راهنمایی درباره Reballing BGA

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
راهنمایی درباره Reballing BGA

BGA.JPG

سه چراغ قرمز شدن کنسولxbox 360 یکی از بزرگترین مشکلات دارندگان این نوع کنسول است که اکثر این افراد چیزی درباره
تعمیر و رفع این مشکل نمی دانند.

تا کنون شیوه های تعمیری بسیار متفاوتی ولی با پایه و اساس ثابت ابداع شده،که هر کدام به نوبه خود کارایی و عمر متفاوتی داشته است.
یکی از پرطرفدارترین و پرکاربرد ترین شیوهای موجود روش X-Clamp نام دارد که در چندین شکل و سطح مختلف برروی کنسول پیاده می شود،
روشی که بعد از این روش در گذشته بسیار متداول بوده heatgun ( سشوار صنعتی ) نام دارد که در جای خود می توان گفت کارایی خاص
خود را پیدا می کند.

اما تمامی این روش ها بستگی به میزان صدمه وارده بر سطح BGA دارد، که تخمین میزان احیا شدن مجدد کنسول و یا احتمال تعمیر در
دفعات بعدی را تعیین می کند.
چیزی که حائز اهمیت است، این است که تمامی روش ها توانایی دوباره سازی کنسول را در وهله اول دارند ولی بعد از مدتی احتمال
بازگشت مشکل بدون توجه به انجام روش های Colling دستی وجود دارد و در بعضی از موارد به حدی میزان صدمه در سطح BGA بالا می رود که
انجام هر گونه اقدامی بیهوده و ناامید کننده به نظر می رسد.

اما در این میان روشی برای تعمیر دوباره کلیه قطعات BGA وجود دارد که سالهاست در چندین سطح مختلف بسته به نوع قطعه در کیفیت های
مختلف انجام می گیرد.
نام این روش Reball است، که یکی از حرفه ای ترین و دقیق ترین روش برای تعمیرات انواع BGA است به طوری که استفاده از این روش فقط برای
افراد خاص و اهل فن آشنا می باشد.

در این مطلب سعی شده چگونگی انجام کار این روش در چند سطح مختلف حرفه ای و نیمه حرفه ای را برروی board کنسول Xbox 360
و board های الکترونیکی مختلف توضیح داده شود.

در پایان امیدوارم که این مطلب بتواند راه گشای سوالات شما در زمینه روش تعمیری Reball BGA باشد.

دانلود آموزش از بخش Premium

تمامی حقوق این اثر متعلق به سایت بازی سنتر می باشد
اشتراک گذاری و یا هر نوع کپی برداری از این مطلب حتی با ذکر نام منبع به هر نحوی غیر مجاز است

آخرین ویرایش:

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
سلام به همه دوستان

بلاخره بعد از مدت ها که خیلی دوست داشتم درباره Reball مطلبی بنوسیم و بعضی از دوستان درخواست کرده بودند
فرصتی شد که زحمت جمعاً دو ماه تحقیق درباره Reball را در مطلبی جمع آوری کنم.

سورس اطلاعاتی که دردسترس دارم خیلی بیش از این مطلبی است که الان می خوانید، به دلیل گستردی موضوع Reball و روش های آن نمی شود بحث آنرا در این مطلب بیشتر کنم و یا مجبور بودم به صورت سطحی ازش بگذرم و یا اصلا هم خوانی با این مطلب نداشت از این رو تصمیم گرفتم که شماره دوم و سومی را نیز مکمل این مطلب در آینده بنویسم.

این مطلب فقط برای اعضای Permium قابل دسترس است، پس لطفاً تقاضای لینک فایل مطالب را در مکانی به غیر از بازی سنتر نکنید
و نیز کاربران حق اشتراک گذاری فایل ها را در سایت ندارند.
این قانون نیز برای مطالب آینده و گذشته نیز صدق می کنید.

موفق باشید

حق نگهدار

Console

ناظم سابق انجمن
کاربر سایت
Nov 2, 2007
8,441
نام
پدرام
خلیل جان واقعا عالی بود.من در جریان تمام زحماتی که برای این مقاله کشیدی هستم.
از مدیران خواهش می کنم این تاپیک رو به صورت مهم در بیارن.
کاربران گرامی این مقاله رو از دست ندید.واقعا عالیه...

Shaikpour

کاربر سایت
Oct 4, 2007
347
نام
سجاد
از اینکه واسه کاربر های پولی امتیازاتی دارین خیلی خوشحالم با این که خودم کاربر عادی هستم (به این میگن مرام فردینی)

من خودم یکی محتاج این آموزشم(2 عدد 360 ور پریده دارم) اما نمیوتم بگیرم چون پرمیوم نیستم
ولی از این بابت خوشحالم که لا اقل الان دیگه همه ارزش کار رو میدونن قبل از این جریان پرمیوم انجمن خیلی بی روح بود ولی حالا انگیزه دوستا بالا رفته مطالب هم خیلی شاخ شدن دست همگیدرد نکنه
-----------------------------------------------------------------------------
از دیگر کاربر ها هم خواهش میکنم حالاکه BC بهتر از قبل شده این خیانتو نکنن که لا اقل آموزش ها و تاپیک های پرمیوم رو تو انجمن های دیگه بزارن

من خودم یکی به خاطر این که 1 ما دیگه امتحان دارم و فقط 6 روز دیگه ADSL دارم ثبت نام نکردم
ولی بعد از اون حتما منم پرمیوممیشم

مرکزگیم ایران فقط BaziCenter

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
دوستان میدونم دقیقاً مشکل شما چی هستش.

ولی شما فقط همین یک مطلب رو نگاه نکنید که باید برای بدست اوردنش عضو Permium بشید.
بنده الان 10 الی 11 ماه هستش که دارم برای این بخش از سایت مطلب می نویسیم و ارسال میکنم.
و سعی شده همیشه این بخش با کمک دوستان خوب ساپورت بشه.
در اینده هم مطالب بسیاری نوشته و ارسال میشه، شما فقط به این مطلب نگاه نکنید
بنده که کنسول بخرم حجم مطالب ارسالی چند برابر میشه قطعاً

پس پرداخت 12 تومن در سال اصلاً چیزی نیست، والا من برای هر مطلب تقریباً همین قدر هزینه میکنم.

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,792
دوست عزيز جناب plice__110 ( شرمنده اسمتون رو نميدونم ) اگر ما تو اين روش سختی جا گزاشتن و برداشتن چيپست رو ناديده بگيريم چه مقدار از سختی کار ميمونه؟ شما سختی اين روش رو تو کدوم قسمت ميبينيد؟
اگر سختی روش تو برداشتن و جا گزاشتن باشه که بايد عرض کنم اين کار به نظر من اسونترين کار ممکنه هست...من البته به علت حق دسترسی هنوز نتونستم مطلب رو بگيرم و بخونم ولی به نظر شما سخترين مرحله کار کجاست؟

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
دوست عزيز جناب plice__110 ( شرمنده اسمتون رو نميدونم ) اگر ما تو اين روش سختی جا گزاشتن و برداشتن چيپست رو ناديده بگيريم چه مقدار از سختی کار ميمونه؟ شما سختی اين روش رو تو کدوم قسمت ميبينيد؟
اگر سختی روش تو برداشتن و جا گزاشتن باشه که بايد عرض کنم اين کار به نظر من اسونترين کار ممکنه هست...من البته به علت حق دسترسی هنوز نتونستم مطلب رو بگيرم و بخونم ولی به نظر شما سخترين مرحله کار کجاست؟

اسمم در امضا نوشته شده خلیل.

پرداشتن اون که از اسان ترین قسمت کار هستش
و گذاشتن آن کمی مشکل تر از بلند کردن هستش یک مقدار.
تمیز کردن سطح mobo هم جز اسان ترین بخش های کار هستش.
تمیز کردن سطح BGA هم مثل Mobo هستش.
فقط دو بخش دیگه هستش قرار دادن Ball ها که من توی این مطلب سه روش رو توضیح دادم
و قسمت دیگه Reflow هستش. این دو بخش به مراتب از دو بخش دیگه کمی سختر هستش.
ولی اگر ابزار کافی داشته باشید منظورم حداقل ابزار هستش که توی مطلب بهش اشاره کردم
میتونید به راحتی این کار رو انجام بدید.

در کل کار زیاد سختی نیست و توی 1.5 ساعت می تونید کار رو تمام کنید.

این gpu که در عکس بالا گذاشته شده گوشه اش براق به نظر میرسد

https://www.manncorp.com/expert_04.6x_xbox_repair_station/Xbox%20360%20Repair_071207a.pdf

تنها دستگاه تعمیرات 360 با تضمین تحت لیسانس ماکروسافت در تگزاس

اون لکه نور هستش که توی عکس به اون شکل در امده.
کمی هم با برنامه روی عکس کار شده برای کیفیت بهتر اون.

درباره اون جور دستگاه هابگم که بهتره از ذهنتون خارجش کنید
توی اولین مطلبی که نوشتم ( آموزش X-Clamp ) به گوشه ای از عمل کرد این دستگاه اشاره کردم.

m.dehghani65

کاربر سایت
Oct 12, 2008
26
سلام
با تشکر از زحمات شما می خواستم در مورد تهیه وسایل لازم(شابلنها،ballsو...) بپرسم که از کجا می توان تهیه کرد و هزینه های تهیه انها چگونه است ودیگر اینکه ایا می توان برای جدا سازی به جای سشوار صنعتی برد را در فر قرار داد تا به دمای مورد نظر برسد؟

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
سلام
با تشکر از زحمات شما می خواستم در مورد تهیه وسایل لازم(شابلنها،ballsو...) بپرسم که از کجا می توان تهیه کرد و هزینه های تهیه انها چگونه است ودیگر اینکه ایا می توان برای جدا سازی به جای سشوار صنعتی برد را در فر قرار داد تا به دمای مورد نظر برسد؟

در مورد تهیه وسایل مورد نیاز خودم تا الان اقدام جدی نکردم ولی به نظرم میتونید از کسایی
که تعمیرات حرفه ای موبایل انجام میدند یا آموزش میدند رو بتونید بخشی از این وسایل رو تهیه کنید

به نظرم نباید قیمت چندانی داشته باشه.

در مورد جدا سازی کردن با اون شیوه ای که در نظر دارید باید بگم که کار بسیار خطرناکی هستش
و ممکنه صدمه شدید بزنه به سایر قطعات. دوباره بخش حفاظت رو بخونید می بینید که قطعات
حساسی برروی برد کنسول هستش که ممکنه در اثر حرارت اسیب جدی ببینند. مثلاً خازن ها

توی این تصویر Capacitor می تونید نمونه ای از خراب شدن خازن ها رو مشاهده کنید.

حق نگهدار

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,792
راستی خليل جان نهوه درست کردن قالب رو هم توضيح دادی؟ چون بعيد ميدونم بشه قالبی برای اون پيدا کرد.
البته ميشه با در دست داشتن اندازه دقيق سوراخ و طول و عرض قالب بدی بيرون عيناً برات در بيارن..يعنی من جاييرو سراغ دارم که اين کارو انجام بده..فقط مهم اندازه هاست که بايد خيلی دقيق در بياری.

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,007
نام
خلیل
راستی خليل جان نهوه درست کردن قالب رو هم توضيح دادی؟ چون بعيد ميدونم بشه قالبی برای اون پيدا کرد.
البته ميشه با در دست داشتن اندازه دقيق سوراخ و طول و عرض قالب بدی بيرون عيناً برات در بيارن..يعنی من جاييرو سراغ دارم که اين کارو انجام بده..فقط مهم اندازه هاست که بايد خيلی دقيق در بياری.

خیر نحوه درست کردن شابلون رو توضیح ندادم چون تا الان هیچ نمونه وسیله دستی براش ندیدم
نمونه های مختلفی از شابلون رو دیدم و چندتایی ازشون رو توی این مطلب قرار دادم.

ببین شما تا کامل این مطلب رو نبینید متوجه منظور من نمیشید.

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,792
يسری جاها هست که کلاً کارشون همينه..چيپست هارو از مادربورد جدا ميکنن و پس از درست کردن اون reball ها ، دوباره چيپو سر جاش قرار ميدن..قيمتشم حوله حوشه 30 40 تومان هست .
تا چند وقته ديگه ميام ادرساشنو ميزارم اينجا....يجوری با اين کار ديگه 360 اتون نو نو ميشه...
فقط قبل از اين که اين برد هارو بديد به شرکت بايد اطمينان حاصل کنيد خودتون که مورد از gpu يا cpu هست..چون شما ميريد اونجا ميگيد gpu مشکل داره اونام دقيقاً نسبت به گفته شما عمل ميکنن...چون اونجاها کسی متخصص 360 نيست که بياد تست کنه ببينه شما درست ميگيد يا نه..پس از اتمام کار هم پولشونو ميگيرن( کاری هم به اين ندارن که دستگاه درست شده يا نه چون طبق گفته شما اونا دقيقاً کارشون رو ، رو همون قسمت انجام ميدن و بعداً اگه درست نشه مطمئناً مشکل از جای ديگه بوده )...
چون اونجا تماماً رو بردهای pc کار ميکنن و کسی تجربه ای از 360 نداره که بخواد بعد از اتمام کار تست بکنه....ولی از تميز در اوردن کار ميشه 100% اطمينان حاصل کرد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر