ساخت دستگاه شارژ باطری قلمی برای ایکس‌باکس

PDPR

کاربر سایت
Jan 9, 2015
209
نام
PooRia
سلام خدمت دوستان عزیز
با توجه به اینکه چندتا از دوستان درخواست داده بودن و دیده بودم که دوستان درگیره شارژ کردن باطری قلمی هستن و باید هزینه بالایی و برای هربار خرید باطری یا دستگاه شارژ باطری بدن تصمیم گرفتم که این تاپیکو بزنم که کمکی‌ به دوستان شده باشه..
خوب بریم سر اصل مطلب ساخت این دستگاه بسیار آسونه و بسیار کم هزینه خرید تمام وسیله‌هایی‌ که پایین نوشتم کمتر از ۳ ۴ هزار تومن می‌شه فقط آداپتور هست که کمی‌ هزینه داره اون هم فکر می‌کنم نزدیک ۱۰هزار تومان باشه..البته تو خونه اگه بگردید حتما آداپتور هست فقط روشو بخونید که نوشته باشه ۲۲۰ ولت ورودی و ۳ولت خروجی‌
شما با ساخته این وسیله که از چند قطعه ساده تشکیل شده میتونید وسیله‌ای داشته باشید برای شارژ انواع باطری قلمی مخصوصا باطری‌هایی‌ که قابلیت شارژ مجدد دارن البته شما میتونید باطری‌های غیر شارژی رو هم تا چندبار شارژ کنید اما بعد از مدتی‌ به دلیل تغییر شیمیایی فاسد میشن از بین می‌رن..

لیست وسایلی‌ که احتیاج دارید(فقط کافیه اسم قطعه‌ها رو به مغازه دار بگید تا بهتون بده):

۱-مقاومت ۵۶۰ اهم (سبز‌-آبی‌-قهوه‌ای)
۲-مقاومت ۸.۶ اهم (آبی‌-طوسی‌-طلایی‌-طلایی‌)
۳- مقاومت ۱ کیلو اهم(قهوه ای‌-سیاه‌-قرمز)

thumb_28027141351ab3decc47e94e31d3d048ca094aaa.jpg

۴-دیود یکسو ساز شیشه‌ای ۱N۴۱۴۸

thumb_e2b1ffef48668ee2e8aa48aa935250b762aae95b.jpg

۵-دیود نورانیLED(هر رنگی‌ که دوستدارید)

thumb_4aa6d7523888b63a52fbf3c929929c8167dc8c54.jpg

۶-ترانزیستور منفی‌ بیس کنار C945

thumb_b2925ae006e4249bdd6a28c16470ce9786b3a221.jpg

۷-جای باطری قلمی

thumb_3ee4915a52c47c4a67c24ad86c58def8beb48892.jpg

۸- آداپتور ۳ولت

thumb_86b25b0e64c2d94341b54a2c303a10222051decb.jpg

منبع تغذیه شارژ:
برای اینکه شما بتونید مدارتون و تغذیه کنید نیاز به یه آداپتور ۳ولت دارید که بتونه برق ۲۲۰ ولتی که از پریز می‌گیرید و به ۳ ولت تبدیل کنه البته من خودم این اداپتورو هم ساختم اما چون یمقدار سخت تر می‌شه پیشنهاد می‌کنم دوستان از بیرون تهیه کنن..این آداپتور با توجه به پایه‌های مثبت و منفی‌ به مدار وصل می‌شه که تو شکل مشخص هست...فقط توجه کنید که آداپتور حتما ۳ولت باشه
با وصل کردن این آداپتور به مدار در خروجی‌ مدار که با OUT نمایش داده شده حدود ۲ولت با جریان ۵۰میلی‌ آمپر بوجود میاد که شما باید در خروجی‌ قطب مثبت و منفی‌ باطری رو هم رعایت کنید در خروجی‌ هم میتونید حداکثر تا ۲باطری بصورت همزمان برای شارژ قرار بدید.
مدت زمان شارژ:
مدت زمانی‌ که برای شارژ باطری لازمه با توجه به برند هر باطری متفاوت معمولا هم از ۸تا ۲۲ ساعت طول میکشه برای اینکه اطلاع دقیق پیدا کنید روی هر باطری توضیحاتی وجود داره که مشخص می‌شه چقدر زمان برای شارژ لازم داره یا اصلا اون باطری قابلیت شارژ مجدد داره یا نه..
نگه دارنده مدار:
شما به یه وسیله لازم دارید که مداری که ساختیدو روش قرار بدید حالا هرچیزی می‌تونه باشه میتونید از یونولیت یخچال استفاده کنید یا هرچیزی که به ذهنتون میرسه من خودم از برد الکتریکی استفاده کردم که نزدیک به ۱۰ تومن هست تو بازار که میتونید قطعات روش سوار کنید...این قطعه رو هم من خودم از قدیم داشتم بازم میگم حتما لازم نیست که این بردو‌ بخرید میتونید رو هر وسیله‌ای نصب کنید...حتا رو یک تیکه مقوا
شکل مدار:

6d36fabec26fbb5323101e543bf995b112a93823.png

دوستان عزیز من این عکسو با برنامه پینت نقاشی کشیدم که بتونم شمارو بیشتر راهنمایی‌ کنم
تو این عکس تمام خط‌های قرمز منظور سیم هست و تمام نقاط مشکی‌ منظور پایه اون قطعه هست که سیم بهش وصل می‌شه
و خط آبی هم برای اینکه توضیح بدم کشیدم
شماره ۱ :تو قسمت ورودی شما ۲تا نقطه وجود داره که ۲سر سیم از این ۲نقطه رفته که در بالا + هست و در پایین -
که باید ۲سره ادپتوری که خریداری کردید به این ۲نقطه متصل کنید با توجه به رعایت سر مثبت و منفی‌ یعنی برق از این قسمت وارد مدارتون می شه
شماره ۲:تو تصویر همونجور که مشاهده می‌کنید دیود نورانی(LED) قرار داره دیود رو که تو دست بگیرید یک پایه کوتاه و یک پایه بلند داره پایه کوتاه پایه منفی‌ هست و پایه بلند پایه مثبت
شماره ۳:شما تو این قسمت ۳تا مقاومت می‌بینید که به ترتیب R1 و R2 و R3 هست پایه‌های مقاومت‌ها مهم نیست که کدوم طرف باشه شما به هر شکلی‌ میتونید قرار بدید(هر مقاومت ۲تا پایه داره)
شماره ۴ : تو این قسمت ترانزیستور قرار داره این قطعه رو که بگیرید تو دست دقیق از بالا به همین شکلی‌ هست که کشیدم یعنی‌ از یک نیم دایره تشکیل شده و دارای ۳ پایه هست شما هم ترانزیستور رو به همین شکل قرار بدید و به پایه‌ها توجه کنید که درست وصل کنید
پایه وسط که مشخصه شما ترانزیستورو تو دست بگیرید همیشه پایه وسط مشخصه می‌‌مونه ۲تا پایه بالا و پایین که اگه ترانزیستور رو جوری قرار بدید که سمت راسته اون نیم دایره باشه مشکله تشخیص پایه بالا و پایین هم حل می‌شه...پس به پایه‌ها توجه کنید که با سیم بکجا وصل شدن
شماره ۵:تو این قسمت مانند شماره ۱ شما ۲تا نقطه دارید یا ۲تا سیم دارید که به هیچ جا وصل نیست که یکی‌ مثبت هست و یکی‌ منفی‌ شما باید این ۲تا سر سیم رو به باطری خودتون وصل کنید بهتون پیشنهاد می‌کنم یدونه جا باطری پلاستیکی بخرید که فکر می‌کنم نزدیک ۱۰۰۰تومن پولش بشه یا میتونید از تو اسباب بازی خودتون بردارید همون قسمتی‌ که توش باطری قرار میگیره تو اسباب بازی (شماره ۶ تو عکس‌های بالا قرار دادم)
شماره ۶ :تو این قسمت دیود یکسو ساز قرار میگیره که ۲تا پایه داره مثبت و منفی‌ دیود رو که نگاه کنید یک استوانه هست که روی بدنه اون یکطرف یک خط سفید داره...سمتی‌ که خط سفید داره یعنی‌ پایه منفی‌(تو عکس‌های بالا قرار دادم)
در آخر اینکه شما با این دستگاه هم میتونید باطری قلمی رو شارژ کنید هم باطری نیم قلمی من خودم توی خونمون تمام باطری‌ها رو با این شارژ می‌کنم از باطری ساعت گرفته تا کنترلو تلویزیون و دزدگیر ماشین و از همه مهم تر دسته ایکس‌باکس
برتری که این دستگاه داره اینه که شما باطری نیم قلمو‌ هم میتونید باهاش شارژ کنید باطری‌هایی‌ که کوچکتر از قلمی هست..
امیدوارم دوستان لذت ببرن اگه سوالی‌ بود در خدمت هستم

درج این مطلب با ذکر منبع(www.bazicenter) بلامانع می‌باشد

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: A.Psycho

PDPR

کاربر سایت
Jan 9, 2015
209
نام
PooRia
ایول دمت جدا گرم!به 12 ساعت نکشید آموزشو گذاشتی!
زیاد کار سختی نیست یادم رفته بود این دوستمون دوباره گفت یادم اومد
پیدا کردن عکس زمان بردو‌ کشیدن مدار وگرنه یه تایپ کردن که کاری نداره واسه ساختش هم کسی مبتدی باشه ۲روزه می‌تونه انجام بده ۱روز بره دنبال خرید وسایل ۱روز هم سره همش کنه (خطر برق گرفتگی هم نداره فقط حتما از آداپتور استفاده شه)چون برق ۲۲۰ ولت مستقیم می‌زنه میسوزونه و خطرناکه
بقیه دوستان هم راحت می‌تونن درست کنن با هزینه خیلی‌ کم...تو خونه استفاده کنن

SHANSER

کاربر سایت
Jun 17, 2009
6,724
نام
منصور
دستت درد نکنه شماره 5_6 جابه جا نزدی
منظور از اون خروجی همون جا باتری هست ؟ که گفتی مال اسباب بازی دربیارید؟
منظورت از ورودی فقط دو تا سیمه ؟
اگه یک تصویرم از مدار که تو خونه درست کردی بزاری تکمیله دمت گرم

آخرین ویرایش:

PDPR

کاربر سایت
Jan 9, 2015
209
نام
PooRia
دستت درد نکنه شماره 5_6 جابه جا نزدی
منظور از اون خروجی همون جا باتری هست ؟ که گفتی مال اسباب بازی دربیارید؟
منظورت از ورودی فقط دو تا سیمه ؟
اگه یک تصویرم از مدار که تو خونه درست کردی بزاری تکمیله دمت گرم
شما تو عکس که نگاه کنید تو قسمت ورودی بالا و پایین اون مستطیل ۲تا نقطه مشکی‌ میبینی‌

شما باید اداپتوری که خریدیو به پییرز خونه وصل کنی‌ و سر دیگشو به این ۲تا نقطه مشکی‌ با رعایت مثبتو منفی‌ وصل کنی‌..
حالا اینجا ممکن سوال پیش بیاد که اون سر آداپتور مثل شارژر سوزنی میمونه اونو باید چجوری وصل کنید ؟!
بهترین کار اینه که شما اون سر اداپتورو ببرید که تبدیل به ۲تا سیم می‌شه و اونو به اون ۲تا نقطه مشکی‌ در ورودی وصل کنید...
تو خروجی‌ هم اگه دقت کنید دوباره ۲تا نقطه مشکی‌ بالا و پایین هست شما باید اون جای باتریو که تهیه کردید با سیم به این ۲تا نقطه وصل کنید
یعنی‌ ۲تا سیم به جا باطری وصل می‌کنید یکی‌ به سر مثبت جا باطری یکی‌ هم به سر منفی‌ جا باطری بعد اونو وصل می‌کنید به اون ۲تا نقطه مشکی‌ تو خروجی‌ با رعایت مثبت و منفی‌ تو عکس شماره ۷ هم از اون جای باطری ۲تا سیم اومده دقیقا اون ۲تا سیمو باید وصل کنید به ۲تا نقطه مشکی‌ تو خروجی‌ که سر مثبتو به مثبت خروجی‌ وصل می‌کنید و سر منفیو به منفی‌ خروجی‌
تو ورودی هم دقیقا همین کارو باید بکنید با این تفاوت که اونجا اول آداپتور وصل می‌شه به پییرز برق بعد اون سر سوزنیشو باید وصل کنید به ورودی

SHANSER

کاربر سایت
Jun 17, 2009
6,724
نام
منصور
داداش اصلا نفهمیدم چی گفتی یک عکس از مدارت بده بقیش حله من نگاه کنم چی کار کردی قشنگ باقیش پیش میرم

cao cao

کاربر سایت
Jan 23, 2008
31
نام
سهراب
درود دوست من
ممنون بابت آموزش بسیار عالیت
آقا فقط برای استفاده از آمپر بیشتر میشه بگید ترانزیستور جاگذینش چیه
الان 50 میلی شارژ میکنه 150 تا 200 برای شارژ سریعتر نیاز به تغییر ترازیستور داره ممنون میشم محاسبه کنید

و بهتر میشد گه با یکمی دستکاری میشد آداپتورهایی که الان تو خونه موجود هست رو استفاده کرد مثثلا با سری کردن دوتا از مقاومت شماره 1 و گذاشتن سر راه میشه فقط 3 گرفت و آز آداپتور 12 یا 6 استفاده کرد

moh555

کاربر سایت
Apr 14, 2017
1
سلام اقا پوریای عزیز
من دستگاهی دارم که شارژرش گم شده و یک پک هشت تایی باطری قلمی داره اگه بخواهم این پک را شارژ کنم از چه قطعاتی باید استفاده کنم ؟ چون باطریها قابل جدا کردن نیست
ممنون از راهنماییت

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر