چطور Dreams پروژه Media Molecule میتواند فراتر از بازی باشد؟

Timeless One

Gemina Martia Victrix
Loyal Member
Apr 18, 2007
4,855
نام
امیرعلی
به طور مشخص در طول 10 سال کذشته بازی های کامپیوتری در صنایع و مشاغل دیگر نیز استفاده شدن اند. بعضی جراحان از بازی استفاده میکنند تا عمل های پیچیده را تمرین کنن، به بیماران PTSD کمک میشود و حتی پارسال در Assassin’s Origin مد Discovery به عنوان یک پلتفرم آموزشی در نقاط مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است. با وجود احتمالات گوناگونی که بازی های کامپیوتری به وجود می آورند جای تعجب نیست که بازی بعدی Media Molecule یعنی Dreams که امکان ساخت بازی را فراهم میکند نیز در همین راستا پیش برود. بهترین تعریفی که برای Dreams استفاده میشود، انجین قابل دسترسی ساخت بازی است. شما میتوانید هر بازی از RPG تا پلتفرمر را در آن با استفاده از ابزاری که Media Molecule آن را "برنامه نویسی تصویری" (Visual Programming) مینامد، خلق کنید.

Media Molecule اعتقاد دارد که چون در Dreams به جای کد از منو و اسلاید استفاده میشود، باعث میشود تا پلتفرمی مناسب برای بچه هایی باشد که علاقه به ساخت بازی دارند. تیم سازنده بازی به طور مشخص با گروه دخترانه Girlguiding در UK در ارتباط بوده تا نیم میلیون دختر جوان بتوانند بازی بسازند. Siobhan Reddy کارگردان و رئیس استودیو در این مورد میگوید:
"Girlguiding هیچوقت در زمینه بازی سازی حضور نداشته اند چون مبانیه پایه ای وارد شدن به صنعت سخت است. اینکه تعدادی دختر را به یک اتاق ببرید تا از یک برنامه پیچیده استفاده کنند سخت است. در حالی که با Dreams در یک ساعت میتوان چیزی ساخت"

arts_dreaming_pt2_6k.jpg
این اولین باری نیست که استودیو وارد مباحث آموزشی میشود. سری قبلی Media Molecule یعنی Little Big Planets نیز در مدارس و کالج ها به نوعی مورد استفاده قرار گرفت که استودیو هرگز در موردش فکر نکرده بود. Gem Abdeen مدیر توسعه استودیو در این مورد میگوید:
"زمانی که اولین بار از دید آموزشی به Little Big Planet نگاه کردیم، کمی سورپرایز کننده و در عین حال گیج کننده بود. مطمئن نبودیم که چه معلم های و چطور میخواهند از آن استفاده کنند. یکی از مواردی مشخصی که معلم ها در مورد LBP دوست داشتند فیزیک بود. یا معلم تاریخی که زندگی "هنری هشتم" را در بازی نمایش داد. با Dreams هم فکر میکنم تا وقتی مورد استفاده قرار نگیرد نتوانیم همه چیز را بدانیم. ولی مطمئنیم تجربه ای است که در موارد متفاوتی میتواند استفاده شود"

Abdeen همچنین Dreams را با استفاده بچه ها از Ipad مقایسه میکند و بیان میکند: "جوان های امروزه جوری بزرگ میشوند تا منطق را فرا گیرند" به خاطر اینکه چنین تکنولوژی هایی از سنین پایین مورد استفاده قرار میگیرند، بنابراین زبان مورد استفاده Dreams برای افراد آشنا خواهد بود. در مورد کالج ها از همین حالا علاقه برای قرار دادن پروژه در برنامه های تحصیلی وجود دارد. تیم برای معرفی Dreams به آمریکا سفر کرد و افراد حاضر، بسیار از احتمالاتی که در آن میتوان به وجود آورد بسیار به وجد آمدند:
"کارها به قدری ساده شده بودند که یک دانشجو دختر به گریه افتاد و یا زمانی که John Beech (Level Designer بازی) به راحتی یک صحنه را درست و پاک کرد شخص دیگری از خوشحالی گریه کرد. انقدر راحت میتوانید هرچیز را تغییر دهید که دیگر لازم نیست ببینید چقدر وقت صرف شده یا برای تغییر باید زمان گذاشت"

sleeping_rooter.jpg

Media Molecule معتقد است که Dreams ابزاری بسیار مناسب برای آموزش است. البته احتمالا آن به همین یک مبحث ختم نمیشود. در زمان حضور ما (Gameinformer) در استودیو گفته شد که یکی از اعضای تیم، برای اجرای بهتر برنامه مراسم عروسیش را بازی استفاده کرده است. آرتیست ها و بازی ساز ها میتوانند از Dreams برای نمایش توانایی های خود و ساخت پشتوانه استفاده کنند. Media Molecules امید بسیاری دارد که حتی افرادی که بازی نمیکنند بتوانند از این پروژه در مشاغل مرتبط خود استفاده کنند. البته این بیانیه و تفکری جاه طلبانه است، اما استودیو بازخوردهای زیادی از خارح صنعت بازی داشته. وضعیت به نوعی بوده که استودیو تصمیم گرفته تا کمی اهداف را کم کند و تمرکز را بر روی به پایان رساندن و عرضه Dreams بگذارد.

Source

Donger Rebirth

کاربر سایت
Sep 1, 2018
16
این بازی MM رو به شرایط بدی می بره
اولا این که خیلی توسعه اش طول کشیده
دوم این که مطلقا عامه پسند نیست و کلا هنوزم که هنوزه ملت نفهمیدن این چی به چیه
بازی این اینطوری معمولا آخر عاقبت خوبی ندارن

Fratos

کاربر سایت
Aug 23, 2006
16,071
و کلا هنوزم که هنوزه ملت نفهمیدن این چی به چیه
چیزی که ملت نفهمیدن و نمیفهمن این فاز مسخره و احمقانه "متفاوت بودن"ی هست که سونی برداشته!. چند نفر دوست دارن به جای گیم مثل GoW و Spider و Horizon یک ابزار مثل دریمز داشته باشن؟ چیزی که در چهارچوب تعریف شده درباره گیم جا نگیره فقط حروم کردن وقت هست و سرمایه.

پ.ن. پول دریمز رو بدید اینو بخرید Return of the Obra Dinn. ببنید خلاقیت، داستان، گیم پلی، پازل و .... کلا ویدئو گیم یعنی چی :D.

• Like
Reactions: Grey Warden

ramaz

کاربر سایت
Dec 31, 2010
494
نام
رضا
خب قبلا نینتندو با ماریو میکر اینکارو کرده و جواب خوبی هم گرفته. عنوانی که بقول دوستمون اول یه "ابزار" فان هست، و البته در عین حال یه "گیم".
مدیا مولکول هم کارنامه و سابقه ش برای گیمرای واقعی (و نه هیترها) کاملا روشنه و نیازی به "برداشتن فاز متفاوت بودن" نداره. کاش عزیزانی که نظر میدن حداقل یبار فقط و فقط به اندازه یک ساعت تنها یکی از عناوینش رو تجربه کرده بودن و بعد دچار فاز نقد و بررسی فوق کارشناسانه میکردن خودشونو.

Donger Rebirth

کاربر سایت
Sep 1, 2018
16
خب قبلا نینتندو با ماریو میکر اینکارو کرده و جواب خوبی هم گرفته. عنوانی که بقول دوستمون اول یه "ابزار" فان هست، و البته در عین حال یه "گیم".
مدیا مولکول هم کارنامه و سابقه ش برای گیمرای واقعی (و نه هیترها) کاملا روشنه و نیازی به "برداشتن فاز متفاوت بودن" نداره. کاش عزیزانی که نظر میدن حداقل یبار فقط و فقط به اندازه یک ساعت تنها یکی از عناوینش رو تجربه کرده بودن و بعد دچار فاز نقد و بررسی فوق کارشناسانه میکردن خودشونو.

بنده تمامی 3 عنوان اصلی LBP + نسخه ویتا + نسخه PSP رو رفتم، Tearaway هم همنیطور
نینتندو دقیقا فازش با بقیه فرق می کنه، خیلی کارا می کنه که بقیه بکنن فیل می شن اما نینتندو بکنه موفق می شه، نمونه هم زیاد داره که در این تاپیک نمی گنجه

بعدم شما Mario Maker رو که کمترین شباهت به این عنوان داره رو می بینی، از اون ور Project Spark که شبیه ترین عنوان به Dreams هست نمی بینی که فیل شد رفت!!!

این بازی هم طبق روال همیشگی سونی میاد بیرون، 1 ماه بعدشم می گن از فروشش راضی بودیم، بعدش گندش در میاد مثل Detroit و DriveClub و ...

• Like
Reactions: ramaz

ramaz

کاربر سایت
Dec 31, 2010
494
نام
رضا
بنده تمامی 3 عنوان اصلی LBP + نسخه ویتا + نسخه PSP رو رفتم، Tearaway هم همنیطور
نینتندو دقیقا فازش با بقیه فرق می کنه، خیلی کارا می کنه که بقیه بکنن فیل می شن اما نینتندو بکنه موفق می شه، نمونه هم زیاد داره که در این تاپیک نمی گنجه

بعدم شما Mario Maker رو که کمترین شباهت به این عنوان داره رو می بینی، از اون ور Project Spark که شبیه ترین عنوان به Dreams هست نمی بینی که فیل شد رفت!!!

این بازی هم طبق روال همیشگی سونی میاد بیرون، 1 ماه بعدشم می گن از فروشش راضی بودیم، بعدش گندش در میاد مثل Detroit و DriveClub و ...

رفیق روی انتقادم با اون دوست قبلی بود :)
تا شباهت و تفاوت با ماریو میکر رو توی چی ببینی (من روی موضوع شباهت بین امکاناتی که اراایه میدن تاکید دارم)... اما درسته. تولیدات نینتندو کاملا فازش با جریان اصلی صنعت گیم و البته ایندی ها فرق داره. اما واقعا کی میتونه بگه سونی اصلا ازین کارا بلد نیست؟؟
نمونه هم لازم نیست بیارم چون یکی دوتا یا حتی 10 15 تا نیست. شما هم احتمالا از من بهتر میشناسیشون

بماند که منظورتو در مورد گند Detroit و DriveClub نفهمیدم اصلا. حداقل درایوکلاب رو تجربه کردم و میکنم. واقعا نمیدونم این نارضایتی ها از کجا میاد :-?:|

Donger Rebirth

کاربر سایت
Sep 1, 2018
16
رفیق روی انتقادم با اون دوست قبلی بود :)
تا شباهت و تفاوت با ماریو میکر رو توی چی ببینی (من روی موضوع شباهت بین امکاناتی که اراایه میدن تاکید دارم)... اما درسته. تولیدات نینتندو کاملا فازش با جریان اصلی صنعت گیم و البته ایندی ها فرق داره. اما واقعا کی میتونه بگه سونی اصلا ازین کارا بلد نیست؟؟
نمونه هم لازم نیست بیارم چون یکی دوتا یا حتی 10 15 تا نیست. شما هم احتمالا از من بهتر میشناسیشون

بماند که منظورتو در مورد گند Detroit و DriveClub نفهمیدم اصلا. حداقل درایوکلاب رو تجربه کردم و میکنم. واقعا نمیدونم این نارضایتی ها از کجا میاد :-?:|

منظور از اینجا میاد که در ظاهر نشون می دن راضین، در باطن می زنن سازنده رو با خاک یکی می کنن
Evolution رو تعطیل کردن، بازی بعدی QD مولتی پلتفرمه، در حالی که سونی همیشه از همه چی رضایت داره!!!

آخرین ویرایش:

Timeless One

Gemina Martia Victrix
Loyal Member
Apr 18, 2007
4,855
نام
امیرعلی
این بازی 100 برابر بازی های چرت و بی مصرف نینتندو خلاقیت داره فقط فرقش اینه سونی پول نمیده تا الکی متای 97 بگیره یه عده به به چه چه کنن
خلاقیتی که تو این بازی هست نینتندو تو خوابشم ندیده

این صحبت ها که کسی پول میده و یکی نمیده و این حرفا تمام حرف های بچه گانه ای هست که هیچ پشتوانه ای نداره
شما میخوای از شرکت مورد علاقت دفاع کنی درست این کار رو بکن. با توهین و اینجوری حرف زدن مطمئن کسی نمیگه شما چقدر بلدی. فقط ایگنور میشی خیلی راحت و یکنفر جدیت نمیگیره
بحث کردن اصول داره. با حالت تهاجمی و این حرفا فقط باعث میشی یا همینجوری جوابت رو بدن یا جدیت نگیرن کلا

و تنها تاثیری که داری خراب کردن جو هست. وگرنه هیچ بار مثبتی این نوع پست دادن نداره

jhoobin

کاربر سایت
Jul 21, 2016
3,527
نام
ژوبین
خوشم میاد نینتندو فنا مایکرو فنا چیز دیگه ای گیر نمیارن میان این بازی رو میکوبن lol:))
این کجا project spark کجا ps نصف دریمز هم نمیشد اما ایده جالبی داشت ولی بسیار بسیار زود و با کلی دروغ سرش عرضه شد یه بازی کاملا ناقص دریمز هم میتونست همینجوری باشه اما از نوع ساخته شد تا به کسایی که دنبال یه بازی خلاقن نه فقط چندتا ساخت ساز الکی یه تجربه خوب ارائه بده من که کاملا فهمیدم این بازی چیه کسایی که نفهمیدن خدا بیامرزد:D فقط هم تو اینجا دیدم هی بکوبکنش واکنش ها به بازی کاملا عالیه خیلیا منتظرن تا از بازیای معروف توش لول بسازن چیزی که تو ps خیلی بیخود و ابکی بود چون بخش طراحی نداشت:D
این بازی 100 برابر بازی های چرت و بی مصرف نینتندو خلاقیت داره فقط فرقش اینه سونی پول نمیده تا الکی متای 97 بگیره یه عده به به چه چه کنن
خلاقیتی که تو این بازی هست نینتندو تو خوابشم ندیده
نه دیگه داداچ زیادی تند رفتی:D خیلیا هستن که مثل خودم از نینتندو خوششون نمیاد اما دلیل نمیشه بکوبیش خودمم قبول دارم متای زلدا کشکه نمیگم بده میگم بیشتر نمرات خوبش بخاطر قدیمی بودن و اعتبار داشتن سریه باور کنید جز این نیست همون gow هم از نظر خودم همینه:-" :D تو همون tga انقدر دستمالی نینتندو کردن که معلوم بود goty چیه:D

• Like
Reactions: mahdi-ps4

Timeless One

Gemina Martia Victrix
Loyal Member
Apr 18, 2007
4,855
نام
امیرعلی
خوشم میاد نینتندو فنا مایکرو فنا چیز دیگه ای گیر نمیارن میان این بازی رو میکوبن lol:))

چیزی به این اسم وجود نداره. هرکسی میتونه نظرش رو بگه همونجوری که شما میتونی بگی. این نوع جمله نوشتن من نمیدونم اما فکر کنم فقط از نظر شما جالبه. همونجوری که با دلیل میگه خوشم نمیاد شما هم داری میگی به این دلایل و این بازخوردها خوبه.
دلیلی نیست کسی اینجوری حرف بزنه

jhoobin

کاربر سایت
Jul 21, 2016
3,527
نام
ژوبین
چیزی به این اسم وجود نداره. هرکسی میتونه نظرش رو بگه همونجوری که شما میتونی بگی. این نوع جمله نوشتن من نمیدونم اما فکر کنم فقط از نظر شما جالبه. همونجوری که با دلیل میگه خوشم نمیاد شما هم داری میگی به این دلایل و این بازخوردها خوبه.
دلیلی نیست کسی اینجوری حرف بزنه
دوستان (همه رو هم نمیگم چون مطمئن هستم یه سری فقط برای فن بازی این میگن)نمیگن خوشمون نمیاد میگن نمیفهمیم چیه و خیلیا هم نمیفهمن در صورتی که اکثریت فهمیدن این بازی چیه و استقبال کردن

• Like

Timeless One

Gemina Martia Victrix
Loyal Member
Apr 18, 2007
4,855
نام
امیرعلی
دوستان (همه رو هم نمیگم چون مطمئن هستم یه سری فقط برای فن بازی این میگن)نمیگن خوشمون نمیاد میگن نمیفهمیم چیه و خیلیا هم نمیفهمن در صورتی که اکثریت فهمیدن این بازی چیه و استقبال کردن
خب پس درستش اینه من و شما که مثلا میدونیم چیه بیایم بحث کنیم با ویدیو و لینک مقاله توضیح بدیم همچین چیزیه و میتونه متفاوت باشه و موفق. درسته ؟ لازم هست حتما تهاجمی و تیکه با کسی که نظرش رو گفته جواب داد ؟ یا فروم اینجوری با بحث میشه چیزی که باید باشه ؟

saphire

کاربر سایت
Dec 9, 2007
2,578
نام
امیرحسین
این بازی دقیقا کی ریلیز شد و کی بازی کردید و کی به این نتیجه رسیدید که از انحصاری های نینتندو و Project Sparks بازی بهتریه؟

Timeless One

Gemina Martia Victrix
Loyal Member
Apr 18, 2007
4,855
نام
امیرعلی
این بازی دقیقا کی ریلیز شد و کی بازی کردید و کی به این نتیجه رسیدید که از انحصاری های نینتندو و Project Sparks بازی بهتریه؟

رلیز نشده. اما خب مقاله و صحبت هایی که ازش میشه تقریبا مثبته همه. البته درسته تاریخ عرضه نداره هنوز ولی تا وقتی بیاد میشه مبنا رو گذاشت که مثلا Gameinformer و اینا که بازی رو انجام دادن یا دیدن چون خوششون اومده پس میشه دید مثبت داشت بهش

jhoobin

کاربر سایت
Jul 21, 2016
3,527
نام
ژوبین
شما و مخالفان بازی بگید کی بازی کردید که از همین الان می گید فیل شده رفته؟؟؟
خب پس درستش اینه من و شما که مثلا میدونیم چیه بیایم بحث کنیم با ویدیو و لینک مقاله توضیح بدیم همچین چیزیه و میتونه متفاوت باشه و موفق. درسته ؟ لازم هست حتما تهاجمی و تیکه با کسی که نظرش رو گفته جواب داد ؟ یا فروم اینجوری با بحث میشه چیزی که باید باشه ؟
شما اکثر این عزیزان که ساز مخالف میزنن رو نمیشناسید اینا فن pc یا کنسولن که میان فقط یچی بگن و باید باهاشون برخورد بشه:D
ولی از اون جهت هم شما درست میگی یسری هستن که نمیدونن بازی چیه منظوری هم ندارن و با توضیح دادن بهشون میشه بهشون فهموند بازی چیه نه اینکه چیزی از بازی ندیده باشن بیان بگن اه این چه اشغالیه

• Like

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر