آموزش ساخت کابل تصویر 2 حالته PS2: کامپوزیت (3 فیش) و کامپوننت (5 فیش)

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
آموزش ساخت کابل تصویر 2 حالته PS2: کامپوزیت (3 فیش) و کامپوننت (5 فیش)

همون طور که می دونید چون این روزها اکثرا تلویزیون های مورد استفاده در ابعادی بزرگ تر هستند بازیهای کنسول های هم دوره PS2 و قبل از این کنسول رو نمیشه با کیفیت دلخواه اجرا کرد. نتیجه ابعاد بزرگتر صفحه نمایش، مات شدن تصویر بازی هستش. به غیر از رزلوشن پایین این کنسول ها مشکل دیگر همون استفاده از کابل صدا و تصویر 3 فیش کامپوزیت (زرد-سفید-قرمز) هستش که تفکیک تصویر قابل ملاحظه ای ارایه نمی کنه و فقط مناسب همون تلویزیون های قبل از LCD و LED هستش.

رزلوشن خروجی تصویر PS2 می تونه 640در480 یا 720در 480 (صفحه پهن) باشه. بسیاری از بازیهای PS2 اسکن پیشرفته رو ساپورت می کنند یعنی 480p (و تعدای هم 240p) ولی بعضی از بازیها فقط 480i هستند. در صورت استفاده از اسکن پیشرفته تصاویر در تلویزیونهای بزرگتر شفاف تر و رنگها زنده تر دیده می شوند. بنابراین برای بهره برداری از بهترین کیفیت و فعال کردن اسکن پیشرفته باید از خروجی بهتر تصویر این کنسول استفاده کرد. کنسول PS2 دارای چند نوع خروجی تصویره:

1. کامپوزیت یا همون 3 فیش که کابل مربوطه همراه دستگاه وجود داره. این گزینه ضعیف ترین گزینه برای خروجی تصویر هستش و قادر به استفاده از اسکن پیشرفته نیست اما در نسلهای قبل که تلویزیونها کوچک تر بودند کافی به حساب میومده.

2. RGB که با استفاده از این خروجی بازیهای 240p عالی نمایش داده میشن اما بازیهای 480i تغییر چندانی نخواهند داشت و همچنین متاسفانه بازیهای 480p در این حالت ساپورت نمیشن.

3. کامپوننت یا همون 5 فیش که اسکن پیشرفته 480p رو ساپورت می کنه و عالی ترین گزینه هستش.

تهیه کابل کامپوننت برای PS2 شاید در تهران خیلی مشکل نباشه اما در شهرهای دیگه خیلی در دسترس نیست. از طرف دیگه اگر کابلی 2 حالت کامپوزیت (برای استفاده روی تلویزیونهای قدیمی) و کاپوننت رو همزمان ارایه کنه و در مقایسه با کابلهای موجود در بازار کیفیت بهتری هم داشته باشه گزینه بهتری برای استفاده خواهد بود! همچنین اگر قیمت تمام شده این کار پایین تر از کابل آماده کامپوننت بشه که دیگه چه بهتر!

full_guide_goii.jpg

لوازم مورد استفاده برای ساخت این کابل:

1. کابل کامپوزیت غیر اصلی پلی استیشن! چون کابل های اصلی پلی استیشن فقط دارای 5 پین در سوکت ارتباطی هستند (مانند تصویر زیر)

اما کابل های غیر اصلی یا کابل مخصوص کامپوننت دارای تمامی 12 پین می باشند:

socket_9tq.jpg

2. سه عدد فیش مادگی RCA یا همون فیش صوت و تصویر

female_connectors_d5yi.jpg

3. (نکته: افزودن این سه خازن الزامی نمی باشد) سه عدد خازن الکترولیت 220 میکرو فاراد که کیفیت تصویر کامپوننت (سبز-آبی-قرمز) رو بالاتر می برند. سعی کنید این 3 خازن رو با سایز کوچک تهیه کنید.

4. مقداری سیم نازک

5. کابل آماده 3 فیش معمولی که احتمالا در اکثر منازل یافت میشه!

نحوه انجام کار:

ابتدا روکش پلاستیکی روی سوکت کابل پلی استیشن رو از بغل (شیار کناری) به وسیله یه چاقو باز کنید. همچنین قسمت کپسولی شکل کابل رو هم با همین روش باز کنید. اگر کار رو درست انجام بدین هر دو قسمت به راحتی باز خواهند شد. حالا 4 رشته سیم به پایه های مشخص شده در تصاویر لحیم کنید.

مانند تصویر زیر (سوکت رو در حالتی قرار دهید که طرف کاملا تخت فلزی به سمت شما باشه) یک رشته سیم به پایه اول ردیف بالا از سمت راست و یه سیم دیگر به پایه سمت چپ آن لحیم کنید. این 2 سیم به ترتیب برای مغزی فیش های قرمز و آبی تصویر کابل کامپوننت استفاده خواهند شد.

broad_side_ans1.jpg

مانند تصویر زیر (سوکت رو در حالتی قرار دهید که طرف شکاف دار فلزی به سمت شما باشه) یک رشته سیم به پایه اول ردیف بالا از سمت چپ و یه سیم دیگر به پایه سمت راست به فاصله یه پایه از آن لحیم کنید. این 2 سیم به ترتیب برای مغزی فیش سبز و بدنه هر 3 فیش تصویر کابل کامپوننت استفاده خواهند شد.

joint_side_1fcs.jpg

حالا این 4 رشته سیم رو از سوراخ انتهای سوکت در راستای کابل اصلی عبور بدین تا وارد محیط کپسولی شکل بزرگ بشن. در اینجا 3 رشته سیم که برای سبز-آبی-قرمز در نظر گرفتیم رو تک تک به پایه مثبت 3 عدد خازن لحیم کنید.

(نکته: می تونید این مرحله رو بدون استفاده از خازنها انجام بدین و مستقیما سیم منفی رو به پایه بدنه فیشهای مادگی لحیم کنید)

full_guide2_l9ob.jpg

سه رشته سیم جدید آماده کنید و به پایه های منفی این سه خازن لحیم کنید و 3 سر آزاد این 3 رشته رو به همون ترتیب رنگی که گفتیم (سبز-آبی-قرمز) به پایه های مغزی 3 فیش مادگی لحیم کنید. 3 رشته دیگه هم مجدد آماده کنید که از یه طرف هر 3 رشته رو به هم متصل کرده و به همون تک رشته منفی لحیم کنید و از طرف دیگه تک تک هر کدوم رو به پایه بدنه فیشهای مادگی لحیم کنید.

کار تقریبا تمامه. خازنها رو با چسب برق بپوشونید و درون قسمت کپسولی جا بدین. باید چیزی شبیه تصویر پایین داشته باشین:

و در نهایت این تصویر پروژه تمام شده هستش:

حالا کابل 3 فیش رو به این 3 فیش مادگی وصل کنید و به 3 فیش سبز-آبی-قرمز تلویزیون متصل کنید. 2 فیش صدای قرمز و سفید خود کابل اصلی پلی استیشن رو هم به فیش های صدای تلویزیون. سوکت پلی استیشن رو به کنسول متصل کنید و دستگاه رو روشن کنید و از منوی تنظیمات کنسول کابل کامپوننت رو انتخاب کنید.
18232175539849352391.jpg

البته چون برای ساخت این کابل به پایه های دیگه آسیبی وارد نشده کماکان می تونید از حالت کامپوزیت یعنی زرد-سفید-قرمز کابل هم استفاده کنید.

نکته مهم: برای انتخاب حالت کامپوننت در کنسول ابتدا دستگاه رو در حالت کامپوزیت به تلویزیون وصل کنید و تنظیمات رو انجام بدین و سپس از حالت کامپوننت کابل استفاده کنید.
امیدوارم از نتیجه کار لذت ببرید.

آخرین ویرایش:

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
خسته نباشی داداش

دمت گرم با این

اموزش ها عالی :x

البته بعضی بازی ها روی ps2 با کابل کامپونت تا 1080i هم میرسن که واقعا تعجب داره

داداش من خیلی دنبال کارتج هک سگا جنسیس ام قبلا یکی داشتم بخاطر دلایلی فروختم یه مموری sd میخورد بازی ها روی sd ریخته میشد جایی دیدی بفروشه؟ یا نقشه برد مدارشو دیدی که بدم بسازن؟

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
خسته نباشی داداش

دمت گرم با این

اموزش ها عالی :x

البته بعضی بازی ها روی ps2 با کابل کامپونت تا 1080i هم میرسن که واقعا تعجب داره

داداش من خیلی دنبال کارتج هک سگا جنسیس ام قبلا یکی داشتم بخاطر دلایلی فروختم یه مموری sd میخورد بازی ها روی sd ریخته میشد جایی دیدی بفروشه؟ یا نقشه برد مدارشو دیدی که بدم بسازن؟

قربون داداش احسان. لطف داری.
بله دقیقا تا 1080i هم در بعضی بازیهای ps2 ساپورت می کنه. کلا تصویر رو برای تلویزیون های بزرگ دگرگون می کنه و دیگه از مات بودن تصویر خبری نیست!
اون مورد کارتریج رو باید از دوستان جویا بشی. اینجا تو اصفهان فکر نکنم پیدا بشه. در مورد ساختش اگر چیزی به پستم خورد حتما.

• Like
Reactions: ehsanservat

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
قربون داداش احسان. لطف داری.
بله دقیقا تا 1080i هم در بعضی بازیهای ps2 ساپورت می کنه. کلا تصویر رو برای تلویزیون های بزرگ دگرگون می کنه و دیگه از مات بودن تصویر خبری نیست!
اون مورد کارتریج رو باید از دوستان جویا بشی. اینجا تو اصفهان فکر نکنم پیدا بشه. در مورد ساختش اگر چیزی به پستم خورد حتما.

فدات داداش

آره من با ps2 با کامپونت وصل کردم tv کلا یه چیز دیگه میشه

کارتج من md بود نقشه برد و مدارش باشه میدم بسازنش

medium

کاربر سایت
Sep 9, 2008
40
آقا من یه کابل کامپوننت با هزار بدبختی خریدم)x ، الان که به ps2وصل کردم صدای بازی میاد ولی تصویر نه!!!:-s
این آموزش هم پیچیده تر از اونیه که بتونم از روش کابل رو بسازم8-| ، باید چه کار کنم؟؟؟:(
نمیدونین چرا تصویر نمیاد؟؟؟یعنی کابل مشکل داره؟؟؟
راستی من ps3 هم دارم ، میشه بازی های ps2 رو با اون اجرا کرد؟

• Like
Reactions: Sega_genesis

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
پ
آقا من یه کابل کامپوننت با هزار بدبختی خریدم)x ، الان که به ps2وصل کردم صدای بازی میاد ولی تصویر نه!!!:-s
این آموزش هم پیچیده تر از اونیه که بتونم از روش کابل رو بسازم8-| ، باید چه کار کنم؟؟؟:(
نمیدونین چرا تصویر نمیاد؟؟؟یعنی کابل مشکل داره؟؟؟
راستی من ps3 هم دارم ، میشه بازی های ps2 رو با اون اجرا کرد؟

اول با کابل معمولی دستگاه رو روشن کنید و وارد منوی تنظیمات دستگاه بشید و قسممت تصویر رو برای کابل کامپوننت تنظیم کنید. در آخر کابل کامپوننت رو استفاده کنید.

- - -ویرایش - - -

احتمال اتصالی هم که وجود داره و شاید باسه کنسول خطری باشه

اگر درست کار بشه هیچ خطری نداره. با اینحال به دوستانی که در این مورد تجربه ندارند توصیه نمیکنم.

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
سلام والا من این کابل رو درست کردم ولی صدا هست تصویر نیست حالت پلی هم روی کامپوننت هست لطفا یکی کمک کنه

سلام
این چه کاریه کابل کامپونت ps2 به وفور یافت میشه برو مغازه
حتمأ پیدا میکنی

سلام
کابل کامپونت تو ps2 کیفیت تصویر بالا میبره و تصویر روشنتر میکنه
تصویر به hd میرسه
کابل کامپونت ps3 هم به ps3 میخوره هم ps2 و حتی ps1

• Like
Reactions: The Nostalgic Gamer

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
میشه این عکسی که حذف شده رو دوباره اپلود کنید؟

استارتر این تاپیک از دوستان عزیز و زحمت کش بنده هستن ، متاسفانه خیلی کم آنلاین میشن
میتونید کابل کامپونت ps3 بخرید که هم ps3 میخوره هم به ps2 و ps1
به فروشنده بگید میخوام به ps2 بزنم
خودم خریده بودم ۱۵ هزار تومن آک پک دار

nimaazmayesh

کاربر سایت
Mar 20, 2017
162
تو رشت دارن وای میگن 35 هزار تومن
یکمی گرون نیس بنظرتون؟
راستی اگر بخوام ps2 رو با کابل کامپوننت به مانیتور با ورودی vga وصل کنم 1080i میده؟
یه تبدیل دیدم میشه ساخت عکسش هم تو پیوسته
بنظرتون بدرد میخوره؟نمیدونید تا چه رزولویشنی با این تبدیل میشه گرفت؟

Attachments

• images-3.jpg
    images-3.jpg
    8.5 KB · مشاهده: 49

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
تو رشت دارن وای میگن 35 هزار تومن
یکمی گرون نیس بنظرتون؟
راستی اگر بخوام ps2 رو با کابل کامپوننت به مانیتور با ورودی vga وصل کنم 1080i میده؟
یه تبدیل دیدم میشه ساخت عکسش هم تو پیوسته
بنظرتون بدرد میخوره؟نمیدونید تا چه رزولویشنی با این تبدیل میشه گرفت؟

قیمتش بیشتر از ۱۵ هزار نیست ارزش نداره بیشتر
Ps2 با کابل کامپونت وصل کنی به tv تصویر واضحتر و شفافتر میشه
بعضی بازیا ps2 با کابل کامپونت hd میشن
حتی گرنتیسو با کابل کامپونت 1080i خروجی میده
یعنی hd tv میشه

mohsen_csharp

کاربر سایت
Feb 25, 2012
30
با سلام خدمت دوستان و استارتر محترم
همانطوری که استارتر محترم فرمودند باید از منوی دستگاه تنظیمات کامپوننت فعال شود مانند عکس زیر
باید تنظیمات Component Video Out روی حالت Y cb/pb cr/pr قرار بگیره

component.jpg

من مدل SCPH-70004 دارم که با این کابل خیلی سازگار نیست و پس از هر بار خاموش روشن باید کابل معمولی وصل بشه و دوباره این تنظیمات اعمال بشه و بعد کابل کامپوننت وصل بشه ولی با بقیه مدل ها مانند مدل 75000 و 77000 و سری های 90000 و 50000 و 30000 تست کردم مشکلی نبود

حتی گرنتیسو با کابل کامپونت 1080i خروجی میده
گرن توریسمو 4 البته ریجن یوسی تنها بازی هست که با کابل کامپوننت خروجی 1080i میده. ریجن پال همین بازی این گزینه رو نداره ولی با ریجن جی تست نکردم

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر