بهترین بازیهای دهه اخیر میلادی از نگاه کاربران بازیسنتر

بهترین سال دهه اخیر در صنعت گیم:

• 2010

• 2011

• 2012

• 2013

• 2014

• 2015

• 2016

• 2017

• 2018

• 2019

Results are only viewable after voting.

FUTURE

Endure & Survive
کاربر سایت
Aug 20, 2014
4,581
نام
Alireza
d16280b4e52d9dfe-600x338.png

سلام!
باورکردنی نیست ولی همونطور که میدونید، یه دهه‌ی میلادی دیگه پر از بازیهای خفن داره به پایان خودش میرسه...سایت‌های مختلف گیمینگ شروع کردن تا برترین بازیهای 2010s خودشون رو انتخاب کنن...
بد نیست کاربرای بازیسنتر هم یه لیست 10 تایی یا حتی بیشتر از بازیهای موردعلاقه‌ی خودشون رو به اشتراک بزارن تا با نظرات و سلیقه‌شون آشنا بشیم و در صورت امکان یه بحث سالم هم شکل بگیره. اگه در مورد هر انتخاب توضیحی هم بدید و حستون رو در موردش بگید خیلی عالی‌ میشه...البته اجباری نیست :D

=====================
لیست‌هایی که تا حالا از سایت‌های مختلف منتشر شده:
The 100 Best Videogames of the 2010s
The 30 best video games of the decade, ranked
The 100 best games of the decade (2010-2019): 10-1
The Young Folks' Top 50 Video Games of the 2010's | The Young Folks
'Dark Souls'? 'The Last of Us'? Top 50 games of the 2010s
GAMINGbible's Greatest Games Of The Decade
Our 15 favorite video games from the 2010s
The 10 Best Games of the Decade
The best video games of the decade - the top 50 games from 2010-2020, ranked - VG247
The 50 Best Video Games of the Decade (2010-2019)
Games of the Decade • Archive • Eurogamer.net
The Best Games of the Decade
Best Video Games of the Decade (2010-19)
The 20 Best Video Games Of The Decade, Ranked
The games of the decade
The 100 best games of the decade
https://www.washingtonpost.com/graphics/2019/video-games/influential-games-of-the-decade
=====================
اگه استقبال بشه، مثل تاپیک بازی‌های موردانتظارِ هر سال که رای‌گیری می‌کنیم، رای‌ها رو جمع میکنم و در نهایت یه لیست نهایی از بازیهای برتر دهه بدست میاد.
خب دیگه توضیح اضافه نمی‌خواد؛ لیست شخصیِ بهترین بازیهایی که از بازه‌ی ابتدایِ سال 2010 تا انتهای 2019 منتشر شدن رو داخل این تاپیک قرار بدید. از اونجایی که سال به پایان نرسیده، تا انتهای 2019 میتونید لیست خودتون رو ویرایش کنید.
اگه لیست جدیدی از بهترین‌های دهه از سایت‌های دیگه منتشر شد هم همین جا قرار میدم تا تاپیک ماهیت خبری هم داشته باشه...یه نظرسنجی هم اضافه کردم!

آخرین ویرایش:

mobin.hb96

کاربر سایت
Feb 12, 2019
2,187
نام
مبین
بالاخره GOW : AS متاش از بولت استورم که بیشتره دیگه :D اینا رو حذف کن صرفا خوب های لیست خودت هم حذف کن ببین چیا میمونه البته خودم بین 2011 و 2013 مونده بودم چون 2011 به شدت بازی خوب زیاد داشت حتی رزیستنس 3 و کیلزون 3 که خودت جا انداختی در لیستت :D
انصافا 2019 در حد بهترین سال های نسل قبل ینی 2010 و 2011 و 2013 نیست. کاری به 2 شاهکار پارسال ندارم ولی سطح کیفی بازیها یه دفعه میفته بعد اینا.
اما تو همون نسل قبلم 2010 چیز دیگه ای بود که فک کنم چون مدت زمان بیشتری ازش گذشته رای هاش پایین تره.

mobin.hb96

کاربر سایت
Feb 12, 2019
2,187
نام
مبین
۱- final fantasy xii the zodiac age
2- the last of us
3- horizon zero dawn - gravity rush 2
4- god of war 2018 - persona 5
5- overwatch - witcher 3
6- Journey
8- persona 4 golden- little big planet vita
9- bioshock 2 - bioshock infinite
10- red dead redemption

البته ریمن لجندز هم میتونست باشه ولی از وقتی رفتم دنبال پلات کردنش نیمه تاریک و یوبی سافتی خودش رو نشون داد! تمام علاقم بهش تبدیل به نفرت شد !
جا داره از تیراوی و گراویتی راش ۱ هم یادی کنم که بی نظیر و شدیدا تازه بودن!
اگه یه ریمستر از متال گیر ۳ میدادن برای پلی ۴ من می‌توانستم تاپ 10 رو تو یه کنسول داشته باشم!

2010: bioshock 2
رد دد هم عالی بود ولی بایوشاک دو گیم پلی و داستانش خیلی بیشتر جذبم کرد ! آمار تعداد دفعاتی که بازیش کردم از دستم در رفته.

2011: :!!
به جز انچارتد ۳ و کیلزون ۳ که به نظرم پسرفت تاسف بار داشتن ، هیچ کدوم از بازی های اون سال رو بازی نکردم! متاسفانه

۲۰۱۲: journey

Borderland 2 عالی بود ، ولی همین ۷۰۰ مگ کافی بود تا دل و عقل و هوش آدم رو تا ابد با خودش ببره!

۲۰۱۳ : the last of us

اصلا جای بحثی نداره

۲۰۱۴: shadow of mordor

کلا سال چرتی بود ، فقط من موندم چطور تونستن دراگون ایج رو به شادو ترجیح بدن!

۲۰۱۵: witcher 3

هیولا کش ، سلطان بی رقیب ۲۰۱۵ و حتی نسل ۸

سه بار نسخه معمولی رو تمام و کمال تموم کردم ! امسال که کامپلت رو خریدم ، قشنگ از ژانویه تا خود جون من نسشتم ویچر بازی کردم ! قشنگ ۶ ماه سانت به سانت این بازی رو متر کردم ! اصلا اغراق نیست بگم من شش ماه ساکن kaer morhen شده بودم!
منتظر آمار آخر سالمم تا پلی تایمم رو ببینم ! بعید نیست +۱۰۰۰ باشه !

۲۰۱۶: overwatch

وقتی اولین بار اورواچ رو بازی کردم احساس کردم یه شهر بازی آوردن تو خونم ! آنقدر بازی کردنش لذت بخش و بی اندازه شاداب و متنوع بود ! ۲۰۱۶ سال عالی بود ! انچارتد که خوب یه شاهکار دیگه از بروس و نیل بود ولی به نظر هنوز کمی زیر سایه ۲ بود ! باید کمی بیشتر روی اکشن بازی کار می‌کردن ! دووم هم که تجربه خیلی لذت بخش و خفنی بود ! لاست گاردین هم که واقعا از لحظه به لحظه اش لذت بردم! ولی با این حال اورواچ خیلی جادویی بود! فکر کنم مثبت ۳۰۰۰ ساعت پلی تایم داشته باشم اورواچ رو

۲۰۱۷: gravity rush 2- persona 5- horizon zero dawn!

اصلا نمی‌خوام بینشون یکی رو انتخاب کنم ولی اگه مجبور باشم هورایزن رو انتخاب میکنم ، واقعا سوپرایز شدم ، با اینکه با انتظارات بالایی هم رفتم سراغ بازی ، از انتظاراتمم هم فراتر رفت !! فکر کنم تنها بازی نسل ۸ بود که زخم نشیمنگاه گرفتم ، تا چشمام باز میشد شروع میکردم به بازی میکردم تا وقتی که خوابم ببره ، حتی یه بار موقع بازی‌کردن خوابم برد ! کلا اون دو هفته رو من هیچ کاری جز هورایزن بازی‌کردن نکردم!

۲۰۱۸: god of war

جدا اصلا انتظار نداشتم بازی آنقدر خوب باشه ! میدونستم خوب میشه ولی نه اینقدر ! مهمترین چیز بازیم که امیدوارم واقعا تو بازی های melee کامبت یه استاندارد بشه ، گیم پلی داینامیک بازی بود!

۲۰۱۹: god eater 3

هیچ کدوم از بازی های ۲۰۱۹ رو هنوز نزدم ! حتی گاد ایتر هم نزدم هنوز ،ولی الان که دارم نسخه اولش رو بازی میکنم همین قدر بهم حال بده و لذت ببرم (بیشتر نه، که به تأیید همگان بازی خیلی بهتر شده تو نسخه سوم) کافیه برام که انتخابش کنم!
حیف که 2011 رو از دست دادی. کلا 2010 تا 2013 واقعا دوران طلایی بودن.(البته 2012 این وسط افت داشت) ولی نسل فعلی تا 15 سال دیگه هم ادامه داشته باشه بعیده ارزش کلی بازی هاش به همون 4 سال پشت سر هم برسه.

• Like
Reactions: vaan 2

BitsandBytes

we will not falter, we will not fail!
کاربر سایت
Sep 2, 2012
3,985
نام
Mohammad
سلام.
من فکر میکنم چندین بازی عجیب تو لیستم دارم که تو لیست هیچکدومتون نیست. :D
1.Red Dead Redemption 1
2.BloodBorne
3. God Of War 3
4.The Last Of Us
5.Heavy Rain
6. The Last Guardian
7. Batman arakham city
8. Mafia 2
9.Dishonored
10. Kingdom Of Amalur Reckoning
11.Dragon Age Inquistion
12. Silent Hill Downpour
13. The Walking Dead
Gears Of War 3 .14
Vanquish .15
Crysis 2 .16
Dead Space .17
18. Rainbow Six Siege
19. Doom
20. Cod Black Ops

از 20 بازی انتخابیم 17 تاش برای نسل قبل بود و دیگه لازم نیست بگم که این نسل چقدر ناامیدکننده بود واسم.
راستی بهترین سال دهه اخیرم برای من بدون شک سال 2011 هستش.

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,377
نام
سید محمد حسین
The 100 Best Videogames of the 2010s

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

این تو همون پست اول هم لینکش رو گذشته بود علیرضا، نذاشته بود... همونه ها :D
فکر نکنم تا قبل از عرضه Death Stranding جای دیگه ای از این لیست های گنده بده، چون رسما آخرین بازی بزرگ دهه است (پرده ای رو با خودش می کشه :D) و باید لحاظ شه

samijavid

کاربر سایت
May 15, 2010
4,200
نام
سامان
این تو همون پست اول هم لینکش رو گذشته بود علیرضا، نذاشته بود... همونه ها :D
فکر نکنم تا قبل از عرضه Death Stranding جای دیگه ای از این لیست های گنده بده، چون رسما آخرین بازی بزرگ دهه است (پرده ای رو با خودش می کشه :D) و باید لحاظ شه
آره دقت نکرده بودم !

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

z2s sas

Fear Inoculum
کاربر سایت
Jun 15, 2008
1,747
آقا خیلی سخته. چجوری تونستید 10 تا انتخاب کنید؟؟ من خودمو پاره کردم نشد. هر کدوم رو حذف میکردم دچار عذاب وجدان میشدم. آخرسر از یه چیت استفاده کردم و نتیجه این شد: :D

10. Rise of the Tomb Raider
9. wolfenstein II the new colossus
8. Far Cry3 | DMC5 | Middle-earth: Shadow of Mordor
7. Life is Strange | Dreamfall Chapters | Metro Series
6. A Plague Tale: Innocence | Shadow Warrior 2 | Hitman: Absolution
5. Forza | Bayonetta | DOOM | Mortal Kombat XL
4. Lollipop Chainsaw | Ninja Gaiden 3 | RAGE | Frostpunk
3. Alan Wake | Rayman | Gears of War Series | Fran Bow
2. Serious Sam 3: BFE | Assassins Creed series | Bloodborne | BioShock Infinite
1. Fable III | Saints Row: The Third | Heavy Rain | Shadows of the Damned
Journey
یه لیست ایندی هم دارم تازه. اونو دیگه نزاشتم.:D
ولی واسه خودم جالب بود. خاطرات خوبی زنده شد تو این ده سال.....:-<
میدونم خیلی از این عناوین رو تجربه کردید ولی گفتم یه توضیح کوتاه پیرامون این بازیها بدم شاید اگر به هر دلیلی تجربشون نکردید بتونه بهتون کمکی بکنه تا یه وقت خدایی نکرده بازی ای رو تو این ده سال جا ننداخته باشید:D

1. Fable III : من فقط 100 ساعت گیم پلی تو قسمت های شیرینی پزی و گیتار زنی دارم. :D در کل بعیید میدونم که بازی وجود داشته باشه که انقدر تو انتخاب ها شمارو لاکار قرار بده. هیچ انتخابی خوب یا بد مطلق نیست و همه چیز به نوعی خاکستریه. شاهکار در یک کلام
2. Shadows of the Damned : شما برید دست اندر کاران این بازی رو ببینید. اصن این بازی با این عوامل ساخت محکوم به خوب بودنه. سکانسی که با 666 تماس میگیره من پاره شدم از خنده. :D تکرار نشدنیه واقعا
3. Saints Row: The Third : از همون شروع بازی تا انتهاش از لحظه به لحظش لذت بردم. تمام فانتزیهاتون در یک بازی ویدیویی به واقعیت می پیونده. ماموریت های جانبی به طرز وحشتناکی فان و لذت بخشن.
4. Heavy Rain : بعد از ایندیگو پرافسی این دومین کار کیجه که دوستش دارم. توی آخرین انتخاب بازی فکر کنم یک پاکت سیگار کشیدم. سخت بود واقعا:))
5. Serious Sam 3: BFE : فرانچایز "سام جدی" از بهترین های تمام دورانه. هرکسی هم مخالف باشه حتمن نوبه.:D شوخی با کلیشه ها در بعضی از صحنه های این نسخه باعث میشه از شدت خنده زمینو گاز بگیرید.
6. BioShock Infinite : داستانی بسیار غنی در یکی از زمینه های مورد علاقه من. دنیاهای موازی یکی از جالب ترین موضوعاتیه که کن لوین با دیدگاه مخصوص خودش مورد بررسی قرار داده.
7. Bloodborne : دلیل خرید ps4 و عامل آشنایی من با استاد لاوکرفت. واقعن نیازی به معرفی نیست!
8. Assassins Creed series : کلا من اساسین هارو دوست دارم همشون خوب هستن.:D ولی نسخه بلک فلگ و کشتی رانی های لذت بخشش میتونه ساعت ها سرگرمتون کنه. ادسی هم یکی از بهترین عناوین این نسل.
9. Gears of War Series : هرکی به گیرز انتقاد میکنه، قطعن تجربش نکرده!!!! wow :)) کشتن لوکاست ها لذت بخش ترین کار دنیاست. این رو علم هم ثابت کرده. برید یکم مطالعه کنید:D
10. Fran Bow : آقا کریپی تر از این بازی نداریم. و نخاهیم داشت. فضا و داستان به قدری تاریکه که در بدو ورود به بازی دچار افسردگی حاد خواهید شد و بعد از مدتی قطعن نیاز به یک روانشناس مجرب خواهید داشت.
11. Alan Wake : داستان بازی گره های زیادی داشت که باز نشد. اگر نسخه دومی وجود میداشت و پاسخ سوالات رو میداد میتونست ارزش این نسخه رو هم بیش از پیش بالا ببره. رمدی میتونست با ساخت ادامه این بازی سرنوشتشو عوض کنه. "ری شیپ دستینی":D
12. Rayman : خود بازی یک طرف. اون مود فوتبال جنجالیش یک طرف دیگه. خداشاهده از فیفا و پس سرگرم کننده تر و هیجان انگیز تره. باور ندارید؟ برید امتحان کنید تا باور کنید
13. Lollipop Chainsaw : رستگاری چیرلیدری که کله ی دوست پسرشو به همراه داره. اگر ژانر هارر کمدی پدر میداشت. اون پدر کسی نبود به جز suda51 .
14. Ninja Gaiden 3 : تنها بازی ای که من حرفهایی برای گفتن دارم. به طرز عجیبی توی نینجا گایدن ها پرو هستم. بعله. دوشواری هم واسم نداره:D
15. Frostpunk : داستان خوب. موسیقی عالی. اتمسفر عمیق. حتی اگر از ژانر استراتژی خوشتون نمیاد، این بازی باعث میشه خوشتون بیاد.
16. RAGE : شاید یک سری مشکلات فنی داشته باشه. ولی بازهم جزو بهترین آثار کارمکه. داستان و شخصیت پردازی بسیار قویه.
17. Forza : هورایزن یا موتور اسپرتش فرقی نداره. هردوتاش تو این ژانر بی رقیبه. از اولین نسخه تا آخرین نسخه، هیچ آی پی دیگه ای نتونسته حتی نزدیکش بشه. اینو به عنوان کسی میگم که سالهاست تقریبا هیچ ریسینگی از دستم در نرفته.
18. Bayonetta : این عینکشو اگر ور میداشت بهتر هم میشد:D هک اند اسلشی که به سادگی از بهترین های سبک خودشه.
19. DOOM : اکشن نفس گیر و سریع . این امضای doom ه . شما ضربان قلب و آدرنالینتون از ابتدا تا انتهای بازی باید در بالاترین حد ممکن باشه. و این یعنی لذت!!
20. Mortal Kombat XL : این آخری رو پول ندارم بخرم وگرنه جاشو عوض میکردم.:D
21. Hitman: Absolution : از دیدگاه من بهترین هیتمن ساخته شده تا به امروز. ست پیس ها و صحنه های سینماتیکش بسیار جذاب کار شده. داستانش هم منسجم و غنیه.
22. A Plague Tale: Innocence : کمتر بازی ای میشه تو این روزها پیدا کرد که داستانش انقدر آدمو غرق در خودش بکنه و تا آخر گیرایی داشته باشه. رتبه ای که بهش دادم واقعن حقش نیست. اعتراض دارم:D
23. Shadow Warrior 2 : منو خیلی یاد doom میندازه. و البته kill bill . اگر بکش برو جلو سبک مورد علاقه ی شما هم هست پس قطعن از این بازی هم لذت بسیار زیادی خواهید برد!
24. Metro Series : من خودم وقتی فهمیدم مترو شده رتبه 24 پرهام ریخت. چی شد که اینجوری شد؟:D قاعدتن باید بالاتر میبود. btw داستان و فضا سازی متروها بسیار خاص و منحصر به فرده. کلا آثار روسی/بلوک شرقی اتمسفر خاص خودشون رو دارن. از بهترین سری هاست واقعا.
25. Dreamfall Chapters : اگر نسخه های قبلی رو بازی کرده باشید، این بازی نوستالژی بسیار جذابی براتون خواهد داشت. در کل هرچیزی که مربوط به خواب و رویا باشه مورد علاقه من خواهد بود. داستانی بسیار جالب و دوست داشتنی داره. از دستش ندید.
26. Life is Strange : از اندرریتد ترین های نسل. کمتر جایی در موردش صحبتی میشه. در کل به نظر من بهش کم لطفی شد. خیلی خوبه.
27. Far Cry3 : بهترین در تمام سری. داستانش از بهترین های این نسل. به شخصه با پایانش یکم مشکل داشتم وگرنه رتبش میتونست خیلی بالاتر باشه.
28. DMC5 : یکی از آی پی هایی که نسل گذشته از چنگال انحصار طلب سونی در اومد.:D
29. Middle-earth: Shadow of Mordor : در اصل نسخه war منظورم بود. اون حس تدارک چینی و حمله به قلعه ها و یا دفاع از اونها بسیار لذت بخشه. اون فرمان حمله رو که صادر میکنید انگار واقع عنی دارید حمله میکنید. خیلی خوبه. خیلی
30. wolfenstein II the new colossus : اینم نمیدونم چرا افتاد این آخر. در کل نوشتن این لیست هیچی نداشت یه خوبی داشت که دیگه به این سایتهایی که لیست مینویسن فحش ندم. واقعا کار سختیه:D مخصوصا قسمت رتبه بندیش
31. Rise of the Tomb Raider : درسته که تو این نسل کلن سبک سری عوض شد ولی من خود لارا کرافت رو دوست دارم:D و ازش لذت بردم. ولی کاش برگرده به ریشه هاش...

واقعن ده سال گذشت!!:-< امیدوارم ده سال بعدی رو به هرچی که میخاید برسید. منم اگر زنده بودم با یه لیست دیگه میام.:D

Ehsan95_76

Let The Dawn Of Love Survive
کاربر سایت
Jun 3, 2010
2,239
نام
احسان
من دو تا لیست آماده کردم. یکی برای بهترین ها. لیست دومی ولی Guilty Pleasure هام هست که شاید بازی های خوبی نبودن، ولی به اندازه بهترین های سال بهم حال دادن و بازی کردن شون لذت خاصی برام داشته. همین جا میذارمشون که جلوی دست بازی های برتر رو نگیره:D

10- Prince of Persia: Forgotten Sands
9- Need For Speed: Run
8- Days Gone
7- The Sinking City
6- Kane & Lynch 2
5- Dante's Inferno
4- Just Cause 2
3- DmC: Devil May Cry
2- Beyond: Two Souls
1- Shadows of the Damned

واقعا انتخاب فقط 10 تا از بهترین بازی های دهه کاری و انتخابی به شدت زجر آور بود و بقیه نامزدها به بزرگی خودشون ببخشن :D

10- Control
بهترین بازی رمدی بعد از مکس پین 2. اصلا فکرشم نمیکردم بعد از تجربه متوسط کوآنتوم بریک برم سمتش ولی کم کم و با مصاحبه ها و تریلرهایی که نزدیک به عرضه دادن بیرون، بیشتر و بیشتر جذبش شدم. بازی ساختاری مترویدونیا داره و مناطق بازی بهم پیوسته است و همین نکته هم در کنار طراحی شاهکار محیطهای بازی، بزرگترین نقطه قوت بازیه. این پیوستگی و لول دیزاین بازی، در کنار پیسینگ خوب، گان پلی و کمبت روون و یه داستان فراشاهکار (ناخودآگاه، ذهن، زمان و فضا و مخلوط کردن با یه ستینگ علمی-تخیلی) با یه شخصیت به شدت پرداخت شده، همه دست به دست هم دادن تا نه تنها یکی از بهترین بازی های این نسل، بلکه یکی از بهترین های دهه برای من باشه. در ضمن مرحله The Ashtray Maze بهترین مرحله تمام دورانه برام!

9- The Evil Within
تنها بازی توی عمرم هست که یه ضرب نشستم پاش و توی 12-13 ساعت تمومش کردم. میکامی در اوج پختگی بازی رو ساخته. بازی اینقدر طراحی مرحله عالی داره که زمین گزاشتن بازی عملا محاله. بازی از محیط روستایی شروع و هی بزرگتر و بزرگتر میشه. اتمسفر شاهکار بازی خصوصا نیمه اولش دست از سرم بر نمیداشت و آپگرید کردن اسلحه ها و رفتن به گوشه کنار محیط و جنگیدن با باس های بازی لذت بخش ترین تجربه های این دهه بود برام. اینجا هم یکی از عناصر داستانی بازی درباره ناخودآگاه و ذهن هست و یکی از دلایلی هست که بازی برام جدای از شخصت پردازی نه چندان خوب سباستین، موندگار شده

8- Fallout New Vegas
شاهکار ابسیدین توی ساختن یکی از بهترین اکشن RPG تاریخ!. فضا سازی وگاس و گشتن توی محیط های فرا فاکدآپ بازی و باز گذاشتن دست بازیکنا توی انتخاب ها و تاثیر اون انتخاب ها روی دنیای بازی فقط از دست ابسیدین بر میاد. با هجوآمیز ترین بازی درباره سرمایه داری و نظام کنونی جهان مواجه هستیم و سازنده ها به بتزدا یادآوری کردن که چطوری میشه یه دنیای زنده با کلی انتخاب خوب ساخت و نشه از بازی حرص خورد!. مرحله White Glove Society هیچ وقت از یادن نمیره...

7- God of War
اوج داستان سرایی توی یه بلاک باستر و بازی AAA. گرافیک، جلوه های ویژه، شخصیت های موندگار، موسیقی شاهکار و یه گیم پلی عمیق و درست حسابی کاری کرد که بازی تو سال 2018 بهترین بازی سال باشه برام. بازگشت کریتوس از همیشه آروم تر و ایندفعه ماجراجویی به شدت لذت بخش تر و کاوش توی محیط ناشناخته نورس خیلی خیلی برام لذت بخش بود.

6- Life is Strange
یکی از بهترین بازی های زندگیم که قطعا هست ولی این اثر هنری، قطعا کارکردش برای من حداقل فراتر از ویدیوگیم و سرگرمی بود و هست. زندگی کردن کنار یه خانواده متوسط توی یه شهر کوچیک و آشنا شدن با تمام جوانب خوب و بد یه جامعه و تهدیداتش، در کنار عشق مکس به عکاسی که این ذوقشو من به شدت به خودم منتقل کردم و برای من یه منبع الهام به شدت زیبا بود، همه و همه دست به دست هم داد تا عمر دارم این تجربه به شدت لذت بخش رو فراموش نکنم.

5- Nier : Automata
فلسفی ترین و عمیق ترین بازی تاریخ! واقعا نمیشه توی کلمات بازی رو توصیف کرد. فقط و فقط این هنر تارو، توی بازی جون میگیره و به یکی از بهترین و خاص ترین تجربه های تمام دوران گیمری من تبدیل میشه. نحوه داستان سرایی بازی و طراحی یه محیط آخرالزمانی مرده و کلی مکانیک عالی، کنار هم به بهترین نحو چیده شدن که عمرا شخصیت های بازی و نحوه رستگاری شون به این زودی ها یادتون بره. از شخصیت های جانبی که نگم که هر کردوم اسم هاشون از یکی از فیلسوف های معاصر برداشته شده و به نحوی برخورد بازیکن با ایده های اونا و جهان بینی به شدت خاص تارو، همه و همه پیش هم جمع شدن و من شکر گزارم واقعا که تا زنده ام، همچین چیزی رو بازی و تجربه کردم.

4- Hellblade: Senua's Sacrifice
احساسی ترین بازی این لیست برای من و بهترین شخصیت خلق شده توی این نسل برای من توی این بازی رقم خورده. یه سفر احساسی به جهنم برای رستگاری خود سنوآ و عشقش. سفری که شاید وحشتناک ترین سفری باشه که یک نفر بخواد بره، چون نه تنها سفری به جهنمه! بلکه سفری برای پیدا کردن درون خود و مبارزه با شیاطین اعماق وجود آدمه. قوس شخصیتی سنوآ توی این بازی شاهکار ترین آرک شخصیتی هست که من توی عمر گیمریم دیدم و داستان فانتزی مینیمال بازی بهترین مکمل برای این سفر خوف ناک هست. همه این مسایل بازی به کنار، پرداختن به بیماری های روانی، نحوه مواجهه افراد با اونا و تاثیر روی سلامت روان فرد مهمترین ویژگی بازی برای من بود. مرحله مبارزه با Fenrir و گذر از hel با اون آهنگ شاهکار واقعا چیزایی نیستن که یادم بره

3- Mass Effect 2
هرچیزی که از یه بازی علمی تخیلی با ستینگ اوپرای فضایی لازم هست، بایوور آماده کرده. از انتخاب های سخت پیش رو تا شخصیت های به شدت پرداخت شده و مرحله ها و ماموریت های خاطره انگیز، همه و همه در کنار یه گیم پلی به شدت تر و تمیز اکشن با مخلوط نقش آفرینی، کاری کرد که بایوور تو اوج داستان گویی که همیشه بهش شهره داشته برسه.

2- The Last of Us
چیزی هم مگه میشه در وصف زیبایی بازی و داستان اون گفت؟ اون ده ها باری که بازی رو تموم کردم و پر بودن ایده های بازی توی بازی های دیگه، همه و همه گواه بر اینه که تلاقی هنر و بازی های ویدیویی رو بشه توی این بازی دید. هیچی بیشتر از این در توانم نیست برای گفتن درباره اش!

1- Dark Souls
پرفکت ترین بازی تاریخ! به جرئت دارک سولز 1 جربان ساز ترین بازی این دهه که چه عرض کنم، یکی از جریان ساز ترین ها هم توی تاریخه! ایده های گیم پلی وحشتناک تازه بازی، جدی گرفتن بازیکنا و سپردن یه کار ناممکن به عهده اونا، واقعا چیزی نیست که هر روزه توی مدیوم ببینیم. از lore به شدت غنی بازی تا روایت مینیمال داستان و گشت گذار توی محیط های بازی، شاید بهترین حس توی ویدیوگیم باشه که بهش بشه دست پیدا کرد. هر روز وجه تازه از عظمت بازی بیرون میکشن و اصلا اگه سالی یکی دو بار بازی رو بازی نکنم انگار یه چیزی کمه. واقعا در وصف بازی اینقدر گفتنی هست که سکوت بهترین واژه برای براش باشه...

آخرین ویرایش:

Origami 2008

عضو تحریریه
Oct 2, 2014
5,489
نام
سپهر
این لیست بر اساس ترتیب است (تا جایی که دنیای گیم را به طور حرفه ای دنبال کردم - تا پایان سال 2017)
Batman Arkham City (2011
Bioshock Infitine (2013
Grand Theft Auto V (2013
Rayman Legend (2013
Call of Duty Black Ops (2010
Red Dead Redemption (2010
The Walking Dead (2012
Fallout 4 (2015
Max Payne 3 (2012
L.A. Noire (2011
Mortal Kombat 9 (2011
Doom (2016
Wolfenstein: The New Order (2014

یکی از کاربران فهرستی از بازی های از جنس Guilty Pleasure منتشر کرد که جالب هست که من هم این کار را کنم:

Batman Arkham Origins (2013
Saints Row IV (2013
Mass Effect 2 (2010
NFS: The Run (2011
F.E.A.R 3 (2011
Duke Nukem Forever (2011
Vanquish (2010
Doom III: BFG Edition (2012
Resident Evil 6 (2012
Assassins Creed: Rogue (2014

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند