Sam Lake: اگر Max Payne 3 به دست ما ساخته می‌شد، شاهد عنوان کاملا متفاوتی بودیم

Bahram

Alan, Wake Up
مدیر انجمن
Sep 7, 2011
7,755
نام
Bahram
روز گذشته در شهر «پاریس» مراسمی در خصوص بازی‌های ویدیویی با عنوان کلاس آموزشی بازی‌های ویدیویی [The Video Game masterclass] برگذار شد. استودیو «Remedy» هم جزو یکی از حاضران این مراسم بود. آن‌ها در خصوص مباحث مختلفی از جمله ساخت ‌ادامه‌ عنوان «الن‌ویک»، روند ساخت «کوانتوم‌بریک» و ... توضیح دادند. اما در این بین آن‌ها قسمتی از صحبت‌های خود را اختصاص دادند به ورژن رمدی عنوان «مکس‌پین 3» و تفاوت‌های آن با ورژن «راک‌استار». با ادامه خبر با سایت بازی‌سنتر همراه شوید.

sr0zkeb6fd9eei86ajzm.jpg

عنوان مکس‌پین 3 در سال 2012 منتشر شد. عنوانی که خیلی‌ها آن را با جمله، «این یک بازی خوب، اما مکس‌پین نیست.» توصیف کردند. البته این صحبت‌ها بدون علت هم نبود. مکس‌پین 3 بر خلاف دو شماره اول آن توسط رمدی ساخته نشد و وظیفه ساخت آن با شرکت‌ راک‌استار بود. حال به نظر فرصت خوبی فرا رسیده تا ما از «سم‌لیک» در خصوص روند ساخت مکس‌پین 3 و فرق نسخه رمدی و راک‌استار بپرسیم.

سم‌لیک در این خصوص به ما گفت، راک‌استار از او دعوت کرده‌است تا عنوان مکس‌پین 3 را در مرحله توسعه‌، تجربه و بعد از آن به راک‌استار پیشنهاداتش را ارایه دهد. او بعد از تجربه مکس‌پین 3 از این عنوان خوشش آمده و دلیل اصلی این موضوع را هم استایل راک‌استارگونه بازی می‌داند.
سم‌لیک در ادامه به این موضوع اشاره کرد که ترس اصلی او قبل از تجربه مکس‌پین 3، «ایده تقلید راک‌استار از استایل رمدی بوده‌است.» اما بعد از این که این عنوان را تجربه‌کرده ، متوجه این موضوع شده‌است که مکس‌پین 3، همچنان یک مکس‌پین است اما نسخه‌ای که با یک ایده و تفکر دیگر ساخته‌شده و البته نسخه‌ای که مربوط به خود راک‌استار است.

سم‌لیک در ادامه گفت که او به راحتی می‌تواند بگوید، اگر مکس‌پین 3 توسط رمدی ساخته می‌شد، عنوانی کاملا متفاوت بود. اما تصمیمی هم که راک‌استار در خصوص ادامه سری اتخاذ کرد، تصمیم درست و خلاقانه‌ای بوده‌است.
« ما باید راه خودمان را برویم و آن‌ها هم باید راه خودشان را بروند. من فکر می‌کنم که اگر ما بخواهیم از آن‌ها تقلید کنیم یا آ‌ن‌ها بخواهند از ما تقلید کنند، این کار یک روش اشتباه است.»

در انتها مصاحبه‌ هم سم‌لیک در خصوص «Dan Houser» نویسنده مکس‌پین 3 گفت. او یک «نویسنده فوق‌العاده‌» است. زمانی که توسعه مراحل گرافیکی عنوان مکس‌پین 3 به پایان رسید، هوسر به پیش سم‌لیک رفته‌است و از او در خصوص دوران کودکی مکس‌پین و وقایع زندگی او پرسیده و بعد از آن با استفاده بینش و بصیرتش داستان مکس‌پین 3 را ایجاد کرده‌است.

آخرین ویرایش:

( Layken )

عضو تحریریه
Nov 29, 2009
3,050
نام
حامد
شما رو درجه اسون میرفتی رو درجه سخت بازی میکردی متوجه میشدی کاملا بازی چالش داشت من ندیدم کسی مثل درخت جلوم وایسه. مخصوصا اواخر بازی که شدیدا سخت میشد ..
npc ها خیلی مواقع از پشت کاور هدشات میکردن ، من به نسبت شوتر های دیگه کاملا بالانس میدیدم تو بازی و کاملا npc ها جنب و جوش داشتن کاور میگرفتن به موقع و مخفی میشدن و به نسبت بازی های شوتر الانم کاملا برتری داشت
ولی خوب پتانسیل این گیم پلی خوب و جذاب با اون داستان و طراحی داستانی زیر سوال رفت ،

با احترام به نظر شما
ولی درجه سختی هر بازیی رو بالا ببری بلزی سخت میشه و زیاد ربطی به هوش مصنوعی نداره
اون هدشاتم که میگید به خاطر سبک سینمایی بود که مکس هنگام مردن داشت چشم نوازی می کرد، برای مثال وقتی فردی در حالت کاو تیراندازی میکنه به غیر سرش جای دیگه که بیرون از کاور نمیاد برا تیراندازی و خب اینحا راکستار کمی جنبه سینمایی به کشته شدن شخصیت هم داد.
من خودم که یک هوش مصنوعی معمولی و سطح معمولی تو بازی دیدم.

Mr.Death

دبیر تحریریه بازنشسته
کاربر سایت
May 31, 2006
4,070
نام
احد
هرچند انتقادهای مطرح شده از داستان مکس پین 3 منطقی هست اما هیچ وقت دیگه داستانش رو نمیشه با لفظ"بد" یاد کرد. من معتقدم داستان مکس پین 1 و 2 بار روانشناختی بیشتری در خودش گنجونده بود. اما اینم باید در نظر گرفت که مدت ها از وقایع مکس پین 2 گذشته بود و دیگه مکس اون مکس سابق نبود. فشاری که بعد از اون حوداث بهش وارد شده بود کلا شخصیتش رو داغون کرده بود. دیگه نباید منتظر شخصیتی مثل مکس پین 2 می‌بودیم.
اما از بحث داستان که بگذریم بدون شک گیم‌پلی بازی یکی از بهترین‌های نسل قبل بود و شاید جزو معدود بازی هایی بود که من در توصیفش گفتم: لذت بخش بود!

SiminSecret

کاربر سایت
Sep 7, 2010
4,809
نام
مهراد
به عنوان یکی از فن های مکس پین که این سه عنوانش رو بارها و بارها به اتمام رسوندم باید بگم نسخه سوم واقعا عالی بود ، چه از نظر گرافیکی چه از نظر شوتر و چه از نظر بهینه سازی ، راکستار تمام تلاش خودش رو برای این عنوان کرد و اینکه بعد از چند سال خبر انتشار نسخه سوم بازی واقعا من رو خوشحال کرد ، درسته مکس دیگه مکس نسخه دوم نبود اما دلیلی نداره بگیم بازی افتضاح بود ، بلاهایی سر مکس اومده بود که تقلید راک استار از رمدی واقعا همه چی رو بهم میریخت. من واقعا از بازی لذت بردم امیدوارم نسخه چهارم هم منتشر بشه

amirpers

کاربر سایت
Oct 14, 2006
1,409
نام
امیر
مکس پین 3 فوق العاده بود اما مکس پین نبود.
حیف شد که این عنوان رو رمدی از دست داد. حیف.

کاش میشد مکس پین 4 رو با رمدی و سم لیک میدیدیم.

Terova

No Trolls
Gold User
Dec 1, 2007
12,955
نام
محمد امین
بعد از مکس 2 همه منتظر نسخه بعدی بازی بودن اما مکس 3 کاری کرد که کمتر کسی منتظر نسخه بعدی بازی هست و خبرای پیرامونش یک هو گویا برای همیشه متوقف شد

مکس 3 رو وقتی من تجربه کردم اصلا حس مکس 1 و 2 رو به من نداد شاید بازی خوبی بوده باشه ولی ما دنبال ادامه مکس های قبلی بودیم نه یک چیز نامتعارف از ایده های گانگستری راک استار! خیلی راحت میشد تم بازی های راک استار رو تو مکس 3 دید که کوپکترین ربطی به دنیایی مکس نداشت

واقعا سم لیک و دارو دستش در ضمینه تم و جو بازی و داستان منحصر به فرد هستن و خیلی با اون چیزی که من بهش علاقه دارم مچ هست و این چیزا رو تو بازی های دیگه نمیبینم

Daedalus

کاربر سایت
Apr 8, 2010
12,576
نام
فرهود
Max Payne سری بازی خاصی بود که همیشه سعی می‌کرد روایت و بخش داستانی رو به چالش بکشه, هویتش این بود. این که هویت یک سری رو ازش بگیری واقعاً کار جالبی نیست.

MR.J

کاربر سایت
Jan 10, 2014
76
نام
Javad
خیلی جالبه بعضی از دوستان میگن max pane دست راکستار افتاد نابود شد و دوست داریم خود رمدی بازیو مطرح کنه خیلی دوس دارم اون روزیو ببینم که red dead 2 وقتی بیاد دوستان چیکار میکنن

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
11,339
نام
Majid
بعد از مکس 2 همه منتظر نسخه بعدی بازی بودن اما مکس 3 کاری کرد که کمتر کسی منتظر نسخه بعدی بازی هست و خبرای پیرامونش یک هو گویا برای همیشه متوقف شد

مکس 3 رو وقتی من تجربه کردم اصلا حس مکس 1 و 2 رو به من نداد شاید بازی خوبی بوده باشه ولی ما دنبال ادامه مکس های قبلی بودیم نه یک چیز نامتعارف از ایده های گانگستری راک استار! خیلی راحت میشد تم بازی های راک استار رو تو مکس 3 دید که کوپکترین ربطی به دنیایی مکس نداشت

واقعا سم لیک و دارو دستش در ضمینه تم و جو بازی و داستان منحصر به فرد هستن و خیلی با اون چیزی که من بهش علاقه دارم مچ هست و این چیزا رو تو بازی های دیگه نمیبینم
مطمئنن هممون اون جو قدیم مکس پینو بیشتر دوس داشتیم ولی اصلا کل موضوع تاپیک اینه که سم لیک راضی نبوده که از اون سبکش توی نسخه راک استار استفاده بشه و وقتی راک استار سبک خودشو پیاده کرده و سم لیکم بدش نیومده، بنظر منم واقعا بازی عالیی بود اما خوب اون حس مکس پینای قدیمو نداشت که اون حس رو فقط میشه توی کارای ریمدی حس کرد مثل آلن ویک.

FPS Eager

کاربر سایت
Jan 27, 2013
1,325
نام
امیرعلی
هرچقدر هم بشه از داستان نسخه سوم ایراد گرف ولی شخصیتی که راکستار از مکس توی نسخه سوم نشون داد بعد از حوادث نسخه ی دوم واقعا قابل لمس و باورپذیر بود. شخصا نسخه دوم رو بیشتر دوست دارم ولی نسخه سوم واقعا لذت بخش ترینِ سری بود واسم.

HalfLife G

کاربر سایت
Feb 21, 2009
3,711
نام
مراد حلیمی
اولا اصلا ادامه داستان مکس پین به شماره ۳ به نظرم اضافی بود...تو همون شماره دوم داستان این ادم تموم شده بود(چون داستان بازی استوار بر زندگی یک فرد، نمیشه چندین شماره ازش ساخت)

دوما هویت بازی نصفش اون فضاش بود نصفش اون شوترش که نصفشو کلا راک استار پروند:d
سم لیک هم مودبانه به این مساله اشاره کرده:d

.

FaRd!N

Nothing as it Seems
کاربر سایت
Aug 30, 2007
14,104
نام
فردین
هرچند انتقادهای مطرح شده از داستان مکس پین 3 منطقی هست اما هیچ وقت دیگه داستانش رو نمیشه با لفظ"بد" یاد کرد. من معتقدم داستان مکس پین 1 و 2 بار روانشناختی بیشتری در خودش گنجونده بود. اما اینم باید در نظر گرفت که مدت ها از وقایع مکس پین 2 گذشته بود و دیگه مکس اون مکس سابق نبود. فشاری که بعد از اون حوداث بهش وارد شده بود کلا شخصیتش رو داغون کرده بود. دیگه نباید منتظر شخصیتی مثل مکس پین 2 می‌بودیم.
اما از بحث داستان که بگذریم بدون شک گیم‌پلی بازی یکی از بهترین‌های نسل قبل بود و شاید جزو معدود بازی هایی بود که من در توصیفش گفتم: لذت بخش بود!
دقیقا... هزار بار هم قبلا این مسئله رو گفتم. به نظر من کسی که تکلیفش با خودش مشخص نیست همینایی هستن که دارن اعتراض میکنن. چندین سال که مکس پین میخواستن بدون اینکه مثلا فکر کنن داستان چی میخواد باشه. در حالی که داستان تو همون شماره 2 کاملا پرونده اش بسته بود. مکس پین 3 به بهترین نحو ممکن تونست حالت روانی و پریشانی اتفاقات پسا مکس پین 1 و 2 رو به نمایش بکشه. یعنی تنها دلیلی که مکس زندگی میکرد، این بود که نمیخواست خودکشی کنه! و منتظر مرگ طبیعی و تدریجی بود!!! از اونور اتفاقاتی که میفته و گروگان گیری اون دختره و نجاتش، خاطراتی رو از عدم موفقیت در نجات افراد در شماره های قبل، براش زنده میکنه، و اینجاست که مکس دوباره بهانه ای برای زندگی پیدا میکنه.

اگر واقعا دنبال یه داستان مثل 1 و 2 بودید اشتباه از خودتون بود. خوشحال میشم بیاید یه پیشنهاد در مورد داستان بدید ببینم به نظرتون چطوری باید میشد؟ :D

این سم لیک هم خیلی نامفهوم حرف زده. هیچ تظمینی نبود که اگه رمدی میساخت بازی خوب میشد. فقط گفته متفاوت میساخت که خوب طبیعی هست، سبک و سیاق هر کسی فرق داره. اما این حرفا باعث نمیشه که مکس پین 3 یه عنوان خیلی خوب و عالی نبوده باشه.

Assassin's Creed

کاربر سایت
Jun 24, 2006
1,320
نام
محمد امین
دقیقا... هزار بار هم قبلا این مسئله رو گفتم. به نظر من کسی که تکلیفش با خودش مشخص نیست همینایی هستن که دارن اعتراض میکنن. چندین سال که مکس پین میخواستن بدون اینکه مثلا فکر کنن داستان چی میخواد باشه. در حالی که داستان تو همون شماره 2 کاملا پرونده اش بسته بود. مکس پین 3 به بهترین نحو ممکن تونست حالت روانی و پریشانی اتفاقات پسا مکس پین 1 و 2 رو به نمایش بکشه. یعنی تنها دلیلی که مکس زندگی میکرد، این بود که نمیخواست خودکشی کنه! و منتظر مرگ طبیعی و تدریجی بود!!! از اونور اتفاقاتی که میفته و گروگان گیری اون دختره و نجاتش، خاطراتی رو از عدم موفقیت در نجات افراد در شماره های قبل، براش زنده میکنه، و اینجاست که مکس دوباره بهانه ای برای زندگی پیدا میکنه.

اگر واقعا دنبال یه داستان مثل 1 و 2 بودید اشتباه از خودتون بود. خوشحال میشم بیاید یه پیشنهاد در مورد داستان بدید ببینم به نظرتون چطوری باید میشد؟ :D

این سم لیک هم خیلی نامفهوم حرف زده. هیچ تظمینی نبود که اگه رمدی میساخت بازی خوب میشد. فقط گفته متفاوت میساخت که خوب طبیعی هست، سبک و سیاق هر کسی فرق داره. اما این حرفا باعث نمیشه که مکس پین 3 یه عنوان خیلی خوب و عالی نبوده باشه.
حداقل می تونستن یک داستانی رو بسازند که یکی کپی کامل از فیلم man of fire نباشه! مکس پین قبلیا رو که بازی میکردی تا دقیقه 90 نمیفهمیدی چی به چیه، بعد تو این بازی قشنگ بعد از چند مرحله تا ته رو میتونستی بخونی!

دوم، مثلا همین الان میگن چندین سال از ساخت HL گذشته، حالا تم جدید HL رو بکنند مثل CoD شما میگی اوکی؟ میری و لذت میبری؟ مثلا دکتر گوردون توی HL رو با خالکوبی و سر تراشیده مدل آلمانی ببینی و هی هم فحش بده به این و اون؟ میگی خب بازی گذشته؟ در نمیاد واقعا!
تغییر داستان اوکی هست، همین داستان رو می تونستن جا اینکه ببرن تو برزیل و پیراهن گل گلی بپوشونن تنش و سرشو کچل کنند تو خود نیویورک انجام بدن و همون نیوجرسی میموند!

من خدائی کسی که یک درصد بگه داستان مکس پین 3 خوب بود رو درک نمیکنم! تازه بماند که بعد نمایش اول دیدن چه گندی خورده رفتن یک سری پیش در آمد برای بازی گذاشتن و تا زمان عرضه فقط اون هارو نشون دادن و یه جور کردن انگار مثلا 90 درصد بازی تو برف و تو نیویورک یه 10 درصدش میر برزیل!

کلا راک استار گند زد آقا، تنها چیزی که نجاتش داد گیم پلی بازی بود!

FaRd!N

Nothing as it Seems
کاربر سایت
Aug 30, 2007
14,104
نام
فردین
حداقل می تونستن یک داستانی رو بسازند که یکی کپی کامل از فیلم man of fire نباشه! مکس پین قبلیا رو که بازی میکردی تا دقیقه 90 نمیفهمیدی چی به چیه، بعد تو این بازی قشنگ بعد از چند مرحله تا ته رو میتونستی بخونی!

دوم، مثلا همین الان میگن چندین سال از ساخت HL گذشته، حالا تم جدید HL رو بکنند مثل CoD شما میگی اوکی؟ میری و لذت میبری؟ مثلا دکتر گوردون توی HL رو با خالکوبی و سر تراشیده مدل آلمانی ببینی و هی هم فحش بده به این و اون؟ میگی خب بازی گذشته؟ در نمیاد واقعا!
تغییر داستان اوکی هست، همین داستان رو می تونستن جا اینکه ببرن تو برزیل و پیراهن گل گلی بپوشونن تنش و سرشو کچل کنند تو خود نیویورک انجام بدن و همون نیوجرسی میموند!

من خدائی کسی که یک درصد بگه داستان مکس پین 3 خوب بود رو درک نمیکنم! تازه بماند که بعد نمایش اول دیدن چه گندی خورده رفتن یک سری پیش در آمد برای بازی گذاشتن و تا زمان عرضه فقط اون هارو نشون دادن و یه جور کردن انگار مثلا 90 درصد بازی تو برف و تو نیویورک یه 10 درصدش میر برزیل!

چیه مکس قبلی ها رو بازی نمیفهمیدی چی به چیه؟! سرراست از داستان مکس داریم مگه؟

اینطور که از نوشته هاتون متوجه شدم 90% مشکلات شما برمیگرده به کچل بودن مکس :D مقایسه مثال HL ـتون هم خیلی بیربط بود خدایی :D اصلا شرایط این دو تا قضیه و بازی یکی نیستن. کسی هم اینجا نمیگه داستان مکس پین 3 خفن بود و خدای داستان بود، مسئله اینه که بیشتر از این هم نمیتونست باشه و با توجه به شرایط چیز خوبی در اومده بود ازش.

HDV 7

Time is the Fire, in which we burn
گرافیست سایت
Jul 24, 2009
2,699
نام
Hadi

سناریویی که برای مکس پین 3 در نظر گرفته شده بود رو از نظر منطقی کاملا میشد درکش کرد. یعنی تا جایی که میشد توضیح منطقی برای تغییرات شخصیت مکس داده شد. اینکه چند سال گذشته بود و مکس به پوچی خورده بود تو زندگیش و یه روال تکراری رو طی میکرد و پس از درگیری هایی که داشت در فلش بک ها یکی بهش وعده میده که بره جایی کاملا متفاوت با جایی که الان هست و شغل راحتی داشته باشه و همه چی رو فراموش کنه و بره ساحل و زندگی جدیدی شروع کنه و .... اینکه بازی با نسخه های قبلی تفاوت داشت درسته ولی استوری لاین حداقل از نظر منطقی مناسب ادامه پیدا کرد.

Daedalus

کاربر سایت
Apr 8, 2010
12,576
نام
فرهود
سناریویی که برای مکس پین 3 در نظر گرفته شده بود رو از نظر منطقی کاملا میشد درکش کرد. یعنی تا جایی که میشد توضیح منطقی برای تغییرات شخصیت مکس داده شد. اینکه چند سال گذشته بود و مکس به پوچی خورده بود تو زندگیش و یه روال تکراری رو طی میکرد و پس از درگیری هایی که داشت در فلش بک ها یکی بهش وعده میده که بره جایی کاملا متفاوت با جایی که الان هست و شغل راحتی داشته باشه و همه چی رو فراموش کنه و بره ساحل و زندگی جدیدی شروع کنه و .... اینکه بازی با نسخه های قبلی تفاوت داشت درسته ولی استوری لاین حداقل از نظر منطقی مناسب ادامه پیدا کرد.

مسئله‌ای که هست اگر قرار بر این باشه که بازی انقدر تفاوت کنه اصلاً معنای این که تحت عنوان مکس‌پین عرضه شه چی هست؟ آیا SC Conviction به خودی خودش ضعیف بود, یا به عنوان یک Splinter Cell ضعیف بود؟‌ یک دنباله باید چه چیزهایی رو تغییر بده و چه چیزهایی رو تغییر نده؟‌ اگر تغییرات بنیادی باشن چرا باید به عنوان یک دنباله عرضه شه یک عنوان؟
راک‌استار از اسم Max Payne سو‌ءاستفاده کرد. این مشخصه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر