مشخصات کارت جدید و غول پیکر HD 7990 برای رقابت با GTX Titan ! + بنچمارک + واکنش اینتل

HosseinBrusli

کاربر سایت
Jun 19, 2010
3,265
نام
حسین
Radeon-HD-7990.jpg

شرکت AMD پس ازمعرفی کارت گرافیک قدرتمند Titan از سوی اینتل ، کارت قدرتمند HD 7990 را به صورت رسمی معرفی کرد . کارت گرافیک HD 7990 از چیپ گرافیکی جدید" Malta " استفاده میکند و کارت فوق نمونه مهندسی شده کارت اصلی است که در سایت Ebay به قیمت 1125 دلار برای فروش قرار گرفته . طبق اطلاعاتی که از سایت Ebay به بیرون درز کرده ، کارت مرجع فوق از مشخصات زیر استفاده میکند :

• استفاده از 2 Tahiti GPU
  • ( Interface ) یا رابط PCI Express 3.0 x16
  • کلاک هسته 950 MHz
  • ( Memory Interface ) یا استفاده از 2 * 3,072 MB ( یا 6GB ) حافظه GDDR5 با کلاک 1,500 MHz
  • ( Effective Memory Clock ) یا حافظه موثر ( بر حسب ساعت ) 1375MHz ) 5.5Gbps)
  • اینترفیس حافظه 384-bit x2
  • تکنولوژی حافظه : GDDR5
  • پردازنده های جریانی 4096 (2048 x 2)
  • پشتیبانی کامل از DirectX 11 و OpenGL 4.2
  • پشتیبانی از Eyefinity و CrossFireX
  • حداکثر خروجی بادقت تصویر 4096 2160X

اطلاعات کامل ازاین کارت منتشر نشده و AMD اعلامکرده که به زودی مشخصات کامل کارت را در اختیار عموم قرار میدهد . انتظار میرود که این کارت به صورت رسمی در اواخر این ماه منتشر شود . البته AMD به صورت رسمی تست بازی در حال اجرای Tomb Raider را با پیکربندی Eyefinity 5x1 نشان داد .

واکنش انویدیا به اعلام این خبر از سوی AMD :
پس ازمعرفی این کارت توسط AMD ، شرکت معظم انویدیا دو نسخه جدید از کارت تک هسته ای GTX Titan را برای ورود به بازار در نظر گرفته است. این 2 نسخه با نام های GTX Titan Ultra و GTX Titan LE عرضه خواهد شد . GTX Titan LE از پردازنده گرافیکی GK110 بهره می برد و سایر مشخصات آن شامل تعداد 2496 هسته پردازشی کودا، 208 واحد TMU، تعداد 40 واحد ROP، رابط حافظه 320 بیتی و 5120 مگابایت حافظه GDDR5 می شود. نسخه دوم و قدرتمندتر با نام GTX Titan Ultra بامشخصاتی مانند تعداد 2880 هسته پردازشی کودا و 240 واحد TMUتولید خواهد گردید. قیمت نسخه LE در حدود 599 تا 699 دلار و نسخه Ultra نیز بیشتر از 1000 دلار خواهد بود.
تست Tomb Raider با پیکربندی Eyefinity 5x1

عکسهایی از تست بنچمارک این کارت به بیرون درز کرده که در زیر مشاهده میکنید :
تست های لو رفته بنچمارک از کارت مرجع

hd-7990-benchmark,8-G-381328-13.jpg

همانطور که میبینید در تست 3D Mark 11: Fire Strike برتری کامل با کارت قدرتمند 7990 است . این کارت هم در تست Performance و هم در تست Extreme به صورت مطلق برتری خود را حفظ کرده .

hd-7990-benchmark,8-H-381329-13.png

کارت 7990 در تست Battlefield3 هم با رزولوشن 1080×5760 پیکسل با کسب 4 فریم بیشتر نسبت به GTX 690 در صدر قرار گرفته است. نکته قابل توجه و عجیب در تست فوق کسب میزان فریم 57 با رزولوشن 1080×5760 میباشد که نشان از قدرت بینظیر این کارت دارد .

تصویر لورفته ازسایت Ebay و قیمت 1125 دلاری

منبع 1
منبع 2
منبع 3

آخرین ویرایش:

sonixax

کاربر سایت
Jan 5, 2007
310
نام
میلاد
ارزش انقدر پول دادن نداره !
من اولش میخواستم 690 یا Titan بخرم . بعد از اندکی تحقیق متوجه شدم که دو تا 680 به صورت SLI از نظر هزینه همون میشه ولی 1.5 برابره قدرتش . همین شد که دو تا 680 خریدم .
اینجا هم فکر کنم دوتا 7970 بازده بیشتری داشته باشه .

K3l!0$

کاربر سایت
Sep 11, 2012
628
نام
کیانوش
اصلا 7990 با تایتان قابل مقایسه نیست. تایتان تک هسته ای هست، GTX 690 و 7990 دو هسته ای. بعدش هم میلاد راست میگه. دوتا MSI GTX 680 Twin Frozr بگیری SLI کنی از تایتان و 7990 هم قوی تر میشه. تازه بدون OC. چون به خاطر فن هاش خوراک OC بالاست

mohsenfff

کاربر سایت
Jan 25, 2006
242
نام
محسن
بابا ولمون کنید تا یه مدت دیگه نون خوردن نداریم شما سر تیتان و دو سه فریم بالا پایین بحث میکنید. مرفه ها !بی دغدغه ها!

Not Be Ok

کاربر سایت
Jan 7, 2013
218
من اولش میخواستم 690 یا Titan بخرم . بعد از اندکی تحقیق متوجه شدم که دو تا 680 به صورت SLI از نظر هزینه همون میشه ولی 1.5 برابره قدرتش . همین شد که دو تا 680 خریدم .
اینجا هم فکر کنم دوتا 7970 بازده بیشتری داشته باشه .

اصلا 7990 با تایتان قابل مقایسه نیست. تایتان تک هسته ای هست، GTX 690 و 7990 دو هسته ای. بعدش هم میلاد راست میگه. دوتا MSI GTX 680 Twin Frozr بگیری SLI کنی از تایتان و 7990 هم قوی تر میشه. تازه بدون OC. چون به خاطر فن هاش خوراک OC بالاست

شما بهتره تحقیق کنید ...

تک GPU حتی اگر از یه 2GPU ضعیفتر هم باشه باز هم اولویت خرید داره
SLI هم همینطور

کلا یه قانونی هست به اسم پایداری فریم ! که این قضیه توی کارتهای انویدیا به خوبی رعایت میشه اما AMD اینطور نیس

مثلا با اینکه یه Titan از 2 تا 680 ضعیفتره اما باز هم خیلی خیلی با ارزش تره !

sonixax

کاربر سایت
Jan 5, 2007
310
نام
میلاد
شما بهتره تحقیق کنید ...

تک GPU حتی اگر از یه 2GPU ضعیفتر هم باشه باز هم اولویت خرید داره
SLI هم همینطور

کلا یه قانونی هست به اسم پایداری فریم ! که این قضیه توی کارتهای انویدیا به خوبی رعایت میشه اما AMD اینطور نیس

مثلا با اینکه یه Titan از 2 تا 680 ضعیفتره اما باز هم خیلی خیلی با ارزش تره !

خوب آدم باید به کاربریش هم نگاه کنه . من فقط برای بازی نخریدم . دیوانه که نیستم برم 6000 یورو پول سیستم بدم برای بازی !

HosseinBrusli

کاربر سایت
Jun 19, 2010
3,265
نام
حسین
خوب آدم باید به کاربریش هم نگاه کنه . من فقط برای بازی نخریدم . دیوانه که نیستم برم 6000 یورو پول سیستم بدم برای بازی !

البته اونقدر که فکر میکنی گرون هم نیست. کلا کارت های AMD از اینتل ارزون ترن . با معرفی این کارت ، اینتل هم کارت های جدیدش و معرفی میکنه که احتمالا میشن 2 GPU !!! و مطمنباش قیمتش سر به فلک میشکه !!! همین الان تایتان قیمتش خیلی نزدیک به 2 هسته ای 7990 هست . ضمن اینکه اینا مولتی هاشون بازه و به راحتی میتونید اورکلاکش کنید و قدرتی فراتر از قیمتی که براش پرداخت کردید رو بدست بیارید .

sonixax

کاربر سایت
Jan 5, 2007
310
نام
میلاد
البته اونقدر که فکر میکنی گرون هم نیست. کلا کارت های AMD از اینتل ارزون ترن . با معرفی این کارت ، اینتل هم کارت های جدیدش و معرفی میکنه که احتمالا میشن 2 GPU !!! و مطمنباش قیمتش سر به فلک میشکه !!! همین الان تایتان قیمتش خیلی نزدیک به 2 هسته ای 7990 هست . ضمن اینکه اینا مولتی هاشون بازه و به راحتی میتونید اورکلاکش کنید و قدرتی فراتر از قیمتی که براش پرداخت کردید رو بدست بیارید .

کارتهای من هر دو تاشون SuperClocked هستند . این کارت منه :

EVGA Grafikkarte NVIDIA® GeForce™ GTX680 SC 2048 MB GDDR5-RAM PCIe x16 2x DVI, HDMI, DisplayPort im Conrad Online Shop | 874450

زمانی که من خریدم قیمتش بود 490 یورو - همون موقع یه دونه 690 بود 1000 یورو !

الان هم این 7990 همچین تفاوتی با تیتان نداره :

hardwareversand.de - Artikel-Information - PowerColor Radeon HD 7990, 2x 3GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
http://www.hardwareversand.de/6144+...+6GB+GDDR5,+2x+DVI,+HDMI,+DisplayPort.article

اولش میخواستم کارت گرافیک رو هم ASUS بخرم که با مینم یکی باشه (سیستم من ، مشخصات کاملش توی پروفایلم هست) ولی به خاطر واترکولینگ این کار رو نکردم ، چونکه Evga بر خلاف Asus در صورتی که خنک کننده های After Market روی محصولاتش نصب کنی گارانتی رو از باطل نمیکنه . من هم نزدیک به 1500 یورو تجهیزات واتر کولینگ خریدم (هنوز نصب نکردم به خاطر اینکه باکس یا کیس مناسب براشون پیدا نمیکنم) نمیخوام هم بیخیالشون بشم .

به هر حال توی این مبلغی که پرداخت کردم و به خاطرش تا خرخره به بانک به خاطر اعتباری که بهم داده بدهکار شدم 200 یورو اصلا به چشم نمیاد .

بعد تجربه شخصی خوبی با کارتهای AMD ندارم ، درایور هاش پایدار نیست زرت و زورت کرش میکنه ! وفقط هم من نبودم که چنین تجربه ای باهاش داشتم .

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
دوستان نسل های جدید هر دو سازنده بزودی معرفی میشن،
کارتهای سری 700 از NVIDIA همون معماری Kepler اما Full Option و بر اساس تراشه GK110 ( بجای GK104 سری 600) هست اما AMD آخر سال احتمالا نسل جدیدی معرفی می کنه که Refresh معماری فعلی نیست و تمایز داره.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر