سریال Westworld [ اسپویل تا آخرین اپیزود پخش شده آزاد می باشد ]

Boss

ناظم انجمن
Jul 7, 2006
3,646
این سریال حرفای سنگینی با خودش داره که من هنوز ندیدم جایی بهش اشاره کنن

اگه فورد رو خدا فرض کنیم، ویلیام بی شک شیطانه، داستان شیطان هم که مشخصه، کسیه که سر ناسازگاری با خدا داره ولی منکر اون نیست و می دونه که خدایی وجود داره و سعی می کنه نشون بده که از ساخته های خدا بهتره و اونارو زیر سوال ببره (ربات ها-میزبان ها) اگرم دقت کنید فورد به ویلیام آزادی عمل کامل داده برای انجام کارهاش و هیچ وقت اون رو فیریز نمی کنه حتی تو یه قسمتی که توی کافه با هم صحبت می کردند فورد تمام میزبان ها رو فیریز کرد ولی ویلیام رو نه، چون آزادی کامل بهش داده و اونم از این آزادی نهایت استفاده رو می کنه و هر کاری که دوست داره انجام میده، اما در نهایت اونم بدنبال جواب سوالاتیه در حین کارهای پلیدی که می کنه، دقیقاً مثل بقیه میزبان ها، هر کسی به شکل خودش به دنبال جواب یک سواله واحده، یکی به شکل دلورس با خون و خون ریزی، یکی مثل میو که فرزند مورد علاقه خداست و موهبت های زیادی داره، و یکی مثل ویلیام..، راه ها متقاوته اما در انتها همه به یک جا و یک جواب می رسند..

در واقع منظورم از متن بالا اینه که ویلیام هم می تونه یه میزبان باشه، در واقع کاری که فورد انجام میده شبیه سازی کوچکی از کاریه که خدا کرده.. (از نظر فورد)
واقعاً نمی تونم همه حرفامو راجع به این سریال بگم چون خیلی خیلی طولانی میشه ولی واقعاً این سریال چگالی بالایی داره و سنگینه، لذت ببریم! لذت..

Albis

کاربر سایت
Sep 11, 2008
1,761
این سریال حرفای سنگینی با خودش داره که من هنوز ندیدم جایی بهش اشاره کنن

اگه فورد رو خدا فرض کنیم، ویلیام بی شک شیطانه، داستان شیطان هم که مشخصه، کسیه که سر ناسازگاری با خدا داره ولی منکر اون نیست و می دونه که خدایی وجود داره و سعی می کنه نشون بده که از ساخته های خدا بهتره و اونارو زیر سوال ببره (ربات ها-میزبان ها) اگرم دقت کنید فورد به ویلیام آزادی عمل کامل داده برای انجام کارهاش و هیچ وقت اون رو فیریز نمی کنه حتی تو یه قسمتی که توی کافه با هم صحبت می کردند فورد تمام میزبان ها رو فیریز کرد ولی ویلیام رو نه، چون آزادی کامل بهش داده و اونم از این آزادی نهایت استفاده رو می کنه و هر کاری که دوست داره انجام میده، اما در نهایت اونم بدنبال جواب سوالاتیه در حین کارهای پلیدی که می کنه، دقیقاً مثل بقیه میزبان ها، هر کسی به شکل خودش به دنبال جواب یک سواله واحده، یکی به شکل دلورس با خون و خون ریزی، یکی مثل میو که فرزند مورد علاقه خداست و موهبت های زیادی داره، و یکی مثل ویلیام..، راه ها متقاوته اما در انتها همه به یک جا و یک جواب می رسند..

در واقع منظورم از متن بالا اینه که ویلیام هم می تونه یه میزبان باشه، در واقع کاری که فورد انجام میده شبیه سازی کوچکی از کاریه که خدا کرده.. (از نظر فورد)
واقعاً نمی تونم همه حرفامو راجع به این سریال بگم چون خیلی خیلی طولانی میشه ولی واقعاً این سریال چگالی بالایی داره و سنگینه، لذت ببریم! لذت..
این نگاه تا جایی درسته که فقط فورد و ویلیام باشن و ویلیام هاست باشه (که تقریبا ۹۰٪ مطمئنم نیست)
ویلیام به کاراکتر ساده و فقیر بود که دقیق ترین توصیفی که میشه ازش کردو خودش این قسمت تو مونولوگ میکه. ویلیام به نظرم کاراکتر شیطانی نداره فقط دچار پارانویا شدید هست و فکر میکنه بازی که فورد برای مهمونا درست کرده برای اونه. هرچند بدون شک میشه گفت فوردم برای اون نقشه هایی در سر داشته و داره تمام رفتارتی فورد تپ این چند سال باعث شده ویلیام شک کنه که کی هاسته و کی نیست تا جایی که حتی الان به دختر و خودشم شک کرد و دخترشو کشت. اینکه هدف فورد از این کار چیه هنوز معلوم نیست اما قطعا نمیتونین فورد رو به عنوان یه خدا تصور کنین چرا که فورد از اولم نقشه های دیگه ای تو سر داشت. اینکه مقصود واقعی فورد و ختی ارنولد چیه هنوز معلوم نیست اما چیزی که واضحه نیاز به سرمایه داشتن و از طریق دلوس تونستن این امرو محقق کنن که در ازاش دلوس نقشه های خودشو داشت از شبیه سازی مهمانا گرفته تا ساخت هیبریدا ....
اگه میخواین اینطوری دسته بندی کنین به نظرم آرنولد به عنوان خدا قرار میگیره که قصد پلیدی نداشته و فقط میخواسته به بهترین نحو خلق کنه.

نکته ای که هست و شاید قابل توجه باشه تا اینجا فقط دو تا هاست به خوداگاهی رسیدن و اونام آکیچا و میو بودن. بقیه هاستا هر کاری که میکنن هر حرکتی که میزنن همش نقشه فورد هستش.

پ.ن : اگه قراره ویلیام بخاطر کارایی که تو پارک کرده بگبم کاراکتر پلید و شیطانی هست پس مایی که توی ویدیو گیم اینکارا رو انجام میدیم چی؟ هاست های توی پارک دقیقا حکم ان پی سی های بازی رو دارند. + اینکه مطمنم اگه کسی کل دوره میانسالیشو توی یه دنیای فانتزی ویدیو گیم سر کنه دوار اختلالات روانی میشه ...

TL;DR : ویلبام نه هاسته نه کاراکتر شیطانیه. فقط یه ادمه که از نظر روانی مشکل داره. اگه دقت کنین ویلیام خودش خواست که زنش اون چیپ پروفایلو پیدا کنه چون خسته شده بود ...

K I 1 1 E R

ناظم انجمن
Feb 22, 2011
17,148
نام
∂αнмα
TL;DR : ویلبام نه هاسته نه کاراکتر شیطانیه. فقط یه ادمه که از نظر روانی مشکل داره. اگه دقت کنین ویلیام خودش خواست که زنش اون چیپ پروفایلو پیدا کنه چون خسته شده بود ...
البته ویلیام نمیخواست چیپ پروفایلش پیدا بشه در واقع نمیدونست ک اون چیزی که فورد بهش داد چیپ پروفایل خودشه و یـ جورایی فورد کاری کرد که خود ویلیام به صورت نا خواسته باعث خودکشی زنش بشه ویلیام بعد اینکه به دخترش شلیک کرد گفت من در مورد پروفایل شخصیتم به هیشکی هیچی نگفتم و اصلا نمیدونست ک چیپ پروفایلی هم از خودش وجود داره ! بازی فرود نابود کردن شخصیت ویلیام بود ! اول زنش خودکشی کرد بعد دخترش رو کشت تهش هم داشت خطم میشد به خودکشی خودش که خوب با توجه به شخصیت پردازی که سریال این فصل واسه ویلیام نوشته نشون میده ادم سر سختیه و به این راحتیا تن به شکست نمیخواد بده !

Albis

کاربر سایت
Sep 11, 2008
1,761
البته ویلیام نمیخواست چیپ پروفایلش پیدا بشه در واقع نمیدونست ک اون چیزی که فورد بهش داد چیپ پروفایل خودشه و یـ جورایی فورد کاری کرد که خود ویلیام به صورت نا خواسته باعث خودکشی زنش بشه ویلیام بعد اینکه به دخترش شلیک کرد گفت من در مورد پروفایل شخصیتم به هیشکی هیچی نگفتم و اصلا نمیدونست ک چیپ پروفایلی هم از خودش وجود داره ! بازی فرود نابود کردن شخصیت ویلیام بود ! اول زنش خودکشی کرد بعد دخترش رو کشت تهش هم داشت خطم میشد به خودکشی خودش که خوب با توجه به شخصیت پردازی که سریال این فصل واسه ویلیام نوشته نشون میده ادم سر سختیه و به این راحتیا تن به شکست نمیخواد بده !

قبول ندارم. کی گفته ویلیام نمیدونست چیپ پروفایلشه؟ خود فورد بهش گفت که "به این چیزی که درست کردی یه نگاه بنداز" که اشاره داشت به چیپ پروفایلش. کل این برنامه ایده خود ویلیام بوده و فوردم اشاره کرد که این چیپ خودته.
اگه واقعا نمیخواست پیدا شه میتونست بسوزونتش یا بندازتش دور اما دقیقا گذاشت توی کتاب. اگه دقت کنی اول اپیزود به کتابخونیشون اشاره میشه و تاکید میکنه رو این فکت پس ویلیام خودش اینو اونجا گذاشت.

البته یه تئوری دیگه هست که این چیپ همون چیپ نیست و یا فورد به امیلی (که هاسته با فرض اینکه هاست باشه) یه چیپ دیگه داده :D

i am dead

کاربر سایت
Feb 11, 2011
602
نام
سینا
من به شخصه عاشق فورد و ویلیام هستم توی این سریال به حدی که اگه چند قسمت رو اختصاص بدن به این دوتا که کنار یه میز رو به روی هم نشستن و دارن حرف میزنن فقط خسته نمیشم
اما این حالت خدا گونه ای که به فورد دادن و همه چیز رو داره دقیق طبق برنامه پیش میبره و هیچ مشکلی براش پیش نمیاد داره یکم ضد حال میشه دیگه
شمارو نمیدونم اما من شخصا از صمیم قلب آرزو دارم توی قسمت پایانی این فصل ویلیام یه حرکت انتحاری بزنه و یه گنده اساسی بزنه به برنامه های فورد تا یه ضد حال اساسی بخوره
فکر کنم اینجوری یکم جذاب تر بشه سریال

susha

کاربر سایت
Jun 11, 2011
3,009
نام
مجید
من به شخصه عاشق فورد و ویلیام هستم توی این سریال به حدی که اگه چند قسمت رو اختصاص بدن به این دوتا که کنار یه میز رو به روی هم نشستن و دارن حرف میزنن فقط خسته نمیشم
اما این حالت خدا گونه ای که به فورد دادن و همه چیز رو داره دقیق طبق برنامه پیش میبره و هیچ مشکلی براش پیش نمیاد داره یکم ضد حال میشه دیگه
شمارو نمیدونم اما من شخصا از صمیم قلب آرزو دارم توی قسمت پایانی این فصل ویلیام یه حرکت انتحاری بزنه و یه گنده اساسی بزنه به برنامه های فورد تا یه ضد حال اساسی بخوره
فکر کنم اینجوری یکم جذاب تر بشه سریال
چون فورد همه چیز را برنامه ریزی کرده و با حساب جلو اومده ... بقیه دارن داخل نقشه فورد گیر میوفتن .. البته یک جا که برنارد و فورد داخل اون کامپیوتر بزرگ همدیگر ملافات کردند فکر کنم اشاره کرد که من این اتفاق ها را انجام نمیدم ( همچین مفهومی جمله داشت ) و خود ربات ها هستند که بر اساس هوش مصنوعی خودشون رفتار میکنند ( ولی مسلما برنامه ریزی هایی شدند )

ولی ویلیام این قسمت خود واقعی ویلیام نشون داده شد همونی که زنش گفت تو نه منو دسوت داری نه دخترت، تو فقط ربات ها را دوست داری

• Like
Reactions: i am dead

i am dead

کاربر سایت
Feb 11, 2011
602
نام
سینا
چون فورد همه چیز را برنامه ریزی کرده و با حساب جلو اومده ... بقیه دارن داخل نقشه فورد گیر میوفتن .. البته یک جا که برنارد و فورد داخل اون کامپیوتر بزرگ همدیگر ملافات کردند فکر کنم اشاره کرد که من این اتفاق ها را انجام نمیدم ( همچین مفهومی جمله داشت ) و خود ربات ها هستند که بر اساس هوش مصنوعی خودشون رفتار میکنند ( ولی مسلما برنامه ریزی هایی شدند )

ولی ویلیام این قسمت خود واقعی ویلیام نشون داده شد همونی که زنش گفت تو نه منو دسوت داری نه دخترت، تو فقط ربات ها را دوست داری
میدونم و خودمم دارم همینو میگم
اگه به همین قسمت ۹ یه نگاه بندازی اونجا که زنش پروفایلش رو میبینه یه سری چیزا مثل کاری که با دلوریس میکنه برای بعد از خودکشی زنش بوده اما توی پروفایلش بود
همونطور که گفتم فورد اینارو از قبل توی گهواره شبیه سازی کرده و دقیق میدونسته قراره چه اتفاقی بیفته
حالا بحث من اینه که همه چی دقیق پیش بره یکم خسته کننده میشه دیگه
شخصا دوس دارم یه چیزی رو از قلم انداخته باشه فورد و ویلیام یه حرکتی بزنه که برنامه های فورد بهم بریزه

• Like
Reactions: susha

FARNOOD007

کاربر سایت
Apr 16, 2012
718
بی برو برگرد بهترین دیالوگ کل فصل با اختلاف آخرین جمله Man in black توی قسمت 9 هستش.
"?What is a person but a collection of choices "
و صد البته 9 ساعت تا اپیزود آخر فصل.

• Like
Reactions: Silent Storm

K I 1 1 E R

ناظم انجمن
Feb 22, 2011
17,148
نام
∂αнмα
خوب از کجا بگم ؟ مغرم درد گرفت قشنگ این اپیزود بمب ساعتی بود که باید منفجر میشد فوران جواب هایی که باید داده میشد و صحنه ی اخر سریال رو میشه گفت WTF ???????? تمام مدت ویلیام تو تست فدالیتی بود !!!!!! مغرم درد گرفت . من فعلا برم تو افق محو بشم .........

K I 1 1 E R

ناظم انجمن
Feb 22, 2011
17,148
نام
∂αнмα
واقعا فوق العاده بود...
فقط یکی بیاد توضیح بده که بلاخره ویلیام چی بود؟!
انسان؟ روبات؟!
ویلیام انسان بود حداقل تو تایم لاین دلوریس و بقیه من فک میکنم اون صحنه ی اخر در واقع توی ایندست چون اگه دقت کنی همه چیز فرسوده و خاکی بود ! یـ جایی از وست ورلد یـ کپی از دخترش درست کرده یـ میزبان (چون از صحبتشون میشه برداشت کرد به عنوان دختر ویلیام نیست و بیشتر حالت یـ خدمت کار رو داره) و احتملا از اطلاعات خودش یـ کپی داشته یا که اون زمانی که میره توی فورج یـ کپی از خودش بر میداره و سعی میکنه و تو اینده کاری که با جیمز دلوس کرد و نتونست موفق بشه رو حالا رو خودش پیاده میکنه واسه عملی کردنش هم تمام اون مراحلی که از سر گذرونده رو دوباره باز سازی میکنه تا به موفقیت برسه مخصواصا اینکه دخترش میگه این یـ شبیه ساز نیست و خبری هم از اون نسبت تصویری که هردفعه که میرفت تو شبیه ساز بوجود میومد هم نیست ! در کل میشه گفت کاری که سر فصل اول کردن و کل قضیه رو خاطرات دلوریس تشکیل میداد اینجا هم انجام دادن تمام سناریو ها خاطراتی بود که ویلیام فبلا تجربشون کرده !

===================

چقدر با سرانجام میو حال کردم واقعا اون همه صحنه ی به ظاهر الکی بیهوده نبود همه شخصیت پردازی قوی این شخصیت بود تا برسوننش به پایان این قسمت کلی کیف کردم وقتی دیدم اونجوری فداکاری میکنه ...

آخرین ویرایش:

Albis

کاربر سایت
Sep 11, 2008
1,761
نمیدونم چی بگم. واقعا این حجم از اتفاقاتو نباید توی یه اپیزود جا میدادن. حداقل بین هر کدومش یه هفته وقت میدادن پراسس کنیم ببینینم چی به چیه :|

بدون شک بهترین قسمت این اپیزود اونجا بود که اون دو تا گفتن "What door?"

arshia78

کاربر سایت
Aug 30, 2013
1,139
نام
Arshia
382DFEF5_1625_4C19_A855_48D2DB1F0349.jpeg

I’ve always loved this view

Every city, every monument

Man’s greatest achievements

Have all been chased by that impossible line

Where the waves conspire

Where they return

The place maybe

You and I will meet again...

Albis

کاربر سایت
Sep 11, 2008
1,761
یه توضیحاتی راجب Post Credit Scene بدم
ویلیام وقتی به دلورس شلیک میکنه زخمی میشه. دقیقا یکم بعد افراد Delos میرسند و هاستا رو قتل عام میکنن و بعدش صد درصد ویلیام رو پیدا میکنند. (چون به محض اینکه برنارد از اونجا میاد بیرون با افراد دلوس مواجه میشه پس 100% قبلش ویلیام رو پیدا کردن و بردند)
ویلیامی که توی Camp دیدیم همین ویلیام هستش. به شدت زخمی شده.
ویلیام میمیری. حالا یا از روی زخما یا چند سال بعد به هر دلیلی. معلوم نیستش
در آینده (که معلوم نیست چند سال بعده) ویلیام رو به صورت یه Host-Hybrid بازسازی میکنن و با یه ورژن هاست از دخترش ازش Test میگیرند. حالا چه تستی؟ فیدلتی

کل هدف این فصل از سریال به نظر من اینه که انسان ها هیچ حق انتخابی ندارند و تمام کارایی که انجام میدند و تصمیمایی که میگیرند یه سری الگوریتم از پیش تعیین شدست و قابل تغییر نیستند. اگه به مکالمه لوگان (یا بهتره بگم سیستم) با برنارد توجه کنین میگه که این نقطه (دور کردن لوگان توسط دلوس) هست که شخصیت جیمز دلوس رو میسازه. بعدش میگه میلیون ها بار شبیه سازی کرده و هر بار همین اتفاق اینجا افتاده و جیمز دلوس همین تصمیمو گرفته. حالا این نقطه برای MiB یا ویلیام چیه؟ کشتن دخترش توسط خودش. احتمالا در آینده برای Fidelity Test ویلیام رو یه لوپ میفته و هر بار دختر خودشو میکشه، از آسانسور پایین میاد و با Forge (که البته چون چندین سال گذشته به اون وضع در اومده) مواجه میشه. جا داره به این دیالوگ دقت کنین :

- What were you hoping to find? To prove?
- That no system can tell me who i am. That i have a f**** choice.
- And yet here we are. Again;
- Again and again ...

این یعنی این ورژن هیبرید/هاست از MiB تونست فیدلتی خودشو نشون بده. شاید بگین که خب این نسخه های هیبریدی که تو دنیای واقعی دووم نمیاوردن. جوابش سادست و خود MiB توی قسمت 5 میده.
We are not there yet. Maybe in a few years

و تمام.
تصمیمات انسانه که به اون شخصیت می بخشه و این تصمیمات چیزی جز الگوریتم نیست و با چندین هزار خط کد میشه شبیه سازی کرد.
ترسناکه. نه؟ :D

پ.ن : به جرعت میتونم بگم وست ورلد ترسناک ترین و تاثیرگذار ترین سریالیه که دیدم. طرز فکری که پشتش هست و امثال فورد و دلورس دارند حتی اگه 1% واقعی باشه فاجعست. یکیش اینکه مفاهیمی مثل اختیار و خودآگاهی عملا دروغ بزرگین که بشر به خودش میگه.

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر