خرید مانیتور و TV های مناسب برای PS5

با سلام خدمت دوستان عزیز

با توجه به اینکه کنسول های نسل جدید دارند وارد بازار می شوند و اینکه استانداردهای جدیدی را وارد عرصه می کنند لازم دیدم این تاپیک رو ایجاد کنیم تا در مورد تلویزیون های سازگار و هماهنگ با این کنسول با یکدیگه بحث و تبادل نظر کنیم
ویژگی های تصویری نسل جدید خروجی تصویر با کیفیت 4k و 8k هستش و همچنین استاندارد جدید hdmi 2.1 هستش
خب تقریبا دیگه همگی با استاندارد های 4k و 8k َنا هستیم و میدونیم که 4k یعنی رزولوشن تصویر با کیفیت 3840X 2160 هستش و 8K رزولوشن 7680X 4320 هستش
اما ورودی HDMI 2.1 چیست و به چه دردی میخورد ؟

ویژگی های HDMI 2.1
2.png

استاندارد HDMI 2.1 دارای پهنای باند خیره کننده 48 گیگابیت در ثانیه است که می‌تواند اقدام به پخش تصاویر 4K با نرخ 120 فریم در ثانیه کرده و تصاویر 8K را نیز با نرخ 60 فریم در ثانیه منتقل سازد. این در حالی است که این درگاه از VRR, eARC, QMS و ALLM در کنار استانداردهای دالبی و HDR پشتیبانی می‌کند. انتقال این حجم از اطلاعات تنها از عهده درگاه HDMI 2.1 برخواهد آمد.
رخی از ویژگی‌های HDMI 2.1 را می‌توان در کنترلرهای HDMI 2.0 مستقر در تلویزیون‌ها فعال کرد. در نتیجه برخی از کمپانی‌ها با استفاده از این مسئله ادعا می‌کنند که تلویزیون آنها از درگاه HDMI 2.1 به صورت کامل پشتیبانی می‌کند که این مسئله یک فریب تبلیغاتی است. در ادامه به سراغ تلویزیون‌هایی خواهیم رفت که به صورت استاندارد و واقعی، از درگاه HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کنند.

تلویزیون های شرکت سامسونگ:

Samsung Q950TS
Samsung Q900TS
Samsung Q950R / Q900RB
Samsung Q800T
Samsung Q95T
Samsung Q90T
Samsung Q80T
Samsung Q70T

تلویزیون های شرکت Vizo:

تمامی OLEDهای تولید شده در سال 2020
سری P و Quantum X 2020

تلویزیون های شرکت ال جی:

LG RX/ZX
LG WX/GX
LG CX/BX
LG NANO99/ LG NANO97/ LG NANO90/ LG NANO90/ LG NANO85
LG R9/Z9/W9/E9/C9/B9
LG SM99/SM98/SM95

تلویزیون های شرکت سونی:

Sony X900H / XH900
Sony Z9G / ZG9

تلویزیون های شرکت TCL:

TCL X915

با توجه به اینکه ورودی HDMI 2.1 یک امکان جدید رو برای شما به ارمغان میاره باید اشاره کرد که خرید تلویزیون هایی با این ورودی هیچ گونه الزامی برای نسل جدید نداشته و شما با همان HDMI 2.0 هم براحتی و بدون مشکل می توانید نسل جدید را تجربه کنید

کدام یک از تلویزیون های بازار را بخریم که پنل بهتری داشته باشد ؟ OLED - QLED - IPS - TFT - VA ?

خب شاید برای شما هم همین سوال پیش آمده باشد که کدوم پنل برای ما مناسب تر است ؟

هر کدام از این پنل ها مزایا و معایب خود را دارند و شما باید بسته به سلیقه ی خود انتخاب کنید . اگر بخواهیم در مورد هر کدام بحث بکنیم مطلب خیلی طولانی میشه فقط نکات کمی رو در موردشمون میگم خودتون بر اساس نیاز خودتون انتخاب کنید

