PlayStation Dreams

bc.png
Dreams​
سازنده: Media Molecule​
ناشر: Sony Interactive Entertainment​
پلتفرم: PlayStation 4​
تاریخ عرضه: 16 آوریل 2019​
سبک: Sand Box​
هنگامی که شرکت «مدیا مولکول» در جریان رویداد رونمایی از کنسول پلی‌استیشن 4، تصاویر عجیبی از شخصیت‌هایی که درحال نواختن موسیقی و... نمایش داد، هیچ کس تصور نمی‌کرد که این تصاویر مربوط به عنوانی باشد که در آینده Dreams نامیده می‌شود.​
سپس در مراسم بزرگ E3 سال 2015 بود که شرکت سونی با نمایش این عنوان برای نخستین بار، طرفداران را با یکی از عجیب‌ترین و درعین حال خلاقانه‌ترین آثار ساخته شده روی این پلتفرم آشنا کرد. هدف شما در دریمز ساخت و ساز است و تنها محدودیتی که با آن مواجه می‌شوید، میزان خلاقیت خود خواهد بود! در ادامه به برخی از ویژگی‌های موجود در این اثر می‌پردازیم. این بازی فعلا در Early Access به سر می‌برد. به این معنا که ویژگی‌ها و محتوای آن کامل نبوده و به مرور زمان، چیزهای جدیدی به آن افزوده می‌شود. درحال حاضر برای تهیه این عنوان کافی‌ست تا مبلغی معادل 29.99 دلار بپردازید اما هنگامی که بازی به صورت کامل عرضه شود، هزینه خرید آن به 59.99 دلار افزایش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که خریداران نسخه 30 دلاری بدون پرداخت مبلغی اضافه می‌توانند از ویژگی‌های بازی در هنگام عرضه نهایی استفاده کنند.​
dreams-bc2.jpg
یکی از بخش‌هایی که در بازی اصلی وجود دارد اما به علت ماهیت Early Access دریمز، در نسخه فعلی موجود نیست، بخش داستانی است. طبق صحبت‌های سازنده، این بخش شامل 3 خط داستانی با گیم‌پلی متفاوت و اهدافی تازه می‌شود و به منظور آشنا کردن بازیکن با ویژگی‌های مختلف بازی طراحی خواهد شد. البته نباید انتظار حالت داستانی پیچیده و گسترده‌ای را داشته باشید.​
dreams-bc.png
تمرکز اصلی «دریمز» روی بخش گیم‌پلی است. برای درک بهتر این اثر بد نیست بدانید که دریمز فراتر از یک بازی عمل می‌کند. این عنوان بیشتر شبیه محیطی برای آزمودن خود در زمینه ساخت بازی‌، فیلم، صحنه‌ها و یا به طور کلی، ایده‌هایی‌ست که در ذهن شما می‌گذرد. هرچند که امکان تجربه ساخته‌های دیگران نیز برای شما مهیا شده تا درصورت عدم تمایل به ساخت و ساز، از ساخته‌های دیگران لذت ببرید. برخلاف دیگر ساخته‌ی این تیم، یعنی Little Big Planet، شما در ساخت سبک‌های مختلف محدودیت خاصی ندارید. به ساخت عنوانی اول شخص فکر می‌کنید؟ آیا به تولید فیلم‌های کوتاه علاقه‌مند هستید؟ نواختن موسیقی و ساخت قطعه‌های جدید حرفه شما به حساب می‌آید؟ دریمز پاسخ به تمام این پرسش‌ها را می‌دهد. شما می‌توانید آن چیزی را بسازید که همیشه علاقه داشتید.​
در نگاه اول، ممکن است کنترل و نحوه ساخت و ساز بازی دشوار به نظر برسد، اما این اثر با ارائه روش‌های ساده و قابل فهم، قسمت‌های آموزشی کامل و یک کامیونیتی فعال و همکار، می‌تواند افرادی که حتی علاقه‌ای به این سبک ندارند را نیز جذب کند.​
پرسش و پاسخ
سؤال: تا چه زمانی می‌تونم Dreams رو به قیمت 30 دلار تهیه کنم؟
جواب: مدیامولکول تاریخ دقیقی برای این مورد اعلام نکرده، اما به صراحت گفته که برای مدتی محدود می‌تونید Early Access رو خریداری کنید و بعد از اون، بازی غیر قابل خرید می‌شه تا زمانی که نسخه کامل عرضه بشه.​
سؤال: بعد از خرید نسخه ارلی اکسس، برای تجربه نسخه کامل آیا باید 30 دلار اضافه بپردازم؟
جواب: خیر. درصورت تهیه این نسخه، برای همیشه مالک بازی خواهید شد و تمامی ویژگی‌های جدید را به صورت رایگان دریافت می‌کنید.​
سؤال: من تاحالا بازی نساختم. آیا دریمز نیاز به دانش برنامه نویسی داره؟​
جواب: خیر. دریمز برای همه طراحی شده. حتی اگر علاقه و استعداد ساخت بازی نداشته باشید، این عنوان باعث پیشرفت شما می‌شه.​
سؤال: برای تجربه دریمز حتماً باید کنترلرهای Move و دوربین پلی‌استیشن بخرم؟
جواب: خیر. استفاده از دو مورد یاد شده می‌تواند باعث ایجاد تجربه‌ای متفاوت شود اما با استفاده از کنترلرهای خود کنسول نیز می‌توانید به آسانی از تمامی ویژگی‌های این اثر استفاده کنید.​
با افزوده شدن ویژگی‌های جدید، پست اول آپدیت می‌شود.

با تشکر از کاربر @esm nadaram بابت تصاویر زیبایی که از مرحله ساخته شده خودش فرستاده.

آخرین ویرایش:

FUTURE

Endure & Survive
کاربر سایت
Aug 20, 2014
4,581
نام
Alireza
خب این اولین هفته‌ی من با بازی بود...با اینکه بیشتر داشتم نحوه ساخت و ساز رو یاد میگرفتم ولی یه سری بازی جالب هم امتحان کردم.
اینارو وقتی بازی رو خریدید، امتحان کنید:

2020-02-23_143614.jpg

بدون شک بعد از Art's Dream (کمپین بازی) بهترین عنوانی هستش که تا حالا توی بازی تجربه کردم...یه پلتفرمر سه بعدی متنوع و بشدت سرگرم‌کننده و اتمسفریک...خیلی هم طولانی نیست ولی تجربه‌ی کاملی محسوب میشه.

2020-02-23_143702.jpg

خب این که میشه گفت یکی از معروفترین بازیهای ساخته شده توی دریمز هست...واقعا فوق‌العادست مخصوصا از نظر صداپیشگی و اتمسفر و ارتباطش با P.T. بازی کاملی هم هست و کسی که بازی رو ساخته کاملا با تکنیک‌های ساخت بازی ترسناک و کاراگاهی آشنا بوده. به نظرم اولین بازی که بعد از خرید دریمز باید برید سراغش همینه...مخصوصا برای فن‌های P.T و سایلنت هیل.
در این مورد هر چقدر تعریف کنم کمه...رسما میشه گفت اعصابم بابت کنسل شدن سایلنت هیلز یکمی آروم شده چون حس میکنم داستانی که قرار بود توی بازی گفته بشه، اینجا با یه استایل دیگه روایت شده.

2020-02-23_143555.jpg

این فعلا در حال ساخته و رسما میشه گفت مرحله خاصی نداره واسه بازی کردن ولی کنترل ماریو و انمیشین‌هاش خیلی عالی از آب دراومده...

2020-02-23_143842.jpg

این یکی از ساده‌ترین و در عین حال خفن‌ترین بازیهایی هستش که توسط خود مدیا مولکول ساخته شده. پلتفرمر دو بعدی هست و سبک کامیک بوکی داره...خیلی کوتاهه ولی در طول کل تجربه مثل شخصیت اصلی لبخند رو لبم بود.

2020-02-23_144020.jpg

اینو نمیدونم چرا اینقدر ازش خوشم اومد ولی اتمسفر و انمیشین‌های اسپایرو رو خیلی عالی درآورده بود...مراحلش هم کمه و صرفا دمو محسوب میشه ولی بازم لذت‌بخش بود. یه Crash bandicoot هم تقریبا با همین استایل ساختن که اونم جالب بود.

2020-02-23_143650.jpg

این رسما شاهکاره! الهام‌گرفته شده از سکیرو!
معمولا از نظر گیم‌پلی توی دریمز بازی خفن زیادی نداریم ولی این یکی عالیه از این نظر. تمام سیستم جا خالی دادن، دفاع، بازگشت دوباره از مرگ، دشمنای متنوع و سخت با انیمیشن‌های جذاب توی بازی پیاده‌سازی شده. تا جایی که دیدم دو تا مرحله داره که هر کدومش به 5 6 تا بخش تقسیم شده و آخرش هم با یه باس خفن باید مبارزه کنی :D

2020-02-23_143924.jpg

من شخصا عاشق تتریسم واسه همین همون روز اول که بازی رو شروع کردم سرچ کردم ببینم تتریس تا حالا کسی ساخته یا نه و با این بازی مواجه شدم.
پرطرفدار هم هست بازیش ولی شخصا ناامید شدم...بازی تمام مکانیک‌های تتریس رو داره ولی خیلی کنده و اون حس هیجان واقعی تتریس رو نمیده...البته الان نزدیک یکی دو ساله معتاد Tetris Effect شدم و تقریبا هر روز بازیش میکنم...فک کنم واسه همین این رو نتونستم تحمل کنم.

2020-02-23_143854.jpg

اینو علاقه‌ای بهش نداشتم ولی همش توی بازیهای پیشنهادی می‌دیدمش و بالاخره امتحانش کردم. از چیزی که انتظار داشتم خیلی بهتر بود...یه بازی ریتمیک که از نظر گیم‌پلی و موسیقی خیلی با دقت روش کار شده.
قضیه‌اش اینه که شما یه پیانیست توی یه بارِ غرب وحشی هستید...اگه مثل آدم و طبق صفحه‌ی روبه‌رو پیانو نزدید، همه اعصابشون داغون میشه و شروع میکنن به تیراندازی و ممکنه تیر به شما هم بخوره :))

130076

اینم یکی دیگه از بازیهای محبوبی هستش که مدام در حال آپدیت هستش و از نظر امکانات میشه گفت بازی کاملی محسوب میشه. سبکش هم یه چیزی مثل Resogun هستش و از اون بازیهایی هستش که انتظار دارید کند باشه و افت فریم پیدا کنه ولی خیلی روون اجرا میشه...اونم روی PS4 خسته و 7 6 ساله‌ی من! یکی از بازیهایی که وقتی حوصله‌ی هیچ چیزی رو ندارید خیلی میچسبه.

2020-02-23_143534.jpg

اینم نمیدونم فیلمش رو دیدید یا نه ولی وقتی دیدم ازش بازی ساخته شده خیلی تعجب کردم...واسه همین باید امتحانش میکردم...
البته نمیشه بهش گفت بازی و صرفا یه صحنه‌ی تعاملی از فیلم هستش که ساخته شده...جالبم اینه سازنده دیالوگ‌هایی از فیلم رو ضبط کرده و وقتی به محل خاصی نزدیک میشی، همون دیالوگ بازیگر فیلم پخش میشه! انتظار زیادی از این نداشته باشید ولی کلا همین که تونسته بودن اون حس و حال Lighthouse رو توی بازی پیاده‌سازی کنن، واسم جالب بود.

خیلی از بازیهای کامل و بزرگ رو تجربه نکردم فعلا...اینا یه تیکه‌ی کوچیک از چیزایی بود که توی دریمز پیدا میشه.
سعی میکنم اگه حوصله‌اش بود، هر هفته بیام چند تا بازی معرفی کنم...بقیه هم اگه بازی جالبی پیدا کردن لطفا پیشنهاد بدن چون هر هفته کلی بازی عرضه میشه و نمیشه همه رو تجربه کرد <:-P

آخرین ویرایش:

obsidian_90

کاربر سایت
Feb 20, 2020
6
امیدوارم خیلی بازی های دیگه رو کپی پیست نکنن چون اینجوری بیشتر می شه یجور پلتفرم برای شوآف فنی دریمرها. مثلا حتی دیدم یه محیطی از بایوشاک رو بازسازی کردن که خیلی عالی ساخته شده بود ولی چه کاریه آدم بخواد بایوشاک بازی کنه خودش رو بازی می کنه. ولی در کل اگه همینجوری پیش بره احتمالا تا چند سال دیگه پتانسیلش رو نشون می ده.

Imaginative

logician
کاربر سایت
Jul 25, 2013
1,453
گرافیک بازی هاش در حد چه کنسولیه؟

فرستاده شده از Mi 9Tِ من با Tapatalk

تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل..

130123

این چیزیه که Dreams ازش برمیاد. دیگه بقیش بستگی به اراده و همت کامیونیتی بازی داره..
تا الان خروجی های بعضا واقع گرایانه و خوبی گرفته شده، اما حداقل فعلا، بیشتر روی محیطها و المانهای فانتزی (و گاها بسیار چشم نواز) میچرخه بازیها...

آخرین ویرایش:

Imaginative

logician
کاربر سایت
Jul 25, 2013
1,453
دوستان تا وقتی راهی برای حل مشکل اتصال به سرور بازی پیدا نکردید، بازی رو تهیه نکنید که عملا نه دسترسی به بازیهای ساخته شده توسط دیگران خواهید داشت، نه خواهید تونست بازی خودتون رو به اشتراک بزارید و نه حتی میتونید از متریالهای آماده دیگران کمک بگیرید.

• Like
Reactions: FUTURE

FUTURE

Endure & Survive
کاربر سایت
Aug 20, 2014
4,581
نام
Alireza
و سوال بعدی این همه بازی دانلودش فضا میخواد درسته؟

فرستاده شده از Mi 9Tِ من با Tapatalk
یکی دیگه از خفنیت‌های بازی اینه که نیازی به دانلود و صبر کردن واسه بازیا نیست...
هر بازی هر چقدرم طولانی باشه، بصورت آنلاین و صحنه به صحنه لود میشه و نیازی به فضا واسه دانلود نیست.

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,377
نام
سید محمد حسین
130076

اینم یکی دیگه از بازیهای محبوبی هستش که مدام در حال آپدیت هستش و از نظر امکانات میشه گفت بازی کاملی محسوب میشه. سبکش هم یه چیزی مثل Resogun هستش و از اون بازیهایی هستش که انتظار دارید کند باشه و افت فریم پیدا کنه ولی خیلی روون اجرا میشه...اونم روی PS4 خسته و 7 6 ساله‌ی من! یکی از بازیهایی که وقتی حوصله‌ی هیچ چیزی رو ندارید خیلی میچسبه.

1582792665959.png

به به :D :x
ایناست که این بازی رو خاص می کنه

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
7,163
نام
Alireza
تازه امدم بگم مثل اینکه باید اعتراف کنم که نظرم راجب بازی اشتباه بوده و همچین بی فایده هم برای کسایی که داخلش بازی میسازن نبوده میبینم محمد حسین خبرش گزاشتن .

خوب این میشه انگیزه برای تولید محتوا براش و وقت گزاشتن روی پروژه های مختلف البته نظر من این بود که ارزش وقتی که ملت برای بازی ها میزارن براشون داشته باشه برای یکی که کلی ساعت وقت میزاره یک مدل با کیفیت درست میکنه یا مرحله طراحی میکنه حالا یا بتونه اون محتوا به بقیه بفروشه که بشه انگیزه برای تولید محتوای بهتر همین خبر میتونه انگیزه خوبی باشه برای ملت که محتوای عالی بسازن .

obsidian_90

کاربر سایت
Feb 20, 2020
6
دوستان بخش طراحی بازی بنظر من خیلی مفصل بنظر میرسه فکر نکنم به سلیقح کسایی مثل من که زیاد حوصله ندارن بخوره؟! :D
آره خیلی مفصله و منم همین فکر رو می کردم ولی بنظرم وقتی شروع می کنی به یادگیری طراحی یجور عجیبی جذاب و اعتیاد آور می شه

• Like
Reactions: esm nadaram

esm nadaram

کاربر سایت
Jan 24, 2010
2,676
نام
حسین
آره خیلی مفصله و منم همین فکر رو می کردم ولی بنظرم وقتی شروع می کنی به یادگیری طراحی یجور عجیبی جذاب و اعتیاد آور می شه

یکی از بهترین و نابترین لحظات بازی اینه که
با یه موزیک زیبا در بکگراند بشینی و ساخت ساز انجام بدی.
----------------------

دوستان اگه دریمز دارین بشینید
و twilight shift رو بازی کنید.

واقعا با ذوق ساخته شده.

Destro

Gold User
Apr 18, 2010
3,476
نام
Nightwing
یکی از بهترین و نابترین لحظات بازی اینه که
با یه موزیک زیبا در بکگراند بشینی و ساخت ساز انجام بدی.
----------------------

دوستان اگه دریمز دارین بشینید
و twilight shift رو بازی کنید.

واقعا با ذوق ساخته شده.
شما چطور بازی میکنی اگه بازی هیتلره؟

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر