نقد و برسی میم مثل مادر ( شاهکار سینمای ایران )

Luis Sera

کاربر سایت
Apr 26, 2007
202
بسم الله الرحمن الرحیم .....
سلام .....
میم مثل مادر
Mim_Mesle_Madar_p.jpg

میم مثل مادر یکی از آثار برجسته ی کارگردان خوب سینما و تلوزیون ایران رسول ملا قلی پور که
تصویری متفاوت با دیگر فیلم های ایرانی را در سینماهای ایران به تصویر کشید . میم مثل مادر
متفاوت با دیگر فیلم های ساخت ایران در سینماها به تصویر کشیده شد . فیلم های از قبیل
اخراجی های . تله . مهمان و ...... صرفا ارزش هنری ندارند و فقط میتوانند برای مدتی ما را
سرگرم کنند و هیچ ارزش معنوی نداند . اما میم مثل مادر فیلمی است که میتواند بر
احساسات بینندگان تاثیر بگذارد و حتی شخصی را متحول کند ! تحریک احساسات در یک فیلم
میتواند بر روی بیننده بسیار تاثیر گذار باشد . فیلمی که حقایق یک زندگی واقعی را به تصویر
کشید . در اکثر فیلمهای ایرانی هم سبک میم مثل مادر ما شاهد بودیم این فیلم ها همیشه
روی یک نمودار مشابه حرکت می کردند . همیشه شاهد بودیم . 1- زندگی خوب . 2- مشکلات
زندگی .3- حل کردن مشکلات . 4 – بازگشت دوباره به زندگی خوب ! ....... از نظر من نیمی از
موفقیت فیلم میم مثل مادر به خاطر پایان بسیار واقعه گرانه اون بود و به قول دوستان مثل
بعضی از فیلم ها پایان آبگوشتی نداشت ! موضوع فیلم واقعا با ارزش بود و مثل دیگر فیلم ها
حول محوری چون مسخره بازی نمی چرخید ! در این فیلم سعی شده بود مشکلات افرادی که
فرزندان عقب افتاده ی دارند به تصویر کشیده شود که شاید حتی نیمی از مشکلات واقعی این
خانواده ها در فیلم قابل مشاهده نبود ! این فیلم به افراد خود خواه و زیاده رو درس خوبی میداد !
همچنین توانست عامل بسیار موثری برای جذب خیرها به این موسسه ها باشد . میم مثل
مادر نکات مثبت و آموزنده بسیار دارد که پرداختن به آنها بسیار زمان بر هست . نوآوری های
زیادی را هم در فیلم شاهد بودیم ..... شاید بشه گفت میم مثل مادر شروع خوبی نداشت
یعنی در ابتدا بینندگان شاید تصویر خوبی از فیلم را نداشتند یعنی شاید هیچ کس فکر نمی کرد
فیلمی با این شروع چنین پایان زیبایی داشته باشد .... روند فیلم هم به هیچ وج کسل کننده
نبود در بیشتر قسمت های فیلم ما شاهد نوآوری های بودیم که باعث شده بود موضوع فیلم
خیلی بهتر برای بیننده قابل درک باشد . عامل دیگر موفقیت فیلم استفاده از بازیگران خوبی بود
که واقعا با بازی خوبشون توانستند صحنه های خیلی زیبا را در فیلم به وجود آورند . مخصوصا با
بازی بسیار طبیعی کلشیفته فراهانی . همچنین بازیگر خردسال علی شادمان هم نقش خود را
به خوبی ایفا کرد ..... گلشیفته فراهانی در نقش یک مادر که واقعا هم کار ساده ای نیست و
نقش بسیار دشواری در فیلم به حساب میاد اما گلشیفته فراهانی به خوبی توانست از پس
این نقش بر بیاید . واقعا هم سخته که نقش مادر یک کودک شیمیایی را بازی کرد زیرا در صحنه
های مختلف باید طوری بازی کرد که حالت های استرس . غم . ترس و ..... همه و همه و در
چهره و حرکات بازیگر نمایان باشه ! با کوچک ترین اشتباهی برداشت نمیتونه موفق باشه .
همچنین علی شادمان در نقش یک کودک مریض واقعا خیلی خوب بازی کرد و چنین بازی برای
یک کودک واقعا جای تحسین داره . در واقع همه ی بازیگران فیلم به نوعی نقش خود را در فیلم
به خوبی ایفا کردند .....اما از نظر من پایان فیلم با همه ی زیبایی که داشت کمی مبهم بود ! در
انتهای فیلم گلشیفته فراهانی مرد ! اما کمی مبهم بود . ممکن هست عده ای متوجه این
موضوع نشده باشند ! میم مثل مادر از جنبه های دیگری چون فیلم برداری و زاویه برداری
دوربین ها هم واقعا در حد مطلوبی بود البته در برابر سینما ایران ! وگرنه این صدابرداری و
کیفیت تصویر در برابر فیلم های سینماهای خارجی بسیار ضعیف است . البته این موضوع هم
به خاطر وجود نداشتن امکانات خیلی زیاد است . تصویر برداری های فیلم خیلی جالب کار شده
بود و فکر کنم در همه ی صحنه ها از بهترین زاویه فیلم برداری شده بود . قسمتی دیگر که در
میم مثل مادر قابل رویت بود دفاع مقدس بود که صحنه های جنایت عراق و آمریکا را به تصویر
کشیده بود . جنایاتی که حتی تا امروز هم آثار آن را مشاهده می کنیم ..... میم مثل مادر بازتاب
کوچکی از حقایق زندگی بود بازتابی از پلیدی های زندگی دنیوی .... زنده یاد رسول ملا قلی پور
برای ساخت این اثر خیلی تلاش کرد و واقعا هم تمام سعی خودش را برای به وجود آوردن یک
اثر فراموش نشدنی کرد و همینطور هم شد ..... همیشه همه ی فیلم ها ایراد های دارد !
در میم مثل مادر هم ایرادهای وجود داشت اما میشه گفت این ایراد ها در میم مثل مادر خیلی
کمتر از دیگر فیلم ها بود . در کل باید بگم برای برسی این فیلم باید حتما در این ضمینه تجربه
زیادی داشت که این از حیطه ی استعدادهای بنده خارجه ..... در آخر توصیه می کنم این اثر به
یاد ماندنی را در صورت مشاهده نکردن حتما تهیه کنید ..... این مطلب کوتاهی بود از ویژگی
های ابتداعی فیلم و سعی می کنم تحلیلی دیگر جهت نقد و برسی عمیق فیلم داشته
باشیم که همین تاپیک قرار خواهیم داد .......
موفق باشید ...
قسمت دوم تحلیل به زودی .....

Allurea

کاربر سایت
Jun 11, 2006
1,485
آخه دوست عزیز فیلم های ایران چی داره که شما اومدی تحلیلش کردی تازه به عنوان شاهکار نام بردی فیلم و سریال و هر چیز رسانه ای ایرانی همشون در حد همون جهان سوم هستن
لا اقل یه فیلم کره ای یا خارجی تحلیل میکردی
این موضوع اصلا ربطی به بازی نداره اینجا فروم بازیه:-"

pandora tomorrow

True Blue
مدیر انجمن
Sep 23, 2005
40,792
نام
امین
آخه دوست عزیز فیلم های ایران چی داره که شما اومدی تحلیلش کردی تازه به عنوان شاهکار نام بردی فیلم و سریال و هر چیز رسانه ای ایرانی همشون در حد همون جهان سوم هستن
لا اقل یه فیلم کره ای یا خارجی تحلیل میکردی
این موضوع اصلا ربطی به بازی نداره اینجا فروم بازیه:-"
سلام
سمیر فیلمش رو دیدی؟!:)
به نظر من یکی از بهترین فیلم های ایرانی بود...

Allurea

کاربر سایت
Jun 11, 2006
1,485
نه امین اصلا از فیلمای ایرانی خوشم نمیاد فقط تو خونمون داشتن میدیدن من یه لحظه دیدم همون یه لحظه بره هفت پشتم بسه

Luis Sera

کاربر سایت
Apr 26, 2007
202
عجب استقبال گرمی ( اینو جدی گفتم )
از دوستان که مطلب این بنده ی حقیر را مطالعه کردند ممنون .
بله این مطلب را من نوشتم البته چون من در دارینوس هم با یک شناسه دیگر عضو بودم
مطلب را در اونجا هم قرار دادم . ولی چون همین 5 دقیق پیش برای همیشه با دارینوس
خداحافظی کردم . مطلب دوم را در این تاپیک قرار میدم و شاید تاپیک خودم را در دارینوس
ویرایش کنم ......

من اول می خواستم تاپیک با نام نقد و برسی فیلم های سینمای ایران ایجاد کنم
ولی دیدم از هر چندین فیلم ایرانی شاید یکیش ارزش نقد کردن را داشته باشه برای
همین گفتم هر وقت فیلم مثل میم مثل مادر منتشر شد . ازش نقد بنویسم و در یک تاپیک
جدید قرار بدم ......

در مورد فیلم واقعا فیلم قشنگی هست بهتر نگاه کنید با دیگر فیلم های ایرانی فرق می کنه ....

======

samir

آقای سمیر من هم گفتم شاهکار سینمای ایران . در برابر فیلم های دیگر ایرانی
این فیلم واقعا به نظرم شاهکاره ......

آخرین ویرایش:

hassan_110

کاربر سایت
Jul 22, 2006
1,857
نام
حسن
سلام
عالی بود دستت درد نکنه .
در ضمن سمیر جون از تو انتظار نداشتم یه عضو جدید میاد تو اولین پستش تو سایت یه نقد می نویسه شما بجای اینکه با امیدواری دادن به اون به نوعی ورودش رو به سایت خوش آممد بگی بدتر دلسردش می کنی؟
یا علی مدد

Just_myself_1367

کاربر سایت
Jan 13, 2007
275
آخه اين فيلم كجاش شاهكاره ؟ !!
با تمام احترامي كه به عمو رسول قائل هستم به خاطر آرمانهاش ولي اين فيلم اصلاًً قابل بحث نبود ...
بازي ها همه افتضاح ...
پسره در حد سياهي لشگراي فيلماي هاليوودي هم بازي نكرده بود ...
شما يه نگاهي بنداز به هوش مصنوعي ببين پسره چه جوري بازي ميكنه ناكس ...
بعد يه نگاه به بازي اين علي يه توي ميم مثل مادر بنداز ...
اين گلشيفته فراهاني يم كه همه توي بوغ كردن كه خيلي رديفه و بي نظيره و ...
من نميدونم روي چه حسابي گلشيفته فراهاني رو بهترين ميدونن ...
ولي شايد با توجه به سطح سينماي خودمون باشه ...
خب همينجاهاس كه آدم متوجه ميشه سينماي ايران چقدر با سينماي اونور تفاوت داره ...
درضمن اين فيلم بازم با تمام احترامي كه به عمو رسول قائل بودم، اصلاً نظر من رو جلب نكرد ...
هرچند نيت پاكي پشت ساخت اين فيلم بوده ...

Just_myself_1367

کاربر سایت
Jan 13, 2007
275
بسم الله الرحمن الرحیم .....
سلام .....
میم مثل مادر
Mim_Mesle_Madar_p.jpg

میم مثل مادر یکی از آثار برجسته ی کارگردان خوب سینما و تلوزیون ایران رسول ملا قلی پور که
تصویری متفاوت با دیگر فیلم های ایرانی را در سینماهای ایران به تصویر کشید . میم مثل مادر
متفاوت با دیگر فیلم های ساخت ایران در سینماها به تصویر کشیده شد . فیلم های از قبیل
اخراجی های . تله . مهمان و ...... صرفا ارزش هنری ندارند و فقط میتوانند برای مدتی ما را
سرگرم کنند و هیچ ارزش معنوی نداند . [/color]

اخراجي ها ارزش معنوي نداره ؟!!
خب طرز فكر شما رو اصلاً نميپسندم ...
ارزش معنوي به چيه به نظر شما ؟ ...
هردوي اين فيلم ها تم و حال و هواي جنگي دارن و هركدوم از يه منظر خاص به جنگ نگاه كردن ...
يكي از ديدگاه طنز و اون يكي از ديدگاه اجتماعي و زيان هاي جنگ ...
اخراجي ها هرچي نداشته باشه ارزش معنوي رو كه داره قربونت برم ...
هرچي باشه يه داستان واقعي داره ...
ميم مثل مادر فيلم نامه ش، موسيقي ش، موسيقي ش، اصلاً همه چيزش عالي بود ...
ولي اي كاش يه نفر ديگه كارگردانيش ميكرد...

Humason

کاربر سایت
Oct 28, 2006
826
سلام
یه سوال دارم کسی نخنده.:coolgun: من این فیلمو یه باز توی یه سینمای شلوغ دیدم و خوب نتونستم دقت کنم.یه جائیش مغزم ارور داد.چه میدونم شاید اشتباه دیدم.میگم این دختره گلشیفته زمان جنگ شیمیایی شده بود درسته؟اونوقت توی یکی از صحنه ها یه عکسی از صدام نشون داد که که برچیده شده بود.من نفهمیدم مگه حدود بیست سال این بین فاصله نبوده؟:thinking: :mrgreen: یا من اشتباه دیدم؟یا این حرفم سوتی بیش نیست.نمیدونم به هر حال گیج شدم.این تاپیک رو دیدم گفتم بیام اینجا بپرسم.سواله دیگه.حالا شاید یه بار دیگه ببینم بفهمم جریان چیه!!!:biggrin1: :biggrin1: :-"

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر