1. به منظور آشنایی هرچه بیشتر با علاقمندی ها و همچنین ایجاد زمینه های تعامل و همکاری بیشتر با شما یاران وفادار و همیشگی بازی سنتر، پرسشنامه ای تحقیقی تهیه شده است که در بر گیرنده اطلاعات و علاقمندی های شما کاربران عزیز است. با پاسخ گویی به آن ما را یاری نمایید. برای مشاهده پرسشنامه کلیک کنید
  بستن اطلاعیه

تاثیر بازیهای کامپیوتری بر هوش کودکان

گفتگو در 'گفتگوی آزاد پیرامون بازی ها و کامپیوتر' ایجاد شده توسط azarazad, ‏May 18, 2018.

 1. azarazad

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏May 16, 2018
  ارسال ها:
  5
  بر اساس نتایج منتشر شده توسط محققان دانشکده ملی علوم ایالات متحده، انجام بازی های اکشن پر سرعت همراه با عکس العمل های سریع، می تواند بر روی قدرت یادگیری فرد اثر مثبت بگذارد.

  افرادی که بازی هایی مانند Call Of Duty را انجام می دهند، در انجام چند کار همزمان از اطرافیان خود بهتر هستند. همچنین این افراد قوه تخیل بالایی دارند و می توانند اجسام را بهتر و از زاویه دید متفاوت تری نسبت به کسانی که بازی های کامپیوتری را انجام نمی دهند، در ذهن خودم مجسم کنند. دکتر دافنی باولیر، محقق و متخصص علوم شناختی و مغز در 2 دانشگاه راچستر و ژنو، اعلام کرده که این افراد حتی دیدگاه بهتری نسبت به موضوعات دارند.

  اما این موضوع چگونه ممکن است؟ او در پاسخ به این سوال پاسخ می دهد ذهن ما همیشه در حال پیش بینی وقایع است. هنگامی که با کسی در حال صحبت، رانندگی و حتی در حال انجام یک عمل جراحی هستیم، ذهن به دنبال پیش بینی وقایع است.

  وی در ادامه می افزاید:

  برای هوشیار ساختن این توانایی مغزی، ذهن به صورت خودکار در حال مدل سازی از دنیای اطراف ماست. هر چقدر این مدل سازی بهتر انجام شود، عملکرد مغز بهتر خواهد بود. با تحقیقات انجام شده، حال ما به این نتیجه رسیده ایم که بازی های اکشن کامپیوتری در واقع موجب پرورش این عمل ذهنی می شوند.

  روند تحقیق به این صورت انجام شده است که دکتر باولیر به 2 گروه از دانشجویان برای پنجاه ساعت انجام بازی طی 9 هفته مقداری پول پرداخت کرد.

  طبق گزارش ها، یکی از گروه ها به انجام بازی های اکشنی مانند Call Of Duty و Unreal Tournament 2004 پرداختند و گروه دیگر برای بازی های ساده تر و غیر اکشن مانند The Sims 2 و Restaurant Empire انتخاب شدند.

  اصول تحقیق بر پایه این بود که بازیکنان بازی های اکشن، با چه سرعتی قادر به ساخت مدل ها در ذهن خود هستند و میزان اختلاف آن ها با گروهی که بازی های آرام تری انجام می دهند چقدر است. در کمال تعجب، گروه اول نه تنها قادر به تصویر سازی سریع تری بودند، بلکه می توانستند در حین انجام یک فعالیت غیر مرتبط نیز این کار را انجام دهند.

  در ابتدای مرحله شروع یادگیری، بازیکنان بازی های اکشن از گروه دیگر غیر قابل تشخیص بودند. اما در عوض، آنها راهکارهای بهتری برای حل مسایل ارایه دادند و منحنی یادگیری شان بسیار سریع تر از گروه دوم رو به بالا رفت. بعد از اتمام آزمایش، محققان متوجه شدند که بازیکنان بازی های اکشن، قابلیت جدید را که به دست آورده بودند به سرعت از دست نداده و فراموش نکرده اند. یک سال بعد، دوباره آزمون هایی از آنها گرفته شد و نتایج تقریبا با سال پیش برابری می کرد.

  اما چگونه چنین چیزی امکان پذیر است؟

  مغز یک سلول عصبی تنها نیست، بلکه متشکل از شبکه ای از سلول های عصبی است که اجزای آن با یکدیگر تعامل دارند. در هنگام انجام آزمون، این سلول ها رابط های خود را به نحوی تغییر می دهند که بتوانند خود را با محیط آزمون تطبیق دهند. در این شراط این سلول ها درک می کنند که چه چیزی در انجام آزمون مهم تر است و چه عواملی موجب گمراهی و از بین بردن تمرکز می شود و مغز می تواند از وقوع آنها جلوگیری کند.

  تمامی این اعمال با انجام بازی های اکشن شبیه سازی می شود و مغز، خود را با آنها تمرین می دهد. شبیه سازی ها شاید در ظاهر مشخص نباشد اما با انجام آزمون ها در گذر زمان، این قابلیت در افراد به خوبی نمایش داده خواهد شد.

  امروزه بازی های کامپیوتری بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره کودکان هستند و نمی توان به راحتی از آنها چشم پوشی کرد. درست است که نتایج تحقیقات به نفع فرزندانمان تمام شده، اما این امر نباید بهانه ای برای انجام ندادن تکالیف و دلیلی برای نشستن های طولانی رو به روی صفحه نمایش کامپیوتر باشد.

  همه ما می دانیم کودکی که ساعت های طولانی به انجام بازی های کامپیوتری می پردازد، کمتر وقت رسیدن به تکالیف خود را دارد و در مدرسه نیز به همین علت ممکن است با مشکل مواجه شود. بهتر است با کنترل درست فرزندان و در اختیار گذاشتن زمان مناسب و مقرر برای انجام بازی های کامپیوتری، به شکوفایی استعدادهای فرزندانمان کمک کنیم.