نقد و بررسی PS4 به قلم خودم

B@tman-Forever

کاربر سایت
Sep 14, 2014
780
نام
Ali
درود
خب دوستان ما هم بالاخره یه ps4 ریجن 1 مدل CUH-1115A گرفتیم که تولید سه ماه چهارم 2014 هست .
بررسی های زیادی انجام شده در مورد این کنسول که قبل از گرفتن کنسول توسط بنده واقعا چیز واضحی به دست نمیتونستم بیارم از این مطالب ولی تصمیم گرفتم خودم برای کسایی که هنوز کنسولو نگرفتن یکم بیش تر توضیح بدم که با چی قراره طرف بشن :)
خب میریم سراغ بررسی :

بخش 1 : unboxing

خب اول از همه با گرفتن کنسول شما با جعبش مواجه میشین (:|) که با کمی دقت میفهمین از جعبه ی هر سه نسل ps3 کمی درازتر و ضخامت کم تری هم داره . با باز کردن جعبه در اولین مرحله شما خود کنسولو میبینید که در یک محفظه پلاستیکی قرار دارد و بقل اون هم دسته کنسول با دفترچه راهنما وجود داره .
با برداشتن دفترچه راهنما هم شما میتونید کابل های hdmi , شارژر دسته و کابل برق کنسول هم مشاهده کنید . اما علاوه بر این ها سونی یه هندزفری هم کنار اون ها قرار داده که کیفیت صدای بدی نداره ولی خوب درون گوش جا نمیگیره و یکم اذیت میکنه .
کابل hdmi هم برخلاف کسانی که اوایل کنسول رو گرفته بودن و اعتقاد داشتن کیفیت بسیار پایینی داره ، به نظر من کابل بسیار مناسبی هم هست و هیچ مشکلی هم وجود نداره .
محل قرارگیری خود کنسول هم نسبت به جعبه های ps3 superslim و slim خیلی بهتره و از دو طرف بالا و پایین در صورت ضربه خوردن به جعبه ، محافظت میشه .

1oszuousp811my265ays.jpg

بخش 2 : روشن کردن کنسول

در دومین مرحله با روشن کردن کنسول با لوگوی پلی استیشن مواجه میشید در یک بک گراند مشکی قرار داره و بعدش هم مانند ps3 ، باید دسته رو با سیم به کنسول وصل کنید و مراحل اولیه مانند تنظیم زبان و ساعت و ... رو طی کنید . بعد از اتمام مراحل ، موسیقی نواخته میشه که بسیار قشنگ تر از موسیقی ps3 هست . در ضمن شباهت دیگه ای که تو این موسیقی پیدا کردم ، اینه زمانی که من z3 رو روشن میکنم یه موج ابی با یه موسیقی میاد که موسیقی هم دقیقا عین موسیقی ps4 هست :D
خب بعد این مرحله هم شما باید یه یوزر بسازید و وارد محیط ps4 بشید . در اولین نگاه متوجه تفاوت زیادی با ps3 میشید ولی با کمی کار کردن و یا رفتن به برنامه هایی مانند ps store ، میفهمید ریشه کاملا با ps3 یکیه و فقط رابط کاربری یکم تغییر کرده . در بخش بعد هم در رابطه با رابط کاربری کنسول کمی توضیح داده میشه :D

qj1421zlbac60dzbdo5q.jpg

بخش 2.5 : رابط کاربری

خب این بخش که برای من خیلی جذاب بود ! تمام مشکلاتی که در ps3 داشتم رسما در ps4 وجود نداشت ! به عنوان مثال در ps3 شما مجبور بودید برای وارد شدن به ps store کمی صبر کنید ولی در ps4 احساس میکنید همه چی قاطی هم شده ! یعنی در منوی اصلی کنسول اراده کنید و وارد بخش هایی مثل library و ps store و حتی زیر مجموعه های هر بازی شوید ، راحت میتونید بازی رو خریداری یا محتویات جانبی رو دانلود کنید !
نکته جالب دیگه اینه که شما تو بازی بدون مکث با زدن دکمه home وارد منوی اصلی ps3 میشید بدون این که کوچک ترین لگ یا ... داشته باشید ! این حس به شما دست میدهد که همه چی همزمان در حال اجرا شدنه و تازه به قدرت ps4 پی میبرید :D

6ui90w9xhr3jtwyqvuds.jpg

بخش 3 : دسته کنسول

این که دیگه اصلا ... :| یعنی شاهکار سونی هست این دال شوک 4 ! علاوه بر این که تمام قابلیت های dualshok 3 رو داره ( به جز گزینه های select و start :| که به جاشون options و share اضافه شده ) یه تاچ پد هم بالای دکمه home وجود داره که در هنگام تایپ کردن نوشته به طرز فوق العاده ای کمک میکنه و حس جالبی بهتون دست میده ! حساسیت تاچ پد هم عالیه و با کوچک ترین حرکتی ، دقیق میتونید تایپ کنید و سریع تر !
دکمه های دیگه هم که مثل همیشه روان هستن . البته مهم ترین چیزی که فراموش کردم اینه بین دو قسمت دسته که شوک ها در اون وجود دارن ، دو تا پورت وجود داره که یکیش برای وصل کردن هندزفری هست و اون یکی هم برای وصل کردن ابزاری مثل کیبورد مخصوص و ... هست .
همین طور پورت usb دسته به micro usb تغییر یافته که با توجه به پورت های usb گوشی های جدید مانند z3 و ... میشه کابل اونا رو هم به دسته وصل کرد در صورت گم شدن :D
اوه اوه :| نکته اصلی ! اقا بالای این home button هم یه بلندگو وجود داره که هنوز نفهمیدم چه جوری کار میکنه فقط میدونم یه صدایی باید از توش دراد :D
جلوی دسته هم که یه چراغ هست که نمیدونم فازش چیه به قول معروف ولی قشنگه و ازاری هم نمیرسونه :) تو شب هم خیلی خودنمایی میکنه :D

h1vwn8t0fy4rw955jz3w.jpg

بخش 4 : اضافات کنسول

خب یه سری نکات دیدم از قلم افتادن گفتم بگم بهتره :D
در جلوی کنسول دو پورت usb 3 دیده میشه که واقعا کار انتقال رو سریع تر میکنن .
همین طور یه اتفاق خوب و حتی برای بعضی ها بد (مثل من :D ) که افتاده اینه بازی اولین بار قبل اجرا یه دیتا هم اندازه حجم دی وی دی تقریبا کپی میکنه داخل کنسول که نمیدونم هدفش چیه فقط میدونم احتمالا برای فشار کم تر رو دی وی دی بلوری هست با توجه به حجم سنگین بازی ها ! البته این کار بسیار سریع انجام میشه ! مثلا من که یونیتی رو خریدم واسه کنسول 41 گیگ دیتا در عرض 1 دقیقه حتی کم تر کپی شد که فکر کنم اگه قرار بود رو ps3 کپی شه 45 دقیقه ای طول میکشید :|
پاک کردن دیتا ها هم متاسفانه انتخابی نیست و در صورت داشتن اپدیت و dlc کلا کنسول میزنه پاک میکنه :| (بی ادب :p)
اگه میخواین استند بخرین اینو بدونین که یه افتضاحی سونی به بار اورده برای بعضی ها مثل من ! اونم اینه که ps3 ها (هر سه نسل) اگر به صورت عمودی میذاشتینشون باید در کنار دیوار سمت راست قرار بدین و اگه بخواین کنار دیوار سمت چپتون قرار بدید ، پشت کنسول رو مشاهده میکنید :| در مورد ps4 برعکس ps3 هست :| یعنی باید کنار سمت چپ دیوار قراربدین به صورت عمودی و بقل دیوار سمت راست نمیشه قرارش داد :D چون پشتشو میبینید و قسمتی که پورت ها هستند جلوی شما قرار میگیره :|
استند هم سعی کنید حتما اوریجینال بگیرید به دلیل این که زیرش دو تا جسم دایر مانند وجود داره که با چرخوندنش راحت قفل میشه رو بدنه :D
در ضمن یادتون نره بعد از روشن کردن کنسول حتما اپدیتش کنید به اخرین نسخه فریمور . الان برای من 2.04 بود :D
برای قسمت های براق بدنه هم سعی کنید مثل من برچسب محافظ براق بگیرید که مثل برچسب های موبایله و بدنه کنسول حالا حالا ها سالم میمونه :D
دکمه های جلوی کنسول هم مثل من یه موقع فشار ندین! :D من فکر کردم مثل ps3 slim و superslim باید نگه دارش ولی دیدم نخیر :| مثل ps3 fat هست دکمه هاش !

rgrgop2uzzwy1pzpsnq3.jpg

بخش 5 : بازی ها

خب بازی که براش زیاده ولی چیزی که من خیلی باهاش کیف کردم گرافیک بود :| اقا یعنی اصلا کامپیوتر میخواین چی کار :D یونیتی که پدر من رو دراورد تو pc راحت رو این مثل هلو اجرا شد :| البته باز من رو pc تمومش کردم ولی مشکلاتی مثل کرش کردن بد رو اعصاب بود که رو این نیس :D
بازی ها هم گرافیک فوق العاده ای دارن . همین طور روون اجرا میشن که در این مورد فکر نکنم من بتونم توضیحی بدم و فقط نیازه خودتون ببینید و بفهمید که چی میگم :D
ولی متاسفانه بعد خرید کنسول مثل من باید دنبال یه اینترنت پرسرعت باشید حتما چون مثلا اولین بار که میخواین اپدیت یه بازی مثل یونیتی رو دانلود کنید ، با دیدن حجم 6.51 گیگ عین من شوکه نشید :|

5ztrzgpxss4ozs72jfb3.jpg

بخش 5.5 : ریموت پلی

خب اول بگم در مورد ریموت پلی که شما باید یه ps vita یا گوشی های جدید سونی مثل z3 داشته باشید . من متاسفانه ویتا رو فروخته بودم خیلی وقت پیش و از شانسم یه z3 داشتم که با اون گفتم ریموت پلی رو امتحان کنم :D
اول از همه شما باید در برنامه play station app گوشی در اکانت psn لاگین کنید و کنسولتون هم روشن باشه . بعدش در بخش remote play اول از همه باید کنسول رو پیدا کنه که داخل تنظیمات کنسول باید برید بخش ریموت پلی تا به شما یه کدی بده و اونو در گوشیتون وارد کنید تا با هم کانکت شن .
بعدش گوشی از شما میخواد تا دسته رو خاموش کنید و دکمه های home و share رو با هم نگه دارید تا دسته به گوشی وصل شه . البته اگه زمانی که دسته روشنه این کارو کنید فقط کنسول از صفحه ای که داخلشین الکی اسکرین شات میگیره :D
بعد طی کردن مراحل ، شما میتونید با دکمه هایی که روی نمایشگر موبایل هستن و یا با دسته بازی کنید . اینم نگفتم که بعد انجام مراحل صفحه کنسول ، میاد رو گوشیتون :D
برای من که در منوی اصلی کنسول و در کارهای معمولی مشکلی نداشت اصلا ولی وقتی وارد assassin's creed unity شدم به طرز فاجعه ای فریم کم شد که البته وارد خود بازی شدم باز بهتر شد و راحت تونستم امروز تا seq 4 برم که البته شارژ گوشی هم راحت خالی شد :|
در کل تجربه جالبی هست در صورتی که اولین بارتونه این کارو میکنید ولی منی که wii u داشتم و تو اکثر بازی ها با نمایشگر دسته بازی رو انجام میدادم ، فقط جالب بود و حس جدیدی بهم دست نداد :D

بخش 6 : جمع بندی

حالا یه عده ممکنه فک کنن من از تاپیک منظورم این بود که بگم من هم خریدم :) ولی واقعا این قدر ذوق زده شدم با خریدن این کنسول که گفتم منم بیام یه نقد بذارم .
کسایی که فکر میکنن این یه هیولاس و چیز عجیبیه ، باور کنین خیلی چیز خاصی نیست و با ورود به نسل جدید اوایل عادیه یکم باورتون نشه که چی هست و چی قراره بیاد دستتون مثل من :D ولی به هر حال این هم تا دو سال دیگه عادی میشه :)
کنسول واقعا فوق العادس و الان هم بهترین موقع برای خریدشه چون قیمتا هم معقوله نسبتا . با اومدن شاهکارهایی مثل بتمن ارکهام نایت هم واقعا مجبورید یه دونه از اینا بگیرید :D ولی خوب یه مشکلی هست در ایران اونم اینه که همه توانایی اوریجینال بازی خریدن رو ندارن و بازم اون کسایی که وضعشون خوبه کل بازی ها رو به راحتی نمیتونن تجربه کنن !
بازم دم مردم ما گرم که از share سونی سوأستفاده و یا حتی کار خیر انجام دادن و این امکان رو فراهم کردن که با قیمت پایین تر بشه اکثر بازی ها رو راحت رو کنسول استفاده کرد ولی به هر حال ، پیشنهاد من اینه که کسایی که میتونن بخرن و اگه توانایی خرید بازیشم ندارن ، الان بهترین موقع هست برای خریدن و حتی اگه شده نگهش دارن تا زمانی که کپی خور شه :) که انشالله میشه .
در کل من واقعا خوشم اومد و از 100 امتیاز 99 رو میدم چون تو این نسل واقعا لایقه :)

p7ksrez1u5jugincszqi.jpg

ngj3jr73itfjscayrfk0.jpg

# تاپیک صد در صد به روز میشه و ممکنه الان یه اشکالاتی داشته باشه بازم شرمنده .
ممنون میشم اگه نظرتونم بگید :)

آخرین ویرایش:

XSAEED-SERVERX

کاربر ویژه انجمن پلی استیشن 3 و 4
کاربر سایت
Apr 9, 2014
450
نام
Şǽęď Śęřνěŕ
علی جان نقد و بررسی نسبتا خوبی بود ولی با یک حرف اصلا موافق نیستم: تا زمانی که کپی خور شه که انشالله میشه

استغفرلا:| کنسولی که کپی خور شد باید بندازیش تو فاضلاب /:)

B@tman-Forever

کاربر سایت
Sep 14, 2014
780
نام
Ali
علی جان نقد و بررسی نسبتا خوبی بود ولی با یک حرف اصلا موافق نیستم: تا زمانی که کپی خور شه که انشالله میشه

یکی دیگه هم ازش پرسیدم عین شما نمیخواست کپی خور شه :D
اقا اخه ما گناه نکردیم قیمت بازی ها بالاس :D منم دلم نمیاد کپی خورش کنم چون کنسول همین جوریش یه هیولاس ولی ... :((
استاد سعید بازم دمت گرم کامنت گذاشتی :x

jjhha

کاربر سایت
Oct 18, 2010
966
با سلام و تبریک سال نو
اقا نقد خوبی بود
انشالله که بشه هر کس پول داشت ( انشاالله همه پول داشته باشن ) اورجیینال بازی کنن ولی برای ما که به زور پول خرید دستگاه جور کردیم قبول کنید خیلی سنگینه هر بازیو 200 تا 250 هزار پول بدیم

masoud200

کاربر سایت
Sep 12, 2009
311
با سلام و تبریک سال نو
اقا نقد خوبی بود
انشالله که بشه هر کس پول داشت ( انشاالله همه پول داشته باشن ) اورجیینال بازی کنن ولی برای ما که به زور پول خرید دستگاه جور کردیم قبول کنید خیلی سنگینه هر بازیو 200 تا 250 هزار پول بدیم

اکانت دسته سه بخر . بین 30 تا 35 تومن بعد هم بفروشش .
اکانت دسته سه اردر 1886 خریدم 35 تومن بعد از بازی هم همون 35 فروختمش

안정환

کاربر سایت
Jun 7, 2014
765
نام
Im_AhN

ببین کی این حرفو میزنه
کسی که با کپی خور کردن و یاد دان د هک هاش پدر سونی رو دراورده ...
:d

GodFather

کاربر سایت
Jun 29, 2006
2,052
نام
امیرحسین

میشه دقیقا منطق این حرف رو بپرسم،مثلا اگر کپی خور شه چه اتفاقی براش میوفته که شما میندازیش تو فاضلاب فقط لطف کنید دقیق بگید چون الان دونبال یک دلیل میگردم که ps3 و Xbox 360 رو بندازم توی فاضلاب

Johnny Brave

کاربر سایت
Jul 8, 2013
102
نام
فرمانده
سلام
به نظرم متن خیلی جالب اومد. اولین بینشی هم بود که از PS4 میخوندم.
ان شاءالله مبارکه. ان شاءالله به خوبی و خوشی استفاده کنی علی جان.
فقط یه سوال، چون این رو درست متوجه نشدم:
پاک کردن دیتا ها هم متاسفانه انتخابی نیست و در صورت داشتن اپدیت و dlc کلا کنسول میزنه پاک میکنه :| (بی ادب :p)
یعنی دیتای چندین گیگی بازی رو از هارد PS4 نمیشه پاک کرد؟ یعنی سونی تا حجمِ ( مثلا اگر هارد PS4 یه ترابایت باشه ) 1 ترابایت میخواد کلاً بازی بیرون بده؟ :-/ :d یا ملت محکوم به خریدن یه PS4 جدیدن؟؟؟ :d

βrαγαπ

کاربر سایت
Jun 10, 2013
834
نام
|\| \-/ I K |\|
ضمن تشکر و خسته نباشی ، حرف Challenge ـی نزنید تا تاپیک روال عادیشو طی کنه :| الان تا فردا 20 تا Replay رو پست سعید پیاده میشه :D

یعنی شاهکار سونی هست این دال شوک 4 ! :wow:

B@tman-Forever

کاربر سایت
Sep 14, 2014
780
نام
Ali
سلام
به نظرم متن خیلی جالب اومد. اولین بینشی هم بود که از PS4 میخوندم.
ان شاءالله مبارکه. ان شاءالله به خوبی و خوشی استفاده کنی علی جان.
فقط یه سوال، چون این رو درست متوجه نشدم:

یعنی دیتای چندین گیگی بازی رو از هارد PS4 نمیشه پاک کرد؟ یعنی سونی تا حجمِ ( مثلا اگر هارد PS4 یه ترابایت باشه ) 1 ترابایت میخواد کلاً بازی بیرون بده؟ :-/ :d یا ملت محکوم به خریدن یه PS4 جدیدن؟؟؟ :d

ممنون عزیز . انشالله :x
در مورد اون سوال منظورم این بود که شما فرض کن یه بازی رو دانلود کردی 50 گیگ اپدیت و dlc هم دانلود کردی با کنسول شد 70 گیگ :D حالا اگه شما اینو با کنسول دانلود کردی و رو pc دانلود نکرده باشی اگه بخوای یه اپدیت اون بازی رو حذف کنی مجبوری کل دیتای بازی رو بزنی حذف کنی که زبونم لال بدبخت میشی :D

ضمن تشکر و خسته نباشی ، حرف Challenge ـی نزنید تا تاپیک روال عادیشو طی کنه :| الان تا فردا 20 تا Replay رو پست سعید پیاده میشه :biggrin1:

یعنی شاهکار سونی هست این دال شوک 4 ! :wow:

دقیقا :D منظور اقا سعید فک کنم این بوده که کنسول کپی خور بشه دیگه به درد نمیخوره :D راست هم میگه عین جیلبریک ios :D کنسول اصلا باید اوریجینال باشه و عین ادم باهاش بازی کرد ! کنسول های کپی خور مثل ps3 بعضی وقتا واقعا دردسر داره مثل مشکل دار بودن بازی ، بن شدن و ... :D
خب شاهکاره دیگه :| دستت میگیری حال نمیکنی ؟ :D

میشه دقیقا منطق این حرف رو بپرسم،مثلا اگر کپی خور شه چه اتفاقی براش میوفته که شما میندازیش تو فاضلاب فقط لطف کنید دقیق بگید چون الان دونبال یک دلیل میگردم که ps3 و Xbox 360 رو بندازم توی فاضلاب

همین دلیلی که بالا گفتم :D

خسته نباشی

سلامت باشی عزیز :x

ممنون علی جان نقد خوبی بود.:d
دستگاه هم تا فروش خودش رو نکنه تا چند سال اصلا کپی خور نمیشه:d

خواهش میکنم استاد ایمان :D
تو ایران کپی خور شه خدا میدونه چه قدر فضایی قیمت میره بالا :|

ببین کی این حرفو میزنه
کسی که با کپی خور کردن و یاد دان د هک هاش پدر سونی رو دراورده ...
:d

اره :D خب اخه این تاپیک ها رو هم زد برای این که یکم دردسر کپی خور کم شه و حال کنیم :D سونی هم از اون طرف ضد حال بخوره :|:D

اکانت دسته سه بخر . بین 30 تا 35 تومن بعد هم بفروشش .
اکانت دسته سه اردر 1886 خریدم 35 تومن بعد از بازی هم همون 35 فروختمش

ظرفیت سه مثل این که محدودیت داره ! ظرفیت های 1 و 2 با این که 30 تومن گرون ترن ولی راحت میتونید همه کار کنید باهاش رو کنسول ;)

با سلام و تبریک سال نو
اقا نقد خوبی بود

سال نو شما هم مبارک :x
نقد که میتونم بگم بدترین نقد بود تو بازیسنتر ولی گفتم یه عده مثل من ممکنه قبل خرید گیر کنن گفتم همین طوری یه بررسی بذارم :D
انشالله وضع مالی همه روز به روز بهتر شه . منم از تابستون داشتم پول اینو جمع میکردم :D یه بازی هم خریدم براش فقط . این طرح sharing هم که ملت راه انداختن باز بهتر میکنه کارو ولی هنوز قیمت بالاس !

kratus7

کاربر سایت
May 17, 2014
196
نام
حمیدرضا
جدی نگیر داداش
دستگاه کپی خور نشه که نصف قابلیت هاش معلوم نمیشه
اصلا دستگاهی که اورجینال باشه رو بده به من اگه کپی نشه میندازمش تو فاضلاب:d
منم منتظر کپی شدن این نسلم وگرنه پولمو از سر راه نیاوردم بازی اورج بگیرم بعد ببینم بازی چرت هست
ولی مثلا رو ps3 بازی میکنم اگه چرت باشه پاک میکنم ضرر هم کمتره:d

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر