راهنمایی در مورد cpu

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
سلام
دوستان چه جوری میشه حداکثر استفاده از یه سی پی یو رو داشته باشیم....
یعنی از سی پی یو در بهترین حالت ممکن استفاده کنیم

sakamoto

کاربر سایت
Feb 4, 2006
97
نام
sakamoto
سلام
دوستان چه جوری میشه حداکثر استفاده از یه سی پی یو رو داشته باشیم....
یعنی از سی پی یو در بهترین حالت ممکن استفاده کنیم
فکر کنم منظور شما شاید اوورکلاک کردن باشد.
من همیشه گفته ام اوورکلاک کردن هیچ گونه سود محسوسی در بر نخواهد داشت. در مورد سی پی یو هم اگر شما از اوورکلاک کردن استفاده کنی. مطمئنا" موجب ایجاد افزایش حرارت بیشتر خواهد شد. من نمی دانم سی پی یوی شما چیست ؟
بهتر می بود که نام و مدل آن را ذکر می نمودی. به هرحال برای اوورکلاک کردن نیاز به نرم افزار خاصی داری. اگر از مادربورد گیگا استفاده می کنی می توانی از برنامه easytune استفاده کنی. البته در این صورت اگر هرگونه صدمه به مادربوردت وارد شود گردن خودتان هست و گارانتی را باطل می کند ! ضمنا" قبل از استفاده از این گونه برنامه ها حتما" به سایت آن سر بزنید و مطمئن شوید که مادربوردتان بطور کامل از چنین چیزی پشتیبانی می کند. اگر از مادر بوردهای MSI (مدل جدیدتر) استفاده می کنید. وضعیت کمی بهتر است چون اینها می توانند درجه حرارت و سرعت فن سی پی یو و غیره را در هر لحظه نشان دهند و شما در حال اوورکلاک کردن می توانی به طورهمزمان به بررسی اینها هم بپردازی.
به هرحال من به نظر شخصی ام مخالف هرگونه اوورکلاک کردن هستم. روش های دیگری هم هست که سی پی یو و کلا" رایانه تان را بهینه سازی optimization کنی :
1- defreg کردن هر هفته رایانه که موجب می شود فایل ها بطور منظم در هارد و سکتورها قرار گیرند و دسترسی به فایلها سریع تر انجام گیرد و زمان های تاخیر و delay کاسته شود.
2- استفاده از بعضی از برنامه های بهینه ساز که موجب افزایش سرعت در بعضی مواقه خواهند شد.
3- حذف فایل ها و برنامه های بدون استفاده.
4- کاستن مقدار رنگ و قدرت تفکیک resolution صفحه دسکتاب.
و چیزهای دیگری که الان یادم نمی آید.

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
استفاده از بعضی از برنامه های بهینه ساز که موجب افزایش سرعت در بعضی مواقه خواهند شد.
سلام دوست عزيز
از راهنمايي بسيار مفيد شما ممنون دوست عزيز
من نمي خواستم اور كلاك كنم چون مي دونم معايب اون بيشتر از محاسن اون هست
ولي از اين نوع نرم افزار ها چند نمونه معرفي كني ممنون مي شم
مدل سي پي يو من 8.2 cd هست
منتها تو سيستم من اين نوع رو سلرون r مي شناسه كه اين هم برام سوال هست
من از مادر بورد البترون استفاده مي كنم( نوع حرفه اي )

sakamoto

کاربر سایت
Feb 4, 2006
97
نام
sakamoto
سلرون D چه از سوکت 478 استفاده کند و چه از سوکت T استفاده کند هر دو نوع مدل باس 133 مگاهرتز دارند و از sse3 هم پشتیبانی می کند. البته نوع جدید سلرون d از دستورات EM64Tهم پشتیبانی می کند (یعنی 64 بیتی است). بطور کلی پردازنده خوبی است. من خودم از سلرون 1700 استفاده می کنم. فکر کنم دلیل آن که می نویسد سلرون r این است که ویندوز قدیمی است و نمی تواند نوع سلرون شما (که نسبتا" جدید است) را تشخیص دهد البته
جای نگرانی نیست. ضمنا" سلرون ها حرارت خیلی کمی تولید می کنند و از این رو اصلا" نگران تولید حرارت و یا گرم شدن بیش از حد پردازنده نباشید. برعکس در مورد سی پی یوهای AMD تا 90 درجه هم می روند و اگر یک فن خوب برای آنها نداشته باشید سیستم تان هنگ می کند. پسرخاله ام هم یک semepron داشت که بعد از نیم ساعت کار به طور ناگهان داغ می کرد و گرم می شد. در نتیجه مجبور شد که فن اضافی برای سیستم اش بخرد.
به نظرم سیستم شما عالی هست البته مقدار رم یا نوع کارت گرافیک ات را نمی دانم.
ضمنا" اگر بعدها خواستی سیستم ات را ارتقا دهی نیازی به تعویض مادربورد نداری. اگر خواستی ارتقا دهی می توانی یک Pentium 4 "E" با همان باس 133 بگیری. این نوع پنتیوم علاوه بر sse3 و EM64T از Hyper Threading هم استفاده می کند. Hyper threading نوعی فن آوری است که طوری وانمود می کند که پردازشگر شما چند هسته ای جلوه دهد اما در واقع پردازشگر شما تک هسته ای است ! در واقع با این فن آوری پردازشگر شما در حد یک AMD 64 x2 خواهد بود ! (البته اینتل اینگونه ادعا کرده است). البته در بازی ها یا برنامه های امروزی از این فن آوری استفاده نمی شود اما بعدها در نسخه جدید ویندوز از آن استفاده می شود.
--------------------------------------------------------------------
یکی از برنامه های بهینه ساز که سرعت را افزایش می دهند برنامه GameGain است. الان لینک دقیقا" یادم نیست اما در این سایت می توانی پیدایش کنی چون برای همین سایت است : http://www.pgware.com
بعدا" هم کراک اش را توی گوگل سرچ کن. بدون کراک هم کار می کند اما حالت fastest را نمی توانی انتخاب کنی. راحت پیدا می شود. من با این نرم افزار یکی دو سال پیش کار کردم و بعد از اجرای برنامه فوق دیدم که ویندوز را 3 ثانیه زودتر می آورد. یعنی به جای 18 ثانیه 15 ثانیه آورد و در بازی ها هم نسبتا" سریع تر عمل می کرد. البته ممکن است افزایش سرعت زیاد نباشد اما بر روی بعضی از سیستم ها خیلی خوب جواب می دهد.
-------------------------------------------------------------------
درمورد مادربورد باید گفت که مادربوردهای ساخت تایوان یا چین اصلا" به درد نمی خورد. مثلا" همین گیگابایتهای ساخت تایوان که باید گفت واقعا" به درد نخور می باشد. چون خازن هایش بعد از یکی دو سال باد می کند و یهویی وسط یک برنامه می بینی یک چیز می ترکد ! و بوی خازن سوخته بلند می شود. من و دو دوست دیگرم که همگی از مادربوردهای گیگابایت ساخت تایوان استفاده می کردیم همین بلا سرمان آمد ! و 20 الی 30 تومان برای تعویض خازن مادربورد پیاده شدیم. پیشنهاد من به شما این است که هرمادربوردی می گیرید مادربورد ساخت تایوان یا چین نباشد. متاسفانه اینجور مادربوردها خیلی در بازار زیاد شده است. مثلا" من خیلی ها را می بینم کلی پول بابت مادربورد می دهند و می روند مادربورد گیگا می خرند و اصلا" دقت نمی کنند که تایوانی است. بعد هم فکر می کنند مادربوردشان 10 سال کار می کند. وقتی که می بینند بعد از دوسال خازن هایش باد کرد و ترکید آن وقت می فهمند که جنس با جنس فرق دارد !
در مورد مادربورد آلباترون که شما دارید. به نظرم همه مادربوردها خوب هستند به شرطی که همانطور که گفتم اوریجینال باشند و ساخت چین یا تایوان و یا مالزی و کلا" آسیای شرقی نباشند !
این هم لینک دقیق تر همان برنامه و چندتا برنامه بهینه سازی سرعت دیگر (همین الان سرچ کردم):
http://www.pgware.com/downloads/?file=gamegain.exe&type=trial
GameGain2

http://www.pgware.com/downloads/?file=pcboost.exe&type=trial
PcBoost

http://www.pgware.com/downloads/?file=gameboost.exe&type=trial
GameBoost

با تشکر از توجه تان

آخرین ویرایش:

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,901
نام
اشکان
سلام
با تشکر از توضیحات شما ولی فکر کنم یک سری مسائل برای کامل تر شدن بحث باید گفته شه!
اول در مورد درجه حرارت بالای CPU های AMD، اکثر افراد ناوارد فکر می کنند که این CPU ها مشکل دارند که اینطوری درجه حرارتشان همیشه بین 70-80 است ولی در صورتی که اصلا این طور نیست، ساختار این CPU ها (حالا کاری به این که خوب هست یا نه ندارم) طوری می باشد که کلا دارای حرارت بیشتری نسبت به Intel می باشند. البته انگار AMD این مشکل رو در CPU های 64-Bit خودش رفع کرده چنان کنه این CPU ها درجه حرارت خیلی کمی دارد. این semepron پسر خاله شما هم حتما مشکل داره که بعد از نیم ساعت هنگ می کنه. من خودم الان حدود 3 ساله که AMD Athlon 2600 دارم (این شامل همون مدلاست که درجه حرارت بالایی داره!) و فنش هم همون فن کوچک خودشه. به جرات هم می تونم بگم سیستم من حداقل روزی 10 ساعت روشنه ولی تا حالا هنگی از طرف CPU درش صورت نگرفته.

در مورد تکنولوژِی Hyper Threading باید گفت که این تکنولوژِی همانطور که شما گفتید یک شبیه ساز دو هسته ای برای CPU می باشد ولی Hyper threading به تازگی توسط Intel ساخته نشده و این تکنولوژِی تقریبا با اولین سری های اینتل 2.8 به بازار اومد یعنی زمانی که اصلا هیچ حرفی از CPU های دو هسته ای واقعی در کار نبود. ادعای اینتل هم مبنی بر اینکه این تکنولوژی قدرتی معادل دو هسته رو ایجاد می کنه برای همان زمان بود و بعدا معلوم شد که از نظر کارایی نمی تونه با دو هسته واقعی برابری کنه.

در آخر در مورد این مطلب که شما می فرمایید قطعات ساخت چین و تایوان به درد نمی خورند باید ارز کنم شما اصلا نمی تونی به جز تایوان یا چین چیز دیگری مخصوصا در بازار داخل کشور پیدا کنی. خود کشور های غربی هم از قطعاتی که در تایوان ساخته می شود استفاده می کنند. در واقع یک شعبه اصلی از تمامی این کارخانه ها در تایوان وجود دارد و نمی شه گفت که قطعات تایوانی به درد نمی خوره چرا که این قطعات خودشون اورجنیال هستند و نباید آنها را از قطعات اورجینال سوا کرد. حالا چینی ها درسته یکم کیفیتش پایینتره ولی قطعات ساخت تایوان رو نی دونم چرا شما می گی خوب نیست. این قطعات دقیقا زیر نظر خود شرکت اصلی و با کیفیت مطلوب ساخته می شوند. البته این موضوع رو هم نباید فراموش کرد که کلا قطعات الکترونیکی کمی شانسی هستند و ممکنه یک قطعه سال ها عمر کنه ولی یک قطعه دیگر با همان کیفیت 1 هفته هم عمر نکنه.

موفق باشید

آخرین ویرایش:

sakamoto

کاربر سایت
Feb 4, 2006
97
نام
sakamoto
اول در مورد درجه حرارت بالای CPU های AMD، اکثر افراد ناوارد فکر می کنند که این CPU ها مشکل دارند که اینطوری درجه حرارتشان همیشه بین 70-80 است. ولی در صورتی که اصلا این طور نیست ساختار این CPU ها (حالا کاری به این که خوب هست یا نه ندارم) طوری می باشد که کلا دارای حرارت بیشتری نسبت به Intel می باشند. البته انگار AMD این مشکل رو در CPU های 64 -Bit خودش رفع کرده چنان کنه این CPU ها درجه حرارت فوق العاده کمی دارد. این semepron پسر خاله شما هم حتما مشکل داره که بعد از نیم ساعت هنگ می کنه. من خودم الان حدود 3 ساله که AMD Athlon 2600 دارم (این شامل همون مدلاست که درجه حرارت بالایی داره!) و فنش هم همون فن کوچک خودشه. به جرات هم می تونم بگم سیستم من حداقل روزی 10 ساعت روشنه ولی تا حالا هنگی از طرف CPU درش صورت نگرفته.
من یک لیست دارم تمام سی پی یوهای اینتل و ای.ام.دی را در آن نوشته با تمام مشخصاتش. الان رفتم نگاه کردم. فکر کنم از tomeshardware دانلود کردم.
من نمی گویم که AMD پردازشگر خوبی نیست. در مورد حرارت باید بگویم که athlon 64 های جدید (سوکت 940) حرارت 70 درجه دارند که حرارت کمتری نسبت به بقیه سی پی یوهای این خانواده دارند. اما بقیه چی ؟ خیر.
athlon 64 های اولیه که با سوکت 939 وارد بازار شد (اگر اسم این سوکتها را قاطی نکرده باشم) 80 درجه دما تولید می کرد.
در مورد semperon ها هم باید بگویم که دو نوع سمپرون داریم :
1- سمپرون هایی که بر روی سوکت A عرضه شد. که برای چندسال پیش است. پسرخاله ام از این مدل دارد. اینها واقعا" حرارت تولید می کنند و تا 90 درجه هم گرم می شوند ! اینها از sse2 پشتیبانی نمی کنند.
2- سمپرون هایی که بر روی سوکت 754 عرضه شده اند و برای یکی دو سال پیش هستند و جدیدتر اند. حرارت بسیار کمتری در حدود 70 درجه تولید می کنند. شاید شما همین مدل را داری. اینها sse2 را هم پشتیبانی می کنند. باز هم بعضی از همین مدل های اینها حتی از sse3 و 64 بیتی هم پشتیبانی می کنند ! اگر برای شما دو مورد اخیر را دارد حتما" باید خوشحال بشوی. چون 64 بیتی بودن خیلی چیز خوبی است. به خصوص برای این cpu های ارزان قیمت که زیر 100 تومان هستند. ضمنا" بعصی ها هم از cnq پشتیبانی می کنند. نمی دانم چی هست ؟ فکر کنم یک چیزی شبیه hyper threading باشد.

در مورد تکنولوژِی Hyper Threading باید گفت که این تکنولوژِی همانطور که شما گفتید یک شبیه ساز دو هسته ای برای CPU می باشد ولی Hyper threading به تازگی توسط Intel ساخته نشده و این تکنولوژِی تقریبا با اولین سری های اینتل 2.8 به بازار اومد یعنی زمانی که اصلا هیچ حرفی از CPU های دو هسته ای واقعی در کار نبود. ادعای اینتل هم مبنی بر اینکه این تکنولوژی قدرتی معادل دو هسته رو ایجاد می کنه برای همان زمان بود و بعدا معلوم شد که از نظر کارایی نمی تونه با دو هسته واقعی برابری کنه. البته این فن آوری مختص اینتل نیست و AMD هم یک تکنولوژی شبیه Hyper threading در CPU هاش داره که اسمش Hyper Transport می باشد. الان CPU های دو هسته ای هم از AMD و هم از Intel به بازار اومده که علاوه بر دو هسته واقعی این تکنولوژِی را نیز دارند یعنی CPU به یک 4 هسته ای با دو هسته مجازی تبدیل می شود.
hyper threading اگر بطور عادی اجرا شود سرعت سیستم را کند می کند ! اما اگر از آن استفاده در برنامه ای بشود 15 تا 30 درصد سرعت را زیاد می کند !
مثلا" همان خبر شبیه سازها که داده بودم و شما دیدی. نویسندگان شبیه ساز pcsx2 آمده بودند از HT استفاده کرده بودند و خودتان دیدید که چقدر fps بازی ها بالا رفته بود. ممکن است این تکنولوژی به اندازه پردازشگرهای دوهسته ای کارآمد نباشد اما همانطور که می بینید در بعضی از جاها معجزه می کند(حداقل برای دوست داران شبیه ساز pcsx2)

در آخر در مورد این مطلب که شما می فرمایید قطعات ساخت چین و تایوان به درد نمی خورند باید ارزش کنم شما اصلا نمی تونی به جز تایوان یا چین چیز دیگری مخصوصا در بازار داخل کشور پیدا کنی. خود کشو رهای غربی هم از قطعاتی که در تایوان ساخته می شود استفاده می کنند. در واقع یک شعبه اصلی از تمامی این کارخانه ها در تایوان وجود دارد و نمی شه گفت که قطعات تایوانی به درد نمی خوره چرا که این قطعات خودشون اورجنیال هستند و نباید آنها را از قطعات اوریجینال سوا کرد. حالا چینی ها درسته یکم کیفیتش پایینتره ولی قطعات ساخت تایوان رو نی دونم چرا شما می گی خوب نیست. این قطعات دقیقا زیر نظر خود شرکت اصلی و با کیفیت مطلوب ساخته می شوند. البته این موضوع رو هم نباید فراموش کرد که کلا قطعات الکترونیکی کمی شانسی هستند و ممکنه یک قطعه سال ها عمر کنه ولی یک قطعه دیگر با همان کیفیت 1 هفته هم عمر نکنه.
بر روی دفترچه مادربوردم نوشته made in taiwan . دوستانم هم همین جور بودند. متاسفانه مادبوردهای تایوانی و چینی ایرادات بسیاری دارند. شاید باورت نشود من یک پنتیوم 1 دارم که برای 10 سال پیش است و مادربوردش برای خود اینتل و اوریجینال انگلستان است. آخ نگفته. مثل روز اول دارد کار می کند. اما همین مادبورد پنتیوم 4 که دارم بعد از سه سال خازن هایش باد کرده ترکیده.....
در مورد قطعات هم اینها در واقع سرهم بندی می شوند (assemble). کلا" جنس چینی یا تایوانی اصلا" به درد نمی خورد. غیر از قطعات کامپیوتری شما به چیزهای دیگری مثل اسباب بازی و چیزهای دیگرشان هم نگاه بکنی می بینی همینجور هست. فقط اینها بازار مصرف را می بینند و جنس ارزان قیمت تولید می کنند. مثلا" الان بازار پارچه ی خاورمیانه را با این لباس ها و پارچه های ارزان قیمت در دست گرفته اند. الان دیگر مردم پارچه کشور خودمان را نمی گیرند. قبلا" جنس ایتالیایی یا کره ای زیاد بود. کیفیت اش هم خوب بود اما چندسالی هست که جنس چینی پر شده است. خوب ! انگار رفتیم در بحث پارچه و پارچه فروشی ! بیرون بیاییم. چرا راه دور برویم همین بازار کفش اروپا دست اینهاست. اخبار چندوقت پیش گفت که چین تا سال 2008 دومین اقتصاد دنیا و تا 2020 اولین اقتصاد دنیا می شود و آن هم به علت : 1-جنس ارزان. 2- نیروی کار ارزان است.

با تشکر

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,901
نام
اشکان
سلام
sakamoto جان من نگفتم که AMD ها دماشون پایینه گفتم که بالا بودن دماشون ایراد حساب نمیشه و ساختارشون اینطوریه.
athlon 64 های اولیه که با سوکت 939 وارد بازار شد (اگر اسم این سوکتها را قاطی نکرده باشم) 80 درجه دما تولید می کرد.
فکر کنم این گفته شما در مورد سوکت 754 درست باشه چرا که تا جایی که من می دونم سوکت 939 کمترین حرارت رو در سری athlon 64 دارند.
2- سمپرون هایی که بر روی سوکت 754 عرضه شده اند و برای یکی دو سال پیش هستند و جدیدتر اند. حرارت بسیار کمتری در حدود 70 درجه تولید می کنند. شاید شما همین مدل را داری. اینها sse2 را هم پشتیبانی می کنند. باز هم بعضی از همین مدل های اینها حتی از sse3 و 64 بیتی هم پشتیبانی می کنند ! اگر برای شما دو مورد اخیر را دارد حتما" باید خوشحال بشوی. چون 64 بیتی بودن خیلی چیز خوبی است. به خصوص برای این cpu های ارزان قیمت که زیر 100 تومان هستند. ضمنا" بعصی ها هم از cnq پشتیبانی می کنند. نمی دانم چی هست ؟ فکر کنم یک چیزی شبیه hyper threading باشد.
من اصلا semperon ندارم:)
اگه دقت کنید من نوشتم AMD Athlon 2600 که از اولین مدل های Athlon XP می باشد. اصلا اون موقع که من اینو خریدم CPU 64 بیتی وجود نداشت و sse2 رو هم ساپرت نمی کنه. cnq هم مخفف Cool&Quiet می باشد که همانطور که از اسمش پیداست مربوط به خنک کنندگی CPU هستش و در تنظیمات Bios فعال می شود.
hyper threading اگر بطور عادی اجرا شود سرعت سیستم را کند می کند ! اما اگر از آن استفاده در برنامه ای بشود 15 تا 30 درصد سرعت را زیاد می کند !
مثلا" همان خبر شبیه سازها که داده بودم و شما دیدی. نویسندگان شبیه ساز pcsx2 آمده بودند از HT استفاده کرده بودند و خودتان دیدید که چقدر fps بازی ها بالا رفته بود. ممکن است این تکنولوژی به اندازه پردازشگرهای دوهسته ای کارآمد نباشد اما همانطور که می بینید در بعضی از جاها معجزه می کند(حداقل برای دوست داران شبیه ساز pcsx2)
این گفته های شما کاملا صحیح است. من نگفتم که این تکنولوژِی به درد نمی خوره. منظور من این بود که این تکنولوژِی قابل مقایسه با یک دو هسته ای واقعی نیست و تکنولوژِی چند سال پیش هم می باشد، آخه شما نوشته بودی در ویندوز جدید بیشتر به کار می آید.
بر روی دفترچه مادربوردم نوشته made in taiwan . دوستانم هم همین جور بودند. متاسفانه مادبوردهای تایوانی و چینی ایرادات بسیاری دارند. شاید باورت نشود من یک پنتیوم 1 دارم که برای 10 سال پیش است و مادربوردش برای خود اینتل و اوریجینال انگلستان است. آخ نگفته. مثل روز اول دارد کار می کند. اما همین مادبورد پنتیوم 4 که دارم بعد از سه سال خازن هایش باد کرده ترکیده.....
در مورد قطعات هم اینها در واقع سرهم بندی می شوند (assemble). کلا" جنس چینی یا تایوانی اصلا" به درد نمی خورد. غیر از قطعات کامپیوتری شما به چیزهای دیگری مثل اسباب بازی و چیزهای دیگرشان هم نگاه بکنی می بینی همینجور هست. فقط اینها بازار مصرف را می بینند و جنس ارزان قیمت تولید می کنند. مثلا" الان بازار پارچه ی خاورمیانه را با این لباس ها و پارچه های ارزان قیمت در دست گرفته اند. الان دیگر مردم پارچه کشور خودمان را نمی گیرند. قبلا" جنس ایتالیایی یا کره ای زیاد بود. کیفیت اش هم خوب بود اما چندسالی هست که جنس چینی پر شده است. خوب ! انگار رفتیم در بحث پارچه و پارچه فروشی ! بیرون بیاییم. چرا راه دور برویم همین بازار کفش اروپا دست اینهاست. اخبار چندوقت پیش گفت که چین تا سال 2008 دومین اقتصاد دنیا و تا 2020 اولین اقتصاد دنیا می شود و آن هم به علت : 1-جنس ارزان. 2- نیروی کار ارزان است.
جالب اینجاست که در این بحث خودتان جواب خودتان رو دادید. شما وقتی می گی من یه پنتیوم 1 داشتم 10 سال پیش ساخت انگلستان عالی کار می کنه خوب معلومه الان دیگه نحوه بازار جهانی خیلی تغییر کرده و برای کشور های صنعتی و ثروتمند مثل انگلستان یا امریکا دیگه صرف نمی کنه که بخواد خودش قطعه بسازه بنابراین ساخت این قطعات رو به کشور های آسیای شرقی محول می کنه. درسته این قطعات همگی اسمبل هستند ولی تحت کنترل کامل شرکت های اصلی این قطعات که اکثرا در امریکا می باشند هستند. در مورد اینکه تایوانی ها جنس نا مطلوب و ارزان می سازند باید بگم این در مورد لوازمی که روش کنترل وجود داره صادق نیست. شما قیمت های این قطعات کامپیوتری ساخت تایوان رو اگه بررسی کنید می بینید که هیچ کدومش ارزون تر از اون چیزی که تو سایت اون وسیله وجود دارد نیستند. حتی همانطور که در پست قبلی هم گفتم بعضی از کشور های غربی هم از همون خط تولید تایوان و آسیای شرقی استفاده می کنند تا آنجا که شما می ری در امریکا از نمایندگی خود TOSHIBA یا DELL یک نوت بوک می خری بعد می بینی زیرش زده Made in Malaysia. خوب معلومه یک شرکت می ره قطعاتشو جایی بسازه که پول کمتری برای لوازم و کارمنداش بپردازه.
به عنوان یک مثال دیگر (البته ربطی به قطعات کامپیوتری ندارد) تمامی کفش ها و لباس های شرکت بزرگ و امریکای Nike در چین ساخته می شود و هیچ کدامشان حتی آنهایی که در خود امریکا به فروش می رسند ساخت خود امریکا نیستند. شما همین چین رو نگاه نکن جنساش آشغاله، بازار خراب ایران باعث می شه بی کیفیت ترین و ارزونترین اجناسو از این کشورها وارد کنن. در همین چین لوازمی ساخته می شه که به علت داشتن کیفیت بسیار بالا قیمتی حتی بیشتر از نمونه اروپایی یا امریکایی آن جنس دارند.

موفق باشید

Nameless

کاربر سایت
Oct 12, 2005
352
نام
محمد
با سلام

Cpu قبلی من AMD Athlon 1700 بود که به 1800 overclock کرده بودم ؛ دما چیزی بین 55 الا 75 . هیچ وقت هم hang نکرد . البته اگه overclock و بیشتر میکردم هنگ میکرد

Cpu فعلی من AMD Athlon 64 bit 3000+ . overclock نکردم چون فعلا نیاز نمیبینم.

دما 35 درجه سانتیگراد ؛ بنده حتی qnc را هم فعال نکردم (power management -> minimal power management)
(qnc به طور هوشمند فرکانس سیستم رو متناسب با درخواست از cpu کم میکنه . مثلا در حالت عادی فرکانس cpu من 1800 هست ولی با qnc در حالت بیکاری میشه 1400)

در موقع بازی هم که cpu صددرصد هست دما تا 60 بالا میره . من فقط یک فن cpu ، یک فن منبع تغذیه و یک فن کارت گرافیک دارم . اگر کیس ام فن اضافی داشت دما کمتر هم میشد.

Overclocking نه تنها بد نیست بلکه کلی هم میتونه کمکتون کنه (کلی نه به معنای اینکه با تعویض سیستم بخواهید قیاس کنید)
مشکل من و شما در overclocking قطعات نامرغوب تقلبی و یاسری های low budget هستند که ماها داریم (آخه شما رم spektec داشته باشی میتونی overclock کنی ؟ )

برای درک overclock از سری high end قطعات + فن آبی استفاده کن ببین چقدر تاثیر داره.

اگه دوست داشتید فیلمهای overclock با نیتروژن مایع رو ببینید (tomshardware) حدث میزنید چقدر overclock کردند ؟ و دما چقدر بوده ؟

در ضمن بیش از 95% کل قطعات کامپیوتری دنیا در چین + تایوان + مالزی + اندونزی تولید میشه.

البته با این سیاستی که چینی ها در پیش گرفتند نه تنها بازار لوازم الکترونیک ، بلکه پوشاک و کفش و مبل و .... هزار تا چیز دیگرم به مرور زمان بدست میگیرن.

۞۩ محمد ۩۞

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
سلام
خیلی خوشحالم که این وسط یه چیزهایی رو فهمیدم
ولی من بیشتر در مورد Amd خوندم که اصلا این سوال من نبود
فقط یکم تبدیل شد به بحث میان دو نوع مدل و مارک مورد استفاده دوستان
بعد هم که کدام قطعه کجا ساخته میشه بادی بگم که کل بازار کامپیوتر مشهد رو زیر و رو کنی به جز چین و تایوان نمی شه چیز دیگه ای پیدا کرد.....
من مارد بوردم تایوانی هست ولی کاتولوگ و تبلیغات اونو در سایت های اروپایی دیدم....
مادر بورد من هم کامل و حرفه ای هست که این خودش نشون می ده که اصلا سازنده اون زیاد زیر سوال نمی ره.....
شاید بشه این خرده رو به مادر بوردهای آشغال چند کاره و آن بورد چینی گرفت......که تعداد اون ها هم کم نیست.
حالا بگذریم

نکته غیر قابل هضم برای من این هست که اصلا نمی تونم تغییر محسوسی تو سیستم خودم از زمان تغییر سی پی یو ببینم....
فقط Bus رم من از 333 حالا به 400 تغییر کرده و این رو تنها تغییر می بینم
ولی در کارد کرد و تست ها که من دیدم زیاد متوجه تغییر خاصی نشدم
با این که این سی پی یو هاف کش هست

اصل سوال من هم بر این اساس بود که متاسفانه هنوز به جواب اصلی خودم نرسیدم

یه نکته دیگه هم درجه حرارت نرمال برای این سی پی یو چند هست

qx_roham_xp

کاربر سایت
Sep 26, 2005
1,872
نام
رهام
سلام
من سي پي يو
intel 2.4 cel a دارم
مي خواستم ببينم براي اينکه بتونم بهتر باهاش کار کنم(کار بکشم×!!!)چه کار هايي مي تونم انجام بدم؟؟؟???
گرچه من کلا از اين جور کارها نمي کردم و چون فعلا نبايد کامپيوترم رو به هيچ وجه ارتقا بدم(شايان و بهزاد شايد علتش رو بفهمند×!!!) خوشحال مي شم اگه راهي بلد هستند به من معرفي کنند;)
آيا مثل درايور براي کارت گرافيک ارتقا درايور هيچ ربطي داره؟؟؟؟
کلا هر چي اطلاعات مفيد براي من داريد خوشحال مي شم بدونم که اين 3 ماه آخر بتونم به بهترين نحو از سي پي بوم کار بکشم
ممنون

amir_amd

Loyal Member
Oct 5, 2005
1,517
نام
امیر
سی پی یو های amd 64 انتخاب خوبی هستند بسته به هزینه ای که می خواهید بکنید می تونید یک مدل sempron 754 و یا athlon 64 939 رو اتخاب کنید.مثلا sempron 3000+ حدود 85 هزار تومن هست و athlon 64 3200 در حدود 140 هزار تومن

sakamoto

کاربر سایت
Feb 4, 2006
97
نام
sakamoto
@ behzadr

سلرون ها بسیار ضعیف هستند. حالا هرچقدر که می خواهد سرعتشان بالا باشد. یک Pentium4 -2.2Ghz حتی می تواند سی پی یوی شما را شکست دهد !
+ در مورد رم ها هم زیاد نمی توانی تغییر محسوسی ببینی زیرا :
1- سی پی یوی شما سلرون است.
2- ممکن است رم شما کمتر از 512 مگابایت باشد. (مقدار کم رم موجب می شود که تغییر محسوسی در سرعت احساس نکنس)
البته من فکر می کنم همان عامل اول بیشتر دخیل باشد.
+ در مورد حرارت مشکلی نداری. زیر 70 درجه حرارت سی پی یوی شماست.
+ اگر خواستی می توانی تا تا 3 یا 3.2 اوورکلاک کنی. اما چیز زیادی به دست نمی آوری و همان آش و همان کاسه هست.

@ roham
برای شما که خیلی بدتر از است !
سی پی یوی شما celeron 2.4 A یعنی چی ؟ یعنی FSB 400 و اولین سری سی پی یوهای پنتیوم 4 است. لابد رم ات هم DDR266 است. کاری اش نمیشه کرد. حتی اوورکلاک کنی چیزی به دست نمی آوری !
سی پی یوی من هم سلرون 1700 است که خیلی از مال شما بدتر است.
اگر خواستی بعدا" سیستم جدید بخری و از اون بچه مایه دارها هستی ! حتما" یک Dual core بگیر.
Athlon64 x2 گران هست. الان جدیدا" اینتل دوهسته ای سلرون موسوم به Celeron D 805 آمده که قیمت اش 120$ است. نمی دانم داخل کشور آمده یا نه ؟ اما ارزان ترین دوهسته ای است.
اگر هم خواستی یک 4 یا 5 ماهی صبر کن تا آخر ژوثن (June) تا سری جدید سی پی یوهای AMD روی سوکت AM2 بیاید و قیمت ها هم باز کمتر بشود. کلا" به نظر من باید تا سال 2007 صبر کرد چون قراره سال بعد AMD چهارهسته ای وارد بازار کند !
سرعت سی پی یوها دیگر از 4 گیگاهرتز بالاتر نمی رود به خاطر همین است که دارند چندهسته ای می شوند مثل دو هسته ای - سه هسته ای - چهار هسته ای و غیره اینجوری با هم همکاری و سینرژیسم دارند. البته این مستلزم داشتن یک سیستم عاملی است که از این چندپردازشگری بودن پشتیبانی کند مثل windows vista.
---------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
من نمی دانم دوستان چه برنامه هایی را اجرا می کنند که اینقدر از سرعت سی پی یو هایشان شکایت دارند ! مثلا" شبیه سازی می کنند یا برنامه های گرافیکی حجیم مثل autocad یا نقشه کشی اجرا می کنند و غیره.
من خودم سلرون 1700 دارم که تاحالا کم نیاورده است.
وقتی می خواهید یک سیستم انتخاب کنید. باید کمترین قیمت به بهترین راندمان را حساب کنید. باید 6 یا 7 سال آینده را پیش بینی کنید. الان این دو دوست بالا (رهام و بهزاد جان) شما بهتر می بود که در خرید سی پی یو مثلا" یک P4- 2.4 (full cache) انتخاب می کردید که راندمان به مراتب بهتر از این سلرون ها داشت.
من یک chart از tomeshardware دارم که پردازشگرها را مقایشه کرده است. می گردم لینک اش را برایتان می گذارم.
جالب است که بدانید که یک P4 Celeron 1700 = P3 1300(Full) = Athlon Xp 1333
و P4 2.0(full cache)> P4 Celeron 2.6(FSB400)
و خیلی چیزهای دیگر...

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
سلام
من از یه نرم افزار کارت رسیور استفاده می کنم که مقدار زیادی از سی پی یو رو اشغال می کنه
همین مشکل اساسی من هست
در ثانی با این سی پی یو باس رم من از 266 به 400 تغییر کرده که فکر می کنم که این مورد به باس 256 سی پی یو من ربط داره...درسته؟

Kain

کاربر سایت
Sep 25, 2005
1,113
نام
مصطفی
سلام دوستان .
راستش من همه پست ها رو کامل نخوندم اما یه سری نکات هست که باید بگم .
اوورکلاک به طور قطع در افزایش کارایی تاثیر داره .
من خودم سی پی یوم Intel 1.8 Full Cache هست به همراه 1 گیگ رم SDR Bus 133 MHZ .
ماردبوردم هم Gigabyte GA - 8 SD هست .
اما نکاتی جالبی که باید خدمتتان عرض کنم !
مادربورد من فقط سی پی یو های باس 400 رو پشتیبانی میکنه . و از باس های 533 و 800 پشتیبانی نمیکنه اما ...
من سی پی یو خودم رو حدود 1 ساله که Overclock کردم و هیچ مشکلی ندارم . اما نکات جالبش کجاست ؟
اینجاست که من سی پی یو ام رو تا 2.4 گیگاهرتز Overclock کردم . یعنی یه چیزی حدود 600 مگاهرتز افزایش . و به عبارت دیگر 33 درصد افزایش کلاک .
باس سی پی یو ام هم در حالت اوورکلاک از 400 به 533 مگاهرتز تغییر کرده .
یعنی وقتی سیستم رو روشن میکنم سی پی یو رو Intel P4 2.4 B میشناسه !
با اینکه مادربوردم باس 533 رو اصلا ساپورت نمیکنه اما با این میزان اورکلاک و سرعت باس اصلا مشکل نداره .
تو این 1 سال هم تا حالا نه هنگ داشتم . نه ریست شدن و نه ارور و .... .
فقط سی پی یو مشکل داغ کردن داشت ( البته تابستون ها ) و اونم با نصب یه فن کمکی در مقابل فن اصلی سی پی یو حل شد .
باس رم کامپیوترم 133 مگاهرتز هست اما من اونو تا 153 مگاهرتز افزایش دادم . بازم مشکلی ندارم .
افزایش کارایی هم تو بازی ها و برنامه های تست مثل 3D Mark ها و sisoftware Sandra کاملا مشهود و مشخصه .
اینم از ما . ;)

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر