ash3424

کاربر سایت
Aug 1, 2016
561
نام
Alireza
وقتی اپیزود اول اسم موسسه اوج دیدم تعجب کردم از اینکه یکی از این ....دولت داره ساپورت میکنه سریالی که مثلا انتقادی هست که اینطور نیست یه شو تلویزیونس برای بازی دادن افکار مردم که احتمالا با رفتن اینا به سوریه به جنگ داعش.. جهت دادن من هرموقع بخوام نردم رو گول بزنم نشون میدم که درکشون میکنم حرفشون میفهمم بعد مثل عروسک خیمه شب بازی تاثیرم میذارم قبلا هم گفتم فصل اول سریال داستان یک خانواده شهرستانی بودن که به پایتخت مهاجرت کردن و با مشکلات اقتصادی فرهنگی مواجه میشن و در اخر برمیگردن به شهرستانشون که همه رو یاده سریال متهم گریخت میندازه اما این سریال با وجود تنابنده ظرفیت های بیشتری از ابعاد سریال نشون داد که بعد از سیزن1 اون سادگی و لودگی کم کم کمرنگ شد شوخی هایی که در بطن داستان سریال جای نداشتن قرار گرفتن سریال ضعیفتر شد

danielo

کاربر سایت
Jul 11, 2008
1,441
نام
daniel
اتفاقا یکی از بزرگترین نقاط ضعف یه سریال از نظر من، تلاش برای سینمایی شدن هست. این دو مدیوم با هم فرق دارن و باید هم اینطوری باشه. کسی که در تلویزیون دنبال متریال و حتی بازیگر سینمایی بگرده، جای اشتباهی اومده.
از این منظر، BE یک شاهکار بی نظیر و جواهری درخشان هستش. این که آرووووووم شما رو وارد فضای خودش میکنه، در هر قسمتش شما رو با اونچیزی که درون سریال میگذره آشناتر میکنه، و این کار هر هفته تکرار میشه و اساسا هیچ عجله و بدو بدویی در کار نیست. اصولا تعریف از سریال هم همینه و از این لحاظ، BE واقعا میتونه یک استاندارد برای یک سریال تلویزیونی باشه. میشه گفت BE اصلا دارای استانداردهای سینمایی نیست و هیج لزومی هم برای این کار وجود نداره.
BE از لحاظ پیشبرد داستان در یک فرم سریالی، غرق کردن مخاطب در اتمسفر بی رقیب خودش، توجه وسواس گونه و تمام و کمال به جزئیات (از لهجه گنگستری گرفته تا انتخاب آهنگهای دهه 1920 آمریکا) و خیلی موارد دیگه که ذکرش در حوصله این پست نمیگنجه، یکی از دستاوردهای مهم تلویزیون محسوب میشه.

پ.ن. هدف جانبیم از این پست، معرفی BE بعنوان یکی از درخشانترین و تاثیرگذارترین تجربه های سریالی من به دوستان بود :D
فقط یک سوال دارم . اسم مخفف فیلم یا سریال بکار ببرید بهتون جایزه میدن یا کلاس داره .؟از پستی که نقل قول نگرفتید حداقل یکبار اسم سریال یا فیلم را به طور کامل ببرید تا کسی که نمیدونه متوجه بشه در مورد چه سریال یا فیلمی داری صحبت میکنید

Origami 2008

عضو تحریریه
Oct 2, 2014
5,455
نام
سپهر
وقتی اپیزود اول اسم موسسه اوج دیدم تعجب کردم از اینکه یکی از این ....دولت داره ساپورت میکنه سریالی که مثلا انتقادی هست که اینطور نیست یه شو تلویزیونس برای بازی دادن افکار مردم که احتمالا با رفتن اینا به سوریه به جنگ داعش.. جهت دادن من هرموقع بخوام نردم رو گول بزنم نشون میدم که درکشون میکنم حرفشون میفهمم بعد مثل عروسک خیمه شب بازی تاثیرم میذارم قبلا هم گفتم فصل اول سریال داستان یک خانواده شهرستانی بودن که به پایتخت مهاجرت کردن و با مشکلات اقتصادی فرهنگی مواجه میشن و در اخر برمیگردن به شهرستانشون که همه رو یاده سریال متهم گریخت میندازه اما این سریال با وجود تنابنده ظرفیت های بیشتری از ابعاد سریال نشون داد که بعد از سیزن1 اون سادگی و لودگی کم کم کمرنگ شد شوخی هایی که در بطن داستان سریال جای نداشتن قرار گرفتن سریال ضعیفتر شد

این که اشاره کردید به موسسه اوج، من بهتر از بقیه این موسسه را می شناختم. چون مدتی برای این موسسه فیلم نامه های کوتاه ارسال می کردم که متاسفانه به جای نگاه کردن به کیفیت و ساختار، به موضوعات گیر می دانند و ناجوانمردانه رد می کردند که بعد فهمیدم که این موسسه معمولا یک موسسه سفارشی و بیشتر فیلم هایش محتوای ملی، دفاع مقدسی، جنگی، دینی و... دارند. (که به فاز من نمیخوره!)
این که اشاره می کنید که پایتخت در فصل نخست قضیه اینجوری بوده و شبیه متهم گریخت هست. باید بگم شاید در طرح شبیه هم بودن اما تنها تفاوت بزرگ بین این دو مجموعه، قطعا شخصیت هایی هستند که از یک قوم و یک شهر مخصوص و با یک تیپ و لهجه خاصی می آیند در حالیکه در متهم گریخت صرف نظر از بامزه بودن، آن شخصیت های جذابی همانند پایتخت برام نبودند. حتی همان موقع سال 84 و دوباره از شبکه آی فیلم در سال 93 دیدم، به جز شیرین بازی های علی صادقی، هیچ کدوم از شخصیت ها برام جذابیت نداشتند و قطعا خانه به دوش یا سه در چهار رو به متهم گریخت ترجیح می دهم.
این که پایتخت اگر همان داستان سفر به شهری و خریدن خونه را در فصل های بعدی تکرار می کرد، لوس می شد و قطعا باید تنابنده در این سفرها، یکمی تغییراتی بدهد. در پایتخت دو با هوشمندی زیاد، داستانش را به جنوب برد و در کنارش هم داستانک های بامزه را جا داد. پایتخت 3 از نظر تکنیکی و فنی، یکی از برترین فصل های آن می شد اما متاسفانه جبهه تبلیغاتی گرفت و پایتخت 4 هم با طولانی بودن بی مورد آن، تداعی ایران برگر بود و در نیمه دوم داستان از دست تنابنده انگار در رفت و با پایان شبیه پایان سری اول، فصل چهارم را تمام کرد.
پایتخت 5 هم شروع خوبی دارد و در شش قسمت باید بگویم، بی نقص جلو می رود اما یک دفعه با تعویض نویسنده شش قسمت ابتدایی و آمدن قضیه داعش و شاید مدافعان حرم و حتی ممکنه پارودی سریال 24 بشه، سریال را داره خیلی تبلیغاتی و شعاری پیش میبره.

این که منظورتان ان لودگی و سادگی کم کم بعد فصل نخست کم رنگ شد رو نفهمیدم؟ منظورت چیست؟ آیا منظورت این که شوخی های پایتخت براساس لودگی بوده یا این که شخصیت ها لوده بودند؟ اگر منظورتان هر دو باشد که باید بگم مخالفم. پایتخت هیچ وفت کمدی هایش لوده نبوده که باشه. کمدی لوده معمولا بر اساس کمدی های درجه سه که معمولا سعی می کنند با تیپ، موسیقی و رقص و اواز و شوخی های جنسی پر میشن . به این کمدی های لوده می گویند (مثل فیلم شارلاتان یا همین فیلم های اخیر غفوریان!) این که شخصیت ها تغییر یافته اند نسبت به سری اول، باید بگم یکی از نقات قوت هست و در یادداشت هم اشاره کردم که تحول شخصیت نقی در پایتخت 5، یک پارودی خوب از والتر وایت است . شخصیتی که ساده، خام بوده به یکی از مغرور ترین، متکبر ترین و زرنگ ترین و نامرد ترین شخصیت تبدیل شده که حال و هوای سریال را عوض کرده است.

آخرین ویرایش:

Origami 2008

عضو تحریریه
Oct 2, 2014
5,455
نام
سپهر
فقط یک سوال دارم . اسم مخفف فیلم یا سریال بکار ببرید بهتون جایزه میدن یا کلاس داره .؟از پستی که نقل قول نگرفتید حداقل یکبار اسم سریال یا فیلم را به طور کامل ببرید تا کسی که نمیدونه متوجه بشه در مورد چه سریال یا فیلمی داری صحبت میکنید

BE= Boardwalk Empire
PB = Peaky Blinders
BB= Breaking Bad
GOT= Game of Thrones
POI = Person of Interest
HOC = House Of Cards

دیگه یادت بمونه!!!!^#(^/:)

K I 1 1 E R

ناظم انجمن
Feb 22, 2011
17,157
نام
∂αнмα
ای خدا دوباره ضد حال خوردم ~X(:(( Halt and Catch Fire تا قسمت 8 فصل دوم بیشتر زیرنویس نداره =(( اخه چرا :(( تازه داشتم باهاش حال میکردم ~X( پشت دستم داغ کنم دیگه اینجوری رو دست نخورم :(( ینی کمتر از Mr Robot طرفدار داره ؟ این همه سریال چرت و پرت زیر نویس میشه اونوقت این سریال ... ~X( کسی جایی رو سراغ داره برم درخواست بدم برا زیر نویسش ؟

TeTration

TeT
کاربر سایت
Jan 17, 2013
3,655
نام
Moein
ای خدا دوباره ضد حال خوردم ~X(:(( Halt and Catch Fire تا قسمت 8 فصل دوم بیشتر زیرنویس نداره =(( اخه چرا :(( تازه داشتم باهاش حال میکردم ~X( پشت دستم داغ کنم دیگه اینجوری رو دست نخورم :(( ینی کمتر از Mr Robot طرفدار داره ؟ این همه سریال چرت و پرت زیر نویس میشه اونوقت این سریال ... ~X( کسی جایی رو سراغ داره برم درخواست بدم برا زیر نویسش ؟
انجمن tvworld درخواست بدید. به نظرم با همون زیرنویس انگلیسی نگا کنین D:
ولی خدایی زور داره سریالای تین ایجری و سوپرهیرویی آبدوغ خیاری(به طرفداراش برنخوره) 10 تا تیم مختلف ترجمشون میکنه بعد سریالایی مثل این و south park و ... این وضعشونه-__-

Origami 2008

عضو تحریریه
Oct 2, 2014
5,455
نام
سپهر
انجمن tvworld درخواست بدید. به نظرم با همون زیرنویس انگلیسی نگا کنین D:
ولی خدایی زور داره سریالای تین ایجری و سوپرهیرویی آبدوغ خیاری(به طرفداراش برنخوره) 10 تا تیم مختلف ترجمشون میکنه بعد سریالایی مثل این و south park و ... این وضعشونه-__-

حقیقتا درست. اما خداشکر میکنم که یک زبان دیگری رو بلدم که در چنین مشکلاتی، ازش به خوبی استفاده کنم. تا الان هیچ کدوم از اپیزود های The Looming Tower به فارسی ترجمه نشده!

• Like
Reactions: TeTration

James Bond

کاربر سایت
Sep 22, 2010
2,317
نام
حسين
من یه برنامه نگاه می کنم به اسم Impractical Jokers که ته خندست خیلی خوبه. این هم زیرنویس انگلیسی و فارسی نداره و بدون زیرنویس نگاه می کنم! یه خوبی که بدون زیرنویس نگاه کردن هست اینه که حواست بیشتر به ماجرا و اتفاقاتی که میفته هست تا به نوشته ای که پایین تصویر خونده میشه.

James Bond

کاربر سایت
Sep 22, 2010
2,317
نام
حسين
دوستان یک سریال The Terror سه قسمت (3-4-5) ریلیز شده می خواستم ببینم درسته؟؟

من سریال رو نمی بینم ولی طبق اطلاعات سایت IMDB اپیزود سوم 2 آپریل آمریکا پخش میشه و اپیزود چهارم و پنجم هم به ترتیب 9ـم و 16ـم آپریل پخش میشن.

danielo

کاربر سایت
Jul 11, 2008
1,441
نام
daniel
BE= Boardwalk Empire
PB = Peaky Blinders
BB= Breaking Bad
GOT= Game of Thrones
POI = Person of Interest
HOC = House Of Cards

دیگه یادت بمونه!!!!^#(^/:)
گیم اف تران و هاوس اف کارد و برکینگ بد عمه مش حسن هم میدونه.ولی نه دیگه این سریال ها

IMANOKA

کاربر سایت
Sep 11, 2014
6,312
امشب یکی از خنده دار ترین اپیزود های طول دوران پایتخت را شاهد بودم. بازی بهرام افشاری در یک کلام عالی بود! فاز جسی پینکمنی گرفته بود=D>=D>=D>=D>
تنها سریالیه که سر هر قسمتش وقتی تموم میشه میگم ((ععع این چرا تموم شد:())
کاری ندارم به سیاست های هدف دار پشت سریال،از لحاظ بازیگری و دیالوگ خیلی خوبه

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر