افزایش کیفیت خروجی تصویر کنسول پلی استیشن 2

Mr.unknown

کاربر سایت
Aug 29, 2012
434
من روی یک تلویزیون 21 اینچ لامپی [CRT] که نسبت تصویر 4:3 دارد، بازی های پلی استیشن 2 را بدون تغییر تنظیمات تصویر آنها اجرا می کردم که برای امتحان، گزینه widescreen [صفحه عریض] که همچنین در بعضی بازی‌ها به صورت 16:9 یعنی مقدار نسبت تصویر نشان داده می‌شود را فعال کردم و نتیجه شگفت انگیز بود! کیفیت به حد چشمگیری افزایش پیدا کرد! میتونم بگم حدود 30 الی 40 درصد کیفیت تصویر افزایش پیدا کرد! فقط مقدار خیلی کمی، عرض تصویر، کشیده می‌شه که اصلا محسوس نیست، حتما از هر نوع تلویزیونی که استفاده می‌کنید قابلیت مذکور را فعال کنید.

در لینک زیر، بازی‌هایی که از نسبت تصویر 16:9، خروجی تصویر 480P و 1080i پشتیبانی می‌کنند فهرست شده‌اند:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_PlayStation_2_games_with_HD_support

پی نوشت: پست شماره 5 حتما خوانده شود.

آخرین ویرایش:

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
من روی یک تلویزیون 21 اینچ لامپی [CRT] که نسبت تصویر 4:3 دارد، بازی های پلی استیشن 2 را بدون تغییر تنظیمات تصویر آنها اجرا می کردم که برای امتحان، گزینه widescreen [صفحه عریض] که همچنین در بعضی بازی‌ها به صورت 16:9 یعنی مقدار نسبت تصویر نشان داده می‌شود را فعال کردم و نتیجه شگفت انگیز بود! کیفیت به حد چشمگیری افزایش پیدا کرد! میتونم بگم حدود 30 الی 40 درصد کیفیت تصویر افزایش پیدا کرد! فقط مقدار خیلی کمی، عرض تصویر، کشیده می‌شه که اصلا محسوس نیست، حتما از هر نوع تلویزیونی که استفاده می‌کنید قابلیت مذکور را فعال کنید.

در لینک زیر، بازی‌هایی که از نسبت تصویر 16:9، خروجی تصویر 480P و 1080i پشتیبانی می‌کنند فهرست شده‌اند:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_PlayStation_2_games_with_HD_support

دوست گرامی اگر از کابل کامپوننت یا همون 5 فیش استفاده کنید گزینه اسکن پیشرفته 480p یا بیشتر قابل استفاده هستش. در صورت استفاده از کابل کامپوزیت یا همون 3 فیش معمولی اصلا این قابلیت در دسترس نیست و اجرا نمیشه.در همین صفحه هم که لینکش رو گذاشتید گفته شده.

Mr.unknown

کاربر سایت
Aug 29, 2012
434
دوست گرامی اگر از کابل کامپوننت یا همون 5 فیش استفاده کنید گزینه اسکن پیشرفته 480p یا بیشتر قابل استفاده هستش. در صورت استفاده از کابل کامپوزیت یا همون 3 فیش معمولی اصلا این قابلیت در دسترس نیست و اجرا نمیشه.در همین صفحه هم که لینکش رو گذاشتید گفته شده.

کلام من راجع به نسبت تصویر بود و نه Video format، تلویزیون مورد استفاده من هم SDTV است و فقط از ویدئوی کامپوزیت پشتیبانی می‌کنه، گفتم درون بعضی از بازی‌ها که از نسبت تصویر 16:9 پشتیبانی می‌کنند اگر این نسبت تصویر را فعال کنید، حتی اگر تلویزیون شما لامپی [CRT] و دارای نسبت تصویر 4:3 باشد، کیفیت تصویر به طور محسوس و شگفت انگیز افزایش پیدا می‌کنه.

علاوه بر افزایش کیفیت تصویر، فضای بیشتری از بازی را هم مشاهده خواهید کرد.

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
کلام من راجع به نسبت تصویر بود و نه Video format، تلویزیون مورد استفاده من هم SDTV است و فقط از ویدئوی کامپوزیت پشتیبانی می‌کنه، گفتم درون بعضی از بازی‌ها که از نسبت تصویر 16:9 پشتیبانی می‌کنند اگر این نسبت تصویر را فعال کنید، حتی اگر تلویزیون شما لامپی [CRT] و دارای نسبت تصویر 4:3 باشد، کیفیت تصویر به طور محسوس و شگفت انگیز افزایش پیدا می‌کنه.

علاوه بر افزایش کیفیت تصویر، فضای بیشتری از بازی را هم مشاهده خواهید کرد.

در مورد نسبت تصویر کاملا حق با شماست و وقتی خروجی تصویر رو روی کنسول به 16:9 تغییر بدین تصویر کمی تیزتر یا همون شارپ تر به نظر میرسه و همچنین تصویر کامل در بازیهایی که از این قالب استفاده می کنند به دست میاد. قسمت Difference in Television Watching درلینک زیر رو ببینید:
The Difference Between a 16:9 Aspect Ratio and 4:3 Aspect Ratio - Steve's Digicams
اما برای بهبود واقعی تصویر یعنی استفاده از اسکن پیشرفته 480p به بالا (با توجه به ساپورت هر بازی) فقط اگر از کابل و نمایشگر مناسب استفاده بشه بازیهای لیست شده در لینک پست اول شما خروجی تصویر بهبود یافته خواهند داشت.
در کل با هر کاری که بشه برای بهبود کیفیت تصویر در کنسول های نسلهای قبل انجام داد موافقم. برای همین منظور هم برای کنسولهای اکس باکس اریجینال و ps2 و wii کابل کامپوننت ساختم و برای دریمکست هم مداری به خروجی اضافه کردم تا بشه خروجی تصویر RGB یا همون pc این کنسول رو هم استفاده کنم. در تمامی این 4 کنسول با استفاده از این روشها کیفیت تصویر روی تلویزیون LED واقعا بهتر شد.
ممنون از شما دوست گرامی

آخرین ویرایش:

Mr.unknown

کاربر سایت
Aug 29, 2012
434
نکته مهم:

دیشب Need for Speed: Carbon را بازی می‌کردم که خروجی تصویر صفحه عریض با نسبت [16:9] هم دارد، به خیال اینکه با فعال کردن این قابلیت کیفیت تصویر روی تلویزیون مورد استفاده [CRT 4:3] افزایش پیدا می‌کنه، اونو فعال کردم ولی بعد از یک ساعت بازی کردن دیدم چشمام خیلی تحت فشار قرار گرفته و ازش اشک می‌آد، قابلیت صفحه عریض را غیر فعال کردم و کیفیت تصویر بهتر و مشکل حل شد!

ماجرا این بود که بازی مذکور و مخصوصا نسخه قبلی این بازی، از مقدار زیادی افکت Motion blur در هنگام حرکت استفاده می‌کنه، به همین دلیل اجرای این بازی با نسبت تصویر 16:9 روی یک تلویزیون با نسبت تصویر 4:3 هر چند تعداد پیکسل [رزولوشن] بالاتری می‌دهد ولی چون این بازی در هنگام حرکت از افکت Motion blur استفاده می‌کند فعال کردن قابلیت مذکور روی یک تلویزیون با نسبت 4:3 نتیجه مناسب نمی‌دهد، چون اجزای تصویر مانند جاده پیش رو، نقشه و غیره به دلیل افزایش تعداد پیکسل‌ها ریزتر می‌شوند و افکت مذکور در این حالت خودش را بیشتر نشان می‌دهد که تاثیر بدی بر چشم‌ها می‌گذارد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر