داشتم رم های مختلف رو چک می کردم، هرچقدر فرکانس بالا تر بود، عدد CAS هم بالاتر می رفت! به عنوان مثال، رم های Corsair با فرکانس 3000 روی C15 بود ولی مدل 3200 زیر C16 نداشت! و هرچی فرکانس بالا می رفت این عدد هم تغییر می کرد! رم های 4000 شرکت Corsair مقدارش C19 بود.
یعنی هرچی فرکانس در رم بیشتر باشه دسترسی کنده تره؟

راستی، رم Corsair VENGEANCE LPX 16GB 8GBx2 3200MHz CL16 خریداری کردم. چند روز دیگه می رسه دستم.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
خیلی ممنون برای توضیحات کاملتون.
امروز که داشتم رم های مختلف رو چک می کردم، هرچقدر فرکانس بالا تر بود، عدد CAS هم بالاتر می رفت! به عنوان مثال، رم های Corsair با فرکانس 3000 روی C15 بود ولی مدل 3200 زیر C16 نداشت! و هرچی فرکانس بالا می رفت این عدد هم تغییر می کرد! رم های 4000 شرکت Corsair مقدارش C19 بود.
یعنی هرچی فرکانس در رم بیشتر باشه دسترسی کنده تره؟

راستی، رم Corsair VENGEANCE LPX 16GB 8GBx2 3200MHz CL16 خریداری کردم. چند روز دیگه می رسه دستم.

بله هر چی فرکانس بالاتر باشه برای پایداری بیشتر تاخیر هم بالاتر میره، اما فرکانس بالاتر میتونه تا حدی این تاخیر رو جبران کنه. برعکسش هم صادقه و مثلا رم‌های 3600 با CL بالا در عمل ممکنه از رم‌های 3200 مگاهرتز با CL پایین پهنای باند خیلی بیشتری نداشته باشن و در بنچمارکها نتایج برابر یا پایین‌تری ثبت کنن.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
سلام
متاسفانه دمای GPU لپ تاپ من موقع استفاده از نرمزارهای GPU based به حدود بیش از 100 درجه میرسه(به طور دقیق 103 درجه) که در اکثر مواقع باعث خاموش شدن لپ تاپ میشه و یا سبب خاموش شدن GPU انویدیا میشه. این مشکل قبلا وجود نداشت و دما مثلا به حداکثر 85 درجه میرسید که برای لپ تاپ من عادی بود(یعنی این مدل ها کلا مشکل Overheat دارن) حالا با توجه به سالم بودن فن و کم نشدن دور فن احتمال میدم مشکل از خمیر سیلیکون باشه. شما دوستان نظرتون چی هست؟ و اینکه من جایی برای فروش خمیر Thermal Grizzly Kryonaut پیدا نکردم، حالا اگه دوستان جایی رو سراغ دارن ممنون میشم اگه معرفی کنن.

نمیتونه به تنهایی از خمیر باشه، از گرد و غبار و بسته شدن منافذ خنک کننده هست. دستگاه رو برای سرویس و تمیز کردنِ هیت سینک به تعمیرکار مجرب بدید تا مشکلش حل بشه.

amir_amd

Loyal Member
Oct 5, 2005
1,522
نام
امیر
سلام به آقا فرشید عزیز
برای سی پی یو 9600k میخوام مادر برد بگیرم

استفاده هم شبیه سازی و گیم هست.
اهل اور کلاک هم اصلا نیستم.

گرافیک 2070 رم هم 2*8 گیگ باس 2400 دارم.
یک عدد ssd سامسونگ 860 پرو و 4 تا hdd دارم

بین چیپ ست های b360 و h370 و z370 چه تفاوتی برای استفاده من هست ؟

نظرتون در مورد مادربرد GIGABYTE Z370 HD3 چیه ؟

خودتون چه مادربردی پیشنهاد میکنید ؟
بودجه برای مادر برد بین 1500 تا 2000

ممنونم

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
سلام به آقا فرشید عزیز
برای سی پی یو 9600k میخوام مادر برد بگیرم

استفاده هم شبیه سازی و گیم هست.
اهل اور کلاک هم اصلا نیستم.

گرافیک 2070 رم هم 2*8 گیگ باس 2400 دارم.
یک عدد ssd سامسونگ 860 پرو و 4 تا hdd دارم

بین چیپ ست های b360 و h370 و z370 چه تفاوتی برای استفاده من هست ؟

نظرتون در مورد مادربرد GIGABYTE Z370 HD3 چیه ؟

خودتون چه مادربردی پیشنهاد میکنید ؟
بودجه برای مادر برد بین 1500 تا 2000

ممنونم

همون Z370 با توجه به قطعاتی که داره بهتره و HD3 هم انتخاب خوبیه. مدلهای دیگه از ایسوس بالای 2500 هستن که لزوما هم برتری خاصی ندارن در این رده بودجه ای.

سلام
میدونم جاش اینجا نیست ولی فکر کنم بتونید راهنماییم کنید
میخوام هدفون بیسیم بگیرم از این مدلی ها

هدفون بی سیم هوآوی مدل Honor AM61

تا 250-300 قیمتش باشه فقط، یه مقدار آهنگ گوش میدم و واسه صدای بازی میخوام
ممنون

در مورد هدفون بلوتوثی برای موبایل اطلاعات بروزی ندارم و این بودجه‌ای هم که در نظر دارید برای انتخاب مدلی با کیفیت صدای بالا پایینه. من قبلا Level U سامسونگ رو داشتم که قیمتش الان در همین رده هست اما کیفیت صدای مناسبی نداشت. کلا چیزی رو با این قیمت نمیتونم توصیه کنم برای کیفیت ساخت یا صدای خوب، مگر این که دوستان در جریان باشن.

دوستان تو رنج 5 6 تومن چه سیستمی میشه بست واسه 1080 میخوام و فریم 60

این سیستم توصیه میشه:

قیمتمدلنام قطعه
دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومانIntel Core i5 9400FCPU
دو میلیون و ۷۰ هزار تومانASUS TUF H370-PRO GAMINGMotherBoard
یک میلیون و ۸۰ هزار تومانGSkill AEGIS 2*8GB DDR4 3000MHz -16GBRAM
۵۲۰ هزار تومانSeagate Barracuda Compute 7200 64MB 1TBHDD
۷۲۰ هزار تومانSAMSUNG 860 EVO 250GBSSD
٢۱۵ هزار تومانASUS 24X SATAODD
۸۷۰ هزار تومانGREEN GP550A-UKPower
۳۰۰ هزار تومانPARS EVOCase
هشت میلیون و ۲۵ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,631
نام
milad
این سیستم توصیه میشه:

قیمتمدلنام قطعه
[/QUOTE]
ممنون
گرافیکش نیست اقا فرشید

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
این سیستم توصیه میشه:

قیمتمدلنام قطعه

ممنون
گرافیکش نیست اقا فرشید

نیست برای اینکه حذف کرده بودم! فکر کردم شما کارت گرافیک GTX 1080 داری و سیستم براش میخوای ببندی. الان متوجه شدم منظورت 1080p بوده!

این برای 1080p و 60 فریم به عنوان حداقل توصیه میشه:

قیمتمدلنام قطعه
یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومانIntel Core i3 9100F BOXCPU
-
(۴۹۰ هزار تومان)
-
(ThermalRight True Spirit 120M )
COOLING
یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومانASUS TUF B360-PRO GAMINGMotherBoard
پنج میلیون و ۵۵۰ هزار تومانASUS STRIX GTX 1660TI A8G GAMING 6GB GDDR6VGA
۵۲۰ هزار تومان
(۵۱۰ هزار تومان)
Seagate Barracuda Compute 7200 64MB 1TB
(WD Blue 1TB 7200Rpm 64MB)
HDD
۷۲۰ هزار تومان
(۶۹۵ هزار تومان)
SAMSUNG 860 EVO 250GB
(ADATA Ultimate SU800 256GB)
SSD
دوازده میلیون و ۳۵۵ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,631
نام
milad
نیست برای اینکه حذف کرده بودم! فکر کردم شما کارت گرافیک GTX 1080 داری و سیستم براش میخوای ببندی. الان متوجه شدم منظورت 1080p بوده!

این برای 1080p و 60 فریم به عنوان حداقل توصیه میشه:

قیمتمدلنام قطعه
یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومانIntel Core i3 9100F BOXCPU
-
(۴۹۰ هزار تومان)
-
(ThermalRight True Spirit 120M )
COOLING
یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومانASUS TUF B360-PRO GAMINGMotherBoard
پنج میلیون و ۵۵۰ هزار تومانASUS STRIX GTX 1660TI A8G GAMING 6GB GDDR6VGA
۵۲۰ هزار تومان
(۵۱۰ هزار تومان)
Seagate Barracuda Compute 7200 64MB 1TB
(WD Blue 1TB 7200Rpm 64MB)
HDD
۷۲۰ هزار تومان
(۶۹۵ هزار تومان)
SAMSUNG 860 EVO 250GB
(ADATA Ultimate SU800 256GB)
SSD
دوازده میلیون و ۳۵۵ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---
ممنون بنظرت ارزش داره 1.5 سالی صبر کنم ؟
فکر کنم تا اون موقع هم ارزونی شده هم میتونم سیستم 20 25 تومنی ببندم
کارت های سری جدید هم اومده

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید

این دیگه از اون سوالاته! شما میتونید تا 3 سال، 6 سال و حتی 10 سال آینده هم صبر کنید تا قدرت گرافیک ها 2، 4 یا 6 برابر بشه، ولی چه ربطی به الان و سال آینده داره؟ مگه عمر گیمرا نامحدوده؟ مهم نیست الان یا سال آینده بازیهایی که اومد رو از دست بدید؟!
این که قراره ارزونی بشه رو با این شرایط نمیشه تصور کرد و اینکه سیستم 25 تومن اندازه ی چه سیستمی هست که الان میشه بست رو هم نمیتونم پیش‌گویی کنم! فقط میشه گفت سیستم 25 میلیونی فعلی در حال حاضر یا 3 ماه دیگه خیلی بهتر و قویتر از سیستمی هست که با 8 تومن یا ده تومن بسته میشه.

• Like
Reactions: milad.ps4 and s.1

s.1

کاربر سایت
Oct 28, 2011
8,162
Intel Fourth Quarter Earnings – Record Revenue and a Solid Beat on Almost All Metrics

درامد اینتل حتی در این شرایط هم رکورد زن هست جالبه

چرا باید ارزونی بشه؟ در خوش بینانه ترین حالت همیشه ایران وارد دوره ی ثبات می شده cpu که تغییر قیمتی نخواهد داشت الان قیمتش عالیه می مونه کارت گرافیک که اونم یا باید دست دوم تمیز بخرید یا فعلا دست گرمی بخرید تا ببینیم سال اینده چی می شه دست گرمی ترینشم 1650 super هست .

• Like
Reactions: milad.ps4

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,631
نام
milad
این دیگه از اون سوالاته! شما میتونید تا 3 سال، 6 سال و حتی 10 سال آینده هم صبر کنید تا قدرت گرافیک ها 2، 4 یا 6 برابر بشه، ولی چه ربطی به الان و سال آینده داره؟ مگه عمر گیمرا نامحدوده؟ مهم نیست الان یا سال آینده بازیهایی که اومد رو از دست بدید؟!
این که قراره ارزونی بشه رو با این شرایط نمیشه تصور کرد و اینکه سیستم 25 تومن اندازه ی چه سیستمی هست که الان میشه بست رو هم نمیتونم پیش‌گویی کنم! فقط میشه گفت سیستم 25 میلیونی فعلی در حال حاضر یا 3 ماه دیگه خیلی بهتر و قویتر از سیستمی هست که با 8 تومن یا ده تومن بسته میشه.
خب الان بودجم محدوده در حد 5 6 تومن میتونم ببندم اونم واسه 2 3 ماه دیگه مانیتورم هم 720 هست
همین که با این قیمت بشه بهتر از ps4 pro بست فلا 1.5 تا 2 سالی برام کافیه خیلی از بازی ها رو بازی نکردم هنوز
کارت گرافیک 98ti اون موقع که دلار 3 4 تومن بود دورو بره 3 4 میلیون بود میگم شاید تو این مدت اتفاقاتی بیفته قیمت برگرده به قبل

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,631
نام
milad
Intel Fourth Quarter Earnings – Record Revenue and a Solid Beat on Almost All Metrics

درامد اینتل حتی در این شرایط هم رکورد زن هست جالبه

چرا باید ارزونی بشه؟ در خوش بینانه ترین حالت همیشه ایران وارد دوره ی ثبات می شده cpu که تغییر قیمتی نخواهد داشت الان قیمتش عالیه می مونه کارت گرافیک که اونم یا باید دست دوم تمیز بخرید یا فعلا دست گرمی بخرید تا ببینیم سال اینده چی می شه دست گرمی ترینشم 1650 super هست .
یا شما زیاد پول دارین یا من کم دارم کجا قیمت سی پی یو ها عالیه 2 سال پیش یادت رفته ؟؟؟
یهو قیمت ها 10 برابر شد
با 5 6 تومن چه سیستمی میشه بست الان اخه ولی چون تواناییم در این حده فعلا مجبورم

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر