De Blob 2|Review

Fenris Wolf

کاربر سایت
Jan 9, 2009
8,739
نام
شروین
سلام دوستان این نقدو خودم نوشتم و در اینجا هم قرار دادم پس امیدوارم مشکلی نباشه!
------------------------------
به نام خدا
wol_error.gif
De-Blob-2-745x559-ab0ea96d2c47cf56.jpg

سلامی گرم به تمام دوستان بازیسنتری عزیز
امروز با نقد بازی زیبای De Blob2:the under ground آمدم که خیلی باز جالب و پر تنوعیست!
شماره اول بازی De Blob که انحصاری کنسول wii بود و شرکت سازنده آن syfy kids بود نظر منتقدین و اکثر دارندگان این کنسول محبوب را به خود جلب کرد.سازندگان نیز تصمیم به انتشار بازی بر روی کنسول های HD شدند(کنسول هایی چون PS3 و XBOX 360 )بنابر این بار دیگر سازندگان به فکر نجات این ژانر شدند!!!(به علت کم بود بازی های شاد و پلتفر بر روی این کنسول ها منظورم این بود
4.gif
)
در هر صورت بازی پتانسیل تبدیل شدن به یک بازی خیلی عالی رو داشت(و داره) اما سازندگان رو بعضی بخش های آن کم توجهی کردند و باعث ایجاد کمی ضعف در بازی شدند.
لازم به ذکر است که این بازی "یک بازی بد نیست"اما نتوانسته است در حد عنوان بزرگی ظاهر شود
که البته انتظاری نیز از آن نمیرفت!
wol_error.gif
تصویر به دلیل بزرگ بودن کوچیک شده است. کلیک کنید تا در اندازه واقعی ( 640x360) مشاهده کنید.
de-blob-2-20110214102251631_640w.jpg

صدا,رنگ,بلاب,اکشن
comrade. black تمامی دنیای بلاب ها را جوهری کرده و هیچ چیز دیگر رنکی ندارد!
او حتی ساکنان شهر ها را به "سربازان و کارگران جوهری"تبدیل کرده است!
گذر بلاب ناگهان به یکی از این جزایر می افته!پروفسور بلاب ماجرا رو براش تعریف میکنه و میگه که comrade black تمامی این دنیا را جوهری کرده!
بلاب وارد جزیره میشه تمام مناظر بی رنگ را رنگی میکنه و بههشان روح میبخشه مردم را رنگی میکنه و....سپس بلاب تصمیم به بازگرداندن تمامی دنیا به حالت اولش میکنه و دست به نجات دوستانش و شکست دشمن قدیمی اش میکنه و شما تا آخر داستان باید او را دنبال کنید!
داستان بازی توسط میان پرده هایی با کیفیت بالا روایت میشود. تمام کیان پرده ها فقط با آهنگ پخش میشوند و اکثرشان کمدی و با مزه اند!البته بلاب ها هم صحبت میکنند اما به زبان خودشان!
که نا مفهوم است
4.gif

داستان بازی خیلی ساده س!یک قهرمان که میخواهد دنیا را نجات دهد!اما به سبک و سیاق کمدی و متفاوت!
یکی از همان مشکلاتی که قبلا ذکر کردم همین داستان بازیست که خیلی سادهس و خیلی کم به آن پرداخته شده به طوری که در اواسط بازی یکنواخت و در اواخر کم کم فراموشتان میشود!
البته باز هم در همچین عنوانی داستان خاصی نیاز نیست اما نبودش هم یک کمبود بزرگ است!
لازم به ذکر است که بازی در نسخه ds داستانش با کنسول های خانگی متفاوت است.
wol_error.gif
تصویر به دلیل بزرگ بودن کوچیک شده است. کلیک کنید تا در اندازه واقعی ( 640x360) مشاهده کنید.
de-blob-2-20110214102246600_640w.jpg

ساختمونی که رنگ نداشت!
از نظر گیم پلی بازی عالی عمل کرده و باید از سازندگانش قدر دانی کرد در ابن بابت!
بازی در نسخه ps3 از کنترلر move هم بهره میبرد که خود امری مثبت است.
همانطور که خواندید تمام دنیا جوهری شده و بلاب باید تمامی آن را رنگ کند!
آیا توجه کرده اید بازی های امروز چقدرکوتاه شده اند؟اما این بازی کاملا متفاوت عمل کرده زیرا برای اتمام هر مرحله نیاز به 1.30 الی 2 ساعت زمان نیاز دارد!که در این سبک برای خود شاهکاریست به یاد ماندنی!
شما در ابتدای ورود به بازی قادر هستید 1 درجه سختی انتخاب کنید در صورتی که آسان را انتخاب کنید دیگر نمیتوان آنرا به عادی برگرداند اما اگر حالت"عادی"را انتخاب کنید در منوی تنظیمات میتوانید آنرا به "آسان بازگردانید"!در صورتی که درجه سختی عادی را انتحاب کنید
شما محدودیت زمانی دارید و باید با سرعت عمل بالا تمام مناطق را رنگی کنید و با نابود کردن دشمنان و با خرد کدن جعبه ها تایمری بگیرید که اندکی به وقتتان بیافزاید.
تعداد محیط برای رنگ کردن در هر مرحله بیشمار است!برای مثال شما حتی میتوانید زمین را نیز رنگ کنید!!
شما میتوانید:انواع ساختمان,تابلو,درخت,بلاب,زمی ن دیوار چراق برق و ....را رنگ بزنید برای همین در هر مرحله تعداد زیادی منبع قابل رنگ بکار رفته که آنها را رنگ کنید.
اما قابلیت حالب تر بازی که تمرکز اصلی بر رو آن است رنگ بلاب است!
شما میتوانید هر رنگی را که در محیط موجود است را به خود بزنید!البته این را اضافه کنم رنگ تنها از حوضچه یا دشمنانی که محفظه رنگ پشتشان است بدست می آید.
شما میتوانید ساختمان هایی که بی رنگ است را بدلخواه خودتان رنگ کنید و یا آنهایی که بازی مشخص میکند را به رنگ مخصوصشان در بیاورید.
در بازی قابلیت ترکیب رنگ نیز هستو برای مثال اگر نارنجی خواستید باید زد را با قرمز مخلوط کنید.اگر در استخر رنگ بپرید با زدن RT در 360 رنگ بلاب را تا جایی که آپگرید کردید پر کنید(سقف آپگرید 120 قطره رنگ است.)برای نابود کردن دیگر اجزا نیز باید مقدار کافی رنگی داشته باشید تا آنرا نابود کنید پس آپگرید حتما توصیه میشود.
در بعضی مناطق گوی رنگی وجود دارد که اگر از آن استفاده کنید مانند رنگین کمان میشوید و رنگی که هر ساختمان بخواهد بدون نیاز به ترکیب رنگ میزنید!!
اگر میخواهید دوباره به رنگ اصلی برگردید باید در آب بروید و اگر RT را در آب بزنید بلاب کوچک میشود. و میتواند از مکان های تنگ عبور کند.
قابلیت بعدی گوی قدرت است که اگر آنرا بگیرید احتیاج به خرج 80 قطره رنگ برای شکاندن جعبه ها ندارید.
اما گفتم آپگرید.در طول بازی مکان هایی برای آپگرید شما و بازیکن دوم(PINKY)میباشد.
شما میتوانید تراز رنگتان را آپگرید کنید یا خونتان را افزایش بدهید(اگر مردید قابلیت بازگشت از CHECK POINT باشد)یا زره تان را قوی کنید.همچنینیک قابلیت برای کاراکتر دوم هست.
بازی از قابلیت دو نفره نیز پشتیبانی میکند که یک نفر در نقش بلاب ظاهر شده و دیگری PINKY که رباتی صورتی است با اسلحه ای بامزه!
wol_error.gif
تصویر به دلیل بزرگ بودن کوچیک شده است. کلیک کنید تا در اندازه واقعی ( 570x343) مشاهده کنید.
de-Blob-2-Review-2.jpg

اما گرافیک:
در ابتدای ورود به هر منطقه با محیط سرد و بی روحی روبه رو میشیم اما درست بعد از رنگ زدن بخشی از محیط گرافیک زیبای خود را نشان میدهد.
رنگ زنی بازی خیلی گرم و شاد است.امکان ندارد دل را زده کند و تنوع از سر تا پای آن میبارد.
گفتم که بلاب قابلیت تعویض رنگ دارد.
پس اگر با رنگی مثل آب سختمانی را رنگ بزنم آبی میشود درختی را رنگ کنم آبی میشود.
اما محیط چی؟نه محیط به رنگ طبیعی در می آید!برای مثال اگر قسمتی چمن باشد شما با رنگ
قرمز روی آن بروید سبز میشود
4.gif
البته این مشکل نیست و طبیعیست زیرا در اون صورت وقتتان یرای ترکیب رنگ به هدر میرفت.
هر جا که بروید مانند حلزون ردی از خود باقی میگذارید که سریع پاک میشود!و فلشی بدنبال شماست!
دشمنان بازی از تنوع خوبی برخوردارند و هرکودوم شکل خاصی دارند برای مثال عنکبوت رباتی که بهتان میچسبد و رنگتان را میخورد و سریع باید بندازیدش!اگر رنگتان را بخورد شاهد صحنه زیبایی از پر شدن مخزن پشت او خواهیم بود!!
یا مثلا کودک هایی که آبنبات دستشان است!!یا ..... که درصورت پریدن بر روی این دشمنان
رنگ سیاهشان رفته و رنگ های شاد درشان بوجود می اید.
همانطور که گفتم از نظر هنری بازی کم و کثری دارد و اکثر محیط ها پس از رنگ شدن شلوغ و زیبا میشوند.
اما از نظر تکنیکی بازی حرف خاصی برای گفتن ندارد!
در اکثر لوکیشن ها بلاب سایه ندارد و اگر هم داشته باشد فقط خود او سایه دار است و دشمنان مانند روحی میمانند که فقط دیده میشوند ولی سایه ندارند!
رزولوشن بازی هم حرف خاصی برای گفتن نداره و از همان 720P استفاده میکند.
البته بزرگترین نکته مثبت این بخش میزان فریم دهی این بازی است که فوق العاده عالی
و خوب عمل کرده است.
فرض کنید 10 دشمن مختلف همزمان در صحنه باشند و کلی ساختمون رنگی و اتو مبیل هایی
که در آسمان حرکت میکنند باشند حتی 1 صدم نیز از فریم دهی کاسته نمیشود.خود من انتظار این را از بازی داشتم اما بر خلاف انتظارم این بخش خوب عمل کرده است.بخشی که در اکثر بازی ها فدای کیفیت بالا شده.
بازی از تکنیک موشن بلور هم استفاده میکند که قابلیت تفکیک محیط از یک دیگر را میدهد.(برای این است که رنگ ها و کاراکتر را گم نکنید.)طراحی HUD بازی هم ساده و خوب است.
اما در اول هم اشاره کردم که داستان بازی توسط میان پرده روایت میشود.
این میان پرده ها در واقع دمو های از پیش رندر شده (CG )هستند که از کیفیت عالی برخوردار هستند.افکت ها به خوبی در این حالت به نمایش در امده و اصلا مشکلی ندارد.
طراحی منوی بازی نیز خیلی جالب است با ورود به هر منو بلابی که در منوست رنگش تغییر میکند و...
wol_error.gif
تصویر به دلیل بزرگ بودن کوچیک شده است. کلیک کنید تا در اندازه واقعی ( 570x343) مشاهده کنید.
de-Blob-2-Review-3.jpg

بخش صدا گذاری بازی نکته خاصی برای نقد شدن ندارد!البته چند نکته پایه و اساسی باقی میماند که در ادامه به آن اشاره میکنم.
در هر بازی امروزه صدا گذاری مهم ترین بخش آن است به طوری که نبود آن ممکن است به بازی
لطمه شدیدی وارد کند!
البته ما نگفتیم این بازی صدا گذاری ندارد!
4.gif
نه بلکه اشخاص به زبان آدمیزاد صحبت نمیکنند!
که با توجه به خیالی بودنشان میتوان از این امر گذشت کرد.
در حین حرکت موسیقی آرام و دلنوازی پخش میشود که خیلی به ندرت از میانشان ترک تکراری
پیدا میشود.
هر رنگی که داشته باشید اگر شروع به رنگ کردن قسمتی شوید صدای مخصوص به خود پخش میشود.برای مثال رنگ زرد را انتخاب کنید و یک ساختمان را رنگ بزنید!
ناگهان آهنگ مورد نظر که در حال پخش شدن است با صدای شیپور ها مخلوط میشود
و یک ترک جدید میسازد!!!
کاراکتر ها صحبت نمیکنند اما صدای از خود در می اورند و بعضی از حرفهایشان قابل فهم است!
مثلا BLOB یا METRO POLICE (نام یکی از شهر های بازی)یا ....کهاز نظر خودم به این زبان زبان سیمزی(
24.gif
)میگویند!!
همانطور که گفتم این بخش نکات خاصی برای گفتن ندارد و چیزی نیست که من به آن اشاره نکرده باشم!
ارزش بازی:9.8/10
داستان:8.0
گیم پلی:10
گرافیک:9
موسیقی:9
دوستان از همراهیتون تا پایان نقد متشکرم.نظرتون+اگر مشکلی بود حتما بگید.
danesh_2.gif
danesh_2.gif

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر