ویدئوگرافی اعضای بازیسنتر

Super Friend

کاربر سایت
Jul 25, 2015
103
نام
چوبک
سلام به همگی!

مسلما خیلیهاتون با دیدن عنوان تاپیک خیال کردید "خوب، ویدئو چه ربطی به فیلم داره؟" --- نه دوستان عزیز، شکستن ایکس باکس جلوی وبکم و فیلم عروسی، در پایینترین سطح ویدئوگرافی قرار دارن. همونطور که The Roomیک فیلمه، فیلم عروسی هم ویدئوگرافی هست.

پس ویدئوگرافی یعنی چی؟

به سادگی، وقتی آدمهای کوچیکی مثل من و شما با دوربینهای موبایلمون، با دوربینهای DSLRـه لول consumerـمون، و با P&Sـهامون فیلمی میگیریم، و تدوینش میکنیم و برای تفنن میذاریم توی اینترنت، این میشه ویدئوگرافی. سطح ویدئوگرافی ازین بالاتر هم هست، مثلا یک موزیک ویدئو که اسمش روشه، یک تبلیغ کاملا کاملا گرافیکی، نیمه گرافیکی/نیمه ویدئویی یا کاملا گرافیکی، و یک فیلم کوتاه خیلی خوب... همه ی اینها در زیرشاخه ی ویدئوگرافی میفتن.

هدف این تاپیک چیه؟ تشویق، و به اشتراک گذاشتن ویدئوهای اعضا. لازم نیست فیلمتون رو با دوربین Alexa گرفته باشین، با یک Nikon Coolpix بسه. و دنبال اینکه همه به به و چه چهتون کنن نباشید، پایه ی نقد هم داشته باشید اما No trolling/No harassing. مطمئنم مدیرها با اینجور افراد به خوبی برخورد خواهند کرد.

پس دست به کار شید! سوالی داشتید بپرسید! در پست بعدی آموزشهای لازمه داده میشه. زیاد بند نرم افزار نباشید. برای شروع میتونید از Movie Maker هم استفاده کنید. ولی تنهاتون نمیذارم.. درین تاپیک:

- آموزش تدوین
- آموزش میکس صدا
- آموزش گرافیک حرکتی و CGI

ارائه خواهد شد.

با تشکر و ارادت، چوبک

(این آموزش در حال تکمیل است)
خوب میخوایم آموزشمون رو شروع کنیم. اول اینکه چه دوربینی باید انتخاب کنم؟

مهم نیست.

دوربین پوینت اند شوت، دوربین موبایل، دوربین دی اس ال آر، دوربین URSA، دوربین Alexa! مهم نیست --- مهم اینه که کار جالب باشه.

اما تدوین...

انتخابهای زیادی برای نرم افزار تدوین وجود داره. Premiere، Avid، FCPX... اما مهم اینجاست که همشون یک چیزن، نه اینکه همشون یک "چیز" باشن، مهم اینجاست که essence همشون یک چیز ساده ست: چند تا ترک برای تصویر، چندتا ترک برای صدا. این ترکها توی یک کانینتر، مثلا یک Sequence یا یک Timeline قرار دارن.

برای این آموزش ما میخوایم یک نرم افزار برگزینیم Da Vinci Resolve هست که اصلا برای تدوین طراحی نشده، بلکه برای رنگ بندی (اتالوناژ) طراحی شده. اما یک تدوینگر (NLE) هم هست. پس با یک تیر دو تا نشون میزنیم.
اما Premiere هم هست. خوبی پرمیر چیه؟ اینکه با After Effects و Audition، نرم افزارهایی که برای صدا و گرافیک میخوام استفاده کنم، سینکه. برای همین، برای آموزش تدوین از ریزالو، اما برای اموزش میکس و گرافیک از پریمیر استفاده میکنیم.

خوب کارو شروع کنیم. اول از همه Resolve رو دانلود کنیم... باورتون میشه این نرم افزار مجانیه؟ اینهم صفحه ی دانلودش:

https://www.blackmagicdesign.com/uk/products/davinciresolve

این نرم افزار رو نصب کنید، یکم با اینترفیسش حال کنید تا درس رو شروع کنیم.

درس اول: تدوین با Da Vinci Resolve

خوب امیدوارم به اندازه ی کافی گیج شده باشید. بذارید توضیح بدم، این نرم افزار 4 تا Tab داره. ولی قبل از هرچیزی، برید به منوی Da Vinci Resolve از گوشه ی بالا-سمت چپ و درایوهاتون رو اد کنید. این عکس چیزیه که باید ببینید:

gfJEAFG.jpg

از طریق Media، فایل اد میکنید. از طریق Edit، خوب، تدوین میکنید. از طریق Color رنگ بندی میکنید که بهتون بعدا میگم و از طریق Deliver، رندر میگیرید.

خوب، همونطور که میبینید من توی عکسم چندتا فایل توی یک Bin دارم. اگر میخواید Bin جدید بسازید یا با همون Bin دیفالت، برید توی درایوتون، و روی فایلتون راست کلیک کنید و روی Add into Media Pool کلیک کنید. به همین سادگی، فایل وارد ریزالو شد.

حالا برید به Tab تدوین. این یک تایم لاین تدوین شده ست:

9Q6io68.jpg

حالا چطوری همچین چیزی درست کنیم؟

راحته. Media Pool رو انتخاب کنید. کلیپتون رو انتخاب کنید. Play رو بزنید تا به جایی که میخواید کلیپ توی تایم لاین شروع شه برسه. راست کلیک کنید و Mark In رو بزنید. اونوقت ادامه بدید تا جایی که میخواید کلیپ میخواید توی تایم لاین تموم شه، برسه. اونوقت Mark Out رو بزنید. انوقت کلیپ رو بکشید توی تایم لاین یا Insert رو بزنید.

به همین سادگی! اگر خواستید کلیپهای تایم لاین رو کوتاه بلند کنید، میتونید از ته و سرش Trim کنید یا با Razor ببریدش.

این بیسیکهای تدوین بود. درس بعد: رنگ بندی

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: MASOUD-CRASH

pouryaps3

کاربر سایت
Aug 29, 2009
576
نام
پوریا
ممد بشین یه فیلم کوتاه درست و حسابی بساز، این افکت‌ها نون و آب نمی‌شه. :d قشنگ storyboard رو درست کن با برنامه برو جلو. اون دو تا بچه بازی‌شون خوبه، تو هم بشین ازشون کار بکش، یه فیلم کوتاه درست و حسابی در میاد ازش. بهتر از کارهای چند ثانیه‌ای هست.

پ.ن: چند وقت پیش اولین فیلم کوتاهی که ساختم رو پیدا کردم. مال ۷ سال پیشه، با وب‌کم کامپیوتر فیلم گرفتم، اون هم فیلم جنگی. اینقدر خندیدم وقتی دیدمش، بیشتر از این که فیلم جدی بشه طنز شده. :d

Super Friend

کاربر سایت
Jul 25, 2015
103
نام
چوبک
ممد بشین یه فیلم کوتاه درست و حسابی بساز، این افکت‌ها نون و آب نمی‌شه. :d قشنگ storyboard رو درست کن با برنامه برو جلو. اون دو تا بچه بازی‌شون خوبه، تو هم بشین ازشون کار بکش، یه فیلم کوتاه درست و حسابی در میاد ازش. بهتر از کارهای چند ثانیه‌ای هست.

پ.ن: چند وقت پیش اولین فیلم کوتاهی که ساختم رو پیدا کردم. مال ۷ سال پیشه، با وب‌کم کامپیوتر فیلم گرفتم، اون هم فیلم جنگی. اینقدر خندیدم وقتی دیدمش، بیشتر از این که فیلم جدی بشه طنز شده. :d

کارات رو بفرست! مخصوصا کارهای اولیه. این هم جزء اولین کارهای من:

[video=youtube;jklt4zXar8s]http://www.youtube.com/watch?v=jklt4zXar8s[/video]

همچی گفتم German Expressionism انگار فریتز لنگ فیلمم رو نقد کرده!

pouryaps3

کاربر سایت
Aug 29, 2009
576
نام
پوریا
رو کامپیوتر قدیمی‌ام بود کارها، هاردش نابود شد. :d یه سری هم رو سی‌دی هست (پروژه high school بودن) که باید پیداشون کنم. وقت کنم چندتا کار درست می‌کنم. بیشتر دوست دارم رو cinematography فیلم کار کنم. آدم کارهای Elswit رو می‌بینه کیف می‌کنه. من رو یاد Nykvist می‌اندازه.

این آهنگ پینک فلوید انتخاب خیلی خوبی بود، ولی باید ادامه پیدا می‌کرد. به اونی هم که تی‌شرت قهوه‌ای پوشیده بگو اینقدر نخنده. :d

POOYA1989

Future Breed Machine
کاربر سایت
Jan 1, 2011
1,341
نام
Pooya
آموزش‌هایی که شما بالا گذاشتی تحت عنوان اصول اولیه تدوین، صرفاً آموزش کار کردن با یک نرم افزار ساده تدوین فیلم هست تا آموزش اصولی تدوین! معمولاً یادگیری نرم‌افزارهای تدوین ساده هست و هر کسی می‌تونه به راحتی فرا بگیره اون رو، ولی چیزی که احتیاج به یادگیری داره، دانش تدوین کردن هست که احتیاج به یادگیری داره. برای یادگیری اصول ابتدای تدوین هم باید برش زدن و معقوله اون آشنا بشین! مثل راف کات زدن، فیداین کردن، گذاشتن و انتخاب لیدر و .... از اولین درس‌هایی هست که باید یک تدوینگر قبل از شروع کار اون‌ها رو بلد باشه.

تو همین چند تا کاری که از شما دیدم از نگاه یک کار آماتوره دست گرمی و آموزشی، فیلمبرداری و میزانسن قابل قبول هست، اما تدوین اصلاً قابل قبول نیست! حتی یه عنوان یک کار دست گرمی هم تدوین ایرادات اساسی داره که نشون میده شما صرفاً فقط دنبال آموزش نرم‌افزار تدوین رفتی، ولی از لحاظ تئوری دنبال تدوین و اصول ابتدایی و اصلیش نرفتی که اصلی‌ترین پیشنهاد من اینکه حتماً اگر به این کار علاقه‌ داری دنبالش برو.

Super Friend

کاربر سایت
Jul 25, 2015
103
نام
چوبک
آموزش‌هایی که شما بالا گذاشتی تحت عنوان اصول اولیه تدوین، صرفاً آموزش کار کردن با یک نرم افزار ساده تدوین فیلم هست تا آموزش اصولی تدوین! معمولاً یادگیری نرم‌افزارهای تدوین ساده هست و هر کسی می‌تونه به راحتی فرا بگیره اون رو، ولی چیزی که احتیاج به یادگیری داره، دانش تدوین کردن هست که احتیاج به یادگیری داره. برای یادگیری اصول ابتدای تدوین هم باید برش زدن و معقوله اون آشنا بشین! مثل راف کات زدن، فیداین کردن، گذاشتن و انتخاب لیدر و .... از اولین درس‌هایی هست که باید یک تدوینگر قبل از شروع کار اون‌ها رو بلد باشه.

تو همین چند تا کاری که از شما دیدم از نگاه یک کار آماتوره دست گرمی و آموزشی، فیلمبرداری و میزانسن قابل قبول هست، اما تدوین اصلاً قابل قبول نیست! حتی یه عنوان یک کار دست گرمی هم تدوین ایرادات اساسی داره که نشون میده شما صرفاً فقط دنبال آموزش نرم‌افزار تدوین رفتی، ولی از لحاظ تئوری دنبال تدوین و اصول ابتدایی و اصلیش نرفتی که اصلی‌ترین پیشنهاد من اینکه حتماً اگر به این کار علاقه‌ داری دنبالش برو.
کتابی پیشنهاد میکنی؟ حقیقتش اینه که آره تدوین برام فقط کنار هم چیندنه. زیاد از اصولش حالیم نیست.

حالا یکم از خودت میگی؟ توی این تاپیک فعالیت میکنی؟

SiminSecret

کاربر سایت
Sep 7, 2010
4,809
نام
مهراد
ویدئوهاتون رو دیدم دوست عزیز ، برای شروع خوبه اما سعی کنید سوژه های بهتری رو انتخاب کنید برای کار کردن. من خودم از حدود 3 یا 4 سال پیش برای سرگرمی به این سمت کشیده شدم ، اون زمان یه دوربین پاناسونیک FX1 داشتم ک رزولوشن فیلمبرداریش 240 * 320 بود. به صورت کلی با مفهوم ویرایش فیلم آشنا بودم از یولید شروع کردم و کم کم خودم رو با دنیای بزرگ After Effect آشنا کردم. اون قدر در این نرم افزار غرق شدم که شاید خیلی از ساعت های روزم به دنبال پیدا کردن آموزش و نمونه کارهای این نرم افزار بود. با اینکه نت هم دایال آپ بود اما از تلاشم دست نکشیدم. یک مجموعه آموزشی 16 دیسک افتر افکت خریدم و با دوربین سوژه هایی رو ضبط و آموزش ها رو روش امتحان می کردم. کم کم به فکر تلفیق آموزش ها با یک ویدئو و ساخت یک چیز جدیدتر افتادم که واقعا هم جواب داد. هر چند ویدئوهام رو توی نت منتشر نکردم حداقل خوباش رو چون حجم نهایی کار سنگین می شد و آپلودش دردسر ساز اما خب ، یادگیریش واقعا جالب بود. سعی میکردم از حالت های فیلم برداری در فیلم های اکشن تقلید کنم و چیزیو بسازم که میخام. در انتها بهتون خسته نباشید میگم و هر کمکی در این زمینه از دستم بر بیاد براتون انجام میدم.

Super Friend

کاربر سایت
Jul 25, 2015
103
نام
چوبک
ویدئوهاتون رو دیدم دوست عزیز ، برای شروع خوبه اما سعی کنید سوژه های بهتری رو انتخاب کنید برای کار کردن. من خودم از حدود 3 یا 4 سال پیش برای سرگرمی به این سمت کشیده شدم ، اون زمان یه دوربین پاناسونیک FX1 داشتم ک رزولوشن فیلمبرداریش 240 * 320 بود. به صورت کلی با مفهوم ویرایش فیلم آشنا بودم از یولید شروع کردم و کم کم خودم رو با دنیای بزرگ After Effect آشنا کردم. اون قدر در این نرم افزار غرق شدم که شاید خیلی از ساعت های روزم به دنبال پیدا کردن آموزش و نمونه کارهای این نرم افزار بود. با اینکه نت هم دایال آپ بود اما از تلاشم دست نکشیدم. یک مجموعه آموزشی 16 دیسک افتر افکت خریدم و با دوربین سوژه هایی رو ضبط و آموزش ها رو روش امتحان می کردم. کم کم به فکر تلفیق آموزش ها با یک ویدئو و ساخت یک چیز جدیدتر افتادم که واقعا هم جواب داد. هر چند ویدئوهام رو توی نت منتشر نکردم حداقل خوباش رو چون حجم نهایی کار سنگین می شد و آپلودش دردسر ساز اما خب ، یادگیریش واقعا جالب بود. سعی میکردم از حالت های فیلم برداری در فیلم های اکشن تقلید کنم و چیزیو بسازم که میخام. در انتها بهتون خسته نباشید میگم و هر کمکی در این زمینه از دستم بر بیاد براتون انجام میدم.

ممنون دوست عزیز. کمکی هم از دستتون درمیاد، یک کمک مهم. به کارهام نظر بدید. نقدشون کنید. چه FX چه ویدئو!

راستی Cinema 4D رو هم پیشنهاد میکنم.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر