کالبد شکافی : شباهت های دو عنوان Resident Evil 4 و The Evil Within

ALBERT WESK3R

THE FATHER OF SURVIVAL HORROR
Gold User
Feb 15, 2016
429
نام
بهزاد
705714537294636299_2.jpg

پس از سال ها دوری پدر سبک ترسناک ، شینجی میکامی با عنوان شیطان درون به سبک ترسناک بقا بازگشت. شینجی میکامی عنوانی دیگر در سبک ترس و بقا ارائه داد که شاید نتوانست نظر اکثر منتقدان رو جلب کند اما تقریبا بیشتر افرادی که این عنوان رو تجربه کردند، شیطان درون را جزو یکی از برترین ساخته های میکامی و سبک ترس می دانند.

همانطور که در روند بازی شاهد بودیم، شیطان درون از خیلی از جهات به یکی از برترین ساخته های قبلی میکامی یعنی رزیدنت اویل 4 شباهت هایی داشت که سعی کردیم در این مقاله 5 مورد از رد پاهای شیطان مقیم که بر روی شیطان درون باقی مانده را به شما معرفی کنیم.

3067914537294931063_3.jpg

1- محیط های رعب انگیز و پرمز و راز

افرادی که رزیدنت اویل 4 و اویل ویتی را تجربه کرده باشند میدانند که هر دو اثر از محیط های منحصر به فرد و رعب انگیز بهره میبرند. یکی از این محیط ها که شباهت بسیاری به یکدیگر دارند قصر سالازار در رزیدنت اویل 4 و قصر چپتر 9 بازی شیطان درون است.

سالازار که در ان عنوان همراه با یک قصر زیبا، چشم نواز و پر زرق و برق به استقبال ما می امد، در کنار طراحی فوق العاده، این قصر راز ها و کان های مخفی زیادی داشت، حال از سوی دیگر میکامی با سوپرایزی جالب قصر سالازار را برای مخاطبان در شیطان درون آورده استدر چپتر 9 عنوان شیطان درون سباستین وارد قصری بزرگ میشود که گویا این قصر همان قصر سالازار در رزیدنت اویل 4 هست.

درست هست، در این لحظه تمامی خاطرات خوب یا بد بازیکنان باری دیگر به چشمشان می آید.در همین حین سباستین با خود میگوید " من اینجا را میشناسم " سوپرایز فوق العاده ایی بود ؟ نه ؟ این تازه اول کار است، زمانی که وارد قصر شوید کاملا مطمئن میشوید که این همان قصر سالازار در رزیدنت اویل 4 بوده است. نوع طراحی محیط های داخلی، دیوار ها و.. همه و همه درست همان چیزی بود که میکامی از آن در رزیدنت اویل 4 استفاده کرده بود، راستی زمانی که وارد قصر میشوید یاد پرتاب چاقوی جذاب لیون به سمت سالازار نمی افتید ؟ ما که افتادیم!

7850145372950428013_3MJsT.jpg

2- باس فایت ها ی جذاب

باس فایت های به یاد ماندنی مانند : سالازار، کراوزر، سدلر و..که به یاد دارید ؟با دیدن اسم کراوزر به یاد چاقو بازی تاریخی لیون و وی نیفتادید،بی شک که این مبارزه ی این دو کرکتر دوست داشتنی بیش از حد جذاب بود.

یکی از امضا های میکامی در شیطان درون باز هم خلق و ارائه ی باس فایت های جذاب و دوست داشتنی و خشن بود، یکی از باس های فوق العاده و ترسناک زنی غرق در خون به اسم لارا بود، به حق که وقتی با این باس برای اولین بار رو به رو میشویم چشم هایمان از کاسه بیرون میزند و یا مو بر تنمان سیخ میشد، صدا و جیغ های این باس رو به یاد دارید ؟ در آخر هم به سختی از خجالت این باس دوست داشتنی بر میاییم.

دیگر تمام افرادی که شیطان درون را تجربه کرده باشند با کیپر ( یکی از سر سخت و خوش ساخت ترین باس های بازی ) که بسیاری از بازیکنان این عنوان وی را با نام کله گاو صندوقی میشناسند، خاطرات زیادی دارند، در طی 15 چپتر بازی چندین و چند بار با کیپر رو به رو خواهید شد و به اجبار باید از وی پذیرایی کنید، بدون تعارف مبارزه با این باس یکی از جذاب و نفس گیر ترین مبارزات در تمام طول بازی بود. با دیدن کیپر یاد کدام یک از باس فایت های عناوین ترسناک می افتید ؟!

باس فایت مرموز و جذاب بازی که از شروع داسنان بازی بازیباز را میخکوب میکند روایک است. باس فایت اصلی بازی که میشه گفت تمامی ماجراها و اتفاقت دنیای بازی به نوعی به او ارتباط دارد. در طی بازی چندین و چند بار با روویک رو به رو خواهید شد و در این بین چاره ایی به جز فرارندارید. شخصیت پردازی فوق العاده ی راویک باعث شد تا او به یکی از برترین، دوست داشتنی ترین و به یاد ماندنی ترین باس فایتهای عنوان شیطان درون تبدیل شود.

25099145372951932553_4.jpg

3- نحوه ی کشتن باس فایت نهایی و پایان بازی

دقیقا یکی از اهداف بازیکنان تا پایان رزیدنت اویل 4 ی مبارزه ی جذاب و سر سخت با باس فایت نهایی یعنی سدلر بود، اما همانطور که در پایان بازی شاهد بودیم لیون به کمک یک آر پی جی از سدلر به راحتی بر آمد، در این لحظه با خود میگوییم این بود تمامی مانور سازندگان روی مبارزه با سدلر ؟ فقط یک آر پی جی ؟ تمام شد ؟

این موضوع در مورد شیطان درون نیز صدق میکند، درست زمانی که بازیکنان منتظر یک مبارزه ی نفس گیر و جذاب با باس فایت نهایی یعنی روویک هستند باز هم مثل عنوان فوق به کمک یک آر پی جی از پس وی بر می آییم و باز هم مثل قبل حسرت یک مبارزه ی نفس گیر با باس فایت نهایی به دل بازیکن باقی میماند.جدا از مکانیزم مبارزه ، هم سدلر و هم راویک طراحی جذابی دارند و تمامی فاکتورهای یک شخصیت مرموز و منفی را دارا هستند.

علاوه بر این هر دو از پایان باز یا به اصطلاح cliif hanger برخوردار هستند و بعضی از نکات و بخش های مبهم داستان را به قسمت بعد موکول کردند.

32637145372953816064_5.jpg

4- تم داستان

در بین نسخه های سری بازی رزیدنت اویل، نسخه ی چهارم یک تم جدید را ارائه میداد، داستان رزیدنت اویل 4 یک تم جدید داشت. رزیدنت اویل 4 بحث سوء استفاده از تکنولوژی و علم را به تصویر میکشد و از این نظر شباهت به سه گانه داشت اما اینجا خبری از ویروس و بیمار شدن افراد به سبک سه گانه و در واقع زامبی نبود. افراد بیمار بودند اما قدرت انجام حرف زدن ، کار کردن و به طور کلی کارهای روزمره بودند. در واقع تفاوت گانادوس ها ، (دشمنان رزیدنت اویل 4) با زامبی ها ( دشمان سری کلاسیک) در داشتن و نداشتن عقل بود.

در رزیدنت اویل 4 با یک فرقه مذهبی سرکار داشتیم که ذهن افراد را کنترل و ان ها را در جهت خواسته های خودشون هدایت میکردند.

داستان اویل ویتین هم به همین سبک بود. سوء استفاده از علم در جهت کسب قدرت. وصل کردن افراد به استیم و کار کردن بر روی مغز ان ها در جهت نهادینه کردن خواسته های مورد نظر. منتهی تفاوت بزرگ این دو در این است که داستان رزیدنت اویل 4 در یک دنیا واقعی اتفاق می افتد اما داستان اویل ویتین در یک دستگاه به نام استیم.

4089114537295504302_6.jpg

5- سازمان

در پشت داستان غنی رزیدنت 4 و اویل ویتین ، یک سازمان بود. به ترتیب ایدا ونگ برای یک سازمان و جولی کیدمن هم برای یک سازمان کار میکند.

در نهایت ایدا انگل را برای سازمان در پایان بازی میبرد. جولی کیدمن هم با کمک ان سازمان دستگاه استیم را تحت کنترل دارند و سعی میکنند افراد را به چنگ خودشان دربیارند و شاید از این طریق میخواهد انسان ها و دنیا را تصرف کنند.

با توجه به اینکه اویل ویتین دنباله ای نداشته باید صبر کرد و دید.

*در نهایت رزیدنت اویل 4 و اویل ویتین با داشتن داستان غنی و محکم ، گیم پلی بی نظیر، اتمسفر و طراحی مراحل جذاب از بهترین های سبک ترسناک بقا هستند.*

نویسندگان :بهزاد کریمی ، علی محمد یاری

J. Constantine

کاربر سایت
May 19, 2012
2,427
نام
علی
من بازیرو تازه شروع کردم(خسته نباشم بعد از 2 سال:D) و تا اواسط چپتر 3 رفتم! جو بازی بنده را در خود حل نمود که کلا ویچرو گزاشتم کنار با اینکه کلی هم ذوقشو داشتم! بازی برای من دست کم عالی هست! تشکر از عمو بهزاد بابت مقاله!

J. Constantine

کاربر سایت
May 19, 2012
2,427
نام
علی
داستان و طراحی مراحل بازی فوق العادس
در مورد داستان نمیتونم چیز زیادی بگم هنوز و با اینکه هنوز مراحل زیادی رو نرفتم ولی موافقم با قسمت طراحی محیط! اوایل چپتر 3 به شدت منو یاد اویل 4 انداخت! خونه های روستایی و اره برقی و... در کل تا اینجا که خیلی کم بازی کردم عالی بوده برام!

ALBERT WESK3R

Gold User
Feb 15, 2016
429
نام
بهزاد
در مورد داستان نمیتونم چیز زیادی بگم هنوز و با اینکه هنوز مراحل زیادی رو نرفتم ولی موافقم با قسمت طراحی محیط! اوایل چپتر 3 به شدت منو یاد اویل 4 انداخت! خونه های روستایی و اره برقی و... در کل تا اینجا که خیلی کم بازی کردم عالی بوده برام!

بعد که تموم کردی لینک داستان را برات میفرستم

genesis007

کاربر سایت
May 16, 2010
1,296
نام
shahab
بهزاد جان خسته نباشی .
===============
همون طور که قبلا هم گفتم هنوز زوده درباره TEW قضاوت قطعی کرد . به شخصه منتظرم شماره بعدی هستم و قطعا هم باید نسخه دیگه ساخته بشه چون بنظرم تو این بازی در اخر تازه ماجرای اصلی شروع شد .
با این حال یکی از بهترین بازی های ترسناک بود وجالبیش برام اینکه با توجه به نکاتی که در شبیه بود این بازی به RE4کردی ( که کاملا هم درست بود) من خودم تو طی بازی اصلا حس نکردم که دارم با لیون تو RE4 می گردم البته باید به بازی فرصت داد کارکتر هایی مثل لیون و ایدا هم تو RE2 تو همون ابتدا هم محبوب انچنانی نبودن . البته من خودم راضی به نو اوری تو بازی و داستان هستم و باتوجه به شبیه بودن به RE4 بازی باید تو زوق من می زد ولی یه کار هنرمندانه که بنظرم انجام شده
بنظرم سختی که بازی اضافه شده بود و همچنین باس های بازی سعی داشته که گیمر رو بیشتر به سوی بازی های دیگه ترسناک سوق بده و در عین حال اون تم RE4 داشت که همه می پسندیدنش هم همچنان در گیمر ایجاد کنه و تنوعاتی بین گنگ بودن تو دنیای واقعی و یا خیالی کاملا سعی داشته بازی رو از از بودن دشمن هایی که مثل زامبی های RE هستن دور کنه .
درکل منتظر شماره بعدی هستم چون که میکامی دیگه محیط بازی خودش رو با این داستانی که ایجاد کرد می تونه هر چی بسازه و دیگه مثل RE لازم نیست به دانبال ایجاد شهر مثل راکون سیتی یا جزیره دو افتاده و .......باشه .می تونه هر چیز عالی مثل بودن تو شهری که در داخل ذهن یک فرد دیگه هست باشه:D

J. Constantine

کاربر سایت
May 19, 2012
2,427
نام
علی
بعد که تموم کردی لینک داستان را برات میفرستم
زیاد طول نمیکشه چون همین الان که دارم اینجا میچرخم و مینویسم بازی تو سرمه هی میگه بیا بیا تو باید خودتو خراب کنی!:D منم میترسم این بازیم رحم و مروت نداره که:| تا همین چپتر 3 یارو اره برقیرو زدم 2 3 باری کپ کردم تا مرد:| تا تهشو چجوری میخوام برم:|

ALBERT WESK3R

Gold User
Feb 15, 2016
429
نام
بهزاد
زیاد طول نمیکشه چون همین الان که دارم اینجا میچرخم و مینویسم بازی تو سرمه هی میگه بیا بیا تو باید خودتو خراب کنی!:D منم میترسم این بازیم رحم و مروت نداره که:| تا همین چپتر 3 یارو اره برقیرو زدم 2 3 باری کپ کردم تا مرد:| تا تهشو چجوری میخوام برم:|
متاسفانه بازی در دسترس نیست وگرنه یک بار دیگر میرفتم

J. Constantine

کاربر سایت
May 19, 2012
2,427
نام
علی
میده.
خیلی تشکرمندم عمو! بازی رو Casual چند ساعت گیم پلی داره؟:D من نوبم رو کژوال بازی میکنم:D میده یعنی چی میده؟ تیر بی نهایت میده؟ اسلحه میده؟ یه بخش جدید برا بازی کردن مثه مرسناری میده؟ یکیم شفاف سازی کن عمو:| البته تو اسپویلر اینو شفاف سازی کن!:D تشکرمندم!

ALBERT WESK3R

Gold User
Feb 15, 2016
429
نام
بهزاد
خیلی تشکرمندم عمو! بازی رو Casual چند ساعت گیم پلی داره؟:D من نوبم رو کژوال بازی میکنم:D میده یعنی چی میده؟ تیر بی نهایت میده؟ اسلحه میده؟ یه بخش جدید برا بازی کردن مثه مرسناری میده؟ یکیم شفاف سازی کن عمو:| البته تو اسپویلر اینو شفاف سازی کن!:D تشکرمندم!

من رو کژوال نرفتم ولی به نظرم. ده ساعت طول میکشه :D

بقیش را هم تو تلگرام بهت گفتم

IMANOKA

کاربر سایت
Sep 11, 2014
6,312
بازی خوبی بود من دوبار رو pc رفتمش.اشکال فنی زیاد داشت مثل افت پرفرمنس یا زاویه افتضاح دوربین موقع هدف گیری.روایت داستانش هم خوب نبود اما داستان در کل جالب بود.
اتمسفر بازی هم چند مرحله اول واقعا عالیه مخصوصا تو روستا ها و مکان های کوچک و بسته اما در ادامه افت میکنه.
در کل همون متای 76 برازنده بازی هست چون چیز خیلی شاخی نبود.یه عنوان کاملا معمولی

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر