بررسی مشکلات و راههای تعمیر درایوهای LiteOn

hoom

کاربر سایت
Jan 10, 2008
2,278
درایوهای LiteOn برخلاف درایوهای قبلی خود به سادگی قابل خواندن و نوشتن نبودند و نیستند و همیشه باید به گونه ای سخت افزار آنها از بریدن و لحیم کردن گرفته تا سوراخ کردن چیپ را مورد تهاجم قرار داد.

همین امر باعث شده تا درصد خرابی این درایوها هم بالا رفته و با یک اشتباه کوچک درایو دستگاه XBox360 شما غیرقابل استفاده شود.

دراینجا میخواهم کمی در مورد روشهای تعمیر درایوهای LiteOn توضیح دهم، لطفا از طرح سوالاتی که به این تایپیک ربطی ندارند خودداری کنید و اجازه دهید تایپیک روند فنی خودش را دنبال کند.

1. درایو شما از سری 7/8/9 هستش که روی آن روش MRA (بریدن و لحیم کردن) را اعمال کرده اید.

یک عدد اهم متر بردارید و میزان اهم بین این دونقطه را اندازه بگیرید.

* 0 تا 1 اهم : قسمتهای بریده شده را بررسی کنید.
* 1 تا 30 اهم : چیپ اصلی سوخته و دیگه کاری نمیتونید بکنید.
* 95 کیلو اهم تا 110 کیلواهم : برد کاملا سالم است.
* 20 مگااهم تا 30 مگااهم : اتصال 3.3ولت را درست وصل نکرده اید. میتوانید طبق اون خط زردی که توی شکل مشخص کرده ام، مقاومت R207 را به خازن C03 متصل کنید.

اگر برد گرمتر از حل معمول میشود، علامت این است که در جایی اتصالی دارید و باید تمام اتصالات را بررسی کنید.

2. خیلی از دوستان کابل برق را برعکس میزنند و یا در روش سوزن PMT را به نقاط دیگری از برد اتصال میدهند که باعث از کار افتادن برد میشود. در این حالت اولین کاری که میتوانید بکنید این است که سه مقاومت R203، R204 و R207 را عوض کنید. مقدار این مقاومتها صفر اهم میباشد که به عنوان یک فیوز عمل میکنند. برای امتحان میتوانید به جای آنها یک سیم لحیم کنید.
دقت کنید که با این کار خاصیت فیوز بودن آن قسمت را از بین میبرید و در صورت تکرار اشتباه گذشته، برد کاملا از بین میرود. اینه که در حد امکان سعی کنید بعد از به کار انداختن برد و اطمینان از اینکه آن سه مقاومت سوخته بودند، سه عدد مقاومت صفر اهمی پیدا کنید و در آنجا لحیم کنید.

اگر درست نشد، سعی کنید کوارتز Y1 را که مقدار آن 25Mhz است تعویض کنید. محل این کوارتز را در شکل اول با دایره قرمز مشخص کرده ام.

مقدار خازن C23 هم که خیلی وقتها میسوزد، 22pf است.

تستهای بیشتر:

قسمت صورتی رنگی را که با 1 مشخص شده را قطع کنید. اگر اهم متر هنوز مقدار 95 تا 110 کیلواهم را نشان میداد، به احتمال خیلی زیاد چیپ MT (اصلی) سوخته.
قسمت آبی رنگی را که با 2 مشخص کرده ام را قطع کنید. اگر اهم متر هنوز مقدار 95 تا 110 کیلواهم را نشان میداد، چیپ MT (اصلی) 100 درصد سوخته.

3. در هنگام لحیم کاری قسمتی از برد را خراب کرده اید.

میتوانید از این شکل برای استفاده از یک نقطه دیگر استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

hossein_singer

کاربر سایت
Jul 11, 2008
27
نام
حـــســــیـــــن
سلام
آقا من با روش سوزنی اومدم دی وی دی کی رو بدست بیارم اونجا نمیدونم چی رو اشتباه انجام دادم درایور از کار افتاد دیگه بروق داخل درایور نمیره
مشکل از مقاومت های R203، R204 و R207 ؟؟؟؟؟
جای اینا سیم بذارم معلوم میشه مشکل؟؟؟
اگه از اون نبود کوارتز y1 رو باید عوض کنم؟؟؟؟؟؟
کوارتز Y1 کجاست من پیداش نکردم توی عکس
ممنون میشم راهنمایی کنید

abipc

کاربر سایت
Dec 16, 2009
27
سلام من درایور lite on را بازکرده و dvd key را خارج کردم بعد از آن ن FW پاک کردم FWجدید بریزم ولی چراخ power چشمک میزند و دیگر driver را نمی شناسد مشکل کجاست ؟ ( لطفا سریع پاسخ دهید)

Real Madrid 9

کاربر سایت
Jun 10, 2011
3,996
نام
M O E I N
سلام من درایور lite on را بازکرده و dvd key را خارج کردم بعد از آن ن FW پاک کردم FWجدید بریزم ولی چراخ power چشمک میزند و دیگر driver را نمی شناسد مشکل کجاست ؟ ( لطفا سریع پاسخ دهید)
دوست عزیز شما رو بردتون کاری نکردین مثلا قسمتیو کات کنین بخایین هک کنین یا لحیم کاری کنین من خودم چون میخاست کلید اسپوتنیکو بسازم یکم بیشتر خراش داده بودم رو بردو با قسمت بالایی در تماس بود جواب نمیداد درایوم نمیشناختو چراغ میزد بعد جا اونجایی که شک داشتمو عوض کردم درست شدو شناخت اگه دست نزدین اینجور حتما سوخته که امید وارم اینجور نباشه موفق باشین امیدوارم به دردتنون خورده باشه داداش .

---------- نوشته در 01:35 PM اضافه شد ---------- نوشته قبلی در 01:35 PM ارسال شده بود ----------

اقا هومن ممنون خوندمش خیلی خوب بود دستتون درد نکنه واقعا خیلی زحمت میکشین ممنون باز .

• Like
Reactions: hoom

gorg355g

کاربر سایت
Sep 2, 2011
83
نام
بابک
من موقع بدست اوردن key dvd xbox pmt کابلو اشتباه زدم و فکر کنم درایوم سوخت ایا راهی هست که بتونم تعمیر کنم یا درایو عوض کنم ممنون اگه جواب بده امیدم تویی :(:(

درایوم liteon 83850c v2

mahdi.n

کاربر سایت
Nov 27, 2009
10
اون دو نقطه تو عکس اول رو به اهم متر وصل کردن هیچی نشون نداد در روش سورنی سوزنم کج شد و نقطه mpx01 به نقطه پایینش اتصال کوتاه پیدا کرد بعد دیگه درایو روشن نشد

Constantine

کاربر سایت
Apr 5, 2006
560
من 3 تا فیوض رو یکسره کردم دراید رو دستگاه میشناسه ولی eject-try کار نمیکنه و jf هم درایو رو نمیشناسه..hoom جان راهنمایی میکنی

mr.yashar

کاربر سایت
Sep 28, 2009
157
نام
یاشار
سلام من بعد ار این که دستگاه رو دادم lt 1.91 ریخته بازیها بعضی وقتها اجرا میشه بعضی وقتها نه یعنی مثلا fallout 3 رو میزارم بعضی وقتها اجرا میشه بعد کع دستگاه رو خاموش میکنم دوباره بازی کنم دیگه اجرا نمیشه دوباره چندین بار باید خاموش روشن شه تا بازی شانسکی اجرا شه دیسکهام تمیز سره همشونم حتی ارجینالم اینجوره

Fu11 GAME

کاربر سایت
Nov 13, 2007
2,195
نام
مهدی
سلام من بعد ار این که دستگاه رو دادم lt 1.91 ریخته بازیها بعضی وقتها اجرا میشه بعضی وقتها نه یعنی مثلا fallout 3 رو میزارم بعضی وقتها اجرا میشه بعد کع دستگاه رو خاموش میکنم دوباره بازی کنم دیگه اجرا نمیشه دوباره چندین بار باید خاموش روشن شه تا بازی شانسکی اجرا شه دیسکهام تمیز سره همشونم حتی ارجینالم اینجوره
دوست گرامی این تاپیک برای مشکلات و راههای تعمیر برد درایو و دیگر قطعات درایو هست نه اجرای بازیها!

deathful

کاربر سایت
Aug 12, 2007
1
سلام.آقا این درایو من سوخته بود البته ظاهرا بعد دستگاه رو بردم دادم بیرون گفت بردت سوخته باید عوض بشه بعدش گفت لنزتم سوخته خلاصه 60 تومن ازم گرفت بعد برگشتم خونه این تایپیکو دیدم گفتم یه تست بکنم با اهم متر دیدم رنجش حدودا 102.9 کیلو اهم شد (رنج سالم بودن) پس گفتم سالمه رفتم سره یارو گفتم بردم سالمه گفت نه خرابه بعدشم تست کرد گفت دستگاه نمیشناسه بردتو حالا به نظر شما سالمه یا خراب؟ممنون میشم اگه جواب بدید.

lindodv

کاربر سایت
Oct 18, 2010
7
سلام دوستان
من یه درایو نو خریدم که همه چیزش سالم میات ، اون قسمتی هم که تو عکس نشون داده بود مقاومتشو گرفتم 102.2 بود
ولی هر بازی و هر دیسکی که میزارم open tary میزنه
چنتا لنز دیگه هم روش گذاشتم ولی باز open tray میزنه
کسی میتونه کمکی کنه؟ این پتانسیومترهای لنز دست کاری نکنم؟ مثل هیتاچی که کالیبره داشت. البته تا حالا بهشون دست نزدم ولی خیلی کلافم کرده

shayandely

کاربر سایت
Dec 2, 2010
7
ممنون

خیلی خوب بود باید بگم دسمریضات
من داشتم کلافه میشدم ولی اومدم این متنو خوندم و فهمیدم یکی از مقاومتا سوخته صریع عوزش کردم و درتست شد
خیلی ممنون:D

m4m4li

کاربر سایت
Feb 1, 2011
168
سلام دوستان
من یه درایو نو خریدم که همه چیزش سالم میات ، اون قسمتی هم که تو عکس نشون داده بود مقاومتشو گرفتم 102.2 بود
ولی هر بازی و هر دیسکی که میزارم open tary میزنه
چنتا لنز دیگه هم روش گذاشتم ولی باز open tray میزنه
کسی میتونه کمکی کنه؟ این پتانسیومترهای لنز دست کاری نکنم؟ مثل هیتاچی که کالیبره داشت. البته تا حالا بهشون دست نزدم ولی خیلی کلافم کرده

ترجیحا با توجه به جدید بودن درایو سعی کن اون رو تعویض کنی چون توی درایوهای نو هم خرابی پیش میاد...

kartal1911

کاربر سایت
Oct 2, 2011
196
با سلام
درایو من : Lite-on DG-16D2S
من از روش سوزن استفاده می کردم و در حین لحیم کاری قسمت MPX01 قطع شد و جانگل درایو رو نمیشناسه
حالا راه حل چیه ؟ (دو خط موازی رو به هم وصل بوده رو به هم وصل کنم؟)
ممنون

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر