روش استفاده بهینه از X360 با مانیتور

{ehsan}

کاربر سایت
Nov 29, 2005
2,177
نام
ehsan
UPDATE First Post
Powered by gameware
Link Post
راهنمای خرید مانیتور برای بازی کردن با XBOX 360:

برای نمایش جرئیات کامل بازی های XBOX 360 به یک نمایشگر با رزولوشن بالا احتیاج داریم. از آنجا که تلویزیون های معمولی رزولوشن پایینی دارند و تلویزیون های HD نسبتا گران قیمت هستند و همچنین به اندازه مانیتورها برای استفاده با کامپیوتر مطلوب نیستند ، کاربران می توانند با تهیه مانیتور مناسب ، هم در هزینه صرفه جویی کرده و هم از کنسول استفاده کامل را ببرند.
اولین و مهمترین مشکلی که در انتخاب مانیتور برای کنسول پیش می آید ، پیدا کردن مانیتور با نسبت تصویر (Aspect Ratio) مناسب است که من سعی می کنم در رابطه با این مساله یه سری توضیحات بدم:

انواع نسبت تصویر موجود در مانیتور ها:

1. نسبت تصویر معمولی 4:3 : این نسبت تصویر بیشتر در نمایشگر های CRT (لامپ تصویری) و مانیتور های LCD قدیمی دیده می شود.بین نسبت تصویرهای استاندارد بیشترین شباهت به شکل "مربع" را دارد و در حال حاضر خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. تصویر عریض (Wide) با نسبت 16:9 : نسبت تصویر استاندارد برای مشاهده محتوای HD و بازی های این نسل. تمامی HDTV ها از این نسبت استفاده می کنند و کلیه رزولوشن های HD بر اساس این نسبت هستند و جدیدا شرکت های مانیتور سازی بیشتر به این نسبت تصویر روی آورده اند.*بهترین گزینه*
  3. تصویر عریض (Wide) با نسبت 16:10 : تا مدتی قبل اکثر مانیتورها بر اساس این نسبت تصویر ساخته می شدند. بیشتر برای کار با کامپیوتر مناسب است و نسبت به تصویر 16:9 مقداری بلند تر است و در هنگام تماشای محتوای HD در این نوع مانیتور ها ، دو نوار سیاه نسبتا باریک در بالا و پایین صفحه پدید می آیند ، یا به اندازه آن دو نوار ، تصویر کشیده می شود.
یک بازی استاندارد HD در 3 مانیتور با 3 نسبت تصویر مختلف:

Wides.jpg

عملکرد XBOX 360 در نسبت تصویر های مختلف:

1. نسبت تصویر 4:3 : کنسول X360 به دو صورت از این نوع تصویر پشتیبانی می کند: Letterbox شده و یا Full Screen
    در حالت Letterbox شده ، دو نوار مشکی در بالا و پایین صفحه ظاهر می شوند و بازی ، نسبت تصویر اصلی خود یعنی 16:9 را حفظ می کند و نسبت به عرض مانیتور ، کوچک می شود.(مانیتور سمت راست در عکس اول)
    در حالت Full Screen بازی بصورت تمام صفحه اجرا می شود. (تعدادی از بازیها ، این حالت را ساپورت نمی کنند.)
  2. تصویر عریض 16:9 :از آنجایی که این نسبت تصویر ، استاندارد بازیهای XBOX 360 و فیلمهای HD است ، بازیها در این حالت ، بصورت تمام صفحه اجرا می شوند. (مانیتور وسط در عکس اول)
  3. تصویر عریض 16:10 : کنسول XBOX 360 تا قبل از عرضه NXE (نرم افزار جدید کنسول) ، نسبت به این نوع تصویر هیچگونه پشتیبانی نداشت. بنابراین کاربران مجبور بودند بازیها را در رزولوشن های با نسبت 16:9 اجرا کنند که در این حالت تصویر کشیده می شد. بعد از عرضه NXE ، دو رزولوشن با این نسبت تصویر به لیست رزولوشن های قابل استفاده کنسول اضافه شدند. ولی فقط بصورت Letterbox شده ، یعنی بالا و پایین تصویر دو نوار نسبتا کوچک مشکی مشاهده می شود. (مانیتور چپ در عکس اول)
مشکل عدم تطابق با Native Resolution :

در مانیتور های LCD قابلیت جابه جایی و تغییر تعداد پیکسل ها وجود ندارد.بنابراین پیکسل ها در بزرگترین رزولوشن قابل نمایش توسط دستگاه (رزولوشن Native) در جای خود ثابت هستند ، نه تکان می خورند و نه کم و زیاد می شوند!. مشکل در اینجا اینست که اگر خروجی ما (کامپیوتر یا کنسول) رزولوشنی پایین تر از این حد داشته باشد -حتی یک پیکسل- مانیتور آن را می کشد تا به اندازه رزولوشن نیتیو در آورد. بعنوان مثال ، اگر شما رزولوشن یک مانیتور CRT را از 1280x1024 به 640x480 تغییر دهید ، تعداد پیکسل ها نصف می شود و تعداد باقیمانده از هم فاصله می گیرند تا تصویر اندازه کل مانیتور شود ؛ در این حالت جزئیات تصویر کم می شود ولی کیفیت دست نخورده باقی می ماند. ولی اگر همین عمل را در یک مانیتور LCD انجام دهید ،پیکسل ها تکان نمیخورند و مانیتور با کشیدن تصویر دریافتی به اندازه مورد نظر ، به کیفیت تصویر لطمه می زند.
پس اگر قصد خرید مانیتور دارید ، حتما توجه کنید که بزرگترین(بیشترین) رزولوشن قابل نمایش مانیتور شما ، دقیقا در لیست رزولوشن های پشتیبانی شده در XBOX 360 باشد.

●لیست رزولوشن های پشتیبانی شده توسط XBOX 360 :

در نسبت تصویر 4:3 :
640x480
1024x768
1280x1024
(رزولوشن 1600x1200 پشتیبانی نشده.)

در نسبت تصویر 16:9
848x480
1280x720
1360x768
1920x1080
(رزولوشن های 1600x900 و 1366x768 پشتیبانی نشده اند)

در نسبت تصویر 16:10
1440x900
1680x1050
(رزولوشن 1920x1200 پشتیبانی نشده)

راهنمای استفاده از مانیتور برای بازی کردن با XBOX 360:

●کابل ها و تبدیل های مورد نیاز :

نسبت به کابلها و پورت های پشتیبانی شده توسط مانیتور شما ، چند حالت می تواند پیش بیاید که راهنمای استفاده از مانیتور در هرکدام از این شرایط نوشته شده:

• مانیتور شما فقط یک کابل VGA دارد که از مانیتور جدا نمی شود:
در این حالت شما به یک کابل VGA مخصوص XBOX 360 و یک "تبدیل VGA دو سر ماده" احتیاج دارید. قسمت مخصوص کابل را به کنسول وصل کنید ، کابل مانیتور را به "تبدیل VGA دو سر ماده" وصل کنید و سپس آن را به کابل VGA ، همچنین برای صدا می توانید از خروجی دیجیتال یا معمولی کابل VGA استفاده کنید

• مانیتور شما فقط یک کابل VGA دارد که از مانیتور جدا می شود.
کلیه موارد بالا را انجام دهید ، فقط دیگر نیازی به تبدیل دوسر مادگی ندارید چون وقتی کابل VGA مانیتور را از مانیتور جدا می کنید ، پورت مانیتور ماده است و کابل کنسول به آن وصل می شود.

VGA-Cable.jpg

عکس یک کابل VGA

• مانیتور شما پورت HDMI و خروجی صدا دارد.
در این حالت باید کابل HDMI (در جعبه X360 Elite موجود است و در فروشگاههای مربوطه قابل خریداری) را به کنسول و مانیتور وصل کنید و صدا را از خروجی مانیتور بگیرید.

• مانیتور شما پورت HDMI دارد ولی خروجی صدا ندارد.
در این حالت باید کابل HDMI (در جعبه X360 Elite موجود است و در فروشگاههای مربوطه قابل خریداری) را به کنسول و مانیتور وصل کنید و برای صدا گرفتن ، باید کابل مخصوص خروجی صدای X360 را تهیه کنید (XBOX 360 Audio Adapter)
همچنین می توانید صدا را از کابل HD/AV یا Composite موجود در جعبه بگیرید ، اما قسمتی که به کنسول متصل می شود در این دو کابل خیلی قطور است و در کنار HDMI با هم در کنسول جا نمی شوند ، بنابر این مجبورید به قطر کابل HDMI ، پلاستیک کابل مورد نظر خود را ببرید تا در کنار هم متصل شوند. (این کار در برخی موارد باعث هنگ دستگاه شده.)

• مانیتور شما پورت DVI داردیا هردوی DVI و VGA را دارد ولی میخواهید از DVI استفاده کنید.
در این حالت باید کابل HDMI (در جعبه X360 Elite موجود است و در فروشگاههای مربوطه قابل خریداری) را به یک تبدیل HDMI-to-DVI وصل کنید ، سپس HDMI را به کنسول و DVI را به مانیتور وصل نمایید.
همچنین اگر کابل HDMI ندارید ، می توانید بجای خرید کابل و تبدیل ، یک کابل HDMI-to-DVI بخرید.
برای صدا گرفتن ، باید کابل مخصوص خروجی صدای X360 را تهیه کنید (XBOX 360 Audio Adapter)
همچنین می توانید صدا را از کابل HD/AV یا Composite موجود در جعبه بگیرید ، اما قسمتی که به کنسول متصل می شود در این دو کابل خیلی قطور است و در کنار HDMI با هم در کنسول جا نمی شوند ، بنابر این مجبورید به قطر کابل HDMI ، پلاستیک کابل مورد نظر خود را ببرید تا در کنار هم متصل شوند. (این کار در برخی موارد باعث هنگ دستگاه شده.)

CABLESPORTS.jpg

موفق باشید.

First Post Topic
همونطور که میدونید رزلوشن Xbox 360 روی مانیتور از 640.480 شروع میشه تا 1360.768 .اکثر ماها هم امکان دسترسی به Hd-tv یا یک مانیتور Wide Screen نداریم ، از طرفی هم اکثر بازی های X360 به صورت Wide نمایش داده میشه مگر اینکه در رزلوشن 640.480 بخواهیم بازی کنیم ، البته Wide Screen بودن بازی های X360 یه مزیتی که داره اینه که ما از سمت کنار تصویر (چپ و راست تصویر) فضای بیشتری را خواهیم داشت نسبت به بازی های Pc . قبلا یه توضیحی دادم و دوباره میگم که ما با تغییر دادن Potision میتونیم مقدار کادر سیاه رنگ بالا و پایین تصویر (scope) را کم کنید ، البته با این کار تصویر ما کشیده خواهد شد پس لازم هستش که از کنار (چپ و راست) هم تصویر را بکشیم در نتیجه مقدار میدان دید ما در بازی تقریبا میشه در حد و اندازه های بازی های Pc ... ، موضوع دیگه ای که میخوام بگم استفاده ی بهینه از تنظیمات هستش، پس شما هر رزلوشنی را که انتخاب میکنید میتونید در 2 حالت Wide و Normal قرار بدید ، در حالت Normal کارد سیاه رنگ را خواهید داشت
ولی در حالت Wide Screen اون کادر سیاه نخواد بود ولی در عوض تصویر شما کشیده میشود. چیزی که میخوام بگم اینه که بهترین انتخاب شما Wide Screen هستش اینجا یه سوال پیش میاد که نمیشه با تصویر کشیده بازی کرد که ؟ درسته ولی با انتخاب Wide Screen (که صفحه کشیده میشود) میتونید خودتون با تغییر در Position مانیتور تصویر را هماهنگ کنید و کادر سیاه را خودتون درست کنید! در نتیجه تصویر به در ابعاد عادیه خودش قرار میگیره
سوال دیگه که پیش میاد اینه که خوب چه فرقی داره در نهایت اون کادر سیاه وجود داره ؟
درسته کادر سیاه در 2 حالت وجود داره ولی در حالت قبلی (normal) مقدار زیادی از Pixel های تصویر وقف کادر میشد ، چون که اون کادر جزوی از خروجیه دستگاه بوده
ولی درحالت Wide Screen (که شما کادر را به وجود آوردید) تمام Pixel ها جزوی از تصویر هستند و هیچ پیکسلی ضایع نمیشه ، این روش کاملا تست شده و میتونم بگم مقدار شفافیت تصویر تا 2 برابر میشه !
من خودم رزلوشن 1360.768 را پیشنهاد میکنم که خودتون هم کادر را براش درست کنید که اتفاقا این رزلوشن ,تنها حالت Wide Screen را داره این بهترین رزلوشنی هستش که میتونید انتخاب کنید دلیلش هم بعدا میگم
امیدوارم متوجه شده باشید اگر در این مورد سوالی داشتید توی همین تاپیک مطرح کنید

ببخشید یه تاپیک جدا زدم ولی حیفم اومد خیلی از کسانی که از Xbox 360 استفاده میکنند اینا ندونند

Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: FIFA08

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,001
نام
آریا
احسان جان دستت درد نكنه. من تا چند روز ديگه 360 رو استاد ميكنم و به قول معروف Jump In ميكنم ! ميگم اگه مانيتورم بيشتر از 1280 * 1024 نداشته باشه روي همون آخريه بزارم بهتره ؟

{ehsan}

کاربر سایت
Nov 29, 2005
2,177
نام
ehsan
آریا جان منظورت از آخریه چیه ؟
اگر 1360.768 منظورت هست که خوب این رزلوشن بالاتر از 1280.1080 هستش ، فکر نکنم بتونی از 1360.768 استفاده کنید
ولی در کل تا میتونی روی آخرین رزلوشن بزار و این کاری را که گفتم انجام بده
خیلی خوشحال میشم که شما هم یکی از این دستگاه را داشته باشی
انشالله که موفق بشی

Saman

Administrator
Sep 22, 2005
1,069
احسان اگه یه چندتا عکس هم بذاری فکر کنم همه چیز بیش از پیش روشن بشه.

یه سوال هم که من کامل هنوز جوابش رو نگرفتم، اینه که آیا همه‌ی بازی‌های 360 به صورت وایداسکرین ساخته می‌شن و نرمال رو ساپورت نمی‌کنن؟ مثلا بازی‌ای نیست که 1024 در 768 نرمال رو ساپورت کنه؟

راستی مانیتور من تا 1600 در 1200 ساپورت می‌کنه. همین‌طوری گفتم بدونین!

!AtMoSpHeRe

کاربر سایت
Nov 19, 2005
2,424
خوشبختانه مانیتور من 1360.768 رو ساپورت میکنه البته آخرین رزولوشنش هم همین هست (یعنی یه درجه بالاتر از 1280.1024)
حالا اگه احسان جان یه خورده بیشتر در اینباره توضیح بدی ممنون میشم چون یه هفته دیگه میخوام برم پیش تکاوچ 360 رو بگیریم (درست مخصوص GOW!) و میخوام از تمام قضایا سر در بیارم.
اگه میشه احسان جان بگو ببینم کدوم یکی از بازیهایی که داری Wide هست و کدوم یکی معمولی ؟ اگه بتونی یه لیست ازشون بزاری خیلی عالی میشه.

میتونی یه لطف کنی از این تنظیماتی که روی مانیتورت انجام دادی عکس بگیری ببینیم جریان چیه ؟ یعنی اگه رزولوشن 1360.768 رو انتخاب کنیم با تنظیم کردن پوزیشن مانیتور میشه بازیهای واید رو صفحه کامل (بدون نوار سیاه) انجام بدیم بدون اینکه صفحه کشیده بشه ؟

{ehsan}

کاربر سایت
Nov 29, 2005
2,177
نام
ehsan
احسان اگه یه چندتا عکس هم بذاری فکر کنم همه چیز بیش از پیش روشن بشه.
ببخشید من چند وقت بود سر نمیزدم دیگه یادم نبود به این تاپیک نگاه کنم
در مورد عکس که دوربین دیجیتال ندارم متاسفانه
این قضیه هم از روی سایت بر نداشتم که عکس داشته باشه براتون بزارم

یه سوال هم که من کامل هنوز جوابش رو نگرفتم، اینه که آیا همه‌ی بازی‌های 360 به صورت وایداسکرین ساخته می‌شن و نرمال رو ساپورت نمی‌کنن؟ مثلا بازی‌ای نیست که 1024 در 768 نرمال رو ساپورت کنه؟
از بین 9 تا بازی که تا حالا روی دستگاهم اجرا کردم فقط یدونه اون هم MOTO GP بوده که به صورت هم WIDE هم NORMAL میشه بازی کرد
وقتی که داخل تنظیمات کنسول میری مثلا زده 1024.768 که میتونی در 2 حالت WIDE و NORMAL قرار بدی، البته من در مورد اینکه مقدار پیکسل ها در طول و عرض تغییر میکنه اطلاعی ندارم ولی مهم اینه که در حالت معمولی مقداری از PIXEL ها در قسمت کادر سیاه ضایع میشند( البته از مقدار 768)

حالا اگه احسان جان یه خورده بیشتر در اینباره توضیح بدی
شما بگو کجاش را متوجه نشدی تا من بیشتر توضیح بدم

اگه میشه احسان جان بگو ببینم کدوم یکی از بازیهایی که داری Wide هست و کدوم یکی معمولی ؟ اگه بتونی یه لیست ازشون بزاری خیلی عالی میشه.
از 9 تا 1 دونه بازی اونم MOTO GP هستش که در حالت معمولی بدون کادر میشه بازی کرد
البته چند تا از بازی ها توی رزلوشن 640.480 میشد بدون کادر بازی کرد

یعنی اگه رزولوشن 1360.768 رو انتخاب کنیم با تنظیم کردن پوزیشن مانیتور میشه بازیهای واید رو صفحه کامل (بدون نوار سیاه) انجام بدیم بدون اینکه صفحه کشیده بشه ؟
علی جام من که گفتم که در نهایت اون کادر سیاه هستش ولی در اون تنظیماتی که من گفتم تصویر از لحاظ ارتفاع دارای مقدار PIXEL نهایی هستش و خیلی تصویر شفاف تر میشه

شما اگر دستگاه را خریدی این کاری که گفتم را انجام بده از روی نوشته هام متوجه میشی

در آخر هم هر رزلوشنی را که مانیتورتون ساپورت میکنه را در حالت WIDE بزارید و با تنظیم POSITION مانیتور اون کادر را خودتون درست کنید
برای اینکه بدونید تصویر کشیده هست یا نه
یه دایره را توی تصویر فرض بگیری (مثل تایر ماشین توی بازی )

آخرین ویرایش:

king-of-monster

کاربر سایت
Sep 20, 2006
21
يعني بايد تصوير رو رو حالت wide بزاريم بعد اون موقع مي تونيم تصوير رو به سمت بالا و پايين بكشيم؟
يعني اگه تصوير رو رو حالت normal بزاريم در هر صورت اون كادر بالا و پايين صفحه ديده مي شن؟مگه اينكه روي 480*640 بزاريم؟

{ehsan}

کاربر سایت
Nov 29, 2005
2,177
نام
ehsan
من با مانیتور های دیگه کار نکرده بودم مانیتور خودم SAMSUNG هستش ولی دستگاه را روی یک نمونه LCD LG امتحان کردم دیدم تنظیماتی که بشه باهاش صفحه را فشرده یا کشیده کنیم را نداره
يعني بايد تصوير رو رو حالت wide بزاريم
یعنی گزینه ی WIDE را از قسمت تنظیمات دستگاه(Xbox 360) انتخاب کنید ( مانیتور چنین گزینه ای نداره خودش)
ا
بعد اون موقع مي تونيم تصوير رو به سمت بالا و پايين بكشيم؟
اگر مانیتور شما قابلیت کشیدن (پهن کردن تصویر) یا فشرده سازیه (جمع کردن تصویر ) را داشته باشه میتونید از این روشی که گفتم استفاده کنید و در واقع کادر مشکی را شبیه سازی کنید ، و باز هم میگم در این حالت دیگه حتی یدونه PIXEL هم شامل کادر نمیشه و تمام PIXEL ها در اختیار تصویر خود بازی میباشد

يعني اگه تصوير رو رو حالت normal بزاريم در هر صورت اون كادر بالا و پايين صفحه ديده مي شن؟
بله زمانی که در حالت NORMAL بزارید اون کادر ها به وجود میاند ولی دیگه تصویر کشیده نیست
ولی در این حالت مقداری از PIXEL های تصویر ( از قسمت عرض تصویر) مشمول کادر سیاه میشوند
مگه اينكه روي 480*640 بزاريم؟

البته در بعضی بازی ها حتی روی این رزلوشن هم کادر سیاه را خواهید داشت
یه چیزه دیگه هم بگم که تا زمانی که کنسول های نسل بعد با اسم HD سر و کار دارند بازی ها به صورت WIDE ساخته میشند به خصوص PS3
چون اکثر HD-TV ها WIDE هستند (من HD-TV که به صورت نورمال باشه به شخصه ندیدم)

زیاد روی این قضیه حساس نشید بهتره

Normal

Wide

تصویر را در این حالت قرار بدید و کادر را خودتون شبیه سازی کنید

آخرین ویرایش:

Saman

Administrator
Sep 22, 2005
1,069
آقا من رزولوشن رو گذاشتم روی 1360 در 768 و نوارهای سیاه رو هم با دست‌کاری تنظیمات مانیتور، به راحتی ساختم. این عکس مانیتورم:

اینم عکس دسکتاپم:

(عکس‌ها Resize شدن)
حله؟ این تنظیمات وقتی 360 وصل شه به مانیتور، تغییر که نمی‌کنه؟ یعنی این الان ذخیره می‌شه دیگه؟ چون مانیتور سامسونگ من، برنامه‌ای داره به نام MagicTune که از توی ویندوز راحت می‌شه همه چی رو تنظیم کرد و دیگه نیازی نیست با دکمه‌های مانیتور ور رفت و عذاب کشید!

{ehsan}

کاربر سایت
Nov 29, 2005
2,177
نام
ehsan
دقیقا همونی که من گفتم
و فکر کنم تنظیماتت داخل خود مانیتور Save میشه

ولی یه چیزی ! در حالت WIDE گذاشتی و کادر را درست کردی ؟

Ehsan

Loyal Member
Nov 23, 2005
1,323
نام
احسان
ببخشید احسان جان میشه لیست رزولیشن های دستگاه xbox360 رو بصورت کامل بنویسید.
راستی میگم ( مدیران ) نمیخواید این احسان رو کاربر فعال کنید!؟;)

Saman

Administrator
Sep 22, 2005
1,069
لی یه چیزی ! در حالت WIDE گذاشتی و کادر را درست کردی ؟

من از توی ویندوز رفتم توی Display Properties، بعد Setting، بعد هم رزولوشن رو گذاشتم روی 1360 در 768، بعد هم با برنامه MagicTune کادر رو دست کردم. خبری از Wide نبود.

پ.ن: این عموی ماهم نمیاد 360 من رو بیاره!

{ehsan}

کاربر سایت
Nov 29, 2005
2,177
نام
ehsan
ببخشید احسان جان میشه لیست رزولیشن های دستگاه xbox360 رو بصورت کامل بنویسید
برای مانیتور
640.480
848.480
1024.768
1280x720 ----> معادل 720P