صفحات OLED

از بهترین نمایشگر ها هستند که کنتراست تصویر بالا و و وضوح بالایی دارند همچنین نمایش رنگ مشکی و عمق رنگ مشکی را بخوبی نمایش می دهند ، زاویه ی دید خوبی دارند و مناسب تماشای فیلم و بازی هستند

اما ایرادات این نوع نمایشگر

ریسک BURN IN یا سوخته شدن نمایشگر پنل بر اثر استفاده طولانی مدت یا استفاده از تصاویر ثابت در نمایشگر
عمر کوتاه تر نسبت به صفحات IPS و LED

یک نمونه OLED با صفحه Burn in شده

178594

صفحات QLED

این نمایشگرها نوع از نمایشگرهایی هستند که مشکلات OLED را نداشته ولی در مقابل OLED عمق رنگ مشکی را ندارند ولی باز هم کیفیت عالی و شفافیت خوبی را دارند همچنین غلظت رنگ در این نمایشگرها بالاتر است
مهمترین مزیت QLED ها نسبت OLED ها روشنایی بیشتر آن هاست در صورتی که نور بیشتر رو می پسندید QLED برای شماست

صفحات IPS

178597
مهم ترین مزیت IPS ها زوایای دید آن هاست همانطور که در بالا می بینید نسبت به صفحات TN زوایه دید بهتری دارند همچنین نور پس زمینه آن ها بیشتر است
اما مهم ترین عیب صفحات IPS مشکل نشت نور تصویر است که البته در مدل های جدید بسیار کمتر شده اما همچنان وجود دارد اما نیازی به نگرانی نیست بلکه فقط در صفحات مشکی قابل دید است
لذا اگر در شب بازی میکنید یا فیلم میبینید این پنل مناسب شما نیست

179920

یک مقایسه ساده براتون آماده کردم در مورد اینکه کدوم از تلویزیونها برای ما بهتره oled- qled -va
توی تصویر بالا نگاه کنید
از سمت چپ اولی oled cx هستش دومی q90t سامسونگ و سومی x900h سونی
نکته ی حائز اهمیت این عکس ایرادی هستش که من همیشه توی oled ها و صفحات سوپر امولد میبینم
به نور خورشید و رنگ سفید دقت کنید در oled همون طور که میبینید مشکل عمده صفحات oled خوب نمایش ندادن رنگ سفید است .
هر چقدر در نمایش رنگ مشکی توانا هستد در نمایش رنگ سفید خالص عاجز هستند!
برای سامسونگ بسیار پرنور و برای سونی طبیعی تر هستش بازم بسته به سلیقه ی شماست که چه تلویزیونی میخواهید خرید کنید

:Thumbsup:
تنظیم تلویزیون X900h سونی با بهترین کیفیت و رنگ بندی

تنظیم تلویزیون X900h سونی با بهترین کیفیت و رنگ بندی

خب با توجه به اینکه خیلی از دوستان در صدد خرید X900h شدن لازم دونستم اینجا بهترین تنظیمات رو قرار بدم
خب ابتدا دکمه home رو بزنید وارد Setting گوشه تصویر که شبیه چرخ دهنده هست بشید
به قسمت Display بروید

اول گزینه های Auto Picture Mode و Light Sensor رو غیر فعال کنید

Sony X900H Calibration Settings 8

SDR

این حالت نمایش برای نمایش تصاویر استاندارد یا همون غیر HDR هستش
یادتون باشه حالت Auto Local Dimming رو خاموش کنید میتونید Brightness رو خودتون مطابق دلخواهتون تنظیم کنید اما من روی 40 گذاشتم
کنتراست رو روی 90 و gamma رو روی -2 قرار بدید
Sony X900H Calibration Settings 9

Clarity

Sony X900H Calibration Settings 12

خب Sharpness رو روی 50 بگذارید Reality Creation و Random Noise Reduction و Digital Noise Reduction رو غیر فعال کنید
ای گزینه ها میتونه برای دیدن تصاویر رزولوشن پایین خیلی موثر باشه در صورتی فیلم کیفیت پایین میبینید فعالش کنید اگر ویدئو کیفیت بالا خواستید ببینید غیر فعالش کنید ولی به صورت پیش فرض غیر فعال باشه بهتره

HDR

اگر میخواهید برای HDR تنظیم کنید تلویزیون رو و تصاویر شما خیلی کم نور هستش گزینه های Local Dimming, X-Tended Dynamic Range و Advanced Contrast Enhancer رو روی High تنظیم کنید .
برای فعال سازی 4K 120HZ میتونید بر روی Hdmi مورد نظر رفته و گزینه Enhanced Format رو انتخاب کنید

یادتون باشه حتما باید Tv آپدیت شده باشه !

Motion Settings

خب میرسیم به لذت بخش ترین بخش TV یعنی روان کردن تصاویر که این تلویزیون بنظرم توش بی نظیر بوده
وارد بخش Motion بشید گزینه Motionflow رو انتخاب کنید بگذارید روی حالت Custom و Smoothness رو بگذارید روی MAX و Clearness رو روی 1 قرار بدید
جالبه بدونید تصاویر رو به حدی نرم میکنه که من بازی کربی سوئیچ رو روش تست گرفتم بازی انگار 60 فریم کامل شد در صورتی که خودش 30 فریمه !

White Balance Settings
خب این تنظیم رنگ سفیدی که در 10 بخش هستش رو طبق تصاویر انجام بدید تلویزیون به بهترین حالت خودش میرسه

Sony X900H Calibration Settings 15

Sony X900H Calibration Settings 16

Sony X900H Calibration Settings 17

Sony X900H Calibration Settings 18

Sony X900H Calibration Settings 19

Sony X900H Calibration Settings 20

Sony X900H Calibration Settings 21

Sony X900H Calibration Settings 22

Sony X900H Calibration Settings 23

Sony X900H Calibration Settings 24

Sony X900H Calibration Settings 25

Attachments

• TN-vs-IPS.jpg
    TN-vs-IPS.jpg
    182.4 KB · مشاهده: 64
آخرین ویرایش:

PooyaGH

کاربر سایت
Oct 19, 2011
349
بانه مدل oled 2021 C1 به شكل عجيبي به اين زودي موجود كردن ٣٥ ميليون ٥٥ اينچ توي يوتوب كه مقايسه كردن توي موشن و رنگ بهتر از cx هست ولي روشنايي ضعيف تر و ي منو تنظيم باحال گيمينگ هم بهش اضافه شده.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like
Reactions: VENOMEM

Batsy

“Tots Units Fem Força” «Més que un club»
کاربر سایت
Apr 29, 2008
3,243
اقا این مدل X90J اومده تو بازار ایران؟
کلا خوبه بجای 90H اینو بگیریم؟
قیمتش چنده؟

AMIN-1399F

خوشا فریاد زیر اب
مدیر انجمن
Oct 29, 2011
5,421
نام
امین
اقا این مدل X90J اومده تو بازار ایران؟
کلا خوبه بجای 90H اینو بگیریم؟
قیمتش چنده؟
من چند جا امار گرفتم گفتن احتمال زیاد اوایل تابستون برسه.
اینم عکس از دو پورت 2.1
IMG_۲۰۲۱۰۵۰۸_۱۶۱۵۱۵.jpg

آخرین ویرایش:

BFG 9000

کاربر سایت
Aug 25, 2011
341
نام
امید
سلام
من از سایت دومی خریدم که اول یک c9 برام آوردند و مشکل داشت و عودت دادم و به دلیل پیکسل سوختگی از قید c9 گذشتم و دفعه دوم 950h سفارش دادم که مشکلی نداشت.

منم از بانه ای ها چندین بار برای خودم و فامیل تا حالا تلویزیون گرفتم که مشکی نداشته ( از اون اولی هم گرفتم مشکلی نداشت )
نکته مهم اینه که چون گارانتی در کار نیست تست کامل موقع تحویل گرفتن انجام بدید از تست رنگ تا صدا و ساعت کارکرد ( البته این رو میشه صفر کرد ) و سلامت فیزیکی و ... بعد پول رو پرداخت کنید
همونایی که توی جمهوری هم هستن خیلی هاشون از همین بانه ای ها میگیرن و سود میکشن روش و 5.5 از شما می خواد اضافه بگیره
تست کامل انجام بده و یک استبلایزر هم برای تلویزیونت بگیر و لذتش رو ببر
چقدر طول کشید برسه؟ از بانه مستقیم فرستادن یا از انبارشون تو تهران (اگر ساکن تهران هستید)

• Like
Reactions: Natural Killer

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,896
چقدر طول کشید برسه؟ از بانه مستقیم فرستادن یا از انبارشون تو تهران (اگر ساکن تهران هستید)
معمولا 3 تا 4 روز زمان میبره
میگن از بانه میفرستیم و طولش میدن که از شما کرایه راه بگیرن اما در اصل اینا توی تهران انبار دارن
دلیلش هم اینه که موقع کرونا که ورود و خروج از تهران ممنوع بود بازم اینا سر موقع جنس رو میاوردن و تحویل میدادن

Nameless King

4:20
کاربر سایت
May 5, 2014
660
نام
امیرحسین
حقیقتش تی وی فعلی من ru7100 زیاد ازش راضی نیستم تو hdr یعنی عملا چیزه خاصی ندیدم ازش
من استفادم تو تاریکی مطلقه بدون هیچ نوری
حالا خواستم بدونم تی وی رو به چه مدلی ارتقا بدم که یه hdr خوب بگیرم جوری که نسبت به الان تفاوتش ملموس باشه و یه کیفیت تصویر خوب چه واسه فیلم چه واسه گیم نسبت به الان داشته باشم
منم RU7100 دارم تو فکر X900H هستم
ولی آیا واقعا ارزش داره انقد هزینه کنیم و عوض کنیم؟ حس میکنم همونطوری که دوستمون گفت الکی دارم سخت میگیرم.
حالا اگه تعویض کردی از نتایجت بگو:D

• Like
Reactions: hp3in_pro

Thonkeyes

کاربر سایت
Jul 11, 2020
4,395
من توصیه می کنم تا سونی آپدیت VRR نداده سونی نخرید.
ملت رو از سری 2020 اش سرکار گزاشته که هیچ تو 2021 هاشم VRR نداره هنوز می گه با فرم ویر آپدیت اضافه می کنم اما به نظرم تا ندادن آپدیت VRR گزینه های دیگه رو مدنظر داشته باشید.

hp3in_pro

کاربر سایت
Mar 16, 2010
310
نام
حسین
منم RU7100 دارم تو فکر X900H هستم
ولی آیا واقعا ارزش داره انقد هزینه کنیم و عوض کنیم؟ حس میکنم همونطوری که دوستمون گفت الکی دارم سخت میگیرم.
حالا اگه تعویض کردی از نتایجت بگو:D
منم الان چند وقته بین تعویض کردن و نکردن موندم پوله یه سریس ایکسه :D
مشکل اینجاس هیجا نیست ادم بره رودرو تست کنه ببینه ارزش دارن یا نه همش یسری اعداد تو نته

• Like
Reactions: Nameless King

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,896
مشکل اینجاس هیجا نیست ادم بره رودرو تست کنه ببینه ارزش دارن یا نه همش یسری اعداد تو نته
اگر از نظر مالی مشکلی نداری ارزش داره اما اگر قراره از یک جای دیگه زندگیت بزنی اینکار رو نکن

hp3in_pro

کاربر سایت
Mar 16, 2010
310
نام
حسین
اگر از نظر مالی مشکلی نداری ارزش داره اما اگر قراره از یک جای دیگه زندگیت بزنی اینکار رو نکن
از نظر مالی نمیگم مشکلی نیست ولی خب فشاریم نمیاد ولی خب پول یه ایکس باکسه که میتونم اونو بگیرم

• Like
Reactions: Nameless King

Mo7aMMaD

کاربر سایت
Dec 11, 2007
1,198
نام
محمد
من tu7000 که تقریبا همرده تلویزیون شماست با میانرده 5 سال پیش سونی از نزدیک مقایسه کردم از نظر کیفیت تصویر و رنگها در برابر سونی هیچ حرفی برای گفتن نداشت و تنها برتریش رنگ مشکیش بود که اونم بدلیل ips بودن مدل سونی تو اون سال بود.

• Like
Reactions: hp3in_pro

evilwhitin

کاربر سایت
Sep 15, 2014
221
سلام دوستان
بالاخره x950h رو از سایت س.ب سفارش دادم و گفتن فردا میرسه
2تا سوال داشتم
1.برای تست تی وی وقتی اوردن باید چیکارا کنم؟فقط خیلی حرفه ای نگین چون بلد نیستم
اواین باره تی وی هوشمند دارم میگیرم تا حالا باهاش کار نکردم از نزدیکم ندیدم
کارایی رو بگین برای تست اولیه که من مبتدی بتونم انجام بدم
2.معمولا این سایتهای بانه ای مخصوصا س.ب قبل از اینکه ارسال کنن خودشون اول از جعبه در میارن روشن میکنن تست میکنن بعدش برای ما میفرستن یا نه کلا اولین بار تی وی رو ما خودمون از اکبندی در میاریم و روشنش میکنیم؟

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,896
سلام دوستان
بالاخره x950h رو از سایت س.ب سفارش دادم و گفتن فردا میرسه
2تا سوال داشتم
1.برای تست تی وی وقتی اوردن باید چیکارا کنم؟فقط خیلی حرفه ای نگین چون بلد نیستم
اواین باره تی وی هوشمند دارم میگیرم تا حالا باهاش کار نکردم از نزدیکم ندیدم
کارایی رو بگین برای تست اولیه که من مبتدی بتونم انجام بدم
2.معمولا این سایتهای بانه ای مخصوصا س.ب قبل از اینکه ارسال کنن خودشون اول از جعبه در میارن روشن میکنن تست میکنن بعدش برای ما میفرستن یا نه کلا اولین بار تی وی رو ما خودمون از اکبندی در میاریم و روشنش میکنیم؟
اگر بتونی وارد منوی مخفی تلویزیون بشی خودش تست پیکسل سوخته با رنگ های مختلف داره که عالیه
تست صدا و ... هم در منوی مخفی وجود داره
ساعت کارکرد و تعداد روشن خاموش شدن رو هم از همونجا میتونی ببینی
دیگه فقط باید ظاهرش رو بررسی کنی آکبند باشه و شکستگی و خش نداشته باشه و پایه ها رو هم محکم پیچ کرده باشن برات

در مورد سوال دوم باید بگم در میارن و تست میکنن اما از حالت آکبندی در نمیارن یعنی نایلون و برچسب ها و ... همه سر جاش هست فقط روشن میکنن که مطمئن بشن روشن میشه
کلا تلویزیون سونی خرابیش واقعا پایینه نگران نباشید مخصوصا که اون سایت نصاب هاش هم حرفه ای هستن و منوی مخفی و همه چی رو بلد هستن

یک توصیه هم برات دارم تا حد امکان سعی کن همون که میاره برات تلویزیون رو جابجا و نصب کنه چون این تلویزیون ها خیلی باریک هستن ( پوست پیازی بهشون میگن ) اگر بعدا خودت نتونی درست جابجا کنی ممکنه پنلت آسیب ببینه ( چون سر خودم اومده بهت میگم )

آخرین ویرایش:

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,896
از نظر مالی نمیگم مشکلی نیست ولی خب فشاریم نمیاد ولی خب پول یه ایکس باکسه که میتونم اونو بگیرم
تصویر یک چیز بشدت سلیقه ای هست ممکنه تلویزیون الانتون کاملا راضیتون کنه و مشکلی باهاش حس نکنید ( مخصوصا اگر محیطتون کم نور هست ) بنظرم حتما یک سر جمهوری بزنید و از نزدیک یک مقایسه بکنید بعد تصمیم بگیرید

uncharted 3

کاربر سایت
Jan 25, 2011
179
نام
پویا
سلام دوستان وقت بخیر
من تلویزیون 55x9000e sony
دارم میخواستم ببینم قیمتش الان حدودا چقدره؟
و کنسول نسل بعدی بخوام بگیرم ارزش داره عوضش کنم؟؟(بودجم تا ۲۵ تومنه )

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر