آموزش ساخت نوار میکرو

Squall*

کاربر سایت
Mar 13, 2009
541
نام
فرید
چون افرادی مانند من مبتدی هستند و اطلاعاتی در مورد مدارات ندارند بهتر است اموزش قدم به قدم ساخت کارتریج واستفاده از نرم افزارهابنویسید.
آموزش پست اول که کاملا به صورت قدم به قدم توضیح داده! دقیقا کجاش مشکل داری؟

برای ساخت بازی Footbalistha - نام برد این بازی Tsrom ,Mapper 4 است نه TLROM ایا میتوان ساخت ؟
با توجه به این سایت مشخص هست که کاملا بردش TLROM هست. برای پیدا کردن نوع برد با استفاده از شبیه ساز باید نسخه اصلی بازی رو اجرا بکنی نه نسخه ویرایشی یا هک شده.

نرم افزار Rom Splitter را دانلود کردم ولی وقتی از حالت فشرده خارج شدوقتی روی ایکن مربوطه دو بار کلیک میکنم اجرا نمی شود .
شاید مشکل از ویندوزت باشه. من روی ایکس پی به راحتی میتونم اجراش بکنم. اگه از اون برنامه نتونستی استفاده بکنی باید از برنامه READNES استفاده بکنی که میتونی از اینجا دانلود بکنی

ما نیاز به راهنمایی بیشتر داریم.:bighug:
داداش مگه شما چند نفر هستین؟! (^_^)

در بازی موش و گربه PRG و CHR هر کدام 128KB هستند .ایا اسی ما باید 125KB باشد یا 256KB یا بیشتر.
هر یک از PRG‌ و CHR یه فایل جداگانه هستن و حجم مستقلی دارن بنابراین هر کدوم با توجه به حجمی که دارن نیازمند یه ای پی رام متناسب هستن.
حجم ای پی رام بیشتر هم باشه اشکالی نداره. به همین خاطر بهترین ای ای پی رام مدل 29F040 هست که حجمش 512 کیلوبایت هست و هر نوع بازی توش جا میشه و قابلیت پاک شدن و دوباره پروگرم شدن رو داره.

ایا باید برای ساخت هر کاتریج میکرو یک میکرو کنترل AX5202P استفاده کنیم ؟ و بیشتر چه فروشگاههایی دارن ؟:-b
برای بازی های در حد قارچ خور نیازی به این آی سی نیست ولی واسه بازی هایی مثل فوتبالیست ها و موش و گربه به این آی سی نیاز دارن. توی ایران این آی سی اصلا پیدا نمیشه چون کاربردی به غیر از این مورد نداره. فقط توی چین پیدا میشه. من قبلا مستقیم از چین خریدم و الان یه چند تایی اضافه دارم اگه خواستی میتونم واست بفرستم. ولی ای پی رام راحت توی تهران پیدا میشن.

و در ادامه میخواستم بکویم اگر امکان دارد گویید برای لحیم کاری چه نقاطی را باید به هم لحیم کنیم
نقشه مدار هر بازی متفاوت هست. کدوم بازی رو میخواهی بسازی؟

اسمان

کاربر سایت
Feb 8, 2014
5
سلام .ممنون به خاطر راهنمایی های شما :) . مشکلات در ساخت :
1- چگونه باید به طرح روی نوار میکرو دسترسی بیابیم ؟ برای ساخت کیت نوار زیرا دانش طراحی مدارخود یک علم جدا گانه است.
2-اندازه کیت باید چقدر باشد چون عکس طرح می تواند بزرگ شده باشد.
3-محل هایی را که در روی کیت سوراخ میکنند را جکونه باید سوراخ کنیم ؟
4-قیمت هر میکرو کنترل چند است و این که مثلا چرا برای ساخت بازی zen این میکرو کنترل استفاده نشده است ؟
5- اگر امکان دارد لینک مستقیم دانلود نرم افزار READNES را بر روی سایت بگزارید.

Squall*

کاربر سایت
Mar 13, 2009
541
نام
فرید
چگونه باید به طرح روی نوار میکرو دسترسی بیابیم ؟
منظورت از طرح همون شماتیک یا نقشه مدار هست؟ واسه هر بازی شماتیک مدار فرق میکنه. شماتیک بازی های TLROM‌ توی پست اول هست. برای بقیه نقشه ها باید گوگل رو بگردی.

برای ساخت کیت نوار زیرا دانش طراحی مدارخود یک علم جدا گانه است.
من خودم معمولا بر اساس شماتیک، مدار رو با نرم افزار Proteus طراحی میکنم و بعد با استفاده از روش پرینت اتو و اسید، مدار چاپی نوار رو درست میکنم بازم توی پست اول آموزش این کار هست.

اندازه کیت باید چقدر باشد چون عکس طرح می تواند بزرگ شده باشد.
در کل اندازه مدار چاپی رو باید با توجه به سایز قابی که در اختیار داری در نظر بگیری و بعد وقتی با نرم افزار طراحی میکنی اندازه مدار رو مشخص بکنی.
البته توی پست اول مدار آماده TLROM واسه اندازه کاغذ A4 هست و میتونی به راحتی روی کاغذ روغنی پرینت بگیری و بزنی روی مدار چاپی.

محل هایی را که در روی کیت سوراخ میکنند را جکونه باید سوراخ کنیم ؟
با استفاده از سه نظام و مته کوچیک و آرمیچر 12 ولت

قیمت هر میکرو کنترل چند است
توی سایت ebay.com میتونی قیمتش رو پیدا بکنی

این که مثلا چرا برای ساخت بازی zen این میکرو کنترل استفاده نشده است ؟
اگه منظورت بازی Zen: Intergalactic Ninja هست چرا اونم داره ولی مدل روی بردی یا SMD هست و همون آی سی کوچیک هست که روش نوشته MMC3 و کاملا مشابه آی سی AX5202P هست.

اگر امکان دارد لینک مستقیم دانلود نرم افزار READNES را بر روی سایت بگزارید
اگه نتونی از اون صفحه خودت لینک دانلودش رو پیدا بکنی بعید میدونم که بتونی ازش استفاده بکنی! با این حال خدمت شما اینم از لینک مستقیم دانلود Readnes3

اسمان

کاربر سایت
Feb 8, 2014
5
سلام . من رفتم بازار و 3 نوع Programer دیدم .
1- Programer STK 500
2-Programer AVR مخصوص ای سی های AVR
3-Programer PIC
از کدامیک از اینها میتوانیم استفاده کنیم ؟
و اگر مناسب نیستند از کجا میتوانیم Programer مناسب را خریداری کنیم ؟
چند سوال دیگه هم داشتم . پایه های نوار میکرو را چه طور بسازیم ؟
ایا به غیر از میکرو کنترل AX5202P میکرو کنترل های دیگری را می توانیم استفاده کنیم ؟
ایا دستگاه کوچکی در بازار موجود هست که به جای لحیم کاری قطعه را به کیت پرچ کند ؟
ایا میتوان حافظه نوارهای میکرویی که ای سی قیری دارند را تغییر داد ؟
ممنون

آخرین ویرایش:

Squall*

کاربر سایت
Mar 13, 2009
541
نام
فرید
از کجا میتوانیم Programer مناسب را خریداری کنیم ؟
به پست اول مراجعه بکن

چند سوال دیگه هم داشتم . پایه های نوار میکرو را چه طور بسازیم ؟
اگه منظورت لبه های کناری هست که به میکرو وصل میشن بازم توی پست اول هست.

ایا به غیر از میکرو کنترل AX5202P میکرو کنترل های دیگری را می توانیم استفاده کنیم ؟
به این آی سی اصطلاحا ASIC میگن.
در واقع ASIC ها از همبندی گیت های منطقی TTL سری 74HCXXX به وجود میان
تعداد گیت های به کار رفته بستگی به پیچیدگی ASIC داره
ساختن MMC3 (و یا AX5202P‌) حداقل 30 تا گیت منطقی TTL نیاز داره
این تعداد گیت TTL‌ توی فضای کوچیک نوار امکان نداره که جا بشه
ولی میشه این مدار رو روی یه CPLD مثل XC9572 به صورت نرم افزاری شبیه سازی کرد تا جای کمتری بگیره

ایا دستگاه کوچکی در بازار موجود هست که به جای لحیم کاری قطعه را به کیت پرچ کند ؟
شاید بتونی از حوضچه قلع استفاده بکنی

ایا میتوان حافظه نوارهای میکرویی که ای سی قیری دارند را تغییر داد ؟
تا جایی که اطلاع دارم نمیشه (حداقل با روش های معمولی نمیشه)

esisonic

کاربر سایت
Aug 11, 2008
227
نام
اسی
آقا فرید خیلی باحالی...واقعا ً دمت گرم
آموزشت خیلی به درد خورد
پرژوه ی پایان ترم رفیقم جور شد...:d
بازم ممنون

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
630x.jpg

• Like
Reactions: nimaazmayesh

adernalin_77

کاربر سایت
Jul 15, 2017
1
سلام
متاسفانه عکس های پست ها پاک شده اند . اگر کسی داره لطفا آپلود کنه . مخصوصا عکس ها و نقشه های مربوط به ساخت خود کارتیج بازی . ممنون

alidn2005

عضو جدید
May 7, 2021
1
سلام خدمت اساتید محترم
خواستم ببینم اسم تخصصی کیت کارتریج بازی سگا چیه ؟

و با چه برنامه ای میشه پروگرامش کرد بشکلی که بجای خواندن یک آی .سی حاوی اطلاعات بازی ! یک مموری کارد را بخواند؟(Sd-card)

Mega Drive Genesis MD Everdrive Flash Cart With SD Card​

Attachments

• everdrive_AC_SL1500_.jpg
    everdrive_AC_SL1500_.jpg
    86.3 KB · مشاهده: 7
  • Like
Reactions: Sega_genesis

SMSTP

کاربر سایت
Jun 21, 2021
3
توی این آموزش نحوه ساخت یه نوار میکرو رو آموزش خواهم داد. یه توضیح در مورد نوارهای میکرو بدم اینکه این نوارها به صورت سری هستن و هر سری از یه نوع برد با طراحی خاص استفاده میکنن. اکثر بازی های خوب و به درد بخور که توی ایران بودن بردهاشون TLROM بودن مثل گل سه، فوتبالیست ها، نینجا گایدن، کنترا، دابل دراگان، میوه خور، لاین کینگ، مایتی فایت، موش و گربه و ...

بنابراین اکثر بازی های TLROM اونایی هستن که ارزش بازی کردنشون هنوز هم هست و اکثرا بین سال های 1990 تا 1993 ساخته شدن که این سال ها اوج شکوفایی بازی های میکرو بود.

خلاصه کاری که باید انجام بدین این هست :
1. جسجو و دانلود رام بازی مورد نظر
2. جمع آوری اطلاعات در مورد بازی
3. آماده سازی رام بازی برای پروگرم کردن
4. پروگرم کردن
5. ساخت مدار بازی
6. سوار کردن قطعات بر روی مدار و لحیم کاری

توضیح مراحل :
1. جسجو و دانلود رام بازی مورد نظر
بازی مورد نظرتون رو میتونین از سایت های مختلفی دانلود بکنین. یکی از بهترین سایت ها سایت کول رام هست. رام بازی های میکرو پسوند NES دارن و به راحتی با شبیه سازهای مختلفی میشه روی کامپیوتر اجراشون کرد.

Nestopia.JPG

2. جمع آوری اطلاعات در مورد بازی
الف) تشخیص برد بازی : از اونجایی که من قرار هست فقط بازی هایی که از نوع TLROM هستن رو آموزش بدم بنابراین بهتره که قبل از هر کاری نوع برد بازی رو مشخص بکنین. این کار رو میتونین به راحتی با استفاده از شبیه ساز Nestopia انجام بدین. کافیه بازی رو اجرا بکنین و از منوی View گزینه Image Info رو بزنین تا پنجره ای مانند زیر ظاهر بشه :

ImageInfo.PNG

جلوی Board‌ رو نگاه بکنین. اگه نوشته باشه TLROM امکان ساخت نوار میکرو هست.​
ب) تشخیص اندازه PRG و CHR : برای تعیین ظرفیت EPROM یا EEPROM مورد نیاز باید به اندازه های PRG و CHR دقت بکنین. عکس بالایی نشون میده که در بازی موش و گربه هر کدوم 128 کیلوبایت هستن. در صورت نیاز به جمع آوری اطلاعات بیشتر و تخصصی تر میتونین به این سایت هم مراجعه بکنین.

3. آماده سازی رام بازی برای پروگرم کردن
رام بازی تک فایلی هست که 16 بایت اولش مربوط به هدر فایل هست. این 16 بایت فقط برای شناسایی بازی توسط شبیه ساز برای اجرا شدنش هست. در بقیه فایل اول PRG و در ادامه اون CHR قرار داره. بنابراین برای آماده سازی رام باید 16 بایت اولش رو حذف کنیم و PRG‌ و CHR رو از هم جدا بکنیم. این کار رو میشه دستی و با استفاده از یه هگزا ادیتور انجام بدیم ولی بهتره که از نرم افزار ROM Splitter استفاده بکنیم که به طور اتوماتیک هدر فایل رو حذف میکنه و PRG.bin و CHR.bin رو برای پروگرم کردن تولید میکنه.

Splitter.PNG

4. پروگرم کردن
برای پروگرم کردن سه تا چیز لازم دارین :
الف) PRG.bin و CHR.bin : که توی مرحله سه نحوه تهیه شون توضیح داده شد.
ب) انتخاب EPROM یا EEPROM مناسب با اندازه PRG و CHR : فرق EPROM با EEPROM توی این هست که اگه اولی رو یک بار پروگرم کردین دیگه نمیتونین اطلاعات داخلش رو تغییر بدین ولی دومی که بهشون فلش هم میگن میتونین صدها بار پاک و پروگرم بکنین. بنابراین اگه قصد دارین که بازیتون رو نگه دارین از اولی و اگه قصد دارین حی بازی داخلش رو عوض بکنین از دومی استفاده بکنین.
نکته بعدی در مورد ظرفیت این آی سی ها هست که باید دقیقا متناسب با اندازه PRG و CHR انتخاب بکنین. انواع متداول مورد استفاده به ترتیب زیر هستن :

EPROMs : AT27C010(128KB) - AT27C020(256KB) - AT27C040(512KB) - AT27C080(1024KB)i
EEPROMs : AM29F010(128KB) - AM29F020(256KB) - AM29F040(512KB)i​

در صورت نیاز به دیتاشیت این آی سی میتونین به سایت آل دیتاشیت مراجعه بکنین.
ج) پروگرمر مناسب : تا اونجایی که من اطلاع دارم میتونین از پروگرمرهای TNM 2000+ و یا پروگرمر ولیام استفاده بکنین. پروگرمر اولی رو باید بخرین ولی میتونین پروگمر دومی رو خودتون درست بکنین. من خودم پروگمر ولیام رو درست کردم. اگه میخوایین خودتون پروگرمر ولیام رو درست بکنین این رو دانلود بکنین و دست به کار بشین.

Willem.jpg

5. ساخت مدار بازی
برد نوار میکرو باید دو رو باشه و ضخامت بین یک تا یک و نیم میلیمتر برای این کار مناسبه. از برد ضخیم تر از این استفاده نکنین چون به کانکتور میکرو صدمه میزنه. برای ساخت برد بازی به این موارد احتیاج دارین.

Cartridge.JPG

6. سوار کردن قطعات بر روی مدار و لحیم کاری
این مرحله یکی از سخت ترین مراحل هست. وقتی لحیم کاری میکنین باید خیلی مواظب باشین که پایه ها رو به هم نچسبونین. بعد از لحیم کاری هم با توجه به شماتیک و با استفاده از اوهم متر پایه ها رو یکی یکی تست بکنین. هر گونه اتصال کوتاه باعث میشه که نوار کار نکنه. خازن های C1 و C2 و CC ضروری نیستن در این صورت فقط کافیه که اتصال GND و A12 رو بین دو روی مدار برقرار بکنین. اگه نوار درست کار نکرد این خازن ها رو هم بندازین روش.
C1 : 4.7uF 16V electrolytic capacitor
C2 : 0.1uF 6V ceramic capacitor
CC : 220pF 5V capacitor

میکروکنترولر AX5202P فقط توی چین پیدا میشه ولی من خودم از پاساژ چهل ستون تبریز دو تا نوار میکرو پیدا کردم که توشون بود و هر کدوم رو دو تومن خریدم و استفاده کردم!

سلام جایی هست ادم بتونه لیست بده تا براش نوار میکرو بسازن ؟؟ البته هزینه ش هم پرداخت میشه

• Like
Reactions: Sega_genesis

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر