مقصد کریتوس و پسرش در عنوان «God of War» ممکن بود که مصر باشد

Ali Rz

کاربر سایت
Oct 1, 2015
277
اخیرا آقای «Cory Barlog» کاگردان عنوان «God of War» در رویداد «Devcom» در شهر کلن آلمان، درباره ساخت این عنوان صحبت کرده‌ و اطلاعات جالبی در مورد روزهای اولیه ساخت این عنوان محبوب به اشتراک گذاشته‌اند.

GodOFWar-1024x552.jpg

با توجه به آقای بارلوگ و گزارش «GameSource»، اساطیر نورس تنها نامزد برای این عنوان نبوده و در برخی نقطه نظرات سه گزینه دیگر نیز مد نظر بوده است؛ اساطیر یونان، اینکا و هندو

بعد از انتخاب اولیه، با توجه به گزارش کاربر توییتر «PlayUnexplored»، اساطیر مصر و نورس هر کدام با شانس 50 درصدی باقی ماندند و در نهایت خود آقای بارلوگ، نظر نهایی را ارائه دادند و نورس را انتخاب کردند. به نظر می‌رسد که این فضای مصر به اندازه کافی جدی بوده و کانسپت آرت نیز برای آن ساخته شده که شما می‌توانید نمونه‌ای از آن را در پایین مشاهده کنید که در این کنفرانس نشان داده شد. در تصویر می‌توانیم یک «Sphynx» به همراه تعدادی مبارز را مشاهده کنیم که در گوشه تصویر نیز کریتوس و پسرش «Atreus» قرار دارند و پسر کریتوس ظاهرا یک پوشش مصری قدیمی به تن دارد.

God-of-war-devcom-2-1024x768.jpg

با توجه به صحبت‌های آقای بارلوگ تیم «Santa Monica» سه سال زمان برای محتوا داشته، اما تنها دو سال برای تبدیل کردن آن به یک عنوان و دائم گفتگوهایی وجود داشته که چه چیزی باقی بماند و چه چیزی حذف شود. آقای بارگوک توضیح می‌دهند که داشتن تهیه کنندگان عالی در این پورسه، بسیار مهم است.

به هر حال چند ماه قبل عنوان God of War با انتخاب مقصد نورس، انتشار یافت و هم از نظر فروش و هم به دست آوردن نظر منتقدان، خیلی خوب عمل کرد و توانست متای فوق العاده 94 را کسب کند.

نظر شما چیست؟ آیا فکر می‌کنید در آینده شاهد رفتن کریتوس به مصر خواهیم بود؟ شما ترجیح می‌هید که این عنوان در مصر باشد یا نورس؟

منبع: DualShockers

Read the whole post here.

Romell

عضو تحریریه
Sep 21, 2007
4,765
نام
امین
ایران هم مقصد خوبیه، مثلا به جای این که کریتوس با پسرش بیان با میمیر نورس اوکی بشن، بنده خدا بیاد با کاوه آهنگر و فریدون تیم آپ کنه، بعد با ضحاک دست به یقه بشه، اصلا خیلی چیز خوبی میشه:D:x
فردوسی هزار و خورده ای سال اون کتاب شاهکار شاهنامه رو نوشت و همین طور داره این کتاب خاک میخوره و ... !!!

غربی ها که عمرا بیان طرف این کتاب ! همین Cory Barlog شک نکن شما از شاهنامه و کتابش خبر داره و شک هم ندارم مطالعه ای روش داشته ولی به خاطر مشکلات ایران و غرب و سیاست و این چیزا اصلا عمرا بیان سمت این ور .....

فرض کن یه مرحله ای رستم رو ببینه و بعدش ازش یه جاهایی کمک بگیره و دیو های شاهنامه و ...@-) و غول آخر هم ضحاک ماردوش باشه و ..... @-)

هزار و خورده ای سال شاهنامه نوشته شده و یکم فکر کنین ! هر کسی این کتاب رو خونده باشه قشنگ میدونه من چی میگم و چه پتانسیلی هم این کتاب داشت و .... حیف و صد حیف که نسل های ما و هم نسل های ما نه فیلمی و نه چیز درست حسابی از تاریخ ایران باستان ندیدیم و .....

و یا اصلا خودمون صنعت بازیسازی درست حسابی داشتیم و داستان های شاهنامه رو مساختیم و شخصیت بازی هم رستم که صد در صد میبود و اون گرز معروفش و ..... ای خدا .... چی میشد !؟؟! ... دریغ و صد افسوس .. واقعا این کتاب دست هر کشور دیگه ای بود ازش کلی پول در میاوردن و کلی فیلم و بازی میساختن ازش و فرهنگ باستان کشورشون رو به دنیا معرفی میکردن ( منظور ساخت یه بازی AAA خفن در سطح جهانیه ) .... من واقغا چی بگم .... !!!! :|:ziped:

بگذریم ، هر چی بیشتر صحبت کنم بیشتر عصبی میشم . ما که سوختیم و شاید آیندگان ما چیزی دیدن . ما خود نبودیم پاسبان !

612px-Rostam1.jpg

07eceee4f230a2336684975c16c8f1f4.jpg

آخرین ویرایش:

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,180
نام
ماکان
غربی ها که عمرا بیان طرف این کتاب ! همین Cory Barlog شک نکن شما از شاهنامه و کتابش خبر داره و شک هم ندارم مطالعه ای روش داشته ولی به خاطر مشکلات ایران و غرب و سیاست و این چیزا اصلا عمرا بیان سمت این ور .....

شک نکن هیچ اطلاعاتی نداره. نه وقتی که حتی خود ایرانی ها اساطیر ایران رو نمیشناسن! مثلا چند نفر میدونن آژی دهاک اصلا آدم نیست و فقط تو شاهنامه بهش شخصیت انسانی داده شده؟

کلا اساطیر ایران بیش از حدی که بشه تصور کرد محجور موندن و نه تنها خارج از ایران بلکه داخل ایران هم نه شناختی دقیقی روشون هست و نه حتی آنچنان طرفداری دارن. همین شاهنامه رو هم عمرا کسی کامل نخونده باشه بدونه چی به چیه. برای اینکه به روزی برسیم که مثلا گاو وارد اساطیر ایران بشه در وحله نخست باید تو مدیوم های مختلف، به خصوص کتاب، نویسنده های درجه یکی پیدا بشن که اسطوره هاره با شکل مدرن و امروزی ارایه بدن و کمک کنن نسل فعلی و بعدی باهاشون آشنا بشن. اگه موفق بشیم روزی افسانه های ایرانی رو از دل خاک بیرون بیاریم اون موقع شاید اتفاق های خوبی هم بیفته.

saphire

کاربر سایت
Dec 9, 2007
2,578
نام
امیرحسین
شک نکن هیچ اطلاعاتی نداره. نه وقتی که حتی خود ایرانی ها اساطیر ایران رو نمیشناسن! مثلا چند نفر میدونن آژی دهاک اصلا آدم نیست و فقط تو شاهنامه بهش شخصیت انسانی داده شده؟

کلا اساطیر ایران بیش از حدی که بشه تصور کرد محجور موندن و نه تنها خارج از ایران بلکه داخل ایران هم نه شناختی دقیقی روشون هست و نه حتی آنچنان طرفداری دارن. همین شاهنامه رو هم عمرا کسی کامل نخونده باشه بدونه چی به چیه. برای اینکه به روزی برسیم که مثلا گاو وارد اساطیر ایران بشه در وحله نخست باید تو مدیوم های مختلف، به خصوص کتاب، نویسنده های درجه یکی پیدا بشن که اسطوره هاره با شکل مدرن و امروزی ارایه بدن و کمک کنن نسل فعلی و بعدی باهاشون آشنا بشن. اگه موفق بشیم روزی افسانه های ایرانی رو از دل خاک بیرون بیاریم اون موقع شاید اتفاق های خوبی هم بیفته.
شما فکر کنم از Game Dev Scene ایران اطلاعات خوبی داشته باشید، کسی برنامه ای واسه این کاری که می گید نداره؟ خودتون چی؟

Cait Sith

Dauntless Feline Hero
کاربر سایت
Jan 21, 2009
2,921
شما فکر کنم از Game Dev Scene ایران اطلاعات خوبی داشته باشید، کسی برنامه ای واسه این کاری که می گید نداره؟ خودتون چی؟
Game Dev Scene ایرانو بیخیال، فوقش مثل اون سریال 40 سرباز یکی میسازن تهش رستم و شاهنامه ربط پیدا میکنه به ... ولش کن:D
بهترین کار اینه مخ استدیوهای اونوری رو بزنیم دست به کار شن. هم تاریخ ما رو بهتر درک میکنن هم ابزار لازم رو دارن برای ساخت بازی.

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,180
نام
ماکان

توی ایران الان استدیوهایی که بازی میسازن دو گروهن، گروه اول بازار داخلی رو هدف گرفتن و برای موبایل بازی میسازن. این استدیوها و تیم ها اصولا تمرکز زیادی رو محتوای ایرانی دارن تا راحت تر بدنه اصلی دارندگان اسمارت فون هارو در اختیار بگیرن، که اونم یعنی بیشتر کسایی که اصلا گیمر محسوب نمیشن. در نتیجه این محتوی ایرانی که میگم خلاصه شده تو یه سری موتیف های تکراری هست، مثل مردهای سیبیل کلفت و کلا بیشتر کانتنت هایی که برگرفته از پاپ کالچر فعلیه. نتیجه اش هم بازی هایی مثل موتوری و پسرخوانده و هزار مشتان و ... هست که خوب از چیزی که توی ذهن تو هست بی نهایت دوره.

گروه دوم بازی سازهای تیم های یه مقدار بهترن که برای بازار خارجی بازی میسازن. این تیم ها هم به سبب تجربه و فیل شدن حداقل 5 تا پروژه یاد گرفتن اصلا سمت سوژه های ایرانی یا تاکید روی بازی ایرانی نرن و در عوض فقط بازی بسازن! نتیجه هم خلق بازی های مثل The Sojourn هست که آریا اصرافیلیان میسازه و باید گفت نتیجه شکست ارتش های فرازمینی و فیل شدن یه پروژه بزرگ دیگه است. یا مثلا Fliping Flips که باز از دل فیل شدن یه بازی موبایل خیلی پرخرج (حدود 6 میلیارد) به اسم هردمبیل بیرون امده که قرار بود کلش آو کلنز با محتوی بومی باشه اما... این بازی ها که کلاس بهتری دارن و برای کنسول ها و استیم میان هم همونطور که گفتم اصلا از ایرانی بودن و دست گذاشتن روی سوژه های بزرگ و پرخرج فرار میکنن. فقط این وسط استدیو Black Cube Games هست که Tales of Bistun رو میسازه و داستانش درباری فرهاد و شیرینیه. البته یه ورژن هجو شده که فرهاد با هیولا مبارزه میکنه و ... که اونم باز یه پروژه ایندی کوچیکه. در نتیجه پروداکشن تیم های ایرانی اصلا در حدی نیست که بخوان بیان اسطوره های ایرانی رو پرزنت کنن. ساخت یه بازی درخورد نیاز به سرمایه و دانشی داره که اصلا تو ایران و کل منطفه پیدا نمیشه.

اما در مورد استدیو خود من، بازی ما جزو گروه دومه، یعنی برای بازار جهانی ساخته میشه، برای کنسول ها و استیم میاد و کلا یه پروژه کوچیکه. یه شوتر ساید اسکرول، اما با مکانیک های جدید که تا الان تو هیچ شوتری مشابهش ساخته نشده. تم کار هم المان های ایرانی داره، و کارکترها از دوره قاجار میان اما خوب صرفا جهت پرداخت یه داستان فانتزی من سراغ ایران رفتم وگرنه تو بازی علاوه بر ناصرالدین شاه که شخصیت اصلی هست، ملکه الیزابت صفرم و ارتش رباتیکش و .. هم وجود دارن! در نتیجه باز خود من هم فعلا جرات اینکه سراغ اساطیر ایران برم رو نداشتم، اما برای آینده برنامه جدی دارم.

من روی این قضیه خیلی فکر و تحقیق کردم. به نظر من برای پرزنت اساطیر ایران ما نیاز به سه چیز بزرگ داریم که در حال حاضر هیچ کدومش رو نداریم و از اساس بستر این کار محیا نیست. اول از همه داشتن یه داستان جذاب و خوب برای مخاطب جهانیه که اصلا هیچ ایده ای نداره ایران کجاست! همونطور که تو پست قبل گفتم شاهنامه یا کتاب های اساطیری ایرانی مثل بندهش و اوستا و گات ها و دینکرد و شاهنامه و.... صرفا یه متریال خامه و نیاز داریم اون هارو وارد دنیای مدرن کنیم. مورد دوم دانش ساخته. الان ما با توجه به انجین های قدرتمندی مثل UE4 یا حتی همین Unity نیاز خاصی به تولز نداریم و این ها هر تکنولوژی که بخوای رو خیلی راحت ارایه میدن و آموزش های خیلی خوبی هم روی اینترنته! از مسترکلاس های لیدهای کوآلیشن که روی GeoW4 کار کردن تا لید آرت ND که عینن میاد آموزش میده چطور یه محیط تو کیفیت ماداگاسکار UE4 بسازیم. مساله اصلی نبود نیروی متخصصی هست که اصلا با پروسه و پایپ لاین ساخت یه بازی آشنا باشه و اصطلاحا اون Big Picture رو داشته باشه. مثلا خود ما توی همین پروژه ای که گفتم مجبور شدیم حدود یک سال کار رو کامل دور بریزیم چون ضمن کار فهمیدیم اصلا پایپ لاین بازی ساختن چیه! من خودم ایده یه بازی رو داشتم که با الهام از شاهنامه و داستان زال و سیمرغ نوشته شده بود به اسم Untold. و داستان بچگی های زال و سیمرغ تو سال هایی که تو کوه بوده و شاهنامه ازش حرفی نمیزنه رو روایت میکرد. قرار بود داستان دیالوگی نداشته باشه و با موسیقی و گیم پلی روایت بشه، چون نه زال یادگرفته بود چطور حرف بزنه و نه سیمرغ میتونست باهاش صحبت کنه و نتیجه یه چیزی میشد شبیه به RIME و Ico، هرچند هزینه تولیدش رو کامل میتونستم تامین کنم اما اصلا نیروی ساختش وجود نداشت! نه آرتیستی که بتونه اون آرت رو در بیاره، نه پروگرمر و نه حتی موزیسینی که آهنگ بسازه و باهاش داستان رو روایت کنه! و به همین دلیل هیچ وقت استارت نخورد. مورد سوم هم مارکتینگ و عرضه تو بازاره، بخصوص الان که امدم گیمزکام و بیزنس اریا رو از نزدیک دیدم متوجه شدم ما چقدر پرتیم و حتی اگه توانایی ساخت یه بازی خوب رو داشته باشیم اصلا بلد نیستیم ارایه کنیمش!

در نتیجه برای ساخت یه بازی خوب و تاثیر گزار از اساطیر ایران نیازمند حل این سه چالش بزرگ هستیم. من خودم شخصا به صورت جدی براش دورخیز کردم. اول اینکه مدت هاست دارم روی یه داستان بزرگ کار میکنم که ایدش در آینده و گذشته اتفاق میفته و برداشتی مدرن از اساطیره ایران و تقریبا از ابتدای پیداش تا پایان هزاره های ایرانشهر (و تازش نهایی اهریمن در آخرالزمان) رو شامل میشه. در مورد تکنولوژی ساخت هم امیدوارم بعد اتمام این پروژه فعلی به دانش لازم رسیده باشیم، ضمن اینکه بازی یه ژانر خاصی خواهد داشت، شبیه Visual Novel ها و از اساس سمت بازی های اکشن که تو ذهن همه هست نمیخوام برم، و در مورد مارکتینگ هم باز کارهایی که الان داریم میکنیم خیلی مفید بوده و فکر میکنم بتونیم در آینده بازی هامون رو درست تبلیغ کنیم! روی هم رفته کار خیلی خیلی سختیه و نیاز به بستری داره که باید از صفر همش رو ایجاد کرد!

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,180
نام
ماکان
بهترین کار اینه مخ استدیوهای اونوری رو بزنیم دست به کار شن. هم تاریخ ما رو بهتر درک میکنن هم ابزار لازم رو دارن برای ساخت بازی.

اینکارم نمیشه کرد، چون به فرض مثلا شما مخ SM رو هم زدی که گاو بعدی رو بیاره تو ایران، بر مبنی چه رفرنسی بیان ایران باستان رو بسازن؟ کدوم کتابی رو داریم که اینا بخونن؟ کدوم رف شیت معماری رو داریم که بهشون بفهمونه معماری ایران باید چه شکلی باشه؟ کدوم رفت شیتی رو داریم که آرت ایرانی رو بهشون نشون بده و بتونن حتی یه لباس واقعا ایرانی (نه فانتزی یا عربی/هندی) طراجی کنن؟ کلا ما هیچ مواد خامی نداریم که به استدیوها بدیم بیان سمت ما! نتیجه یشه مثل PoP که ملغمه ای هست از عربی و هندی تا ایران!

انتظار هم نداشته باشید که اینا بیان مثلا شاهنامه رو بخونن و بعد ارتیست هاشون وقت بزارن از بیخ تجسمش کنن و با یه استایل تازه و بدیع که به مزاق همه خوش بیاد تجسمش کنن! چون اینکار انقدر وقت گیر و هزینه بره که هیچ کس قبولش نمیکنه! اگه میخوایم از شاهنامه بازی بسازن قبلش باید تو ان تا مدیوم دیگه بهشون بشناسیم اینا چین، چه پتانسیل هایی دارن و چقدر میتونن جذاب باشن تا بیان سمتش. مساله فقط مخ زنی نیست!

Romell

عضو تحریریه
Sep 21, 2007
4,765
نام
امین
توی ایران الان استدیوهایی که بازی میسازن دو گروهن، گروه اول بازار داخلی رو هدف گرفتن و برای موبایل بازی میسازن. این استدیوها و تیم ها اصولا تمرکز زیادی رو محتوای ایرانی دارن تا راحت تر بدنه اصلی دارندگان اسمارت فون هارو در اختیار بگیرن، که اونم یعنی بیشتر کسایی که اصلا گیمر محسوب نمیشن. در نتیجه این محتوی ایرانی که میگم خلاصه شده تو یه سری موتیف های تکراری هست، مثل مردهای سیبیل کلفت و کلا بیشتر کانتنت هایی که برگرفته از پاپ کالچر فعلیه. نتیجه اش هم بازی هایی مثل موتوری و پسرخوانده و هزار مشتان و ... هست که خوب از چیزی که توی ذهن تو هست بی نهایت دوره.

گروه دوم بازی سازهای تیم های یه مقدار بهترن که برای بازار خارجی بازی میسازن. این تیم ها هم به سبب تجربه و فیل شدن حداقل 5 تا پروژه یاد گرفتن اصلا سمت سوژه های ایرانی یا تاکید روی بازی ایرانی نرن و در عوض فقط بازی بسازن! نتیجه هم خلق بازی های مثل The Sojourn هست که آریا اصرافیلیان میسازه و باید گفت نتیجه شکست ارتش های فرازمینی و فیل شدن یه پروژه بزرگ دیگه است. یا مثلا Fliping Flips که باز از دل فیل شدن یه بازی موبایل خیلی پرخرج (حدود 6 میلیارد) به اسم هردمبیل بیرون امده که قرار بود کلش آو کلنز با محتوی بومی باشه اما... این بازی ها که کلاس بهتری دارن و برای کنسول ها و استیم میان هم همونطور که گفتم اصلا از ایرانی بودن و دست گذاشتن روی سوژه های بزرگ و پرخرج فرار میکنن. فقط این وسط استدیو Black Cube Games هست که Tales of Bistun رو میسازه و داستانش درباری فرهاد و شیرینیه. البته یه ورژن هجو شده که فرهاد با هیولا مبارزه میکنه و ... که اونم باز یه پروژه ایندی کوچیکه. در نتیجه پروداکشن تیم های ایرانی اصلا در حدی نیست که بخوان بیان اسطوره های ایرانی رو پرزنت کنن. ساخت یه بازی درخورد نیاز به سرمایه و دانشی داره که اصلا تو ایران و کل منطفه پیدا نمیشه.

اما در مورد استدیو خود من، بازی ما جزو گروه دومه، یعنی برای بازار جهانی ساخته میشه، برای کنسول ها و استیم میاد و کلا یه پروژه کوچیکه. یه شوتر ساید اسکرول، اما با مکانیک های جدید که تا الان تو هیچ شوتری مشابهش ساخته نشده. تم کار هم المان های ایرانی داره، و کارکترها از دوره قاجار میان اما خوب صرفا جهت پرداخت یه داستان فانتزی من سراغ ایران رفتم وگرنه تو بازی علاوه بر ناصرالدین شاه که شخصیت اصلی هست، ملکه الیزابت صفرم و ارتش رباتیکش و .. هم وجود دارن! در نتیجه باز خود من هم فعلا جرات اینکه سراغ اساطیر ایران برم رو نداشتم، اما برای آینده برنامه جدی دارم.

من روی این قضیه خیلی فکر و تحقیق کردم. به نظر من برای پرزنت اساطیر ایران ما نیاز به سه چیز بزرگ داریم که در حال حاضر هیچ کدومش رو نداریم و از اساس بستر این کار محیا نیست. اول از همه داشتن یه داستان جذاب و خوب برای مخاطب جهانیه که اصلا هیچ ایده ای نداره ایران کجاست! همونطور که تو پست قبل گفتم شاهنامه یا کتاب های اساطیری ایرانی مثل بندهش و اوستا و گات ها و دینکرد و شاهنامه و.... صرفا یه متریال خامه و نیاز داریم اون هارو وارد دنیای مدرن کنیم. مورد دوم دانش ساخته. الان ما با توجه به انجین های قدرتمندی مثل UE4 یا حتی همین Unity نیاز خاصی به تولز نداریم و این ها هر تکنولوژی که بخوای رو خیلی راحت ارایه میدن و آموزش های خیلی خوبی هم روی اینترنته! از مسترکلاس های لیدهای کوآلیشن که روی GeoW4 کار کردن تا لید آرت ND که عینن میاد آموزش میده چطور یه محیط تو کیفیت ماداگاسکار UE4 بسازیم. مساله اصلی نبود نیروی متخصصی هست که اصلا با پروسه و پایپ لاین ساخت یه بازی آشنا باشه و اصطلاحا اون Big Picture رو داشته باشه. مثلا خود ما توی همین پروژه ای که گفتم مجبور شدیم حدود یک سال کار رو کامل دور بریزیم چون ضمن کار فهمیدیم اصلا پایپ لاین بازی ساختن چیه! من خودم ایده یه بازی رو داشتم که با الهام از شاهنامه و داستان زال و سیمرغ نوشته شده بود به اسم Untold. و داستان بچگی های زال و سیمرغ تو سال هایی که تو کوه بوده و شاهنامه ازش حرفی نمیزنه رو روایت میکرد. قرار بود داستان دیالوگی نداشته باشه و با موسیقی و گیم پلی روایت بشه، چون نه زال یادگرفته بود چطور حرف بزنه و نه سیمرغ میتونست باهاش صحبت کنه و نتیجه یه چیزی میشد شبیه به RIME و Ico، هرچند هزینه تولیدش رو کامل میتونستم تامین کنم اما اصلا نیروی ساختش وجود نداشت! نه آرتیستی که بتونه اون آرت رو در بیاره، نه پروگرمر و نه حتی موزیسینی که آهنگ بسازه و باهاش داستان رو روایت کنه! و به همین دلیل هیچ وقت استارت نخورد. مورد سوم هم مارکتینگ و عرضه تو بازاره، بخصوص الان که امدم گیمزکام و بیزنس اریا رو از نزدیک دیدم متوجه شدم ما چقدر پرتیم و حتی اگه توانایی ساخت یه بازی خوب رو داشته باشیم اصلا بلد نیستیم ارایه کنیمش!

در نتیجه برای ساخت یه بازی خوب و تاثیر گزار از اساطیر ایران نیازمند حل این سه چالش بزرگ هستیم. من خودم شخصا به صورت جدی براش دورخیز کردم. اول اینکه مدت هاست دارم روی یه داستان بزرگ کار میکنم که ایدش در آینده و گذشته اتفاق میفته و برداشتی مدرن از اساطیره ایران و تقریبا از ابتدای پیداش تا پایان هزاره های ایرانشهر (و تازش نهایی اهریمن در آخرالزمان) رو شامل میشه. در مورد تکنولوژی ساخت هم امیدوارم بعد اتمام این پروژه فعلی به دانش لازم رسیده باشیم، ضمن اینکه بازی یه ژانر خاصی خواهد داشت، شبیه Visual Novel ها و از اساس سمت بازی های اکشن که تو ذهن همه هست نمیخوام برم، و در مورد مارکتینگ هم باز کارهایی که الان داریم میکنیم خیلی مفید بوده و فکر میکنم بتونیم در آینده بازی هامون رو درست تبلیغ کنیم! روی هم رفته کار خیلی خیلی سختیه و نیاز به بستری داره که باید از صفر همش رو ایجاد کرد!
تمام صحبت هایی که کردی درست . و بخش بزرگیش رو هم خودمون میدونیم چه خبره . و این که خود ایرانی ها هم اساطیر ایران رو نمیشناسن به خاطر سیستم حاکمی در ایران هستش که هیچ علاقه ای به این کار نداره و شما دوست داشتی بگی ولی خود سانسور کردی و ...

برای ساخت یه بازی تاریخی ! نیاز به تاریخ دان ها و تاریخ نگار های کار درست هست و باید ازشون مشورت گرفت ! نوع پوشش لباس ها و اساطیر ایرانی هم رو میشه از خود شاهنامه و توصیف هاش درباره پوشش های رزم ایرانی و همین طور پوشش های رزم ایرانیان باستان در دوره های قبل ماد و خود ماد و هخامنشی و سلوکی اشکانی و ساسانی مطالعه کرد و کلی آرت و توصیفات درست حسابی از تاریخ باستان ایران هست و کلی کتاب هم نوشته شده ! ( کتاب های بسیار خوبی هم در این موارد وجود داره ) و همین طور سنگ نبشه ها و ....

حالا خارجی ها مثلا سر این چیزا مشکل دارن و میرن تو تم هندی و عربی که همیشنم به هر حال تمامی تمدن ها از هم الگو هایی گرفتن مثلا معماری ساسانی که برگرفته و تکمیل شده تمامی دوره های قبلی بوده و اوج معماری ایرانی بوده بعد از اسلام همگیش شد معماری اسلامی !!!!!! به نام این ایده ئولوژی ثبت شد و موضوع اصلی رو که شما نمیتونی بگی و یا خیلی با احتباط صحبت میکنی رو راست باید گفت اصلا سیستم حاکمی که در داخل ایران وجود داره که اهمیتی به چنین چیز هایی نمیده ! که هیچ حتی جلوش رو هم میگیره ! خصوص سازی رو که زدن نابود کردن ! اگر هم ارگانی جایی باشه بخواد بازی ایرانی با سبک سیاق ایران باستان بسازه یا جلوش رو میگیرن و یا اصلا نه بودجه و نه چیز دیگه ای هم بهش نمیدن ! تا خود به خود پرونده اون بازی رو میبندن .

شما اصل موضوع رو اشاره نکردی و البته فکر کنم خواستی با احتیاط صحبت کنی . ولی باید گفت و تا جایی که میشه یه اشاره هایی کرد ! راحت کنم سیستم حاکم ایده ئولوژی که در ایران هست و داره حکومت میکنه اصلا اجازه چنین چیز هایی رو نمیده ! یعنی دستش باشه سنگ اندازی هم میکنه ! اینا ملی گرایی ایرانی و باستان گرایی و چنین چیز هایی رو به شدت بدشون میاد و جلوش رو هم میگیرن و هر کاری هم از دستشون بر بیاد برای تخریبش انجام میدن .

رجوع کنید به فیلم های تاریخی که ساخته شده ! چیزی دیده کسی ؟ فیلم درست حسابی مربوط به دوره های مختلف ایران باستان ساخته شده ؟! ساسانیان و حکومت های قبل از اسلام که کافر بودن و ایران قبل از اسلام همگی وحشی بودن از دید اینا و حتی به همین شاهنامه دشنام هم میدن خیلی هاشون . تو کتاب های شاهنامه چاپ ایران که موجود هست حتی سانسور های اسلامی هم توش شده و یعنی !!!!!!!!! :))

فیلم محمد مجید مجیدی که بودجه دیوانه واری بهش دادن چی شد ؟ فیلم شکست خورد و ..... مثلا میخواستن فیلمی بسازن که فیلم محمد اصلی رو چانچو کنه :)) که خب با کله خوردن زمین . یه شهرک سینمایی برای این فیلم ساختن یعنی بودجش وحشتناک زیاد بود و .... بدبختی اینه نمیشه صحبت کرد و باز صحبت کرد و گرفتاری داریم تو این مملکت و الان باز صحبت کنیم کار به .....

بگذریم ! صحبت نمیشه باز تر کرد و کار به بن و این چیزا میکشه ! و خانه از پای بست ویران است و تا این سیستم ایده ئولوژیک حاکم به ایران کنونی هست سخن بیهوده و ....

درباره کوری بارلوگ و اطلاع نداشتنش از کتاب شاهنامه ؟؟!! والا این کتاب تو بسیار از دانشگاه های غربی آموزش داده میشه و کوری نخونده باشه این کتاب رو ؟؟!! من بعید میدونم ! صحفه توییتری ، چیزی داره که کسی ازش این سوال رو بکنه ؟! ....

آخرین ویرایش:

z2s sas

Fear Inoculum
کاربر سایت
Jun 15, 2008
1,770
مشکل اصلی اینجاست که ما چیزی به عنوان هویت ایرانی نمی شناسیم و نداریم. زمانی که تاریخ معاصر ما در کتب درسی تحریف میشه چه توقعی میشه داشت که بستر آگاهی در مورد گذشته ایران رو فراهم کنند؟
همین چند وقت پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شما نمیتونید اسم خودتون رو به اسم پارسی تغییر بدید و فقط میتونید یه اسم عربی برای خودتون انتخاب کنید.
ببینید چقدر متحجر هستند که شما به عنوان یک ایرانی نمیتونی یه اسم ایرانی اصیل برای خودت انتخاب کنید.
متاسفانه ما و هم نسلهای ما از گذشته ایران و تاریخش اطلاعات کمی داریم چون نخواستن که اطلاعاتی داشته باشیم و همین موضوع باعث شده که اکثر ما با تاریخ و فرهنگمون غریبی کنیم.
انتخاب ما همیشه بین دو فرهنگ اسلامی-عربی و اروپایی-غربی بوده و خب اکثریت جامعه گزینه دو رو انتخاب کردن. برای همین حتی اگر مدیایی در مورد فرهنگ ایران باستان ساخته بشه نباید توقع استقبال، حداقل به لحاظ تجاری ازش داشت. برای اینکه ما با فرهنگ خودمون غریبه هستیم.
من مدتها بررسی کردم، فکر کردم و فهمیدم دلیل اصلی که باعث شده ما به اینجا برسیم اینه که ما میهن پرست نیستیم. هر کشوری در دنیا که مردمان میهن پرستی داشته از همه نظر پیشرفت کرده. میهن پرستی بدنه اصلی و بستر پیشرفت کشورهای بزرگ دنیاست. حکومت های باهوش هم به طرق مختلف سعی دارن این حس میهن دوستی رو در جامعشون گسترش بدن. بازی،فیلم،نمادگرایی،برنامه های تلویزیونی و.... چون میدونن اگر کسی وطنشو دوست داشته باشه، هموطنش رو هم دوست خواهد داشت. و کسی که هموطنشو دوست داشته باشه هیچگاه راضی به زیان رسوندن بهش نخواهد شد. که در نتیجه میزان دزدی و اختلاص و بزهکاری و... به طرز چشم گیری پایین خواهد آمد.
صحبت رو کوتاه کنم. تا زمانی که ما میهن پرست نباشیم و افراد ایران ستیز حکومت رو در دست داشته باشند، ما در هیچ زمینه ای پیشرفت نخواهیم کرد و به طبع آن هیچ کشوری هم به ما و فرهنگ و باستانمون توجهی نخواهد کرد

x-x

کاربر سایت
Sep 19, 2009
668
نام
رضا
اتفاقا بسیار استادیدی هستن که اطلاعات بسیار دارن راجع به این زمینه،کتاب ها نوشتن و کتاب ها خوندن،منتهای قضیه تو جامعه ای که هنرمند و ورزشکار مرجع باشه و معلم و استاد جاش زیر مردم،انتظاری از اطلاع مردم راجع به فرهنگ و ایران واساطیر ایرانی نمیشه داشت.

REZA TAEL

کاربر سایت
Mar 25, 2007
4,137
نام
طائل
بابا اون موقع که داشت شاهنامه رو مینوشت هم کسی تحویلش نمیگرفت و خرجی که بهش دادن اصا کفافش رو نمیداد
بعدش هم مگه در ادامه تاریخ اونجور که باید تحویل گرفته شد؟
افراد گولاخی مث زکریای رازی همون موقع و بعدش انقدر قفل بودن که کل کتاب رو عربی می نوشتن
زاده ایران بودن کتاب رو عربی می نوشتن
مشکل اینه باید قطعا در گذشته نگاه کرد تا بفهمیم چرا امروز اینجاییم. نالیدن از امروز مث کردن سر تو برفه.
ما 150 سال فقط قاجار بر رومون حکومت روندن
50 سالشو فقط ناصرالدین شاه بود
فکر کن یک نفر 50 سال خورد و خوابید و پرآرامش ترین زندگی تاریخ رو داشت
موقع قاجار مردم نمیدونست سککس باعث بچه دار می شدن، خدا بهشون بچه میداد! پس میذاشتن رو رگبار خدا هر چی بخواد.
خب مشخصه از پس همچین حک**متی پهلوی و بعد اینی که الان توش هستیم میاد
شما ویکیپدیا رو ببینی به شاهان قاجار نگاه بندازی اول میخندی بعد گریه میکنی.
قبلش هم نگاه کنین ترک ها بر ایران حکومت میروندن که شاید شکوه داشتیم اما به خاطر وزیراش بود که اوناهم حکمتشون اسلامی بود، شخصیت های گولاخ و از درون مث کوه که همچین ترکیبی رو دیگر در تاریخ نخواهیم دید
یا زمان صفوی مثلا ایرانی بود مملکت؟
ایران با آخرین پادشاه ساسانی نابود شد.
کدوم یک از اینا ایرانی بودن که "الان" انتظار ساخت گیم شاهنامه در ایران رو داری و گله میکنی چون این ح**مت رو کاره نمیشه؟
این ایران فقط اسم جغرافیامونه همین. شاهنامه اصلا برای این ملت نیست که ما ازشون فیلم و بازی مربوط بهش رو میخوایم. ما فقط در جایی زندگی میکنیم که قدیم ها ایرانی ها زندگی کردن و طبعا هیشکی تو دنیا حوصله عوض شدن اسم جغرافیا رو نداره وگرنه خیلی راحت اسممون یه چی دیگه میباس باشه
ما کجا شاهنامه کجا
یه رفتاری ازمون سر میزنه که انگار گاد او ار تریلوژی رو خود یونان ساخته :))
یا اسسینز کرید ادیسی رو خود مصریا ساختن که عربا زدن خار نسلشونو
این که کوری بارلوگ از شاهنامه خبر نداره و یا هر افراد حماسی ساز هنری در هر مدیایی از شاهنامه خبر نداره یا یه بار به خوندنش امتحان نکرده که جوکه!
شاهنامه یک شاهکار جهانیه و فقط ایلیاد و ادیسه ازش بیشتر اسم دارن. مگه میشه نشناسنش.
میسازن خوبم میسازن انگار باید قطعا بیان آمار بگیرن تو ایران یه نفر براشون بگه اون موقع چه طوری لباس میپوشیدن چطوری دعا میکردن و اینا
تنها وقتی که باید بیان ایران اینه که عکسبرداری کنن از بناها و آثار
بقیه تاریخ و آمار ریخته س اونور همونطور که برا نورث ریخته س
ایرانه ها شوخی داری جزو 5 ابر قدرت باستانی. تاریخ این رو نداشته باشن پس تاریخ کی رو داشته باشن ؟:))
مراجع تاریخیش همه پرملاته.
حتی کتاب هایی برای مطالعه معماری بناهای ایرانی، که مثلا طاق بندی ها چه شکلی بود و چرا بود
اما چرا نمیسازن
چون که ناشر خونخوار قبول نمیکنه ایده رو :D

z2s sas

Fear Inoculum
کاربر سایت
Jun 15, 2008
1,770
بابا اون موقع که داشت شاهنامه رو مینوشت هم کسی تحویلش نمیگرفت و خرجی که بهش دادن اصا کفافش رو نمیداد
بعدش هم مگه در ادامه تاریخ اونجور که باید تحویل گرفته شد؟
افراد گولاخی مث زکریای رازی همون موقع و بعدش انقدر قفل بودن که کل کتاب رو عربی می نوشتن
زاده ایران بودن کتاب رو عربی می نوشتن
مشکل اینه باید قطعا در گذشته نگاه کرد تا بفهمیم چرا امروز اینجاییم. نالیدن از امروز مث کردن سر تو برفه.
ما 150 سال فقط قاجار بر رومون حکومت روندن
50 سالشو فقط ناصرالدین شاه بود
فکر کن یک نفر 50 سال خورد و خوابید و پرآرامش ترین زندگی تاریخ رو داشت
موقع قاجار مردم نمیدونست سککس باعث بچه دار می شدن، خدا بهشون بچه میداد! پس میذاشتن رو رگبار خدا هر چی بخواد.
خب مشخصه از پس همچین حک**متی پهلوی و بعد اینی که الان توش هستیم میاد
شما ویکیپدیا رو ببینی به شاهان قاجار نگاه بندازی اول میخندی بعد گریه میکنی.
قبلش هم نگاه کنین ترک ها بر ایران حکومت میروندن که شاید شکوه داشتیم اما به خاطر وزیراش بود که اوناهم حکمتشون اسلامی بود، شخصیت های گولاخ و از درون مث کوه که همچین ترکیبی رو دیگر در تاریخ نخواهیم دید
یا زمان صفوی مثلا ایرانی بود مملکت؟
ایران با آخرین پادشاه ساسانی نابود شد.
کدوم یک از اینا ایرانی بودن که "الان" انتظار ساخت گیم شاهنامه در ایران رو داری و گله میکنی چون این ح**مت رو کاره نمیشه؟
این ایران فقط اسم جغرافیامونه همین. شاهنامه اصلا برای این ملت نیست که ما ازشون فیلم و بازی مربوط بهش رو میخوایم. ما فقط در جایی زندگی میکنیم که قدیم ها ایرانی ها زندگی کردن و طبعا هیشکی تو دنیا حوصله عوض شدن اسم جغرافیا رو نداره وگرنه خیلی راحت اسممون یه چی دیگه میباس باشه
ما کجا شاهنامه کجا
علت اینکه رازی و بعضی از بزرگان ایرانی به زبان عربی می نوشتند این بوده که مسلمانان آن زمان هیچ زبانی به جز عربی رو نمی پذیرفتند و بهش بی اعتنایی میشد. حالا اینکه چرا این اتفاق می افتاد بحثی است که در اینجا نمیشه بازش کرد.
تعداد بسیاری از کتاب های فاخر ایرانی به عربی ترجمه شدند جالب اینجاست که بعضی هاشون نسخه فارسیش از بین رفت و دوباره از عربی به فارسی ترجمه شدند!! در این بین بعضی از کتب و حتی بزرگان ما رو هم عربها مصادره کردند

اینکه شما قاجار و پهلوی رو در یک راستا میدونید و حکومت ترک ها رو با شکوه توصیف میکنید، نشان از نداشتن اطلاعات سطحی از تاریخه و انقدر مزحکه که در جواب فقط باید بهش لبخند زد.

آخرین ویرایش:

Sɯαsƚikα

April 26 , 2016
کاربر سایت
Jan 2, 2013
4,620
نام
peɪmɑːn
انصافا انتظار دارین کوری بارلوگ مقیمـ لس آنجلس ایالات متحده آمریکا گیمـ اقتباسیه از شاهنامه واستون بسازه درحالی که شاهنامـه و کورش و چه میدونمـ داریوش و قومـ پارس و همه اینا اینور به تاریخ پیوسته و ملت ککشون همـ نمیگزه ... عجبا ! :D
تازه به همین منوال پیش بره چند سال دیگه رسما زیر شاخه ای از اعراب میشیمـ و همه اینا از فردوسیش بگیر تا حافظ و احمد شاملوش افسانه میشن !
مثلا زمان : سال 1445 مکان تهران ... دو نفـر دارن با همـ حرف میزنن ! یکیشون رو به اون یکیـ میکنه میگه
در افسانه ها آمده است ، دیگه نمیگه تاریخ ، میگه افسانه :)) :D که یه شاعر در این شهر میزیسته که قطعه ای به این مضمون داره :

دهانت را مي بويند ...
مبادا كه گفته باشي "دوستت مي دارم"

دلت را مي بويند ...

روزگار غريبي ست ، نازنين
و عشق را
كنار تيرك راه بند
تازيانه مي زنند .

عشق را در پستوي خانه نهان بايد كرد ...
نور را در پستوي خانه نهان بايد كرد ...
شوق را در پستوي خانه نهان بايد كرد ...
خدا را در پستوي خانه نهان بايد كرد ...

آخرین ویرایش:

HITMAN ISO 9001

کاربر سایت
Aug 27, 2018
50
نام
hkgjhgfj
علت اینکه رازی و بعضی از بزرگان ایرانی به زبان عربی می نوشتند این بوده که مسلمانان آن زمان هیچ زبانی به جز عربی رو نمی پذیرفتند و بهش بی اعتنایی میشد. حالا اینکه چرا این اتفاق می افتاد بحثی است که در اینجا نمیشه بازش کرد.
تعداد بسیاری از کتاب های فاخر ایرانی به عربی ترجمه شدند جالب اینجاست که بعضی هاشون نسخه فارسیش از بین رفت و دوباره از عربی به فارسی ترجمه شدند!! در این بین بعضی از کتب و حتی بزرگان ما رو هم عربها مصادره کردند

اینکه شما قاجار و پهلوی رو در یک راستا میدونید و حکومت ترک ها رو با شکوه توصیف میکنید، نشان از نداشتن اطلاعات سطحی از تاریخه و انقدر مزحکه که در جواب فقط باید بهش لبخند زد.

شما خودت حساب کن کسی که آواتارش در حد موزیک کف خیابونه، سطح شعور و اطلاعاتشم در همون حد کف خیابونه دیگه.

میگه ایران بعد از ساسانیان نابود شد درحالیکه همین شاهنامه چند قرن بعد از ساسانیان تالیف شده. =)) کتابهای رازی علمی هستند و اهمیت چندانی برای زبان ندارن، این ادبیاته که مهمه و شعر فارسی به حدی قوی و غنی هست که به جرات میشه گفت در عرصه جهانی حریف میطلبه فقط!

بعد این بابا اومده... هیچی بابا به قول شما لبخند میزنیم و رد میشیم.:))

+++++++++++++++++++++

پ.ن: امیدوارم یه استودیوی سخیفی مثل سانتامونیکا هرگز سمت اساطیر ایرانی نیاد. بازی های گاو فقط یه پارودی هستند که اسطوره های یونانی رو به مسخره میگیرن! این وسط هیچ اطلاعات مفید و درستی درباره فولکلور یونانی به مخاطب داده نمیشه. بعد یه عده حمایت میکنن از همچین چیزی. هعی. 8-|

Cait Sith

Dauntless Feline Hero
کاربر سایت
Jan 21, 2009
2,921
اینکارم نمیشه کرد، چون به فرض مثلا شما مخ SM رو هم زدی که گاو بعدی رو بیاره تو ایران، بر مبنی چه رفرنسی بیان ایران باستان رو بسازن؟ کدوم کتابی رو داریم که اینا بخونن؟ کدوم رف شیت معماری رو داریم که بهشون بفهمونه معماری ایران باید چه شکلی باشه؟ کدوم رفت شیتی رو داریم که آرت ایرانی رو بهشون نشون بده و بتونن حتی یه لباس واقعا ایرانی (نه فانتزی یا عربی/هندی) طراجی کنن؟ کلا ما هیچ مواد خامی نداریم که به استدیوها بدیم بیان سمت ما! نتیجه یشه مثل PoP که ملغمه ای هست از عربی و هندی تا ایران!

انتظار هم نداشته باشید که اینا بیان مثلا شاهنامه رو بخونن و بعد ارتیست هاشون وقت بزارن از بیخ تجسمش کنن و با یه استایل تازه و بدیع که به مزاق همه خوش بیاد تجسمش کنن! چون اینکار انقدر وقت گیر و هزینه بره که هیچ کس قبولش نمیکنه! اگه میخوایم از شاهنامه بازی بسازن قبلش باید تو ان تا مدیوم دیگه بهشون بشناسیم اینا چین، چه پتانسیل هایی دارن و چقدر میتونن جذاب باشن تا بیان سمتش. مساله فقط مخ زنی نیست!
اتفاقا اونا تاریخ ایران رو بهتر از ما میفهمن. علی الخصوص ژاپنیها که درمورد بک گراند هر اثری که بخوان بسازن تحقیق میکنن
نمونه اش انیمه Arslan Senki که عالی ساخته شده. هم آرت هم داستانش که الهام گرفته شده از ایران باستان هست. تمام عناصر معماری و هنر ایرانی و اسامی ایرانی و... هم توش میتونی ببینی.
تو بازیها هم Prince of Persia رو همه میشناسن یکی از بهترین بازیهای یوبی سافت بود و الانم خیلیا منتظرشن.
بازی Eternal Darkness هم بود که یه مقدار از داستانش درمورد پرشیای باستان بود ولی چون انحصاری گیم کیوب بود کمتر کسی تو ایران این بازی رو میشناسه.
بعد همین ایرانیا فکر میکنی شاهنامه رو میخونن بخوان بازی بسازن؟ :D
فکر کن کل تیم شاهنامه رو اصلا از حفظ باشن، باز بازی نهایی بهتر از اون چیزیه که سانتامونیکا یا مثلا یوبی سافت با یه تحقیق سطحی از پرشیا ساخته :D
همین که بازیه داستانش آخر به Shrine Defenders ختم نمیشه و توش زنها با چادر تو خونه نمیچرخن خیلیه، بقیه موارد کمی و کیفی بماند :D

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: Ozzy the turtle

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر