آموزش ساخت کابل تصویر 2 حالت Wii: کامپوزیت (3 فیش) و کامپوننت (5 فیش)

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
آموزش ساخت کابل تصویر 2 حالت Wii: کامپوزیت (3 فیش) و کامپوننت (5 فیش)

بین کنسول های نسل هفتم، متاسفانه پیروز این نسل یعنی Wii مانند رقیبان HD رو ساپورت نکرد و این یعنی چونتلویزیون های مورد استفاده فعلی در ابعادی بزرگ تر هستند بازیهای این کنسول رو نمیشه با کیفیت دلخواه اجرا کرد و تصاویر بازی مات دیده می شوند. استفاده از کابل همراه این کنسول یعنی 3 فیش کامپوزیت (زرد-سفید-قرمز) تفکیک تصویر قابل ملاحظه ای ارایه نمی کنه و فقط مناسب همون تلویزیون های قبل از LCD و LEDهستش.اما بازیهای Wii و همچنین بسیاری از بازیهای گیم کیوب هم که روی Wii قابل اجرا هستند اسکن پیشرفته رو ساپورت می کنند. در صورت استفاده از اسکن پیشرفته تصاویر در تلویزیونهای بزرگتر شفاف تر و رنگها زنده تر دیده می شوند. بنابراین برای بهره برداری از بهترین کیفیت و فعال کردن اسکن پیشرفته باید از خروجی بهتر تصویر این کنسول یعنی کامپوننت (5 فیش) استفاده کرد. مانند کامپوننت کنسول PS2 تهیه این کابل در تهران تقریبا میسر هستش اما در شهرهای دیگه خیلی در دسترس نیست. از طرف دیگه مثل کابل دست ساز PS2 اگر کابلی 2 حالت کامپوزیت (برای استفاده روی تلویزیونهای قدیمی) و کاپوننت رو همزمان ارایه کنه و در مقایسه با کابلهای موجود در بازار کیفیت بهتری هم داشته باشه گزینه بهتری برای استفاده خواهد بود! همچنین اگر قیمت تمام شده این کار پایین تر از کابل آماده کامپوننت بشه که دیگه چه بهتر!

لوازم مورد استفاده برای ساخت این کابل:

کابل کامپوزیت همراه کنسول.

hwo6_wii-1.jpg

2. سه عدد فیش مادگی RCA یا همون فیش صوت و تصویر

2.jpg

3. یک کلید روشن و خاموش کوچک

wvcx_wii-3.jpg

4. مقداری سیم نازک

89lp_wii-4.jpg

5. سنجاق یا کلیپ کاغذ یا پین سوکت بلا استفاده کارتریج کنسول های قدیمی مثل نینتندو یا سگا برای ساخت 5 عدد پین که باید مانندشکل زیر در بیاد:

kd4_wii-5.jpg

6. کابل آماده 3 فیش معمولی که احتمالا در اکثر منازل یافت میشه:

d3kh_wii-6.jpg

7. تکه کوچک مقوا

us07_wii-7.jpg

نحوه انجام کار:

ابتدا روکش پلاستیکی روی سوکت کابل تصویر Wii رو از بغل(مانند تصویر) به وسیله یه چاقو باز کنید. اگر کار رو درست انجام بدین بدون آسیب زدن به روکش،به راحتی باز خواهد شد. همچین تکه فلزی نگه دارنده داخلی کابل رو دربیارید (و البته دیگه بعد از باز شدن بهش نیازی نداریم چون با عبور دادن سیمهایی که اضافه می کنیم پایه کابل خود به خود محکم میشه).

7ngm_wii-8.jpg

چون این سوکت پین های لازم رو نداره باید برای پایه های خالی مورد نظر پین درست کنیم. برای این کار تکه مقوا رو بر دارید و به اندازه ای که وارد دهانه سوکت بشه و لق نزنه بچینید و مانند تصویر وارد دهانه کنید. این مقوا باعث میشه وقتی پین ها رو وارد می کنید پین ها له نشند. بنابراین روی مقوا با ماژیک علامت بزنید که اطمینان حاصل کنید مقوا جابجا نشه.

o6d_wii-9.jpg

حالا 3 عدد از پین ها رو مطابق تصویر در جاهای مشخص شده وارد کنید. به قسمت مشخص شده در تصویر توجه کنید تا پین ها رو در جاهای اشتباه وارد نکنید. این 3 پین با رنگ های مشخص شده در تصویر بعدا به 3 سیم مغزی 3 فیش مادگی برای قرمز-آبی-سبز باید وصل بشن.

rszq_wii-10.jpg

2 عدد پین دیگه رو هم مانند تصویر به همون شکل وارد کنید. این 2 پین با دو سیم بعدا باید از طرف دیگه به کلید روشن خاموش کوچک ما متصل بشن.

vluk_wii-11.jpg

در پایان این مرحله باید 5 پین در سوکت اضافه شده باشه. همچنین مانند تصویر زیر 3 سیم به سیم های بدنه لحیم کنید که هر کدام بعدا از طرف دیگه به 3 پایه بدنه فیش های مادگی باید لحیم بشن.

m3j6_wii-12.jpg

در آخر سیمها رو از پایه پلاستکی کابل عبور بدین و به مکانهای گفته شده لحیم کنید. روکش سوکت رو دوباره سر جاش قرار بدین. و در نهایت این تصویر پروژه تمام شده هست:

7s59_wii-13.jpg

کابل ساخته شده 2 حالته هستش: در حالت وصل بودن کلید، کابل کامپوننت هستش و در حالت قطع بودن کامپوزیت! حالا کابل 3 فیش رو به این 3 فیش مادگی وصل کنید و به 3 فیش سبز-آبی-قرمز تلویزیون متصل کنید. 2 فیش صدای قرمز و سفید خود کابل اصلی Wii
رو هم به فیش های صدای تلویزیون. سوکت رو به کنسول متصل کنید و دستگاه رو روشن کنید و از منوی تنظیمات کنسول کابل کامپوننت رو انتخاب کنید.
امیدوارم از نتیجه کار لذت ببرید.

آخرین ویرایش:

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
داداش دمت گرم
خیلی جالبه.
مثل همیشه استادانه و مفید
خواهش می کنم آقا احسان. نظر لطف شماست. نکته مثبت در مورد این کابل اینه که قبلا شنیده بودم بعضی از دوستان در مورد بعضی از کابل های غیر اصلی کامپوننت آماده موجود در بازار این کنسول گفته بودند که به علت کیفیت نامناسب ایراداتی داشته ولی این کابل دست ساز تصاویر کاملا شفاف و بی نقص رو نشونم داد. :>

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
واقعا عالیه و سپاس بابت آموزش!:bighug:

ولی به نظرت خریدش کم دردسر تر نیست...:">
ممنون دوست عزیز
راستش کیفیتش که حرف نداره. ساختش هم واقعا کاری نداره. همچنین به شدت هزینه پایینی برای ساخت داره (کل 3 تا فیش و کلیدش 1500 تومن هم نمیشه). نکته دیگه اینه که این کابل مولتی کابل حساب میشه یعنی هر دو کامپوزیت و کامپوننت رو یک جا در اختیار خواهید داشت.

sega genesis

کاربر سایت
Aug 20, 2015
136
ممنون دوست عزیز
راستش کیفیتش که حرف نداره. ساختش هم واقعا کاری نداره. همچنین به شدت هزینه پایینی برای ساخت داره (کل 3 تا فیش و کلیدش 1500 تومن هم نمیشه). نکته دیگه اینه که این کابل مولتی کابل حساب میشه یعنی هر دو کامپوزیت و کامپوننت رو یک جا در اختیار خواهید داشت.

پشت تلویزیون قدیمی من 3 تا ردیف 3 فیش هست زیر هم

کنار اون 3 ردیف یه 3 تا فیش هست به صورت افقی که رنگش آبیه کنارش نوشته کامپونت

مگه کامپونت نباید 5 فیش باشه؟

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
پشت تلویزیون قدیمی من 3 تا ردیف 3 فیش هست زیر هم

کنار اون 3 ردیف یه 3 تا فیش هست به صورت افقی که رنگش آبیه کنارش نوشته کامپونت

مگه کامپونت نباید 5 فیش باشه؟

سه تا تصویره و 2 تا صدا رو احتمالا با یکی از ورودی ها مشترکه

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
ممنون پس اون 3 تا آبی تصویره و صدا رو باید از فیش سفید و قرمز اون کامپوزنت بگیرم درسته؟

افزایش کیفیت نرم افزاری روی wii هست؟

در مورد فیشها احتمالا همون جوری باشه.
درمورد افزایش کیفیت نرم افزاری فکر نکنم روی کنسول بشه احتمالا فقط روی شبیه سازش تو کامپیوتر امکان پذیره. توی کنسول با کابل.

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
دوست عزیز من 5 فیش دارم ولی 3 فیش میح.ام برای تلویزیون قدیمی از کجا تهیه کنم
اگر تهران هستید فکر کنم بتونید پیدا کنید. باید از دوستان ساکن تهران بپرسید. البته می تونید کابل فعلی 5 فیش دستگاه رو به همین چیزی که اینجا آموزشش هست تغییر بدین و صاحب یه کابل دو حالته بشید.

• Like
Reactions: wii baz

wii baz

کاربر سایت
Dec 20, 2015
732
دوست عزیز من 5 فیش دارم ولی 3 فیش میح.ام برای تلویزیون قدیمی از کجا تهیه کنم

دوست عزیز شما فیش های زرد و سفید و قرمز رو فقط وصل کنید میشه مثل همون کابل 3 فیش معمولی و نیازی به خرید فیش جداگونه ندارید!

توی توپخونه هم میتونی پیدا کنی ولی دلیلی برای خریدش وجود نداره

• Like
Reactions: che-jaleb

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
دوست عزیز شما فیش های زرد و سفید و قرمز رو فقط وصل کنید میشه مثل همون کابل 3 فیش معمولی و نیازی به خرید فیش جداگونه ندارید!

توی توپخونه هم میتونی پیدا کنی ولی دلیلی برای خریدش وجود نداره
دوست عزیز
توی کابل کامپوننت Wii پایه های 8 و 10 سوکت کابل به هم وصل هستند و این جوریه که دستگاه تشخیص میده که کابل کامپوننت بهش وصل شده (برای همین هستش که قرار دادن یه کلید قطع و وصل بین این دو پایه کابل رو دو حالته می کنه). برای اینکه کابل کامپوننت بتونه به حالت کامپوزیت در بیاد باید اتصال این دو پایه قطع بشه تا دستگاه کابل رو کامپوزیت تشخیص بده. همچنین پایه سوم سوکت که مخصوص خروجی تصویر کامپوزیت هستش باید با یکی از پایه های 5 یا 6 یا 12 (پایه های منفی یا بدنه) به عنوان سیم خروجی تصویر کامپوزیت استفاده بشه. همین طوری نمیشه کابل کامپوننت رو به حالت کامپوزیت برد.

• Like
Reactions: wii baz

wii baz

کاربر سایت
Dec 20, 2015
732
دوست عزیز
توی کابل کامپوننت Wii پایه های 8 و 10 سوکت کابل به هم وصل هستند و این جوریه که دستگاه تشخیص میده که کابل کامپوننت بهش وصل شده (برای همین هستش که قرار دادن یه کلید قطع و وصل بین این دو پایه کابل رو دو حالته می کنه). برای اینکه کابل کامپوننت بتونه به حالت کامپوزیت در بیاد باید اتصال این دو پایه قطع بشه تا دستگاه کابل رو کامپوزیت تشخیص بده. همچنین پایه سوم سوکت که مخصوص خروجی تصویر کامپوزیت هستش باید با یکی از پایه های 5 یا 6 یا 12 (پایه های منفی یا بدنه) به عنوان سیم خروجی تصویر کامپوزیت استفاده بشه. همین طوری نمیشه کابل کامپوننت رو به حالت کامپوزیت برد.

آخه توی تلویزیون من اینجوری جواب میداد و اینطور که شما میگید پس باید از این راه عمل کنه!:p
مرسی از شما و اگه اطلاعات اشتباهی دادم معضرت میخوام:)

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر