انجمن پیرهای دنیای گیم (افراد 30 سال به بالا)

بیشترین دورانی که از گیم لذت بردید

• مجموع رای دهنده‌ها
    1,279

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
16,959
نام
آریا
بحث NES شد، اون زمان اکثر NESهایی که توی ایران بودن، کلون‌های چینی از کنسول نینتندو بودن از شرکت Micro Genius (یا همون میکروی خودمون) که خودش ۶۰ مدل داشت و مال من این شکلی بود:

75vg_micro-genis-front.jpg

الآن داشتم عکس‌هاش رو می‌دیدم و جعبه‌ش رو نگاه کردم، له شدم زیر بار نوستالژی. :(

che-jaleb

کاربر سایت
Jan 16, 2018
1,226
من یادم نمیاد اینو داشتم یا دندی ! :D کسی میدونه فرق این و دندی چی بود؟

Dendy_Junior_II_frontrt_ctrls.JPG

این خودش دندیه
چند مدل داشت دندی

persia2418_90102-5512559!1.jpg

کلا دندی ها همون میکرو فیک و کلونه

خود کنسول اصلی نینتندو اسمش برا آسیا famicom بود برا اروپا و آمریکا nes بود

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,889
نام
محمد حسین
سلام
منم اینو داشتم :)
View attachment 144280
پ.ن
یادمه میگفتند اگه باهاش زیاد بازی کنی لامپ تصویر تلویزیون رو ضعیف می‌کنه!:))
رنگها قاطی میشد ،من یادمه. هنوزم دارمش. عکسشو یه بار اینجا گذاشتم.
تو بازیهاش استریت فایتر 2 هم بود
photo_2020-06-02_23-15-31.jpg photo_2020-06-02_23-15-27.jpg

photo_2020-06-02_23-15-21.jpg

نوار برگردون هم دارم. چه دورانی داشتیم ،با قایم کردن فیلمهای ویدیویی

photo_2020-06-02_23-15-16.jpg

Arth@s

کاربر سایت
Aug 26, 2011
1,131
نام
Arthas
رنگها قاطی میشد ،من یادمه. هنوزم دارمش. عکسشو یه بار اینجا گذاشتم.
تو بازیهاش استریت فایتر 2 هم بود
View attachment 144594
آقا، یادتونه به این کارتریج ها میگفتیم "چند لبه"؟ مثلا میگفتیم 4 لبه ست (یعنی 4 تا بازی توش داره).
من خیلی دوست دارم بدونم ریشه این "لبه" از کجاست... چرا میگفتیم چند لبه؟ اونیکه اولین بار این حرفو زده چه فکری کرده؟ خداییش قضیه چی بود؟ :D

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,889
نام
محمد حسین
آقا، یادتونه به این کارتریج ها میگفتیم "چند لبه"؟ مثلا میگفتیم 4 لبه ست (یعنی 4 تا بازی توش داره).
من خیلی دوست دارم بدونم ریشه این "لبه" از کجاست... چرا میگفتیم چند لبه؟ اونیکه اولین بار این حرفو زده چه فکری کرده؟ خداییش قضیه چی بود؟ :D
بنده ،با بیش از ربع قرن تجربه گیمینگ و خمس قرن تجربه pc gaming میگم. همچین چیزی امکان نداره.:D:D:D:D
چیزی که فهمیدم،بعدها و با گذر زمان.
photo_2020-06-04_14-58-32.jpg

،حافظه اینا متفاوته.این ای سی ها حجم متفاوتی دارن. این تا جایی که چک کردم 4 بیتی هست.
EPROMs : AT27C010(128KB) - AT27C020(256KB) - AT27C040(512KB) - AT27C080(1024KB)i
EEPROMs : AM29F010(128KB) - AM29F020(256KB) - AM29F040(512KB)i

بعضی بازیهای اونا تا چند مگ هم میرسید. برا همین حجم و ظرفیت ic ،باعث میشد که یه بازی یا چند بازی توش جا بشه.این دلیل ،تک لبه بودن یا چند لبه بودن
از سرنوشت ،فردی که برای اولین بار از لبه استفاده کرده. خبری نیست.شایعات بسیاری دهان به دهان میچرخه.که قابل گفتن نیست و روایت است ،اولین کسی که این کارتریج رو وارد ایران کرده ،در حال کاری بوده (که از گفتنش معذوریم) و فردی از او میپرسد این چیست و فکر میکنه منظورش کاری بوده که داشته در اون لحظه انجام میداده. و میگه این یه لبه.از سرنوشت فرد لبه گذار ،خبری در دست نیست
و از اونجا لبه استفاده میشه برای تعیین ظرفیت این کارتریج ها.

آخرین ویرایش:

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,889
نام
محمد حسین
لبه به معنی edge که بعیده منظور باشه چون به هر حال کارتریج یه لبه بیشتر نداره. شاید کلمه label به لبه تبدیل شده.سالها پیش یه بار رفته بودم یه فروشگاهی یکی اومده بود ps2 بخره یدونه 2 میل می خواست.هنوز بعد سالها نمی دونم منظورش 2 میلیمتر بود یا اینکه 2 تا میله داشته باشه.

از شما که روی هر چی چند لبه هست کم کرده اصلا تا به حال 9999999 تا بازی تولید شده؟
تقدیم کنم :D
s-l225.jpg

فکر نمیکنم.تا حالا 10 میلیون بازی تولید شده باشه. اینم 8 تایی هست فکر کنم. 8 تا عکس داره. اما برادرم میگه ،16 تایی بود. دقیق یادم نیست.
کلا برچسب هر چی دوست داشتن روش میزدن.

Version 7

کاربر سایت
Dec 16, 2007
443
لبه به معنی edge که بعیده منظور باشه چون به هر حال کارتریج یه لبه بیشتر نداره. شاید کلمه label به لبه تبدیل شده.

لبه همون لعبه به زبان عربیه به معنای بازی. آتاری 2600 هایی که اونزمان از کشورای عربی میومدن روشون نوشته شده بود: "مجانا 32 لعبه مع الجهاز" ینی 32 تا بازی مجانی هم همراه کنسوله. همین لعبه تو دهن مغازه دارا به عنوان لبه جا افتاد و به جای اینکه بگن 4 تا بازی داره میگفتن 4 لبه س! و بعدم کلا باب شد.

از شما که روی هر چی چند لبه هست کم کرده اصلا تا به حال 9999999 تا بازی تولید شده؟
تقدیم کنم :D
View attachment 144829

فکر نمیکنم.تا حالا 10 میلیون بازی تولید شده باشه. اینم 8 تایی هست فکر کنم. 8 تا عکس داره. اما برادرم میگه ،16 تایی بود. دقیق یادم نیست.
کلا برچسب هر چی دوست داشتن روش میزدن.

اونزمان ازین کارتریج های 150 تا ده هزار بازی ای زیاد بود. اینا در نهایت ده، پونزده تا بازی توشون بود و بقیه ش یا همون بازی بود رنگ شخصیت اصلی یا سرش! فرق داشت یا بازی از مرحله 4،3،2 و ... شروع میشد یا سرعت بازی کند یا تند بود. خلاصه ش اینکه نوعی کلاه برداری بود. :D

آخرین ویرایش:

che-jaleb

کاربر سایت
Jan 16, 2018
1,226

درباره لبه و ......

? اون زمان به بازیا میکرو و سگا میگفتن نوار یا میگفتن فیلم
بیشتر میگفتن نوار
مثل نوار میکرو . نوار سگا و فیلم میکرو . فیلم سگا

? اون دوران نوار کاست ها هم که رو بورس بودن دولبه بودن
یعنی یه نوار می‌ذاشتی وقتی تموم میشد . در میاوردی پشت رو میکردی اونورشم آهنگ ها دیگه بود ( هر طرف نوار یه تعداد آهنگ ضبط شده بود )

? از اونجا اسم دولبه شکل گرفت برا بازیا میکرو و سگا هر چی بیشتر بود عدد بیشتر میگفتن
مثلا ۳ لبه . ۴ لبه . ۸ لبه و .....

یه دهه ۶۰ ی بالا ۳۰ امکان ندارد اینا ندونه :D

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر