در مورد گیم آنلاین

سلام.

بچه ها ی سوال داشتم،چرا تو ایران بازی از طریق اینترنت طرفداری نداره؟ دلیلش سرعت پایین اینترنت هستش یا اینکه نیاز به بازی با سریال نامبر معتبر هستش؟؟

الان خیلی دوست دارم بازی هایی مثل quake 4 را آنلاین بازی کنم... ولی مثل اینکه بچه ها بیشتر برای آنلاین بازی کردن به کنسول ها رو آوردن....

کسی در این مورد نظری نداره؟ :biggrin1:

TyRaX

موجودی خوشحال
کاربر سایت
Oct 21, 2005
1,824
نام
پارسیا
دلیل اصلی Ping مزخرف ایران با سرورهای خارج !!!! بازی کردن Quake با ping بالاتر از 100ms دیوانگیه...:eek:

اگه Ping خوب بود خریدن بازی خرج خاصی نداشت .. مثلا CS 1.6 فقط ده دلاره .. یا بازیهای درست حسابی Free و پرطرفدار کم نیستند .. مثل War$ow - Enemy Territory و ...

همین مشکل باعث شده که ملت رو بیارند به بازیهایی که احتیاج به ping پایین نداره .. مثل MMO ها

vbigdeli

کاربر سایت
Aug 2, 2006
473
خوب عزیز تو ایران گیم سرور نیستش ؟ که حالا فرضا پولی هم باشه؟

راستی MMO ها یعنی چی؟:confused:

راستی از دبی هم که پینگ می گرفتم کمتر از 200 نمی شد...

Death Knight

کاربر سایت
کاربر سایت
Sep 22, 2005
1,100
نام
امید
خوب عزیز تو ایران گیم سرور نیستش ؟ که حالا فرضا پولی هم باشه؟
توی ایران سرور های CS 1.6 - CS:Source - BattleField2 - WarCraft3 - WorldOfWarcraft هست تا اونجا که من میدونم. توی اینا میشه تقریبا راحت بازی کرد با یه ADSL. ( که البته بازیکنای ایرانیشم زیادن تقریبا ) هیچ کدوم هم پولی نیستن.
یا اینکه نیاز به بازی با سریال نامبر معتبر هستش؟؟
یکی از مسائلش همین هست. ولی خوب میشه از ورژن Crackiی اون بازی یه سرور زد توی همین ایران. ولی خوب بحث استقبال هم هست. مثلا COD2 میزنی میبینی کلا ایرانیا 8 نفر میان. خوب اینجوری زیاد جالب نیست مثلا الان CS 1.6 سرور های ایرانیش تقریبا جا افتاده و یا سرور های ایرانی WOW بین ایرانیا ! ولی خوب مشکل اصلی همون Ping هست. مثلا من خودم بهترین پینگم 210 ه (تازه اونم روی 2-3 تا سرور خارجی فقط) میری اون تو میبینی همه پینگا زیر 30. یه سری از سرور ها که اصلا بالای پینگ 100 رو kick میکنند ولی خوب یه سری نمیکنن. میری با بدبختی بازی میکنی اون تازه با پینگ 200 حتی 40% از قدرت بازیت رو هم نمی تونی نشون بدی... !
راستی MMO ها یعنی چی؟
MMO یعنی Massively multiplayer online.

vbigdeli

کاربر سایت
Aug 2, 2006
473
خوب دوست عزیز شما که ماشالله هر چی کنسول اومده را داری:biggrin1: با همین xbl که یک بازی fps مثل gears of war را بازی می کنی،به مشکل پینگ تایم پایین بر نمی خوری؟

آخه بچه ها در زمینه اینترنت یک خورده عکس العمل جالب دارن،الان که بحث بن کردن 360 ها هست،همه عذا گرفتن،ولی وقتی که بحث آنلاین بازی کردن از طریق pc میشه،همه میگن پینگ بالاست،انگار که مثلا تو 360 پینگ تعریف نشده و کلان بحثش از network و توپولوژی اون بیرونه;)

همین بازی های fps را در 360 داریم دیگه!

TyRaX

موجودی خوشحال
کاربر سایت
Oct 21, 2005
1,824
نام
پارسیا
توی ایران سرور های CS 1.6 - CS:Source - BattleField2 - WarCraft3 - WorldOfWarcraft هست تا اونجا که من میدونم. توی اینا میشه تقریبا راحت بازی کرد با یه ADSL. ( که البته بازیکنای ایرانیشم زیادن تقریبا ) هیچ کدوم هم پولی نیستن.

یکی از مسائلش همین هست. ولی خوب میشه از ورژن Crackiی اون بازی یه سرور زد توی همین ایران. ولی خوب بحث استقبال هم هست. مثلا COD2 میزنی میبینی کلا ایرانیا 8 نفر میان. خوب اینجوری زیاد جالب نیست مثلا الان CS 1.6 سرور های ایرانیش تقریبا جا افتاده و یا سرور های ایرانی WOW بین ایرانیا ! ولی خوب مشکل اصلی همون Ping هست. مثلا من خودم بهترین پینگم 210 ه (تازه اونم روی 2-3 تا سرور خارجی فقط) میری اون تو میبینی همه پینگا زیر 30. یه سری از سرور ها که اصلا بالای پینگ 100 رو kick میکنند ولی خوب یه سری نمیکنن. میری با بدبختی بازی میکنی اون تازه با پینگ 200 حتی 40% از قدرت بازیت رو هم نمی تونی نشون بدی... !

شما که خودت کاملا در جریان هستی :biggrin1:
سرور crack مشکلات خاص خودش رو داره .. همین سرورهای BF2 و CS ایران سرشار از Cheater می باشد. یا مثلا سرورهای WoW علاوه بر اون مشکل موقتی بودن رو دارند . طرف خودش رو میکشه به جایی برسه.. یکهو سرور تعطیل میشه یا اینکه کسی نیست که باهاش Quest انجام بده.

من موندم چرا توی ایران سرورهای Enemy Territory نمیزنند که هم مناسبه و هم مجانی. این بنیاد ملی بازیهای رایانه ای هم مثل اینکه داره زور میزنه ET رو حایگزین CS کنه . ما که بدمون نمیاد .:biggrin1:

خوب قضیه اینه که اصلا "همین" نیست. مثلا GoW در مقایسه با FPS های PC مثل Quake یا CS جکی بیش نیست . بازی با 360 رو هم از دوستان بپرسید از بدبختیهای بازی کردن با ping بالا داستانها دارند.:biggrin1:

Darkfie1d

Lux Omnia Vincit
Loyal Member
Sep 25, 2005
3,040
نام
Gwynbleidd Darkfield
خوب دوست عزیز شما که ماشالله هر چی کنسول اومده را داری:biggrin1: با همین xbl که یک بازی fps مثل gears of war را بازی می کنی،به مشکل پینگ تایم پایین بر نمی خوری؟

آخه بچه ها در زمینه اینترنت یک خورده عکس العمل جالب دارن،الان که بحث بن کردن 360 ها هست،همه عذا گرفتن،ولی وقتی که بحث آنلاین بازی کردن از طریق pc میشه،همه میگن پینگ بالاست،انگار که مثلا تو 360 پینگ تعریف نشده و کلان بحثش از network و توپولوژی اون بیرونه;)

اول اينكه Gears of War يك بازي Thirdperson هست نه Firstperson دوم اينكه بنده بازي كردم به مشكل پينگ تايم بالا بر ميخوري، چون هرچي پينگ تايم بالاتر باشه اشك آدم بيشتر در مياد.. قربونش برم اين R6Vegas رو كه اشك اين جانب در ميومد بازي ميكردم.. PES‌بازي ميكردم يارو انقدر لگ داشتم گذاشت رفت! در كل درست داري ميگي خوب منتهي چون ملت جائي داخل بازي نيست كه بهشون latency رو نشون بده فكر ميكنن كه بله عجب مثلاً پينگي دارم!!! بدش نيست كه ماشاالله همه هم خبره هستن و قدرت تشخيص delay ـشون خيلي بالاست اينه كه ميان اظهارات كارشناسانه ميكنن ميگن كه من مشكلي ندارم خيلي خوبه و خيلي عاليه انگار داري روصابون لييييز ميخوري... حالا البته استثناء هم داره ها! مثلاً اون عده از دوستان كه خارج از اين خراب شده بسر ميبرن دقيقاً دارن رو صابون لييز ميخورن...

شما که خودت کاملا در جریان هستی :biggrin1:
سرور crack مشکلات خاص خودش رو داره .. همین سرورهای BF2 و CS ایران سرشار از Cheater می باشد. یا مثلا سرورهای WoW علاوه بر اون مشکل موقتی بودن رو دارند . طرف خودش رو میکشه به جایی برسه.. یکهو سرور تعطیل میشه یا اینکه کسی نیست که باهاش Quest انجام بده.

اخ گفتي لااقل تعريفم ميكردي كه من روزي چندتا cheater‌ رو از سرورمون BAN ميكنم.. يعني امونمو بريدن! تازه اون ماله مواقعيه كه مثلاً من هستم! ببين من يا بقيه نيستم اون تو چه خبره...

بعدشم نكته زيبندهء ماجرا اينجاس كه نيست يارو خودش چيتوووئه و نيست خودش ميدونه كه نووووبي بيش نيست فكر ميكنه كه خوب وقتي خودش اينه بقيه نميتونن ازش بهتر باشن پپس 100% چيتره! غافل از اينكه مثلاً بعضي مثل من 7 ساله دارن خودشونو تو CS جر ميدن.. كافي دو نفرو پشت هم هدشات كني تا 300 نفر بريزن سرت تو وال داري تو چيت داري.. 4 تا اسمم ياد گرفتن heaton, spawn, rambo, .... با اينا ميان چيتاشونم on شروع ميكنن به گند زدن به بازي...
من موندم چرا توی ایران سرورهای Enemy Territory نمیزنند که هم مناسبه و هم مجانی. این بنیاد ملی بازیهای رایانه ای هم مثل اینکه داره زور میزنه ET رو حایگزین CS کنه . ما که بدمون نمیاد .:biggrin1:

بنده شخصا آرزو مندم يروزي Valve اين CS رو فري كنه ما سرورمون رو VAC enable كنيم راحت بشينم يه گوشه چائي بخورم و بن شدن ملت رو در حين خوردن ذرت بو داده بسان يك فيلم مهيج هاليوودي تماشا كنم...

شيخنا قابر فرموده اند، مرد آن است كه نان حمت و بازوي خويش خورد و در پي چيت و هك نباشد. آنكه چيت ميزند در روز قيامت ياور خاندانش استاد ميگردد...

GTA

کاربر سایت
Oct 29, 2006
952
نام
Рамин
یکی همت کنه و آموزش بازیهایی مثل bf2 و... که تو ایران سرورش هست رو برامون بذاره!!! خسته شدیم از بس Cs بازی کردیم!!!!

vbigdeli

کاربر سایت
Aug 2, 2006
473
کلان دلیل استقبال کم بچه ها از بازی های آنلاین را نمی دونم،الانه تو آمریکا هنوز هم واسه quake 4 سر و کله می شکونن،ولی تو کل ایران با این همه گیمر 10 نفر هم آنلاین بازی نکردن!...

خوب بنظر میاد ارزش سرمایه گذاری داشته باشه....ی سرور تو ایران با این بازی های fps که دیگه آخره حاله... لااقل می دونیم که دیگه مایکروسافت نمیاد بن کنه یا اینکه قطعات کامپیوتری عمر بسیار بیشتری نسبت به کنسول ها دارن و همین موس و کیبورد خودش ی نعمته :biggrin1:

vbigdeli

کاربر سایت
Aug 2, 2006
473
جناب آقای darkfield ! با عرض پوزش که اسمتون را نمی دونم..برای کاهش مشکل چیتینگ و ... نمیشه سرورهارو مثلا پولی کرد یا اینکه برای عضویت یک کاربر درخواست مدارک کرد؟ ..

من خودم راستش خیلی کم آنلاین بازی کردم،ولی کامپیوترم خیلی قوی هستش و از نظر اینترنت هم هیچ مشکلی ندارم :blushing:

Death Knight

کاربر سایت
کاربر سایت
Sep 22, 2005
1,100
نام
امید
خوب دوست عزیز شما که ماشالله هر چی کنسول اومده را داری
:biggrin1: البته باز هم من بیشتر PC بازی میکنم تا Consol.
با همین xbl که یک بازی fps مثل gears of war را بازی می کنی،به مشکل پینگ تایم پایین بر نمی خوری؟
مشکل که همیشه هست ! تنها در صورتی مشکل نداریم که با خوده ایرانی ها بازی کنیم ! (تازه اونم بعضی موقع ها مشکل داریم چه برسه به خارجی ها)
توی سرور های خارجی GOW هم چنگی به دل نمیزنه و بازی کردن واقعا سخت میشه. توی یه سریشون هم که میری سری Kick ت می کنن. مثلا یارو میاد 2 تا تیر بهت میزنه میوفتی ولی تو یه خشاب خالی میکنی طرف نمی میره ! حالا باز GOW نسبتا خوبه ، R6Vegas که پدر آدم در میاد هر جا سرور خارجی میری Kick ت میکنن بدون استثنا چون R6 انلاینش جوری هست که اگه یکی Lag داشته باشه روی همه تاثیر می زاره ولی مثلا توی GOW اینطوری نیست. بدبختی اینجاس R6 جاهایی هم که میری Lag نداری بازم Kick ت می کنن ، دیگه چی بشه که بتونی بازی کنی ...
اون طوری که من بررسی کردم و مقایسه FPS های PC با X360 (که پینگ بیشترین تاثیر رو دارن) پینگ توی X360 با سرور های خارجی ها حول 250 اینا می چرخه. مثلا توی COD3 به وضوح مشخصه که پینگ بالای 200 ه . (من خودم 1 سال و خورده ای با پینگ بالای 200 توی سرور های مزخرف ایرانی بازی کردم و دیدم که Lag o Delay چجوریه دقیق )
آخه بچه ها در زمینه اینترنت یک خورده عکس العمل جالب دارن،الان که بحث بن کردن 360 ها هست،همه عذا گرفتن،ولی وقتی که بحث آنلاین بازی کردن از طریق pc میشه،همه میگن پینگ بالاست،انگار که مثلا تو 360 پینگ تعریف نشده و کلان بحثش از network و توپولوژی اون بیرون
اونایی که میگن مطمئنا PC آنلاین درست حسابی بازی نکردن !
شما که خودت کاملا در جریان هستی

من موندم چرا توی ایران سرورهای Enemy Territory نمیزنند که هم مناسبه و هم مجانی. این بنیاد ملی بازیهای رایانه ای هم مثل اینکه داره زور میزنه ET رو حایگزین CS کنه . ما که بدمون نمیاد .
در جریان که کاملا هستم :biggrin1: من فقط خواستم بگم که سرور هایی هم توی همین ایران هست ولی خوب زیاد وارد مشکلات نشدم دیگه ! والا ما که بدمون نمیاد سرور Enemy Territory داشتیم :biggrin1: ولی خوب باید ببینی اصلا چند نفر میان چجوری ! کلا میبینی 5-6 نفریم که مرتب بازی می کنیم . به یه سری هم که میگی بیان میان 1 ساعت بازی میکنن (به علت n00b بودن زیاد طرف ) میگه این چیه به درد نمیخوره و از این چیزا ! متاسفانه Quake و UT هم تقریبا تعطیلا :( یه بار که با این HamidoOs رفتیم سرور UT شاتل (خوبه حالا سرور ایرانی بود ) پینگ که روی 120 اینا یه حتی بالاتر بود با بدبختی یه نیم ساعتی بازی کردیم تازه جالبیش این بود که 5 دقیقه بعد از اینکه اومدیم توی سرور یه Cheater خارجی پیداش شد با پینگ 250 زد درب و داغونمون کرد و رفت ، این سرور های ایرانی رو گلشو با Cheater برداشتن :biggrin1: ماشالا اینترنت هامونم انقدر عالی هست که نمیتونیم با Hamachi هم درست با هم بازی کنیم !
اخ گفتي لااقل تعريفم ميكردي كه من روزي چندتا cheater‌ رو از سرورمون BAN ميكنم.. يعني امونمو بريدن! تازه اون ماله مواقعيه كه مثلاً من هستم! ببين من يا بقيه نيستم اون تو چه خبره...

بعدشم نكته زيبندهء ماجرا اينجاس كه نيست يارو خودش چيتوووئه و نيست خودش ميدونه كه نووووبي بيش نيست فكر ميكنه كه خوب وقتي خودش اينه بقيه نميتونن ازش بهتر باشن پپس 100% چيتره! غافل از اينكه مثلاً بعضي مثل من 7 ساله دارن خودشونو تو CS جر ميدن.. كافي دو نفرو پشت هم هدشات كني تا 300 نفر بريزن سرت تو وال داري تو چيت داري.. 4 تا اسمم ياد گرفتن heaton, spawn, rambo, .... با اينا ميان چيتاشونم on شروع ميكنن به گند زدن به بازي...
وضعیت همین هست کاریش نمیشه کرد ! توی ایران همه چی دست به دست هم دادن که بد بخت تر بشیم ، خیلی کم بدبختی داریم با این اینترنتا Cheater و این بحث ها هم میاد وسط ! بدبختی دوم اینه که مثلا بهترین پینگی که توی مثلا CS با خارجی ها داریم سرور های ترکیه هستن که ترکیه ای ها هم ماشاالله این ایرانی ها همشون Cheater. سرور های عربی هم که پینگامون داغونه (البته اینو مطئمنا که عربا هم Cheater ن )
بنده شخصا آرزو مندم يروزي Valve اين CS رو فري كنه ما سرورمون رو VAC enable كنيم راحت بشينم يه گوشه چائي بخورم و بن شدن ملت رو در حين خوردن ذرت بو داده بسان يك فيلم مهيج هاليوودي تماشا كنم...
همه دعا کنین که از این بلای خانمان سوز Cheater راحت بشیم ! :evil: :(
یکی همت کنه و آموزش بازیهایی مثل bf2 و... که تو ایران سرورش هست رو برامون بذاره
BF2 که کاره خاصی نداره فقط بازی رو نصب میکنی بدون هیچ Patch ی و به این IP که مال شاتل هست وصل میشی ، البته 90% خارجی هستن اون تو ...
IP: 85.15.1.66 پورتشم Default هست.
نمیشه سرورهارو مثلا پولی کرد یا اینکه برای عضویت یک کاربر درخواست مدارک کرد؟
کسی توی ایران با این وضعیت پول نمیده ! مثلا توی سرور های CS 1.6 ایران میتونم بگم در مجموع 1000 نفر شاید بازی میکنن ولی خوب از این 1000 نفر تعدای که CS 1.6 اریجینال دارن به 10 نفر هم نمیرسه ! ( 2 تاش من و Darkfie1d هستیم :) )

Darkfie1d

Lux Omnia Vincit
Loyal Member
Sep 25, 2005
3,040
نام
Gwynbleidd Darkfield
جناب آقای darkfield ! با عرض پوزش که اسمتون را نمی دونم..برای کاهش مشکل چیتینگ و ... نمیشه سرورهارو مثلا پولی کرد یا اینکه برای عضویت یک کاربر درخواست مدارک کرد؟ ..

من خودم راستش خیلی کم آنلاین بازی کردم،ولی کامپیوترم خیلی قوی هستش و از نظر اینترنت هم هیچ مشکلی ندارم :blushing:

والا متاسفانه كاريش نميشه كرد به اين صورت، فقط باايد همه اوريجينال داشته باشن كه كار شناسائي كردن چيتر بي افته با punkbuster و اينا.. الان اكثر بازيهاي معروف يا punkbuster دارن يا سرويسهاي مشابه مثل Valve Anti-Cheat كه خودشون روي سرورهاي secure ميگردن و اين اشخاص رو از ID شون بن ميكنن و تكرار عمل باعث ميشه كه كلاً اكانت يارو رو مسدود ميكنن. خوب اونور اين قضيه كاملاً جوابگوه چون اونجام يارو مثلاً ميبينه خوب الان من تو Steam ID ـم مثلاً چميدونم 100$ بازي دارم!‌ خوب ارزش نداره كه بن بشم اين 100$ بپره.. و باز بر ميگريديم به عصر حجر كه تا نباشد چوب تر فرمان نبرد سوفيا و قلي ... ما اينجا ميتونيم از طريق ISP ها مثلاً اقدام كنيم كه بريم با دونه دونشون هماهنگ كنيم كه IP هائي كه بعنوان چيتر بهشون ميديم رو مثلاً عوض نكنن يا نميدونم هر كار عملي ديگه اي كه ميشه، اما من فكر ميكنم اين كار بسيار بعيديه!..

vbigdeli

کاربر سایت
Aug 2, 2006
473
خوب بچه ها تو سایت hamachi ی سری لیست بازی دیدم که نیازی به داشتن نسخه اورجینال نداشتن!

آیا شما لیست بازیهایی که برای آنلاین بازی کردن نیاز به نسخه اورجینال ندارن را دارید؟ مرسی:love:

راستی ی سوال دیگه تو ویندوز اکس پی میشه به فایروال تعریف کرد که فلان IP را بلوک کنه و هر گونه دسترسی به این IP را فیلتر کنه،حالا بنظرتون میشه مثلا اون IP که بازی برای ارتباط با سرورهای شرکت سازنده هستش و برقرار میکنه را بلوک کرد تا شاید بشه آنلاین بازی کرد!
(اگه IP شرکت سازنده بلوک بشه،دیگه بازی نمیتونه تشخیص بده که اصل هست یا نه)

ی روش دیگه هم hijack کردن ارتباط هستش که فکر کنم کرک بازی prey هم اینطوری بود! ولی موقعی که با اینترنت می رفتم تو بازی prey گیر میداد!
البته این فکرم را مطمئنم قبلا کردن! ولی خوب اگه مشکل اورجینال بودن یا نبودن بازی هارو بدونم،شاید خودم خواستم سرمایه گذاری کنم!

TyRaX

موجودی خوشحال
کاربر سایت
Oct 21, 2005
1,824
نام
پارسیا
خوب بچه ها تو سایت hamachi ی سری لیست بازی دیدم که نیازی به داشتن نسخه اورجینال نداشتن!

آیا شما لیست بازیهایی که برای آنلاین بازی کردن نیاز به نسخه اورجینال ندارن را دارید؟ مرسی:love:

راستی ی سوال دیگه تو ویندوز اکس پی میشه به فایروال تعریف کرد که فلان IP را بلوک کنه و هر گونه دسترسی به این IP را فیلتر کنه،حالا بنظرتون میشه مثلا اون IP که بازی برای ارتباط با سرورهای شرکت سازنده هستش و برقرار میکنه را بلوک کرد تا شاید بشه آنلاین بازی کرد!
(اگه IP شرکت سازنده بلوک بشه،دیگه بازی نمیتونه تشخیص بده که اصل هست یا نه)

ی روش دیگه هم hijack کردن ارتباط هستش که فکر کنم کرک بازی prey هم اینطوری بود! ولی موقعی که با اینترنت می رفتم تو بازی prey گیر میداد!
البته این فکرم را مطمئنم قبلا کردن! ولی خوب اگه مشکل اورجینال بودن یا نبودن بازی هارو بدونم،شاید خودم خواستم سرمایه گذاری کنم!

اصولا قضیه Hamachi اینه که Virtual LAN درست میکنه . وقتی هم که بازیهای روی LAN اجرا میشوند که دیگه CD Key شون چک نمیشه .. پس وقتی ما با hamachi داریم آنلاین بازی میکنیم درواقع داریم روی LAN بازی میکنیم . از ظریق Hamachi ام باز نمیشه به اون سرورها متصل شد مگر اینکه سرور رو خودمون درست کرده باشیم و روی همان V-Lan مربوط به Hamachi گذاشته باشیم که این بازی میشه سرور خودمون.

نه دیگه .. معمولا سرورها خودشون با سرور Authentication شرکت اصلی ارتباط دارند و از اون جهت authenticate میکنند .. فارسیش میشه "تصدیق اصالت " .. ته معادل سازی :biggrin1: . حالا اگه من جلوی این کار رو بگیرم که اصلا نمیتونم وارد سرور بشم.

خلاصه قضیه این که این CD Key من باید از طریق سرور بره اونجا چک بشه که اصولا همچنین CD KEy در پایگاه داده شرکت وجود داره و فروخته شده ( از نظرهای دیگه هم مشکلی نداره؟ یعنی Ban نشده و غیره ) . بعد سرور به من اجازه ورود میده. اونجا هم دست از پا خطا کنم Preemptively من رو Ban میکنند.

مثلا توی GW حتی اگه اسم طرف هم زننده باشه Ban میشه .. مثلا اسم یکی بود Please Nuke Iran .. که رفت به دیار باقی . جالا نه اینکه به خاطر گل روی ایران این کار رو کرده باشند . به خاطر اینکه نمیخوان درگیر ماجراهای سیاسی بشوند و گرنه ArenaNEt توی آمریکا است.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر