برترین فرانچایز صنعت بازی های ویدیویی از نگاه کاربران بازی سنتر (فینال)

فینال

• مجموع رای دهنده‌ها
    195
  • نظرسنجی بسته شده است .

voldmort

AʙʏsSw̶ᴀʟᴋεЯ
کاربر فعال
May 28, 2015
10,014
نام
ali
در میان انبوه فوق العاده و غیرقابل باور از محتوا که در طول سال های اخیر تولید شده، تعداد انگشت شماری از عناوین و بازی ها به موفقیت و شهرتی دست یافتند و در صد بالایی از بازی ها تنها می توانند رویای دست یافتن به آن را در سر بپرورانند.
رسیدن به این سطح از موفقیت به ترکیبی از لایه ها نه تنها برای ساخت بلکه برای بازیابی و فروش مجموعه نیاز دارد.
اگر همه چیز خوب پیش برود می تواند سرآغاز یک فرانچایز در دنیای بازی ها باشد!!
در واقع این شکل گیری یک فرانچایز است که از همان ابتدا در ذهن سازندگان بوده و با این وجود یافتن موفقیت در مقام یک عنوانِ تنها، در بازاری که از قبل اشباع شده و هر روز با عناوین زیادی تقویت می شود به یک معجزه شبیه است.
اتفاقی که معدود شماری از بازی ها در طول تاریخ این صنعت موفق به انجام آن شده اند

photo_2021-04-16_00-22-28.jpg photo_2021-04-16_00-22-48.jpg

حالا با این توضیح کوتاه به سراغ مبحث اصلی این تاپیک برویم :D
تک‌تک ما با ده‌ها فرانچایز مختلف از بازی‌های ویدیویی خاطره داریم که هریک به‌گونه‌ای سهمی در زندگی ما داشته‌اند و دارند!
در این تاپیک قصد داریم که به فرانچایزهای برتر و تحصین شده ی تاریخ که به نوعی سنگ بنا و پایه ای برای ساخت عناوین بزرگ امروزی هستند بپردازیم!
هریک از این عناوین دنباله ها و نسخه های مختلفی در طول سال های مختلف بر روی پلتفرم ها و سیستم عامل های مختلفی داشته اند بسیاری از این بازی ها زمینه ساز خلاقیت ها و نواوری های مختلف در صنعت بازیسازی امروزی هستند

به هر حال از ان جایی که بحث «ترین‌ها» همیشه در هر عرصه‌ای بین طرفداران داغ بوده است و بازی‌های ویدئویی نیز از این قضیه مستثنی نیستند، قراره در این تاپیک در موردش به بحث و گفتگو بپردازیم
پ.ن:مشابهه تاپیک های گذشت، اینجا هم قانون خاصی نداریم به غیر از اینکه به همدیگه توهین نفرمایید

توجه:
در صورت ایجاد شدن نظر سنجی فقط 3 فرانچایز اول لیستتون به عنوان انتخاب های شما محسوب شده و مابقی در آرای نظرسنجی تاثیری نخواهند داشت
پس لطفا بعد از معرفی n فرانچایزِ محبوب (یا منتخب تون) و توضیحاتتون راجب این انتخاب ها ، حتما 3 تای برتر رو با عدد مشخص کنید
تا در زمان جمع اوری آرا اشتباهی پیش نیاد و کمکی به تسریع روند شمارش کرده باشین

گاد بلس آس [-o<:D

THE END

111111 (1).png

آخرین ویرایش:

Legioner 2

کاربر سایت
May 20, 2020
255
نام
حسام
واقعا سخت ادم ۳۰ سالو بخواد جمع بندی کنه بین فرانچایز ها
ولی خب تجربه ای که توی این ۳۰ سال با کنسول های سگا و سونی و مایکروسافت و البته یه زمانی محدودی هم با pc داشتم به ترتیب اینا واسه من بهترین و خاطره انگیز ترین بودن و خیلی سرگرم کننده بودن واسم
1_ The Last of Us
2_ Red Dead Redemption
3_ Shinobi
4_ Streets of Rage
5_ Batman
6_ Resident Evil
7_ Uncharted
8_ GTA
9_ Max Payne
10_ Gears of war
11_ Metal Gear
12_ Crash
13_ Commandos
14_ Call of Duty

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,921
نام
محمد حسین
1.half life
2.witcher
3.halo
البته عناوینی مثل رزیدنت اویل و gta و الدر اسکرول و ولفنشتاین و اساسین و بتمن و دوم و quake و دوک ناکم و ... میشه تو این لیست باشن
البته anno و تروپیکو بی نظیرند ولی چون میدونستم شانس رای ندارن رای نشوزوندم و گر نه anno میتونست جای هیلو باشه

AMIN-1399F

خوشا فریاد زیر اب
مدیر انجمن
Oct 29, 2011
5,462
نام
امین
خیلی سخته فقط 3 تا ولی چاره ای نیست.

بدون هیچ بحثی مورد اول برام THE LAST OF US میشه و همین دو شماره تا حالا کامل منو متقاعد میکنه هر جا و تو هر لیستی اول قرارشون بدم.
رتبه دوم رو جز FINAL FANTASY نمیتونم قرار بدم نسخه های نسل های قبلی حالا حالا ها برام ارزشمند بودن و هستن.
رتبه سوم هم با احترام به کلی بازی خوب میدم به سری HALO که تا الان سوای شماره 5 عالی بودن.

سری های جذابی مثل GOW و UNCHARTED و BIOSHOCK و RED DEAD و GEARS OF WAR و KILLZONE و RESISTANCE و RESIDENT EVIL و BATMAN و METRO و MASS EFFECT و BORDERLANDS و FARCRY هم بشدت بزرگ و قابل احترام هستند و انتخاب بینشون واقعن سخت بود.
هر کدوم از این عناوین لحظات خوبی و واسم رقم زدند.

آخرین ویرایش:

voldmort

AʙʏsSw̶ᴀʟᴋεЯ
کاربر فعال
May 28, 2015
10,014
نام
ali
تشکر از استقبال پرشورتون:D
به احتمال بعد از 3 روز از استارت تاپیک، نظرسنجی دور اول اضافه بشه(مگر اینکه همچنان تاپیک up و مشارکت ادامه داشته باشه که تاخیر میخوره)

*تا قبل از شروع نظرسنجی امکان ادیت لیست ها وجود داره*

پ.ن: خیلی جالبه که تا اینجای کار هیچ کس اساسین کرید رو جزو تاپ 3 خودش قرار نده:D
@Akiba

Ipهای شاخ رو هم که عزیزان معمولا اشاره میکنن
ولی جهت یاد اوری یه سری از فرانچایزهایی که تقریبا فراموش شدن و یا اینکه دوستان اشاره نکردن رو بازگو میکنم بلکه توی لیست هاشون جا بگیرن
البته از کالج پست اول هم میتونین استفاده کنید هرچند جا نشد همه رو وارد کنم:D
و نهایتا اینکه در صورتی که صلاح دونستین لیست هاتون رو ادیت کنید

سایلنت هیل
پرنس پرشیا
مکس پین
اسپلینتریل
مافیا
نید فور اسپید
فورزا
مس افکت
داینو کرایسس

شورش در شهر
تیکن
مانسترهانتر
سونیک
دیابلو
فال اوت
اسپایرو
و....
پ.ن: اها:D
حین درست کردن کالج، اول کار به نیابت از فرانچایز GTA میخواستم اینو بزارم:))

artworks-000531218136-h0zduu-t500x500_copy_375x375.jpg

آخرین ویرایش:

Vesemir

A WITCHER ON THE PATH
کاربر سایت
May 29, 2014
1,428
نام
کیوان
خیلی سخته بخوای دسته بندی و رتبه بندی کنی. یکجورایی حس میکنی دادن رتبه بالا به یک عنوان، خیانت به عنوان دیگه ای هست. ولی حالا با تامل بسیار، این 20 تا بنظرم بهترینا هستن:

1- Mass Effect: خاطرات 3 گانه محاله که یادم بره! من مس افکت رو هم از دریچه علاقه به خود سری و سبکش و داستان و کاراکترهاش دوست دارم هم از دریچه علاقم به نجوم.
2- Grand Theft Auto: همیشه بی نقص و تو اوج. هنوزم تک تک بازیهای سری لذت بخش هستن و همیشه هم از زمان خودشون جلوتر بودن.
3- Call of Duty: خیلیه که بعد این همه سال و هر سال یک نسخه اصلی بتونی تا حد زیادی کیفیت خودت رو حفظ کنی و کلی هم خاطره برای نسلهای مختلف بسازی.

از رتبه 4 تا 20 دیگه بدون توضیح:

4- Halo
5- The Witcher
6- Uncharted
7- God of War
8- Dead Space
9- Assassin's Creed
10- Total War
11- The Elder Scrolls
12- Dark Souls
13- Resident Evil
14- Age of Empires
15- Batman Arkham
16- Company of Heroes
17- Tomb Raider
18- Far Cry
19- Deus Ex
20- Forza/Gran Turismo/Need For Speed
ویرایش: هیتمن یادم رفت:-"خودتون دیگه جاش بدید تو لیست.

آخرین ویرایش:

SepehrR

کاربر سایت
May 23, 2006
1,684
نام
Sepehr
برترین‌ها از نظر من با در نظر گرفتن سابقه، فن‌بیس، میزان فروش، داشتن نسخه‌های متعدد و حفظ کیفیت:

Gears of War
Battlefield
Forza
Warcraft
Gran Turismo
Fallout
God of War
Metal Gear Solid
Resident Evil
Assassin's Creed
Final Fantasy
Halo
The Elder Scrolls
Uncharted
Call of Duty

3 تای برتر:

The Legend of Zelda
GTA
Mario

ShahryR

کاربر سایت
Sep 7, 2012
657
نام
شهریار
چقدر سخته انتخاب :D سه‌تای اول من بدون ترتیب:

dbyyxia-deb2a074-bad3-4c9b-a831-ff91e2c1642a.png
۱- Soulsborne - میازاکی سه بار من رو به گیمینگ برگردونده و بازی‌هاش مکمل برخی از بهترین و خاطره‌انگیز لحظات زندگیمن‌. فکر نمی‌کنم هیچ چیزی بتونه جای این بازیها رو توی قلب من بگیره :D

dafne-stavridi-morrigan-dragon-age.jpg
۲- Dragon Age
بعضی کتابا، سریالا یا فیلما هستن که هر‌ چقدر هم بگذره یادتون نمی‌رن و دوست دارین مدام تکرارشون کنین؟ دراگون ایج هم دقیقا واسه من همینطوریه. شخصیت‌ها، مبارزات و ماجراجویی‌های سری هیچوقت از یادم نمیرن.

Resident-Evil-750x401.jpg
۳- Resident Evil
سر این گزینه بین اسپلینتر سل و اویل خیلی مردد بودم، ولی یهو قیافه جیل و نعره نمسیس رو تصور کردم و به خودم اومدم :D تنها فرنچایزی که تک تک نسخه‌هاش رو تجربه کردم و همچنین با تمام وجود برای دهکده هایپم :D

بقیه:
۴- Mortal Kombat
5- Splinter Cell
6- The Witcher
7- The Elder Scrolls
8- Metal Gear Solid
9- Tekken
10- Crash Bandicoot

یه اشاره هم به ماجراجویی‌های لوکاس آرتس و همچنین دو سری Total War و Civ بکنیم که با وجود این که به لیست ده‌تا نرسیدن، ولی همچنان باید اسمشون حداقل یه بار بیاد :D

Akiba

king of the majestic oceans of the world
کاربر فعال
Jan 18, 2009
22,253
نام
امیر حسین
@voldmort
والله الان دیگه واقعا نمیدونم چی بگم...آخر نسل قبل ازم میپرسیدی میگفتم بهترین فرنچایز خلق شده ی نسله... تا اوایل همین نسل هم میتونستم اینو بگم هنوز...
اما الان... واقعا نمیدونم چی بگم....دوستش دارم...اما در عین حال الان متنفرم که هیچیش دیگه شبیه چیزایی که دوست داشتم نیست:(

• Like
Reactions: MrElectricWizard

voldmort

AʙʏsSw̶ᴀʟᴋεЯ
کاربر فعال
May 28, 2015
10,014
نام
ali
@voldmort
والله الان دیگه واقعا نمیدونم چی بگم...آخر نسل قبل ازم میپرسیدی میگفتم بهترین فرنچایز خلق شده ی نسله... تا اوایل همین نسل هم میتونستم اینو بگم هنوز...
اما الان... واقعا نمیدونم چی بگم....دوستش دارم...اما در عین حال الان متنفرم که هیچیش دیگه شبیه چیزایی که دوست داشتم نیست:(
خب تو با توجه به کل سابقه ی این ip باید تصمیم بگیری که توی تاپ 3 خودت قرارش بدی یانه
اگه با 80% نسخه هاش حال کردی و عاشق چندتاشونم هستی، طبیعتا سر خاطر دوسه تایی که باب سلیقت نبوده نمیتونی بهش پشت کنی خیانتکار:D

پ.ن: شات یه سری از ip ها تو کالج پست اول قرار نداره و به قولی جا مونده که همینجا از فن هاشون پوزش میخوام
شما خودتون یادشون رو زنده کنید:D

• Like
Reactions: amin200200

Akiba

کاربر فعال
Jan 18, 2009
22,253
نام
امیر حسین
خب تو با توجه به کل سابقه ی این ip باید تصمیم بگیری که توی تاپ 3 خودت قرارش بدی یانه
اگه با 80% نسخه هاش حال کردی و عاشق چندتاشونم هستی، طبیعتا سر خاطر دوسه تایی که باب سلیقت نبوده نمیتونی بهش پشت کنی خیانتکار:D
مشکل اینه آینده هم معلوم نیست چی میشه:( یه زمانی میرسه 80%ش رو نفرت شکل میده:)) :-"

شرکت نمیکنم:(

• Like

voldmort

AʙʏsSw̶ᴀʟᴋεЯ
کاربر فعال
May 28, 2015
10,014
نام
ali
مشکل اینه آینده هم معلوم نیست چی میشه:( یه زمانی میرسه 80%ش رو نفرت شکل میده:)) :-"

شرکت نمیکنم:(
یهو اگه فردا رفتن سمت ژاپن فئودال یا ایران باستان یا... اونوقت نبینم اسمشو تو BC بیاریا:-q[-(

• Like

Akiba

کاربر فعال
Jan 18, 2009
22,253
نام
امیر حسین
یهو اگه فردا رفتن سمت ژاپن فئودال یا ایران باستان یا... اونوقت نبینم اسمشو تو BC بیاریا:-q[-(
من الان فقط دارم دعا دعا میکنم فعلا ژاپن نرن! چون با سیستم فعلی قشنگ مثل اینه با بولدوزر از رو آرزوهام رد بشن:(

• Like
Reactions: XsmokeX

Soheil

Set Free The Devil Inside
کاربر سایت
Sep 5, 2006
4,645
نام
سهيل
یکدونه خیلی سخته اسم بردن. به خصوص که میشه از جوانب مختلف در نظر گرفت. مثلا هرچند Sonic تو کیفیت چندسالی هست که افت کرده ولی خب همچنان یکی از قدرتمندترین ip هاس و شخصیتش هم نماد صنعت گیمه. کلا فرنچایز خوب خیلی زیاده نمیشه لیست کرد بنابراین من محبوب ترین فرنچایزم را میگم فقط یکدونه:

Resident Evil

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر